DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages < 1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> indicator benzina mort, nu mai functioneaza

AndreiSN
post 5 Jun 2011, 21:50
Post #31


Membru autentic


Group: Members
Posts: 799
Joined: 20 December 10
From: Bucuresti




Si tot nu mi-a raspuns si mie nimeni ... nu stiti sau nu vreti sa raspundeti ? Cum fac sa nu mai sara acu la orice frana sau accelerare ? pot pune eu o rezistenta ? daca da de care si unde ? Multumesc inca o data si sper sa primesc si eu un raspuns.


--------------------
Dacia Supernova 2001 Confort
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 5 Jun 2011, 21:51
Post #32


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




Spusese djasu pe undeva pe forum despre treaba asta. Problema intra oricum in categoria "asa face toate".


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AndreiSN
post 5 Jun 2011, 22:12
Post #33


Membru autentic


Group: Members
Posts: 799
Joined: 20 December 10
From: Bucuresti




Am citit ceva , zicea de o rezistenta , dar mai multe detalii nu am gasit. Djasu te rog mai poti detalia si pentru mine cum se poate remedia si daca se poate ? Mi se pare haotic acu ala , iti da impresia ca iti consuma mult smile.gif alta e sa il vaezi cum se duce putin cate putin si alta e sa faca ca toate alea pe acolo


--------------------
Dacia Supernova 2001 Confort
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
fuzzzy
post 5 Jun 2011, 22:17
Post #34


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.080
Joined: 21 February 09
From: BucureSHIT!




Pune-ti bord de logan.


--------------------
reno clio hb '02 - X-xXx-XxX
"Roata, chiar de-ar fi pătrată, tot se-nvârte, câteodată." - N. Guță
Ca tratament general contra durerilor, recomand Xanax. Ramai cu durerea de p#!@
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AndreiSN
post 6 Jun 2011, 07:40
Post #35


Membru autentic


Group: Members
Posts: 799
Joined: 20 December 10
From: Bucuresti




E mai ieftin decat sa rezolv ceasurile de SN ?


--------------------
Dacia Supernova 2001 Confort
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 6 Jun 2011, 10:21
Post #36


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




QUOTE(fuzzzy @ 5 Jun 2011, 23:17)
Pune-ti bord de logan.
*


Ca sa-i arate 3 pavele(15 litri) cand defapt baga 5-6? Sau 38 litri cand defapt este plin? Nu, nu este mai ieftin. Te duce la 200-300 lei si multa bataie de cap.

This post has been edited by Maskatu: 7 Jun 2011, 21:26


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AndreiSN
post 6 Jun 2011, 10:22
Post #37


Membru autentic


Group: Members
Posts: 799
Joined: 20 December 10
From: Bucuresti




Asa am citit si eu pe aici , ma gandeam ca este mai simplu de legat o rezistenta pe firul care duce la ceasul din bord. Dar nu stiu daca e corect si daca da ce rezistenta.


--------------------
Dacia Supernova 2001 Confort
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Hacker
post 6 Jun 2011, 16:22
Post #38


Membru autentic


Group: Members
Posts: 880
Joined: 12 October 06




Pentru cei care nu gasesc rezolvare la problema : " nu se mai ridica indicatorul de benzina ", " am umblat la firele de la sonda si tot nu merge ", vedeti ca este problema din bord. Am avut si eu acum 1 an aceeasi problema, doar ca eu am fost putin norocos si doar cand era frig afara indicatorul imi mergea, dar exista probabilitatea sa nu se ridice acul de loc. Panoul cu circuitele din bord, sunt puse pe o folie de """", folia imbatraneste si se intrerup circuitele. Daca nu gasiti rezolvare la sonda de benzina uitativa si la bord, sa nu fie intrerupt circuitul, zic ca sunt patit . Am schimbat si eu sonda, plutitor, fire etc...

This post has been edited by Hacker: 7 Jun 2011, 02:39


--------------------
Dacia 1310 / Super Nova 1985 / 2001 - B-21-VZK / B-85-LTJ
Dacia 1310 85'
Dacia SN 01
Peugeot 206 HDI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
boditza
post 7 Jun 2011, 07:45
Post #39


Membru autentic


Group: Members
Posts: 374
Joined: 8 September 09




si la mine azi a inceput sa faca figuri. mai bine zis a murit de tot acul la benzina sad.gif. nici becul rosu nu se aprinde. are vreo siguranta in panoul de sigurante?


