DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

10 Pages « < 6 7 8 9 10 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> amortizoare, amortizoare

Maskatu
post 26 Jan 2013, 07:46
Post #211


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




Nu mai luati bilstein. La mine dupa 4 ani si nici 40mii km s-a scurs unul din 4. Acum o sa caut monroe..


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GR 03 ZUG
post 27 Jan 2013, 21:02
Post #212


Catalin Popa


Group: Members
Posts: 99
Joined: 5 January 12




eu acum 2 ani mi-am pus amortizoare de uzina pe fata si la nici o jumatate de an au inceput sa curga asa ca am gasit pe cineva in bucuresti care repara amortizoarele.
am iesit undeva la jumatate din costul unor amortizoare noi si vad ca inca rezista, nu curge, nu troncane...de acum incolo nu mai imi cumpar amortizoare, o sa le reconditionez.


--------------------
Dacia Solenza 2003 - GR 03 ZUG
Intotdeauna cu un pas inainte!
Inaintea cui?
HABAR NU AM...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Iulikk
post 27 Jan 2013, 21:06
Post #213


Fost Membru Solenzar


Group: Members
Posts: 8.949
Joined: 6 May 08
From: Litoral




Si, cam in ce consta "reconditionarea" asta?


--------------------
Autoturism visiniu cu roti - CT ?? XXX
Dieselul e pentru tractoare, gazul pentru butelii, iar benzina pentru masini.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GR 03 ZUG
post 27 Jan 2013, 21:38
Post #214


Catalin Popa


Group: Members
Posts: 99
Joined: 5 January 12




QUOTE(Iulikk @ 27 Jan 2013, 21:06)
Si, cam in ce consta "reconditionarea" asta?
*




pai le schimba uleiul din ele, garniturile, verifica tija sa vada daca e stramba sau nu....si nu stiu ce le mai face...dar m-au tinut destul de bine...


--------------------
Dacia Solenza 2003 - GR 03 ZUG
Intotdeauna cu un pas inainte!
Inaintea cui?
HABAR NU AM...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 28 Jan 2013, 09:05
Post #215


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




Mai precis cat a costat reconditionarea / manopera de montare ? Au iesit identice amortizoarele ca actiune ?


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 28 Jan 2013, 09:54
Post #216


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




Uleiul ala este introdus sub presiune cu ajutorul unor prese speciale. Nu stiu ce scule au astia de reconditioneaza amortizoare dar sunt sigur ca un amortizor reconditionat rezista cel mult jumatate. din cat rezista unul nou. Adica in final mai convenabil este sa pui unul nou decat sa repari de doua ori cel vechi.


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GR 03 ZUG
post 29 Jan 2013, 14:30
Post #217


Catalin Popa


Group: Members
Posts: 99
Joined: 5 January 12




QUOTE(marius80_eugen @ 28 Jan 2013, 09:05)
Mai precis cat a costat reconditionarea / manopera de montare ? Au iesit identice amortizoarele ca actiune ?
*



m-au costat undeva la 200- 220 lei.
au iesit chiar mai bine decat cele originale, adik m-au intrebat dak vreau sa fie la fel cu cele originale sau sa le faca mai bine. chestia este k ti le face exact cum vrei, mai tari, mai moi etc.

ti le face si sport daca vrei....
eu zic ca se merita sa le reconditionezi decat sa le mai cumperi


--------------------
Dacia Solenza 2003 - GR 03 ZUG
Intotdeauna cu un pas inainte!
Inaintea cui?
HABAR NU AM...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 30 Jan 2013, 08:03
Post #218


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




Nu vreau sa fiu gica contra dar cum se poate ca ceva sh si reconditionat sa fie mai bun si eficient decat ceva nou? Pana la urma cel putin 70-80% din amortizorul vechi se pastreaza in continuare. Ce ii schimba? Uleiul si garnitura aia care tine tija de baza. Ai dat 220 pentru toate 4 sau 2?


