DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Aripa spate infundata deasupra rotii, ...iese oare fara chit ?

Corbu'
post 28 Aug 2007, 17:06
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 763
Joined: 6 August 05
From: Canada




Cant tocmai scapasem de problemele cauzate de un mos idiot ce a intrat in mine, vad ca cineva nu a avut loc de mine si mi-a infundat aripa spate.
CASCO am, problema este un service competent. Efectiv nu prea am unde sa o fac in Brasov astfel incat sa fiu 100% sigur ca o sa iasa bine. Varul meu are o cunostinta tinichiger care cica e artist, numai ca este in Breaza. Am 2 probleme la care va cer ajutorul:

1. Iese infundatura din poze fara se se chituiasca, doar din ciocanel? Eu nu vad cum poate ajunge la aripa pentru ca dedesupt este contraaripa sau cum s-o numi chestia ce vine peste roata. Se poate demonta sau trebuie taiat pe acolo pentru a se putea impinge la loc tabla sad.gif ?

2. Aveti idee cata vopsea trebuie pentru o aripa spate si cam cat costa (Rosu Toreador)? Daca se poate scoate fara adaos de chit ce o sa crape, prefer sa o fac pe banii mei numai sa iasa bine.


Attached thumbnail(s)
aripa_1.jpg ( Size: 212.9k ) Number of downloads: 315
aripa_2.jpg ( Size: 262.12k ) Number of downloads: 357


--------------------
------- ------- -------

Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
PaulT
post 28 Aug 2007, 17:22
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.294
Joined: 23 June 06
From: Bucuresti




Nici o reparatie nu se poate face doar din ciocan.Se foloseste si chit.Problema e sa nu fie pus un strat gros.Atunci ajunge sa crape.


--------------------
Dacia/Mitsubishi Logan 1.6 mpi/Berlina 1300/Lancer Clasic 2006 Laureate/1973/2008 - B-00-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Corbu'
post 28 Aug 2007, 17:50
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 763
Joined: 6 August 05
From: Canada




OK, atata timp cat nu crapa ma declar multumit. Dar la cum arata acum daca se repara numai din chit va intra la greu si evident crapa. Eu intrebam daca se poate ajunge sub zona indoita pentru a se ciocani si cine are idee cam cat costa vopseaua pentru o aripa spate.


--------------------
------- ------- -------

Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Danezu
post 30 Aug 2007, 13:14
Post #4


un fost proprietar de megan.....


Group: Members
Posts: 914
Joined: 3 January 06
From: Bucuresti




Normal ca intai se ciocaneste pana se da o forma cat mai apropiata de original,dupa care se incarca cu chit si apoi se da cu fuller si se vopseste - vopsitul este o problema mare in romania.....lasa de dorit!
Cel mai bine o faci pe casco la un service bun de dacia.

Bafta!


--------------------
Saab 9-3 2.2 TiD Vector
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
deconectat
post 30 Aug 2007, 13:38
Post #5


Membru cu avatar de sezon


Group: Members
Posts: 1.116
Joined: 11 January 05
From: Brasov




O sa te coste destul de mult ce ai tu acolo si trebuie vopsita toata aripa. Mai bine o faci pe casco.


--------------------
logan 1.6 8v ambition .
Ex. DSN Rapsodie
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Corbu'
post 30 Aug 2007, 17:09
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 763
Joined: 6 August 05
From: Canada




In Brasov NU am unde sa o repar cum trebuie si implicit sa imi folosesc CASCO. In Breaza varul meu are un meserias ce a scos multe masini + vopsit cum trebuie, problema este ca nu are contracte cu asiguratorii.
Am de ales intre facut nashpa pe CASCO sau facut bine pe banii mei. De aceea voiam sa stiu cam cat costa vopseaua, manopera sa zicem ca o rezolv eu.

Daca vopseaua si ce mai trebuie nu sare de 200-300 RON m-as incumeta, la mai mult deja nu mai am cum.


--------------------
------- ------- -------

Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tudor
post 30 Aug 2007, 18:24
Post #7


Moderator


Group: Members
Posts: 1.824
Joined: 10 May 05
From: Bucuresti




Daca service-ul din Breaza e al varului tau (asa lasi sa se inteleaga), nu vad problema: duci masina la politie, apoi la inspector daune asigurator, apoi la service Breaza, apoi iei devizul de la Breaza si te duci si obtii accept de plata de la asigurator si apoi iei masina si factura din service si duci factura la asigurator, iar varul tau isi va incasa banii undeva intre 15 si 30 zile. Nu e obligatoriu nevoie de contract intre service si asigurator, iar daca varul tau te ajuta sa obtii devizul imediat ce bagi masina in service vei avea acceptul de plata odata cu masina gata si vei economisi timp.


--------------------
Renault Clio III 2006 1,5 dCi 80cp Dynamique 3usi
Honda CR-V 2006 2,2 CDTi 140cp Executive
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Corbu'
post 30 Aug 2007, 20:28
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 763
Joined: 6 August 05
From: Canada




Tudor, serviceul nu e al varului, doar ca la aia si-a reparat si el masina si a iesit brici + se intelege foarte bine cu baietii, etc; nu se lucreaza la viteza doar sa se incaseze banul.
M-am gandit si eu la varianta cu CASCO, dar nu stiu din ce motiv nu au vrut. Eu nu am stat de vorba cu ei, vineri ajung si poate vor pana la urma. Nasol e ca plec in concediu sambata si nu prea am timp de umblat.


--------------------
------- ------- -------

Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tudor
post 30 Aug 2007, 20:38
Post #9


Moderator


Group: Members
Posts: 1.824
Joined: 10 May 05
From: Bucuresti




Ok, inteleg. Iti urez succes!


--------------------
Renault Clio III 2006 1,5 dCi 80cp Dynamique 3usi
Honda CR-V 2006 2,2 CDTi 140cp Executive
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
zodrac
post 30 Aug 2007, 20:47
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 426
Joined: 13 January 05
From: Bucuresti




din cate stiu eu nu se poate ajunge ca sa ciocanesti. trebuie date pucte de sudura si trasa, mai apoi chit si vopsit.


--------------------
* * *
Dacia Logan Ambition 1.5 dCi - iunie 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
meganedeux
post 5 Sep 2007, 13:17
Post #11


Membru


Group: Members
Posts: 116
Joined: 24 October 05




Pe mine m-a costat asa ceva ~5 milioane totul la un service in Bucuresti. A iesit f. bine. Din pacate de atunci am mai rashcait-o o data pe aceeasi aripa. Uff, daca e asa lunga.


--------------------
Renault Megane II 2004
Renault Megane2 Sedan
1,5 dci 80cp, Authentique, Gri
12/2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ahernar
post 5 Dec 2007, 12:01
Post #12


Membru incepator


Group: Members
Posts: 26
Joined: 22 July 05
From: Bucuresti




Ce service ?


--------------------
DACIA Logan EASY 1.4 2007 - B-yy-HWP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 4th May 2024 - 16:14
Forum Renault