DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

4 Pages < 1 2 3 4 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Zona "experti" in imobiliare, Pentru cei care lucreaza in domeniu si nu numai....

argon
post 29 Jul 2008, 09:04
Post #31


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




pretul e dat de oferta.


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
fizzo
post 29 Jul 2008, 09:08
Post #32


Membru autentic


Group: Members
Posts: 205
Joined: 2 July 05




QUOTE(argon @ 29 Jul 2008, 09:04)
pretul e dat de oferta.
*



corect pana la un punct dar nu in totalitate

sa va dau un indiciu: se considera pretul de nou pentru un apartament (aceeasi zona, imbunatatiri similare)


--------------------
Dacia Logan Preference 1.4 - B-43-BGJ
I might look stupid, but when i look around, i still have hope.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DMP
post 29 Jul 2008, 09:23
Post #33


Mumu' padurii


Group: Members
Posts: 1.670
Joined: 4 September 06
From: Bucuresti




QUOTE(fizzo @ 29 Jul 2008, 09:08)
sa va dau un indiciu: se considera pretul de nou pentru un apartament (aceeasi zona, imbunatatiri similare)
*



Pretul de nou il vezi cuprinzand si profitul dezvoltatorului, comisionul de intermediere pentru agentiile care vand apartamentul din blocul nou, etc?
Ca daca il vezi doar ca si costuri ...

Pana la urma tot la raportul cerere - oferta se ajunge. Iar pretul e dat de echilibrul lor.
Daca eu ca dezvoltator impreuna cu agentiile care vand apartamentul construit de mine ajung la un pret (costuri + comisioane agentie + profit dezvoltator) de 150.000 eur si pe piata gasesc cumparator pentru apartamentul meu care e dispus sa cumpere la 200.000 eur, la ce pret credeti ca se face tranzactia???

La noi cererea a fost dusa rau in sus de creditele de la banci iar oferta se misca, cum e si normal, mai greu. Deci ajustarea spre echilibru se face pe pret, nu pe cantitate.


--------------------
Dacia Logan 1.5 dci 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radian
post 29 Jul 2008, 09:24
Post #34


gandeste pozitiv: nu spera si nu ai teama...


Group: Members
Posts: 1.273
Joined: 17 January 05
From: petrosani




Fizzo, fara a contesta in niciun fel problema despre care vorbesti, am vrut doar sa precizez ca din toate solutiile posibile implicarea statului in constructia de locuinte este cea mai proasta.

Cum preciza cineva mai sus, rolul statului este sa stabileasca regulile si sa impuna respectarea lor (cat de bine sau de rau o face e alta discutie) si nu sa se implice in activitati comerciale. Implicarea statului in activitati comerciale atrage dupa sine management neperformant si coruptie.

In ceea ce priveste politica bancilor, asta e, situatia a cam scapat de sub control, bancile in RO au regim de stat in stat si fac cam ce vor... Poate o "emigrare" masiva spre creditele mult mai "prietenoase" oferite de bancile din vest le-ar obliga sa-si revizuiasca strategia.


--------------------
dacia logan ambition 2005 - HD 06 LDM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 29 Jul 2008, 09:26
Post #35


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




QUOTE(radian @ 29 Jul 2008, 10:24)
implicarea statului in constructia de locuinte este cea mai proasta.
*




statului roman, format dintr-o adunatura de spagari nenorociti.


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vijelie
post 29 Jul 2008, 09:29
Post #36


membru violet


Group: Members
Posts: 4.605
Joined: 11 November 05
From: Bucuresti




QUOTE(radian @ 29 Jul 2008, 09:24)
... Implicarea statului in activitati comerciale atrage dupa sine management neperformant si coruptie...
*


Ai dreptate dar nu si in cazurile cu impact maxim asupra structurii sociale a populatiei, cum e problema locuintelor.
In alta ordine de idei, ai sa fii la fel de suprins (cum am fost si eu, de altfel) daca ai sa vezi in cate mari companii este implicat statul in multe tari dezvoltate. De coruptie aia nu fac prea mare tam-tam, dar rezultatele sunt cele la care visam si noi.


