DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

5 Pages « < 3 4 5 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Logan NOU vs Golf IV SH, vreau sa achizitionez o masina de 11K E

LOGAN prestige Nou sau VW Golf 4 Sh
 
LOGAN PRESTIGE [ 149 ] ** [52.10%]
GOLF IV SH [ 137 ] ** [47.90%]
Total Votes: 286
Guests cannot vote 
MoneyTalks
post 20 Jun 2007, 19:31
Post #121


-


Group: Members
Posts: 2.712
Joined: 18 April 03
From: Ireland




QUOTE(LC_TM @ 20 Jun 2007, 08:10)
Ti se pare ca am zis undeva ca exista comparatie intre cele 3 si logan?
*


Da, din cele scrise in postul anterior astuia am inteles ca si in Logan stai la fel de confortabil la drum lung ca in BMW si Audi. In cazul asta nu ai nici un motiv sa preferi Audi in locul Logan-ului. Confortul e la fel de desavirsit in Logan ca si in masinile premium.


--------------------
Lexus ES300H 2020
Religia a aparut cind primul ticalos s-a intilnit cu primul prost

Never underestimate the power of stupidity in large groups
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aphophis
post 20 Jun 2007, 20:10
Post #122


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.491
Joined: 14 January 06




corect. pentru ca inainte de plastice mai misto, sau motoare mai puternice, unii se mai uita si in buzunar ce au biggrin.gif


--------------------
Kia Rio 2021 - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MAS
post 21 Jun 2007, 14:10
Post #123


Le Bubulateur


Group: Members
Posts: 205
Joined: 23 August 03
From: Bucuresti




Am votat Golf IV.
Insa trebuie avut in vedere ca fiecare trebuie sa-si aleaga masina din anumite considerente.
Desi am tot blamat Loganul, am fost foarte placut surprins cand am fost la un gratar spre Domnesti si am luat-o pe drum agricol, si NU am reusit sa ating cu ea pamantul oricat de multe si ample denivelari luam-pur si simplu m-am chinuit sa ating cu ea, o bagam deliberat in hartoape care mai de care, si nici macar un harjait cat de mic n-am auzit... Parca imi facea in contra.Am incercat sa-i creez balans astfel incat sa ating macar un pic cu ea... Balansul s-a facut, dar harjaitul nu... Masina pur si simplu are garda la sol de off-road! Asa ca, daca as avea de parcurs de multe ori drumuri din astea accidentate si bombardate, mi-a lua Logan fara discutie... 1.5dci mi se pare ideal... Consum mic, garda la sol mare, taxe mici, ofera un oarecare confort...
In situatia in care as merge mai mult pe drumuri normale/autostrada/oras etc as lua clar Golf IV. Logan-ul pur si simplu este un minunat animal de munca cu care iti faci treaba foarte bine. Cu un Golf IV ai fi extrem de stresat sa mergi pe drumuri forestiere and shit si ai atinge cu el de o gramada de ori, insa cu un Logan cam de loc...
Deci concluzia e ca, din punctul meu de vedere, Logan-ul este o alternativa foarte buna si ieftina la un off-road... Daca-l mai si inalti putin, deja ai off-road in toata regula, si asta la bani mai mult decat rezonabili, si ai consum de masina de oras pe o masina cu care poti parcurge lejer drumuri desfundate, fara sa ai vreun stres

This post has been edited by MAS: 21 Jun 2007, 14:13


--------------------
scandura cu rulmenti noua, din 2000 - B-02/36-MAS B222BIP
Daaati si mie minus la reputatie. 'dea D-zeu sanatate!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
driverx
post 21 Jun 2007, 15:15
Post #124


--- Membru cu ralanti ---


Group: Members
Posts: 7.656
Joined: 21 November 03




Cool...logan-ul a ajuns masina off-road.

