DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

4 Pages  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> igrijorator, centura de siguranta

avathan
post 14 Apr 2006, 11:18
Post #1


eu.


Group: Banned
Posts: 586
Joined: 16 March 05
From: Buc




v-as zice sursa dar a venit prin mail de la o prietena smile.gif
"
Numai 18 la suta dintre conducatorii auto din Romania poarta centura de siguranta
Numai 18 la suta dintre conducatorii auto din Romania respecta obligatia purtarii centurii de siguranta, in interiorul localitatii, releva un studiu national realizat de IMAS si Asociatia pentru Promovarea Sigurantei Auto /APSA/.

Acest nivel a fost calculat excluzand categoriile de conducatori auto care sunt exceptate prin lege de la obligativitatea purtarii centurii de siguranta (soferii de taxi, femeile insarcinate etc). Daca nu ar fi fost excluse aceste categorii, procentajul ar fi scazut pana la 16 la suta.

Ponderea celor care respecta obligatia purtarii centurii de siguranta a scazut fata de anul trecut - cand media a fost de 21 la suta, insa diferenta se situeaza in marja de eroare a sondajului, ceea ce arata ca nu au avut loc schimbari semnificative in comportamentul conducatorilor auto, a declarat directorul IMAS, Mircea Kivu.

Procentajul din Romania este mult sub cele inregistrate in alte state europene - Germania 96 la suta, Anglia 95 la suta, Franta 87 la suta, SUA 82 la suta, Italia 52 la suta, Grecia 47 la suta.

Conform studiului, in Transilvania conducatorii auto sunt mai disciplinati sau politia rutiera este mai vigilenta, pentru ca procentajele sunt peste medie, 37 la suta in Cluj, 22 la suta in Timisoara, 27 la suta in Tg. Mures, in timp ce in estul tarii procentajele ajung la sase suta in Galati sau 15 la suta in Iasi. In Capitala, procentajul celor care respecta aceasta prevedere este de 16 la suta.

De asemenea, la nivel national, procentul creste spre 22 la suta in perioada de week-end, multi dintre soferi iesind atunci din localitate sau calatorind cu familia.

Studiul a fost realizat prin observatie directa in principalele intersectii din localitatile cu gradul cel mai mare de motorizare. Monitorizarea a fost realizata la sfarsitul lunii martie, in intervalul orar 6,00-18,00, si a presupus 621 de ore de observatie, un numar de 190.000 de autovehicule monitorizate si 112 observatori.

Fata de studiul de anul trecut, in 2006 a fost monitorizata si utilizarea centurii de siguranta de catre pasagerul din dreapta, obtinandu-se aproximativ aceleasi procentaje ca in cazul soferilor.

APSA organizeaza la nivel national a doua campanie de informare privind siguranta auto 'Click! Purtati centura, va protejati viata!', continuand actiunile intreprinse anul trecut. Campania va incepe la sfarsitul lunii aprilie si va continua pana in luna iulie, a precizat presedintele APSA, Virgil Mihailovici.

Vor fi amplasate panouri in 150 de locatii si in parcarile principalelor magazine en-gros, vor fi expuse postere la scolile de soferi si vor fi distribuite peste 100.000 de pliante.

De asemenea, a fost obtinuta recomandarea CNA pentru difuzarea unui spot TV despre siguranta auto, pe principalele posturi de televiziune, fiind considerata o campanie de utilitate publica.

Potrivit presedintelui APSA, la nivel global pierderile anuale cauzate de accidente reprezinta in termeni economici peste 600 de miliarde de dolari, numai in UE-15 fiind inregistrat anul trecut un nefericit bilant de 45.000 de morti, 1,7 milioane raniti grav si costuri totale de 180 miliarde euro. Romania nu face exceptie din acest punct de vedere si ,,plateste,, anual un tribut important, in 2005 fiind inregistrate 6.900 de accidente, 5.600 de raniti grav s 2.500 de morti.

