DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Burduf cu vaselina articulatie timonerie RUPT

CelereSahariano
post 18 Mar 2024, 21:11
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 22
Joined: 25 August 23




Salut.
De la o vreme schimbatorul masinii a inceput sa se miste extrem de greu. Cutia propriu-zisa intra bine in viteze, ambreiajul cupla/decupla corespunzator, asa ca am intuit ca problema ar fi de la timonerie.

M-am bagat sub masina (mai exact sub 2 masini; sub cea cu pricina si sub o alta masina cu timoneria sanatoasa pt. reper) si am observat ca levierul, la baza lui (cum ne uitam dinauntrul masinii), are o articulatie sferica. Articulatia respectiva este capsulata de catre un burduf, iar locasul respectiv este umplut cu o vaselina roz.

La masina cu timoneria "bolnava" acel burduf este taiat si vaselina este inexistenta. Am uns cu putina vaselina zona respectiva si schimbatorul si-a revenit dupa cativa km.

Bun, am identificat buba, acum trebuie gasita o solutie definitiva. Problema mea e urmatoarea:

NU GASESC DE CUMPARAT ACEL BURDUF CARE TINE VASELINA.

Daca are cineva vreun cod sau o denumire exacta pt. piesa respectiva, il rog sa ma ajute. Am incercat toate combinatiile si toate cataloagele de piese, dar nu gasesc nimic. In cel mai rau caz o sa incerc sa improvizez un burduf dintr-un cauciuc sau o sa caut la dezmembrari unul intreg.

Multumesc, atasez 2 poze de referinta, una cu burduful intreg si una cu cel rupt

This post has been edited by CelereSahariano: 18 Mar 2024, 21:19


Attached thumbnail(s)
2180e028_9a17_4192_9e02_83f75fd39ded.jpg ( Size: 844.4k ) Number of downloads: 68
f321e093_5d4c_49b4_89df_297e99d115c9.jpg ( Size: 585.57k ) Number of downloads: 71


--------------------
Dacia Logan 2007 1.4mpi ABS+
Dacia Logan 2005 1.4mpi Laureate
Dacia Logan MCV 2008 1.6mpi Laureate
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 19 Mar 2024, 08:58
Post #2


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.912
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




timoneria se vinde pachet complet, cred ca burduful nici nu ai avea cum sa-l bagi acolo pentru ca are alte piese sertizate dupa. Apoi odata ce a mers fara vaselina, o fi facut joc intre bila si bucsa in care sta.


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
YRX
post 19 Mar 2024, 09:17
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.730
Joined: 6 July 06
From: Bucuresti




Desfa pe sus. Declipseaza cadrul mansonului si apoi o sa dai de o piulita mare de plastic. O desfaci si ai acces la bila de plastic. Poti sa o mai gresezi, chiar daca burduful de jos este taiat.


--------------------
Dacia Logan 2005 Ambition 1.6 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 27th April 2024 - 09:40
Forum Renault