Mai asteptam idei dinastea.... lurk0000.gif


--------------------
Mitsubishi Lancer 2008
Univega Alpina HT-LTD Disc Deore 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
LC_TM
post 22 Jun 2007, 11:33
Post #125


Membru autentic


Group: Members
Posts: 269
Joined: 27 September 06




QUOTE(MoneyTalks @ 20 Jun 2007, 17:31)
Da, din cele scrise in postul anterior astuia am inteles ca si in Logan stai la fel de confortabil la drum lung ca in BMW si Audi. In cazul asta nu ai nici un motiv sa preferi Audi in locul Logan-ului. Confortul e la fel de desavirsit in Logan ca si in masinile premium.
*




Tu esti un fel de gigi contra...sau poate mi se pare doar mie blink.gif .Am dat cateva exemple sa fie clar ca am fost si cu masini de clasa premium si nu vb din auzite.Nu cred ca e sanatos sa insinuezi unele chestii...ai audi si esti mandru,cinste tie,dar asta nu inseamna ca te poti p.sa pe masinile de pana in 11.000 euro si sa spui ca vai sunt atat de incomode,crezi ca din audi nu te mai poti cobora sa mergi cu logan sau ce? tongue.gif Nu ar fi de demintatea ta,asa-i? tongue.gif Fiecare poate sa aiba probleme financiare,daca are nevoie de un mijloc de transport ieftin si fara pretenii alege o masina ieftina gen logan.Eu am spus doar ca masina e suficient de comoda sa faci si 1100km dintr-un sut si sa nu se mai umfle altii in pene ca loganul nu e comod si bla bla bla.

Cu stima,

LC

P.S. Da stiu,logan e un jaf de masina,de aia vad tot mai multe in Germania. wacko.gif

P.P.S. IMO(In My Opinion) Logan e o masina rezonabila si ofera destul ptr banii la care o iei,iar bullshit-uri de genu':"Nu pot sa merg cu ea decat 100km ca dupa aceea ma doare spatele de la scaun,e incomoda,suspensie prea rigida." ma lasa rece si mi se par niste ineptii!!


--------------------
Nissan/ex. Dacia Terrano II 2.7TDi/Logan 2004/2005 Ambition 1.6MPI - TM-XX-XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MoneyTalks
post 23 Jun 2007, 00:26
Post #126


-


Group: Members
Posts: 2.712
Joined: 18 April 03
From: Ireland




lc >> Daca te gidila cumva in amorul propriu, afla ca dintre cele 2 am votat Logan nou. Mie personal NU imi place Golf 5 (am condus citeva, si cu cutie automata si cu manuala si nu imi place). Iar la Golf 4 daca nu stii istoricul masinii, mai bine te lipsesti de ea.

Comentariul meu era vis-a-vis de comparatia ta dintre Logan si Audi sau BMW. In afara de faptul ca si Logan are 4 roti si 4 usi, in rest nu prea exista termene de comparatie intre ele, comparatia fiind chiar ridicula. Daca tu le compari inseamna ca strugurii sint prea acrii pentru tine si te inteleg. Dar nu vei reusi sa ma convingi ca ai dreptate. 99.99% din cei ce cunosc aceste 3 tipuri de masini sint de aceeasi parere cu mine.


--------------------
Lexus ES300H 2020
Religia a aparut cind primul ticalos s-a intilnit cu primul prost

Never underestimate the power of stupidity in large groups
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
LC_TM
post 23 Jun 2007, 01:49
Post #127


Membru autentic


Group: Members
Posts: 269
Joined: 27 September 06




radmasa.gif

Biiine...m-ai lamurit,n-ai inteles nimic,nici nu ma mai complic sa iti explic ca vad ca o tii tot pe a ta.
E bine totusi ca tu sti ce imi permit si ce nu.
Tu ai dreptate...eu am liniste,n-are sens sa mai scriu pe topicul asta ptr ca evident nu am lucrat in industria auto si evident nu am condus n masini(premium,4x4 si chestiile ieftine).Sunt un nenorocit care compara Logan cu Audi,desi eu nu vad nici o comparatie facuta unde sa zic:"Domle Logan e peste Audi si Bmw",whatever......I give up!