--------------------
Renault Megane Sedane 2.2 1,6 16v 82kw
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djasu82
post 7 Jun 2011, 20:39
Post #40


MEMBRU DACIA CLUB


Group: Members
Posts: 11.714
Joined: 26 December 06
From: Bucuresti ...




din 3 una poate fi mufa din pompa face probleme mufa din tablou la fel cu probleme sau suruburile de la ceas nu mai preseaza pe plasticul cu circuit imprimat care e tras pe spatele tabloului.


--------------------
Dacia Super Nova Opel 1.7 CDTI , Audi Q7 , GPS wayteq x950btfm 1999 / 2003 / 2008 /2011 - nnn
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 7 Jun 2011, 21:27
Post #41


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




Cand am schimbat plutitorul, am dat cu spray de contacte pe mufa... just in case.


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marianmn
post 7 Jun 2011, 21:38
Post #42


Deisia


Group: Members
Posts: 441
Joined: 13 April 09
From: Iași




[quote=boditza,7 Jun 2011, 08:45]
... nici becul rosu nu se aprinde....
*

[/quot e]

doar la mine becul e galben ?!


--------------------
Ex - Dacia SuperNova 2oo2 Clima / Audi A4 B5 TDI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 7 Jun 2011, 21:47
Post #43


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




Este galben la toate.


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
boditza
post 7 Jun 2011, 22:21
Post #44


Membru autentic


Group: Members
Posts: 374
Joined: 8 September 09




[quote=marianmn,7 Jun 2011, 21:38]
[quote=boditza,7 Jun 2011, 08:45]
... nici becul rosu nu se aprinde....
*

[/quot e]

doar la mine becul e galben ?!
*

[/quote]


galben, galben.. scuze de exprimare:)


--------------------
Renault Megane Sedane 2.2 1,6 16v 82kw
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 14 Jun 2011, 21:40
Post #45


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




Am schimbat plutitorul si tot nu se duce acul pana sus cand fac plinul. Ramane la "3 sferturi". De la ce o fi? Ca pana acum se ducea sus. mad.gif

Plutitorul este nou, furtunul si cotul de umplere noi, filtrul de benzina nou.... wacko.gif

This post has been edited by Maskatu: 14 Jun 2011, 21:58


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
clalexxxx
post 15 Jun 2011, 09:07
Post #46


Happy and cofee


Group: Members
Posts: 261
Joined: 27 September 07
From: Craiova




Stai calm maskatu ca si la mine face la fel, eu am schimbat sonda litrometrica,gura de umplere,furtunul la rezervor si tot nu imi arata plin imi indica pana la penultima liniuta, si imi opreste pistolul la pompa, bineinteles ca pot forta pompa sa puna mai mult.
Noul indicator functioneaza bine l-am testat,am mers si cu ledul galben de benzina aprins,indica corest cantitatea. Cat despre faptul ca nu putem sa bagam pana la maxim, cred ca se datoreaza presiunii de se acumuleaza la momentul alimentarii benzina fiind etans cu componentele noi, inainte fiind sparta gura de umplere rasufla si fortam fara sa stim (normal puneai mai mult "gas"). Cu plutitorul original cand mi se aprindea leul galben in bord,credeam ca mai am benzina dar am desfacut capul la rezervor sa vad cata benzina mai am si aveam 2 litri maxim, cu cel nou estimativ ochio-metric aveam 7-8 litri. Cel original initial indica corect dar a avut un usor accident cu surublenita in potentiometru si s-au dereglat lamele alea 2 nu,am reusit sa le pun la fel, am umblat in el ca facea figuri la genul ca nu vroia sa ridice acul in bord,decat indica cand erai pe "galben".


--------------------
Dacia Logan oct 2007,1.4L Laureate - DJ-AKP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 15 Jun 2011, 10:01
Post #47


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




O avea plutitorul cel nou alta rezistenta fata de ala vechi


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 15 Jun 2011, 10:22
Post #48


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




@clalex: deci ai schimbat pana si sonda litrometrica si tot nu arata corect. Nu vad de la ce ar putea fi pentru ca plutitorul teoretic, sta sus de tot, probabil ca se loveste de partea metalica de sus a rezervorului. As incerca alta sonda litrometrica. Am inteles ca ar fi 40 sau 45 de lei noua si originala. Pana sa schimb cotul de umplere, nu aveam problemele astea. Se schimba greu sonda?

@ klaus: Pai de plutit sigur pluteste. Atata vreme cat sta la suprafata, ar trebui sa indice corect....

