DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages  1 2 > 
Closed TopicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Laureate Plus sau Ambition 1.6?

IulianMicu
post 7 Apr 2006, 22:15
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 53
Joined: 23 September 05




ce ar trebui sa-mi cumpar: Laureate Plus, cu vopsea metalizata, garantie si jante de aluminiu (31838 RON) sau Ambition 1.6, cu vopsea metalizata si garantie (32650)?
idee e daca se merita sa platesc in plus vreo 800 RON pt un motor de 1.6, ca in rest masinile cred ca sunt la fel...


--------------------
Dacia Logan - NT 16 MIR
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MoneyTalks
post 7 Apr 2006, 22:18
Post #2


-


Group: Members
Posts: 2.712
Joined: 18 April 03
From: Ireland




Da, se merita daca ai banii. Nu, nu se merita daca acei 800 ron nu ii ai.


--------------------
Lexus ES300H 2020
Religia a aparut cind primul ticalos s-a intilnit cu primul prost

Never underestimate the power of stupidity in large groups
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IulianMicu
post 7 Apr 2006, 22:20
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 53
Joined: 23 September 05




QUOTE(MoneyTalks @ 7 Apr 2006, 22:18)
Da, se merita daca ai banii. Nu, nu se merita daca acei 800 ron nu ii ai.
*



de bani se poate face rost... ideea este daca merita un motor de 1.6, pt ca am auzit f multe discutii legate de consum. mentionez ca marea majoritate a timpului voi circula cu ea in Iasi, inafara de mult-asteptatele iesiri la iarba verde, munte, mare etc.. dar acestea vor fi, desigur, doar excepti...


--------------------
Dacia Logan - NT 16 MIR
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MoneyTalks
post 7 Apr 2006, 22:22
Post #4


-


Group: Members
Posts: 2.712
Joined: 18 April 03
From: Ireland




In Iasi din cite tin eu minte sint foarte multe strazi in panta. Deci un motor mai puternic e mai indicat.

PS. Si nu mai citat tot postul anterior, daca nu vrei warn... wink.gif Ai citit regulamentul, nu?


--------------------
Lexus ES300H 2020
Religia a aparut cind primul ticalos s-a intilnit cu primul prost

Never underestimate the power of stupidity in large groups
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IulianMicu
post 7 Apr 2006, 22:24
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 53
Joined: 23 September 05




nu cred ca in Iasi sunt mai multe pante decit in orice alt oras din zona subcarpatica. eu conduc de doua luni un Preference 1.4 si nu am probleme in oras, nici inafara (am facut citeva drumuri la munte, in maramures). iar consumul este multumitor: 8.3 urban, chiar mai putin decit acel 9.2 pe care il anunta producatorul in cartea tehnica.


--------------------
Dacia Logan - NT 16 MIR
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mariuscomx
post 7 Apr 2006, 22:29
Post #6


Membru


Group: Members
Posts: 166
Joined: 26 October 05




ideea e : consum < - > putere / viteza
e ce vrei tu ..
oricum din toate cele 3 variante cea de 1.4 e cea mai puturoasa dar nu in asa fel incat sa zici ca stai pe loc
parerea mea e sa iti iei varianta de 1.6 daca tot te-ai hotarat la varianta de top.
eu as fi ales diesel .. ceea ce am acuma si sunt super multumit tongue.gif


--------------------
Toyota Gt 86 2.0
Skoda supeb combi 4x4 170 tdi
Daihatu Terios
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IulianMicu
post 7 Apr 2006, 22:32
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 53
Joined: 23 September 05




am condus Diesel-ul unui prieten si nu am simtit mari satisfactii fata de Preference. Doar ca e mult mai zgomotasa, lucru enervant mai ales la drum intins.. acum depinde si cum o conduci, ca eu cu Preference pe benzina scot aproape acelasi consum cit scoate el pe motorina..in definitiv, cit consuma un Ambition in oras?


