DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

17 Pages « < 7 8 9 10 11 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> 1,5 dci...asa face toate?!, am pilituraaaa....

andmik
post 18 Mar 2008, 16:47
Post #241


Membru incepator


Group: Members
Posts: 49
Joined: 15 July 07
From: Galati




...si au trecut 6 luni si aproape 10000km de la revizia anterioara si...deschiderea topicului! M-am prezentat cu oaresce temeri la service pt. o noua revizie care a constat in schimbarea uleiului si a tuturor filtrelor(cel de motorina la solicitarea mea).Surpriza (placuta) a fost cand s-a facut purjarea continutului de motorina din cel vechi si dupa cautari amanuntite cu magnetul s-au strans maxim 0,05 mm patrati de pilitura(practic mai de loc) si din nou nici un pic de apa! Voi ce spuneti:e bine, e rau?


--------------------
dacia logan 1,5 Dci 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BZN
post 18 Mar 2008, 16:57
Post #242


Itan convins


Group: Members
Posts: 3.590
Joined: 29 January 08
From: Rucar / Bucuresti




Nu cred ca este relevant. Pilitura poate ramane in elementul filtrant (macar o parte...), sau nu!?


--------------------
Tico 0,796 6v, 1998 /Logan 1,598 16v, 2009 . - AGXXMAV / AGXXVAB
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
paul_damian
post 23 Mar 2008, 01:04
Post #243


Membru mult


Group: Members
Posts: 644
Joined: 21 April 04
From: Medias, Romania




QUOTE(einstein1984 @ 17 Mar 2008, 10:37)
Delphi produc extrem de multe subansambluri pentru renault, nu-si permit sa renunte la un astfel de furnizor.
*

Un furnizor aflat in procedura de reorganizare, sub protectia Capitolului 11? Hmmm... nedumerire.gif

Si totusi vad ca nimeni nu stie sa-mi raspunda la intrebare...


--------------------
Dacia Sandero Stepway, 2021
Ex Dacia Logan KissFM 1.4, 2008
Ex Dacia 1310, 1999
Ex Dacia 1100, 1969
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
valispeed04
post 1 Apr 2008, 08:24
Post #244


Membru incepator


Group: Members
Posts: 25
Joined: 26 March 08




Adevarul ca la noi in romania daca nu stricam masinile din gropi si santuri care stabat drumurile o stricam cu motorina sau benzina.Eu am patit-o cu motorina cand aveam 7000 km...imi "clantanea injectia ca dracii in orice turatie. noroc ca mai avem doar 10 litri si am bagat peste inca 40 euro 5 , apoi i-am schimbat filtru de motorina.....nu mi-a crapat nici un injector insa nu as mai vrea sa repet experienta chiar daca e in garantie...Acum chiar nu stiu de unde sa mai alimentez ca degeaba scrie ceva pe pompa ca cien stie ce o fi...


--------------------
dacia logan preferance 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mariuscomx
post 2 Apr 2008, 22:52
Post #245


Membru


Group: Members
Posts: 166
Joined: 26 October 05




vad ca in topicul asta se vorbeste mult prost si fara rost.

Pe tot forumul am vazut doar 2-3 cazuri si doar din toate astea nu stiu daca 1 era proprietarul masini in cauza.
Tatal meu foloseste masina mea (un dci 65 cai din 2006) are acum aproape 50k si nu au fost absolut nici problema pana acuma (in afara de greieri tongue.gif ).

1. In afara piliturii care se afla in motorina din filtru cum altfel putem gasi problema.
2. In ce stadiu se afla problema. Aici ma gandesc cat de multa pilitura se gaseste la punctul 1.
3. In cazul in care se gaseste ceva ce putem schimba fara sa se strice si altceva.
4. Imi inchipui ca problema evolueaza in timp .. ar fi bine sa stabilim etapele care apar in aceasta problema.

Totusi la cate dci-uri s-au vandut in ultimi 2 ani daca problema ar apare des ar fi fost mai multe reacti negative pe forumuri nu ? Adica chiar problema exista sau doar apare foarte rar ?


