DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> la ora actuala, NU se pot prezice cutremure!

Vlad Georgescu
post 27 Apr 2009, 12:44
Post #1


/----\ <--- Logan


Group: Members
Posts: 342
Joined: 24 July 03
From: Bucuresti




"INSTITUTUL ROMAN DE SEISMOLOGIE APLICATA" care a aparut pe OTV si are semaforul ala de cutremure este de fapt este un SRL - FOTON 2000 SELF SRL, care bineinteles ca are tot interesul sa isi faca reclama cit mai multa la TV, sa se aboneze institutiile si populatia.


Am cautat numai pe site-urile universitatilor americane si alte site-uri stiintifice. In astea am incredere - NU am incredere in orice Gigel care si-a facut si el pagina de web.

Toate articolele pe care le-am gasit arata IN UNANIMITATE ca la ora actuala NU se pot prezice cutremure.

Totusi chestia aia cu pagere, care detecteaza "unda P" (adica unda primara, P vine de la primary) si te anunta prin radio cu citeva secunde inainte, pare a fi reala.

Eu nu contest ca aparatele astea sint bune. Contest insa faptul ca astia sint in stare sa prezica cutremure, sau ca semaforul lor e bun de ceva.


Universitatea din Washington, catedra de "Earth and Space Sciences":

http://www.geophys.washington.edu/SEIS/PNS...prediction.html

Because of their devastating potential, there is great interest in predicting the location and time of large earthquakes. Although a great deal is known about where earthquakes are likely, there is currently no reliable way to predict the days or months when an event will occur in any specific location.
[...]
It may never be possible to predict the exact time when a damaging earthquake will occur, because when enough strain has built up, a fault may become inherently unstable, and any small background earthquake may or may not continue rupturing and turn into a large earthquake. While it may eventually be possible to accurately diagnose the strain state of faults, the precise timing of large events may continue to elude us
[...]

Deci ceea ce spun astia de la institutu' asta, ca ei stiu "the strain state of faults", e un mare bullshit - daca nici americanii NU stiu asta.



Revista NATURE

Debate despre prezicerea cutremurelor:

http://www.nature.com/nature/debates/earthquake/

La sfirsitul articolului este o concluzie cu o exprimare intr-un limbaj prudent, dar care totusi spune:

So, if we cannot predict individual earthquakes reliably and accurately with current knowledge [15-20], how far should we go in investigating the degree of predictability that might exist?

Oamenii astia citeaza 5 referinte (15-20) care arata ca NU se pot prezice cutremurele.



Earthquakes Cannot Be Predicted

pe site-ul Southern California Earthquake Center de la University of California (UCLA) - http://scec.ess.ucla.edu

http://scec.ess.ucla.edu/~ykagan/perspective.html

Earthquake prediction [HN5-7] is usually defined as the specification of the time, location, and magnitude [HN8-9] of a future earthquake within stated limits. [...] Previous Perspectives in Science may have given a favorable impression of prediction research, and the news media and some optimistic scientists encourage the belief that earthquakes can be predicted (1). Recent research suggests to us that this belief is incorrect.
[...]
Empirical earthquake prediction would require the existence of observable and identifiable precursors [HN18] that would allow alarms to be issued with high reliability and accuracy. There are strong reasons to doubt that such precursors exist (10). Thousands of observations of allegedly anomalous phenomena (seismological, geodetic, hydrological, geochemical, electromagnetic, animal behavior, and so forth) have been claimed as earthquake precursors, but in general, the phenomena were claimed as precursors only after the earthquakes occurred. The pattern of alleged precursors tends to vary greatly from one earthquake to the next, and the alleged anomalies are frequently observed at only one point, rather than throughout the epicentral region.[...]



