DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

5 Pages  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Drogurile - in noi, printre noi, despre noi

Mache
post 19 Oct 2004, 13:53
Post #1


Chibiț autorizat


Group: Members
Posts: 109
Joined: 25 May 04
From: Bucuresti




Simt nevoia unei discutii pe tema drogurilor. "Cazul Mutu" este doar un pretext.

Din cate observam, au inceput sa patrunda din ce in ce mai mult si la noi, iar tinerii (in general, liceenii) incep sa le consume si sa devina clienti permanenti. Cauzele consumului sunt multiple: teribilism, dorinta de a copia modele (prost alese, din pacate), plictis etc.

Avem curajul sa recunoastem ca au devenit o problema sa societatii romanesti? Sau ne vom ascunde, in continuare, cu capetele in haine si vom zice ca asa ceva nu exista?

Din tara de tranzit, am devenit tara consumatoare!!!

Putem face ceva? Avem capacitatea de a-i ajuta pe cei care au nevoie? Putem sa-i ferim pe ceilalti? Din ce cauze se ajunge la astfel de situatii? Lipsa informarii? Educatia? Anturajul?

Incerc sa ma pun in pielea parintilor ai caror copii au devenit dependenti de droguri. Numai cel de sus poate sti ce este in sufletul lor! Sau al prietenilor, iubitilor, apropiatilor. sad.gif

PS: Problema am inceput sa mi-o pun mult mai serios dupa ce am vazut filmul "Trainspotting" (la noi a fost tradus ca "Din viata scapa cine poate"). Cand am iesit de la vizionare, ma intrebam daca mai este cineva normal pe langa mine.

This post has been edited by Mache: 19 Oct 2004, 13:55


--------------------
Dacia 1310 TLX 1990 - B-18-X...
"Și dacă-mi spune cineva cum ar pute să hie mai ghini, mă las de tăti, mă duc acolo, mă întorc înapoi, mă iau și pi mini..." - "Eu beu", Pavel Stratan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Slider
post 19 Oct 2004, 14:05
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.279
Joined: 5 December 03
From: Cernavoda




Hmmm...mai intii ar trebui sa definim normalitatea....


--------------------
LOGAN Ambiance - CT-xx-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bomicabomic
post 19 Oct 2004, 14:09
Post #3


Ex-membru DaciaClub


Group: Members
Posts: 1.072
Joined: 7 September 04




QUOTE(Slider @ 19 Oct 2004, 15:05)
Hmmm...mai intii ar trebui sa definim normalitatea....
*



Corect. Din cite vad si aud, nimic nu mai este normal in tara asta. Sau mai bine zis, ce noua ni se pare anormal, unora li se pare normal


--------------------
x x - x
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mache
post 19 Oct 2004, 14:10
Post #4


Chibiț autorizat


Group: Members
Posts: 109
Joined: 25 May 04
From: Bucuresti




Slider, ne va fi cam greu sa o facem. Nu cred ca vom putea vreodata sa ne punem de acord asupra unei definitii atotcuprinzatoare.


--------------------
Dacia 1310 TLX 1990 - B-18-X...
"Și dacă-mi spune cineva cum ar pute să hie mai ghini, mă las de tăti, mă duc acolo, mă întorc înapoi, mă iau și pi mini..." - "Eu beu", Pavel Stratan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Slider
post 19 Oct 2004, 14:15
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.279
Joined: 5 December 03
From: Cernavoda




up.gif Mache, asa este!
La cauzele consumului cred ca ar mai trebui adaugata si curiozitatea....

This post has been edited by Slider: 19 Oct 2004, 14:16


--------------------
LOGAN Ambiance - CT-xx-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MoneyTalks
post 19 Oct 2004, 14:15
Post #6


-


Group: Members
Posts: 2.712
Joined: 18 April 03
From: Ireland




QUOTE(Mache @ 19 Oct 2004, 13:53)
Putem face ceva?


Din pacate SINGUUL lucru care se poate face, dar care nu se va face, este sa aplicam PENTRU DEALERII de droguri aceleasi pedepse ca in tarile Asiei de sud-est: pedeapsa cu moartea, cu executie in 24 de ore daca e prins asupra faptului.

Pina cind aceste lucruri nu se vor aplica, discutam de dragul de a nu tacea. Vorba aia, apa trece, pietrele ramin...


