DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

8 Pages < 1 2 3 4 5 > »  
Closed TopicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Traiasca ROMANIA si poporul ROMAN!, un exercitiu de demnitate si bucurie nationala

Markos
post 1 Dec 2010, 00:47
Post #61


fost programator


Group: Members
Posts: 8.016
Joined: 27 October 05
From: Scursurești Vale




Ziua Nationala este o simpla zi calendaristica, aleasa de alesii zilei. Poate fi 10 mai, 25 octombrie, 23 august sau 1 decembrie. Se schimba cam des, nu-i asa?

Despre patriotism: personal, nu-l dezbat pe forumuri tehnice.

This post has been edited by Markos: 1 Dec 2010, 00:47


--------------------
Reno Megan Privilej
"Partidele politice sunt cai la carul de aur al istoriei românilor; când devin gloabe, poporul român le trimite la abator." - P.Țuțea
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ion_R5
post 1 Dec 2010, 00:54
Post #62


Membru autentic


Group: Members
Posts: 256
Joined: 19 December 08
From: Bucuresti




Markos, am inteles ca nu te intereseaza ziua nationala a Romaniei si ca nu doresti sa discuti despre patriotism. E OK, nu te obliga nimeni sa faci ceva ce tu nu simti.


--------------------
Dacia Logan 2010 Black Line 1.6 16v euro4 - B-xxxxxxx
Jegul se curata cu apa si sapun. Insa nesimtirea, lipsa educatiei si a caracterului nu se anihileaza la fel de usor.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Markos
post 1 Dec 2010, 00:57
Post #63


fost programator


Group: Members
Posts: 8.016
Joined: 27 October 05
From: Scursurești Vale




Ai idee cum zburau gloantele la Televiziune, pe 22 decembrie seara? Zici ca era Revelion, ca erau si destule trasoare.

Cam din noaptea aia am lasat-o un pic mai moale cu patriotismul. Nu-nseamna însa ca m-am lecuit de tot.


--------------------
Reno Megan Privilej
"Partidele politice sunt cai la carul de aur al istoriei românilor; când devin gloabe, poporul român le trimite la abator." - P.Țuțea
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radian
post 1 Dec 2010, 00:59
Post #64


gandeste pozitiv: nu spera si nu ai teama...


Group: Members
Posts: 1.273
Joined: 17 January 05
From: petrosani




QUOTE(Ion_R5 @ 1 Dec 2010, 00:42)
... Patriotismul adevarat ... Sa ne tinem legea noastra si sa nu ne pierdem credinta in Dumnezeu...

E bine sa vedem si asta, ca un roman din Canada se bucura ca e ziua ROMANIEI. Si el face parte tot din acest popor si simte ROMANESTE chiar daca e departe de tara.
*



Hai mai, da-o incolo, dupa definitia ta, babele care tin cu fanatism posturile pana ajung in spital, sau fanaticii care stau la coada zile intregi, pe frig, pe ploaie sa linga niste oase sau tinchele sfinte, is patriotii adevarati?

Adica, daca ma declar nepracticant inseamna ca-s dusmanul tarii?

Sa nu uitam totusi ca, inca, Romania este un stat laic. Nu amesteca patriotismul cu cele sfinte ca nu au nici in clin nici in maneca una cu alta.

Din punctul meu de vedere cei care isi platesc taxele si impozitele dau dovada de mult mai mult patriotism decat cei care is buni la vorbe mestesugite.

Ia mai vezi odata cum sta treaba cu romanul acela din Canada...


--------------------
dacia logan ambition 2005 - HD 06 LDM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Garett
post 1 Dec 2010, 01:07
Post #65


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.339
Joined: 4 June 05
From: Galati




Mai Markos, patriotismul matale parca era la Elada! tongue.gif
@Ion_R5: Patriotismul in sine e o idee frumoasa, campurile de lupta sunt pline de patrioti idealisti iar cafenelele si cluburile de oportunisti pragmatici! "Ubi bene, ibi patria", au spus-o altii care erau mai destepti decat noi, simplul fapt ca te-ai nascut intr-un teritoriu si intr-o etnie nu te face a priori dator fata de respectivul teritoriu sau etnie. Esti dator in primul rand fata de propria persoana sa te simti cat de bine poti, in fond ai o singura viata. My 2 cents...


