DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Procura, ajutor juristi

diaconuliviu
post 16 Aug 2006, 10:13
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.569
Joined: 17 August 04
From: Space, the final frontiere




Verisoara mea si-a luat din Romania o Skoda, ea proprietar, tatal ei coproprietar, inmatriculata in Romania. A plecat cu ea in Italia, unde e rezident. Acuma, la italieni i s-a spus ca nu mai poate tine masina inmatriculata in RO. Acuma vrea sa treaca masina pe numele tatalui, cu ea coproprietar si cu procura de la tata ca o poate folosi.

Intrebarea este, acea procura e nelimitata? asta pentru ca ea spune ca in fiecare an trebuie reinnoita. Este real?sau notarii fac asta pentru a incasa inca o data banii?


--------------------
Opel Corsa 2001 - xx
Universul si prostia sint infinite.
De a doua sint sigur.
SSP,K!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sandman_
post 18 Aug 2006, 15:48
Post #2


software engineer


Group: Members
Posts: 2.416
Joined: 20 June 05
From: Viena, Austria




Eu am o procura pe perioada nelimitata de la firma la care sunt asociat, prin care mi se permite circularea cu autovehiculul X in tara si in strainatate.


--------------------
Renault Megane 2(.1) C-C Dinamique, 2.0 16v 136cp, 2005 - GJ-01-SSP
Renault Laguna 3 2.0dCi, 150CP, 2008
and the best is still to come...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b06fcn
post 18 Aug 2006, 20:21
Post #3


DOCTOR


Group: Members
Posts: 5.723
Joined: 27 February 05
From: Bucuresti/Galati




Trebuie vazut ceea ce prevede legislatia italiana in acest sens. Cum vine chestia asta cu proprietar/coproprietar? Daca sunt doi proprietari, masina le apartine in mod egal. Are ambele nume in talon?


--------------------
Renault 21 1.9dT, 1989 - B 06 FCN
MB C 220d 4MATIC
Renault 21 Turbo
Renault Megane 1.9 dCi
Opel Corsa 1.3 CDTI
Toyota Avensis 2.0 D4D
Lada 1200
Aro 10.4 4x4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cata70
post 21 Aug 2006, 21:53
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 537
Joined: 1 September 05




Nu prea inteleg cum sunt copropietari la un autoturism...Pe numele cui este inmatriculata aici,al tatalui sau fiicei?


--------------------
Toyota Avensis 2013
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alexandrudicu
post 5 Oct 2006, 08:24
Post #5


Membru ocazional


Group: Members
Posts: 109
Joined: 1 August 05
From: Medias




Cum adica proprietar si copropietar ? Ori sunt amandoi copropietari ori numai unul e proprietar. Tatal sau fiica sunt trecuti pe talon ?

Presupunand ca e fiica atunci nu merge cu procura sa transferi titlul de proprietate fiindca astfel s-ar eluda legea prin neplata impozitelor aferente instrainarii.

Pe de alta parte daca tatal e trecut ca proprietar in talon, in caz de un accident trebuie sa semneze proprietarul la asigurari cum ca e de acord sa i se repare masina sau sa i se plateasca banii. In acest caz, fiica va trebui sa aiba o procura de la tatal ei (proprietar) cum ca o delega sa semneze in numele lui astfel de acte.

Din cate stiu, la lucrurile mobile nu exista pe hartie decat unul care achizitioneaza, ca la un televizor, chiar daca pun banii jumi juma. La imobile, terenuri, etc, se trec toti copropietarii, dar la un autoturism ???


--------------------
Dacia SuperNova 2001 Rapsodie - SB -xx-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 1st May 2024 - 00:15
Forum Renault