--------------------
Lexus ES300H 2020
Religia a aparut cind primul ticalos s-a intilnit cu primul prost

Never underestimate the power of stupidity in large groups
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mil
post 19 Oct 2004, 14:19
Post #7


ocupat


Group: Members
Posts: 309
Joined: 23 January 04
From: x




aici se fumeza o marijuana (petard/joint) e ceva cotidian, se fumeaza si pe hol, e interzis, dar e permis, prin combinatie cu plastic si alte chestii, efectul creste si se numeste (shit) cam aici ne rezumam cu consumul de de droguri. Unii fumeaza 3-4 pe zi...sustin ca e un drog usor, nedependent, fara efecte grave, care ii ajuta in munca de cercetare/invatre si etc.

Dar iniante sa aruncati piatra ia uitati-v in propria ograda, majoritatea romanilor sunt fumatori, un drog un pic mai usor dar mai daunator pentru plaman decat marijuana (nu am auzit de nimeni mort de cancer din pricina marijuanei)...deci sa o lasam mai jos cu judecata, tutunul e extrem de periculos, dar pentru ca nu are efecte halucinogene pronuntate il permitem si chiar facem avere din asta...decat un fumator de tutun mai bine unul de iarba, ca macar nu te omoara nevinovat la locul de munca sau in casa.


--------------------
x x - x
I Bog te veselit!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mache
post 19 Oct 2004, 14:21
Post #8


Chibiț autorizat


Group: Members
Posts: 109
Joined: 25 May 04
From: Bucuresti




Money, desi este o solutie extrema, cred ca multi vor fi de acord cu ea.


--------------------
Dacia 1310 TLX 1990 - B-18-X...
"Și dacă-mi spune cineva cum ar pute să hie mai ghini, mă las de tăti, mă duc acolo, mă întorc înapoi, mă iau și pi mini..." - "Eu beu", Pavel Stratan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marty
post 19 Oct 2004, 14:22
Post #9


Membru cu privire de ansamblu


Group: Members
Posts: 5.840
Joined: 14 April 03
From: Corbu




QUOTE(MoneyTalks @ 19 Oct 2004, 15:15)
Din pacate SINGUUL lucru care se poate face, dar care nu se va face, este sa aplicam PENTRU DEALERII de droguri aceleasi pedepse ca in tarile Asiei de sud-est: pedeapsa cu moartea, cu executie in 24 de ore daca e prins asupra faptului.
*


Pai...nu poti ca-ti sare cea mai democrata tara din lume-n cap! Nu de alta da' pedeapsa cu moartea e impotriva drepturilor omului!!!


--------------------
Gillette De unica folosinta 2011 - B 999 NAM
Mindru absolvent de grup scolar.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adso
post 19 Oct 2004, 14:23
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 330
Joined: 19 January 04




nu o sa fiti de acord cu mine, dar eu cred ca se impune o abordare gradata si diferentiata.

drogurile usoare sunt una, iar cele grele, injectabile, cu totul altceva.

curiozitatea va invinge in 80% din cazuri - indiferent de cat de aspre sunt masurile si cat de stransa este supravegherea parentala - si mai bine isi zdruncina creierii o data cu marijuana decat sa pompeze heroina pe vena.

eu unul am tras cateva fumuri de marijuana si hasis in olanda - m-am simtit eu cum m-am simtit pe moment - dar a doua zi am avut o durere de cap ca ma ia cu fior si acum. nu mi-a mai trebuit de atunci nimic.

PS: spre deosebire de drogurile grele, care dau dependenta fiziologica, marijuana da doar dependenta psihica - nu se poate vorbi de sevraj ci doar de "pofta".

This post has been edited by adso: 19 Oct 2004, 14:24


--------------------
Call me Ishmael...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mache
post 19 Oct 2004, 14:32
Post #11


Chibiț autorizat


Group: Members
Posts: 109
Joined: 25 May 04
From: Bucuresti




Eu vroiam sa ma refer la stupefiante (conform definitiei de mai jos) si nu la toate cele care pot duce la dependenta. Din pacate nu am fost suficient de explicit, dar voi ati inteles ce am dorit sa discutam. Va multumesc pentru intelegere.

STUPEFIÁNT, -Ă, stupefianți, -te, adj., s.n. (Substanță medicamentoasă) care inhibă centrii nervoși, provocând o stare de inerție fizică și psihică și care, folosită mult timp, duce la obișnuință și la necesitatea unor doze crescânde; p. gener. (substanță) care, prin folosire repetată, dă naștere fenomenului de obișnuință; drog. [Pr.: -fi-ant] – Din fr. stupéfiant. (Sursa: http://dexonline.ro/search.php?cuv=stupefiant)
Trimis de LauraGellner, 26/07/2004. Sursa: DEX '98

DROG1, droguri, s.n. 1. Substanță de origine vegetală, animală sau minerală care se întrebuințează la prepararea unor medicamente și ca stupefiant. 2. (Fam.) Medicament. – Din fr. drogue.
Trimis de LauraGellner, 19/06/2004. Sursa: DEX '98
(Sursa: http://dexonline.ro/search.php?cuv=drog&source=)

