DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

Zona financiara (by Valutar360 - curs valutar)
Curs Valutar Ultimele stiri financiare
Euro 4.9764 Un pas inainte – credite pentru taximetristi,
In ceea ce priveste contractarea unui imprumut, situatia taximetristilor este una delicata, deoarece sunt inca banci care nu acorda credite acestei categorii de solicitanti sau banci care accepta taximetristii numai in calitate de persoane fizice autorizate.Pentru a solicita un credit la una din...(citeste)
Dolar 4.65
4 Pages  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Masina de 5.000E, Ce sa aleg?

Ce sa aleg?
 
Dacia Logan NOU [ 48 ] ** [30.19%]
Dacia Solenza [ 25 ] ** [15.72%]
Clio Symbol [ 17 ] ** [10.69%]
Daewoo Nubira [ 4 ] ** [2.52%]
Daewoo Cielo [ 12 ] ** [7.55%]
Alt model de masina NOUA [ 5 ] ** [3.14%]
Masina straina SH [ 48 ] ** [30.19%]
Total Votes: 159
Guests cannot vote 
CiprianPJM
post 17 Apr 2007, 03:12
Post #1


Membru Avertizat


Group: Members
Posts: 197
Joined: 17 October 04
From: Bucuresti




Intrebarea e simpla: Fac un credit de 5.000 E. Ce masina imi iau de banii astia?

Sa fac mai bine rate sa iau Logan? Merita? Cat costa reviziile? Cat costa in caz de doamne fereste? Cat costa CASCO? E nou. E urat.

Solenza e mica si uratica si preturile la piese sunt de Renault. Unii zic ca e masina buna, dar parca daca ar fi mai comoda si mai putin saracacioasa nu ar strica.

Clio Symbol e masina buna, ma cam sperie service-ul si piesele, ca si la Logan si Solenza, masina uratica dar acceptabila.

Daewoo Nubira consuma cam mult si e cam invechita ca si conceptie. Foarte comoda in schimb si la preturile ei are dotari destule.

Daewoo Cielo e foarte invechit ca si conceptie, pise ieftine, service ieftin, am facut scoala pe Cielo si am "hambitie" sa cumpar.

Masina straina SH, nu stii ce iti iei pe cap, totusi poate sa fie buna si ieftina, variante: Opel Vectra ( A - B ), Opel Astra, Opel Corsa, VW Polo, VW Passat(vechiut), VW Lupo, Smart, etc...

Poate sa coste undeva intre 3000 si 5000E, sa fie fabricata dupa `94-`95, sa nu fie monstru (de teren, motor de 5,7L, limuzina, consum de 55 la suta, etc...).
Voi, daca ati fi in locul meu ce ati face? Masina noua/masina veche, straina/romaneasca, cat ar costa pe luna un Logan nou fata de un credit facut pentru nevoi personale?

Voi ce ziceti?

This post has been edited by CiprianPJM: 17 Apr 2007, 03:13


--------------------
Opel Omega 2.0i 1997 - B 33 EZW
Zic si io, nu dau cu paru!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Funny
post 17 Apr 2007, 06:42
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.272
Joined: 7 October 04




Cu 5000Euro iti iei un Cielo bun(fabricat dupa 2001)si nu ai probleme cu el cativa ani buni!
Tot cu 5000 poti lua un Clio cam de aceeasi varsta , insa preturile la piese sunt mult mai mari.
Alta varianta ar fi un Logan nou , cel mai ieftin fiind vreo 6400Euro.
Cam asta ar fi ordinea (mai ales ca spui ca nu ai decat 5000) , restul sunt vechituri si nu merita investitia.


--------------------
Dividae et impera!
Lasciate ogni speranza , voi ch'entrate!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 17 Apr 2007, 07:31
Post #3


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




Bre, nu esti la curent, Logan nu mai e masina de 5000 de euro, e vreo 6500 cea mai cheala, care nu are nimic pe ea, ai pe 1310 mai multe dotari , daca crezi ca merita...