--------------------
Toyota Gt 86 2.0
Skoda supeb combi 4x4 170 tdi
Daihatu Terios
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
woth
post 6 Apr 2008, 19:58
Post #246


Membru


Group: Members
Posts: 118
Joined: 5 June 04




Am fost ieri la AMG sa imi schimb uleiul si l-am intrebat pe respectivul despre faimoasa pilitura de la DCI. Mi-a spus ca au avut un singur caz, acum vreun an, masina era in garantie, si s-a schimbat tot ce era de schimbat fara niciun fel de scandal. A mentionat ca tipul folosise motorina din nu stiu ce canistra.

Sincer, daca DCI-urile picau pe capete din motivul piliturii produse de pompa, ar fi iesit cel putin un scandal, cat de mic. Dar asta n-am auzit sa se intample. Mai apar unii pe forumul asta care posteaza tot felul de idiotenii fara sa le demonstreze prin documente scanate, iar ceilalti se panicheaza sau, si mai rau, in caz ca au MPI, se bucura.

Oricum, daca cineva nu poate dormi de grija ca intr-o buna zi pompa ii va produce pilitura, ca asa a zis gigi muschi de pe forum, il sfatuiesc sa se urce intr-un taxi dci, sa plateasca o cursa de 5 lei, iar in timpul asta sa vorbeasca cu soferul. Il asigur ca o sa-i treaca toate temerile.

Personal, am o cunostinta cu dci, are 120.000 km si nu a avut nici cea mai mica problema in acest sens.

This post has been edited by woth: 6 Apr 2008, 20:00


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mariuscond
post 6 Apr 2008, 20:20
Post #247


Membru incomod


Group: Members
Posts: 1.373
Joined: 3 November 05
From: Bucuresti




QUOTE(mariuscomx @ 2 Apr 2008, 22:52)
...vad ca in topicul asta se vorbeste mult prost si fara rost.
*
Eu zic ca ai dreptate ... si chiar participi... drunksinging.gif
QUOTE(mariuscomx @ 2 Apr 2008, 22:52)
Adica chiar problema exista  sau doar apare foarte rar ?
*
Desi apare rar... problema exista...
QUOTE(woth @ 6 Apr 2008, 19:58)
...folosise motorina din nu stiu ce canistra.
*
poate fi o cauza, dar de fapt problema este la unele pompe care au "ceva" de "la mama lor", in multe cazuri din cele (putine) care exista motorina a fost aceeasi pe care o utilizaza majoritatea dci-stilor si care nu au aceasta problema.


--------------------
dacia Logan dizăl - B52
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
woth
post 6 Apr 2008, 21:05
Post #248


Membru


Group: Members
Posts: 118
Joined: 5 June 04




QUOTE
poate fi o cauza, dar de fapt problema este la unele pompe care au "ceva" de "la mama lor", in multe cazuri din cele (putine) care exista motorina a fost aceeasi pe care o utilizaza majoritatea dci-stilor si care nu au aceasta problema.


Exact asta zic si mai sus: dovezi?

Acum 2 ani am studiat mai indeaproape aceasta problema si pe site-ul celor de la Dephi. Daca ai curiozitatea sa te uiti acolo, vei afla ca este specificat chiar pe site ca, in cazul in care pompa intra putina apa sau mizerie, aceasta va antrena distrugerea ei, in timp. In acest sens, este specificat chiar si in manualul loganului, ca iarna sa tinem rezervorul cat se poate de plin ca sa nu se creeze condens si, implicit, apa. Ma rog, probabil ca filtrul de motorina poate retine o oarecare cantitate de apa produsa de condens (nu bag mana in foc), dar daca bagi motorina de la nu stiu ce "baieti destepti" numai bine nu-ti va fi. Nu e motor de tractor, ci un motor mult mai evoluat.

In plus, de ce crezi ca filtrul de motorina este creat special sa retina nu numai impuritati, ci si apa? Tocmai ptr. ca anumite piese pot fi distruse de apa din motorina. In acest caz, dupa cum specifica si Delphi, apa va antrena distrugerea pompei. De ce crezi ca se iau mostre de motorina din rezervorul masinii care are astfel de probleme? Tocmai ptr. ca Renault specifica ceva, iar "meseriasul" roman face altceva. "Da-i, ca merge!". De ce ar plati renault pentru prostia altora? Tu ai plati?