This post has been edited by Mache: 19 Oct 2004, 14:33


--------------------
Dacia 1310 TLX 1990 - B-18-X...
"Și dacă-mi spune cineva cum ar pute să hie mai ghini, mă las de tăti, mă duc acolo, mă întorc înapoi, mă iau și pi mini..." - "Eu beu", Pavel Stratan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marty
post 19 Oct 2004, 14:32
Post #12


Membru cu privire de ansamblu


Group: Members
Posts: 5.840
Joined: 14 April 03
From: Corbu




Anturajul unui copil nu-l vei controla niciodata decit daca vei sta 24/7 linga el, urmarindu-i miscarile. In momentul ala dai insa in altceva, copilul ajungind sa fie retras si lipsit de orice mijloc de comunicare sociala cu cei de virsta lui!


--------------------
Gillette De unica folosinta 2011 - B 999 NAM
Mindru absolvent de grup scolar.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mache
post 19 Oct 2004, 14:37
Post #13


Chibiț autorizat


Group: Members
Posts: 109
Joined: 25 May 04
From: Bucuresti




Marty, de acord cu tine. Dar o crestere a vigilentei nu strica. Ce parere ai?


--------------------
Dacia 1310 TLX 1990 - B-18-X...
"Și dacă-mi spune cineva cum ar pute să hie mai ghini, mă las de tăti, mă duc acolo, mă întorc înapoi, mă iau și pi mini..." - "Eu beu", Pavel Stratan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MoneyTalks
post 19 Oct 2004, 14:42
Post #14


-


Group: Members
Posts: 2.712
Joined: 18 April 03
From: Ireland




QUOTE(Marty @ 19 Oct 2004, 14:22)
Pai...nu poti ca-ti sare cea mai democrata tara din lume-n cap! Nu de alta da' pedeapsa cu moartea e impotriva drepturilor omului!!!
*



Pai asta sa le-o spui lor tongue.gif Daca nu stiai, in USA pedeapsa cu moartea NU este abolita wink.gif Ca nu se aplica in toate statele, asta e foarte rau.

Si apropo, dealerii NU sint oameni, ci doar animale bipede, care intimplator seamana cu oamenii. Deci condamnind dealerii la moarte, sint PENTRU drepturile omului... ale acelor oameni care vor putea trai linistiti, fara "moartea alba" rolleyes.gif


--------------------
Lexus ES300H 2020
Religia a aparut cind primul ticalos s-a intilnit cu primul prost

Never underestimate the power of stupidity in large groups
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mache
post 19 Oct 2004, 14:46
Post #15


Chibiț autorizat


Group: Members
Posts: 109
Joined: 25 May 04
From: Bucuresti




Un prim pas in cunosterea inamicului:

http://www.ghidmedical.go.ro/pagini/droguri.htm


--------------------
Dacia 1310 TLX 1990 - B-18-X...
"Și dacă-mi spune cineva cum ar pute să hie mai ghini, mă las de tăti, mă duc acolo, mă întorc înapoi, mă iau și pi mini..." - "Eu beu", Pavel Stratan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marty
post 19 Oct 2004, 14:48
Post #16


Membru cu privire de ansamblu


Group: Members
Posts: 5.840
Joined: 14 April 03
From: Corbu




Money, stiu, stai linistit, doar ii persiflam (ii iubesc atit de mult incit...)!

Mache, poti sa cresti tu vigilenta de cite ori vrea muschiul tau, daca respectivul copil vrea sa te faca, te face si cu tine de mina! PAREREA MEA e ca trebuie sa fii un foarte bun prieten al copilului tau, sa nu incepi cu "daca te prind cu droguri te sparg!" ci sa incerci sa ti-l apropii si sa-i explici pe indelete, ca unui prieten. Totusi, depinde si de personalitatea fiecarui individ, cit de puternic psihic este acesta si mai ales cit de usor influentabil este. Poti foarte bine sa-ti educi copilul intr-un spirit "anti-drog" si pe la 25 de ani sa traga o linie si sa se duca dracu' totul!


