DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> garntie-postgarantie

post 13 Jun 2003, 10:34
Post #1





Group:
Posts: 0
Joined: --


Warn: (0%) -----


Art. 15. - Produsele de folosinta indelungata care inlocuiesc produsele defecte in cadrul termenului de garantie vor beneficia de un nou termen de garantie, care curge de la data preschimbarii produsului.
asa suna hg394/1995 art 15
noi ce ne-am schimbat anumite piese in perioada de garantie normal dupa lege avem garantie, cei de la dacia vocea clientului sustin ca nu ,mi-au spus ca in carnetul de garantie scrie ca piesele ce au fost schimbate in garantie i-si pierd garantia odata cu iesirea ei din garantie !(asa ceva la mine in carnet nu scrie!) care sa fie adevarul site cineva este careva jurist de profesie? 022.gif
cauta-ti si comunicati repede ca trece timpul!


--------------------
User is offlinePM
Go to the top of the page
+
AlexV
post 13 Jun 2003, 10:55
Post #2


Admin?


Group: Admin
Posts: 2.553
Joined: 4 December 02
From: Bucuresti




lui AL i-au schimbat motorul in garante, si i-au dat si prelungire de garantie. asta dupa ce s-a certat cu ei.


--------------------
Toyota RAV4 2.0
"Man is least himself when he talks in his own person. Give him a mask, and he will tell you the truth," Oscar Wilde.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
post 13 Jun 2003, 11:16
Post #3





Group:
Posts: 0
Joined: --


Warn: (0%) -----


la mine s-au spart iar toba mare cind am fost la service mi-au spus ca trebuie sa-mi cumpar o toba noua si numai atunci voi avea garantie 18 luni. cind mi-au schimbat farul cei de la auto cobalcescu au dat o hartie de garantie atunci chiar m-am mirat ,in schimb cei de la adras nu unde am schimbat tobele cu doua luni mai inainte nu. cei de la voce sustin sus si tare ca nu am dreptate ,piesele ei le i-au cu garantie si normal acea piesa trebuie sa aiba un certificat de garantie !!!
cred ca greseala noastra a tuturor cei ce avem dacii trebuie sa cerem in mod expres ca la schimbarea unei piese in garentie cei de la service-uri sa ne dea un certificat de garantie
acum eu ce fac?ma string de git cu ei?


--------------------
User is offlinePM
Go to the top of the page
+
bogdan_o
post 13 Jun 2003, 12:02
Post #4


om ca, din pacate, din ce in ce mai putini


Group: Members
Posts: 3.940
Joined: 23 May 03
From: Bucuresti




Piesa sau piesele noi instalate pe un produs defect cat timp acesta se afla in garantie (piesa+manopera suportata de producator) nu beneficiaza de garantie decat pana la iesirea din garantie a produsului. Totusi, perioada de garantie pe ansamblu se prelungeste cu perioada in care produsul a stat in service. Desi piesele beneficiaza de garantie individuala, aceasta nu produce efecte dacat daca contravaloarea lor este suportata integral de catre cumparator. In plus, daca produsul sta in service mai mult de 10% din durata perioadei de garantie, cumparatorul are dreptul de a solicita inlocuirea lui sau contravaloarea sumei platite, actualizata cu indicele deprecierii.

Privita din punctul de vedere al producatorului, prevederea este justificata. El garanteaza produsul pentru o anumita perioada si nu are nici un interes (si, mai mult, nici o obligaie legala) sa suporte reparatia unor piese sau subansamble care au intrat deja sub incidenta garantiei. Singura obligatie a producatorului este aceea ca pe perioada duratei de functionare normale a produsului sa aigure, contra cost, piese de schimb.

Informatii primite de la un avocat.