US Geological Survey (institut guvernamental american)

http://www.usgs.gov/corecast/details.asp?ID=76

Can We Predict Earthquakes? (podcast - interviu cu USGS scientist Mike Blanpied - tipul are PhD in geofizica, vezi si pagina lui LinkedIn la http://www.linkedin.com/pub/6/924/13a )

"there's currently no organization or government or scientist capable of successfully predicting the time and occurrence of earthquake"



-------------
Alte informatii

Institutul Roman de Seismologie Aplicata (FOTON SRL) - Centrul de
Avertizare Seismica
http://www.fotonsas.ro

Semaforul de avertizare seismica pt zona Vrancea - ala care isterizeaza populatia
http://89.43.177.19/smas/pred/pred.html

Cutremure recente
http://www.fotonsas.ro/infoirsa/seisme%20recente.html

Statia seismica Muntele Rosu
http://www.mobotix.com.ro/ro/live_webcam_js_928.html

Cutremurul din '77
http://ro.wikipedia.org/wiki/Cutremurul_din_1977

Cutremurul din '40
http://ro.wikipedia.org/wiki/Cutremurul_din_1940

Rugaciune anti-cutremur
http://www.crestinortodox.ro/rugaciuni/725...rie-decapolitul

This post has been edited by Vlad Georgescu: 27 Apr 2009, 12:45


--------------------
Volțvagăn Glonț 2080 Tdi Quad BiTurbo DSG 8 - -
Athos, Porcos si Bairamis
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 27 Apr 2009, 12:46
Post #2


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




tu incerci sa te convingi singur..


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vijelie
post 27 Apr 2009, 12:49
Post #3


membru violet


Group: Members
Posts: 4.605
Joined: 11 November 05
From: Bucuresti




Avertizari se emit dar cu foarte putin timp inainte de producere si cu un grad ridicat de incertitudine. In plus, e greu de pus in practica o asemenea avertizare, panica nu e asa de usor de stapanit.


--------------------
Dacia Duster 2011 Laureate dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
axabrt
post 27 Apr 2009, 12:59
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.096
Joined: 15 February 05
From: Ploiesti




putin off topic, in caz de cutremur mare...
1. majoritatea cartierelor "rezidentiale" vor avea hi-damage.
2. dormiti la cort. (avantaj populatie rromi...)

Personal am vazut gradjuri facute din 3 scanduri care au peste 100 de ani si nici un stres de cutremur.



--------------------
Ford Focus mk3.5 Ecob00st
.dracnev si boboru’ este viitoru’.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Arhimede
post 27 Apr 2009, 13:59
Post #5


Membru inferior, lung si tare


Group: Members
Posts: 2.294
Joined: 5 March 05




Problema mare e ca se spune ca un cutremur de-asta disipa energia si dupa unu mic cu siguranta n-o sa vina unu mare.Gresit.

E ca si cum ai spune ca daca terenul incepe sa alunece n-o sa mai alunece ca s-a disipat energia.Dimpotriva.Elibereaza una mai mare.

Cel mai puternic cutremur inregistrat a fost de 9.5 in chile in 1960.A fost precedat de unul mai mic, iar atunci cand lumea iesise afara dupa asta mic a venit ala mare mare...


--------------------
dacia lgn 2005 Ambition
0% avertisment=0% divertisment
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 27 Apr 2009, 14:13
Post #6


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




brr...cam mult..de la 6,5 la 9,5 diferenta e enorma, de ~400 de ori mai puternic.


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vijelie
post 27 Apr 2009, 14:15
Post #7


membru violet


Group: Members
Posts: 4.605
Joined: 11 November 05
From: Bucuresti




Adevarata problema e mediatizarea aberanta si excesiva a unui fenomen cat se poate de natural si de insuficient studiat cum sunt cutremurele de pamant. Mi se face sila cand vad tot felul de bolnavi mintal care isi dau cu parerea in media intr-o tara semi-inapoiata cum e Romania, in conditiile in care alte state mult mai avansate cheltuie sume colosale in cercetare si tot sunt vulnerabile.


--------------------
Dacia Duster 2011 Laureate dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DragosP
post 27 Apr 2009, 14:16
Post #8


Nu zic nimic...nou


Group: Moderatori
Posts: 4.929
Joined: 12 August 04
From: Lumea mea




QUOTE(Arhimede @ 27 Apr 2009, 14:59)
Problema mare e ca se spune ca un cutremur de-asta disipa energia si dupa unu mic cu siguranta n-o sa vina unu mare.Gresit.

Relativ la structura geologică a zonei Vrancea se pare că nu e greșit. Cel puțin statistic vorbind.

QUOTE(argon @ 27 Apr 2009, 15:13)
brr...cam mult..de la 6,5 la 9,5 diferenta e enorma, de ~400 de ori mai puternic.

Eu zic să mai bagi, e vorba de o scală logaritmică, poate vrei să zici ceva la puterea 30.


