DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

4 Pages < 1 2 3 4 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Probleme pedala frana, de toate: fasaie, cade cauciucul etc.

roland
post 1 Aug 2005, 11:36
Post #31


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.704
Joined: 18 November 04




Poate ca e normal, daca ziceti voi... Dar pararea mea e urmatoarea: cursa pedalei trebuie sa fie limitata de compresia lichidului de frana combinat cu apasarea placutelor pe disc. Nu ar trebui sa fie limitata cursa pedalei de altceva. Vorba aia, daca tai furtunul de la etrieri ar trebui sa coboare pedala pana pe covoras. Unde gresesc?

Nu va suparati, dar io nu am vazut masina (nu inseamna ca nu exista) la care sa se limiteze miscarea pedalei. Am condus si alte masini straine si limitarea era clar din compresia lichidului de frana. Prima data am vazut-o la Logan si, repet, nu cand era nou ci dupa ceva timp.

Daca stiti si alte masini asa, care de noi fac asa (deci nu e clar o problema de uzura), spuneti.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
roland
post 1 Aug 2005, 11:37
Post #32


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.704
Joined: 18 November 04




Brahman,
sper sa ajungi in service si sa-ti spuna aia ceva. Altceva decat mi-au spus mie. Vad ca esti din AG, poate aia sunt mai destepti ca la CJ.



--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Brahman26
post 1 Aug 2005, 13:08
Post #33


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 30 July 05




QUOTE(roland @ 1 Aug 2005, 11:37)
Brahman,
sper sa ajungi in service si sa-ti spuna aia ceva. Altceva decat mi-au spus mie. Vad ca esti din AG, poate aia sunt mai destepti ca la CJ.
*




Salut din nou!


Azi am fost in service. Omul amabil si plin de incredere in sine: " Probleme?... Eu va fac un test de franare la banc, dar sunt sigur ca il va trece."

Zis si facut. Urcam masina pe banc: Fata trece, spatele trece si el -dupa apasari succesive de pedala (...) - si la limita inferioara a valorilor.

Omul imi tipareste fisa de testare franare, mi-o inmaneaza si spune ca masina corespunde tehnic.

Eu insist ca franele s-au slabit si pedala ajunge la capatul cursei, in concluzie eu nu mai am nici o rezerva de franare in caz ca forta dezvoltata nu e suficienta. Chiar nu se poate face nimic?

Omu este de acord sa imi regleze tamburii spate (ca doar frana tine la limita inferioara, nu?) si, la alte insistente ale mele, sa imi faca o aerisire a circuitului de franare. (Citez: " Franele corespund, dar daca vreti sa aveti pedala ca la inceput, o sa va reglez tamburii mai strans. Sistemul de franare fata nu se poate regla." Aici suntem de acord...)

Dar asta maine, cu programare, pentru ca o parte din mecanici se afla in concediu.

O sa revin maine, dupa reglaje.


--------------------
Logan Laureate 1.4 - AG-05-XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GolfIII
post 1 Aug 2005, 13:29
Post #34


Membru autentic


Group: Members
Posts: 506
Joined: 5 April 04




QUOTE(roland @ 1 Aug 2005, 11:36)
Dar pararea mea e urmatoarea: cursa pedalei trebuie sa fie limitata de compresia lichidului de frana combinat cu apasarea placutelor pe disc. Nu ar trebui sa fie limitata cursa pedalei de altceva. Vorba aia, daca tai furtunul de la etrieri ar trebui sa coboare pedala pana pe covoras. Unde gresesc?
*


Nu gresesti! Cand am spus ca este normal, m-am referit strict la fragmentul citat. Limitarea aceea mecanica de care vorbesti nu mi se pare nici mie normala. Nu stiu ce sa spun... La mine, in cartea tehnica, spune ca pedala de frana trebuie sa aiba o cursa de max 1/3 din cursa maxima mecanica(adica sa poata fi apasata max. 1/3 din cursa pedalei la aerisire). Din acest punct de vedere mi se pare ciudat ca ajungi la limitarea mecanica a cursei.
Intr-adevar, asa se poate comporta daca nu e aerisita instalatia sau ai apa in instalatie si fierbe (dar ma indoiesc serios de asta)... sau lichid de frana foarte prost, dar eu nu am intalnit niciodata situatia asta.
Tamburii de la Logan nu sunt cu autoreglare? Cum ti-i poate regla? blink.gif Sau e o alta "duma" de-a lor?