--------------------
Dacia SLZ 1.4 / Break CL
E bine sa fii multumit cu ceea ce ai, dar nu si de ceea ce esti (Sir James MacKintosh)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AL
post 13 Jun 2003, 12:20
Post #5


Member


Group: Members
Posts: 2.495
Joined: 8 July 02
From: Bucuresti




QUOTE
lui AL i-au schimbat motorul in garante, si i-au dat si prelungire de garantie. asta dupa ce s-a certat cu ei.


Daca tot am fost pomenit, hai sa zic si eu!

1. teoretic fiecare piesa noua are garantia ei, indiferent daca a fost inlocuita in perioada de garantie a produsului (masinii) sau post-garantie (piesa cumparata de posesorul masinii).... afirmatia aceasta se bazeaza pe interpretarea HG 394/95 transmisa la cererea mea de ANPC... deci nu pe vorbe ci pe un document

2. in cazul meu, intr-adevar Dacia a dat, pana la urma, dupa ce ANPC-ul a discutat cu ei, o noua garantie la acel motor.... insa cu precizarea ca garantia mi-o acorda "ca gest comercial"....

3. calea cea mai buna este sa se depuna o reclamatie la ANPC atata timp cat esti inca in garantie....ea va produce efecte si daca intre timp masina va iesi din garantie... cea mai usoara cale este pe internet... www.anpc.ro ... se cauta pe aceasta pagina formularul de reclamatii care se completeaza carandu-se schimbarea radiatorului dar si explicatii scrise privind acest aspect. In acest fel practic ANPC este mandatat sa actioneze in numele celui care face reclamatia.

Inca ceva.... la ANPC se va transmite: copie factura, copie cartea de garantie (prima pag si cea cu consemnarea reparatiei anterioare...inlocuirii anterioare) si o copie a raspunsului primit de la Dacia la reclamatia facuta. Acest ultim punct inseamna ca ANPC-ul intervine numai dupa ce vei dovedi ca ai incercat in prealabil sa rezolvi cu Dacia si aceasta a refuzat!.... se poate cere raspuns scris de la VC sau se poate doar preciza ca s-a facut reclamatie prin telefon si raspunsul s-a primit tot ptin telefon...(data si persoana)... si inca ceva.... constatare de la service ca problema chiar exista...defectul!.. de fapt asta se face prima!

4. interpretarea data de acel avocat este exact cea pe care se intemeiaza si refuzul Dacia... insa acesta chiar daca poate fi considerata logica, ea nu prea are baza/temei in actuala forma a HG-ului....este doar o interpretare...insa autoritatea competenta in materie este ANPC!...

PS Offfff avocatii astia!!!...nu ma mai mir de ce sunt asa de "iubiti" laugh.gif


--------------------
Skoda KAROQ 2019 - B-21-NEW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
post 13 Jun 2003, 12:40
Post #6





Group:
Posts: 0
Joined: --


Warn: (0%) -----


asadar mai beneficiem de garantie la piesele schimbate in garantie s-au nu?
care este realitatea? i-mi cumpar piesele s-au ma zburlesc la ei?


--------------------
User is offlinePM
Go to the top of the page
+
AL
post 13 Jun 2003, 14:27
Post #7


Member


Group: Members
Posts: 2.495
Joined: 8 July 02
From: Bucuresti




QUOTE
asadar mai beneficiem de garantie la piesele schimbate in garantie s-au nu?
care este realitatea? i-mi cumpar piesele s-au ma zburlesc la ei?


Sper ca astea sunt intrebari retorice!.... ca nu mi-am tocit degetele degeaba scriind toate cele de mai sus... :?

Deci daca vrei sa scutesti niste bani, poti incerca varianta de mai sus... in functie de cat de hotarat si de abil esti, ai sanse sa reusesti...

Succes!


--------------------
Skoda KAROQ 2019 - B-21-NEW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
post 16 Jun 2003, 14:55
Post #8





Group:
Posts: 0
Joined: --


Warn: (0%) -----


am citit mai atent ce m-i sa scris si am priceput va multumesc mult!


--------------------
User is offlinePM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 22nd September 2024 - 11:56
Forum Renault