--------------------
Gillette De unica folosinta 2011 - B 999 NAM
Mindru absolvent de grup scolar.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bomicabomic
post 19 Oct 2004, 14:50
Post #17


Ex-membru DaciaClub


Group: Members
Posts: 1.072
Joined: 7 September 04




Si eu mi-am pus problema asta, cu drogurile, de foarte multe ori. Asta prin prisma faptului ca sunt tata si ce ar trebui sa fac in viitor. Acum copilul e mic, nu se pune in discutie, dar trebuie sa ma pregatesc din timp.
Fenomenul asta al drogurilor in rindul tinerilor , a luat o mare amploare. Ramii stupefiat cind auzi ca X de 10 ani isi cumpara bile pentru el si pentru frati-su.
Pina acum nu s-a intreprins nimic in sensul acesta. Toate teveurile arunca stiri despre consum si trafic dar nici una nu a intreprins o campanie impotriva acestui flagel.Mass-media in general si teveurile in particular pot face foarte multe in stoparea consumului de droguri.
Nu zice nimeni sa nu-l chemi pe Adi de Vito, pe Guta sau pe nu stiu cine, care iti face ratting, dar cheama si oameni cu cap. Ca de aici pleaca toate. Atit timp cit vezi peste tot incultura asa fac si copii la scoala, pe strada etc. 65% din tineri si-au facut modele in manelisti, fotbalisti, rape-ri etc. Si in anturajul lor incearca sa faca la fel ca Puya, Tataee......ca deh, astia sunt cei mai tari. Am fost in Franta si am ramas uimit cit de putini din tineri umblau cu cercei in nas, sunt tatuati peste tot etc. La noi e invers, 2 din 10 nu au asa ceva.
Copiii sunt copiii si isi cauta modelele. Daca numai pe unii ii vad, pe aia si-i aleg.
La noi tigarile se cumpara de peste tot, alcool la fel. In vest doar de la Tabac si numai daca esti major.
La noi la toate concertele intri fara sa te intrebe cineva daca ai buletin, la ei nu. Chiar sunt unele concerte la care ai acces, doar de la 21 ani.
La noi foame de bani te face sa fii frate cu dracu.

Deci, inainte sa discutam ce e de facut cu drogurile, parerea mea, este ca trebuie sa rezolvam lucrurile mai simple. cele care sunt normale si de bun simt.
Pentru ca noi traim intr-o anormalitate si o mediocritate care peste timp se va accentua.
Toti tembelii sunt VIP-uri si nu mai are lumea loc de ei.



--------------------
x x - x
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mache
post 19 Oct 2004, 14:51
Post #18


Chibiț autorizat


Group: Members
Posts: 109
Joined: 25 May 04
From: Bucuresti




Marty, mi-ai luat cuvintele din tastatura! Ai pus punctul pe j.

Lasand gluma la o parte, ai punctat un element esential: SA FII UN FOARTE BUN PRIETEN AL COPILULUI TAU!!!

@bomicabomic
Ai dreptatea. Discutia de fata isi propune sa genereze o reactie de aparare si autoaparare in randul nostru, al celor care vom fi parinti sau al celor care sunt deja parinti. Se pare ca un prim pas s-a facut.

This post has been edited by Mache: 19 Oct 2004, 15:00


--------------------
Dacia 1310 TLX 1990 - B-18-X...
"Și dacă-mi spune cineva cum ar pute să hie mai ghini, mă las de tăti, mă duc acolo, mă întorc înapoi, mă iau și pi mini..." - "Eu beu", Pavel Stratan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bomicabomic
post 19 Oct 2004, 14:59
Post #19


Ex-membru DaciaClub


Group: Members
Posts: 1.072
Joined: 7 September 04




QUOTE(Mache @ 19 Oct 2004, 15:51)
Marty, mi-ai luat cuvintele din tastatura! Ai pus punctul pe j.

SA FII UN FOARTE BUN PRIETEN AL COPILULUI TAU!!!
*



Oare credeti ca tine? Ma dau exemplu pe mine, pe parintii mei i-am considerat intotdeauna cei mai buni prieteni. Asta nu m-a impiedicat sa ma apuc de fumat.

Anturajul e un factor esential, totusi si citeodata necontrolabil.


--------------------
x x - x
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marty
post 19 Oct 2004, 15:06
Post #20


Membru cu privire de ansamblu


Group: Members
Posts: 5.840
Joined: 14 April 03
From: Corbu




QUOTE(bomicabomic @ 19 Oct 2004, 15:50)

Pina acum nu s-a intreprins nimic in sensul acesta. Toate teveurile arunca stiri despre consum si trafic dar nici una nu a intreprins o campanie impotriva acestui flagel.Mass-media in general si teveurile in particular pot face foarte multe in stoparea consumului de droguri.

La noi la toate concertele  intri fara sa te intrebe cineva daca ai buletin, la ei nu. Chiar sunt unele concerte la care ai acces, doar de la 21 ani.
La noi foame de bani te face sa fii frate cu dracu.