Concluzia este simpla: cu cat bagi motorina mai de incredere, cu atat ai sanse mai mici sa patesti ceva. Este specificat si de vanzator si in manual sa se foloseasca numai motorina de la statii cunoscute.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
horsewhisperer27
post 6 Apr 2008, 22:49
Post #249


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.491
Joined: 15 March 04
From: Bucuresti




inteleg ce vrei si incerci sa insinuezi aici, dar nu ma pot opri sa remarc ca rationamentul nu este corect!

degeaba tot ii dai cu motorina si cu apa si cu toate cele.sunt convins ca dintre cei care au avut probleme, majoritatea au pus motorina de la peco.

tu incerci sa abati discutia.

de ce nu apare problema la vw?la audi?la peugeot?la reno?

ce, toti merg cu rezervoarele pline si cu motorina de la peco, iar cei cu logan dci baga motorina de tractor?

problema exista, dar nu are legatura cu motorina pe cere o folosesc toti dizelarii!clar!

apare numa la logan, la dci, DECI!!!

SUNT CONVINS ca nu numai cei de la delfi atrag atentia asupra calitatii motorinei.in toate manualele de utilizare constructorii auto remarca importanta alimentarii cu combustibili de calitate.

vasca ce zici domnia ta nu prea are nici o legatura, si cu asta basta, n-ar rost sa o dam pe "ba nu, ba da"!sa lasam topicul pt cei cu probleme!

succes!p.s. te rugam a te abtine de la cuvinte si expresii gen "gigi muschi", "idiotenii", etc.
aici fiecare are dreptul sa si ex[rime parerea si fiecare are dreptul sa ignore/aprecieze parerea altuia.dar nefiind niciunul dintre noi detinatorul adevarului absolut(nici tu!), nu avem dreptul sa emitem asemenea calificative nici macar argumentate si la obiect, daramite la modul general.
(voi apasa butonul report!).va salut!

This post has been edited by horsewhisperer27: 6 Apr 2008, 22:53


--------------------
fan VAG!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mariuscond
post 6 Apr 2008, 22:52
Post #250


Membru incomod


Group: Members
Posts: 1.373
Joined: 3 November 05
From: Bucuresti




Domnule woth, daca ai ceva de demonstrat/argumentat da-i bice... ca nu te opreste nimeni (observ ca, cauti cu ardoare doar ... doar te contrazice cineva ca sa te iei "la harță"). Eu doar am spus ca, cunosc un caz concret in care nu s-a folosit motorina de aiurea ci numai euro 4 de la o benzinarie onorabila zic eu. Ce sa cred? Ca toti cei cu dci care au alimentat de acolo vor avea problema din titlul topicului? Eu trag concluzia ca aceste pompe sint foarte "sensibile" la apa sa zicem... sau la stiu eu ce impuritati. Faptul ca unele pica sint convins ca nu intotdeauna este din vina posesorului auto si de fapt e o loterie (exceptie fac cazurile inconstientilor care alimenteaza de oriunde), ai ghinionul ca in motorina sa fie apa sau mai stiu eu ce si filtrul sa nu "lucreze" ca lumea si "s-a rezolvat" pompa...
Deci daca ai ceva noutati, imi permit sa te rog in numele dci-stilor sa ne spui si noua.
In rest ce sa zic... laudabila initiativa ta de a studia problema, da' niste concluzii serioase (cu continut... adica) ce merita a fi postate ai?
Inchei aici... pupi.gif


--------------------
dacia Logan dizăl - B52
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
horsewhisperer27
post 6 Apr 2008, 23:34
Post #251


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.491
Joined: 15 March 04
From: Bucuresti




fii serios!ce sa studieze?

singur a zis ca a citit ca aia scriu pe net sa nu bagi motorina cu apa!
uite de ce se stricau dizelurile de la logan si alea de la vag nu!ca nu scria pe net sa nu bagi apa in rezervor, nu??


