DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

439 Pages  1 2 3 > »  
Closed TopicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Biserica Mantuirii Neamului?????

AlexV
post 3 Apr 2004, 22:37
Post #1


Admin?


Group: Admin
Posts: 2.553
Joined: 4 December 02
From: Bucuresti




Voi ce parere aveti despre aceasta Biserica??? Poate ea sa se numeasca A Mantuirii Neamului cand nu respecta dorinta poporului?
Biserica ignora cu totalitate ce are de spus tara asta?
Am auzit si citit ca biserica a declarat ca ea nu face acte de caritate si ... ca sa ajute oamenii, biserica nu construieste spitale scoli...???? de ce???
la ce e buna biserica daca ea nu ajuta la randul ei poporul caci ea de la popor se intretine.

Si inca o chestie. Exista vreo solutie ca aceasta biserica sa nu fie construita in parcul Carol asa cum vrea nastase 7 case???

Pe siteul primariei bucurestiului http://www.pmb.ro este o dezbatere unde se poate si vota. Poate poate.


--------------------
Toyota RAV4 2.0
"Man is least himself when he talks in his own person. Give him a mask, and he will tell you the truth," Oscar Wilde.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
luxcor
post 4 Apr 2004, 16:57
Post #2


Acaru' Păuna


Group: Members
Posts: 272
Joined: 18 February 03
From: Bucuresti - Dorobantzi




AlexV ...
Poate, poate ce ???

Tu chiar crezi ca "leii" vor lua vreodata in seama parerile "furnicilor" ...
Ma indoiesc profund ... si daca nu se va construi acolo ... va fi asa pentru ca nu s-au inteles EI intre EI !!!


--------------------
Hyundai TUCSON 2,7 V6 AT 190 CP GLS 4WD Premium - 2007 - B 07 LUS
Batrân, bolnav și cu nervii la pamant ... ultimii 20 trecura mai repede ca primii 20 ... ardeti cât puteți ...
Ex: 1300, 1310, Supernova, Solentza
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DSops
post 5 Apr 2004, 10:01
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 663
Joined: 20 November 02
From: Timisoara




Deja putem spune AMIN si Dumnezeu sa aiba in paza parcul Carol. Cartile au fost jucate. Grandomania trimisilor Domnului pe pamant nu isi are margini. Ei trebuie neaparat sa isi lase portretele pe o piramida egipteana, casa a poporului sau catedrala catedralelor. Cum se vor simti zeci de mii de credinciosi inghesuiti la slujba in imensul edificiu, ce conteaza. Ca alte sute de biserici se darama peste credinciosi si nu sunt bani de reparatii, ce conteaza. Conteaza doar visul de glorie a celor alesi. Sa le dea Dumnezeu intelepciune, pentru ca au multa nevioe de ea.
Ne jelim ca babele si cersim bani la tot mapamondul, ca suntem o tara saraca, dar ne bantuie monumentalul.
Eu sunt un credincioso-ateu ortodox, constient de rolul si importanta bisericii si am contribuit de multe ori cu parti importante din salariu pentru constructia sau repararea unor manastiri si biserici, dar ideea de biserica gigant nu cred sa serveasca adevaratei credinte, biserica trebuie sa fie un lacas de suflet, in care omul sa nu isi piarda complet identitatea, manastirea si biserica de cartier fiind cele mai potrivite in acest scop.
Romania merita cu prisosinta o biserica uriasa, merita foarte multe lucruri, dar este ea oare si necesara? Acum?
In legatura cu locatia, este evident ca parcul va fi distrus si reconstruit ulterior (daca vor mai fi bani), astfel incat sa puna in valoare "constructia", poate niste penale alei radiale. Dupa umila mea parere, catedrala s-ar fi simtit mult mai bine vis-avis de magazinul Unirea, daca chiar e musai sa fie construita.


--------------------
Melg cu tutu la plimbale
Pe unde-i gloapa mai male.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ashu
post 5 Apr 2004, 17:15
Post #4


Membru erectil


Group: Members
Posts: 674
Joined: 10 December 02
From: Bucuresti




DSops, ai boala pe noi? Nu zic ca e buna locatia in parcul Carol, dar la Unirii e cea mai proasta varianta din cate exista. Ce naiba, ar fi sufocat zona aia si asa aglomerata. Plus ca la ce treafic e acolo, mini-parculetzul si fantanile arteziene sunt perfecte vara, ce ar trebui sunt mai multi copaci si mai bogati, nu inca o constructie.