SLZ si Cielo lasa-le ca nu vrem masini concepute acum 20-25 de ani, nu-i asa?! (Renault 11 respectiv Opel Kadet daca iti spune ceva)


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Duyu
post 17 Apr 2007, 07:49
Post #4


Membru dependent de forum


Group: Members
Posts: 2.259
Joined: 10 March 06
From: B u c u r e ș t i




Eu te-as sfatui sa alegi intre Logan si Symbol... Oricum sa te gandesti bine... masina SH e masina SH...masina noua e masina noua... Fii foarte atent cand cumperi, ce cumperi, sa nu-ti iei o mare teapa (adica o mare rabla)! Bafta! wink.gif

QUOTE(argon @ 17 Apr 07, 07:31)
SLZ si Cielo lasa-le ca nu vrem masini concepute acum 20-25 de ani, nu-i asa?! (Renault 11 respectiv Opel Kadet daca iti spune ceva)


De acord cu tine!

Plus ca, de exemplu Cielo are un consum urban de 10,4 l/100 km (conform site-ului Daewoo Romania)....deci ca sa obtii un consum rezonabil ar trebui sa-l iei pe GPL. excl.gif


--------------------
Renault Clio Symbol 1.5 dCi, 65 CP - with Vredestein Snowtrac 3

An Fabricație: 2006

Kilometraj: ~95.000 km
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
UVN
post 17 Apr 2007, 08:02
Post #5


- Forza Poli Timisoara -


Group: Members
Posts: 130
Joined: 24 May 06
From: Timisoara




Parerea mea: cu 5000 E iti poti lua Solenza (30000-50000 km) de 3-3,5 ani cu clima, airbag, servo, inchidere, geamuri electrice... ("SLZ ... concepute acum 20-25 de ani ") sau SH un Golf mai rasarit, sau cele enumerate de colegii de pe forum.

Succes


--------------------
dacia Logan Kiss FM 14 MPI 2008 - TM...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sorin1983
post 17 Apr 2007, 08:27
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.588
Joined: 3 July 06
From: Bucuresti-Rahova




QUOTE(Duyu @ 17 Apr 2007, 07:49)
Plus ca, de exemplu Cielo are un consum urban de 10,4 l/100 km (conform site-ului Daewoo Romania)....deci ca sa obtii un consum rezonabil ar trebui sa-l iei pe GPL.  excl.gif
*


si sa iti consume 16 pe gaz?biggrin.gif stiu nu vorbesc aiurea. nu cielo!
solenza sau clio bicorp daca gasesti unu mai ieftin


--------------------
Renault Megane1- -Sisteme electronice de securitate
"Pe zi ce trece, prostii fac progrese, devin si mai prosti!" C. Vadim Tudor
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
body
post 17 Apr 2007, 09:06
Post #7


Membru autentic


Group: Banned
Posts: 568
Joined: 19 July 04
From: Ploiesti




Baga-te la un Cielo ..e cea mai buna optiune , dar sa nu fie DOHC , ci SOHC pentru ca DOHC consuma ceva mai mult in oras.
E o masina foarte fiabila si cu intretinere ieftina.
Bafta


--------------------
Mitsubishi/Suzuki Lancer/SX4 2007/2008 - PH-72-BVR PH-77-MMR
body cu lancer si nevasta cu suzuki sx4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ov
post 17 Apr 2007, 10:29
Post #8


Academician doctor inginer, savant de renume mondial


Group: Moderatori
Posts: 7.444
Joined: 11 November 03
From: Bucuresti




un corsa cu motor de 1,2 16V cu AC/servo/ABS/geamuri/inchidere, motor euro 4, gasesti dincolo la ~4000-4500 euro. Drumul si inmatricularea te mai costa MAX 5000E wink.gif

un coleg taman si-a luat un seat ibiza 1,4 cu clima (nu a/c) servo si toate balariile posibile, motor euro 3, cu 3800 euro. Actele il mai costa inca 1000 (e euro 3 masina si taxele sunt mai mari). Masina luata din germania !