--------------------
fan VAG!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 7 Apr 2008, 07:02
Post #252


fan Dacia


Group: Members
Posts: 20.100
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




Horsewhisperer, ciocul mai mic, ca problema aparea la renault inainte sa auda dacia de dieseluri, adica martie 2001. Si daca fiecare are dreptul sa-si exprime parerea, eu o fac spunand ca esti un loganist neinformat si frustrat ca nu are VW , audi sau peugeot si care are impresia ca Dacia a pus cele mai proaste pompe posibile pe masina lui. Ei bine nu e asa, problema apare si la scenicuri de 2 ori mai scumpe decat frigiderul si in general se rezolva in garantie prin schimbarea sistemului de alimentare.
Daca problema apare dupa expirarea garantiei, este posil ca renault sa faca un gest comercial si sa acopere macar o parte din reparatie.
Se pare ca s-au facut modificari, si masinile fabricate dupa 1-05-2008 nu vor mai avea aceasta problema.
L.E. rectific, VW-ist care e fericit ca nu are Logan si se uita de sus? e mai bine argon?

This post has been edited by einstein1984: 7 Apr 2008, 08:24


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 7 Apr 2008, 07:30
Post #253


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




QUOTE(einstein1984 @ 7 Apr 2008, 07:02)
esti un loganist neinformat si frustrat ca nu are VW , audi sau peugeot si care are impresia ca Dacia a pus cele mai proaste pompe posibile pe masina lui.
*



mai incearca odata biggrin.gif


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alex_d9
post 7 Apr 2008, 19:01
Post #254


Membru MCV-ist


Group: Members
Posts: 78
Joined: 30 September 07
From: romania




einstein1984 - "Se pare ca s-au facut modificari, si masinile fabricate dupa 1-05-2008 nu vor mai avea aceasta problema."
1-05-2008 sau 1-05-2007 ???


--------------------
dacia logan mcv 1.5 dCi 2007 - préferénce - VL 05 ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dl_dr25
post 7 Apr 2008, 19:53
Post #255


Membru autentic


Group: Members
Posts: 571
Joined: 4 August 07
From: Bucuresti




bai fratilor inebuniti lumea cu pilitura asta
azi am fost la revizia de 20mii si am luat filtrul si am murit cu el pe balcon sa vad daca are ceva(putina mizerie fooooarte putina si atit), tind sa cred ca incercam sa ne facem singuri de munca(eu am avut de munca:D)
eu spun sa stam mai relaxati si sa ii dam de mincare motorului ce este mai bun si el o sa ne duca mult si bine unde vrem si cind vrem


--------------------
dacia logan 2007 dci - B
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
horsewhisperer27
post 7 Apr 2008, 22:34
Post #256


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.491
Joined: 15 March 04
From: Bucuresti




domnu einstein, de cand ne tutuim pe aicea eu si cu matale cu faze de genu "ciocu mic"?

ai dreptu la o parere!bun.
am dreptu la o parere.bun.

da nu ma abordezi asa!

si cu scuze pentru faptul ca ocup spatiul pe server, da, sunt foarte fericit, si motivul ai sa il vezi in attachement, asa ca nu mai pot eu de pilitura de la toate pompele lu delfi asta.


acuma n-ai decat sa ii dai inainte, da stii ceva?prafu de pe toba....

Attached thumbnail(s)
vanzare_wolfi_003modif.jpg ( Size: 191.05k ) Number of downloads: 545


--------------------
fan VAG!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andu911
post 8 Apr 2008, 01:32
Post #257


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.164
Joined: 18 February 05
From: Bucuresti - Berceni




Delphi e un rahat de producator, in ceea ce priveste pompele de injectie diesel.

Peugeot a intrerupt contractele cu ei demult. Vad ca si noile Megane 1.5dci au trecut pe injectie Siemens.
Doar pe Logan se mai pun ?

Oricum nu numai Logan are/avea problema asta, si Renault si Peugeot si Ford au avut... si toti cei care au pus porcaria aia de firma pe injectie.