--------------------
Dacia Duster 2011 Laureate dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DMP
post 29 Jul 2008, 09:33
Post #37


Mumu' padurii


Group: Members
Posts: 1.670
Joined: 4 September 06
From: Bucuresti




E implicat bine de tot in companii de interes national cum sunt cele din industria de energie. Exemple bune se gasesc in Franta si Germania. Unele dintre companiile alea sunt acum si in Romania, "privatizand" industria noastra de energie ...


--------------------
Dacia Logan 1.5 dci 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radian
post 29 Jul 2008, 09:39
Post #38


gandeste pozitiv: nu spera si nu ai teama...


Group: Members
Posts: 1.273
Joined: 17 January 05
From: petrosani




QUOTE(argon @ 29 Jul 2008, 09:26)
statului roman, format dintr-o adunatura de spagari nenorociti.
*



Asta-i partea frumoasa intr-o democratie, fiecare are dreptul sa injure pe cine are chef...

Pana nu de mult ciuca de bataie erau regiile autonome ale statului, care detinand monopolul isi pemiteau sa ofere servicii proaste si scumpe, si angajatii regiilor luau suturile in cur, ei erau cei injurati de nemultumiti...

Vijelie, daca vorbesti de tarile UE, asa-i. Exista insa si alternativa americana, nu cred ca poti sa-mi dai vreun exemplu de activitate economica in care sa fie implicat statul.


--------------------
dacia logan ambition 2005 - HD 06 LDM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vijelie
post 29 Jul 2008, 09:45
Post #39


membru violet


Group: Members
Posts: 4.605
Joined: 11 November 05
From: Bucuresti




Nu, nu pot. Dar nici nu vreau, fiindca deosebirile dintre noi si americani sunt mai numeroase decat eventualele asemanari. Mai e un motiv: suntem la 2 pasi distanta de tari democratice pentru care capitalismul nu a fost un motiv de dezumanizare sub pretextul eficientizarii. Eu zic ca e mai usor sa urmam calea lor decat sa ne dam jmekeri cu ochii la palaria lui JR Ewing si cu covrigi cu sare la masa de pranz.


--------------------
Dacia Duster 2011 Laureate dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
St
post 29 Jul 2008, 11:34
Post #40


Membru


Group: Members
Posts: 4.438
Joined: 18 July 04
From: Bucuresti




QUOTE(argon @ 29 Jul 2008, 08:22)
nene radian, ia  uita-te in curte la nemti de exemplu, si vezi cum intervine statul, vezi cate milioane de familii stau in chirie LA STAT, in apartamente construite DE STAT tocmai in acest scop, si te asigur ca nu sunt locuinte sociale, sunt de la garsoniere la apartamente de lux.
*




Acelasi lucru se intampla si in Olanda.

Cand o sa scada preturile la apartamente in Bucuresti? rolleyes.gif


--------------------
Mazda/ BMW MX-5/ 650GS 2012/ 2004
Fericirea este ceva ce nu se atinge niciodata,dar in cautarea ei merita sa alergi toata viata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 29 Jul 2008, 11:35
Post #41


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




ce state de r@h@t..Germania, Olanda... mai bine la noi blink.gif


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
OAP
post 29 Jul 2008, 11:38
Post #42


Membru autentic


Group: Members
Posts: 808
Joined: 7 November 06
From: Bucuresti




QUOTE(St @ 29 Jul 2008, 12:34)
Cand o sa scada preturile la apartamente in Bucuresti?  rolleyes.gif
*


Cand nu o sa mai fie interes sa fie ridicate wink.gif
...si, da, interventia statului ar fi salutara pe piata imobiliara asa cum BN mai intervine in prag de criza financiara...


--------------------
. . .
Pus astfel în lumină, ancorat în sinergia faptelor, recursul la universalitate nu eludează meandrele concretului.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Andy_ACS
post 29 Jul 2008, 11:59
Post #43


Yes, I'm not!


Group: Members
Posts: 6.274
Joined: 19 July 04
From: Craiova




QUOTE(St @ 29 Jul 2008, 12:34)
Cand o sa scada preturile la apartamente in Bucuresti?
*



Cand oferta de pe piata va acoperi in totalitate cererea. Cu alte cuvinte dupa ce se vor construi MULTE locuinte noi. Si nu e numai cazul Bucurestiului, cam peste tot in tara e la fel. In Bucuresti sunt mai scumpe pentru ca vin mai multi acolo sa lucreze, deci e cerere mai mare.