Studiile internationale arata ca in ultimii 25 de ani centura de siguranta a prevenit producerea a 135.000 de accidente mortale si a peste cinci milioane de accidente grave.


"


eu o port foarte rar nu o am si pe distante f. scurte sau pt. putin timp...
dar sincer cred ca sunt foarte exegarate rezultatele .


--------------------
a Rosu 1800 - @
unu,doi,trei,patru,cinci ... zero
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
crintea1949
post 14 Apr 2006, 11:25
Post #2


Membru incepator


Group: Members
Posts: 92
Joined: 24 April 05




nu poarta centura de siguranta cei pentru care 350 mii lei sunt un fleac sau smecherii
in rest toate bune, eu sunt printre cei care o poarta in city si aut


--------------------
dacia solenza - B33HRZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aphophis
post 14 Apr 2006, 11:28
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.491
Joined: 14 January 06




eu daca s-ar putea si in autocar si microbuz as purta centura..


--------------------
Kia Rio 2021 - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SilviuB
post 14 Apr 2006, 11:29
Post #4


Membru de BUKOWINA


Group: Members
Posts: 281
Joined: 19 August 04
From: Suceava-Bukowina




Dar oare conteaza mai mult 35 roni decat viata ?


--------------------
VW POLO 2005 - 8XSYL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vijelie
post 14 Apr 2006, 11:33
Post #5


membru violet


Group: Members
Posts: 4.605
Joined: 11 November 05
From: Bucuresti




Dar despre viteza cu care se desfasoara traficul nu se vorbeste?
In Bucuresti ce sa fac cu centura la o viteza medie de 15-20km/h???
Aia de afara au autostrazi pe care se circula cu 200km/h, de-aia isi pun centuri sau mor daca nu le au cand se troznesc...


--------------------
Dacia Duster 2011 Laureate dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 14 Apr 2006, 11:34
Post #6


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




QUOTE(SilviuB @ 14 Apr 2006, 11:29)
Dar oare conteaza mai mult 35 roni decat viata ?
*




Cate cazuri de deces la accidente in oras sti? iti zic eu..foarte putine, adevarul e ca e foarte deranjanta centura, in oras nu o port deloc, ca am enerveaza, NICIODATA nu am luat amenda, desi am trecut de multiple ori la un metru de echipaje de politie, sau agenti in trafic, toata treaba e sa nu te agiti sa o pui cand ii vezi ca te remarca, daca esti calm nu se ia nici dracu de tine.

Cand ies din oras, pun centura , si nu de frica amenzii, ci pentru mine, in afara chiar e binevenita, dar in oras....nu am purtat niciodata.


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
angel35
post 14 Apr 2006, 11:55
Post #7


Membru


Group: Members
Posts: 136
Joined: 2 February 05




nu port centura in Bucuresti....mi-e aproape inposibil....ba ma intorc in dreapta sa vad daca am loc, ba in stinba....ba uitate sa vezi daca atingi...
In rest da...o port de cite ori [parasesc orasul pt siguranta mea...si rog si persoana din dreapta sa faca acelash lucru...nu stii cind pui o frina mai brusca si sa nu-i scot dantura...


--------------------
Logan Ambition - B-xx-CHE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
avathan
post 14 Apr 2006, 11:57
Post #8


eu.


Group: Banned
Posts: 586
Joined: 16 March 05
From: Buc




hmmm la 15 km/h cred ca poti sa-ti rupi coloana cervicala ... in urma unui impact din spate de exemplu chiar daca ai tetiera ...
si nu port centura de frica amenzii ...