--------------------
Ceva de plastic . . - BRRC
Scuze celor pe care i-am supărat!
Cu noi este Dumnezeu!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 27 Apr 2009, 14:18
Post #9


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




o fi n'o fi, da' nu esti sigur icon_mrgreen.gif hotaraste-te, 30, 40 ce mai modifici p'acolo fara edit tongue.gif ca sa te lamuresc, o diferenta de 0.01 in scala determina o amplificare cu 1,41, daca nu mintea fizicianul ala de la care stiu..

This post has been edited by argon: 27 Apr 2009, 14:21


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DragosP
post 27 Apr 2009, 14:24
Post #10


Nu zic nimic...nou


Group: Moderatori
Posts: 4.929
Joined: 12 August 04
From: Lumea mea




Eu zic să te hotărăști tu. N-are rost să intrăm în polemici, da' diferența între unu' de 6,5 și unu' de 9,5 în nici un caz nu e de 400 de ori. wink.gif


--------------------
Ceva de plastic . . - BRRC
Scuze celor pe care i-am supărat!
Cu noi este Dumnezeu!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Arhimede
post 27 Apr 2009, 14:25
Post #11


Membru inferior, lung si tare


Group: Members
Posts: 2.294
Joined: 5 March 05




Daca e o scara logaritmica nu inseamna ca daca la 6grade se misca farfuria 1 cm la 7 o sa se miste un metru sau 10. Ci ca energia aia de 100 de ori mai mare.

Ca spre ex daca cu puterea unui om(1/12 dintr-un cal putere) poti sa faci o bicicleta sa mearga cu..70km/h, nu inseamna ca cu 1.2 cai putere o sa reusesti de 10 ori mai mult adica 700km/h.


--------------------
dacia lgn 2005 Ambition
0% avertisment=0% divertisment
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
skija
post 27 Apr 2009, 14:48
Post #12


proud not to be american


Group: Members
Posts: 513
Joined: 5 January 05
From: Bucharest/Buzau




pana la urma vine ala mare? sau asteptam generatorul de particule? sa-l intrebam pe ILIUTA numerologu'?


--------------------
LOGAN MCV 1.5dci 2007 - BZ 80 SKJ
decat o viata Cioran, mai bine o zi Van-Damme...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
OAP
post 27 Apr 2009, 15:01
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 808
Joined: 7 November 06
From: Bucuresti




QUOTE(Vlad Georgescu @ 27 Apr 2009, 13:44)
Totusi chestia aia cu pagere, care detecteaza "unda P" (adica unda primara, P vine de la primary) si te anunta prin radio cu citeva secunde inainte, pare a fi reala.

E ceva banal daca stai sa te gandesti, nimic spectaculos wink.gif

QUOTE(Arhimede @ 27 Apr 2009, 14:59)
Problema mare e ca se spune ca un cutremur de-asta disipa energia si dupa unu mic cu siguranta n-o sa vina unu mare.Gresit.

E ca si cum ai spune ca daca terenul incepe sa alunece  n-o sa mai alunece ca s-a disipat energia.Dimpotriva.Elibereaza una mai mare.

Ce legatura are alunecarea de teren cu cutremuru`? wacko.gif


--------------------
. . .
Pus astfel în lumină, ancorat în sinergia faptelor, recursul la universalitate nu eludează meandrele concretului.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Zippy
post 27 Apr 2009, 15:16
Post #14


Membru din 2003


Group: Members
Posts: 917
Joined: 26 October 03
From: Bucuresti




QUOTE(Arhimede @ 27 Apr 2009, 15:59)

Cel mai puternic cutremur inregistrat a fost de 9.5 in chile in 1960.A fost precedat de unul mai mic, iar atunci cand lumea iesise afara  dupa asta mic a venit ala mare mare...
*



E vorba de alta scara de masurare seismica si anume scara magnitudinii moment nu Richter.De exemplu asta de a fost la noi sambata a avut 5.5 pe scara magnitudine moment si 5.3 Richter.