--------------------
No Reno Forever
"Tara asta a avut doua dezastre din '89 incoace: Iliescu si ProTV-ul!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aphophis
post 1 Dec 2010, 01:08
Post #66


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.491
Joined: 14 January 06




QUOTE(Markos @ 1 Dec 2010, 00:57)
Ai idee cum zburau gloantele la Televiziune, pe 22 decembrie seara? Zici ca era Revelion, ca erau si destule trasoare.

Cam din noaptea aia am lasat-o un pic mai moale cu patriotismul. Nu-nseamna însa ca m-am lecuit de tot.
*



grecule, tu ai facut facultatea in romania inainte de 89? Sunt shocat icon_mrgreen.gif


--------------------
Kia Rio 2021 - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vi_escu
post 1 Dec 2010, 01:09
Post #67


Membru somnambul


Group: Members
Posts: 1.996
Joined: 13 November 04
From: republica procurorilor




Romania, sa ne traiesti!
Da' firma am mutat-o in Bulgaria. Pana vin vremuri mai bune.


--------------------
Logan ABS plus 1,6MPi . 2007
Decat mult si fara rost mai bine putin si prost!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Markos
post 1 Dec 2010, 01:12
Post #68


fost programator


Group: Members
Posts: 8.016
Joined: 27 October 05
From: Scursurești Vale




A fost eu bou ca nu m-am dus repejor la spital, cu glezna plina de sange, sa-mi scot frumos un certificat medico-legal. Sa zic "M-a julit!", cum e la moda azi. Dup-aia revolutionar scria pe mine! Primeam spatiu de butic, eram scutit de impozite, vindeam cico si covrigi ca boieru' rolleyes.gif

Nici prin cap nu mi-a trecut însa. La urma urmelor, nici macar nu m-a nimerit glontul, s-a înfipt în asfalt un metru în dreapta mea, iar ce mi-a facut glezna muci a fost o bucata de asfalt, probabil. M-a bandajat si m-a dezinfectat maica-mia. A trecut în doua saptamani, nici macar semn nu mi-a ramas. Ah, ca ma supara rau glezna asta dreapta acum, la 20 de ani dupa, who cares? smile.gif

Dar sa revenim la patriotism. Care e shmenu, pan-la urma?


--------------------
Reno Megan Privilej
"Partidele politice sunt cai la carul de aur al istoriei românilor; când devin gloabe, poporul român le trimite la abator." - P.Țuțea
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ion_R5
post 1 Dec 2010, 01:13
Post #69


Membru autentic


Group: Members
Posts: 256
Joined: 19 December 08
From: Bucuresti




Hai sa nu facem politica de ziua nationala.

Sigur pe 22 Decembrie multi romani s-au bucurat. Altii s-au indurerat, fiindca au pierdut fie copii, fie parinti, fie bunici sau frati, rude, cunoscuti.

Ceea ce am realizat mult mai tarziu, e ca mult mai tare s-au bucurat strainii care pusesera la cale evenimentele respective si care s-au folosit de lipsurile si necazurile acestui popor ca sa-si faca mendrele pe aici. Acum dupa 20 de ani le simtim prezenta si dominatia de stapani.

Nu spun ca noi n-am avut nici o "interactiune". Cu singuranta am avut si noi tradatorii nostri - cei care ne-au vandut strainilor - cozile de topor, cocotate in chip de portavoce la diferite tribune, televiziuni si inaltati mai apoi in jilturi "importante" - pe post de marionete intangibile ale noilor stapani ai Romaniei.

Sa nu ne ferim de adevar si sa ramanem macar la nivel de popor poate chiar niste resemnati pentru moment - dar sa ne pastram sufletul curat. Sa nu credem ca acum 200 sau 400 de ani, poporul, omul de rand a trait mai bine sau in cine stie ce conditii. Poporul Roman si-a dus crucea cu demnitate si a razbit printre veacuri. Sa nu credem ca noua ne va fi usor. De unde ideea asta ca trebuie sa ne fie bine???

Sa ne uitam la parinti, bunici si strabunici si sa intelegem ca fiecare generatie la randul ei a avut propriile greutati de trecut si de patimit si a trecut neamul asta mai departe.

