DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

24 Pages « < 22 23 24 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Kia Cee'd, Ce parere aveti?

AdrianMC
post 6 Jun 2008, 09:12
Post #691


Membru


Group: Members
Posts: 187
Joined: 29 March 06
From: Bucuresti




QUOTE
Desi pare ciudat, masina (care a reusit sa obtina primul loc la categoria masinilor de serie cu motor diesel si locul 104 la general) datoreaza acesta performanta - in mare masura - si pneurilor. Cum pe timpul celor 24 de ore de cursa, ploaia a fost prezenta in mai multe randuri, celelalte masini, incaltate cu pneuri (slick) de curse au trebuit sa intre de mai multe ori la boxe pentru a trece pe pneuri de ploaie sau intermediare. Coreenii insa nu au fost nevoiti sa schimbe pneurile mixte, de strada, cu care au incaltat masina pe tot parcursul cursei.

Performanta mi se pare remarcabila pentru o masina de serie desi nu stiu ce inseamna primul loc la categoria masinilor de serie cu motor diesel. Adica primul loc din cate participante de serie cu motor diesel? Si mai ales care-s participantele devansate? Interesant mi se pare faptul ca succesul este bazat in mare masura pe tactica (oare??) adoptata de coreeni in legatura cu folosirea pneurilor mixte.

Pana la urma eu cred ca este o performanta mai mult decat decenta si mai ales un castig de imagine pentru aceasta masina.


--------------------
- - -- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Thor1983
post 6 Jun 2008, 09:54
Post #692


Membru autentic


Group: Members
Posts: 465
Joined: 7 April 04
From: In front of the computer




La grupa sa, VD, a fost singura participanta. Si, uimitor, s-a clasat pe primul loc. biggrin.gif

Tactica a fost oarecum una indreptatita: pentru performantele masinii nu s-ar fi vazut diferenta clara intre niste cauciucuri mixte si unele de uscat. Diferenta de timp pe tur nu justifica folosirea celor din urma. In plus au fost avantajati pentru ca nu au trebuit sa schimbe anvelopele cand a inceput ploaia. Probabil cele de serie sunt si ceva mai dure, deci rezista mai mult la uzura.

Oricum, toata povestea mi se pare un mare plus de imagine.


--------------------
Mazda 6 2017
Judge me all u want. Just keep the verdict to yourself!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ssilviu
post 6 Jun 2008, 10:01
Post #693


F1 Man


Group: Members
Posts: 8.043
Joined: 11 June 04
From: Nicaieri




Un mare plus de imagine la cei suficient de naivi sa nu se gandeasca la faptul ca orice alta masina ar fi reusit aceeasi performanta.


--------------------
Renault Megane 2 GPL 2006
Renault Master 2
Renault Clio 4.1 1.2 EDC
Renault Clio 4.2 1.2 EDC
Dacia Dokker 1.6 SCE GPL
Dacia Logan 1.4 GPL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Thor1983
post 6 Jun 2008, 10:16
Post #694


Membru autentic


Group: Members
Posts: 465
Joined: 7 April 04
From: In front of the computer




Corect, "ar fi reusit". Numai ca nu au facut-o. Au fost putine masini de serie in competitie, deci sa inteleg ca restul producatorilor au treburi mai bune de facut. Sau poate sunt atat de siguri pe masinile lor incat nu au nevoie sa participe la competitii de anduranta.


--------------------
Mazda 6 2017
Judge me all u want. Just keep the verdict to yourself!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ssilviu
post 6 Jun 2008, 10:21
Post #695


F1 Man


Group: Members
Posts: 8.043
Joined: 11 June 04
From: Nicaieri




Miscare de imagine si atat. Kia a facut aceasta miscare pentru ca utilitatea marginala a unei asemenea operatiuni este cea mai mare la ea, datorita imaginii slabe pe care o are si pe care vrea sa o imbunatateasca. Un alt rol al unei asemenea operatiuni poate sa fie, evident, si asigurarea unui motiv in plus pentru noii posesori de Kia sa adoarma multumiti ca si-au luat un "supercar".

Pentru cumparatorii inteligenti, o asemenea miscare nu le va influenta viitoarea alegere.


--------------------
Renault Megane 2 GPL 2006
Renault Master 2
Renault Clio 4.1 1.2 EDC
Renault Clio 4.2 1.2 EDC
Dacia Dokker 1.6 SCE GPL
Dacia Logan 1.4 GPL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dack
post 6 Jun 2008, 10:42
Post #696


Membru cu atitudine


Group: Members
Posts: 607
Joined: 1 September 06
From: Bucuresti




Silviu, tu nu ai mai obosit scriind atatea rautacisme anti-Kia? Nimic din ce fac ei, nu e ok, justificat sau real. Si Skoda avea o imagine de rahat acum 10 ani. Azi, este perceputa ca fiind peste Renault, cel putin in tarile cu afinitati germanice, cum suntem si noi.

La banii pe care ii cer pe ea, Kia chiar ofera un "super-car" cu Ceed. Eu astept cu interes si alte modele de la ei, ca sa ma luminez daca Ceed e un trend sau o aparitie izolata. La clasa mica, medie si monovolume sunt vraiste rau, e adevarat.