SALUTARI!


P.S. Ah da...urmaresc forumul de vreo 3-4 ani si tu tot timpul te bagi in discutii si faci tot felul de interpretari de cacao si ai impresia ca le sti pe toate,ar fi bine sa iti mai revizui un pic atitudinea asta a ta,ai avea mai multe de castigat.Asa ce castigi?Te dai rotund...oamenii isi baga picioarele si nu iti mai raspund la posturi. blink.gif

P.P.S. "In afara de faptul ca si Logan are 4 roti si 4 usi, in rest nu prea exista termene de comparatie intre ele, comparatia fiind chiar ridicula." Eu stiam ca se spune "ridicola". blink.gif

P.P.P.S. Citeste bine posturile mele si ai sa observi ca nu scrie niciunde "Logan fata de Audi sau BMW" si alte formulari de genul asta.Cand gasesti una sa mi-o indici.

This post has been edited by LC_TM: 23 Jun 2007, 01:54


--------------------
Nissan/ex. Dacia Terrano II 2.7TDi/Logan 2004/2005 Ambition 1.6MPI - TM-XX-XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristi.r
post 23 Jun 2007, 07:18
Post #128


Membru ... din cand in cand


Group: Members
Posts: 1.721
Joined: 14 March 06




QUOTE(MoneyTalks @ 23 Jun 2007, 00:26)
Iar la Golf 4 daca nu stii istoricul masinii, mai bine te lipsesti de ea.
*



Buna dimineata !
Ce adevar ai spus ... hmm ... chiar crezi ca si-ar lua cineva o masina SH asa, cu ochii-nchisi ? Daca tie nu-ti place G5 asta nu-nseamna ca e o masina nepotrivita. Am facut un drum de 500 km cu fiecare din cele doua ! De la LGN m-a durut ceafa. De la G4 nu ! La G4 stiam istoricul masinii, imi pare rau ca n-am luat-o eu. Era o masina super intretinuta. Si 300.000 km la bord.


--------------------
megane diesel 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aphophis
post 23 Jun 2007, 08:48
Post #129


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.491
Joined: 14 January 06




si.. ahem... cati oameni au norocul sa stie istoricul masinii, sa-si aleaga un golf nemanarit etc? Zicea un tip de pe softpedia care bate des ungaria, germania etc ca sunt pline autostrazile lor de platforme incarcate cu masini bushite. Care ghici ce.. ajung in romania ca masina unui bunicutz, ce mergea cu ea doar la piata, nebushita, impecabila


--------------------
Kia Rio 2021 - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristi.r
post 23 Jun 2007, 11:08
Post #130


Membru ... din cand in cand


Group: Members
Posts: 1.721
Joined: 14 March 06




Norocul ti-l mai faci si singur.


--------------------
megane diesel 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aphophis
post 23 Jun 2007, 14:10
Post #131


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.491
Joined: 14 January 06




corect. ce iti faci singur cu mana ta, se numeste lucrul manual. Cand nu ai cu cine te duce care sa stie sa vada daca masina e cat de cat k


--------------------
Kia Rio 2021 - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radu_vasile59
post 5 Oct 2007, 16:48
Post #132


Membru incepator


Group: Members
Posts: 79
Joined: 16 August 07




Am fost si eu in dilema asta, dar cu banii cam pe la 9000 E.
Am votat cu Logan, dar ...
Parerea mea ca Loganul merita cumparat ca bani doar pana in 10k. Peste aceasta suma (11k) meriat o masina mai mica dar din grupul VAG:
- New Skoda Fabia - mare pe dinaunutru ca si Golf III, deci binisor, noua, cu garantie, dar cu motor de 1.2 si 70 CP (la banii astia zic)
- VW Polo 1.2 HTP - la fel ca mai sus, dar probabil de 55 CP, deci lent, de oras si cam atat
- Seat Ibiza-Cordoba 1.2 64-70 CP, in functie de cat portbagaj vrei, dar modele ce se vor schimba la anul

Cel mai important este pe unde umbli cu ea, ca daca nu esti toata ziua pe DN deja reparat sau pe autostrada, restul e off-road la noi si un Logan de maxim 9000 E este suficient si are cam tot ce iti trebuie de la o masina mai aproape de era noastra (1.5 dci ABS + : 2 airbag, abs, geamuri electrice fata, inchidere centralizata, vopsea metalizata).