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GR 03 ZUG
post 1 Feb 2013, 23:25
Post #219


Catalin Popa


Group: Members
Posts: 99
Joined: 5 January 12




QUOTE(Maskatu @ 28 Jan 2013, 09:54)
Uleiul ala este introdus sub presiune cu ajutorul unor prese speciale. Nu stiu ce scule au astia de reconditioneaza amortizoare dar sunt sigur ca un amortizor reconditionat rezista cel mult jumatate. din cat rezista unul nou. Adica in final mai convenabil este sa pui unul nou decat sa repari de doua ori cel vechi.
*



smile.gif) uleiul nu este introdus sub presiune...amortizorul isi face singur presiunea....si uite k pe mine m-au tinut cele reconditionate de 3 ori mai mult decat cele noi...deci nu sunt de acord cu tine. daca ar fi asa nasoale nu cred k avea atatia clienti si nu l-ar mai cauta nici clientii vechi.

1 Feb 2013, 23:32:
QUOTE(Maskatu @ 30 Jan 2013, 08:03)
Nu vreau sa fiu gica contra dar cum se poate ca ceva sh si reconditionat sa fie mai bun si eficient decat ceva nou?  Pana la urma cel putin 70-80% din amortizorul vechi se pastreaza in continuare. Ce ii schimba? Uleiul si garnitura aia care tine tija de baza. Ai dat 220 pentru toate 4 sau 2?
*



Cand se strica un amortizor ce anume se strica defapt?
-curge uleiul din el
-se stramba tija.

Baietii se uita la tija sa vada daca este stramba sau nu, daca este stramba o inlocuieste si schimbadu-i uleiul si semeringurile nici nu mai curge si amortizor este ca si nou.
Eu unul le-am reconditionat pe toate si sunt super incantat pana acum de ele.Pe spate le-am reconditionat acum 3 ani si inca sunt bune si pe fata acum 2 ani si inca rezista sa zic asa.

This post has been edited by GR 03 ZUG: 1 Feb 2013, 23:32


--------------------
Dacia Solenza 2003 - GR 03 ZUG
Intotdeauna cu un pas inainte!
Inaintea cui?
HABAR NU AM...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 2 Feb 2013, 07:33
Post #220


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




K nu este introdus sub presiune. Imi cer scuze dar nu sunt familiarizat cu procesul tehnic. Intr-adevar cand un amortizor se strica inseamna ca s-a strambat tija sau a iesit uleiul.

Tu zici ca te-au tinut cele reconditionate de 3 ori mai mult decat cele noi. Pai pe mine cele din fabrica m-au tinut pana in 2008 adica 7 ani, deci nu cred ca pe tine te-ar fi tinut cele reconditionate 14 ani, ca doar nici nu are masina atat. Iar acum in 2013 mi-a picat unul din ele. Deci a rezistat cam 4 ani. Din nou, nu cred ca cel reconditionat te tine 12 ani... Eu zic ca tin la fel.


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
fuzzzy
post 2 Feb 2013, 09:50
Post #221


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.080
Joined: 21 February 09
From: BucureSHIT!




Maski, vezi ca singura diferenta majora e la ulei, se foloseste ulei de furca de motocicleta, e cel mai simplu mod de a regla duritatea amortizoarelor....

p.s.: daca omul se pricepe, e posibil sa faca procesul de montaj chiar mai bine ca in fabrica unde este automatizat (deh, omul inca mai are niste avantaje asupra masinii).


--------------------
reno clio hb '02 - X-xXx-XxX
"Roata, chiar de-ar fi pătrată, tot se-nvârte, câteodată." - N. Guță
Ca tratament general contra durerilor, recomand Xanax. Ramai cu durerea de p#!@
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 2 Feb 2013, 10:22
Post #222


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




K. Eu am investigat problema si se pare ca la amortizoare nu se gasesc decat bilstein, la 110-120 bucata. Arcul este 130 original si 80 de "srl", flansa 60 si rulmentul 18.


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GR 03 ZUG
post 2 Feb 2013, 13:10
Post #223


Catalin Popa


Group: Members
Posts: 99
Joined: 5 January 12




[quote=Maskatu,2 Feb 2013, 07:33]
K nu este introdus sub presiune. Imi cer scuze dar nu sunt familiarizat cu procesul tehnic. Intr-adevar cand un amortizor se strica inseamna ca s-a strambat tija sau a iesit uleiul.