--------------------
Renault Megane Sedan 1.5dCI 126CP Privilege, martie 2007
Fiat Stilo Dynamic, 1.9 MJT 148CP, 2006
Riding on the wind.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DrK
post 6 Jun 2008, 10:49
Post #697


Lapins Creed Assassin


Group: Members
Posts: 2.132
Joined: 5 January 07
From: From: From:




ssilviu, imi aduc eu bine aminte sau anul trecut cand ai vazut aceasta masina in alta tara si te-ai suit in ea & stuff o laudai cu fiecare ocazie?
Corecteaza-ma daca gresesc.

This post has been edited by DrK: 6 Jun 2008, 10:50


--------------------
Sedan Negru 2015
Bunul simt nu creste in pom.
Veni Vidi Discepto Exsecror Cesso
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ssilviu
post 6 Jun 2008, 11:01
Post #698


F1 Man


Group: Members
Posts: 8.043
Joined: 11 June 04
From: Nicaieri




Nu am vazut-o in alta tara ci am condus una destul de mult timp. O laud si acum. E super masina. Nu mi-am schimbat parerea (desi masina incepe sa-mi devina putin antipatica din cauza unor laudatori sacaitori). Doar ca unii pe aici au tendinta de a exagera prea mult in a o lauda. Si daca le zic "stati putin, ca nu e chiar asa", nu inseamna acelasi lucru cu "nu stiti nimic, masina e varza", asa cum au ramas unii cu impresia pe aici. Dar na, sunt obisnuit cu lucrul acesta, e ceva tipic pe forumuri.

QUOTE(dack @ 6 Jun 2008, 11:42)
Nimic din ce fac ei, nu e ok


Din contra, am explicat in postul de mai sus de ce miscarea aia de imagine e justificata.

This post has been edited by ssilviu: 6 Jun 2008, 11:05


--------------------
Renault Megane 2 GPL 2006
Renault Master 2
Renault Clio 4.1 1.2 EDC
Renault Clio 4.2 1.2 EDC
Dacia Dokker 1.6 SCE GPL
Dacia Logan 1.4 GPL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DrK
post 6 Jun 2008, 11:04
Post #699


Lapins Creed Assassin


Group: Members
Posts: 2.132
Joined: 5 January 07
From: From: From:




eh, atat mi-am adus aminte si eu...


--------------------
Sedan Negru 2015
Bunul simt nu creste in pom.
Veni Vidi Discepto Exsecror Cesso
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dack
post 6 Jun 2008, 11:09
Post #700


Membru cu atitudine


Group: Members
Posts: 607
Joined: 1 September 06
From: Bucuresti




Silviu, pai zi-le tot asa si celor care au tendinta de a ridica Renault in slavi.
Iar ref. la Ceed, trebuie ca am ramas eu cu impresia asta gresita - ca ai foarte multe posturi anti si nu de apreciere. Ce sa fac, sunt un forumist tipic, cu impresii fixe in cap.

PS. Ca sa nu mai zic de faza cu masina care iti devine antipatica, din cauza unor laudatori. Ce are s... cu prefectura, Dl. Obiectivitate?

This post has been edited by dack: 6 Jun 2008, 11:15


--------------------
Renault Megane Sedan 1.5dCI 126CP Privilege, martie 2007
Fiat Stilo Dynamic, 1.9 MJT 148CP, 2006
Riding on the wind.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ssilviu
post 6 Jun 2008, 11:15
Post #701


F1 Man


Group: Members
Posts: 8.043
Joined: 11 June 04
From: Nicaieri




Posturile mele nu sunt anti, ci reprezinta doar o incercare de aducere pe pamant a unor entuziasmati peste limita normala. Oricum, nu ai inteles ce am incercat sa explic mai sus daca tot anti le consideri si acum.

In ceea ce priveste oamenii care ar ridica Renault in slavi .. situatia e la fel ca mai sus. Lumea zice ca sunt masini proaste si se gasesc unii care sa spuna ca totusi nu e chiar asa. Si evident sunt intelesi ca si cum ar fi ridicat pe Renault in slavi. Asta e, modalitatea de perceptie nu se va schimba prea curand.


--------------------
Renault Megane 2 GPL 2006
Renault Master 2
Renault Clio 4.1 1.2 EDC
Renault Clio 4.2 1.2 EDC
Dacia Dokker 1.6 SCE GPL
Dacia Logan 1.4 GPL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CGB
post 6 Jun 2008, 11:31
Post #702


CGB


Group: Members
Posts: 2.446
Joined: 4 May 05
From: behind




QUOTE(ssilviu @ 6 Jun 2008, 10:21)
Miscare de imagine si atat. Kia a facut aceasta miscare pentru ca utilitatea marginala a unei asemenea operatiuni este cea mai mare la ea, datorita imaginii slabe pe care o are si pe care vrea sa o imbunatateasca.
*



daca astia de la kia si-au inscris in cursa o masinuta, ca sa-si "repare" imaginea proasta (desi nu inteleg cine le-a creat imaginea asta, ptr ca au masini fiabile), atunci renault ar trebui sa-si inscrie in cursa asta, cate 3-4 masini din fiecare clasa (mini, medie, mare...). si sa si termine cursa, macar cu juma din masinile inscrise.

legat de proceed, m-am urcat intr-una in showroom. varianta best (sau cum ii zice asteia facuta special ptr romania) 1.4 109 cp benzina. la 11.500 DDP, la cum arata si la ce dotari are, merita fiecare banut.