*



1. Ma faci sa rid, pe bune! O campanie la tv este egala cu un fis exorbitant, cu o risipa de bani! Spune-mi te rog, cam cu cit la suta a scazut procentul violentelor conjugale cauzate de alcool ? Sau campania "nu da spaga" cam ce rasunet a avut in rindul populatiei ? Te vezi cu cutitu' deasupra ta scoti banu' din buzunar ca poate e epidemie de Ciomita!!! Sau campania aia cu "violenta asupra copiilor", ce rezultate pozitive a avut ? Sa-ti spun ceva: m-a batut tata, m-a batut mama si ma bateau si profesorii la scoala. Si... am ajuns rau, am ramas cu sechele ?

2. Imi aduc aminte ca am fost la un concert Rammstein si nu m-au lasat sa intru pina nu am luat o pereche de doape de urechi (le refuzasem pentru ca eu venisem acolo pentru muzica, nu pentru zgomote infundate, estompate de doapele alea!!). Daca se intimpla la noi asa ceva, ce crezi, dadeau doape la intrarea in incinta unde se desfasura concertu' sau le vindeau in loc de seminte ?


--------------------
Gillette De unica folosinta 2011 - B 999 NAM
Mindru absolvent de grup scolar.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mache
post 19 Oct 2004, 15:10
Post #21


Chibiț autorizat


Group: Members
Posts: 109
Joined: 25 May 04
From: Bucuresti




QUOTE(bomicabomic @ 19 Oct 2004, 15:59)
Oare credeti ca tine? Ma dau exemplu pe mine, pe parintii mei i-am considerat intotdeauna cei mai buni prieteni. Asta nu m-a impiedicat sa ma apuc de fumat.

Anturajul e un factor esential, totusi si citeodata necontrolabil.
*



Banuiesc ca te-au avertizat asupra riscurilor pe care le reprezinta fumatul. Parintii nu pot fi cu tine in permanenta si nici nu pot hotara pentru tine. Dar pot, daca au puterea si cunoasterea necesara, sa iti puna la dispozitie datele necesare pentru a lua decizia in cunostinta de cauza. Decizia iti apartine.

Corect, anturajul e un factor esential. Dar trebuie sa existe si o reactie de autoaparare.



--------------------
Dacia 1310 TLX 1990 - B-18-X...
"Și dacă-mi spune cineva cum ar pute să hie mai ghini, mă las de tăti, mă duc acolo, mă întorc înapoi, mă iau și pi mini..." - "Eu beu", Pavel Stratan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
miki
post 19 Oct 2004, 15:23
Post #22


#Hırsızlargibigeceniniçine


Group: Members
Posts: 1.007
Joined: 30 July 02
From: Bucuresti




QUOTE(mil @ 19 Oct 2004, 15:19)
aici se fumeza o marijuana (petard/joint) e ceva cotidian, se fumeaza si pe hol, e interzis, dar e permis, prin combinatie cu plastic si alte chestii, efectul creste si se numeste (shit) cam aici ne rezumam cu consumul de de droguri. Unii fumeaza 3-4 pe zi...sustin ca e un drog usor, nedependent, fara efecte grave, care ii ajuta in munca de cercetare/invatre si etc.


Marea majoritate incepe cu aceste droguri "usoare"! Dar si ele dau dependenta si chiar mai mult poti sa zici "ia sa incerc si altceva, oare cum o fi" si iata, ai fost prins in capcana

QUOTE
Dar iniante sa aruncati piatra ia uitati-v in propria ograda, majoritatea romanilor sunt fumatori, un drog un pic mai usor dar mai daunator pentru plaman decat marijuana (nu am auzit de nimeni mort de cancer din pricina marijuanei)...deci sa o lasam mai jos cu judecata, tutunul e extrem de periculos, dar pentru ca nu are efecte halucinogene pronuntate il permitem si chiar facem avere din asta...decat un fumator de tutun mai bine unul de iarba, ca macar nu te omoara nevinovat la  locul de munca sau in casa.
*



Este adevarat! N-a murit nimeni de cancer din cauza "ierbii", in mod direct, dar indirect sigur! Si asta este marfa de contrabanda, aduce multi bani negri => criminalitate!

In alta ordine de idei, eu sint fumator (si imi pare rau) si am avut ocazia sa incerc "iarba", dar am REFUZAT. De ce? Simplu experienta cu fumatul m-a determinat! Din curiozitate ( citeste prostie), si din dorinta de a "ma da mare" am facut o prostie! Pe a doua N-O MAI FAC!

