DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Closed TopicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> ambreiaj

madarfacar
post 9 May 2012, 23:31
Post #1


Membru


Group: Members
Posts: 100
Joined: 24 January 09




Salut!

Astazi, dupa un drum de cca 4 km am vrut sa parchez...apas abreiaju, se aude un trosc, si apoi pedala devine moale, patineaza si se aude un zogomot ca de "clantanit frecat" destul de puternic.
Masina, de cand am cumparat-o avea pedala de ambreiaj foarte tare (am facut de atunci 30000 km cu ea fara probleme la ambreiaj) si avea si un huruit cand era apasat.

A crapat, sa inteleg? De care sa iau? Am gasit Valeo - made in france; Master - made in germany. ambii vanzatori recomandau pe cel Master, desi era mai ieftin.

in alta ordine de idei, imi pierde destul de mult antigel pe la termostat(se va rezolva cu niste silicon in viitor). este posibil ca antigelul sa intre la ambreiaj si sa ii dea simptomele de mai sus?

+++Imi cer scuze ca am deschis un topic nou dar asa atrag atentia. Vreau sa il schimb azi si desi am postat pe un alt topic, nu imi raspunde nimeni. si nu vreau sa dau banii degeaba pe kit de ambreiaj.


--------------------
Dacia Solenza 2003 / Rapsodie
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
canea_dragos
post 12 May 2012, 19:16
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 660
Joined: 13 April 09
From: Bucuresti




Huruitul cand este apasat ambreiajul provine de la rulment. Daca cumva ai acel zgomot de "diesel" cand ambreiajul nu este apasat este de la discul de ambreiaj.

Eu mi-am pus ambreiaj LUK si am 5000 km cu el, merge ceas. 300 ron m-a costat acum 8 luni.

Cati km are masina? Verifica cablul de ambreiaj sa nu fie rupt la furca ambreiajului sau la pedala de ambreiaj. Daca este ok cablul schimba urgent ambreiajul!

E drept ca termostatul este deasupra cutiei si zici ca poate intra antigel la ambreiaj pe acolo, dar eu sunt de parere ca nu are treaba. Rezolva rapid si cu antigelul ca nu stii cum scapi rapid de el acuma vara si-ti fierbe motorul de nu te vezi!

This post has been edited by canea_dragos: 12 May 2012, 19:19


--------------------
DACIA SOLENZA 2004 Confort - PH 88 CDM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
madarfacar
post 13 May 2012, 12:41
Post #3


Membru


Group: Members
Posts: 100
Joined: 24 January 09




am schimbat ambreiajul cu un kit Master-sport...era placa indoita si rulmentul era terminat...masina are 99000 km.

multumesc oricum.


--------------------
Dacia Solenza 2003 / Rapsodie
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Closed TopicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 14th May 2024 - 14:40
Forum Renault