--------------------
Dacia 1300 1972
when life gives you lemon, make lemonade
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CiprianPJM
post 17 Apr 2007, 10:54
Post #9


Membru Avertizat


Group: Members
Posts: 197
Joined: 17 October 04
From: Bucuresti




Stiu ca Loganul e mai scump dar dobanda mai mica la un credit auto fata de unul de nevoi personale le face OARECUM comparabile, sau fara diferente imense. De asta l-am luat in calcul. Pana acum cea mai tentanta mi se pare masina adusa de afara, desi poate sa te bage putin sau poate un pic mai mult la cheltuieli. Mai astept pareri, multumesc.


--------------------
Opel Omega 2.0i 1997 - B 33 EZW
Zic si io, nu dau cu paru!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ov
post 17 Apr 2007, 11:22
Post #10


Academician doctor inginer, savant de renume mondial


Group: Moderatori
Posts: 7.444
Joined: 11 November 03
From: Bucuresti




io ziceam de masina de afara ca alternativa la second de aici (mai ales soleza care e MEGA scumpa la ce ofera).

daca iti permiti, ia-ti logan, nu se compara cu nici o "plimbata de altu' p'afara", crede-ma, la masina second cand incepe sa pice ceva (si o sa pice, ca nu de bune le vand aia) nu stii de unde s-o apuci, pe cand, chiar si la loganul ala chel vai mama lui, fara nici o dotare si destul de scuput, ai urmatoarele avantaje care pe mine m-ar face sa-l cumpar:
1. E NOU
2. garantie
3. casco mai mic fata de alea de afara
4. incep sa cred ca maimutele din service nu se mai uita la el chiar ca la masini straine
5. IDEM 1

EDIT:

imi pare rau, nu stiu de ce am eu boala pe soleza, dar n-as cumpara asa ceva nici BATUT. Nu neg ca n-ar fi o masina buna, as fi cumparat solenza la orice ora, dar sa fie NOUA, nu un SH de care nu stii cine si-a batut joc si ti-o vinde cu cat a cumparat-o el acum X ani de noua ! D-asta am boala pe soleza, daca ar fi costat 2500-3000 euro MAX (una in firea ei, nu un cazan eventual galben cu toate ca de cand au aparut colantarile nu mai stii cu ce culoare a umblat masina aia)

This post has been edited by Ov: 17 Apr 2007, 11:25


--------------------
Dacia 1300 1972
when life gives you lemon, make lemonade
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
UVN
post 17 Apr 2007, 11:24
Post #11


- Forza Poli Timisoara -


Group: Members
Posts: 130
Joined: 24 May 06
From: Timisoara




QUOTE(CiprianPJM @ 17 Apr 2007, 11:54)
... Pana acum cea mai tentanta mi se pare masina adusa de afara, desi poate sa te bage putin sau poate un pic mai mult la cheltuieli. Mai astept pareri, multumesc.
*



Ai grija la masinile aduse din strainatate, dute tu dupa masina, nu o cumpara de la noi din tara ptr. ca au km dati inapoi, etc. Pe site-ul mobile.de (nu stiu cat de bun site este) gasesti destule masini, ai grija sa nu fie teapa... apeleaza la cunoscatori !!!


--------------------
dacia Logan Kiss FM 14 MPI 2008 - TM...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 17 Apr 2007, 11:40
Post #12


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




Ov, SLZ e SH inca din fabrica, o Nova imbunatatita...si Nova e un Renault 11(sau Pejo 309) inrautatit unsure.gif


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CiprianPJM
post 17 Apr 2007, 11:42
Post #13


Membru Avertizat


Group: Members
Posts: 197
Joined: 17 October 04
From: Bucuresti




Pe mobile.de si pe ebay.de ma uit si eu, da` iti dai seama ca teapa nu s-a nascut la noi cum nici eternitatea nu s-a nascut la sat. red ca asta ma enerveaza si pe mine la solenza. E o masina fara cine stie ce care costa dupa cinci ani (hai 3-4) cat costa de noua. E o masina decenta dar scumpa.


--------------------
Opel Omega 2.0i 1997 - B 33 EZW
Zic si io, nu dau cu paru!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 17 Apr 2007, 11:49
Post #14


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




Ce as lua eu si chiar o sa iau in curand ca a doua masina pentru oras, o masina micuta, de dupa 2001, gen Polo, Lupo, Twingo, Fiesta, luata de la o firma ce le aduce si ofera si garantie. Se incadreaza in 5000 euro cu taxa cu tot.


