DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

22 Pages « < 15 16 17 18 19 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Dacia recheama in service berlinele noastre, Motiv: probleme coroziune

ursamajor
post 9 Mar 2009, 19:01
Post #481


Membru pasager


Group: Members
Posts: 785
Joined: 2 May 05
From: Orașul lui Panait Istrati




Mie mi-au băgat ceară, dar n-am primit apărătorile din plastic. Cum arată alea? huh.gif


--------------------
Dacia Logan 1.0 Eco-G 2021 Comfort (+ 4 optiuni) - BR02UMa
Somnul adanc ajuta la prevenirea imbatranirii, mai ales daca dormi la volan.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vijelie
post 9 Mar 2009, 20:08
Post #482


membru violet


Group: Members
Posts: 4.605
Joined: 11 November 05
From: Bucuresti




QUOTE(bobo77 @ 9 Mar 2009, 18:55)
Dintre cei care ati fost la Mioveni, v-au decontat drumul cei de la Dacia? sincer ma indoiesc...
*

Din cate am inteles de la cineva care a fost acolo, e impropriu zis "decontare", mai degraba "compensare": se ofera diverse maruntisuri (paravanturi, ornament esapament, huse, presuri etc) indiferent daca e vorba doar de o simpla examinare sau de vopsire (caz in care masina ramane acolo cateva zile, logic).


--------------------
Dacia Duster 2011 Laureate dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bobo77
post 9 Mar 2009, 21:16
Post #483


...........................


Group: Members
Posts: 7.213
Joined: 27 January 06
From: Mangalia




Da asta stiam si eu @vijelie dar nu cred pentru cei care fac 400-500 km pina la Mioveni ii incinta parvanturile si toate prostiile lor, era mai important daca se deconta drumul, mai ales ca in cazul in care trebuie vopsita masina, citeva zile ori ramii acolo (hotel, pensiune) ori te intorci acasa, dupa care revii sa-ti ridici masina.


--------------------
Dacia Logan Laureate 1,6 mpi 2008 ph 2 - CT _ _ _ _
Multa lume,putini oameni...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vijelie
post 9 Mar 2009, 21:30
Post #484


membru violet


Group: Members
Posts: 4.605
Joined: 11 November 05
From: Bucuresti




Cea mai ieftina si mai apropiata pensiune este chiar asta: http://www.anp-just.ro/unitati/colibasi.htm


--------------------
Dacia Duster 2011 Laureate dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mariuscond
post 10 Mar 2009, 19:00
Post #485


Membru incomod


Group: Members
Posts: 1.373
Joined: 3 November 05
From: Bucuresti




QUOTE(ursamajor @ 9 Mar 2009, 19:01)
Mie mi-au băgat ceară, dar n-am primit apărătorile din plastic...
*
Aparatorile din plastic "le primesc" numai masinile fabricate pina in aprilie 2006 (nu stiu daca chiar toate masinile). Cele fabricate dupa... nu primesc aparatori (protectii aripi).


--------------------
dacia Logan dizăl - B52
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mich@el
post 10 Mar 2009, 19:04
Post #486


membru fara frane


Group: Members
Posts: 626
Joined: 27 February 05
From: Timisoara




io-s 2005 si tot nu am primit aparatori, desi am cerut. cica masina nu face parte din lotul care necesita.


--------------------
Logan Laureate 1.4 2005 - TM-Marine Blue
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Garett
post 12 Mar 2009, 19:25
Post #487


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.339
Joined: 4 June 05
From: Galati




Gata, m-au "rezolvat" si pe mine!
Per total a durat vreo 3 ore, mi-au pus si "plasticele".
Eu n-aveam decat sarita vopseaua pe marginea aripii stanga spate, se vedea grundul sau ce e chestia aia alba.
Intrebare: aparatorile astea sunt prinse in suruburi sau lipite? Risc sa-mi cada in timp?