Tu zici ca te-au tinut cele reconditionate de 3 ori mai mult decat cele noi. Pai pe mine cele din fabrica m-au tinut pana in 2008 adica 7 ani, deci nu cred ca pe tine te-ar fi tinut cele reconditionate 14 ani, ca doar nici nu are masina atat. Iar acum in 2013 mi-a picat unul din ele. Deci a rezistat cam 4 ani. Din nou, nu cred ca cel reconditionat te tine 12 ani... Eu zic ca tin la fel.
*

[/quo

Eu nu ziceam de cele ale masinii, si pe mine m-au tinut cred k 6-7 ani....
Le-am inlocuit pe cele ale masinii cu unele de uzina, care nu m-au tinut decat 6-7 luni si dupa aia am fost si le-am reconditionat.

Ca si flanse eu vreau sa le inlocuiesc pe cele originale cu unele pt megane 1. Merg puse doar k trebuie alungita o singura gaura unde se prind ele de oala pt amortizor (ma refer pe fata). Pentru Megane 1 vin si pe Sachs, Moog si alte firme mai bune decat cele de "uzina".

2 Feb 2013, 13:14:
Un amortizor cand iese din fabrica sa zic asa, lucreaza undeva la 60 %. Baietii de acolo pot sa le faca sa lucreze si 90-100 %, dar probabil rupe plamanii in tine knd dai intr-o groapa.smile.gif)

This post has been edited by GR 03 ZUG: 2 Feb 2013, 13:14


--------------------
Dacia Solenza 2003 - GR 03 ZUG
Intotdeauna cu un pas inainte!
Inaintea cui?
HABAR NU AM...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristy2008
post 3 Feb 2013, 15:16
Post #224


Membru


Group: Members
Posts: 177
Joined: 19 March 08
From: CALARASI




Se poate repara un amortizor blocat? Am pe fata unul care din cate se pare este blocat.


--------------------
dacia solenza 2004 scala
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GR 03 ZUG
post 3 Feb 2013, 17:10
Post #225


Catalin Popa


Group: Members
Posts: 99
Joined: 5 January 12




QUOTE(cristy2008 @ 3 Feb 2013, 15:16)
Se poate repara un amortizor blocat? Am pe fata unul care din cate se pare este blocat.
*




Cred ca da. Ca oricum le desface sa vada ce si cum si il si deblocheza.


--------------------
Dacia Solenza 2003 - GR 03 ZUG
Intotdeauna cu un pas inainte!
Inaintea cui?
HABAR NU AM...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tr04www
post 4 Feb 2013, 11:06
Post #226


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.117
Joined: 13 October 09
From: Bucuresti




Dar de cand se masoara durata de viata a unui amortizor in ani si nu in kilometrii parcursi? Ca asa daca faci 50000 km intr-un an, normal ca se duce mai repede amortizorul.

This post has been edited by tr04www: 4 Feb 2013, 11:07


--------------------
Renault Talisman Intense 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 4 Feb 2013, 13:42
Post #227


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




QUOTE(GR 03 ZUG @ 1 Feb 2013, 23:25)
smile.gif) uleiul nu este introdus sub presiune...amortizorul isi face singur presiunea....si uite k pe mine m-au tinut cele reconditionate de 3 ori mai mult decat cele noi...deci nu sunt de acord cu tine. daca ar fi asa nasoale nu cred k avea atatia clienti si nu l-ar mai cauta nici clientii vechi.

<span class='edit'>1 Feb 2013, 23:32:</span>
Cand se strica un amortizor ce anume se strica defapt?
-curge uleiul din el
-se stramba tija.