--------------------
Pejo 206 2.0 HDi 2002 - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
asarban
post 5 Apr 2004, 17:44
Post #5


Membru autentic


Group: Banned
Posts: 2.288
Joined: 24 May 02




De ce nu o fac la Vacarsti, pe locul fostei manastiri?
Loc...kklau....!


--------------------
Intr-o apa adanca patru ochi luceste. Ce sa fie oare este doi de peste.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marty
post 5 Apr 2004, 18:09
Post #6


Membru cu privire de ansamblu


Group: Members
Posts: 5.840
Joined: 14 April 03
From: Corbu




Mintui-mi-ar neamu'!


--------------------
Gillette De unica folosinta 2011 - B 999 NAM
Mindru absolvent de grup scolar.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
costi
post 6 Apr 2004, 14:38
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.230
Joined: 15 October 03
From: Bucuresti




norocul vostru ca-i frumos afara ca poate va trasnea, pacatosilor.... laugh.gif


--------------------
DSN/SLZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ghidioneanu
post 6 Apr 2004, 15:50
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 424
Joined: 3 June 03
From: IS




Nu sunt bucurestean, dar am facut fac . in urma cu 25 de ani, e intradevar pacat ca cei care au permis daramarea bisericilor pe vremea lui nea Nicu, isi permit acum sa-si ,,spele " pacatele pe banii nostri, pt ca aceasta lucrare se va face si din bani publici !!!
Si de ce ma rog biserica nationala, cand cel putin o treime din romani nu sunt ortodocsi, mai sunt si catolici , si uniti cu Roma, si sectanti diversi.... Iar din punct de vedere a practicarii religiei, cred ca ortodocsii sunt ultimii pe lista , cred ca au cel mai mic procent de participare la slujbele religioase din toate cultele ! In afara de marile sarbatori , bisericile sunt goale , si in mediul rural , dar mai ales in orase....
Principiul de baza al crestinismului este iubirea de aproapele tau , pe care trebuie sa-l iubesti ca pe tine insati, trebuie sa-ti imparti averea saracilor, etc. Primii crestini au fost de fapt un soi de comunisti , puneau totul in comun, pe cand acum ? Daca eu din averea mea de nu stiu cate miliarde fac de 5 milioane o donatie bisericii devin un ,, adevarat crestin " in ochii preotului care se uita cu nesat la bani...Nu scrie oare in biblie ca mai mare pret are inaintea Domnului banul de arama al vaduvei , dacat punga de bani de aur a bogatului ?
Am ajuns sa ne inchinam si sa ne rugam de exemplu la Sf. Mc . Stefan cel Mare si Sfant , despre care cronicarii vremii povestesc ca era ,, degraba varsatoriu de sange nevinovat " , putzin cam curvar si mare betivan ! E o reteta sigura pentru nemurire , mancati , beti cat de mult, f***ti cat puteti si poate ve-ti fi sanctificat !


--------------------
Ford Focus 2007, 1,8 TDCI 115 cp - IS-xx-xx
Că unde este multă înțelepciune este și multă amărăciune, și cel ce își înmulțește știința își sporește suferința.
Solomon
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
paulp
post 6 Apr 2004, 16:00
Post #9


Bagator de seama!


Group: Members
Posts: 3.098
Joined: 31 July 03
From: Iasi




Ghidionene, ai avere de miliarde? Si mergi cu SLZ?
Glumesc, dar ai perfecta dreptate. Eu, chiar daca nu sint bucurestean, am intrat pe situl primariei capitalei si am votat NU la intrebarea privind amplasarea acestei "gaselnite" a BOR.
Nu sint de acord sa se darime un monument ca sa se construiasca un alt monument care nu foloseste decit preotilor de la patriarhie.
Mai bine ar reface bisericile care se darima pe oameni. Biserica Trei Ierarhi e in renovare de cind stau eu in Iasi, adica 12 ani, si nu se mai termina, iar Mitropolia a inceput sa crape toata. Iar situatia e generalizata in toata tara. icon_evil.gif 022.gif


--------------------
Fiat Linea Active, 2011 - PAD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ghidioneanu
post 6 Apr 2004, 16:30
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 424
Joined: 3 June 03
From: IS




:roll: Si inca ceva, de ce a mantuirii neamului si nu a neamurilor ? Intre crestinul roman si cel ungur icon_mrgreen.gif sau neamt nu ar trebui ca biserica sa faca diferente !!


--------------------
Ford Focus 2007, 1,8 TDCI 115 cp - IS-xx-xx
Că unde este multă înțelepciune este și multă amărăciune, și cel ce își înmulțește știința își sporește suferința.
Solomon
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
paulp
post 6 Apr 2004, 21:07
Post #11


Bagator de seama!