Cel mai important este sa nu ne pierdem constiinta de neam si credinta in Dumnezeu. Asa a fost sa fie, sa trecem noi si prin lovitura de stat din 1989, imbracata intr-o manipulare grosolana - si acum dupa 20 de ani sa fim tarati in niste datorii care nu ne apartin.

Important e sa reusim sa transmitem mai departe - luciditate, credinta, rabdare si o tara completa daca se poate - macar asa cum am gasit-o noi de la parinti si de la bunici.

LA MULTI ANI ROMANIA!


--------------------
Dacia Logan 2010 Black Line 1.6 16v euro4 - B-xxxxxxx
Jegul se curata cu apa si sapun. Insa nesimtirea, lipsa educatiei si a caracterului nu se anihileaza la fel de usor.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radian
post 1 Dec 2010, 01:22
Post #70


gandeste pozitiv: nu spera si nu ai teama...


Group: Members
Posts: 1.273
Joined: 17 January 05
From: petrosani




QUOTE(Ion_R5 @ 1 Dec 2010, 01:13)
... Poporul Roman si-a dus crucea cu demnitate si a razbit printre veacuri...
*



Da-mi exemplu macar de un singur popor din Europa care a facut altfel. Nu vad nimic iesit din comun in chestia asta.

QUOTE(Ion_R5 @ 1 Dec 2010, 01:13)
...De unde ideea asta ca trebuie sa ne fie bine???...
*



Da' chiar asa, ce tupeu pe noi sa ne dorim sa ne fie bine...

Tu ai auzit ca traim in capitalism, unde binele natiunii se obtine din insumarea binelui fiecarui individ? Tu ai auzit ca individul are prioritate?

RO este singura tara din UE a carei constitutie incepe cu definirea natiunii si nu cu cele ale individului.


--------------------
dacia logan ambition 2005 - HD 06 LDM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kaspersky
post 1 Dec 2010, 01:22
Post #71


maistru Zen


Group: Members
Posts: 1.063
Joined: 23 April 03
From: Cluj-Napoca




QUOTE(Ion_R5 @ 1 Dec 2010, 01:13)
De unde ideea asta ca trebuie sa ne fie bine???
*


daca tu vrei sa-ti mearga rau, asta e, nu te impiedicam. io unul imi bag picioarele in orice patriotism, numa' sa-mi fie bine mie.
ptiu, patriotismu' asta oare tine de foame?


--------------------
KIA Cee'd SW 1.6 GSL Base 2008
"Să fii patriot în România înseamnă să puți a iesle în timp ce constați că toate celelalte popoare ne sunt inferioare."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vi_escu
post 1 Dec 2010, 01:23
Post #72


Membru somnambul


Group: Members
Posts: 1.996
Joined: 13 November 04
From: republica procurorilor




QUOTE(Ion_R5 @ 1 Dec 2010, 02:13)
Sa ne uitam la parinti, bunici si strabunici si sa intelegem ca fiecare generatie la randul ei a avut propriile greutati de trecut si de patimit si a trecut neamul asta mai departe.
LA MULTI ANI ROMANIA!
*



Sa fie sanatosi! Dar daca "neamul asta" a produs o asemenea clasa politica incep sa cred ca nu ii mai apartin.



--------------------
Logan ABS plus 1,6MPi . 2007
Decat mult si fara rost mai bine putin si prost!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kaspersky
post 1 Dec 2010, 01:24
Post #73


maistru Zen


Group: Members
Posts: 1.063
Joined: 23 April 03
From: Cluj-Napoca




QUOTE(radian @ 1 Dec 2010, 01:22)
Da-mi exemplu macar de un singur popor din Europa care a facut altfel. Nu vad nimic iesit din comun in chestia asta.
*


mai lipsea sa bage citatu': "ca trestia ne-am indoit sub vint, da' nu ne-am rupt!" radmasa.gif


--------------------
KIA Cee'd SW 1.6 GSL Base 2008
"Să fii patriot în România înseamnă să puți a iesle în timp ce constați că toate celelalte popoare ne sunt inferioare."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ion_R5
post 1 Dec 2010, 01:29
Post #74


Membru autentic


Group: Members
Posts: 256
Joined: 19 December 08
From: Bucuresti




Nu as dori sa polemizez cu tine, dar daca "ca sa-ti fie tie bine"--- "trebuie" sa-i fie rau altuia de langa tine sau sa fie aduse prejudicii tarii --- nu sunt de acord cu tine nici in 1000 de ani.