PS! Si alcoolul este o mare pacoste. Desi nu-i frumos, pot sa ma "laud" ca am baut la greu mai in tinerete, si era baza pe tarie ( daca nu avea peste 35% era apa chioara). Problema asta am reusit s-o rezolv! Acuma nu beau alcool deloc! Sint mult mai fericit! Vad ca ma pot "distra" la chefuri si fara sa cad pe sub mese dimineata


--------------------
Renault Sedan 1.6 16V / Megane IV 1.33 TCE 2004 / 2019 - XX-B-XXX
#Hırsızlargibigeceniniçine

Funken Kurbelwelle
Uzun Araç!
Değer Așılırsa
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mache
post 19 Oct 2004, 15:29
Post #23


Chibiț autorizat


Group: Members
Posts: 109
Joined: 25 May 04
From: Bucuresti






--------------------
Dacia 1310 TLX 1990 - B-18-X...
"Și dacă-mi spune cineva cum ar pute să hie mai ghini, mă las de tăti, mă duc acolo, mă întorc înapoi, mă iau și pi mini..." - "Eu beu", Pavel Stratan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vv
post 19 Oct 2004, 15:33
Post #24


dilbert.com


Group: Members
Posts: 1.080
Joined: 10 June 04
From: Bucuresti




Da, si pe mine ma preocupa.. am citit undeva un stidiu facut de ceva psihologi americani care sustinea ca parintii influenteaza un copil in proportie de 20%, iar 80% anturajul (procentele sunt aproximative dar intelegeti ideea). Ideea e ca EXEMPLUL parintilor e MUUUULT mai important decat spusele parintilor. Daca aveti parinti care fumeaza si care va zic "nu fumati ca uite, eu fumez si iti zic eu ca e rau" (caz concret al unui prieten) e egal cu 0, probabil ca v-ati apucat deja de fumat. Ideea e sa fii tu un model pentru copil (sa nu isi gaseasca modele 'in exterior') si atunci lucrurile sunt ceva mai controlabile.
E drept si ca stiu copii care au avut parinti nashpeti si au ajuns la concluzia ca "eu nu vreau sa fiu asa" - si acum sunt oameni OK. Dar astea cred ca nu sunt cazurile majoritare, in general nu se intampla asa, astia au avut noroc de un anturaj ca lumea.

Cat despre droguri - eu vad o solutie destul de simpla: drogurile nu sunt gratis. Nu le dati bani pe mana copiilor si nu vor consuma droguri (sa le dai 50k pe zi - asta e ok si necesar - dar daca le dai sume mari fara sa le ceri sa le justifice....). Acum e drept ca dealerii ofera "mostre" gratis, si nu esti 100% protejat ca se poate apuca de furat ca sa faca rost de bani - dar deja probabilitatea sa afli ca ceva e gresit e mult mai mare.


--------------------
Renault Grand Scenic 2008 - B.00.XXX
It is final proof of god's omnipotence that he needs not exist in order to save us.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sstanescu
post 19 Oct 2004, 15:35
Post #25


Membru autentic


Group: Members
Posts: 681
Joined: 5 July 02
From: Bucuresti




Nu vreau sa repet ce s-a scris mai sus, insa vreau sa va mai aduc sub nas urmatorul aspect. Nu cu multi ani in urma, veneau tot soiul de generali de politie, specialisti in crima organizata, ministri MI pe la talk-show-uri si de fiecare data, cand venea vorba despre droguri, afirmau cu tarie ca "Romania este doar tara de tranzit, nu se poate vorbi inca de piata de desfacere".

Ce masuri au fost luate? Aproape nici una. Deja puteai vorbi cu prieteni despre cum si-o trage ala, cum prin liceu joint-ul este la moda. Trebuie sa va aduc aminte de filmatul cu camera ascunsa de la Dristor unde ziua in amiaza mare se plasau droguri? Si ce daca, i-a durut fix in fund de problema asta. Nimeni nu si-a pus problema ca drogul se intinde repede, ca trage dupa el in mod rapid criminalitate. Ca astfel de retele, impulsionate de consum viguros, dreneaza bani. Iar acum politia ridica inca o data din umeri pe motiv ca mijloace insuficiente, retele bine organizate etc.

Eu ii fac direct responsabili pe toti acei pacalici care s-au perindat pe la TV si prin functii de decizie, care n-au fost in stare sa dea o riposta puternica retelelor de trafic (nu se poate vorbi de starpire) si, mai grav, nu au fost in stare sa indeparteze cat se poate de mult fenomenul de tineri. Unul la 25 de ani se presupune ca incepe sa proceseze cu capatana proprie, in timp ce unul in "generala" este luat prea usor de val.