Baietii se uita la tija sa vada daca este stramba sau nu, daca este stramba o inlocuieste si schimbadu-i uleiul si semeringurile nici nu mai curge si amortizor este ca si nou.
Eu unul le-am reconditionat pe toate si sunt super incantat pana acum de ele.Pe spate le-am reconditionat acum 3 ani si inca sunt bune si pe fata acum 2 ani si inca rezista sa zic asa.
*


1. majoritatea amortizoarelor de pe piata sunt mixte , adica gaz-ulei si nu numai ulei . Respectivul , prin procedeul tehnic folosit , e clar ca nu face decat pe ulei ;
2. la amortizor se duc mai intai bucsele din capete si apoi restul din interiorul amortizorului ;
3. pe fata , numai riscul de a nu iesi la fel amortizoarele ma face sa renunt la astfel de fantezii . In trecut imi intarisem doua amortizoare , dar am trecut prin multe cheltuieli cu ea , asa ca am renuntat la ele si tot noi am luat . Pe fata este multa munca si ajungi sa te coste manopera cat amortizoarele .


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GR 03 ZUG
post 4 Feb 2013, 17:29
Post #228


Catalin Popa


Group: Members
Posts: 99
Joined: 5 January 12




QUOTE(marius80_eugen @ 4 Feb 2013, 13:42)
1. majoritatea amortizoarelor de pe piata sunt mixte , adica gaz-ulei si nu numai ulei . Respectivul , prin procedeul tehnic folosit , e clar ca nu face decat pe ulei ;
2. la amortizor se duc mai intai bucsele din capete si apoi restul din interiorul amortizorului ;
3. pe fata , numai riscul de a nu iesi la fel amortizoarele ma face sa renunt la astfel de fantezii . In trecut imi intarisem doua amortizoare , dar am trecut prin multe cheltuieli cu ea , asa ca am renuntat la ele si tot noi am luat . Pe fata este multa munca si ajungi sa te coste manopera cat amortizoarele .
*



1.Concentratia de gaz este prea mica, si gaz au doar alea "mai sport" sa zic asa, adica alea mai rigide,cele pe ulei (cum au majoritatea masinilor) sunt mai practice pt ca nu te zdruncina cand dai peste o groapa sau denivelare)
2. asta nu e o regula "ca se duc intai bucsele si de abia pe urma amortizorul". Bucsile iti absorb socul la gropi, denivelari s.a.m.d...amortizor iti poate curge si dupa 1000 km din cauza semeringurilor, tijei (daca se stramba) sau daca e montat amortizor aiurea.
3. nu stiu cum ai intarit tu amortizoarele dar probabil nu a fost bine. eu iti zic cazul meu si al altor cativa prieteni care si-au reconditionat amortizoare si nu doar solenza sau dacia ci masini noi (Audi, Bmw, Subaru, VW etc) si care sunt si la ora actuala foarte multumiti de ele.
Nu fac reclama sau cv de genul, doar am zis ce am facut eu si alti prieteni de ai mei. Gandeste-te ca daca nu erau clientii incantati de reconditionare nu aveau atati clienti.


--------------------
Dacia Solenza 2003 - GR 03 ZUG
Intotdeauna cu un pas inainte!
Inaintea cui?
HABAR NU AM...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 5 Feb 2013, 09:51
Post #229


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




Eu am luat tot bilstein pentru fata la 110 bucata. Altceva nu am gasit pe la magazine. Toti vanzatorii lauda bilstein de care eu unul sunt dezamagit dat fiind ca dupa nici 30 mii km s-a scurs.

Zicea cineva ca ar mai fi doar monroe si ca se gaseste greu si ar costa 180 bucata.

Ps voi cand ati inlocuit amortizoarele ati pus si alte flanse si rulmenti? A mea are 92 mii km.


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GR 03 ZUG
post 5 Feb 2013, 12:26
Post #230


Catalin Popa


Group: Members
Posts: 99
Joined: 5 January 12




QUOTE(Maskatu @ 5 Feb 2013, 09:51)
Eu am luat tot bilstein pentru fata la 110 bucata. Altceva nu am gasit pe la magazine. Toti vanzatorii lauda bilstein de care eu unul sunt dezamagit dat fiind ca dupa nici 30 mii km s-a scurs.

Zicea cineva ca ar mai fi doar monroe si ca se gaseste greu si ar costa 180 bucata.