--------------------
Volkswagen Golf III 1995
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
romeo.suta
post 1 Aug 2005, 16:48
Post #35


Membru incepator


Group: Members
Posts: 20
Joined: 30 June 05




De fasait fasaie la toate si este perfect normal deoarece exista in servomecanism o clapeta care in timpul actionarii elibereaza aer sub presiune , unele clapete au putina bavura de cauciug si de acea fasaie mai tare decat altele ,,,,, nu influenteaza cu nimic din punct de vedere functional ,,,,,,
Opelurile au acelas sistem servo si fasaie la fel


--------------------
dacia 1400 - SM-02-CAF
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
roland
post 2 Aug 2005, 08:24
Post #36


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.704
Joined: 18 November 04




Ceea ce e ciudat e ca limitarea aia mecanica la care ajung nu e catre podea ci cam pe la jumatatea cursei. E clar ca se loveste pedala de ceva. Tamburii de pe berlina erau cu autoreglare. E drept ca nu functiona prea bine autoreglarea. Ma indoiesc ca la Logan nu sunt tot tamburi cu autoreglare, un model mai avansat, care sa se autoregleze de adevaratelea. :-)
De fasait stiu ca e normal sa fasaie. Problema e nu ca unele fasaie mai tare si altele mai incet, ci ca unele la inceput fasaie mai incet si apoi mai tare (aceeasi masina). Probabil o uzura sau ceva...

This post has been edited by roland: 2 Aug 2005, 08:26


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Brahman26
post 2 Aug 2005, 14:11
Post #37


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 30 July 05




Salut!



Tocmai am venit de la service.

Dupa cate am vazut eu, sabotii nu sunt cu autoreglare. Exista un surub pe furca ce ii tine departati care are o piuliza dintata, cu o siguranta (o lamela cu arc) ce nu ii da voie sa se autoslabeasca.


Am reglat sabotii si am facut aerisire. Frana tine ca la inceput si, de asemenea s-a intarit si frana de mana. Te arunca in cap, scartie roata, trece testele la banc cu brio.... DAAAAR, pedala tot se opreste cu acel sunet metalic, pe la jumatatea cursei.


In aparenta, nu exista o explicatie logica, insa o gura din interiorul uzinei spune ca exista doua versiuni de pompe de frana. Unele turcesti si altele romanesti. Iar cele romanesti au unele neajunsuri de proiectare, care devin vizibile relativ repede...

Gura merge mai departe si sustine ca multe Logan-uri s-au pocnit din cauza asta pe strada. Frane ineficiente.


In orice caz, masina fiind in garantie omu' de la service nu m-a taxat cu nimic. A fost la fel de amabil. Am testele de franare la mana...

Sper doar sa se mentina, pentru ca daca o sa fie nevoie de reglaje la fiecare 800 de kilometri...

Cam atat pentru moment. Dar raman pe pozitie, daca mai adaugati ceva la rubrica.

Ciao!



--------------------
Logan Laureate 1.4 - AG-05-XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
romeo.suta
post 2 Aug 2005, 15:28
Post #38


Membru incepator


Group: Members
Posts: 20
Joined: 30 June 05




Toate pompele de frana sunt made in Ramania ,, si cele ABS si cele NABS , Calitatea este net superioara fata de SLZ deoarece se utilizeaza tehnologie franceza

Baieti sunt identice cu cele de pe Opel , au exact aceas calitate facute cu aceleas scule

This post has been edited by romeo.suta: 2 Aug 2005, 15:46


--------------------
dacia 1400 - SM-02-CAF
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mich@el
post 2 Aug 2005, 15:43
Post #39


membru fara frane


Group: Members
Posts: 626
Joined: 27 February 05
From: Timisoara




Nu este nici o limitare mecanica la pedala de frana,doar hidraulica,data de lichidul de frana.Iti dai seama ca daca ar fi vreo limitare mecanica,in timp,datorita uzurii placutelor si sabotilor,nu ai mai avea frana datorita acelei "limitari mecanice la pedala de frana"?Probabil acel sunet metalic se aude in locul in care pedala de frana ationeaza asupra pompei de frana.