--------------------
No Reno Forever
"Tara asta a avut doua dezastre din '89 incoace: Iliescu si ProTV-ul!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 13 Mar 2009, 00:43
Post #488


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




sunt prinse si in suruburi


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GoGu
post 13 Mar 2009, 00:53
Post #489


Prea de la tara


Group: Moderatori
Posts: 1.970
Joined: 14 August 03
From: Iasi




Maine ma duc si eu...
Sunt eligibil si pt. protectii, insa am o curiozitate, eu am montate aparatori de noroi si pe fata si pe spate, iar pe fata aparatorile mele de noroi nu-s compatibile deloc cu protectiile pt. aripa pe care le pun ei (concluzie trasa dupa analizarea unor masini ce au primit asa ceva).
Cum sa procedez? Renunt la ce am eu sau la ce pun ei? Care reper e mai util? Pot sa le cer "la pachet"? (oricum mai am si o indoitura mica, fara afectarea vopselei, pe aripa dreapta fata, lucru care ar face ca protectia sa nu "calce" bine). repet, e vorba doar de aripile fata, ca pe spate nu se incurca unele pe altele.


--------------------
Renault Scenic 1.5dCi recolta 2012
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Garett
post 13 Mar 2009, 07:59
Post #490


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.339
Joined: 4 June 05
From: Galati




QUOTE(klaus @ 13 Mar 2009, 00:43)
sunt prinse si in suruburi
*


Multumesc!


--------------------
No Reno Forever
"Tara asta a avut doua dezastre din '89 incoace: Iliescu si ProTV-ul!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DomnulK
post 13 Mar 2009, 11:59
Post #491


ex kAndrei


Group: Members
Posts: 1.403
Joined: 7 September 03
From: Bucuresti




am fost si eu ieri la dacia center mioveni. mi-au raschetat rugina de prin portbagaj si ep unde mai era pe aripa dreapta spate , au dat cu grund, au dat cu antifon si au montat baghetele de protectie fata+spate.
am ajuns acolo pe la 9 dimineata si am plecat pe la 15.
au bagat si ceara in masina.

p.s. au curatat, reparat si sub capacul de la busonul de la rezervor.

sa vedem cat o tine.


--------------------
Dacia Logan Laureate 1.6 MPI 2004
Asfalt Uscat!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GoGu
post 13 Mar 2009, 22:24
Post #492


Prea de la tara


Group: Moderatori
Posts: 1.970
Joined: 14 August 03
From: Iasi




Am fost la Caremil, au bagat ceara pe unde era de bagat (cam pute in masina acum) dar nu au montat protectiile pt. ca au gasit rugina (<<zona oxidare "DE">>), si m-au programat sapt. viitoare cand cica mi-o vor aresta vreo 3 zile dry.gif , dupa care vor pune protectiile.
Am ramas surprins (placut) ca legasera centurile pe dupa scaune, sa nu se murdareasca si, pe langa foliile de pe scaune pusesera folie stretch pe maciulia schimbatorului si pe volan.

Ce e zona "DE"? Eu cu ochiu' n-am vazut nimic...

Vreun sfat la problema cu aparatori versus protectii biggrin.gif despre care intrebam mai sus?


--------------------
Renault Scenic 1.5dCi recolta 2012
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 13 Mar 2009, 22:44
Post #493


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




eu aveam si seceri (protectii) si aparatori de noroi (non-compatibile cu protectiile, ca sa le zic as). Nu le-a luat nici cu greata, nici nu s-au certat. Nu erau ele foarte elegante, dar nu se vedea prea tare.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GoGu
post 13 Mar 2009, 23:02
Post #494


Prea de la tara


Group: Moderatori
Posts: 1.970
Joined: 14 August 03
From: Iasi




Aha, multumesc de lamurire. Spunea ceva cel de la receptie ca se pot monta aparatorile mele de noroi peste "seceri", dar credeam ca nu am inteles bine.

Mai am varianta de a cumpara un set de aparatori noroi pe fata "de origine", dar parca nu mai am chef de bagat bani (abia mi-am cumparat uleiuri & stuff pt. revizie si rasuflu greu smile.gif )


--------------------
Renault Scenic 1.5dCi recolta 2012
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Serje
post 14 Mar 2009, 00:35
Post #495


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.129
Joined: 11 December 04
From: Cluj-Napoca




QUOTE(GoGu @ 13 Mar 2009, 22:24)
... pe langa foliile de pe scaune pusesera folie stretch pe maciulia schimbatorului si pe volan.
...
*



Pai si la reviziile normale nu tot asa fac?
Asta ii primul lucru dupa ce iti preia masina.