--------------------
Dacia Logan - NT 16 MIR
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mariuscomx
post 7 Apr 2006, 22:40
Post #8


Membru


Group: Members
Posts: 166
Joined: 26 October 05




daca tu zici ca benzinarul ala de 1.4 consuma apoximativ la fel ca dieselul .. atunci benzinarul de 1.6 consuma aproape identic cu cel de 1.4

asta in termenii definiti de tine tongue.gif
cat despre zgomotoasa.. nu stiu cum sa iti zic dar doar daca ai casul inchis poti auzi motorul .. dar fiecare aude si vede diferit

se pare ca iti raspunzi singur la intrebari .. asa ca nu mai astepta ce iti spun altii si dute si ia Ambition .. pentru ca sindura diferenta vizibila intre preferance si noua ta masina va fi AC si + de forta .. ca in rest sunt doar gagecuri biggrin.gif

ps: scuze era sa uit de abs .. dar pe ala nu il simti .. sau nu ai vrea sa il simti

This post has been edited by mariuscomx: 7 Apr 2006, 22:42


--------------------
Toyota Gt 86 2.0
Skoda supeb combi 4x4 170 tdi
Daihatu Terios
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
daciafan
post 8 Apr 2006, 07:28
Post #9


/


Group: Members
Posts: 1.670
Joined: 20 January 05




eu am un laureate plus care dupa cum stii e de fapt ambition cu motor de 1,4 si fara jenti sinaia...daca diferenta dintre cele 2 motoare e de d cool.gif oar 800 ron eu iti recomand sa nu mai stai pe ganduri si sa cumperi varianta ambition...nu te teme de consum...daca ai un stil de condus "moderat" nu vor fi probleme, pe de alta parte nici 1,4 nu e foarte economic in oras.
bafta cool.gif


--------------------
/ / /
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tonicelli
post 8 Apr 2006, 07:30
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 374
Joined: 26 March 06
From: Valea Jiului




Aceeasi dilema am avut-o si eu dar facand un calcul m-am orientat spre laureate plus si atat (adica mi s-a parut destul de mult vopsea metalizata + genti = 20 milioane). Pretul a ajuns 298 milioane (cu garantie extinsa). Sper sa fi facut alegerea corecta. smile.gif Si la km pe care ii fac anual (maxim 10000) diferenta de pret ajunge pentru benzina vreo 600 litri biggrin.gif

This post has been edited by tonicelli: 8 Apr 2006, 07:38


--------------------
Dacia Logan Laureate plus - HD-XX-XXX
România ... frumoasă țară ... păcat că e locuită
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gonty
post 8 Apr 2006, 07:30
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 298
Joined: 23 March 03
From: Iasi




QUOTE(IulianMicu @ 8 Apr 2006, 00:15)
ce ar trebui sa-mi cumpar: Laureate Plus, cu vopsea metalizata, garantie si jante de aluminiu (31838 RON) sau Ambition 1.6, cu vopsea metalizata si garantie (32650)?
idee e daca se merita sa platesc in plus vreo 800 RON pt un motor de 1.6, ca in rest masinile cred ca sunt la fel...
*


Iti spun eu ca merita motorul de 1.6.... Si asta si prin prisma faptului ca e mai puternic, iar in noiembrie am avut si eu consum in Iasi de 8.6l/100km (dar si 10.6 in perioada de ger). In ultima vreme nu am mai facut consumul pe benzina ca am trecut pe gaz. Motorul de 1.6 este mai avantajos si din punctul asta de vedere, pentru pierderea de putere (una este sa pierzi din 75, alta-i din 86).