This post has been edited by Mich@el: 2 Aug 2005, 15:44


--------------------
Logan Laureate 1.4 2005 - TM-Marine Blue
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 2 Aug 2005, 15:44
Post #40


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Si care e diferenta intre pompele fara ABS si cele cu ABS? Exista?


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
romeo.suta
post 2 Aug 2005, 15:52
Post #41


Membru incepator


Group: Members
Posts: 20
Joined: 30 June 05




diferenta este ca pompele ABS au 2 iesiri pentru lichidul de frana + regulator si binenteles pistonul este diferit fata de NABS ,, pompele NABS au 4 iesiri pentru lichidul de frana si nu au regulator


--------------------
dacia 1400 - SM-02-CAF
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
roland
post 3 Aug 2005, 09:24
Post #42


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.704
Joined: 18 November 04




QUOTE(Mich@el @ 2 Aug 2005, 15:43)
Probabil acel sunet metalic  se aude in locul in care pedala de frana ationeaza asupra pompei de frana.
*



Asa. Si atunci de ce nu merge pedala mai departe (adica mai in jos)? De ce se opreste acolo? Si sunetul apare mult dupa ce frana a intrat in functiune. Nu ai citit atent problema.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mich@el
post 3 Aug 2005, 20:55
Post #43


membru fara frane


Group: Members
Posts: 626
Joined: 27 February 05
From: Timisoara




Probabil ca pedala ti se opreste acolo datorita presiunii create de lichidul de frana,ceea ce este normal dealtfel.Acel sunet poate fi si de la vreo defectiune a etrierului sau a vreunui piston din tambur,depinde de unde se aude acel zgomot.Cel mai bine ar fi sa mergi la service,daca tu consideri ca e ceva anormal.Aici putem sa ne dam cu parerea la nesfarsit,pana nu aud despre ce e vorba,tot degeaba.


--------------------
Logan Laureate 1.4 2005 - TM-Marine Blue
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
roland
post 4 Aug 2005, 09:24
Post #44


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.704
Joined: 18 November 04




Nu depinde de unde se aude zgomotul. Au scris deja doi oameni de problema. Se aude de la pedala. Sa asteptam ce zice Brahman.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
baro_76
post 9 Aug 2005, 21:29
Post #45


Membru incepator


Group: Members
Posts: 8
Joined: 9 August 05




pompa mea de servofrana scartaie ca o usa neunsa. am fost la service s-au uitat toti mecanicii si nu i-au dat de cap
pana la urma a venit o comisie de la pitesti si am ramas tot fara rezolvare
apropo! evitati service-ul DACIA MERIDIAN VEST BUCURESTI!
SUNT NUMAI NEPOTEI CARE NU STIU DECAT SA DEA CU MATURA SAU SA ARUNCE ZIARE SAU SCRISORI(POSTASI)


--------------------
dacia logan dacia logan - b 43 sso
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rhadoo81
post 10 Aug 2005, 14:18
Post #46


Membru


Group: Members
Posts: 169
Joined: 15 December 04
From: Constanta




Sunt OFFTOPIC dar nu ma pot abtine ... De aici si continuarea reclamei de la Logan.
"Tati, tai ai trecut de scoala", "Taci dracu ca am ramas fara frane"


--------------------
Dacia Logan Preference 2005 - CT-81-ADU
Aro American (Jeep Cherokee) 2500 cmc CT-81-CZR
Dacia Sandero Stepway 2009 B-318-CZR
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Danco
post 11 Aug 2005, 12:49
Post #47


Membru


Group: Members
Posts: 197
Joined: 9 June 05
From: Bucuresti




Si eu am simtit acea limitare a cursei de care se vorbeste aici si mi-am pus intrebari in legatura cu asta. Categoric nu e din cauza presiunii din pompa ci e ceva mecanic. Se simte daca apas mai tare stand pe loc, in mers oricum frana actioneaza foarte eficient cu mult inainte de a ajunge la aceasta limitare. In plus pedala s-a mai lasat fata de cum era noua (acum are 3000 Km).