Si da, legislatia trebuie sa pedepseasca extrem de aspru traficul dar si consumul de droguri. Fara exceptii. Nu se poate merge pe pedeapsa capitala, insa pe parnaie groasa se poate. Iar cand spun parnaie eu ma gandesc la inchisoare cuplata cu munca in folosul comunitatii, sapat la santuri, spart piatra in cariera, etc, nu stat la televizor, fumat joint-ul in celula, jucat toata ziua septic pe dezbracate.


--------------------
Dacia SupeRNova Clima - B-92-SLC
All warfare is based on deception. If your opponent is of choleric temper, seek to irritate him. Pretend to be weak, that he may grow arrogant.
- Sun Tzu on the Art of War
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
miki
post 19 Oct 2004, 15:41
Post #26


#Hırsızlargibigeceniniçine


Group: Members
Posts: 1.007
Joined: 30 July 02
From: Bucuresti




Eu cred ca trebuie "lucrat la ambele capete"
Adica pedepse la traficanti, dar si la consumatori!
Mai exact pentru trafic, pedepse privative de libertate de minim 15 ani, fara posibilitate de reducere sau gratiere, indiferent de cantitatea traficata. Iar pentru consumatori pot fi pedepse "simbolice" gen "munca in folosul societatii", sa mai curete un parc, o strada, sa mai ajute pe la niste camine de batrini sau orfani!

Personal sint impotriva pedepsei cu moartea pentru simplul motiv ca este ireversibila! Oricind poate apare o "eroare judiciara"! ph34r.gif


--------------------
Renault Sedan 1.6 16V / Megane IV 1.33 TCE 2004 / 2019 - XX-B-XXX
#Hırsızlargibigeceniniçine

Funken Kurbelwelle
Uzun Araç!
Değer Așılırsa
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bomicabomic
post 19 Oct 2004, 15:48
Post #27


Ex-membru DaciaClub


Group: Members
Posts: 1.072
Joined: 7 September 04




Marty,

1. Pai alea erau campanii? Spoturi publicitare. De genul "Nu violentei in familie" de 3 secunde si dupa aia stire de 10 min cu nea Gica care a batut-o pe tanti Leana cu satiru. Alea erau date sa ia baietii bani.
La noi ,senzationalul conteaza, nu urmarile.
Nu e posibil ca la ora 17 sa vezi numai crime, violuri, tilharii, de parca ocupatia de baza a poprului asta, asta este.
Nu la asa ceva ma refeream. La discutii cu medici, psihologi , parinti etc. de ce nu si consumatori, in care sa se spuna clar la ce sa se astepte un viitor consumator.
Sa-l aduca p'ala care a dat interviu in EVZ despre Mutu si comportamentul sau si sa spuna "mai fraierilor , asta v'asteapta peste 1 an".
Ca dupa cum sunt prezentate in momentul de fata lucrurile, cine vede zice "lasa ca mie nu mi se intimpla" la fel ca mecanicii "asa face toate".
Da, oricit de prieten eram cu ai mei, am luat-o pe spinare de nenumarate ori si n-am ajuns rau. Dar asta tzine de tine, de cit constientizezi. Ca poti sa dai intr-unu cu toti parii din lume daca el nu-si da seama degeaba.
2. Le vindea in loc de seminte.
In Germania, am vrut sa intru la un concert Sepultura, si nu mi-au dat drumu pina nu le-am scos pasaportu sa vada ca am peste 21 ani.


--------------------
x x - x
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sstanescu
post 19 Oct 2004, 15:48
Post #28


Membru autentic


Group: Members
Posts: 681
Joined: 5 July 02
From: Bucuresti




Si consumatorul trebuie sa faca parnaie! Probabil vei avea o mare problema, poate respectivul va iesi "specialist" de la mititica, insa trebuie sa arati societatii ca fie iti tii nasul curat, fie vei fi aruncat rapid la marginea ei. Ar trebui sa se arate toleranta 0 fata de aceasta problema, indiferent de numele si prestigiul respectivului. Te cheama Tiriac dar e clar ca ai tras praf pe nas => zeghe si 10 ani dupa fileu.


--------------------
Dacia SupeRNova Clima - B-92-SLC
All warfare is based on deception. If your opponent is of choleric temper, seek to irritate him. Pretend to be weak, that he may grow arrogant.
- Sun Tzu on the Art of War
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
miki
post 19 Oct 2004, 16:11
Post #29


#Hırsızlargibigeceniniçine


Group: Members
Posts: 1.007
Joined: 30 July 02
From: Bucuresti




Nu cred ca "specializarea" este o problema! Se rezolva prin crearea d epirnai speciale pt consumatori!
Si unde ar trebui sa existe si suport psihologic pentru ei


--------------------
Renault Sedan 1.6 16V / Megane IV 1.33 TCE 2004 / 2019 - XX-B-XXX
#Hırsızlargibigeceniniçine

Funken Kurbelwelle
Uzun Araç!
Değer Așılırsa
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ciombe
post 19 Oct 2004, 16:13
Post #30


Membru autentic


Group: Members
Posts: 368
Joined: 9 January 04
From: Arad




Salutare!