Group: Members
Posts: 3.098
Joined: 31 July 03
From: Iasi




nooo, ca aici n-ai inteles, e vorba de mintuirea NEAMULUI, adica, cineva are un neam care are o firma de constructii care e interesat sa cistige licitatia de construire a biseriicii care aduce parala multe pentru muntuirea neamului lui icon_twisted.gif
tu-le neamu si tot pomelnicu de la maimuta-ncoace 022.gif


--------------------
Fiat Linea Active, 2011 - PAD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
asarban
post 6 Apr 2004, 21:11
Post #12


Membru autentic


Group: Banned
Posts: 2.288
Joined: 24 May 02




ASTA E BEEEETOOOON!
Uite unu care a priceput mesajul!

PS Am votat si io la pmb.ro...curios if ne baga cineva in seama!


--------------------
Intr-o apa adanca patru ochi luceste. Ce sa fie oare este doi de peste.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dragOn
post 6 Apr 2004, 21:29
Post #13


Fost deținător Dacia (1310, Liberta, Solenza)


Group: Members
Posts: 692
Joined: 8 July 02
From: Bucuresti




Ne baga in seama Basescu care nu va da autorizatie de constructie, cel putin asa zice el!


--------------------
VOLKSWAGEN PASSAT TDi 131CP/2002 - B xx UEX
Never drive faster then your angel can fly !!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ashu
post 6 Apr 2004, 22:09
Post #14


Membru erectil


Group: Members
Posts: 674
Joined: 10 December 02
From: Bucuresti




Din cate am auzit Teoctist l-a afurisit deja pe Basescu. Super slujitor al bisericii Teoctist asta, vocea poporului nu conteaza deloc, important e sa se "duca" el impacat ca si-a rascumparat pacatul de a permite daramarea atator biserici prin construirea uneia de volum egal.


--------------------
Pejo 206 2.0 HDi 2002 - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
asarban
post 6 Apr 2004, 22:15
Post #15


Membru autentic


Group: Banned
Posts: 2.288
Joined: 24 May 02




Va dati seama ce o sa fie in parc la construire?
Cata poluare, cate basculante...
Si dupa aia, parcul o sa fie invadat de cersetori, de tigani de vanzatori de crciulite, de ....
Daca eram in locul lor bagam Mausoleul in circuitul turistic!
Puneam taxa de 5 euro la intrare si faceam bani!
Cati strainezi nu s-ar fi batut sa faca poze la mormintele conducatorilor comunisti...
Si potcoava aia din spate o faceam muzeul comunismului, cu poze, cu obiecte....
Organizam plimbari cu masinile lu nea Nicu, cu trenul lui...
Si organizam si excursii la mormantul lu Nea Nicu, inca 3 euro + transport cu microbuzul!
Astia nu stiu sa faca bani....


--------------------
Intr-o apa adanca patru ochi luceste. Ce sa fie oare este doi de peste.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maddan
post 7 Apr 2004, 08:45
Post #16


Speedy Gonzales


Group: Members
Posts: 795
Joined: 27 February 03
From: Bucuresti




asarban, iar visezi?

si cum adica, "astia nu stiu sa faca bani"? :shock:

ia mai gandeste-te: comisionul la investitia asta de 100 de milioane cat e?

auzi, "nu stiu sa faca bani".... laugh.gif


ps. am priceput mesajul tau, da' faceam si eu haz de necaz.... icon_mrgreen.gif


--------------------
Renault Megane II 1.5 dci 100 CP Lux Privilege... 2006/7 - Bsiceva...
Mirror mirror on the wall, show me where the forums fall...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
echosektor
post 18 Apr 2004, 21:27
Post #17


Membru


Group: Members
Posts: 177
Joined: 16 April 04
From: Bucuresti




azi am trecut prin carol...si ce sa vezi...un gard mare verde....pe una din porti erau numai foi stampilate...pe unele scria "aceasta lucrare este ilegala,va somam sa o intrerupeti....",iar pe altele scria "aceasta lucrare are aprobarea..."...deci...ce naiba ce sa mai intelegi?

oricum...mi se pare o mare prostie sa muti monumentul ala,care din cate stiu eu e unic si e f bine pus acolo,in cine stie ce loc...si sa pui o biserica imensa....
pe popii astia ii mananca undeva....sau poate n-au ce face cu banii