--------------------
--------------- Logan Ambition - ---------------
Vorbind ai pierdut privilegiul de a parea intelept!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dr.Medic
post 19 Aug 2005, 01:19
Post #48


Membru incepator


Group: Members
Posts: 7
Joined: 31 May 04
From: Bucuresti




Salutare!
Daca fasaie frana si se aude in interior, e pe duca. Va zic din proprie experienta cu Dacia. Dupa o frana lunga si violenta, in care credeam ca nu se mai orea (aluneca pe piertis i am calcat f. tare) a inceput sa fasaie, la inceput mai usor (dupa cateva zile am sesizat) si in timp din ce in ce mai tare. Efecte urmatoare: frana s-a lasat, pana aproape ca numai tinea de loc si pierdea si lichid. In final s-a schimbat servofrana.
Nu merge " asa face toate" ca apare intrebarea " de ce la unele nu face?"

This post has been edited by Dr.Medic: 19 Aug 2005, 01:20


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BAC
post 19 Aug 2005, 12:56
Post #49


Membru autentic


Group: Members
Posts: 450
Joined: 1 September 04
From: Reghin




QUOTE(romeo.suta @ 1 Aug 2005, 16:48)
De fasait fasaie la toate si este perfect normal deoarece exista in servomecanism o clapeta care in timpul actionarii elibereaza aer sub presiune , unele clapete au putina bavura de cauciug si de acea fasaie mai tare decat altele ,,,,, nu influenteaza cu nimic din punct de vedere functional ,,,,,,
Opelurile au acelas sistem servo si fasaie la fel
*


Eu am Opel si nu fasaie nimic. Am avut mai demult un R21 la care fasaia frana tot timpul iar cand franam suna mai tare. Dupa un timp a inceput sa fasaie mai tare si am stiut ca membrana de la servofrana era gaurita. Am cumparat un tambur de servo sh si nu a mai fasait. In tot acest timp nu am sesizat o diferenta la apasarea pe pedala.


--------------------
ex. Opel ex.Vectra C 2007 OPC line - MS
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gelu Stoica
post 19 Aug 2005, 19:23
Post #50


Membru incepator


Group: Members
Posts: 5
Joined: 19 August 05
From: Brasov




Logan_in_Croatia___test_drive_in_munti.JPG ( Size: 59.83k ) Number of downloads: 451
QUOTE(adrianio @ 30 Jul 2005, 09:02)
Da dom'le si la mine au cazut pe rand cauciucurile la pedale: intai la frana si apoi la ambreiaj. Le-am fixat o singura data. Astept sa cada si a doua oara si o sa caut prenandez.
*




Am ajuns la 17500km si am tot asezat cauciucurile la loc - ambreiaj + frana - de vreo 10 ori pana m-am indurat sa dau cu prenadez.
Pacat de asa mizilic sa-l lase ca la vechea 1300 (pateam aceeasi chestie) - nu mi se pare normal pentru numele Renault lipit pe spate. Oare se uita cei de la fabrica pe site-ul asta vreodata sau sunt eu prea naiv sa intreb asa ceva?
In rest sunt super-incantat de ea si am alergat-o binisor pe autostrazi europene adevarate.


--------------------
DACIA LOGAN Preference 1,4 MPI - BV-13-TIG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Danco
post 23 Aug 2005, 10:27
Post #51


Membru


Group: Members
Posts: 197
Joined: 9 June 05
From: Bucuresti




Ia-o tata de sub malul ala sa nu cada ceva pe ea! biggrin.gif
Super misto peisajul! ohmy.gif


--------------------
--------------- Logan Ambition - ---------------
Vorbind ai pierdut privilegiul de a parea intelept!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
simon
post 23 Aug 2005, 11:33
Post #52


Membru autentic


Group: Members
Posts: 735
Joined: 30 October 04




QUOTE(Gelu Stoica @ 19 Aug 2005, 19:23)
Logan_in_Croatia___test_drive_in_munti.JPG ( Size: 59.83k ) Number of downloads: 451

Am ajuns la 17500km si am tot asezat cauciucurile la loc - ambreiaj + frana - de vreo 10 ori pana m-am indurat sa dau cu prenadez.
*



Chestia cu gumele alea este ca nu au o rasfringere suficient de mare care sa imbrace pedala in partea posterioara. Ce draq, costa asa de mult o guma facuta ca lumea de ne-au dotat cu gunoaiele astea?!! mad.gif Sint curios cit poate sa coste asa un rebut si cine le fabrica. Probabil mare firma west biggrin.gif
Cu siguranta cele pe care le-am avut la berlina erau mai bine facute si cadeau foarte rar. Sa apeleze la vreo coop. romaneasca, vor face o treaba corespunzatoare biggrin.gif