Alegerea trebuie facuta, dupa mine, la banii de intretinere si abia apoi la costul initial.
Si mai vine si momentul revanzarii. Daca nu le schimbi ca pe ciorapi, si o dai cam la 4-5 ani, atunci Logan va fi mai vandabila, mai ales diesel. In plus, devalorizarea in valoare absoluta (ca nu pierzi procente din buzunar, doar bani fizici) e mai mica. Gandeste-te cu cat o sa vinzi Golf IV cu vechime de 9-10 ani si 200 K km (ca is reali la varsta aia nu o sa te creada prea multi, desi daca ce iei este real si tu mergi cum zici, chiar asa e).
Eu am avut de ales similar si am luat masina din semnatura si nu imi pare rau decat ca o sa vina momentul cand o sa vreau alta mai puternica/shmekera etc si o sa ma trag pe fese ca ii prea scumpa de intretinut comparativ cu Loganu ... blush.gif


--------------------
Renault x 2/Nissan Kadjar/Captur/Patrol 2021 - 1.3 TCe / 2015 - 0.9 TCe / 2003 - 3.0 d
Stupidity is not a handicap. It's a privilege.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
han_1.6 mpi
post 5 Oct 2007, 17:03
Post #133


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.273
Joined: 8 May 06
From: bucuresti




pai la 10 000 de euro cumperi logan prestige mpi ca nu de diesel era vorba aici si cu inca o mie de euro pui gaz tot anul.si mai ai si garantie 3 ani la masina.

la sh ai o garantie de 3 luni daca o iei de la un dealler.


--------------------
dacia,ford, logan,mondeo - B-00-000
protejati biciclistii in trafic!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CGDBZ
post 1 Oct 2009, 18:01
Post #134


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.487
Joined: 8 July 09
From: BZ




Am votat Loganul din urmatoarele motive : nou , garantie , pret de intretinere mic . In schimb o masina Sh nu stii exact cati km are, este o loterie ,nu stii cum va merge motorul dupa schimbul de ulei , amortizoare , frane , etc . Cunosc oameni care au dat 11.000 euro pe o masina si au mai bagat doua trei mii in ea , altii si mai mult.


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ArtVandelay
post 1 Oct 2009, 18:03
Post #135


Anytown, USA..


Group: Members
Posts: 2.662
Joined: 5 January 08
From: Craiova




buna dimineata soare


--------------------
Ford focus 2001
He wondered why the boomerang kept getting bigger. Then, it hit him.

I got 99 cookiez cause a bitch ate one.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mr.squirrel
post 17 Nov 2009, 20:45
Post #136


Membru incepator


Group: Members
Posts: 33
Joined: 17 November 09




vorba aia , frate e nou!


--------------------
non polution future
Ca sa iti dai seama ca esti prost , trebuie totusi sa iti mearga mintea.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
revelation
post 20 Nov 2009, 18:46
Post #137


Membru incepator


Group: Members
Posts: 26
Joined: 20 November 09




golf


--------------------
renault megane 2006
Nu uita: langa cel mai inalt punct al fericirii se afla cea mai adanca prapastie a durerii.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
thomashardy
post 20 Nov 2009, 20:14
Post #138


Membru incepator


Group: Members
Posts: 34
Joined: 4 November 08
From: BH




[quote=john_otto,6 Dec 2006, 21:07]
Prestige
motorizare 1.6MPI 16V 105CP
PRET 11000 EUR

VS

1.9TDI 101 cp, 120000 km
Oare in cei trei ani(2006-2009) s-o fi hotarit john_otto ce otomobil sa-si ia? radmasa.gif radmasa.gif



--------------------
DACIA Logan1.6 16v MCV. LOGAN MCV:30.07.2010 - BH...
PDA : Mio A501
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BeciAcustic
post 27 Dec 2009, 19:33
Post #139


BlackLine


Group: Members
Posts: 1.574
Joined: 29 March 08
From: Constanta




Logan clar....mai stai pe ganduri?
O masina noua 0 km sau o masina cu 120.000km.... Cred ca multi nu aveti idee despre ce vorbiti.... Cum poti compara....