Astept cu nerabdare momentul in care la o locuinta, la fel ca si la o masina (ca tot suntem pe fosum dedicat) va conta pe langa suprafata, zona, dotari si anul in care s-a construit imobilul.

Din punctul meu de vedere (ca "observator" al pietei imobiliare din Craiova - in cautarea unui apartament/casa) preturile au stagnat (nu au mai crescut), ba chiar se observa o mica scadere.

Daca imi permiteti o comparatie - la apartamente e pretul ca la Solenza, foarte mare. Cand vor fi alternative (cum vin acum masini SH alternativa la Solenza si cum probabil vor aparea multe complexe noi de locuinte) preturile se vor normaliza.

Bafta!


--------------------
- - -
"Be the change you want to see in the world"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lostboy
post 29 Jul 2008, 12:03
Post #44


Finding my way!


Group: Members
Posts: 3.261
Joined: 17 May 06




Vrei să zici că loganul nu este alternativă pentru solenza? blink.gif
Auziți măi ce zice domnu!!!!
radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
St
post 29 Jul 2008, 12:03
Post #45


Membru


Group: Members
Posts: 4.438
Joined: 18 July 04
From: Bucuresti




Cred ca multi asteapta cu mare nerabdare momentul in care apartamentele /terenurile nu vor mai avea pretul nesimtit de acum.

Sa va zic ca in Prelungirea Ghencea in 2000 un mp de teren era 20$, acum e vre-o 700€.(daca mai gasesti, ca aprope peste tot s-a construit)

This post has been edited by St: 29 Jul 2008, 12:04


--------------------
Mazda/ BMW MX-5/ 650GS 2012/ 2004
Fericirea este ceva ce nu se atinge niciodata,dar in cautarea ei merita sa alergi toata viata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vijelie
post 29 Jul 2008, 12:04
Post #46


membru violet


Group: Members
Posts: 4.605
Joined: 11 November 05
From: Bucuresti




QUOTE(Andy_ACS @ 29 Jul 2008, 11:59)
...Astept cu nerabdare momentul in care la o locuinta, la fel ca si la o masina (ca tot suntem pe fosum dedicat) va conta pe langa suprafata, zona, dotari si anul in care s-a construit imobilul...
*

O sa astepti mult si bine, defectele structurale ale unei cladiri nu sunt vizibile cu ochiul liber ca rugina de la Dacii. Restul (tevi, conducte, instalatii etc) sunt consumabile in raport cu durata de viata a cladirii.


--------------------
Dacia Duster 2011 Laureate dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 29 Jul 2008, 12:06
Post #47


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




Daca vreti locuinte la pretul unei masini(SH) gasiti in Valea Jiului, acum s-au mai scumpit dar acum 10-15 ani se dadeau apartamentele pe lazi de bere.


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vijelie
post 29 Jul 2008, 12:09
Post #48


membru violet


Group: Members
Posts: 4.605
Joined: 11 November 05
From: Bucuresti




Ma mir, ortacii nu prea pierdeau vremea cu berea...


--------------------
Dacia Duster 2011 Laureate dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Andy_ACS
post 29 Jul 2008, 12:39
Post #49


Yes, I'm not!


Group: Members
Posts: 6.274
Joined: 19 July 04
From: Craiova




@Lostboy - in gama de pret de 3000E (cam cat ar fi media reala la o Solenza), Logan nu e alternativa pentru ca e prea scump. A compara Logan cu Solenza e ca si cum ai compara o casa cu un apartament. Ideea e sa apara masini ieftine ca sa scada pretul la slz, la fel cum ideea e sa se construiasca mult (si eficient, pret mic pe mp) ca sa scada pretul astora vechi.
@vijelie - nu cred ca o sa astept eu mult si bine, o sa vezi ca in urmatorii ani vechimea imobilului o sa conteze mult mai mult decat acum (mai ales daca apar apartamente/case noi. Cine da 1500E/mp la apartament in bloc din '70 cand cu 1700E/mp ia apartament in bloc din 2008 - preturi pur ipotetice, cu rol de exemplu).
@argon - sunt foarte ieftine acolo locuintele, dar in stare deplorabila, iar zona e fara viitor. Eu vad lucrurile asa: cumperi casa in orasul in care vrei sa stai/lucrezi, nu te muti in orasul in care iti premiti sa iei casa... cel putin asa sper smile.gif

Bafta!