Ps voi cand ati inlocuit amortizoarele ati pus si alte flanse si rulmenti? A mea are 92 mii km.
*



Sincer nici Monroe nu sunt extraordinare...cu flansele...trebuiesc inlocuite in mod normal, acum vezi si tu in ce stare se prezinta...parerea mea este sa-ti iti pui flanse de megane 1 pt ca sunt mult mai multi producatori buni decat cele de solenza de origine...trebuie doar o gaura alungita cu cativa mm.


--------------------
Dacia Solenza 2003 - GR 03 ZUG
Intotdeauna cu un pas inainte!
Inaintea cui?
HABAR NU AM...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Leo0608
post 5 Feb 2013, 19:23
Post #231


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.108
Joined: 13 September 08




cu monroe confirm si eu la o alta masina cu ceva ani in urma ... 2006
am luat noi, si in 6 luni de zile, masina a stat in parcare mai mult, daca am facut putini km prin bucuresti
dupa ce-am repuso la mers si am dat pe la mecanic, a inceput sa ma ia la misto ca de ce e barca masina. Cand i-am spus ca am pus amortizoare Monroe noi, pe ulei,, a inceput sa rada (alea sunt amortizoare? ) !!!

This post has been edited by total: 5 Feb 2013, 19:24


--------------------
logan pentru? 200x - X XX XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius c
post 5 Feb 2013, 20:48
Post #232


Membru


Group: Members
Posts: 156
Joined: 13 October 10




poate nu sunt cele mai bune amortizoare dar pentru solenza sunt cele mai confortabile , daca am fi avut si noi sosele ca in,, afara,, cu siguranta ca cele pe ,,gaz,,erau mai potrivite dar la ,,craterele ,, de la noi va las pe voi sa alegeti.... bafta..


--------------------
dacia solenza 1.9 diesel 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 7 Feb 2013, 10:19
Post #233


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




QUOTE(GR 03 ZUG @ 4 Feb 2013, 17:29)
1.Concentratia de gaz este prea mica, si gaz au doar alea "mai sport" sa zic asa, adica alea mai rigide,cele pe ulei (cum au majoritatea masinilor) sunt mai practice pt ca nu te zdruncina cand dai peste o groapa sau denivelare)
2. asta nu e o regula "ca se duc intai bucsele si de abia pe urma amortizorul". Bucsile iti absorb socul la gropi, denivelari s.a.m.d...amortizor iti poate curge si dupa 1000 km din cauza semeringurilor, tijei (daca se stramba) sau daca e montat amortizor aiurea.
3. nu stiu cum ai intarit tu amortizoarele dar probabil nu a fost bine. eu iti zic cazul meu si al altor cativa prieteni care si-au reconditionat amortizoare si nu doar solenza sau dacia ci masini noi (Audi, Bmw, Subaru, VW etc) si care sunt si la ora actuala foarte multumiti de ele.
Nu fac reclama sau cv de genul, doar am zis ce am facut eu si alti prieteni de ai mei. Gandeste-te ca daca nu erau clientii incantati de reconditionare nu aveau atati clienti.
*


1. Concentratia de "gaz" , adica presiunea in plus este de ajuns incat masina sa nu mai fie barca pe fata .
2. amortizorul curs nu se mai intampla de mult timp , pentru ca nu le convine sa le schimbe pe garantie , doar ca in timp se duc semeringurile interne . Bucsile duse enerveaza si multe amortizoare se schimb din cauza acestor zgomote , nu din cauza amortizoarelor .
3. un amortizor de Audi si alte OZN-uri poate ajunge la 4-6 milioane , cred ca si eu ca merita sa le rezolve astfel , dar la noi , daca este 90-110 ron amortizorul nu merita efortul.


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 7 Feb 2013, 20:51
Post #234


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




Bilsteinurile sunt doar cu ulei?