--------------------
DACIA LOGAN 2009 - LAUREATE PH2 1.6 MPI 8V - CT - numere rosii
Statii CB si Xenoane HID la preturi mici si garanti reale
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ArtVandelay
post 27 Dec 2009, 19:38
Post #140


Anytown, USA..


Group: Members
Posts: 2.662
Joined: 5 January 08
From: Craiova




te trezisi si tu..din beci


--------------------
Ford focus 2001
He wondered why the boomerang kept getting bigger. Then, it hit him.

I got 99 cookiez cause a bitch ate one.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 27 Dec 2009, 19:46
Post #141


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




Loganul nou vine cu brainwash la dotari optionale.


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
C a t a l i n
post 27 Dec 2009, 19:59
Post #142


______________________


Group: Members
Posts: 12.175
Joined: 21 August 06




Din punctul meu de vedere nu e condamnabil faptul că alege o mașină nouă, și eu aș face exact la fel... Dar ce poți spune când tot el zice că ar băga 35.000 euro în Logan? radmasa.gif

Atunci chiar e vorba de brainwash.


--------------------
- - -
Când vrei și, și, iese nici, nici!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 27 Dec 2009, 20:02
Post #143


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




acum, sau peste 7 ani cand se termina ratele? huh.gif


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aphophis
post 27 Dec 2009, 20:03
Post #144


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.491
Joined: 14 January 06




QUOTE(argon @ 27 Dec 2009, 19:46)
Loganul nou vine cu brainwash la dotari optionale.
*


radmasa.gif ciudat credeam ca spalarea de creier "doar nemtii fac masini" vin doar la masinile nemtesti, caci se stie .. frantuzii fac doar parfumuri si vinuri bune, nu masini icon_mrgreen.gif


--------------------
Kia Rio 2021 - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 27 Dec 2009, 20:07
Post #145


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




la momentul facerii topicului preturile se apropiau, la momentul asta iei Golful si la jumatate de pret deci nu mai au rost discutiile vs. Acum se pune problema Logan nou sau Golf 6 SH, grea dilema wub.gif


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 27 Dec 2009, 20:11
Post #146


-


Group: Members
Posts: 21.850
Joined: 19 April 05
From: Romania




radmasa.gif


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ArtVandelay
post 27 Dec 2009, 20:18
Post #147


Anytown, USA..


Group: Members
Posts: 2.662
Joined: 5 January 08
From: Craiova




QUOTE(aphophis @ 27 Dec 2009, 21:03)
radmasa.gif ciudat credeam ca spalarea de creier "doar nemtii fac masini" vin doar la masinile nemtesti, caci se stie .. frantuzii fac doar parfumuri si vinuri bune, nu masini  icon_mrgreen.gif
*



adevaru' ca daca era vorba de logan nou vs sa zicem megane sau laguna sh, parerea lui beciacustic era diferita..

This post has been edited by ArtVandelay: 27 Dec 2009, 20:18


--------------------
Ford focus 2001
He wondered why the boomerang kept getting bigger. Then, it hit him.

I got 99 cookiez cause a bitch ate one.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
peter_pan
post 11 Mar 2010, 00:27
Post #148


Membru incepator


Group: Members
Posts: 37
Joined: 10 March 10




logan ca na ar fi nou dar nici cu golful nu mi-e rusina kiar daca e mai batran


--------------------
renault megane 2.2 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
5 Pages « < 3 4 5
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 2nd May 2024 - 02:59
Forum Renault