This post has been edited by avathan: 14 Apr 2006, 11:57


--------------------
a Rosu 1800 - @
unu,doi,trei,patru,cinci ... zero
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
..IcemaN..
post 14 Apr 2006, 12:01
Post #9


membru drept superior


Group: Members
Posts: 38
Joined: 9 March 05
From: Bucuresti-Dristor




in BUC nu o port aproape deloc, dar ii pun p-aia din dreapta sa si-o puna.
Cand ies din oras o pun...
si vorba aia... "Pune centura sa nu b3l3$ti **** !!!" laugh.gif


--------------------
Dacia Berlina 1997, 1.4 L - B- -ICE
CHOKE!!!
on my exhaust smoke ! :))
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dizzy
post 14 Apr 2006, 12:01
Post #10


Work smart not hard!


Group: Members
Posts: 4.781
Joined: 11 February 04




Si in cazul unui impact din spate cu ce te protejeaza centura?
In oras mi se pare ca nu e necesara centura, dar asta e lagea si o respect.
La mersul de melc cu ce ma ajuta oare, nu pot sa imi dau seama.


--------------------
Whirpool ex Dacia Logan 2005 - B zzz SXX
Stupidity is a more dangerous enemy of the good than evil.
I have no time to battle egos and small minds.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ionutctn
post 14 Apr 2006, 12:05
Post #11


Membru cu TDI


Group: Members
Posts: 1.373
Joined: 20 November 04
From: Bucuresti




QUOTE(vijelie @ 14 Apr 2006, 11:33)
Dar despre viteza cu care se desfasoara traficul nu se vorbeste?
In Bucuresti ce sa fac cu centura la o viteza medie de 15-20km/h???
Aia de afara au autostrazi pe care se circula cu 200km/h, de-aia isi pun centuri sau mor daca nu le au cand se troznesc...
*



Corect. Asa este. in Bucuresti nu o port nici eu. Ma incomdeaza mult. Amenda nu am primit niciodata desi am trecut pe langa multe echipaje. Si noaptea m-au oprit si nu aveam centura si nu a zis nimic politaiul. In afara localitatii o port sa nu imi iau amenda ca aia din alte orase sigur te filmeaza sa iti gaseasca ceva.

This post has been edited by ionutctn: 14 Apr 2006, 12:06


--------------------
Dacia 1310 1998
Skoda Superb Elegance
People who say it cannot be done, should not interrupt those who are doing it.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 14 Apr 2006, 12:06
Post #12


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




In cazul unui impact din spate, tetiera e esentiala, nu centura, nu pot sa-i inteleg pe cei ce circula cu cazane de Dacie nustiu cati ani,si nu numai Dacii, care nu sunt prevazute cu tetiere, care isi lasa viata si integritatea fizica pe mana tuturor tembelilor care circula in spatele lor....si in Romania sunt mult soferi tembeli...

La un impact de peste 30 km/h din spate, sansele sa ramana paralizati sunt enorme...


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
stuiberv
post 14 Apr 2006, 12:06
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 246
Joined: 8 April 05
From: Iasi




Mai oameni buni, aia din afara pot sa isi puna si mama centurilor, ca la 200km/h tot mor. Deci aia nu isi pun centura pt ca ii protejeaza la 200km/h.
Pot sa aiba masina facuta doar din airbaguri ca tot mor la 200km/h.
Centura e foarte folositoare mai ales la accidentele la viteze de pana la 60km/h (poate chiar ceva mai mult).

Si pentru cei care nu poarta centura in oras pt ca ei merg cu 20km/h: dar daca vine unul din fata si el are cam 30km/h. Sa nu imi spuneti ca va incordati si nu dati cu capul de parbriz (dar tare nu oricum), ca ma apuc si caut date sa va arat ca nu se poate, nici daca esti campion mondial la haltere.

Stiu ca nu o sa conving pe cei care nu suporta centura, dar parerea mea e ca e foarte folositoare in oras. Eu nici nu trebuie sa imi aduc aminte, pentru ca nu pot conduce fara sa imi pun centura, am senzatia ca ma balangan in scaun daca nu o am smile.gif.