27 Apr 2009, 17:26:
QUOTE(Vlad Georgescu @ 27 Apr 2009, 14:44)
Totusi chestia aia cu pagere, care detecteaza "unda P" (adica unda primara, P vine de la primary) si te anunta prin radio cu citeva secunde inainte, pare a fi reala.
*



E reala dar nu prea te ajuta decat daca esti iute de picioare si locuiesti la <3. Te anunta cam cu 25 de secunde inainte de cutremur.Plus ca iti alegi tu la ce intensitate sa te anunte, ca daca te anunta la toate putzele astea de 4-5-6 grade sigur inebunesti.
Eu sunt de parere ca nici nu se doreste prezicerea cutremurelor, o solutie foarte buna e educarea populatiei in caz de producere a unui seism major si aici un exemplu foarte bun il pot da japonezii. Bine, vorbim aici de popoare cu 200 ani inaintea noastra.

This post has been edited by Zippy: 27 Apr 2009, 15:26


--------------------
[ Ex SLZ 2003 |.| VW JETTA 2014 - B 97 Z I P ]
Viteza ucide! Centura de siguranta salveaza vieti!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vijelie
post 27 Apr 2009, 15:47
Post #15


membru violet


Group: Members
Posts: 4.605
Joined: 11 November 05
From: Bucuresti




Educarea populatiei e binevenita in cazul cutremurelor lungi, in care mai ai timp de reactie si in momentele de dupa producerea sesimului, cand panica atinge cote maxime. Insa cand unda seismica actioneaza puternic in plan vertical (ca in martie '77), poti sa ai si mama educatiei, tot comportarea constructiei in care te afli te salveaza.


--------------------
Dacia Duster 2011 Laureate dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
logan1.5dci
post 27 Apr 2009, 15:49
Post #16


Nu Există Informații


Group: Members
Posts: 881
Joined: 29 September 05
From: Dobrogea




de sters

This post has been edited by logan1.5dci: 27 Apr 2009, 18:38


--------------------
Nu Există Informații Nu Există Informații Nu Există Informații - Nu Există Informații
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Zippy
post 27 Apr 2009, 15:56
Post #17


Membru din 2003


Group: Members
Posts: 917
Joined: 26 October 03
From: Bucuresti






--------------------
[ Ex SLZ 2003 |.| VW JETTA 2014 - B 97 Z I P ]
Viteza ucide! Centura de siguranta salveaza vieti!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vijelie
post 27 Apr 2009, 16:04
Post #18


membru violet


Group: Members
Posts: 4.605
Joined: 11 November 05
From: Bucuresti




Si care e predictia? Si un scolar de gimnaziu stie ca zonele indicate de "savantii" rusi sunt cele mai active, deci cu probabilitate maxima de producere a sesimului.
Prin predictie utila eu inteleg comunicarea unei date cat mai exacte pentru un cutremur cu o intensitate semnificativa. Cutremure mici, imperceptibile, se produc mai des decat credem.


--------------------
Dacia Duster 2011 Laureate dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ArtVandelay
post 27 Apr 2009, 16:05
Post #19


Anytown, USA..


Group: Members
Posts: 2.662
Joined: 5 January 08
From: Craiova




luati-va caine
sau papagal


--------------------
Ford focus 2001
He wondered why the boomerang kept getting bigger. Then, it hit him.

I got 99 cookiez cause a bitch ate one.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vijelie
post 27 Apr 2009, 16:07
Post #20


membru violet


Group: Members
Posts: 4.605
Joined: 11 November 05
From: Bucuresti




De care caine?
Intamplator, sambata seara aveam in jur 3 potai. De cutremur am aflat de la sotie care se uita la teveu.


--------------------
Dacia Duster 2011 Laureate dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Zippy
post 27 Apr 2009, 16:10
Post #21


Membru din 2003


Group: Members
Posts: 917
Joined: 26 October 03
From: Bucuresti




E curios totusi de ce cam toate cutremurele mari de la noi s-au petrecut primavara (martie/aprilie/mai). De fapt asta e si perioada in care apar prezicatorii OTV.

Mint! Si lunile octombrie/noiembrie sunt prielnice cutremurelor mari.