La Ford au fost pe 1.8tdci, la Renault pe 1.5dci, la Peugeot/Citroen pe 1.4hdi si 2.0hdi, etc...

Asa se intampla cand vor sa faca din rahat bici. Singurul avantaj pe care il ofera Delphi e ca produce componente de injectie mult mai ieftine, fata de Bosch, Siemens, Marelli...
Urat e ca dupa ani de zile tot se mai monteaza asa ceva pe unele masini. Pe Megane s-a pus Delphi din 2002 pana in 2007. Poate au zis las' ca merge... cumpara fraierii, iar cand li s-or strica, o sa iasa din garantie...Sa se spele cu ele pe cap atunci.

Asta e la masinile ieftine...Renault iti pune un jeg de injectie pe masina, VW si Ford iti pun niste petarde de volante si ambreiaje...etc. Poate doar la Mercedes sau Lexus sa fie toate piesele de calitate...


EDIT: Referitor la intrebarea initiatorului "Asa face toate ?". Da, asa "face" toate, mai devreme sau mai tarziu. Mai putin cele cu injectie Siemens, daca exista asa ceva pe Logan.

This post has been edited by andu911: 8 Apr 2008, 01:41


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
horsewhisperer27
post 8 Apr 2008, 01:48
Post #258


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.491
Joined: 15 March 04
From: Bucuresti




ia uite andule, te incumeti sa le zici la oameni ca nu e bune loganurile dizel, omule?

n-ai citit ce scriu toti cei de mai sus, ca au nu stiu cate zeci sau chiar sute de km cu ele, si n-are nimica?

sau ca sa intrebi nu stiu ce taximetrist si te linisteste ala?
sau ce mai zice cate unul altul care e posesor de scuter?

personal gasesc postul tau extrem de pertinent si la obiect, si sustin (off topic) existenta problemei cu volantele la grupul vag.
mea culpa ca nu am stiut ca problema cu aceasta pilitura-pompa de injectie a aparut si la alte marci/alti fabricanti, generata fiind de echiparea cu subansamble de proasta calitate.

multi km va doresc tuturor, si mai ales ...drive safe!


--------------------
fan VAG!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 8 Apr 2008, 07:17
Post #259


fan Dacia


Group: Members
Posts: 20.100
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




alex_d9, e vorba de 1 mai 2008. Cele fabricate dupa aceasta data nu ar mai trebui sa fie afectate de aceasta problema.
Horsewhispere, lasa-ne! Nu ai, nu-ti pasa, nu stii nimic despre problema.

This post has been edited by einstein1984: 8 Apr 2008, 14:39


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
OAP
post 8 Apr 2008, 07:59
Post #260


Membru autentic


Group: Members
Posts: 808
Joined: 7 November 06
From: Bucuresti




QUOTE(horsewhisperer27 @ 7 Apr 2008, 23:34)
motivul ai sa il vezi in attachement, asa ca nu mai pot eu de pilitura de la toate pompele lu delfi asta.

radmasa.gif


--------------------
. . .
Pus astfel în lumină, ancorat în sinergia faptelor, recursul la universalitate nu eludează meandrele concretului.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
horsewhisperer27
post 8 Apr 2008, 13:38
Post #261


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.491
Joined: 15 March 04
From: Bucuresti




einstein, poluam topicul degeaba.
eu cand am spus ca nu avem voie sa emitem asemenea calificative ma refeream la spusele cuiva care a postat mai sus de mine, si care spunea ca "vin unii aici si posteaza idiotenii"!

intelegi?
eu nu imi amintesc sa fi aditivat spusele cuiva cu un asemenea epitet.

matale din contra, vii si ma faci loganist frustrat, vine argon si te corecteaza, dupa care te trezesti ca de fapt sunt vw-ist cu nasu pe sus!
deci clar n-ai avut argument nici pentru asta, venisei direct cu atacul la persoana!
spor la toata lumea!