--------------------
Papuci marimea 43 3 ani bocanci - is xx undoitrei
“All parts should go together without forcing. You must remember that the parts you
are reassembling were disassembled by you. Therefore, if you can’t get them
together again, there must be a reason. By all means, do not use a hammer.” — IBM
maintenance manual, 1925
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 14 Apr 2006, 12:11
Post #14


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




Mai exista unele masini, in special Dacii dinanite de 1996, fara centuri pretensionate, parerea mea ca ori cu asa centuri, ori fara e totuna, nu ii ajuta cu absolut nimic, numa le trag peste ei, de multe ori nici nu o inchid, si daca o inchid, la cat de labartate sunt, intra cu pieptul in volan, si capul in parbriz, inainte sa-si faca centura efectul. Eu personal as interzice centurile tip vechi, care nu sunt pretensionate..masina e ca si fara centuri...


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
avathan
post 14 Apr 2006, 12:13
Post #15


eu.


Group: Banned
Posts: 586
Joined: 16 March 05
From: Buc




te ajuta ca in urma impactului sa nu te duci prea in fata ... cu cat te duci mai in fata cu atat va fi impactul capului tau cu tetiera mai puternic

lasand la o parte cazuri de genul ...
cap in volan parbriz... stalp lateral etc... putin probabile la un accident "minor" dar nu imposibile

This post has been edited by avathan: 14 Apr 2006, 12:15


--------------------
a Rosu 1800 - @
unu,doi,trei,patru,cinci ... zero
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ionutctn
post 14 Apr 2006, 12:15
Post #16


Membru cu TDI


Group: Members
Posts: 1.373
Joined: 20 November 04
From: Bucuresti




QUOTE(stuiberv @ 14 Apr 2006, 12:06)
Si pentru cei care nu poarta centura in oras pt ca ei merg cu 20km/h: dar daca vine unul din fata si el are cam 30km/h. Sa nu imi spuneti ca va incordati si nu dati cu capul de parbriz (dar tare nu oricum), ca ma apuc si caut date sa va arat ca nu se poate, nici daca esti campion mondial la haltere.

Stiu ca nu o sa conving pe cei care nu suporta centura, dar parerea mea e ca e foarte folositoare in oras. Eu nici nu trebuie sa imi aduc aminte, pentru ca nu pot conduce fara sa imi pun centura, am senzatia ca ma balangan in scaun daca nu o am smile.gif.
*



Eu cred ca nu esti din Bucuresti pentru ca la orele de varf ale traficului viteza maxima cu care merge coloana este de 40 la ora iar viteza media e la 20 la ora. De lovit din contrasens slabe sanse avand in vedere ca pe un bulevard cu 3 benzi pe sens merg 4 poate 5 randuri de masini pe sensul respectiv. Cel mai probabil te loveste din lateral (schimba banda fara sa se asigure sau iti taie fata) sau din spate venind cu viteza din urma.

LATER EDIT: in oras chiar nu isi are rostul centura. Te incomodeaza enorm.

This post has been edited by ionutctn: 14 Apr 2006, 12:21


--------------------
Dacia 1310 1998
Skoda Superb Elegance
People who say it cannot be done, should not interrupt those who are doing it.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
disaster
post 14 Apr 2006, 12:35
Post #17


Membru cu detector de radar


Group: Members
Posts: 367
Joined: 31 May 04
From: UE - Bucharest




Eu am impresia ca multi dintre voi tin cu ursu'. Cum puteti spune ca nu o suportati(centura)? Te obisnuiesti sa stai 10 ore pe scaun la munca, te obisnuiesti sa mananci de 2 ori pe zi, te obisnuiesti sa fumezi (sau sa nu mai fumezi) , si nu te poti obisnui cu o bucata de sfoara pe care nici nu o simti. E pusa cu un scop acolo (chiar daca in oras se circul in coloana pe 4-5 benzi cu maxim 40km/h) , nu cred ca e pusa sa te incomodeze. Eu m-am obisnuit sa o port de cate ori ma urc la volan, o pun din instinct chiar si cand bag masina in garaj blink.gif , din obisnuinta. E vorba de vointa, nu de comoditate in scaun. Ex-fumatorii probabil ca ma inteleg mai bine.