Toamna:

# 1802, 26 octombrie, Cutremur de gradul 7,9 în România
# 1829, 26 noiembrie, Cutremur de gradul 7,3 în România
# 1908, 6 octombrie, Cutremur de gradul 7,1 în România
# 1940, 10 noiembrie, Cutremur de gradul 7,4 în România
# 2004, 27 octombrie, Cutremur de gradul 6 în România

Si primavara:
# 1812, 5 martie, Cutremur de gradul 6,5 în România
#1977, 4 martie, Cutremur de gradul 7,2 în România
# 1990, 30 mai, Cutremur de gradul 6,9 în România
# 1990, 31 mai, Cutremur de gradul 6,4 în România
#2009, 25 aprilie, Cutremur de gradul 5,02

2 cutremure in perioade atipice:
# 1838, 23 ianuarie, Cutremur de gradul 7,5 în România
# 1986, 30 august, Cutremur de gradul 7,1 în România

This post has been edited by Zippy: 27 Apr 2009, 16:16


--------------------
[ Ex SLZ 2003 |.| VW JETTA 2014 - B 97 Z I P ]
Viteza ucide! Centura de siguranta salveaza vieti!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Arhimede
post 27 Apr 2009, 17:22
Post #22


Membru inferior, lung si tare


Group: Members
Posts: 2.294
Joined: 5 March 05




QUOTE(OAP @ 27 Apr 2009, 15:01)
Ce legatura are alunecarea de teren cu cutremuru`?  wacko.gif
*




Pai nu avea nici o legatura.Era un exemplu in cazul ala.Dar apar si alunecari de teren la cutremure.

Miscarile alea din interiorul pamantului sunt favorizate si de miscarile unor corpuri ceresti.

This post has been edited by Arhimede: 27 Apr 2009, 17:25


--------------------
dacia lgn 2005 Ambition
0% avertisment=0% divertisment
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bucatzel
post 27 Apr 2009, 17:35
Post #23


Membru plictisit


Group: Moderatori
Posts: 6.252
Joined: 19 May 08
From: Timisoara




QUOTE(vijelie @ 27 Apr 2009, 16:07)
De care caine?
Intamplator, sambata seara aveam in jur 3 potai. De cutremur am aflat de la sotie care se uita la teveu.
*



Pai aia-i problema. Sotia trebuia sa fie langa tine, si cainii la TV. Atunci ar fi haulit cu voiosie aparitia cutremurului. Asa, n-au stiut ca-i live tongue.gif

De chestia cu animalele care devin agitate cu cateva minute inainte de cutremur stiu ca auzisem si eu pe undeva. Si ma puscase un ras de ala incontrolabil cand mi-am imaginat la TV ceva de genul "Newsflash, cainii din Vrancea sunt foarte agitati, urla, scandal mare, posibil cutremur. Tineti aproape". 5 minute mai tarziu: "Alarma falsa, era o pisica"


--------------------
Dacia 1300 1981 - 3-SB-2608
Si cu dansa-ntransa, si cu sufletu' in rai... cam greu...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Zippy
post 27 Apr 2009, 17:43
Post #24


Membru din 2003


Group: Members
Posts: 917
Joined: 26 October 03
From: Bucuresti




QUOTE(logan1.5dci @ 27 Apr 2009, 17:49)
Bine, se poate vorbi intr-un topic, dar tot degeaba ca nu putem rezolva nimic, in acest domeniu. Solutia, proiectare si materiale mai bune=constructii mai solide. Dar ce sa cerem in Romania, unde inca nu am iesit din epoca de piatra(datorita superconducatorilor)
*



Tu trebuie sa postezi in orice topic de pe forumul asta, nu? Spune-mi si mie cu ce ai ajutat topicul cu aceasta remarca? Proiectare antiseismica se face de ani de zile, materialele sunt asa cum sunt, daca un bloc pica, pica ca n-a fost respectat proiectul si executantul a furat cat a putut. Ca sa intelegi la cutremurul din 77 au picat doar cladirile vechi construite fara norme de proiectare seismica si 2 blocuri mai noi: unul in Militari - prabusire totala din cauza ca ing a furat beton cat a putut si unul pe Stefan cel Mare - bloc cu parter slab (cu magazine la parter, deschideri mari, un stalp de rezistenta fusese demolat => prabusire partiala, 2 etaje au fost "inghitite").

Marea problema e cu prezicatorii care apar de nicaieri si la care prostimea pun botul. E de ajuns sa apara unu` sa zica ca maine vine apocalipsa ca sa se creeze o psihoza cu chestia asta. Pun pariu ca daca inventeaza unul un bullshit de sistem antiseism din plastic pe care sa-l vanda de 10 x cat costa, intr-un an ala o sa devina miliardar.