--------------------
Citroen C4 2.0 HDI 2007, SX Pack - IS96DEA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gheghe
post 8 Apr 2006, 09:30
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 209
Joined: 24 May 05
From: Campina, PH




Depinde foarte mult de stilul de conducere si de ce astepti de la masina.
Inainte sa optez pentru motorul de 1.6 am condus un logan cu 1.4 si, in raport cu asteptarile mele, am ramas dezamagit de prestatiile dinamice. Chiar si la 1.6 imi mai doresc cativa CP. Nu fac liniute dar nu dorm pe drum.
Ca atare, cu toata sperietura ca 1.6 e babau si mananca multa benzina "m-am riscat" si nu regret.
In toamna am facut cu un prieten care are Laureat 1.4 un circuit de 520 km care a inclus Transfagarasanul si Valea Prahovei. Consumul mediu afisat la final a fost la ambele masini 6.5 l/100km. Ambele masini au fost comparabil incarcate si am folosit frecvent AC-ul. Am observat ca la ses 1.6 tindea sa consume putin mai mult dar recupera pe drum cu pante.
In oras 1.6 consuma mai mult dar si aici diferenta depinde mult de stilul de condus.
Cel mai util ar fi sa faci singur comparatia intre motoare, ca sofer, si daca esti dispus sa platesti ceva in plus pentru putina vitalitate ... tu hotarasti.


--------------------
Dacia Logan Ambition - PH 99 xxx
Caut pareri pertinente si argumentate. Ofer recompensa!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nairam
post 8 Apr 2006, 09:48
Post #13


Posesor de bebelus...


Group: Members
Posts: 570
Joined: 16 December 04
From: Bucuresti




Io personal as lua Ambition-ul ... de ce? because ... din cauza de motor mai mare ... depasiri alea alea ...

This post has been edited by nairam: 8 Apr 2006, 09:50


--------------------
Toyota Avensis 2009 Executive - 1.8 129 horses
Benzina, Culoare Light Olive, antijeg ....

Daca vrei sa fii fericit o clipa, razbuna-te, daca vrei sa fii fericit o viata, iarta !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sony
post 8 Apr 2006, 10:42
Post #14


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.862
Joined: 30 August 04
From: Ban Land




QUOTE(IulianMicu @ 7 Apr 2006, 22:32)
in definitiv, cit consuma un Ambition in oras?
*


Depinde de oras. In Bucuresti este mult mai ridicat decat in Iasi.
Eu am un Laureate 1.4 si un Ambition. Cu 1.4 scot 9.4 in oras, iar cu celalalt 11. Dar prefer Ambitionul.
Parerile celor care iti raspund aici sunt subiective.


--------------------
Caruta cu doi cai frumosi 1945
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IulianMicu
post 8 Apr 2006, 11:06
Post #15


Membru incepator


Group: Members
Posts: 53
Joined: 23 September 05




mersi de sfaturi. mi-am facut o idee .. mai trebuie sa ma hotarasc.... blink.gif


--------------------
Dacia Logan - NT 16 MIR
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
saruman
post 8 Apr 2006, 11:45
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 303
Joined: 24 September 04




Laureate Plus, fara jante de aliaj, vopsea metalizata si garantie extinsa. De ce sa dai bani pe optiuni "de lux" la o masina fara pretentii de genul asta? Sau nu se poate renunta la ele? Revenim la ideile deosebite Dacia de a livra la pachet optiuni pe care si le doresc foarte putini...


--------------------
Mercedes C 180 Kompressor 2006 Elegance
De multe ori drumul este mai important decat destinatia.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IulianMicu
post 8 Apr 2006, 11:47
Post #17


Membru incepator


Group: Members
Posts: 53
Joined: 23 September 05





garantia nu mi se pare un moft, ci ceva necesar. jantele de aliaj si vopseaua metalizata: intr-adevar, se poate discuta pe marginea necesitatilor lor. insa daca omului ii place metalizata, uite ca are oportunitatea sa aleaga...


