DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Pacaleala in Vitan, 2nd hand - si se jura ca nu fura

Stefan_B
post 2 Oct 2006, 14:47
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 390
Joined: 16 July 02




Salutare -

Se pare ca a inceput sa se strice treaba la Vitan - am cumparat din Vitan o pompa de benzina de SLZ/DSN ieri, contra maretei sume de 700K Rol. Era un pic zgariata, dar l-am crezut pe vanzator cand mi-a zis ca e de la repetatele expuneri pe taraba si ea e noua de fapt biggrin.gif

Oricum, ajuns acasa, am incercat ostromentul - care imi trebuia pt un banc de testat injectoare - rezultat - pompa nu se misca.

Cum eram sigur ca banii nu-i mai vad inapoi, am desfacut-o. Pompa era folosita, si blocata.

Am reparat-o, si merge bine, dar morala e:

PENTRU SN/SLZ, sunt F.F. MARI SANSE sa cumparati PIESE ARUNCATE DE LA SERVICE la pret de NOU DIN VITAN!!! ATENTIE MARE LA INJECTOARE!




--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Alex57
post 2 Oct 2006, 14:49
Post #2


Membru Tânăr


Group: Members
Posts: 136
Joined: 25 August 06
From: BACAU




trebuia sa te duci si sa i`o dai in cap vanzatorului radmasa.gif


--------------------
DACIA powered by Renault 1998 - BC XX DAM
" pietonul nu stia incotro sa se indrepte asa ca l`am calcat..." :DDD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vijelie
post 2 Oct 2006, 15:21
Post #3


membru violet


Group: Members
Posts: 4.605
Joined: 11 November 05
From: Bucuresti




Faptul ca tu ai luat o teapa in Vitan, nu inseamna ca Vitanul e de vina. Te-a incantat pretul si ai luat, fara sa te pricepi, o piesa proasta. Data viitoare scoate banii si ia una noua + chitanta + garantie, ca aia nu costa numai 700 ca era noua...


--------------------
Dacia Duster 2011 Laureate dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 2 Oct 2006, 17:29
Post #4


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




pss... daca Stefan_B nu se pricepe....
Si intrerbare on topic: cum dracu ai demontat pompa aia, ca e incapsulata cu margini intorse?
De fapt intrebarea mea este cum dracu ai montat-o la loc? ...


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Amedeus
post 2 Oct 2006, 18:44
Post #5


Membru cu Logan


Group: Members
Posts: 1.907
Joined: 13 December 04
From: TM




Klaus, merge. Si eu am desfacut una de SN (Bosch) si am si asamblat-o la loc( avea mizerie filtrul ala cu rol de sorb fiind rupt, de pentru o piesa de 6 lei se strica una de 300 lei). Rabdare multa si atentie sa nu se rupa tabla la dezdoire. Dar.... am desfacut-o degeaba cu toate ca debitul masurat era OK(1,8 L pe min daca mai tin bine minte), presiunea era totusi prea mica si supapa de sens de pe ea era si ea OK. Asa ca alta noua a fost solutia (3 mil lei) wacko.gif

This post has been edited by Amedeus: 2 Oct 2006, 18:50


--------------------
Renault Megane Sedan IV Tce 116 2019 Business
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Stefan_B
post 3 Oct 2006, 07:47
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 390
Joined: 16 July 02




QUOTE(klaus @ 2 Oct 2006, 20:29)
Si intrerbare on topic: cum dracu ai demontat pompa aia, ca e incapsulata cu margini intorse?
De fapt intrebarea mea este cum dracu ai montat-o la loc? ...


Desfacutul a luat 5 minute - se desface partea pompei - cea de jos - cu o surubelnita plata, subtire (5 mm latime) facand parghie pe copul pompei.

Dupa ce e largita baza, se extrage capacul de al, dupa care se scoate celalat corp de pompa prin inertie (am lovit pompa de o scandura, astfel ca rotorul a impins capacul afara.

Se curata toata (la mine am scos si magnetii) si cand o pui la loc, sunt 2 repere care tb sa fie in corespondenta (capacul pompei cu celalat corp). Am pus o idee de silicon pe corpul interior ca sa etanseze.

De inchis, am inchis-o tot cu surubelita si dupa aia cu un ciocanel mic. Acum baga 6 bar cu benzina!!! tongue.gif

Daca o mai ai pe a ta, o refacem, doar spune. smile.gif


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mecos
post 4 Oct 2006, 12:43
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 57
Joined: 25 October 04
From: Ploiesti




Salut.
Stefan_B am si eu o intrebare: De ce atentie la Injectoare din Vitan?
Ma gandeam si eu sa cumpar unele de pe acolo (mai exact prelata galbena-parca Ovidiu). Am inteles ca pretul unuia e in jur de 90Ron. Cam jumatate de pret fata de cele din magazine. Sunt rebuturi, sau second-uri?