Dar e vorba de vietile voastre si nu vreau sa va judec eu.


--------------------
Renault Latitude 2011
Life sucks. Enjoy
Viteza nu ucide, oprirea brusca da.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
TMihai
post 14 Apr 2006, 12:55
Post #18


Membru autentic


Group: Members
Posts: 947
Joined: 1 October 05
From: Bucuresti




Cei care spun ca nu se pot misca din cauza centurii probabil au centura cu prindere in 4 sau 6 puncte laugh.gif Te poti misca foarte usor numai sa nu te apleci in fatza ca disperatu'.Cineva zicea ca nu se poate uita in stanga, in dreapta sau in spate daca poarta centura...nasol rau sa nu-ti poti misca gatul :ad sub masa:Acum adevarul e ca iesi mai repede din masina sa-i spargi lu' unu' mutra cand iti taie fatza dc n-ai centura pusa wacko.gif Eu imi pun centura din reflex si uit pur si simplu de ea. Nu ma deranjeaza cu nimic.


--------------------
Dacia Logan Laureate 1,6 MPI 2005
Shit happens to me mostly so don't worry...
Trece lebede-n zare / Eu ma uit, ele dispare
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IsNa
post 14 Apr 2006, 12:57
Post #19


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.147
Joined: 11 July 02
From: Timisoara




QUOTE(stuiberv @ 14 Apr 2006, 15:06)
Sa nu imi spuneti ca va incordati si nu dati cu capul de parbriz (dar tare nu oricum), ca ma apuc si caut date sa va arat ca nu se poate, nici daca esti campion mondial la haltere.
*




Mecanismul de pretensionare a centurii se declanseaza la impact incepand de la ~18Km/h. La viteza asta deja e necesara centura.

La impact din spate, centura e pretensionata pt. a impiedica reculul corpului din scaun dupa impact (scaunul fiind flexibil).

Astea sunt valabile la masinile care au pretensionare, dar oricum, arata utilitatea centurii chiar si la viteze mici.


--------------------
Skoda Fabia Combi + Citigo ASG 2007 / 2013
Forta sa fie cu voi !!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AIX
post 14 Apr 2006, 13:06
Post #20


quite a regular


Group: Members
Posts: 604
Joined: 21 October 04
From: Bucuresti




O port tot timpul; chiar si daca merg 200m cu masina. E un gest reflex deja.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AMW
post 14 Apr 2006, 13:15
Post #21


Membru autentic


Group: Members
Posts: 779
Joined: 7 March 06
From: Bucuresti




Cel mai bine e sa porti centura noaptea in bucuresti...atunci sunt cei mai multi nebuni care trec pe rosu....merg cu 200 pe magheru etc....si esti foarte expus la accidente noaptea...daca nu ma credeti cititi niste statistici...iar in afara localitatii este chiar f necesara...zic eu...


--------------------
Volkswagen Passat Highline 2.0 TDI 4MOTION B6
Renault Megane III 1.5 dCI - 90 cp - 2012
Renault Scenic II Dynamique 1.6 16v
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vijelie
post 14 Apr 2006, 13:16
Post #22


membru violet


Group: Members
Posts: 4.605
Joined: 11 November 05
From: Bucuresti




QUOTE(stuiberv @ 14 Apr 2006, 13:06)
...Si pentru cei care nu poarta centura in oras pt ca ei merg cu 20km/h...
*


La noi in capitala se merge in coloana, tati, in coloaaaana fooooarte lunga.. blink.gif .
In Iasi o fi necesara...


--------------------
Dacia Duster 2011 Laureate dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
avathan
post 14 Apr 2006, 13:53
Post #23


eu.