--------------------
[ Ex SLZ 2003 |.| VW JETTA 2014 - B 97 Z I P ]
Viteza ucide! Centura de siguranta salveaza vieti!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
logan1.5dci
post 27 Apr 2009, 17:48
Post #25


Nu Există Informații


Group: Members
Posts: 881
Joined: 29 September 05
From: Dobrogea




Raspunsul e : DA

Si cu blocurile alea din placi de beton cum e ? Sunt rezistente?
Sunt atatea constructii care trebuie daramate pentru ca prezinta un pericol, trecut la constructii mai moderne, noi nu daramam, consolidam. De fapt pentru ca nu sunt bani, carpim pe alocuri.

Altii au ajuns la 500 de etaje (exagerez) si constructiile rezista la cutremure si in Romania un amarat de bloc cu 4 nivele cade sau prezinta pericol.

Vad ca nu se intelege bine, nu e problema de prezicere ci de constructie, ca nici nu mi-ar pasa si as fi mult mai linistit intrun bloc care stiu ca rezista.

Domnu' Zippy ce ai alege dumneata? O echipa buna de prezicatori sau o echipa buna de arhitecti ? (despre asta vorbeam eu, dar pe tine te doare de prezicatori, adica nu vezi adevarata problema din cauza scamatorilor de pe la TV)
Poate nu vad eu bine, dar toata vina o dau tot pe guvernarile ....... pentru ca o natiune saracita nu va avea putere sa-si repare casele (blocurile) daramite sa mai si avanseze tehnologic.

This post has been edited by logan1.5dci: 27 Apr 2009, 18:44


--------------------
Nu Există Informații Nu Există Informații Nu Există Informații - Nu Există Informații
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
FLP
post 27 Apr 2009, 17:56
Post #26


Sef de trib


Group: Members
Posts: 1.120
Joined: 8 April 04
From: Bucuresti-Titan




Eu sustin ideea lui vijelie. Avem nevoie de o educatie in caz de panica.


--------------------
. . .
Ex Dacia Berlina 1998 Carburatie
Half Man, Half Pig, Half Bear
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BlaueCorsa
post 27 Apr 2009, 19:12
Post #27


Membru cu Prafuitor


Group: Members
Posts: 1.097
Joined: 6 October 03
From: Socola Tower, Iasi




Zippy, ala din Militari nu cumva era si plomba intre alte doua?


--------------------
Dacia / Renault Duster / Captur 2018 Confort / 2015 Authentique
Mon amour, tu es la lumière de mes jours...
sans numéro! sans numéro! sans numéro!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
giany911
post 27 Apr 2009, 19:28
Post #28


Aproape util


Group: Members
Posts: 143
Joined: 7 June 07
From: Bucuresti




Eu nu stiu cum functioneaza chestia asta cu educatia in caz de panica, insa ce am observat pana acum e ca femeile se cam panicheaza la orice mic pericol. Pai a mea floare, dupa ce fu curtremurasul asta a inceput sa dea telefoane la mai toti cunoscutii, deja era rosie fumeia. Eu eram pissed off ca m-o trezit din somn, cutremurul, nu trandafirul.

This post has been edited by giany911: 27 Apr 2009, 19:28


--------------------
Dacia Berlina 2000
Chevrolet Aveo 1.4 16v
Cel care intreaba este prost pentru 5 minute, dar cel care nu intreaba ramâne prost pentru totdeauna.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Zippy
post 27 Apr 2009, 20:47
Post #29


Membru din 2003


Group: Members
Posts: 917
Joined: 26 October 03
From: Bucuresti




QUOTE(logan1.5dci @ 27 Apr 2009, 19:48)
Si cu blocurile alea din placi de beton cum e ? Sunt rezistente?
Sunt atatea constructii care trebuie daramate pentru ca prezinta un pericol, trecut la constructii mai moderne, noi nu daramam, consolidam. De fapt pentru ca nu sunt bani, carpim pe alocuri.

Altii au ajuns la 500 de etaje (exagerez) si constructiile rezista la cutremure si in Romania un amarat de bloc cu 4 nivele cade sau prezinta pericol.

Vad ca nu se intelege bine, nu e problema de prezicere ci de constructie, ca nici nu mi-ar pasa si as fi mult mai linistit intrun bloc  care stiu ca rezista.