--------------------
Dacia Logan - NT 16 MIR
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DigitalScribe
post 9 Apr 2006, 10:41
Post #18


Scribul Digital


Group: Members
Posts: 1.249
Joined: 5 October 04
From: Iasi




Eu cu 1.6 MPI am obtinut consum in oras (resetat CB in oras) de 8.2 - 8.6 insa cu motorul turat intre 1500 si 2000 RPM. La 2000 RPM schimb treapta superioara si stau intr-a 4-a in oras pe traseele lungi si drepte. Folosesc la minimum frana si abuziv frana de motor (fara sa turez motorul prea tare) deci nu te uita la diferenta de consumuri. Frana de motor e cu atat mai eficienta cu cat e intr-o treapta mai jos asa ca la sub 1500 RPM schimb treapta inferioara. Incerc sa anticipez opririle de la trecerile de pietoni si traficul in general si merge.

Motorul de 1.6 poti oricand sa-l tii in lesa daca vrei sa nu consume insa daca ai vreodata nevoie de putere mai multa (pe autostrada in principal sau cand ai masina incarcata complet si ai de urcat un deal...) 1.6 mai are de unde.

8 milioane... nici macar un PC mai normal nu-ti cumperi de banii astia, gandeste-te ! nu e o economie reala... iar ca bani de benzina te tin cel mult 4 luni. Daca diferenta de bani nu e prea greu de obtinut ia 1.6 MPI.

Diferenta intre Laureate Plus si Ambition merita cand nu-ti iei nici vopsea metalizata nici jante de aliaj (si eventual si fara garantie extinsa) ca sa obtii un pret minimum si sa ai totusi ABS. Daca insa pentru tine pretul de 8250 euro nu reprezinta la limita maximum la care te poti intinde mergi cu Ambition.

This post has been edited by DigitalScribe: 9 Apr 2006, 10:46


--------------------
Renault Espace V Renault Zoe D-Max 2022 - n/a
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IulianMicu
post 9 Apr 2006, 10:47
Post #19


Membru incepator


Group: Members
Posts: 53
Joined: 23 September 05




QUOTE(DigitalScribe @ 9 Apr 2006, 10:41)
Motorul de 1.6 poti oricand sa-l tii in lesa daca vrei sa nu consume insa daca ai vreodata nevoie de putere mai multa (pe autostrada in principal sau cand ai masina incarcata complet si ai de urcat un deal...) 1.6 mai are de unde.
*



destul de puternic argumentul, asa ca mi-am revizuit parerile. cred ca ma indrept spre ambition de 1.6. ca nu stiu parerea voastra, dar mie nu imi place zgomotul de la Diesel, la care se mai adauga si intretinerea mai pretentioasa si mai scumpa.


--------------------
Dacia Logan - NT 16 MIR
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DigitalScribe
post 10 Apr 2006, 15:22
Post #20


Scribul Digital


Group: Members
Posts: 1.249
Joined: 5 October 04
From: Iasi




Am mers cu un Diesel (taxi) din Iasi si abia cand am ajuns la destinatie mi-am dat seama ca-i Diesel ca parca prea subtura si se auzea putintel diferit zgomotul. Deci zgomotul pentru Logan Diesel eu cred ca n-ar trebui sa fie un argument in nici un caz. Ba chiar mi s-a parut mai silentios decat 1.6 MPI-ul meu care la turatii mari miauna ca o mâță in calduri.
Nu mi-as lua Diesel din alte motive: pentru ca merg putini Km deci consumul nu e o problema si m-as teme tare de turbina, pompa de injectie, injectoare, etc... Nu e ca diesel-urile aspirate la anduranta chiar daca e mai economic (daca nu se strica ceva e mai economic... daca se strica... nu).