--------------------
Renault Megane II 2007 Expression 1,5 dci 105 CP - b
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 4 Oct 2006, 15:23
Post #8


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




pai pot fi amandoua.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
david79
post 4 Oct 2006, 15:35
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 888
Joined: 19 March 05




duminca dimineata la gard imi cerea cineva cu pese auto 180 ron pt 4 injectoare de slz - " sijilate sefu' " wacko.gif , "ce holograma domne' ce te crezi in razboiul stelelor , lumea merge pe incredere domne' "

This post has been edited by david79: 4 Oct 2006, 15:36


--------------------
Toyota corolla 2.0 d4d ; auris hybrid ; 2008 / 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
driverx
post 4 Oct 2006, 16:12
Post #10


--- Membru cu ralanti ---


Group: Members
Posts: 7.656
Joined: 21 November 03




radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif



--------------------
Mitsubishi Lancer 2008
Univega Alpina HT-LTD Disc Deore 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vijelie
post 4 Oct 2006, 16:23
Post #11


membru violet


Group: Members
Posts: 4.605
Joined: 11 November 05
From: Bucuresti




QUOTE(david79 @ 4 Oct 2006, 16:35)
duminca dimineata la gard imi cerea cineva cu pese auto 180 ron pt 4 injectoare de slz - "  sijilate sefu' "
*


Restaurant chinezesc traditional: mici, pizza, d-astea...

Acu vro 10 ani ma ia tata cu el in Vitan sa-si ia o placa de presiune pt breakul personal.
Se duce la o taraba din asta "serioasa" (o fi fost Emil, o fi fost Ovidiu, cine stie?) si se uita la una, cica noua. E buna, dom'le, zice negustorul. Da? zice babacu' si-i f*te o laba peste gura (120kg la 1.85m, asa, de info) si-l da cu c*ru de pamant. Era fisurata. Pfua, ce tambalau, au sarit ceilalti, ce ai dom'le cu el, mananca si el o paine, du-te la magazin daca nu-ti convine, huo!

This post has been edited by vijelie: 4 Oct 2006, 16:27


--------------------
Dacia Duster 2011 Laureate dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Stefan_B
post 5 Oct 2006, 10:00
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 390
Joined: 16 July 02




QUOTE(Mecos @ 4 Oct 2006, 15:43)
Salut.
Stefan_B am si eu o intrebare: De ce atentie la Injectoare din Vitan?
Ma gandeam si eu sa cumpar unele de pe acolo (mai exact prelata galbena-parca Ovidiu). Am inteles ca pretul unuia e in jur de 90Ron. Cam jumatate de pret fata de cele din magazine. Sunt rebuturi, sau second-uri?
*



Nu exista rebuturi la injectoare pentru 2 motive:
1. Siemens are calitatea totala implementata (si nu are cum sa scoata rebuturi pe poarta)
2. Presupunand ca totusi se strecoara ceva - camion in care a plouat, etc - fabrica are acorduri clare cu furnizorul - piesele se returneaza pe cheltuiala furnizorului, iar fabricantul e si despagubit pentru lipsa de stoc.

Asa ca nu sunt rebuturi - parerea mea e ca sunt injectoare curatate - eu am un set, luat cu 800K acum vreun an. Au mers f. bine, pana cand le-am infundat - filtru de benzina cu carcasa neagra, la vreo 1500Km dupa schimbare s-au infundat 2! Pana atunci am mers numai cu filtre Purflux (carcasa de AL) si nu am avut probleme - acum am filtru de Diesel radmasa.gif - sa vad daca mai indraznesc sa se infunde!

Oricum, m-am uitat si eu la ele - cand umblam dupa pompa - par umblate rau, unele erau zgariate - cred ca au ajuns la fundul sacului sad.gif

Nu-ti face probleme ca sunt curatate - la masini straine, se curata intr-o veselie - si se folosesc pana la 500.000 Km fara probleme (am un amic la VW si unul la Volvo)... chestia cu decalibrarea la curatarea in ultrasunete e o alta porcarie inventata de service-uri "autorizate" care n-au echipament... "e acrii strugurii domle' "

Eu zic sa nu-ti iei inca injectoare, pt ca tocmai ce termin instalatia mea de verificat/curatat injectoare. Pe ale mele le curat si testez si daca ies cum sper, esti invitatul meu pt curatare.

P.S. Ah, si in legatura cu Ovidiu - o parte din ce vinde cumpara el insusi de la cei "de la gard" iar cealalta parte probabil de la relatii de pe la Pitesti. E cam aceeasi marfa ca Duminica, doar ca la pret dublu... si probabil cu un risc un pic mai mic de tzeapa.

This post has been edited by Stefan_B: 5 Oct 2006, 10:07


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Altis
post 12 Dec 2006, 09:25
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 754
Joined: 24 December 04
From: Bucuresti




Eu stiu ca la uleiuri mai faceau ei manevra, sigiliul ala se rupe oricand mai putin cand desfaci flaconul nu... Puneau in masinile lor ulei bun si vindeau ulei romanesc iefrin pe post de Mobil 1 sau mai stiu eu ce...


--------------------
Tucson JM 2007 - .
Luati saitu' de cultura si bagati-l in duba sa-i acordam "primul ajutor"!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 22nd September 2024 - 17:51
Forum Renault