Domnu' Zippy ce ai alege dumneata? O echipa buna de prezicatori sau o echipa buna de arhitecti ? (despre asta vorbeam eu, dar pe tine te doare de prezicatori, adica nu vezi adevarata problema din cauza scamatorilor de pe la TV)
Poate nu vad eu bine, dar toata vina o dau tot pe guvernarile .......  pentru ca o natiune saracita nu va avea putere sa-si repare casele (blocurile) daramite sa mai si avanseze tehnologic.
*





Daca prin blocuri din placi de beton te referi la blocurile de prefabricate da, sunt sisteme foarte bune. Problema e la executie, mai bine zis la noduri (imbinari) unde trebuia injectat beton. Ele au fost facute in sistem "repede" de catre oameni necalificati, asa zisii concentrati (soldati in termen). De asta la un cutremur, cand incep sa scartataie peretii de fapt scartaie armatura din imbinari.

Acu` depinde si de zona in care esti: in functie de zonarea seismica de exemplu la un seism puternic in Bucuresti vor fi cel mai afectate blocurile foarte inalte (> 8etaje), iar in Iasi, Brasov vor fi afectate structurile cu regim de inaltime mai mic (4-5 etaje).

Aia care au ajuns la "500" etaje sunt japonezii si inregistrau cutremure de pe vremea cand noi inca ne plimbam cu calu` intre Bucuresti si Iasi. La noi asta e alta problema mare: ca nu avem o baza mare de date cu cutremure.Singurul cutremur notabil inregistrat la noi a fost ala din 77. Si ala a fost inregistrat pentru ca japonezii venisera cu putin timp inainte in tara si instalasera niste aparatura mai rasarita. Noi vreo 30 ani am construit dupa cutremurele din California care sunt cutremure de adancime foarte mica.

Arhitectul n-are nici o treaba cu conformarea seismica.Ba ala mai mult incurca lucrurile cand vine vorba de asta.

27 Apr 2009, 22:52:
QUOTE(giany911 @ 27 Apr 2009, 21:28)
Eu nu stiu cum functioneaza chestia asta cu educatia in caz de panica, insa ce am observat pana acum e ca femeile se cam panicheaza la orice mic pericol. Pai a mea floare, dupa ce fu curtremurasul asta a inceput sa dea telefoane la mai toti cunoscutii, deja era rosie fumeia. Eu eram pissed off ca m-o trezit din somn, cutremurul, nu trandafirul.
*



Ai fi uimit dar nu doar femeile reactioneaza ciudat. De ce crezi ca s-au blocat retelele de telefonie mobila. Daca e asa la un 5.3 la unul de 7 cum o sa fie oare? Pentru ca e un fenomen foarte imprevizibil si tocmai pentru ca nu e prevestit si lumea e prost informata in cele mai multe cazuri,sunt si astia factori care contribuie la psihoza.

This post has been edited by Zippy: 27 Apr 2009, 20:52


--------------------
[ Ex SLZ 2003 |.| VW JETTA 2014 - B 97 Z I P ]
Viteza ucide! Centura de siguranta salveaza vieti!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
OAP
post 27 Apr 2009, 20:54
Post #30


Membru autentic


Group: Members
Posts: 808
Joined: 7 November 06
From: Bucuresti




QUOTE(Arhimede @ 27 Apr 2009, 18:22)
Pai nu avea nici o legatura.Era un exemplu in cazul ala.Dar apar si alunecari de teren la cutremure.

Corect, pot aparea alunecari de teren...cat despre Vrancea, teoria mai veche spunea de subductia "placii marii negre" sub orogenul carpatic; o alta teorie care s-a conturat in ultimii ani se bazeaza pe existenta unei falii verticale intracrustale in zona vrancea, dispunerea in placi in interiorul scoartei si o miscare de deplasare in sens invers, adaca inspre marea negra. reasezarea acelor placi ar fii factorul generator de cutremure....daca gasesc articolul postez link pentru cei impatimiti. sensul de deplasare al placii din avanfosa carpatica a fost determinat prin masuratori de pozitionare globala in ultimii 10 -12 ani....

Ca o recomandare personala: credeti numai ceea ce spun specialistii de la facultatea de geologie, institutul de fizica a pamantului, fac de constructii....restul afirmatiilor daca nu au girul lor sunt simple speculatii (ma refer strict la partea "stiintifica" a fenomenului) wink.gif


--------------------
. . .
Pus astfel în lumină, ancorat în sinergia faptelor, recursul la universalitate nu eludează meandrele concretului.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages  1 2 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 14th June 2024 - 20:49
Forum Renault