This post has been edited by Andy_ACS: 29 Jul 2008, 12:39


--------------------
- - -
"Be the change you want to see in the world"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vijelie
post 29 Jul 2008, 12:54
Post #50


membru violet


Group: Members
Posts: 4.605
Joined: 11 November 05
From: Bucuresti




Vise, taica, vise...
Numai in primele 3 luni din 2008 preturile la cimenturi au crescut cu peste 35%, cam la fel si otelul. Perspective sunt dar nu de reduceri de preturi. Presiunea pe salarii e mare, cine nu plateste bine, ramane fara muncitori. Adaugam si componenta de crestere datorita speculei cu terenuri si gata.


--------------------
Dacia Duster 2011 Laureate dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Andy_ACS
post 29 Jul 2008, 12:59
Post #51


Yes, I'm not!


Group: Members
Posts: 6.274
Joined: 19 July 04
From: Craiova




E doar parerea ta. Eu te pot sfatui, in calitate de coleg de forum, sa nu cumperi acum, sa mai astepti putin (daca ai nevoie de casa). Asta e parerea mea, daca vrei tii cont, daca nu faci cum crezi si cu asta basta, nu sunt "expert" in imobiliare si nici nu am timp sa ma contrazic cu tine pe previziuni si parerile noastre personale. Timpul va decide cine a avut dreptate.

Ca sa intelegi mai bine ideea mea cu ieftinirile: e clar ca la noi exista inflatie, e clar trendul ascendent al salariilor si preturilor de toate felurile. Daca peste 4 ani eu nu o sa mai dau 100 de salarii pe apartament, ci numai 70 de salarii eu consider ca e o imbunatatire (chiar daca pretul de atunci > pretul de acum).

Bafta!


--------------------
- - -
"Be the change you want to see in the world"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DMP
post 29 Jul 2008, 13:20
Post #52


Mumu' padurii


Group: Members
Posts: 1.670
Joined: 4 September 06
From: Bucuresti




Ce zici tu Andy e o crestere a puterii de cumparare raportata la un bun, in cazul de fata casa (apartament). Si e valabila daca vezi lucrurile pe medie, nu doar la salariul tau.

Din nefericire, realitatea a aratat-o vijelie ...

Ar fi o speranta de ieftinire dar de asta ar putea beneficia doar cei ce pot cumpara cu banul jos.
BNR vrea sa incetineasca ritmul de crestere al creditului pentru persoane fizice si se gandeste sa introduca niste masuri care sa micsoreze gradul de indatorare (la un venit dat creditul maxim pe care il poti lua va fi mai mic decat in prezent).
Daca va face acest lucru, automat vor fi mai putini cei ce vor putea lua credite ipotecare de valori care sa le permita sa isi cumpere casa pe care si-o doresc. Acest lucru ar putea aduce preturile ceva mai jos.
Partea nasoala va fi in zona chiriilor.


--------------------
Dacia Logan 1.5 dci 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Shush
post 29 Jul 2008, 13:30
Post #53


٩(Ś̯Ś)۶


Group: Members
Posts: 2.117
Joined: 30 January 07
From: Brasov




QUOTE(Andy_ACS @ 29 Jul 2008, 12:39)
@vijelie - nu cred ca o sa astept eu mult si bine, o sa vezi ca in urmatorii ani vechimea imobilului o sa conteze mult mai mult decat acum (mai ales daca apar apartamente/case noi. Cine da 1500E/mp la apartament in bloc din '70 cand cu 1700E/mp ia apartament in bloc din 2008 - preturi pur ipotetice, cu rol de exemplu).
*