--------------------
MTD Optima 53 SPB HW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GoGu
post 14 Mar 2009, 00:46
Post #496


Prea de la tara


Group: Moderatori
Posts: 1.970
Joined: 14 August 03
From: Iasi




Nu prea imi amintesc, ca nu am prea calcat des pe la ei smile.gif Dar cu Supernova avusesem show acolo ca mi-o umplusera de "manutze" si pe interior si pe exterior...


--------------------
Renault Scenic 1.5dCi recolta 2012
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristy90
post 14 Mar 2009, 10:38
Post #497


Membru incepator


Group: Members
Posts: 66
Joined: 5 October 08
From: CONSTANTA




@ sambata trecuta am fost si eu la service (rent car service 2-cta) pentru "injectarea cu ceara", am intrebat daca mi se pun protectii pt aripi si cica nu face parte din lotul care necesita, am ramas surprins pt ca masina este fabricata in ianuarie 2006 si de la vocea clientului mi s-a spus ca beneficiez. Oricum marti ajung din nou ca au gasit rugina (eu nu am vazut nimic) si trebuie sa o tina vreo 3 zile pe acolo smile.gif


--------------------
EX DACIA LOGAN AMBITION 1.6 MPI 2006 - CT xx BCI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Garett
post 14 Mar 2009, 17:40
Post #498


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.339
Joined: 4 June 05
From: Galati




Chestia asta cu folia e standard cred, si la Prisma Braila si la Nalba Galati e aceeasi procedura, plus o hartie pe post de covoras pe jos, desi am covorase din cauciuc, nu textile, ba mai mult la cat de prafuite erau o data cred ca au pus hartia mai degraba sa nu se prafuiasca ei! biggrin.gif
Faza cu centurile a fost chiar amuzanta, mi-au zis sa le las asa, pe dupa scaune adica, vreo 2 ore sa nu le desfac, sa nu se murdareasca. Daca ma oprea politia era chiar hilara explicatia.

This post has been edited by Garett: 14 Mar 2009, 17:42


--------------------
No Reno Forever
"Tara asta a avut doua dezastre din '89 incoace: Iliescu si ProTV-ul!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sandu_Magnatu
post 17 Mar 2009, 14:57
Post #499


Membru incepator


Group: Members
Posts: 38
Joined: 27 February 09
From: Arad




Am primit si eu scrisoarea azi si am o intrebare pentru cei care au facut operatiunea la VERBITA ARAD: voi ati primit protectii si aparatori de noroi la logan ori s-au facut ca ploua? mentionez ca fac parte din lotul 06.2005. Multumesc smile.gif

17 Mar 2009, 16:29:
Am facut programare pe joi la verbita si am intrebat daca da protectii si a spus ca depinde daca e ruginita, voua v-a pus chiar daca e ruginita?

This post has been edited by Sandu_Magnatu: 17 Mar 2009, 16:29


--------------------
Dacia/VW Logan/Transporter Preference 2005 1.4/T4 1999 2.5TDI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andivl
post 17 Mar 2009, 16:41
Post #500


Membru incepator


Group: Members
Posts: 50
Joined: 12 September 06





Aveam puncte in care era vopseaua sarita pe aripile din spate, la pasajele rotilor. Am fost la NALBA Braila sa vad dc e vreo problema sa rugineasca si mi-au preparat pe gratis. Masina e din sept 2006. Nu mi-au dat aparatori sau ceva in genul.
De remediat, au remediat doar zonele cu probleme, cu o vopsire "in pierdere". Pe restul aripii au dat un polish, care a lasat niste urme (sper sa fie de la pasta de polish si sa iasa la spalare).