--------------------
fan VAG!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristi.r
post 8 Apr 2008, 14:46
Post #262


Membru ... din cand in cand


Group: Members
Posts: 1.721
Joined: 14 March 06




ainstaine, totusi cam cate pompe au astia de la dacia si/sau renault pe stoc de estimeaza atat de exact data asta de 1 mai 2008 ? Ca la faza aia cu motorul ieftin nu ne-ai luminat ...


--------------------
megane diesel 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 8 Apr 2008, 16:02
Post #263


fan Dacia


Group: Members
Posts: 20.100
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




Ce sa te luminez? E cel mai ieftin motor din clasa lui de putere. Vrei un pret? Mai ieftin ca la VW, Audi, peugeot. Un k9k-792 complet de MCV e 3639 de euro pret pentru dealer, fara taxe.
Pai asa o estimeaza fabrica de motoare , ca se fac la valencia. Logistica stie ce si cum.


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alc2
post 8 Apr 2008, 20:27
Post #264


Membru autentic


Group: Members
Posts: 570
Joined: 12 July 05
From: Bucuresti




Treba cu pretul nu sta in picioare .
Daca comparam un clio 3 diesel cu alte din clasa ( 206 , Fiesta , Corsa , etc ) o sa avem preturi comparabile - usor avantaj la dotari pt clio , dar asta e alta discutie ) .
Probleme cu pilitura sau alte prostii la motoarele concurentei sunt zero .
In schimb chiar pe forum a fost un modus cu pilitutra , masina la fel de scumpa ( chiar peste ) ca un Meganne !
Deci , cum e cu pretul ?
Daca ar fi fost Laguna cu 1.5 dci , la fel ar fi patit .

Off : tot vorbim de pret : oferta la Polo 1.4 Tdi il face cel mai ieftin diesel din clasa . Aaaa , e zgomotos , e TDI deh..., toti fug dupa dci ca e silentios , si cand face pilitura se face liniste mad.gif

@ andu911 , eu stiu ca pompele actuale de pe Clio si Meganne sunt tot Delphi ( cu un mic upgrade la rezistenta componentelor din interior ) , numai injectoarele sunt Simens . Please confirma / infirma / detalii . Merci .





--------------------
Renault Kadjar Intens Flame red_K9K-648 -
Ex :Renault Clio III 2007/1.4 16v/98 CP/Privilege/ Beige Poivre
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andu911
post 9 Apr 2008, 00:59
Post #265


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.164
Joined: 18 February 05
From: Bucuresti - Berceni




Eu din cate stiu tot sistemul e Siemens VDO. De la injectoare, pompa, calculator.


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 9 Apr 2008, 07:16
Post #266


fan Dacia


Group: Members
Posts: 20.100
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




alc2, nu vorbi fara sa stii.
Oferta la pretul masinii e una, eu te anunt respectuos ca pretul MOTORULUI, ca organ separat, impartit la caii putere dezvolati e mai mic decat la altii. Asta e un fapt cunoscut in domeniu, nu e o parere, nu e discutabil.
Laguna 3 are 1,5 dci insa nu are injectie delphi. Si am mai spus pe forum, si SCenic, si megane, si kangoo si clio3/modus au avut probleme cu pilitura.


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
horsewhisperer27
post 10 Apr 2008, 14:43
Post #267


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.491
Joined: 15 March 04
From: Bucuresti




lasati-l nene pe einstein in pace, nu vedeti ca nici unul habar nu avem si el le stie pe toate?

ia zii don sef, matale esti cu reputatia negativa nesemnata? radmasa.gif
(si daca n-am ce, tre sa cer voie de la tine sa deschid gura sau ce?reprezinti personaju colectiv???.te rog mult sa nu mi te mai adresezi personal!)