PS: neaparat cu A/C, restu sunt fite.

This post has been edited by argon: 17 Apr 2007, 11:52


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
V A L I
post 17 Apr 2007, 13:09
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 344
Joined: 20 September 05
From: BV




Argon: Cum adica sunt fite restul ?! Pt tine nu conteaza sa ai ABS , airbag-uri ...etc?

Daca ii permiti sa te bagi la un Logan ia in calcul o varianta la min ~7500 E (+restul de taxe care vin odata cu inmatricularea..etc). Asta ar fi prima varianta.
Clio e mai scump ca Loganul echivalent (eu zic ca nu merita diferenta )
Cielo nu merita. Nu ai dotari de siguranta , frane slabe , moor gurmand...etc

La SH nu prea ai la ce sa te bagi pana in 5000E masina buna (care sa aiba si AC) , decat la ceva din clasa mica , sau o masina mai veche (<2000 , E2) dar intretinuta bine (rar gasesti asa ceva smile.gif ).

Am eu un Megane 1 de vanzare dar este putin mai mult peste suma propusa de tine.


--------------------
Renault Clio Symbol Fidji 2006 / 1.5 dci / 65 cai
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adostar
post 17 Apr 2007, 13:41
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 419
Joined: 12 October 04
From: Galati




La 5000 euroi gasesti o solnitza foarte buna sau chiar un matiz nou daca mai pui ceva bani, decat sa iei vreun gunoi strain.


--------------------
gaz cazan 1980 - gaz/porc
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ahyle_blue_eyes
post 17 Apr 2007, 14:19
Post #17


Membru autentic


Group: Members
Posts: 672
Joined: 25 November 06
From: IASI




Consideri Matizu-ul masina??? smile.gif Mai bine as zice ca e un carucior cu motor!!!
La sh gasesti masini bune frate.As opta pentru un golf 3 sau opel vectra B


--------------------
Dacia Nova Gti 1999
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Danny_bb
post 17 Apr 2007, 14:45
Post #18


Membru autentic


Group: Members
Posts: 605
Joined: 17 February 07
From: Brasov/Slobozia




QUOTE(V A L I @ 17 Apr 2007, 14:09)
Argon: Cum adica sunt fite restul ?!  Pt tine nu conteaza sa ai ABS , airbag-uri ...etc?

Daca ii permiti sa te bagi la un Logan ia in calcul o varianta la min ~7500 E (+restul de taxe care vin odata cu inmatricularea..etc).  Asta ar fi prima varianta.
Clio e mai scump ca Loganul echivalent (eu zic ca nu merita diferenta )
Cielo nu merita. Nu ai dotari de siguranta , frane slabe , moor gurmand...etc

La SH nu prea ai la ce sa te bagi pana in  5000E masina buna (care sa aiba si AC) , decat la ceva din clasa mica , sau o masina mai veche (<2000 , E2) dar intretinuta bine (rar gasesti asa ceva smile.gif ).

Am eu un Megane 1 de vanzare dar este putin mai mult peste suma propusa de tine.
*


A zis masina de oras. Se poate si fara abs si airbaguri in oras.


--------------------
Dacia Break 1.6TD 1988, Logan 1.5 dci 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adostar
post 17 Apr 2007, 14:58
Post #19


Membru autentic


Group: Members
Posts: 419
Joined: 12 October 04
From: Galati




Omul vrea masina de oras nu frgider si nici alte monstruozitati.