--------------------
null
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SGN_1310
post 18 Apr 2004, 22:04
Post #18


sgn_1310


Group: Banned
Posts: 484
Joined: 9 June 03
From: Buftea, judetul CALIFORNIA




Sa ne rugam totushi ca aceasta catedrala a neamului sa se darame peste domnii responsabili cu constructia ei shi peste neamurile lor. Shi atunci se ne ....in coliva lor shi a neamurilor lor.
In Biblie ii critica pe Egipteni ca foloseau sute de sclavi pt o constructie destinata vietii de apoi a unui singur om. Cu alte cuvinte ii deranjeaza dintodeauna credintele altora. Nici cu Budha nu se impaca bine. Oare aia nu ajung in rai, doar credincioshii intru Christos?! Hai sa fim serioshi, un lucru e clar. Biblia e plina de rastalmaceli rod al unor minti ultrareligioase, inguste shi plina de intentii manipulante. Mi se pare un adevarat pacat sa traiesti o viata pe pamant shi sa fi convins ca daca ai fost la biserica in fiecare duminica ai un loc printre sfinti.
Acum legat de rastalmacelile Bibliei in forma actuala, convenabila, se spune ca in scrolurile de la Marea Moarta, care sunt secrete de stat ale Vaticanului, se spunea deci ca" biserica e in fiecare dintre noi", nu trebuie nici constructie, nici icoana, nici statuie. Asta e important, dar acesti ninja nu se lasa pan nu pun de Moscheia Mantuirii Neamului ca stramoshi lor bizantini.
Domnilor niste preoti care sustin asha ceva sunt numai o adunatura de imputiti care spera sa il apuce pe Dumnezeu de picior cand ishi vor vedea numele pictat pe peretii acestei veritabile Case a Poporului.
Se spune ca preotul trebuie sa aiba har. Un astfel de om se vede de la distanta, nu trebuie sa scrie pe el preot, insa astia put a nesimtire! Cum pot sa ignore asha ceva, cum pot sa transforme un loc de recreere fizica shi mentala intr'unul spiritual. Ce cred ei ca ne hranim cu rugaciuni?! Ne place la nebunie mirosul de lumanari shi tamaie?! Ne dam in vant dupa lalaieli transmise prin portavoce shi duse de vant 2 cartiere mai incolo?!


--------------------
Dacia 1310 - B-xx-XSK
Inaction it's a weapon of mass destruction.....
Agitatorul sef!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
echosektor
post 18 Apr 2004, 22:07
Post #19


Membru


Group: Members
Posts: 177
Joined: 16 April 04
From: Bucuresti




SGN_1310 - nota 10 pt comentarii....

stii ce mi-a venit azi in cap?sa fac un forum si un site special pt problema asta...credeti k ar merge??

va bagati? icon_evil.gif


--------------------
null
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan_o
post 18 Apr 2004, 23:27
Post #20


om ca, din pacate, din ce in ce mai putini


Group: Members
Posts: 3.940
Joined: 23 May 03
From: Bucuresti




E totusi ciudat ca cei care acum 13 ani si ceva au impuscat pe cineva in ziua de Craciun vor dintr-o data sa se schimbe. Nu e rau sa vrei sa te indrepti dar metoda aleasa de ei e cam exagerata. De ce nu reconstruiesc Biserica Sf. Vineri din zona Unirii. S-asa acolo e santier care a ramas din 89. Construiesc si o biserica si nici nu darama altceva. Ce vor sa faca ei e grandomanie. A mai existat o asemenea persoana care nu a sfarsit bine si la care ma refeream in prima propozitie. Eu sunt o persoana religioasa insa nu pot fi de acord cu ceea ce se intampla acum. Rugaciunile credinciosilor nu vor ajunge mai repede la Dumnezeu daca sunt facute intr-o mega-biserica.


--------------------
Dacia SLZ 1.4 / Break CL
E bine sa fii multumit cu ceea ce ai, dar nu si de ceea ce esti (Sir James MacKintosh)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mewtwo
post 16 Jun 2004, 11:59
Post #21


LA LA LA TRA LA LA


Group: Members
Posts: 129
Joined: 21 April 04
From: Bucuresti




Daca ati stii intreaga istorie a Catedralei Neamului ar fi o treaba...nu-i apar eu pe preoti, or fi printre ei si uscaturi...Eu cred ca avem nevoie de aceasta Catedrala . Poate nu stiti ca unii oameni se rugau la binele Romaniei in asa zise "schimburi", in asa fel incat ruga sa fie 24/24 ore . Nu zic ca o sa ne faca mai buni aceasta Catedrala, dar macar o sa fie un simbol al identitatii spirituale romanesti ; sunt convins ca o sa fie si "neamuri" care o sa se capatuiasca daca vor castiga licitatia...
Oricum, monumentele comuniste se pare ca nu au cine stie ce vizitatori....!