--------------------
fan VAG!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AL
post 10 Apr 2008, 15:25
Post #268


Member


Group: Members
Posts: 2.495
Joined: 8 July 02
From: Bucuresti




eu va recomand niste dusuri reci!!!... cele voluntare sunt mai de efect, dar se pot aplica si de catre moderatori... ar fi de preferat sa va limitati la a discuta despre subiect si sa lasati persoana interlocutorului sau interlocutorilor in pace... de acum voi aplica sanctiuni pe perechi/cupluri/grupuri ca sa fie toata lumea multumita si relaxata

@einstein1984... sa stii ca pe acest forum nimeni nu are pretentia ca stie tot sa ca ceea ce spune el este intru-totul (100%) adevarat in toate situatiile... se fac speculatii, se emit pareri de la diverse niveluri de cunoastere sau informare... asta nu inseamna ca trebuie sa subestimam sau sa desconsideram persoanele cu ale caror opinii nu suntem de acord sau care spun lucruri gresite, deoarece nu suntem pe un forum de elitisti sau de specialisti auto...


--------------------
Skoda KAROQ 2019 - B-21-NEW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 10 Apr 2008, 15:32
Post #269


fan Dacia


Group: Members
Posts: 20.100
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




AL, ai dreptate. Eu in post pot pune o parere (nu cred ca fac toate asa) sau un fapt (pretul/cal putere la K9k e cel mai mic din industrie). parerile sunt deschise la discutie, un fapt clar nu (eventual mi se poate demonstra cu dovezi sau argumente solide ca nu e asa).

Vine cate unul pe aici si spune: "toate vor face asa" (vezi postul 257) fara argumente, experienta in domeniu sau macar dovezi concludente (un snop de comenzi de reparatii cu pompe delphi schimbate) si se isterizeaza lumea care mai citeste pe aici degeaba. Sau mai rau, isi cumpara VW, ca alea sunt bune.
Intamplator, ma aflu in pozitia sa aflu daca "toate face asa" si pot spune ca nu e cazul. Problema nu e nici macar atat de grava incat sa provoace ingrijorare in cadrul companiei.
Pe Megane si Clio se intalnesc atat sisteme de injectie delphi cat si siemens sau bosch. Asta am aflat asta vara la un interviu la Service-ul Rune, care se ocupa exact cu asa ceva (aka pompe de injectie).


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AL
post 10 Apr 2008, 15:39
Post #270


Member


Group: Members
Posts: 2.495
Joined: 8 July 02
From: Bucuresti




din pacate acesta este dezavantajul major al forumurilor... oricine poate spune orice, indiferent cat de neavizat este... pana la urma conteaza parerea celui care reuseste sa sensibilizeze lumea din jur sau cantitatea de voci pro/contra, chiar daca parerea lor e total pe langa sau gresita... informatii sau pareri corecte si/sau utile se pierd astfel... ddin pacate moderatorii sunt mult prea ocupati de relatiile interumane care se dezvolta si de "curatenie" incat sa mai aiba timp de adevarata moderare a unui subiect... doar klaus mai reuseste sa-si gaseasca timp pentru toate...

on-topic... daca considerati ca s-a spus tot ce era de spus si in toate directiile de discutie posibile... report si se rezolva... daca nu, continuati "in liniste" incercand sa iesiti din incrancenarea de idei catre alte directii interesante sau utile

in legatura cu problema, eu nu sunt adeptul faptului ca parerea formata in interiorul companiei producatoare este neaparat una directoare/de urmat... ea poate si este influentata de decizii manageriale... asta nu inseamna ca tehnic problema a fost studiata indeajuns, ca s-a ajuns la vreo concluzie de cauzalitate sau la vreo rezolvare printr-o solutie tehnica... nici statistica producatorului nu este intotdeauna indreptata spre gasirea unei solutii tehnice sau spre evidentierea unor probleme sistematice... de cele mai multe ori cred ca e dedicata monitorizarii costurilor si in special a derapajelor de la costurile estimate sau productivitate

deci cred ca dincolo de faptul ca avem de-a face sau nu cu o problema sistematica, cred ca putem dezbate cat e totusi ea de deranjanta, de ce este ea sau cum se poate evita/preveni sau remedia... putem sa discutam ca useri preocupati de masina lor sau ca pacionati ai tehnicii dornici de a produce idei de imbunatatire...


--------------------
Skoda KAROQ 2019 - B-21-NEW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
17 Pages « < 7 8 9 10 11 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 18th June 2024 - 08:30
Forum Renault