P.S. - Asta de-i zici tu carucior te duce fara probleme prin toata europa, dar dacia ta nu cred ! De ce nu iti cumperi tu un golf 3 cu sute de mii de km la bord? Ti-e teama de service ? biggrin.gif

This post has been edited by adostar: 17 Apr 2007, 15:01


--------------------
gaz cazan 1980 - gaz/porc
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
_182_
post 17 Apr 2007, 15:10
Post #20


Membru autentic


Group: Members
Posts: 467
Joined: 21 May 04
From: Bucuresti




Logan Ambiance second hand - gasesti intre 5000 si 5500 euro
avantaje: kilometraj mic - 35- 50 000, vechime mica - max 2 ani

Logan Preference second hand - intre 5500 si 6000
avantaje: vezi mai sus

Fiat Panda second din Germania - costa intre 4500 si 5000
avantaje - toate motoarele sunt euro 4 - deci taxa de inmatriculare e 250 sau 300 euro - (nu dai bani aiurea pe taxa pt un euro 3 care ar insemna la banii tai disponibili cam o treime din pretul masinii).
Panda este fiabil, nu mai e valabila treaba cu Fiat-urile de slaba calitate.
Nu este mai vechi de 3 ani.

Matiz nou - 5100 euro
avantaje - e nou, e fiabil

Clio benzina - bicorp gasesti la 6000, symbol la 5000
nu lua dci second - pot fi probleme cu injectia


Eu daca ar trebui sa cumpar as merge pe Logan second, Clio bicorp second sau Fiat Panda second. Cielo conceptual este foarte vechi, interior batranesc, motoare ce necesita interventii majore dupa 100 000 km


Edit: Solenza este o masina supra-evaluata - nu inteleg preturile alea de 4500
Ar mai fi Hyundai Accent pe la 5 - 6000 daca gasesti - e fiabil
Twingo ar fi de luat in considerare dar n-as da atatia bani pt taxa euro 3, iar astea deja inmatriculate vad ca sunt multe de vanzare la noi aduse recent - oare de ce vor sa scape de ele ? Ce e in germania la 3500 euro = jaf


This post has been edited by _182_: 17 Apr 2007, 15:22


--------------------
Renault Clio bicorp dCi 65 Expression 2003
Renault Twingo 8v & Opel Astra H cdti
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Zippy
post 17 Apr 2007, 19:31
Post #21


Membru din 2003


Group: Members
Posts: 917
Joined: 26 October 03
From: Bucuresti




O solenza scala din 2004 (ca sa ai si airbag la ea).
Avantaje:
-km putini (max 50k) si vechime mica (3 ani e ok)
-masina fiabila, mici reparatii ce le poti face tu in fata blocului
piesele sunt ieftine (daca tie ti se par scumpe piesele la masina asta cred ca nu te-ai interesat de piese pt masini nemtesti..)
-ai dotari pe care la logan le gasesti abia la laureate (geamuri electrice, servodirectie, AC, cd-player, jante aliaj..)
-pret de revanzare bun (cred ca n-ai de gand s-o tii mai mult de 3-4 ani)
-consum foarte bun, din punctul meu de vedere, raportat la performantele pe care le ofera
-compromis ideal intre masina pt oras si masina de iesit la un munte, o mare, etc (daca ai familion mare de plimbat cu masina, NU iti lua solenza)
-ai forumul asta la dispozitie unde gasesti intrebari la majoritatea intrebarilor legate de orice model Dacia.
-serviceuri destule, piese se gasesc fara probleme
-casco ieftin (eu platesc 650 ron pe an)

dezavantaje:
-nu e noua si nu stii ce-a facut anteriorul cu ea
-nu ai spatiu din logan
-nu e la fel de frumoasa ca o nemteasca

-> Cat despre logan nou, e de luat in considerare, dar trebuie sa mai ai 2500 euro peste astia 5000 si deja intra in schema si alte optiuni.
-> Matiz iar e de luat in considerare doar in cazul in care nu faci iesiri in afara orasului cu masina si nu te deranjeaza ca are doar 3 cilindri si mai putin cp ca breakul tau.
-> Cielo NU NU NU
-> Riscul la o nemteasca de 10-12 ani cu peste 150k km sa se strice e mult mai mare ca la o solenza, logan, matiz.Piese gasesti doar prin dezmembrari..ma rog, eu consider niste cazane masinile mai vechi de 10 ani..dar e doar parerea mea.
-> clio symbol e urat..
-> nubira buna nu gasesti in banii astia plus ca are un consum mare.

Bafta, si oricare ar fi decizia finala sa ne spui si noua.