Avem atata exemple - fabrici intregi, proprietati ale statului roman si cate si mai cate date de pomana sau distruse --- ca un neica nimeni sau o gasca de neica nimeni sa faca averi de cateva sute de mii sau milioane de euro, dolari sau ce ori fi fost.

Asta inseamna tradare nationala si or sa o simta si copii tai si nepotii tai si tot neamul romanesc.

Sigur, acelasi mecanism dar la o scara mult mai mica, o sa imi spui ca nu creaza nici o nenorocire. Poti sa spui ce vrei, dar nu sunt de acord cu tine. Lipsa moralitatii, lipsa de caracter si jigodismul sunt la fel de rele fie ca vinzi o tara, fie ca pui pe faras un coleg de munca, ca tie sa iti mearga bine.

Sa nu te mai intrebi de ce a ajuns tara si poporul in stadiul actual.



--------------------
Dacia Logan 2010 Black Line 1.6 16v euro4 - B-xxxxxxx
Jegul se curata cu apa si sapun. Insa nesimtirea, lipsa educatiei si a caracterului nu se anihileaza la fel de usor.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radian
post 1 Dec 2010, 01:33
Post #75


gandeste pozitiv: nu spera si nu ai teama...


Group: Members
Posts: 1.273
Joined: 17 January 05
From: petrosani




De ce daca eu imi doresc sa-mi fie bine, asta implica s-o pot face doar in detrimentul celui de langa mine? Ciudata logica ai, ca sa nu zic, ca, cam incepe sa prinda oaresce tente rosiatice...

Apropo, cei care au furat fabrici si uzine, nu sunt tradatori de neam si tara, sunt doar niste infractori de drept comun, care dintr-un motiv sau altul au reusit sa scape nelegati.


--------------------
dacia logan ambition 2005 - HD 06 LDM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vi_escu
post 1 Dec 2010, 01:36
Post #76


Membru somnambul


Group: Members
Posts: 1.996
Joined: 13 November 04
From: republica procurorilor




QUOTE(Ion_R5 @ 1 Dec 2010, 02:29)
Nu as dori sa polemizez cu tine, dar daca "ca sa-ti fie tie bine"--- "trebuie" sa-i fie rau altuia de langa tine sau sa fie aduse prejudicii tarii --- nu sunt de acord cu tine nici in 1000 de ani.

*



Din pacate, ce spui tu este astazi politica de stat in romania. Ca sa aiba ce fura gasca primului patriot al tarii multi trebuie sa sa descurce cu salarii injumatatite.


--------------------
Logan ABS plus 1,6MPi . 2007
Decat mult si fara rost mai bine putin si prost!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kaspersky
post 1 Dec 2010, 01:40
Post #77


maistru Zen


Group: Members
Posts: 1.063
Joined: 23 April 03
From: Cluj-Napoca




QUOTE(Ion_R5 @ 1 Dec 2010, 01:29)
Lipsa moralitatii, lipsa de caracter si jigodismul sunt la fel de rele fie ca vinzi o tara, fie ca pui pe faras un coleg de munca, ca tie sa iti mearga bine.
*


ce legatura au astea cu patriotismul?

nu cred ca simplul fapt de a te fi nascut intr-o tara trebuie sa te faca neaparat sa empatizezi cu toti locuitorii ei.


--------------------
KIA Cee'd SW 1.6 GSL Base 2008
"Să fii patriot în România înseamnă să puți a iesle în timp ce constați că toate celelalte popoare ne sunt inferioare."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ion_R5
post 1 Dec 2010, 01:43
Post #78


Membru autentic


Group: Members
Posts: 256
Joined: 19 December 08
From: Bucuresti




QUOTE(radian @ 1 Dec 2010, 01:22)
Da-mi exemplu macar de un singur popor din Europa care a facut altfel. Nu vad nimic iesit din comun in chestia asta.
Da' chiar asa, ce tupeu pe noi sa ne dorim sa ne fie bine...