--------------------
Renault Clio RS Line 2022
_______________
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
unciu
post 10 Jun 2008, 20:12
Post #703


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 10 June 08




Salut tuturor, dupa ce am scris vreo 30 de rinduri, si-a facut refresh IE-ul si s-a dus tot ce am vrut sa scriu, drept innebunesc.
ideea e ca doresc o masina noua (pina acum doar sh), dispus sa dau max. 12-13 mii pe ea, am testat Cee'd SW, incintat de ea, si de garantie, dotari, comportament pe sosea. Chiar si dealer-ii si service-ul din Arad par ok la prima vedere. pt mine conteaza siguranta, comfortul, dotarile, mai putin CP sau jante de aluminiu, am trecut de virsta aceea.
V-as ruga pe cei care poseda un Cee'd, si au facut deja kilometrii cu ea, sa-mi spuna daca au gasit "bug"-uri, au avut defecte, au aparut greieri etc,
Si de la posesorii de Megane, pareri, probleme, si orice sfat sunt dispus sa il ascult, atit timp cit pare "cu picioarele pe pamint".
Ma orientez catre Cee'd, Megane, Lacetti, dar oferta Kia chiar pare interesanta.
Merci anticipat


--------------------
Ford Mondeo 2002/SW/diesel/2.0
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tester
post 10 Jun 2008, 20:35
Post #704


dacia tester ;)


Group: Members
Posts: 747
Joined: 22 August 07
From: iasi




intra pe forumul http://www.clubkia.ro/ si vezi ce probleme are... kia ceed ... lacetti nu mai zic ca are si ala la belele de nu imi mai vine sa o cumperi (a se vedea http://www.daewooclub.ro/forum/ ).... defapt daca o iau asa si megan are destule ... acuma depinde de ce poti tu accepta ca probleme la o masina ....


--------------------
dacia logan 2007 - is xx xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
unciu
post 10 Jun 2008, 22:04
Post #705


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 10 June 08




adevarat grait, dar cu cit sapi mai mult, parca mai indecis esti, Cee'd e mai nou, si poate inca nu sunt aparute bug-urile ca si la Megane sau Lacetti. oricum arata binisor, si pretul pare ok.


--------------------
Ford Mondeo 2002/SW/diesel/2.0
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
eugeniuz2004
post 11 Jun 2008, 11:06
Post #706


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.004
Joined: 13 August 04
From: Iasi




4500 km cu sw-ul best din dotare si inca nu ii pot reprosa nimic decat ca vrea pe la benzinarie (si vrea des ca manaca dupa CB 9,2 in oras si dupa socotelile mele - aceeasi benzinari, aceeasi pompa si aproximativ acceasi ora de alimentare ies 9,6)

dar e o masina noua si nimeni nu stie ce va aparea la ea mai ales exploatata pe drumurile din iasi

dar nu cred la banii astia sa mai existe masini facute sa reziste fara numar (de km)

insa banii tai fiind pleaca mai putin urechea la ce-ti vor spune unii si altii si ia ce iti place si iti permiti dar ia masina noua ca, buna sau rea, garantia va exista la ea si te va scuti de multe


--------------------
Kia Cee'd 2008 SW BEST - IS-96-AEU
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
manucu
post 13 Jun 2008, 17:29
Post #707


Membru autentic


Group: Members
Posts: 536
Joined: 3 November 06
From: Iasi




25.000 km cu best-ul din dotare si inca nu ii pot reprosa nimic...masinii
sper doar sa nu fiu nevoit sa ajung in service.
smile.gif
comparatii intre megane si ceed s-au mai facut si probabil se vor mai face, eu ce iti pot spune eu e ca sunt la fel de multumit de ambele.
aia care va avea prima o problema grava, am sa am grija sa anunt atat pe reno.ro cat si pe clubkia.ro . asta pt ca-mi place mie sa fiu obiectiv smile.gif


--------------------
Renault Megane Sedan II 1.6 16V 2006 - IS-07-MAN
Ea - foarte multumita de Meganescu :)
El - Kia cee'd 1,4 GSL LX BEST 109 CP BLACk
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Skyppy
post 23 Jul 2008, 12:13
Post #708


SKyppy


Group: Members
Posts: 50
Joined: 2 May 07
From: Constanta




Comparati...vor exista mereu. La fel intotdeauna se va gasi o persoana care sa zica ca la banii aia luai ceva mai bun, iar cat despre probleme, daca s-ar fi construit masina perfecta, service-urile auto ar fi dat faliment.


--------------------
Kia Kia Cee'd
Sperand mereu la mai bine
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
24 Pages « < 22 23 24
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 16th June 2024 - 15:29
Forum Renault