--------------------
[ Ex SLZ 2003 |.| VW JETTA 2014 - B 97 Z I P ]
Viteza ucide! Centura de siguranta salveaza vieti!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ahyle_blue_eyes
post 17 Apr 2007, 19:56
Post #22


Membru autentic


Group: Members
Posts: 672
Joined: 25 November 06
From: IASI




QUOTE(adostar @ 17 Apr 2007, 15:58)


P.S. - Asta de-i zici tu carucior te duce fara probleme prin toata europa, dar dacia ta nu cred !
*


SERIOS???Daca platesti tu benzina te invit sa facem turul europei....a vezi ca merge masina,chiar daca e dacie....aha da tu ai condus vreo nova pe injectie?Am mers cu mai multe Matiz-uri si chiar am condus unul si sincer nu am ramas deloc impresiontat!Prefere Dacia mea ...pentru confort si viteza.
Matizul mi-a placut ca e mai putin zgomotos decat a mea!
Peace peacefingers.gif


--------------------
Dacia Nova Gti 1999
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 18 Apr 2007, 07:09
Post #23


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




Orice masina te duce in toata Europa daca e pusa la punct in stare buna. Totusi eu as pleca cu o Nova Gti, pentru spatiu si putere, atata timp cat e in stare OK. La piata sau la servici totusi , as alege Matiz-ul. Cand alegi o masina te gandesti la ce o vei folosii in general.

Nu ma vad bine pe mii de km de autostrazi cu 3 cilindri si 48 de cai, o sa incurc tirurile, Matiz-ul e masina de oras.


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Duyu
post 18 Apr 2007, 07:56
Post #24


Membru dependent de forum


Group: Members
Posts: 2.259
Joined: 10 March 06
From: B u c u r e ș t i




QUOTE(sorin1983 @ 17 Apr 07, 08:27)
si sa iti consume 16 pe gaz?  smile.gif stiu nu vorbesc aiurea.


Daca te uiti tu pe site-ul Daewoo RO, ai sa observi ca Cielo nu consuma 16l de GPL urban, ci 11, iar extraurban 6.4l ! Era mai bine sa te interesezi inainte sa faci o afirmatie eronata. Bafta! wink.gif


--------------------
Renault Clio Symbol 1.5 dCi, 65 CP - with Vredestein Snowtrac 3

An Fabricație: 2006

Kilometraj: ~95.000 km
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ov
post 18 Apr 2007, 08:11
Post #25


Academician doctor inginer, savant de renume mondial


Group: Moderatori
Posts: 7.444
Joined: 11 November 03
From: Bucuresti




ca aia or fi prosti sa recunoasca. Uita-te cum se minte p'aici si o sa-ti dai seama ca la fel e si in alta parte.

Si pt un antevorbitor de lua apararea solezei si zicea ca-i mai buna ca o nemteasca de 12-15 ani:
1. nu cred ca stii ce vorbesti
2. omul nu a zis ca-si ia o masina de 12-15 ani. La 5000 euro isi ia ceva de MAX 6-7 ani (2000) cu o gramada de dotari, sau 3-4 ani cu mai putine dotari (asa ca solenza tongue.gif)


--------------------
Dacia 1300 1972
when life gives you lemon, make lemonade
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 18 Apr 2007, 09:16
Post #26


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




QUOTE(Duyu @ 18 Apr 2007, 07:56)
Daca te uiti tu pe site-ul Daewoo RO, ai sa observi ca Cielo nu consuma 16l de GPL urban, ci 11, iar extraurban 6.4l !  Era mai bine sa te interesezi inainte sa faci o afirmatie eronata. Bafta!  wink.gif
*




Sa fii tu sanatos, ca sub 14 % nu coboara pe benzina, crede-ma. Pe gaz nu stiu, dar pp ca se mai adauga 1-2.