*



Depinde cu cine ne compari si la ce mod faci comparatia. Daca te gandesti la bogatiile provinciilor Romanesti - si faptul ca eram tinuti in subjugare si de Imperiul Otoman si de Imperiul Rus si de Imperiul Austriac - ai vedea altfel lucrurile. Daca ai intelege ca o provincie care nu este o tara independenta - nu poate emite propria moneda, ca nu isi poate crea institutiile de gestionare proprie a statului, ca nu poate avea propria patriarhie --- la nici un nivel nu isi poate crea/nu are voie sa isi creeze institutiile de administrare proprie nici la nivel politic, nici la nivel administrativ, nici la nivel legislativ, nici la nivel religios - ai intelege in ce inapoiere si subjugare au fost tinute provinciile Romanesti de catre mai marile puteri ale vremii.

O sa spuneti ca asta a fost acum 200 de ani. Sigur, a fost acum 200 de ani, dar influentele respective le vedem si astazi si partial s-au repus in functiune sub alte forme dupa 1989. Dominatiile si suprematiile la nivel mondial nici nu dispar si nici nu apar peste noapte. Doar se transforma si se adapteaza unor mijloace si mai eficiente si mai subtile de exploatare si subjugare.


--------------------
Dacia Logan 2010 Black Line 1.6 16v euro4 - B-xxxxxxx
Jegul se curata cu apa si sapun. Insa nesimtirea, lipsa educatiei si a caracterului nu se anihileaza la fel de usor.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Markos
post 1 Dec 2010, 01:43
Post #79


fost programator


Group: Members
Posts: 8.016
Joined: 27 October 05
From: Scursurești Vale




Am fost patriot cu adevarat cateva luni bune, calculati voi: 21 dec 1989 - 13 iun 1990. Dup-aia i-am lasat si pe altii, asa sunt eu, altruist.


--------------------
Reno Megan Privilej
"Partidele politice sunt cai la carul de aur al istoriei românilor; când devin gloabe, poporul român le trimite la abator." - P.Țuțea
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kaspersky
post 1 Dec 2010, 01:50
Post #80


maistru Zen


Group: Members
Posts: 1.063
Joined: 23 April 03
From: Cluj-Napoca




QUOTE(Ion_R5 @ 1 Dec 2010, 01:43)
Daca ai intelege ca o provincie care nu este o tara independenta - nu poate emite propria moneda, ca nu isi poate crea institutiile de gestionare proprie a statului, ca nu poate avea propria patriarhie --- la nici un nivel nu isi poate crea/nu are voie sa isi creeze institutiile de administrare proprie nici la nivel politic, nici la nivel administrativ, nici la nivel legislativ, nici la nivel religios - ai intelege in ce inapoiere si subjugare au fost tinute provinciile Romanesti de catre mai marile puteri ale vremii.
*


asaaaaa, acum avem propria patriarhie, buuun, cu ce ne ajuta, concret?


--------------------
KIA Cee'd SW 1.6 GSL Base 2008
"Să fii patriot în România înseamnă să puți a iesle în timp ce constați că toate celelalte popoare ne sunt inferioare."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ion_R5
post 1 Dec 2010, 01:51
Post #81


Membru autentic


Group: Members
Posts: 256
Joined: 19 December 08
From: Bucuresti




QUOTE(radian @ 1 Dec 2010, 01:33)
Apropo, cei care au furat fabrici si uzine, nu sunt tradatori de neam si tara, sunt doar niste infractori de drept comun, care dintr-un motiv sau altul au reusit sa scape nelegati.
*



Nu spun eu asta. Se regaseste in legislatia care din pacate nu se aplica - sau mai corect spus, nu are cine sa o aplice.

Delictele respective sunt extrem de grave si se regasesc la SUBMINAREA ECONOMIEI NATIONALE si la SABOTAJ.

In nici o tara din lume nu furi o fabrica sau o uzina de interes strategic si national - si dupa aia sa fi incadrat la "infractor de drept comun". Din pacate la noi e posibil.

Hai sa nu facem politica de ziua nationala.

La multi ani Romania! Vom trece si de problemele actuale!