Recunosc:
de baut - beau, una-doua beri pe seara! De fapt berea mi-a placut de cand ma stiu, tin minte ca lucram prin liceu la camp (ca deh, ai mei primisera pamanul inapoi) si dupa o zi intreaga de dat la sapa sau la cazma era o placere deosebita sa beau o bere rece ....
de fumat - fumez, dar nu cu regularitate, practic nu simt nevoia... sunt zile sau chiar saptamani cand ma deranjeaza efectiv fumul de tigara, simt ca nu pot sa-l sufar, pt ca apoi sa urmeze perioade cand vina acasa obosit dupa o zi de munca, imi iau o bere si am pun la tv... si in 3 ore fumez pachetul...
...dar de drogat - NU m-am drogat niciodata! Nici macar nu am avut curiozitatea! Drogurile m-au lasat de fiecare data rece! Sper sa nu imi vina vreodata idei tampite... Caci drogurile sunt niste tampenii!! Daca fiecare drogat si-ar creste canepa indiana pe balcon, io n-as vedea o problema... adica daca vine omul acasa si trage cate un fum- doua io nu vad nimic rau... atata timp cat nu deranjeaza pe nimeni! DAR I-AS impusca pe dealeri! SCURT! Si cand zic dealeri nu ma refer la nespalatul care vinde is el trei tigari cu marijuana- astia de obicei sunt pestii mici care cad primii in plasa politiei. I-as impusca pe cei care importa droguri, cei care fac averi bagand sute, poate chiar mii de oameni pe un drum fara intoarcere. Pt ca odata ce ai devenit dependent ESTE IMPOSIBIL sa te mai vindeci. Se fac cure de dezintoxicare, care costa o avere dar efectul lor tine pana... la prima petrecere unde se consuma droguri. Odata ce ai ajuns sa depinzi de niste droguri devii sclavul tau. Scopul tau nu mai e sa-ti intemeiezi o familie, sa ai o casa frumoasa, o masina, sa vizitezi lumea larga etc, singurul tau scop e sa faci rost de bani pentru urmatoarea doza.
Copii cred ca trebuie educati de mici sa nu se atinga de nici un fel de droguri. Dar nu cu forta, pt ca daca fortezi un copil sa faca ceva, la un moment dat (se intampla asta mai ales la pubertate) intr-un exces de orgoliu vei avea surpriza ca el sa vrea sa-ti faca in ciuda. Pe mine cel mai mult m-a impresionat o data cand am fost cu tata (medic) intr-un spital si mi-a aratat niste dilai (era un spital de psihiatrie) si mi-a spus : "uite, aia au consumat droguri... asa au ajuns" - si cred ca asta s-a intiparit la mine undeva in creier... Tot asta a fost metoda lui de a ma educa sa ma asigur cand traversez, sa nu trec pe rosu etc. Adica m-a dus la Ortopedie la Gr. Alexandrescu (spitalul de copii) si am stat o zi prin saloane, printre copii loviti in acidente ... unii erau in ghips da nu putea nici macar sa se duca la buda singuri. Cred ca asta face cat 10.000 de cuvinte in mintea unui copil

Copii in general nu constientizeaza pericolul.

Iar cu reclama... hmmm exista multe metode... Imi aduc aminte de o reclama dela nemti, care chiar m-a impresionat:

Un tip misto intra intr-un bar, vede o gagica beton-beton la o masa, ma rog, flirteaza ei nitel apoi el isi ia cafeaua si se muta langa ea la masa. Se privesc nitel, apoi tipul scoate un pachet de tigari, isi aprinde una si ii ofer si fetei o tigara... la care tipa zambeste cu un zambet care te dadea pe spate, se intoarce, scoate din geanta un aparat pe care il lipeste sub barbie spre gat si spune cu o voce de robot "Danke, ich rauche nicht mehr..." adica "multumesc, eu nu mai fumez". Cred ca genul asta de reclama prinde mai mult decat chestia aia din campania "nu da spaga". Apropo de site-ul lor - mi se pare de toata jena, facut in cel mai neprofesionist mod...

Numai bine!



--------------------
Oltena 12 TRS, Dacia 1304 Papuc - B-83-JJJ, AR-30-JJJ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
5 Pages  1 2 3 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 27th May 2024 - 04:43
Forum Renault