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GR 03 ZUG
post 9 Feb 2013, 03:58
Post #235


Catalin Popa


Group: Members
Posts: 99
Joined: 5 January 12




QUOTE(marius80_eugen @ 7 Feb 2013, 10:19)
1. Concentratia de "gaz" , adica presiunea in plus este de ajuns incat masina sa nu mai fie barca pe fata .
2. amortizorul curs nu se mai intampla de mult timp , pentru ca nu le convine sa le schimbe pe garantie , doar ca in timp se duc semeringurile interne . Bucsile duse enerveaza si multe amortizoare se schimb din cauza acestor zgomote , nu din cauza amortizoarelor .
3. un amortizor de Audi si alte OZN-uri poate ajunge la 4-6 milioane , cred ca si eu ca merita sa le rezolve astfel , dar la noi , daca este 90-110 ron amortizorul nu merita efortul.
*



Solenza nu are amortizoare cu gaz in ele...intelege si tu odata....si spre marea ta mirare amorizoare inca curg...nu cum zici tu "amortizorul curs nu se mai intampla de mult timp". nu inteleg de ce tot incerci sa contrazici despre anumite chestii despre care nu stii...sau probabil vrei sa arati ca esti atotstiutor? daca vrei iti dau numarul de telefon al baietilor de acolo si te poti contrazice cu ei cat vrei tu, eventual le zici sa se lase de meserie...ca stii tu mai bine...corect?


--------------------
Dacia Solenza 2003 - GR 03 ZUG
Intotdeauna cu un pas inainte!
Inaintea cui?
HABAR NU AM...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 9 Feb 2013, 19:52
Post #236


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




Bilstein-urile de pe fata care le am puse de peste 3 ani au numai ulei .
Am inteles din targ ca in prezent toate Bilstein-urile pentru SLZ sunt numai pe gaz+ulei .
Ale mele , luate noi si incercate , cand te apasai pe ele reveneau foarte greu . Cele noi , in prezent , te chinui f tare sa le apesi si revin foarte repede . Toate incercate vara , nu iarna sau in alte conditii ciudate .
Cele originale au fost numai pe ulei , Monroe . Ideea este , ca de la inceput , SLZ avea suspensia foarte moale fata de DSN si multi simteam nevoia sa fie mai ridicata , mai tare ... mai stabila .
Acum cativa ani ( 4-5 ) am intarit si eu amortizoarele de pe fata . Si acei baieti erau profesionisti , se ocupau de multi ani de tuning-uri auto , nu pot sa le reprosez nimic .
Problema atunci a fost ca taria amortizoarelor a facut sa se duca naiba toate bucsele , pivotii , capetele de bara si bieletele de directie , precum si un rulment si setul de flanse .
Nu vreau sa dau vina pe amortizoare pentru uzura bieleti anti-ruliu si pentru tamponul superior de motor , dar s-au dus naiba si alea .
In 6-8 luni ajunsesem sa schimb la masina cat nu schimbasem in toti anii de cand o luasem , astfel incat am luat 2 amortizoare noi Bilstein , le-am montat si apoi a fost liniste totala in masina . Costuri : 200 ron manopera + amortizoarele intarite , apoi inca vre-o 400 ron pentru restul de piese + inca 220 noile amortizoare Bilstein + 40 ron manopera pentru schimbatul celor intarite . Puteti adauga si timpul pierdut + multa benzina pentru alergatura la service-uri si dupa piese . Rezultatul : experinta de a avea amortizoare tari pe fata . Misto la drumuri BUNE , extrem de trist si nasol pe restul de drumuri.
Forumul este pentru ca oamenii sa-si impartaseasca cunostintele si poate ajutorul. Eu nu spun ca cei care fac acum acele amortizoare nu stiu meserie , ci spun ca cei care le instaleaza nu stiu la ce sa se astepte de la ele si ce compromisuri trebuie sa faca .
Amortizoarele care curg au probleme de fabricatie ,altfel, cele care apuca sa "ïmbatraneasca" sunt doar moi . Cele care curg se schimba pe garantie , cele care se inmoaie nu prea se schibma , indiferent de teste , pentru ca este greu sa faci o expertiza tehnica in care sa dovedesti ca unul e mai moale decat altul .
Povestile cu amortizoare curse vin de de la vechile Dacii berline , care aveau des aceasta problema din cauza problemelor de fabricatie , dar cele noi folosesc alte tehnologii . Te uitai ,vedeai ca e curs si il schimbai .
ZUG-ule ... fiecare face ce stie mai bine sau cel putin asa ar trebui . De asta poate eu nu sunt mecanic , dar cu siguranta nici tu nu esti . Ca ma contrazic , ca le stiu pe toate , ca raspund la prosti , ca ma irita ungurii ... asa sunt eu si cu siguranta altii sunt mult mai rau , dar tu cu siguranta nu esti tu persoana care sa ma judece.
Eu am povestit prin ce am trecut cu amortizoarele , iar daca cineva doreste sa inteleaga ceva , bine , altfel iara bine .
Masina mea merge ok si daca voi va trozniti rinichii si va goliti buzunarele pentru astfel de modificari . Ideea este ca amortizoarele intarite fara arcuri sport si fara bucse si piese de calitate distruge masina . SLZ modificata cu arcuri taiate si amortizoare astfel intarite merge mai prost decat cu piese noi , de origine si eu la concluzia asta am ajuns .
Daca tu castigi ceva din recomandarile astea , daca cei care-i recomanzi tu sunt genii in tuning sau nu , sincer nu ma intereseaza. Pana la urma toate astea sunt vorbe si daca vor sa dovedeasca ceva , sa faca masuratori , sa mearga cu ele la bancul de testare si apoi sa vina cu dovezi . Pot sa monteze pe o masina in locul amortizoarelor stock amortizoare modificate de ei si sa faca testul pe banc si asta cu masuratori si grafice . Pana atunci mai mult cred in Dura Lube decat in modificarea asta "perfecta" a lor .
Pana atunci eu stiu o vorba : ce e bun nu are nevoie de reclama !