--------------------
Dacia Logan 2010 Black Line 1.6 16v euro4 - B-xxxxxxx
Jegul se curata cu apa si sapun. Insa nesimtirea, lipsa educatiei si a caracterului nu se anihileaza la fel de usor.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
G I M
post 1 Dec 2010, 01:53
Post #82


Membru cu indemanare


Group: Members
Posts: 2.191
Joined: 26 April 08
From: Brasov




Vom trece pe dracu. gun3.gif Pe zi ce trece ne afundam si mai rau.

This post has been edited by Neagu Ionut: 1 Dec 2010, 01:54


--------------------
Una d'aia cu 5 roti
Fii atent la volan! Cineva drag te asteapta acasa!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ion_R5
post 1 Dec 2010, 02:00
Post #83


Membru autentic


Group: Members
Posts: 256
Joined: 19 December 08
From: Bucuresti




Ionut, sa nu facem deliciul celor care asta isi doresc.

Vor sa ne stinga gandirea pozitiva si nadejdea in ziua de maine. Vor trece toate valurile.


--------------------
Dacia Logan 2010 Black Line 1.6 16v euro4 - B-xxxxxxx
Jegul se curata cu apa si sapun. Insa nesimtirea, lipsa educatiei si a caracterului nu se anihileaza la fel de usor.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marty
post 1 Dec 2010, 02:01
Post #84


Membru cu privire de ansamblu


Group: Members
Posts: 5.840
Joined: 14 April 03
From: Corbu




Asta-i corcitura intre apopii si tony-s, sa dea dracu'!


--------------------
Gillette De unica folosinta 2011 - B 999 NAM
Mindru absolvent de grup scolar.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
G I M
post 1 Dec 2010, 02:07
Post #85


Membru cu indemanare


Group: Members
Posts: 2.191
Joined: 26 April 08
From: Brasov




Pai asta-i adevaru, de ce sa ne mai dam cotiti. Si ce zi e 1 Decembie? Ce se intampla in ziua asta? Ne da cineva de mancare?


--------------------
Una d'aia cu 5 roti
Fii atent la volan! Cineva drag te asteapta acasa!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vet
post 1 Dec 2010, 02:08
Post #86


Membrul


Group: Members
Posts: 464
Joined: 9 December 07




Ioane.....aia care au vandut tara asta mirifica....nu erau romani?? Astia care ne conduc nu sunt romani?? Taranul din piata care ma fura la cantar nu e roman? Tipa aia acra de la ghiseu care e platita din banii mei.... e tot romanca?? Ala care sta la bar cu berea in mana si se uita cum apa ii intra pe poarta nu e tot roman? Soric si Toba....tot romani si ei?? Muntii de gunoaie care apar dupa un 1 mai muncitoresc....sut tot romanesti si ei??
Vai....iubesc tara asta....si poporul ei. Drept, harnic si viteaz.
Si urez La Multi Ani Romania.....sub ocupatie straina. Poate ne declara nemtii razboi....si ne cuceresc. Eu tot astept razboiul babei Vanga.


--------------------
Dacia Logan 2007 / KissFM 1.5 dCi
.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ion_R5
post 1 Dec 2010, 02:13
Post #87


Membru autentic


Group: Members
Posts: 256
Joined: 19 December 08
From: Bucuresti




Nu stiu despre cine vorbesti tu Marty si nici nu-ti folosesc expresiile.

Eu zic altfel: Sa dea Dumnezeu sa ne lumineze si sa ne trezim odata, fiindca observ ca am uitat cine suntem. Am uitat ca suntem ROMANI.

Citesc majoritatea postarilor de aici si vad totodata rezultatul a 20 de ani de manipulare ordinara si antinationala.

Sub "perdeaua" libertatii de expresie si a democratiei a fost indus ca oricare poate spune orice fara o minima judecata, fara profunzime, fara sa analizeze si sa se cerceteze pe sine: cine suntem, de unde venim, ce limba vorbim, cine sunt parintii nostrii? Ce putem face pentru familie, pentru tara - asta inainte de a intreba ce drepturi avem. Nicaieri nu gasiti drepturi fara a avea si obligatii - fara a avea minime responsabilitati.

Ignoranta e una din bolile majore ale societatii romanesti. Cum poate cineva sa dea cu pietre in Romania, fara sa gandeasca ca primul care a gandit DAR CARE A SI REALIZAT ROMANIA - MIHAI VITEAZUL - a fost condamnat la moarte de imparatul imperiului Austriac si sentinta s-a si pus in aplicare.