Group: Banned
Posts: 586
Joined: 16 March 05
From: Buc




smile.gif tare asta cu la noi e altfel decat la altii ... aroganta specifica unor "bucuresteni"
in coloana nu te poate lovi nimeni din spate nu ... ehhh

si sa nu-mi trantesti iar chestia cu aglomeratia ca stiu foarte bine cum e pt ca stau in Bucuresti de 6 ani (?! uau cum a trecut timpul) si nu e tot timpul coloana in care se sta mai mult decat se merge si ... nu pe peste tot ...
oricum nu asta e important ... ci ceva ce te poate scapa cu rani mai usoare eventual ...
centura inca este cel mai important mijloc de protectie al unei masini de pe lumea asta ,la nevoie ...
(dupa sofer)

dar fiecare gandeste pentru el nu ?~!

This post has been edited by avathan: 14 Apr 2006, 13:56


--------------------
a Rosu 1800 - @
unu,doi,trei,patru,cinci ... zero
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nairam
post 14 Apr 2006, 13:56
Post #24


Posesor de bebelus...


Group: Members
Posts: 570
Joined: 16 December 04
From: Bucuresti




Eu merg zilnic prin Bucuresti in jur de 100 - 150 km si fac opriri foarte dese (deh munca) dar intotdeauna imi pun centura ... chiar si daca merg doar cateva sute de metri si doar in viteza I... Si nu o port ca sa nu platesc amenda ci o port pentru ca ma protejeaza....
NU inteleg cum de va incurca centura aia de siguranta si nu va puteti intoarce sa vedeti in stanga spate sau dreapta spate ... ca doar nu iesiti pe geam ca sa va asigurati .....
Purtati centura....


--------------------
Toyota Avensis 2009 Executive - 1.8 129 horses
Benzina, Culoare Light Olive, antijeg ....

Daca vrei sa fii fericit o clipa, razbuna-te, daca vrei sa fii fericit o viata, iarta !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
zodrac
post 14 Apr 2006, 13:59
Post #25


Membru autentic


Group: Members
Posts: 426
Joined: 13 January 05
From: Bucuresti




Imi pun centura din reflex, chiar daca mai cobor din masina fara sa o scot tongue.gif .
Pentru ca circul destul de mult ca pasager, centura o port chiar si daca sunt pe bancheta din spate.

PS am purtat-o chiar si in microbuse ( cand exsita )

This post has been edited by zodrac: 14 Apr 2006, 14:01


--------------------
* * *
Dacia Logan Ambition 1.5 dCi - iunie 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dragos.avramescu
post 14 Apr 2006, 14:02
Post #26


Membru autentic


Group: Members
Posts: 235
Joined: 6 May 05




QUOTE(argon @ 14 Apr 2006, 13:11)
Mai exista unele masini, in special Dacii dinanite de 1996, fara centuri pretensionate, parerea mea ca  ori

Mai exista si masini facute in 2006 fara centuri pretensionate, se numesc Dacia Logan.

In Bucuresti ating frecvent 50-60 km/h (sunt fericit ca pot evita zonele foarte aglomerate), si consider ca centurile sunt utile de la 25 km/h incolo (daca adunam si viteza 'celuilalt', se schimba datele) si probabil devin inutile peste 100 (dar ce te faci in cazul unui impact din lateral, care te arunca de pe scaun daca nu ai centura, anulandu-ti sansele de a redresa masina)


--------------------
Dacia Logan Ambition - B-64-TUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marius81
post 14 Apr 2006, 14:04
Post #27


Membru autentic


Group: Members
Posts: 244
Joined: 30 June 04
From: -




Atat eu cat si cei care circula cu mine (pasagerii de pe scaunul din dreapta) poarta centura de siguranta atat in Bucuresti cat si in afara localitatii. Nu mi se pare deloc incomod. Nu are rost sa risti aiurea pt ca accidentele de obicei nu te anunta cu 10 min inainte de a avea loc ca sa stii sa iti pui centura, ci pot veni exact cand te astepti mai putin. Unui amic a fost nevoie sa i se caute prin masina o bucata de limba pt a i se coase la loc, deci cred ca merita efortul....your choice.
Daca sunt masochisti care vor sa vada ce gust are bordul masinii sau cioburile de parbriz asta e deja alta problema. smile.gif (no offense pt cei care nu poarta centura)