PS : Am fost pionier si membru UTC


--------------------
DACIA LOGAN Laureate
....regimul HAMBURGHEZO-MOSIERESC.....
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
madalina
post 16 Jun 2004, 12:12
Post #22


Membru autentic


Group: Members
Posts: 288
Joined: 8 November 03
From: Bucuresti




Daca Biserica are bani proprii sa construiasca aceasta catedrala, de ce salariile preotilor sunt platite de stat?

De ce pentru cea mai mica reparatie la o biserica oarecare este nevoie de bani de la credinciosi?

De ce manastiri-monument sunt lasate in paragina?

De ce ia biserica bani si de la ultimii pensionari cu pensii de mizerie pentru o spovedanie sau impartasire? Mantuirea se face prin bani?

De ce nu se mai construieste pe B-sul Unirii intre Biblioteca Nationala si Connex, unde, mai nou, a aprobat Mitrea sa sefaca un centru comercial!

De ce BOR nu face nici-un fel de acte de caritate?

De ce trebuie sa distrugem pentru a construi?

BOR are nevoie de o reforma din toate punctele de vedere! Nu de o mega-constructie!


--------------------
Toyota/Opel Yaris/Corsa - B00ooo
cu fular de steaua in galeria lui dinamo :-)))
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marty
post 16 Jun 2004, 12:22
Post #23


Membru cu privire de ansamblu


Group: Members
Posts: 5.840
Joined: 14 April 03
From: Corbu




QUOTE
Daca ati stii intreaga istorie a Catedralei Neamului ar fi o treaba...nu-i apar eu pe preoti, or fi printre ei si uscaturi...Eu cred ca avem nevoie de aceasta Catedrala . Poate nu stiti ca unii oameni se rugau la binele Romaniei in asa zise \"schimburi\", in asa fel incat ruga sa fie 24/24 ore . Nu zic ca o sa ne faca mai buni aceasta Catedrala, dar macar o sa fie un simbol al identitatii spirituale romanesti ; sunt convins ca o sa fie si \"neamuri\" care o sa se capatuiasca daca vor castiga licitatia...
Oricum, monumentele comuniste se pare ca nu au cine stie ce vizitatori....!

PS : Am fost pionier si membru UTC


Cred ca n-ai citit cu atentie cele scrise in paginile precedente. A zis cineva SA NU SE CONSTRUIASCA ? Daca da, arata-mi si mie citatul. Toata lumea a zis sa nu se construiasca in Parcul Carol.
In alta ordine de idei, citeste si ceea ce spune kimms pentru ca are dreptate aici.


--------------------
Gillette De unica folosinta 2011 - B 999 NAM
Mindru absolvent de grup scolar.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 16 Jun 2004, 12:23
Post #24


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Desi eu sunt impotriva realizarii acelei constructii acolo, tutusi as vrea sa punctez cateva lucruri:
1. Nu se mai construieste pe b-dul unirii pentru ca nu toto terenul este proprietate publica, au aparut fostii proprietari care au cerut recuperarea lui, si mai sunt si alte probleme juridice cu terenurile de pe acolo, ceea ce ar limita intr-adevar spatiul.
2. Aia cu manastiri monument este corect, dar acolo unde a existat "management performant", manastirile monument sunt infloritoare

3. Dupa ce am vazut sf. Sofia din Istanbul (unde m-am dus special pentru ea), sf. Petru din Roma si domul din Milano, consider totusi ca un asemenea monument ar trebui realizat, fie si numai pentru infrumusetarea si imbogatire punctelor turistice ale capitalei. Si are fara discutie si rolul ei in impresionarea maselor.

Si vreau sa spun un lucru care vad ca persiste si nu se intelege: rolul bisericii nu sunt actele de caritate ci salvarea sufletului. Ea militeaza pentru mantuire, nu pentru acte de caritate. Actele de caritate au aparut in contextul unor conjuncturi specifice, cand manastirile aveau o putere economica mare si ... nu aveau chiar pe ce sa cheltuiasca toti banii.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mewtwo
post 16 Jun 2004, 12:31
Post #25


LA LA LA TRA LA LA


Group: Members
Posts: 129
Joined: 21 April 04
From: Bucuresti




QUOTE
Daca Biserica are bani proprii sa construiasca aceasta catedrala, de ce salariile preotilor sunt platite de stat?