Un ROMAN - MIHAI VITEAZUL a platit cu viata ideea si punerea in practica a unui deziderat: ROMANIA

Si vin niste nimeni sa ne spuna ca ROMANIA e nimic, ca nu merita nimic, etc. Nu mai spun ca tara e condusa tot de niste nimeni.

Va invit la mai multa decenta. Inainte sa scrieti, ganditi-va ca nu ati contribuit cu nimic la aceasta tara. In afara de pretentii, reflectati cat ati ajutat voi tara. Daca nu gasiti mare lucru - macar nu dati cu pietre. NU VA DA NIMENI DREPTUL DE A DA CU PIETRE IN ROMANIA!

This post has been edited by Ion_R5: 1 Dec 2010, 02:26


--------------------
Dacia Logan 2010 Black Line 1.6 16v euro4 - B-xxxxxxx
Jegul se curata cu apa si sapun. Insa nesimtirea, lipsa educatiei si a caracterului nu se anihileaza la fel de usor.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Markos
post 1 Dec 2010, 02:40
Post #88


fost programator


Group: Members
Posts: 8.016
Joined: 27 October 05
From: Scursurești Vale




QUOTE(Marty @ 1 Dec 2010, 02:01)
Asta-i corcitura intre apopii si tony-s, sa dea dracu'!
*


e mai grav! sad.gif


--------------------
Reno Megan Privilej
"Partidele politice sunt cai la carul de aur al istoriei românilor; când devin gloabe, poporul român le trimite la abator." - P.Țuțea
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ion_R5
post 1 Dec 2010, 02:54
Post #89


Membru autentic


Group: Members
Posts: 256
Joined: 19 December 08
From: Bucuresti




Asta e Markos... Am inteles ca te deranjeaza foarte tare ca exista o zi nationala a Romaniei si ca unii o respecta - atat ziua cat si tara.

Si am inteles ca nu esti singurul, mai sunt aici o serie de alti oameni care sunt destul de deranjati de treaba asta - iar altii gasesc asta de luat la misto sau in deradere.

Nu va faceti probleme.

Topicul deschis de mine se adreseaza tuturor romanilor si celor care simt romaneste si in special celor care respecta aceasta tara si ziua nationala.


La multi ani ROMANIA! La multi ani ROMANI!


--------------------
Dacia Logan 2010 Black Line 1.6 16v euro4 - B-xxxxxxx
Jegul se curata cu apa si sapun. Insa nesimtirea, lipsa educatiei si a caracterului nu se anihileaza la fel de usor.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kaspersky
post 1 Dec 2010, 02:58
Post #90


maistru Zen


Group: Members
Posts: 1.063
Joined: 23 April 03
From: Cluj-Napoca




QUOTE(Ion_R5 @ 1 Dec 2010, 02:13)
Ignoranta e una din bolile majore ale societatii romanesti. Cum poate cineva sa dea cu pietre in Romania, fara sa gandeasca ca primul care a gandit DAR CARE A SI REALIZAT ROMANIA - MIHAI VITEAZUL - a fost condamnat la moarte de imparatul imperiului Austriac si sentinta s-a si pus in aplicare.

Un ROMAN - MIHAI VITEAZUL a platit cu viata ideea si punerea in practica a unui deziderat: ROMANIA

*



eu cred ca te-ai uitat la prea multe filme istorice de-ale lui sergiu nicolaescu. am mari dubii ca mihai viteazul ar fi realizat unirea din motive patriotice.
primul domnitor al celor trei principate a fost Sigismund Bathory in 1595:
QUOTE
Prea luminatul domn Sigismund, din mila lui Dumnezeu, principele Transilvaniei, Moldovei si Valahiei transalpine si al sacrului Imperiu roman, domnul partilor regatului unguresc si comitele Sacuilor, domnul nostru prea milostiv


This post has been edited by kaspersky: 1 Dec 2010, 03:12


--------------------
KIA Cee'd SW 1.6 GSL Base 2008
"Să fii patriot în România înseamnă să puți a iesle în timp ce constați că toate celelalte popoare ne sunt inferioare."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
8 Pages < 1 2 3 4 5 > » 
Closed TopicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 27th April 2024 - 07:54
Forum Renault