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ov
post 18 Apr 2007, 09:36
Post #27


Academician doctor inginer, savant de renume mondial


Group: Moderatori
Posts: 7.444
Joined: 11 November 03
From: Bucuresti




poza cu masina amicului.
A costat 3600 la nemtalau (nu e luata de la autohaus ci s-a dus direct la om acasa).
Cu drum/inmatriculare/etc o sa ajunga la MAX 5000 de epuroi.
Are carte de service si 62k km

P.S. singurul lucru lesinat la masina asta e motorul de 1,4 si 60cp icon_mrgreen.gif . Adica o face solenza la semafor (de parca ar conta rolleyes.gif )

Acu' sincer, e mai (sau cel putin la fel) de buna solenza (SH) decat masina asta ?

This post has been edited by Ov: 18 Apr 2007, 09:38

Attached thumbnail(s)
IMG_3121.JPG ( Size: 64.49k ) Number of downloads: 1072
IMG_3122.JPG ( Size: 64.66k ) Number of downloads: 1050
IMG_3123.JPG ( Size: 56.7k ) Number of downloads: 1099
IMG_3124.JPG ( Size: 51.44k ) Number of downloads: 973
IMG_3125.JPG ( Size: 44.08k ) Number of downloads: 969
IMG_3126.JPG ( Size: 55.17k ) Number of downloads: 269
IMG_3127.JPG ( Size: 67.01k ) Number of downloads: 277
IMG_3128.JPG ( Size: 71.78k ) Number of downloads: 290
IMG_3129.JPG ( Size: 66.67k ) Number of downloads: 255


--------------------
Dacia 1300 1972
when life gives you lemon, make lemonade
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ROK
post 18 Apr 2007, 09:39
Post #28


Membru incoruptibil


Group: Members
Posts: 226
Joined: 10 November 06
From: Bucuresti




QUOTE(Ov @ 18 Apr 2007, 09:11)
ca aia or fi prosti sa recunoasca. Uita-te cum se minte p'aici si o sa-ti dai seama ca la fel e si in alta parte.

Si pt un antevorbitor de lua apararea solezei si zicea ca-i mai buna ca o nemteasca de 12-15 ani:
1. nu cred ca stii ce vorbesti
2. omul nu a zis ca-si ia o masina de 12-15 ani. La 5000 euro isi ia ceva de MAX 6-7 ani (2000) cu o gramada de dotari, sau 3-4 ani cu mai putine dotari (asa ca solenza tongue.gif)
*




o nemteasca de 12-15 ani din care 7 ani rulati in Ro este varza ... crezi ca cine isi cumpara o nemtesca sh fuge cu ea la un service al marci respective la prima defectiune .. nu frate o repara pe unde poate si cat mai ieftin.
Solutia era cu sh de afara ne rulate in ro care au carte service la zi ... dar sa taiat macaroana de cand cu taxa.

Am vazut masini sh aduse din italia care aratau super din punct de vedere estetic si binenteles functionau perfect, la preturi foarte bune fata de Ro.
La 5000 de euro in ro nu cumperi mai nimic bun.

Dau un ex. in 2005 am vrut sa cumpar un rover 214 din '97(euro 2) din italia cu 2000 euro, in perioada aia am cautat in ro aceasi masina sa vad ce pret are .... surpriza de la 5000 euro in sus si mult mai jafuri decat era cea din italia .
PS. din cauza legilor tampite (ca nu avea euro 3) nu am putut sa o cumpar ...


--------------------
dacia solenza 2004 scala
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ov
post 18 Apr 2007, 09:41
Post #29


Academician doctor inginer, savant de renume mondial


Group: Moderatori
Posts: 7.444
Joined: 11 November 03
From: Bucuresti




masina de mai sus are euro 3 si costa cu tot cu inmatriculare SUB 5000. N-a fost rulata in tara (decat din arad sau pe unde naiba a intrat pana in pitesti) si n-are 15 ani


--------------------
Dacia 1300 1972
when life gives you lemon, make lemonade
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ROK
post 18 Apr 2007, 10:02
Post #30


Membru incoruptibil


Group: Members
Posts: 226
Joined: 10 November 06
From: Bucuresti




din ce an si cati km are?

oricum nu imi plac masinile cu doua usi .... sunt mai comod din fire tongue.gif


--------------------
dacia solenza 2004 scala
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
4 Pages  1 2 3 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

ETask
Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 5th May 2024 - 03:44
Forum Renault