Mai bine intr-un bloc vechi, decat in unul nou cu pereti atat de subtiri ca nu poti dormi noaptea din cauza sforaitului vecinului happy.gif


--------------------
Seat Leon 2008 Reference 1.6 - Bv-29-Trei Litere
Yamaha YZF-R125 2009 - Bv-88-Aceleasi Trei Litere
ex Dacia Logan 2005 Laureate 1.4
If a vegetarian eats vegetables, what does a humanitarian eat ?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 29 Jul 2008, 13:33
Post #54


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




depinde ce intelegi prin nou, blocurile facute dupa 1985-90 sunt foarte bune, comparativ cu astea facute pe banda rulanta in ziua de azi.


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
logan1.5dci
post 29 Jul 2008, 13:34
Post #55


Nu Există Informații


Group: Members
Posts: 881
Joined: 29 September 05
From: Dobrogea




Parerea mea, daca o iau cronologic , preturile imobilelor in Romania(si banuiesc in toate tarile foste comuniste)erau cu mult mai mici decat cele din occident, asa ceva nu era admisibil, cred ca veneau strainii si cumparau tot, de aceea inainte de aderare, preturile trebuiau sa se alinieze, cum se putea creste pretul?
Doar intr-un singur fel, prin "incompetenta", adica s-au facut ca le pasa, da de fapt abia abia au reusit sa termine unele blocuri incepute pe vremea odiosului. Deci numarul locuintelor nou construite in primii 10 ani de la evenimentele din '89, a fost nu mic, foarte mic. Mereu a crescut cererea, omul de voie, de nevoie ca sa nu mai stea cu socrii a strans din dinti, a mai facut un imprumut, unora le-au mers afacerile si au inceput sa dea mai mult pe imobile.

Sacalii cei mai mari, dealtfel in vizuinea mea, uneltitorii care au acentuat cresterea preturilor au fost agentiile imobiliare. Acestea in goana lor de a atrage cat mai multi vanzatori(ca asta le trebuia, marfa) le promiteau mereu peste cat cereau acestia, normal ca, vanzatorilor le sclipeau ochii.
"Cu cat doriti sa vindeti?
Pai m-am gandit la 8500 .
Daca il vindeti prin agentia noastra, avem clienti care v-ar da 9000."

Si uite asa, pe fondul unei crize de locuinte, preturile cresteau continuu, statul privea multumit si isi baga mana si isi umplea gaurile din taxe. La un apartament cumparat cu 85.000 euro, notarul(el colecteaza si partea statului) m-a curatat de 92 milioane ROL

(uneori chiar imi vine sa le sparg teasta, ce mama dracului fac cu atatia bani? Nu numai de la mine, de la o tara intreaga, tot ce misca plateste sub o forma sau alta taxe, pentru ce? Ce imi face mie statul? Cu ce ma ajuta? Nu ma refer la ajutor, sa-mi creeze conditii sa pot sa ma dezvolt, invatamant, sanatate, legi bune, sosele bune, administratie si justitie buna, nu mai vorbesc de coruptia inconjuratoare) da hai ca o dau tare in off topic.

Avem un noroc pe jumatate , la inceput capsunarii si ploscarele, trimiteau bani in tara ca sa-si cumpere imobile, de aici, iar crestere, au cumparat, da unii nu mai au de gand sa se intoarca, ba chiar au inceput sa vanda in Romania ca sa-si cumpere pe afara. Normal ar fi sa scada, da romanul s-a invatat de atatia ani sa creasca, asa ca nu mai vand, s-a ajuns la blocaj, prefera sa le inchirieze daca le prisosesc, da tot nu le vand.

Era o sansa in dezvoltatorii imobiliari, da treaba nu a mers cum trebuia, pe langa faptul ca forta de munca calificata, a plecat in afara, mereu au venit peste ei cresteri de preturi, oamenii si-au facut niste calcule, vor si ei sa-si scoata banii, macar dublu. Asa ca stau cu ele si spera .

Asa ca , parere personala, in mod normal (economie sanatoasa) ar trebui sa scada, da nu cred, prea curand in Romania.