--------------------
Renault Megane III 2009 Dinamique 1.6 16V
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Danco
post 25 Aug 2005, 14:59
Post #53


Membru


Group: Members
Posts: 197
Joined: 9 June 05
From: Bucuresti




Eu ma mir ca de cand citesc aici ma tot uit la cauciucele de pe pedalele de la a mea si ma mir cum de nu cad. Dar nu cad! N-au cazut niciodata si le-am mai si agatat de nu stiu cate ori cu rama talpii pantofului, mai ales pe cel de la pedala de frana.
S-or fi desteptat mai tarziu? ( a mea e luata dupa scumpirea de la inceputul lui mai).


--------------------
--------------- Logan Ambition - ---------------
Vorbind ai pierdut privilegiul de a parea intelept!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ValentinnoRossi2005
post 26 Aug 2005, 13:33
Post #54


Membru incepator


Group: Members
Posts: 52
Joined: 25 August 05




QUOTE(Danco @ 25 Aug 2005, 14:59)
Eu ma mir ca de cand citesc aici ma tot uit la cauciucele de pe pedalele de la a mea si ma mir cum de nu cad. Dar nu cad! N-au cazut niciodata si le-am mai si agatat de nu stiu cate ori cu rama talpii pantofului, mai ales pe cel de la pedala de frana.
S-or fi desteptat mai tarziu? ( a mea e luata dupa scumpirea de la inceputul lui mai).
*



nici a mea nu are nici pe draq happy.gif cred ca loganu` meu e facut de mercedes laugh.gif


--------------------
* * *
The DOCTOR
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radone
post 3 Sep 2005, 21:20
Post #55


Membru incepator


Group: Members
Posts: 28
Joined: 10 July 05




Nu am probleme de genu!


--------------------
Dacia Logan - BZ-05-KJZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
YipMan
post 3 Sep 2005, 23:06
Post #56


Membru incepator


Group: Members
Posts: 20
Joined: 6 July 05




N-am nici o problema cu cauciucurile de la pedale, in schimb am o problema cu frana; cand pun frana si masina se opreste de tot se aude un fel de "tac" pe partea dreapta fata, si asta numai cateodata , nu intotdeauna, mai ales cand pun frana mai brusca. Face destul de naspa. A mai patit careva ?


--------------------
Logan Laureat 1.4 Egee - provizoriu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sony
post 4 Sep 2005, 08:11
Post #57


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.862
Joined: 30 August 04
From: Ban Land




In torpedou te-ai uitat?


--------------------
Caruta cu doi cai frumosi 1945
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
YipMan
post 4 Sep 2005, 11:20
Post #58


Membru incepator


Group: Members
Posts: 20
Joined: 6 July 05




QUOTE(Sony @ 4 Sep 2005, 09:11)
In torpedou te-ai uitat?
*


Sigur nu este din torpedou, pt ca si cu masina goala tot asa face cateodata. Eu cred ca este ceva la roata dreapta. Tre sa merg in service; recomanda cineva Motor Service din Bucuresti ?


--------------------
Logan Laureat 1.4 Egee - provizoriu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Jack Daniel's
post 4 Sep 2005, 20:06
Post #59


MEMBRU DE LA INCEPUT!


Group: Members
Posts: 2.010
Joined: 26 October 03




Am sesizat si eu fasaitul , desi la inceput spuneam ca nu exista . Asta e !


--------------------
. . .
Multi membri, putini oameni!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pgpdesign
post 12 Sep 2005, 13:28
Post #60


Membru


Group: Members
Posts: 117
Joined: 28 July 05
From: Șimleu Silvaniei




Am citit da' tot nu m-am lamurit: este sau nu este normal sa caraie roata (?) cand franez in panta ? Mai bine zis daca stau in panta cu frana apasata caraie in momentul in care las pedala de frana. (Stat la semafor in panta si inaintat putin cate putin - masina fiind tot timpul scoasa din viteze).

PS: ZCR are 3 zile.


--------------------
Dacia Duster 1.5 4WD 2012 - B 102 DOT
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
4 Pages < 1 2 3 4 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 23rd June 2024 - 19:29
Forum Renault