De ce pentru cea mai mica reparatie la o biserica oarecare este nevoie de bani de la credinciosi?  

De ce manastiri-monument sunt lasate in paragina?

De ce ia biserica bani si de la ultimii pensionari cu pensii de mizerie pentru o spovedanie sau impartasire? Mantuirea se face prin bani?

De ce nu se mai construieste pe B-sul Unirii intre Biblioteca Nationala si Connex, unde, mai nou, a aprobat Mitrea sa sefaca un centru comercial!

De ce BOR nu face nici-un fel de acte de caritate?  

De ce trebuie sa distrugem pentru a construi?

BOR are nevoie de o reforma din toate punctele de vedere! Nu de o mega-constructie!


N-as putea sa-ti raspund punctual, dar trebuie sa-ti spun ca si eu ziceam la fel ca tine (in mare) insa am aflat concret ca BOR face si acte de caritate : langa Schitul Darvari (asta e pe langa Bulandra cumva) este si un spital sau policlinica complet sponsorizat de schit . Sper din toata inima ca mai sunt si alte exemple .
Am fost si eu suparat pe anumite fete bisericesti mai cu seama la cununia religioasa....dar asta este o alta poveste .
De curand am cunoscut cativa oameni care mi-au mai schimbat optica...in sensul tolerantei, toleranta care trebuie sa izvorasca din inima ; trebuie sa fim putin mai ingaduitori cu cei din jur (in general) .

E o idee foarte buna cu o biserica pe Bdul Unirii...chiar ma intreb de ce nu se face acolo...inca o biserica ! Daca ne uitam prin statistici, Ceausescu a daramat ceva biserici...in locul lor au aparut altele noi, dar si de ... religii noi !

In fine, m-am ingrozit de ideea ca ne vom pierde aceasta identitate spirituala cand am auzit de la o gasca de frantuzoi ca ei sunt "...catolici nepracticanti" .

Eu am fost crescut cu frica de Dumnezeu si parca ma bucur vazand ca mai apare o biserica !

Ei, cam asa vad eu lucrurile !

PS : nu cred ca am raspuns la toate intrebarile, dar trebuie sa retinem ca si preotii sunt oameni si sunt supusi greselilor...indemnul meu este la toleranta .


--------------------
DACIA LOGAN Laureate
....regimul HAMBURGHEZO-MOSIERESC.....
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mewtwo
post 16 Jun 2004, 12:35
Post #26


LA LA LA TRA LA LA


Group: Members
Posts: 129
Joined: 21 April 04
From: Bucuresti




Da, parca asa este : subiectul este in legatura cu constuctia IN PARCUL CAROL !
Pai eu sunt pentru !
Toate bune, PA !


--------------------
DACIA LOGAN Laureate
....regimul HAMBURGHEZO-MOSIERESC.....
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kaspersky
post 16 Jun 2004, 13:27
Post #27


maistru Zen


Group: Members
Posts: 1.063
Joined: 23 April 03
From: Cluj-Napoca




QUOTE

Eu am fost crescut cu frica de Dumnezeu si parca ma bucur vazand ca mai apare o biserica !  

Daca apare o biserica nu inseamna ca o sa creasca si numarul credinciosilor! Cred ca sint destule biserici care de obicei sint goale (poate de Pasti sau de Craciun sint pline).
Iar legat de toleranta&BOR - de ce nu i s-a permis papei cu ocazia vizitei in Romania sa mearga si in Ardeal, acolo unde sint majoritatea credinciosilor catolici?


--------------------
KIA Cee'd SW 1.6 GSL Base 2008
"Să fii patriot în România înseamnă să puți a iesle în timp ce constați că toate celelalte popoare ne sunt inferioare."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bobo
post 16 Jun 2004, 13:36
Post #28


Membru autentic


Group: Members
Posts: 756
Joined: 24 October 02
From: Bucuresti




nu se mai construieste in unirii si din cauze care tin de amplasamentul in sine; tre sa ai acces usor, ca se presupune ca or sa se tina slujbe in aer liber si tre sa aibe loc poporu sa vina; si din acest punct de vedere parcul carol e ok; mai sunt si alte canoane care stabilesc ce si cum construiesti o catedrala, nu o faci aiurea intre blocuri;

klaus esti prima pers. care remarca ideea asta, ca biserica se ocupa de mantuire si nu de caritate; pentru asta sunt spitale, azile, etc, etc..sa nu ne aruncam inainte sa punem in sarcina bisericii totul;
acum e drept ca economic vorbind catolicismul a influentat societatea mult mai mult decat ortodoxia; economic; dar viata nu sta numai in economic, teoretic vorbind.. discutia e lunga..