This post has been edited by DigitalScribe: 10 Apr 2006, 15:23


--------------------
Renault Espace V Renault Zoe D-Max 2022 - n/a
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Alydor
post 10 Apr 2006, 15:57
Post #21


Pressar


Group: Members
Posts: 2.771
Joined: 12 March 06




eu oersonal iti recomand DCi... tocmai am facut un brasov-cluj-brasov cu resetarea caclului de bord si la 680 de km am consumat 28 de litri de motorina. Despre zgomot mie mi se pare insesizabil fata de MPI, daca ii dai drumul la casetofon la un volum placut auzului , adica sa nu urle dar sa intelegi ce zice ala de pe banda nici nu il auzi. Despre viteze si forta? Am schimbat din brasov pana la cluj de vre-o 3 ori din a 5-a (padurea Bogatii) si feleacul.
Amu faci cum vrei...


--------------------
- - -
Igo8 - C520
Primo - Samsung Galaxy Mega 5.8 Duos

Cine nu poate da exemple da sfaturi..
When everything fails, RTFM!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IulianMicu
post 10 Apr 2006, 18:37
Post #22


Membru incepator


Group: Members
Posts: 53
Joined: 23 September 05




nu vreau sa zic ca Logan Diesel e o masina proasta. Insa parca nu ma inghesui sa o cumpar din mai multe motive:
1. este mai scumpa, iar faza ca investesc mai mult la inceput ca sa economisesc dupa aceea la consum nu stiu daca se aplica la mine, pt ca fac cam 15.000 km pe an, deci ar dura f mult amortizarea
2. am condus citeva sute de km Logan Diesel si pe mine personal m-a deranjat zgomotul, atit in oras (mai putin) cit si in afara.
3. mai multi prieteni care mai au ceva experienta in ceea ce priveste masinile mi-au indus opinia, nu stiu daca justificata sau nu, ca oricum in timp un Diesel necesita mai multe cheltuieli.


--------------------
Dacia Logan - NT 16 MIR
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SilviuB
post 11 Apr 2006, 07:07
Post #23


Membru de BUKOWINA


Group: Members
Posts: 281
Joined: 19 August 04
From: Suceava-Bukowina




Nu scapa din vedere si faptul ca la vanzare diesel-ul are pret de vanzare mai mare.


--------------------
VW POLO 2005 - 8XSYL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
geti
post 11 Apr 2006, 08:02
Post #24


sofer corupt


Group: Members
Posts: 304
Joined: 25 July 05
From: Iasi




Da si asta e adevarat.Dar daca e sa alegi intre Laureate Plus si Ambition mergi pe Ambition.Nu vei regreta.Asta daca acestea 2 sunt singurele variante


--------------------
dacia Cielo si Vectra - IS OO GTO
A gresi este uman dar te face sa te simti divin.Murphi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
woth
post 11 Apr 2006, 08:15
Post #25


Membru


Group: Members
Posts: 118
Joined: 5 June 04




QUOTE
1. este mai scumpa, iar faza ca investesc mai mult la inceput ca sa economisesc dupa aceea la consum nu stiu daca se aplica la mine, pt ca fac cam 15.000 km pe an, deci ar dura f mult amortizarea
2. am condus citeva sute de km Logan Diesel si pe mine personal m-a deranjat zgomotul, atit in oras (mai putin) cit si in afara.
3. mai multi prieteni care mai au ceva experienta in ceea ce priveste masinile mi-au indus opinia, nu stiu daca justificata sau nu, ca oricum in timp un Diesel necesita mai multe cheltuieli.


1. La 15.000 km / an, amortizarea apare dupa maximum 3 ani. Eu am vandut supernova cu care faceam 15.000. Acum sunt pe un logan diesel, fac 30 de km pe zi (fara weekend-uri), in Bucuresti, si fac plinul la 1 luna. Conduc cam 800 km cu un plin, in capitala.

2. Nu stiu ce ai condus tu, dar, atunci cand e turat, pe la 80-100km/h, nu se aude deloc motorul. La relanti nu e deranjant deloc. Eu m-am urcat intr-un Opel Vectra de 60.000 km (diesel) al unui prieten, si ala chiar e zgomotos tare de tot. Si vibreaza si mult mai rau. DCI-ul meu zici ca-i pe benzina fata de Vectra respectivului.