Zicea cineva de cresterea salariilor, in Romania cand cresc salariile cresc si preturile. sad.gif





This post has been edited by logan1.5dci: 29 Jul 2008, 14:32


--------------------
Nu Există Informații Nu Există Informații Nu Există Informații - Nu Există Informații
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vijelie
post 29 Jul 2008, 13:44
Post #56


membru violet


Group: Members
Posts: 4.605
Joined: 11 November 05
From: Bucuresti




Strainii au venit si au cumparat fiindca legislatia le-a permis asta.
Alte state mult mai europene ca noi au niste restrictii de te umfla rasul la prima vedere, gen "apararea securitatatii nationale", "prevenirea speculatiilor cu pamant", "pastrarea structurii sociale a natiunii" etc.


--------------------
Dacia Duster 2011 Laureate dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
St
post 29 Jul 2008, 13:56
Post #57


Membru


Group: Members
Posts: 4.438
Joined: 18 July 04
From: Bucuresti




Poate continua criza asta de a inceput anul asta si BNR inaspreste conditiile de creditare, lucruri ce ar duce la un pret mai mic peste 3-4 ani.


--------------------
Mazda/ BMW MX-5/ 650GS 2012/ 2004
Fericirea este ceva ce nu se atinge niciodata,dar in cautarea ei merita sa alergi toata viata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Shush
post 29 Jul 2008, 13:56
Post #58


٩(Ś̯Ś)۶


Group: Members
Posts: 2.117
Joined: 30 January 07
From: Brasov




QUOTE(argon @ 29 Jul 2008, 13:33)
depinde ce intelegi prin nou, blocurile facute dupa 1985-90 sunt foarte bune, comparativ cu astea facute pe banda rulanta in ziua de azi.
*


Eu locuiesc intr-un bloc construit in 87 si pot sa zic ca nu se compara cu blocurile construite acum peste noapte. Cu pereti subtiri si strambi si mai ales construite in tot felul de zone ciudate, deoarece doar acolo mai erau locuri libere (langa cimitire, langa gropi de gunoi ... )


--------------------
Seat Leon 2008 Reference 1.6 - Bv-29-Trei Litere
Yamaha YZF-R125 2009 - Bv-88-Aceleasi Trei Litere
ex Dacia Logan 2005 Laureate 1.4
If a vegetarian eats vegetables, what does a humanitarian eat ?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Andy_ACS
post 29 Jul 2008, 14:06
Post #59


Yes, I'm not!


Group: Members
Posts: 6.274
Joined: 19 July 04
From: Craiova




QUOTE(Shush @ 29 Jul 2008, 14:56)
Eu locuiesc intr-un bloc construit in 87 si pot sa zic ca nu se compara cu blocurile construite acum peste noapte. Cu pereti subtiri si strambi si mai ales construite in tot felul de zone ciudate, deoarece doar acolo mai erau locuri libere (langa cimitire, langa gropi de gunoi ... )
*


Eu zic ca nu e bine sa generalizezi - sunt blocuri noi facute de mantuiala, dar si unele de calitate, izolate fonic si termic, ceea ce nu se visa la blocurile foarte vechi si igrasioase.
Blocuri de dupa '80 se considera noi (relativ la durata de viata a unui bloc). Insa un bloc din '55-'60 din caramida care se macina, tencuiala care cade, instalatii sanitare si electrice prost concepute si vechi, izolare termica si fonica lipsa.... e trist ca preturile sunt comparabile. Atentie la cumparare, se poate da "o fatuiala" rapida la un apartament, la fel ca la o masina.

Bafta!


--------------------
- - -
"Be the change you want to see in the world"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adip
post 29 Jul 2008, 14:08
Post #60


Banned


Group: Members
Posts: 2.177
Joined: 12 July 06
From: Melbourne, Victoria




Mai asteptati si voi un pic, sa-mi vand apartamentul din Buc, ca-l scot la vanzare, si dup-aia pot sa scada preturile cat vreti voi smile.gif
Desi nu vad cum pot sa scada preturile cat timp raportul cerere/oferta e cel care e acum.


--------------------
* * *
What you live with you learn.
What you learn you practice.
What you practice you become.
What you become has consequences .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
4 Pages < 1 2 3 4 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 7th June 2024 - 10:30
Forum Renault