--------------------
- - - - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cosmin_m
post 14 Apr 2006, 14:06
Post #28


Membru autentic


Group: Members
Posts: 407
Joined: 27 October 04
From: Bucuresti




La masinile cu airbag, daca boul nu si-a pus centura risca sa moara nu de la impact, ci din cauza declansari airbag-ului.
Din cate stiu legea nu considera ca a murit datorita prostiei proprii, ci datorita cauzatorului accidentului. Asta e ca si cum ai merge cu o bomba pe frunte, setata sa declanseze la un impact. Cine o fi de vina ca ai creeri imprastiati? Ala de te-a impactat sau tu ca ti-ai pus bomba pe frunte ?

Eu pe soferii sau motociclistii decedati in accidente, care nu purtau centura sau casca+echipament de protectie, i-as considera morti din cauze naturale.

FYI: Ca idee: daca luati un pasager in masina, si cauzati un accident, iar pasagerul moare ca nu avea centura pusa si i-a bubuit air-bag-ul in fata, din cate stiu sunteti acuzati de ucidere din culpa.


This post has been edited by cosmin_m: 14 Apr 2006, 14:14


--------------------
Lada / Logan 1200 / 1.6 8v ABS - B-NN-MMM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mauru007
post 14 Apr 2006, 14:18
Post #29


sir


Group: Members
Posts: 437
Joined: 27 February 05
From: Bucuresti




QUOTE(cosmin_m @ 14 Apr 2006, 15:06)
La masinile cu airbag, daca boul nu si-a pus centura risca sa moara nu de la impact, ci din cauza declansari airbag-ului.
Din cate stiu legea nu considera ca a murit datorita prostiei proprii, ci datorita cauzatorului accidentului. Asta e ca si cum ai merge cu o bomba pe frunte, setata sa declanseze la un impact. Cine o fi de vina ca ai creeri imprastiati? Ala de te-a impactat sau tu ca ti-ai pus bomba pe frunte ?

Eu pe soferii sau motociclistii decedati in accidente, care nu purtau centura sau casca+echipament de protectie, i-as considera morti din cauze naturale.

FYI: Ca idee: daca luati un pasager in masina, si cauzati un accident, iar pasagerul moare ca nu avea centura pusa si i-a bubuit air-bag-ul in fata, din cate stiu sunteti acuzati de ucidere din culpa.
*


Din cate stiu eu daca nu ai centura pusa la autoturismele mai "destepte" nu se declanseaza airbagul tcmai pentru a nu face mai mult rau in cazul unui impact relativ minor.


--------------------
Ford Focus 2002/Ghia - vl
Ford Focus Sedan 1.6 I 101 CP / Ford Fiesta 2009 1.4 diesel
Bucuresti/Salajan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cosmin_m
post 14 Apr 2006, 14:20
Post #30


Membru autentic


Group: Members
Posts: 407
Joined: 27 October 04
From: Bucuresti




Asa eee, mai si beepaie computerul de bord

Dar probabil mataluta nu stii de inventivitatea romanului. Bizonii si bizoanele trag centura prin spatele scaunului ca sa nu mai beepaie enervanta masina.

Si-n caz de busitura, ete airbag-ul buf in freza lor. Am reusit sa fac vreo doi sa percuteze explicandu-le principiul de functionare al airbag-ului: o bomba intr-o fata de perna !

This post has been edited by cosmin_m: 14 Apr 2006, 14:22


--------------------
Lada / Logan 1200 / 1.6 8v ABS - B-NN-MMM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
4 Pages  1 2 3 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 26th May 2024 - 07:59
Forum Renault