3. Aici e adevarat. Dar nu sunt mai multe cheltuieli, ci putin mai multe.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IulianMicu
post 11 Apr 2006, 09:07
Post #26


Membru incepator


Group: Members
Posts: 53
Joined: 23 September 05




1. in timp nu cresc si cheltuielile de intretinere si consumul de la Diesel?

2. am condus Logan Diesel, citeva sute de km, si pe la 100-120 km/h facea oricum mai urat decat Logan Preference 1.4 pe care il conduc eu. Pe mine m-a deranjat zgomotul.

3. am spus ca nu prea am argumente la acest punct, ci doar opinii pe care le-am auzit pe la unul, pe la altul.


--------------------
Dacia Logan - NT 16 MIR
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bulan
post 12 Apr 2006, 17:34
Post #27


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.040
Joined: 20 March 06




eu mi.am luat laureat+alb fara genti aliaj si cu garantie extinsa.de ce? 1,4 sau1,6 sau 1,5 dci sau orice alta masina ai nu conteaza.pentru ca tot timpul este super aglomeratie si mergem incolonati si.o sa fie si mai rau.de ce alba?pt ca se retuseaza cel mai usor.in romania este sport national zgariatul masinilor cu cheia de la apartament din invidie+accidentele de circulatie care sunt tot mai multe.cu laureat+mai economisesti ceva bani la pret fata de ambitios si e acelasi lucru ca nu ai pe unde sa mai desfasori cei cativa CP in + pe care.i scoate ambitiosu.fara genti aliaj ca nu merita pe drumurile patriei noastre.cu garantie extinsa ca peste 35 de luni o vand inca in garantie si mai pun eu cat pierd la vanzare sa.mi iau alta noua la fel ca asta sau ce.o mai face pitestiul.si inca ceva masina se cumpara pe numele bunicului ca da bine la vanzarea de peste 35 de luni ca bunicu saracu a avut grija de laureat+ca de ochiii din cap.si cu mare parere de rau spun: nu conteaza cati bani ai daca esti roman ia.ti masina pentru romania ca altfel arunci banii pe fereastra degeaba si ai sa plangi cand ai sa vezi ce se alege de masina ta straina intr.un an sau doi.


--------------------
a b c
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tonicelli
post 12 Apr 2006, 18:49
Post #28


Membru autentic


Group: Members
Posts: 374
Joined: 26 March 06
From: Valea Jiului




QUOTE(bulan @ 12 Apr 2006, 17:34)
eu mi.am luat laureat+alb fara genti aliaj si cu garantie extinsa.de ce? 1,4 sau1,6 sau 1,5 dci sau orice alta masina ai nu conteaza.pentru ca tot timpul este super aglomeratie si mergem incolonati si.o sa fie si mai rau.
*


Bravo e cea mai tare postare biggrin.gif radmasa.gif


--------------------
Dacia Logan Laureate plus - HD-XX-XXX
România ... frumoasă țară ... păcat că e locuită
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IulianMicu
post 12 Apr 2006, 23:38
Post #29


Membru incepator


Group: Members
Posts: 53
Joined: 23 September 05




sincer, nu am inteles mare lucru. adica nici un argument serios.


--------------------
Dacia Logan - NT 16 MIR
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gheghe
post 13 Apr 2006, 20:00
Post #30


Membru autentic


Group: Members
Posts: 209
Joined: 24 May 05
From: Campina, PH




Te referi la tot topicul sau la postul lui bulan, atat de clar si de corect realizat?


--------------------
Dacia Logan Ambition - PH 99 xxx
Caut pareri pertinente si argumentate. Ofer recompensa!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages  1 2 >
Closed TopicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 22nd September 2024 - 18:01
Forum Renault