DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> zgomot la franare

flaviu000
post 12 Jul 2008, 13:45
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 12
Joined: 11 July 08
From: Cluj-Napoca




Am si eu o problema cu Solenza mea..o am din 2005 , 18.000 de km facuti cu ea , singurul lucru care l-am schimbat la ea pana acum a fost uleiul..
Problema e urmatoarea : cand franez usor se aude un zgomot deranjant , ca si cum ar freca de ceva si nu stiu care ar putea fi cauza ...In schimb, cand franez mai brusc e totul ok, doar cand apas usor pedala se aude zgomotul respectiv...
Daca ati patit si voi ceva asemanator pls help smile.gif


--------------------
Dacia Solenza 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
birkof
post 12 Jul 2008, 13:55
Post #2


birkof


Group: Members
Posts: 184
Joined: 14 August 07




Posibil placutele de frana, sa fie prea tocite ... sau etrierul sa atiga, am inteles ca-i un arc care ar putea atinge.


--------------------
Dacia Solenza 1,4 MPI 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marian23
post 12 Jul 2008, 15:20
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 26
Joined: 11 July 08




In general din cauza placutelor se aude "frecatul" ala. Nu ai observat daca se incing jantele?


--------------------
Dacia Logan 2 Ambiance 2013 - TR ** ***
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
svio
post 13 Jul 2008, 04:04
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 10
Joined: 5 May 04
From: Bucuresti




S-ar putea sa fie rulmentul de la roata din spate.


--------------------
Dacia Sandero 1.0 SCE SL plus 2019
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Claudiu35
post 13 Jul 2008, 17:57
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 205
Joined: 24 November 07
From: Constanța




Exact aceeasi problema am avut-o si eu si exact aceaasi km ii am si eu la masina. Zgomotul de care vorbesti apare la rotile din spate probabil. In cazul in care nu ai facut nebunii cu masina (intoarceri cu frana de mana si altele) atunci zgomotul e cauzat de cele mai multe ori de praful care rezulta in urma frecarii dintre tambur si ferodouri si care se aduna in interiorul tamburului. Desigur, pot fi multe alte cauze dar la km tai cel mai probabil asta e motivul. Eu am dat jos rotile saptamana trecuta si am desfacut tamburii, i-am suflat, i-am sters cu o carpa si asta a fost tot.

Si putin off topic: in momentul curatarii tamburilor am mai apropiat si placutele cu un dinte (pentru ca acel arc nu prea isi face treaba singur) si bineinteles ca am vrut sa verific apoi daca nu cumva se incalzeste .. si din pacate se incalzeste. ( E adevarat ca nu stiu daca nu cumva incalzea si inainte fiindca nu am verificat si inainte). Dar cand masina era pe cric roata se invartea lejer fara sa atinga de nimic. Eu stiu ca e normal ca in urma franarii sa se incalzeasca putin tamburul pentru ca e o forta de frecare dar... nu si in timpul mersului. Vreau sa stiu daca e o problema frecvent intalnita sau e doar o pura problema de reglaj si nimic mai mult. Am intrebat pentru ca pe 17.07 vreau sa plec de la Constanta la Polovragi si cum drumul e destul de lung... Multumesc.


--------------------
Dacia Solenza 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
benkenobi
post 13 Jul 2008, 18:16
Post #6


benkenobi


Group: Members
Posts: 842
Joined: 13 April 06
From: bucuresti




QUOTE(Claudiu35 @ 13 Jul 2008, 18:57)
Exact aceeasi problema am avut-o si eu si exact aceaasi km ii am si eu la masina. Zgomotul de care vorbesti apare la rotile din spate probabil. In cazul in care nu ai facut nebunii cu masina (intoarceri cu frana de mana si altele) atunci zgomotul e cauzat de cele mai multe ori de praful care rezulta in urma frecarii dintre tambur si ferodouri si care se aduna in interiorul tamburului. Desigur, pot fi multe alte cauze dar la km tai cel mai probabil asta e motivul. Eu am dat jos rotile saptamana trecuta si am desfacut tamburii, i-am suflat, i-am sters cu o carpa si asta a fost tot.

Si putin off topic: in momentul curatarii tamburilor am mai apropiat si placutele cu un dinte (pentru ca acel arc nu prea isi face treaba singur) si bineinteles ca am vrut sa verific apoi daca nu cumva se incalzeste .. si din pacate se incalzeste. ( E adevarat ca nu stiu daca nu cumva incalzea si inainte fiindca nu am verificat si inainte). Dar cand masina era pe cric roata se invartea lejer fara sa atinga de nimic. Eu stiu ca e normal ca in urma franarii sa se incalzeasca putin tamburul pentru ca e o forta de frecare dar... nu si in timpul mersului. Vreau sa stiu daca e o problema frecvent intalnita sau e doar o pura problema de reglaj si nimic mai mult. Am intrebat pentru ca pe 17.07 vreau sa plec de la Constanta la Polovragi si cum drumul e destul de lung... Multumesc.
*


mergi linistit ca nu ai nimic la tamburi. este normal sa se incalzeasca chiar foarte tare. daca roata se invartea cand aveai masina pe cric atunci totul este ok.
in fond cand faci reglajul acela poti sa deplasezi sectorul dintat chiar si 2 dinti uneori. pe interiorul tamburului se formeaza un canal datorita uzurii lui prin frecarea cu sabotul de frana.
recomand sa strunjesti acel prag care se formeaza pe tambur (catre interiorul rotii ) pentru a putea sa faci un reglaj al sabotilor cat mai aproape de suprafata interioara a tamburului. acel prag nu permite sa scoti si sa bagi tamburul daca sabotii sunt prea aproape de suprafata lui. nu stiu daca intelegi exact ce vreau sa zic, daca nu da-mi o adresa de mess si-ti desenez in direct o schita cu ce trebuie facut.


--------------------
solenza solenza rapsodie rapsodie 2003-august
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 14th June 2024 - 07:47
Forum Renault