--------------------
Magane Sedan 2, 1.6 16v 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
eurocristi
post 20 Mar 2009, 18:36
Post #501


Membru autentic


Group: Members
Posts: 237
Joined: 16 May 07
From: Oradea




astazi am fost la dealerul din oradea pentru ceruire si montat protectii aripi.
din fericire n-au gasit urme de rugina si am terminat rapid.
ireprosabil comportamentul celor de la service!
celor care cred ca e o problema cu serviceul dealerului le recomand calduros sa incerce si alte case mai titrate si vorbim dupa.personal am avut experiente foarte neplacute cu mai multe astfel de asa zise service.macar prin bunavointa sa fi compensat lipsa crasa de profesionalism.
pe de alta parte pot sa spun,mai in gluma mai in serios ca posesorii de logan sunt in marea lor majoritate niste perfectionisti. biggrin.gif
am condus si conduc diverse tipuri de masini,mult mai scumpe si cu mult mai mari pretentii decit bietul logan si pot sa spun ca nu are nici mai multe si nici mai putine probleme decit alte marci.macar loganului poti sa-i mai treci cu vederea una alta avind in vedere pretul de achizitie.
toate cele bune si drumuri bune!


--------------------
logan ambition 2005
membru proaspat dar experimentat in auto
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sandu_Magnatu
post 21 Mar 2009, 15:35
Post #502


Membru incepator


Group: Members
Posts: 38
Joined: 27 February 09
From: Arad




Am fost joi la ceruire si am ajuns la ora 4, la ora programarii, am intrat la receptie si o donshoara' imi spune cu zambetul pe buze ca dureaza 2 ore- 2 ore jumate blink.gif wtf? A venit baiatu sa ia masina si am intrebat daca primesc protectii, in momentul urmator s-a dat jos din masina si a dat cu mana pe aripa si a dat peste un punct de rugina: o sa ne mai vedem pentru masticare, bun. Duce masina si merg in sala de asteptare si intru in magazinu de piese sa mai intreb asa de una alta, am intrebat de sticla oglinda cu degivrare, numai 2mil, io am crezut ca perechea, nu, bucata zice baiatu...bun da o scrumiera cat ii ca amus 2 ani o fost 700? poi 1milion200 blink.gif , l-am intrebat mai multe si toate aveau pret de dilar si de reno, zic noah m-am lamurit cat ii de ieftin loganu, dupa aia am intrebat de distributie, imi zice 2mil jumate pt curele si 2mil 800 pentru pompa de apa, si zic manopera? o cautat pe lista si la distributie era 1mil 800 si la pompa de apa 2mil 600 blink.gif wtf?? noah pana aci v-o fost, nu mai calc la dilar. dry.gif si am mai asteptat si 3 ore si nici nu m-a mai sunat sa vin dupa masina, (i-am lasat numarul sa ma sune) baiatul ce o dus masina chiar atunci pleca, nici un interes vaishamar. smile.gif scuzati postul kilometric. biggrin.gif


--------------------
Dacia/VW Logan/Transporter Preference 2005 1.4/T4 1999 2.5TDI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Victoras2001
post 21 Mar 2009, 18:56
Post #503


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.840
Joined: 15 February 08




Mda. Ma suna azi cineva. Se prezinta, imi spune ca e de la Auto Cobalcescu si-mi mai zice pe nume si ca am primit scrisoare pentru ceruire. Confirm. Apoi incepe sa-mi explice cu lux de amanunte ce operatii vor avea loc, iar daca vor gasi rugina masina o sa stea 48 de ore-n service. Ca-i fac cutare si cutare... Apoi a inceput sa-mi explice ca service-ul e nou si-i langa targ, si s-a pus cu niste rugaminti fierbinti (pe cuvantul meu ca nu exagerez) pe mine sa ma duc la ei, ca acum e liber. I-am promis ca ma duc si cred c-o s-o fac.
Culmea e alta. Aia de la Dacoserv mi-au spus ca daca vor gasi rugina, o vor trimite la uzina, ca numai acolo se repara, iar asta mi-a zis ca masina se face la ei in service. Acum eu pe cine cred? Ma- uimit cat s-a rugat de mine sa ma duc la ei, si a specificat clar ca nu ma costa nimic, cum e gata masina ma sui in ea si plec.


--------------------
ZAZ Zaporojeț 1969
Femeia nebatuta e precum o casa nematurata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nh1980ro
post 21 Mar 2009, 19:05
Post #504


Membru


Group: Members
Posts: 3.612
Joined: 7 February 07
From: Togo-Togo.