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GR 03 ZUG
post 10 Feb 2013, 02:37
Post #237


Catalin Popa


Group: Members
Posts: 99
Joined: 5 January 12




NU MAI CITA POSTUL IMEDIAT ANTERIOR MAI ALES CAND ARE 3KM!!!!!!!!!!!!!!!!

Eu nu am zis k alea intarite nu iti rup ficatii in tine sau k sunt mai bune, baietii le fac exact cum le ceri tu.
Si au banc de probe, le verifica, le face si grafic si tot ce mai vrei u.
Sincer chiar nu castig absolut nmk...eu doar am fost super multumit de treaba facuta de ei si tocmai de aceea ii recomand.
P.S. Nici eu nu suport ungurii smile.gif)

<span class='edit'>10 Feb 2013, 02:38:</span>
Daca stam sa vorbim de piese si amortizoare....sincer....cred ca ne-ar trebui cateva sticle de vin si cateva pachete de tigari.smile.gif)

This post has been edited by Maskatu: 10 Feb 2013, 07:06


--------------------
Dacia Solenza 2003 - GR 03 ZUG
Intotdeauna cu un pas inainte!
Inaintea cui?
HABAR NU AM...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 10 Feb 2013, 07:08
Post #238


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




"Am inteles din targ ca in prezent toate Bilstein-urile pentru SLZ sunt numai pe gaz+ulei."
Amortizoarele de solenza sunt aceleasi cu cele de supernova. Sa inteleg ca eu acum am gaz plus ulei... M-am uitat pe cutie dar parca nu scrie nimic.


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristy2008
post 10 Feb 2013, 17:21
Post #239


Membru


Group: Members
Posts: 177
Joined: 19 March 08
From: CALARASI




Am schimbat amortizorul original monroe de pe stanga fata pentru ca se blocase (m-a tinut exact 103000 km) cu bilstein 140 lei plus 20 lei rulmentul de presiune. Pe certificatul de garantie al amortizorului scrie ca este garantat 2ani sau 60 000 km.


--------------------
dacia solenza 2004 scala
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 10 Feb 2013, 18:39
Post #240


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




Rulment de presiune?? Ce presiune? Ala e un amarat de rulment ce te ajuta (oarecum) sa invarti mai usor de volan.


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
10 Pages « < 6 7 8 9 10 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 27th April 2024 - 08:24
Forum Renault