acum sincer si mie mi se parea aiurea sa o puna in parc, dar totusi nu ma pronunt pentru ca sunt multe aspecte pe care nu le cunoastem;
e drept ca parca trebuiau facute multe altele dar.. in fine.. ideea e ca in lucruri din astea, legate de Dumnezeu, nu tre sa folosim logica materiala, economica, etc.. adica totusi sa nu ne aruncam sa dam cu paru ca nu avem calitatea si nici cunostintele.. ....

kimms, here we go again, hehe..vrei sa o dam pe religie? hehe..discutia e lunga si nu ne ajunge forumul asta ca sa prezentam parerile, hee..

biserica e supusa statului; asta a fost norocul/ghinionul (depinde cum vrei sa privesti lucrurile) bis. ortodoxe in general, dupa caderea Bizantului; noroc ca poate a ferit ortodoxia de mandria, puterea politica, militara a catolicismului; si s-a ocupat de celelalte...unul dintre cele mai mari pacate sau mai bine zis unul dintre cele mai periculoase e mandria; nu stiu cati ati vazut filmul Avocatul diavolului.. foarte sugestiv filmul;
asadar,
e drept ca partea proasta e ca biserica ortodxa poate ca nu s-a opus cat ar fi trebuit politicii distructive totalitare a statului.. acum mi-e greu sa judec asta..oricum cert e ca acum, la noi, statul, mai precis, psd-ul se foloseste de biserica si invers..a se vedea circoteca aia de la constanta de acum 1 sau 2 ani, Inviere si concert rock...

salariile sunt platite de stat pentru ca nu cred ca biserica are un sistem de venituri bine pus la punct; ideal ar fi sa nu mai fie finantata de catre stat; ma intrebam si io la ce ii trebuie lui Teoctist 1000 $ salariu, ca doar a depus juramant de saracie, etc, etc.. sau la ce le trebuie mertanele in care se plimba toti de pe la patriarhie..e clar ca si biserica e atinsa de microbul murdariei in care se afla societatea romaneasca; se stie ce spagi se dau sa intri la teologie;

de ce e nevoie de bani de la credinciosi? pai intotdeauna prostimea suporta totul; si gaurile negre din economie, si constrctia de biserici; asta e mersul lucrurilor pe pamant din pacate...

manastirile: e o problema nasoala; aici e si vina ministerului culturii, unde nea cheliuta ala nu prea face altceva decat sa-l pupe pe ne ilici;

la spovedanie nu se iau bani; la impartasire nu se iau; nu mai inventa lucruri; daca se intampla accidental 1, 2 cazuri, dar nu generaliza; stiu mai bine lucrul asta... iar vorbesti din auzite;

biserica are nevoie de reforma, dar tre sa intelegem ca in biserica nu e democratie; se judeca cu totul altfel lucrurile.. nu ne apucam acum sa votam, sa dam jos, sa punem pe cine vrea muschiu nostru;
actul hirotonisirii e sfant si odata hirotinisit un preot, darul nu-l mai pierde; eventual biserica il cateriseste sau il suspenda temporar pana il judeca instanta bisericeasca;
aceasta continuitate a transmiterii Harului prin hirotonisire e ft. importanta si nu numai la ortodoxi;
ex: de ce nu au reconstruit evreii templul dupa ce a fost ras de catre romani? pentru ca nu mai aveau clasa preoteasca, se pierduse harul care fusese transmis si la ei din generatie in generatie..
si fara preoti, templul nu are sens;
culmea e ca am vazut o emisiune pe discovery ft. interesanta; nu stiu cum au nimerit niste cercetatori in africa de sud; si acolo era un trib de negri care purtau cipilica si in legendele lor se spunea ca ei se trageau din semiti... slujbele, cartile lor erau oarecum asemanatoare.. pe astia i-a contrariat chestia asta si s-au apucat sa studieze, si au constatat, mergand pe firul povestilor din tara in tara, ca intr-adevar se trag din pen. arabia, de undeva din yemen parca; si genetic erau inruditi cu evreii; culmea e alta, ca aici vroiam sa ajung; nu mai tin minte exact, ca am vazut demult emisiunea, dar preotul lor genetic vorbind era cumva diferit, adica de-al lor dar diferit; ca legau chestia asta de harul pe care il au preotii.. si probabil ca asta avea continuiatea din vechime;

si tot legat de treaba asta: la fel de important e si la catolici, continuitatea; a fost un caz in istorie cand a ajuns papa o femeie; fapt grav de tot; e cam tinuta sub tacere treaba asta; am vazut odata o carte la institutul francez dar din lipsa de bani n-am luat-o si prost am fost; ideea e ca tipa era calugarita si travestita si cum necum a ajuns papesa; s-au prins de asta cand trebuia sa nasca; scandal mare; de atunci toti papii sunt controlati cica; s-a pus problema ca s-a rupt firul continuitatii cu acest incident;