Pai poate a dat criza peste ei. Am observat si eu ca acum programarile se fac mult mai repede la service Dacia.


--------------------
Kona/Renault Lana'i/Clio 3 2007/2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 21 Mar 2009, 22:45
Post #505


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




QUOTE(Victoras2001 @ 21 Mar 2009, 18:56)
Mda. Ma suna azi cineva. Se prezinta, imi spune ca e de la Auto Cobalcescu si-mi mai zice pe nume si ca am primit scrisoare pentru ceruire.
*

Cred ca astia de la cobalcescu au avut program de sunare azi, ca m-au sunat si pe mine. Ei stiau ca inca mai am Logan... Li s-a citit dezamagirea in glas


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radian
post 26 Mar 2009, 00:17
Post #506


gandeste pozitiv: nu spera si nu ai teama...


Group: Members
Posts: 1.273
Joined: 17 January 05
From: petrosani




Care sunt loturile care primesc protectii? A mea-i din ianuarie 2005.

Scrisoarea de invitatie am primit-o acum vreo doua luni, si azi m-au sunat ca-s programat maine. Mi-au zis ca o sa dureze circa 40 de minute toata procedura. Is curios de rugina, ca ambele aripi de pe spate sunt atacate.

This post has been edited by radian: 26 Mar 2009, 00:18


--------------------
dacia logan ambition 2005 - HD 06 LDM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
parpanel
post 26 Mar 2009, 10:42
Post #507


Calator


Group: Members
Posts: 805
Joined: 11 March 05




Recomand celor care au rugina sa ceara remedierea problemei inainte de ceruire si nu va lasati in baza lor ca vor indeparta rugina. Pentru ei e mai usor sa ceruiasca si sa mearga "pe burta".


--------------------
DACIA Logan 2006 Ambition
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radian
post 26 Mar 2009, 12:05
Post #508


gandeste pozitiv: nu spera si nu ai teama...


Group: Members
Posts: 1.273
Joined: 17 January 05
From: petrosani




Imi ceruira masina, a durat vreo 40 de miunte, si ramane o putoare groaznica in masina, care cica persista vreo doua zile. In orice caz, de evidentiat ca o surpriza placuta amabilitatea personalului (Daciaservice Lupeni, Valea Jiului).

Mi-au zis ca peste vreo luna o sa ma cheme si pentru remedierea problemelor legate de rugina pe aripile spate + vopsirea acestora + montare protectii de plastic.


--------------------
dacia logan ambition 2005 - HD 06 LDM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mihailogan
post 30 Mar 2009, 14:04
Post #509


Membru


Group: Members
Posts: 171
Joined: 14 March 06
From: Bucuresti




salutare,am revenit si eu cu o poza. este la 1 - 2 cm de chederul de la parbriz punctul de rugina, deci pe plafon. l-am fotografiat pe cel mai extins punct. in rest mai sunt vreo 4 pe aproape dar sunt inca la inceput..dar usor usor se extind si alea. plus inca vreo 2 la mijlocul plafonului. + inca vreo 2- 3 puncte pe usi. rugineste mai rau ca un cazan... o sa raman doar cu motorul cred.. si eu nu am primit pana acum nici o scrisoare de la dacia..cum ca masina ar face parte din acel lot cu probleme. Masina este din 2005. Cred ca o sa trimit un mail la VC si cu 3- 4 poza clare atasate. am inteles ca ar fii o varianta buna si ca ar fii sanse sa te programeze la mioveni.

Attached thumbnail(s)
d.jpg ( Size: 383.42k ) Number of downloads: 563


--------------------
Dacia Logan Preferance 1.4 2005 - B 90 PIx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Serje
post 30 Mar 2009, 14:17
Post #510


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.129
Joined: 11 December 04
From: Cluj-Napoca




Pai daca ai vazut ca iti apare rugina, de ce astepti sa te cheme ei si nu te duci tu direct la service? Garantia de 6 ani pentru ce crezi ca o ai? Si nu trebuie sa astepti sa se extinda, cum vezi ca iti apare ... directia service.


--------------------
MTD Optima 53 SPB HW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
22 Pages « < 15 16 17 18 19 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 8th June 2024 - 19:01
Forum Renault