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
madalina
post 16 Jun 2004, 13:59
Post #29


Membru autentic


Group: Members
Posts: 288
Joined: 8 November 03
From: Bucuresti




Bobo, nu discut de partea teologica pentru ca nu ma pricep! Dar am un coleg defacultate care a terminat si teologia si a fost super-scarbit de ce se intampla la nivelul conducerii BOR!

De cate ori m-am spovedit, in biserici diferite, mi s-a luat bani! Nu exista o taxa fix, fiecare da cat vrea! La impartasit, un singur preot nu mi-a luat bani!

Sora mea are probleme cu ambele glezne pentru ca in clasa a VII-a a mers la Biserica sa se spovedeasca, a stat in genunchi in fata preotului, ca asa trebuie, si a tinut-o o ra si jumatate! cand s-a ridicat evident avea picioarele amortite si s-a ales cu fractura la un picior si fisura la celalalt!

Daca ar fi existat un scau cum exista la catolici nu ar fi patit asta!

Exista proti care corespund imaginii unui preot: bunatate, toleranta, chiar daca nu sunt de acord cu un lucru, il critica fara ura, dar foarte multi devin preoti nu pentru ca ar avea vreun dar in acest sens , ci deoarece vad o posibilitate de a castiga bani!

o prietena a mea este romano-catolica, merge in fiecare duminica la slujba, ce dureaza 2 ore si sunt mai multe tipuri de slujba: pentru copii, pentru tineri si pentru adulti, adaptata fiecaruia in parte!

La noi, la ortodocsi, se pune prea mult accentul pe ritual, uitandu-se esenta! Eu personal nu inteleg ce se canta in timpul slujbei! nu credca sunt mai credincioasa daca merg si fac 3 cruci in fata icoanei X si 12 matanii in dreptul icoanei Y!

Modestia este o valoare crestina, nu grandomania!

Pilda bunului samaritean se aplica si bisericii, nu numai credinciosilor!

Am avut ocazia sa cunosc unul dintre preotii din conducerea BOR! Era plecat la o manastire, iar niste prieteni se intelegeau foarte bine cu el! I-am dus niste peste, pentru ca se apropia sfarsitul postului Sfintei Marii, iar el l-a mancat in aceiasi zi, desi era post!


Biserica catolica are mult mai multe "bube" in istoria ei decat cea ortodoxa, dar a reusit sa se schimbe in ultimii cativa zeci de ani complt! Pana in urma cu40-50 de ani slujbele erau in orice Biserica catolica in latina, acum sunt in limba fiecarei comunitati!


--------------------
Toyota/Opel Yaris/Corsa - B00ooo
cu fular de steaua in galeria lui dinamo :-)))
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kaspersky
post 16 Jun 2004, 14:47
Post #30


maistru Zen


Group: Members
Posts: 1.063
Joined: 23 April 03
From: Cluj-Napoca




@bobo
QUOTE

si tot legat de treaba asta: la fel de important e si la catolici, continuitatea; a fost un caz in istorie cand a ajuns papa o femeie; fapt grav de tot; e cam tinuta sub tacere treaba asta; am vazut odata o carte la institutul francez dar din lipsa de bani n-am luat-o si prost am fost; ideea e ca tipa era calugarita si travestita si cum necum a ajuns papesa; s-au prins de asta cand trebuia sa nasca; scandal mare; de atunci toti papii sunt controlati cica; s-a pus problema ca s-a rupt firul continuitatii cu acest incident;

uite citeva linkuri:
http://www.newadvent.org/cathen/08407a.htm
http://www.usnews.com/usnews/doubleissue/m...teries/pope.htm
http://www.museumofhoaxes.com/popeJoan.html

kimms
QUOTE

Daca ar fi existat un scau cum exista la catolici nu ar fi patit asta!  

eu nu am vazut nici un fel de scaun, numai pt. preot


--------------------
KIA Cee'd SW 1.6 GSL Base 2008
"Să fii patriot în România înseamnă să puți a iesle în timp ce constați că toate celelalte popoare ne sunt inferioare."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
439 Pages  1 2 3 > » 
Closed TopicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 27th May 2024 - 14:52
Forum Renault