This post has been edited by Maskatu: 15 Jun 2011, 10:44


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
clalexxxx
post 15 Jun 2011, 11:19
Post #49


Happy and cofee


Group: Members
Posts: 261
Joined: 27 September 07
From: Craiova




Sonda se schimba usor,e prinsa in 2 suruburi(vezi poza mea pag. 1 cu ansamblu pompa), la unul din suruburi este un fir cu papuc legat de el, la potentiometru avem 2 mufe care se trag de pe pozitie,apoi il dai jos, si idem la montare cel nou. In 15 minute nu ai ce face,mai greu este sa pui pompa pe pozitie in rezervor si sa pui colierele alea, decat sa schimbi sonda lotrometrica. Sonda asta noua functioneaza corect adica ce este afisat in bord atat este in rezervor(testat pe masina in oras bagat benzina pana s-a oprit pistolul automat si mers pana la aproape la terminarea benzinei din rezervor).
Am facut facut consumul urban - CRAIOVA am 8,2litri/100km conditii de mers intre 20-60km/h in functie de trafic oras, consum extraurban facut cu alta ocazie 5,5 l-6l/100km la o viteza 80-100km in ambele cazuri 2 persoane la bord.


--------------------
Dacia Logan oct 2007,1.4L Laureate - DJ-AKP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 15 Jun 2011, 12:41
Post #50


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




Mda... m-am chinuit ceva cu scosul inelului acela de siguranta. Plutitorul l-m schimbat mai greu pentru ca era benzina mai multa in rezervor, si nu am putut sa scot pompa cu totul. Probabil se umbla mai usor daca ai benzina mai putina. Sa inteleg ca ti-ai dat seama ca functioneaza corect, pt ca nu ai ramas in pana de benzina, in svhimb nu arata plin. Eu inteleg ca sonda are doua lamele ce fac contact pe tija aceea.. Daca fac contact, de ce nu se transmite impulsul corect la ac?


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AndreiSN
post 15 Jun 2011, 13:12
Post #51


Membru autentic


Group: Members
Posts: 799
Joined: 20 December 10
From: Bucuresti




Eu am facut altfel :
1)desfacut capacul metalic cu 3 suruburi
2) desfacut capacul de plastic
3) scos mufa cu 4 pini
4) pus contactul
5) pus mufa cu 4 pini la loc pe capacul de plastic
6) bagat mana in rezervor pe langa capacul de plastic si culisat plutitorul pana la cursa maxima , si uitat pe ceas daca se ridica la maxim

Plutitorul trebuie sa stea cat mai pe dreapta ca sa nu atinga constructia aia metalica de pe mijlocul rezervorului, iar pompa este prinsa in niste cleme , iar daca nu este apasata bine pompa , sta mai sus , si plutitorul nu are unde sa se ridice mai sus , cu cat pompa sta mai jos cu atat se ridica plutitorul mai sus.

PS: Mare branza cu inelu ala , pui o surubelnita sau orice si dai cu ciocanu si se invarte.


--------------------
Dacia Supernova 2001 Confort
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 15 Jun 2011, 13:45
Post #52


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




Nedesfacut de 10 ani si plin de rugina... Da a fost greu. In fine, acum iese usor pt ca am pus si vaselina pe margini.


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djasu82
post 15 Jun 2011, 20:32
Post #53


MEMBRU DACIA CLUB


Group: Members
Posts: 11.714
Joined: 26 December 06
From: Bucuresti ...




wd40 si se scoate dupa o ora de lasat la macerat tongue.gif .Benzina se goleste in bidoane de 5L , reostatul asa zisul potentiometru trebuie probat cu chia in contact si ridicat la maxim si vizualizat pe ceas . Dupa vizualizare si motnare la loc se introduce 22L si se observa daca acul s-a dus la jumatate inca 22L si se vizaulizeaza ca acul sa se duca spre maxima dupa ultima liniuta.
Restu pe contacte se da cu spray contact sau wd40 sar putea sa apara un contact inperfect care duce la o rezistenta marita si abateri pe ceas... Se verifica si clemele din mufe de la tabloul de bord.

15 Jun 2011, 21:44:
QUOTE(AndreiSN @ 5 Jun 2011, 22:50)
Si tot nu mi-a raspuns si mie nimeni ... nu stiti sau nu vreti sa raspundeti ? Cum fac sa nu mai sara acu la orice frana sau accelerare ? pot pune eu o rezistenta ? daca da de care si unde ? Multumesc inca o data si sper sa primesc si eu un raspuns.
*


Un condensator de capacitate mai mare intre semnal-de la sonda si masa parca . La o groapa sau ma rog la o frana mai brutala sonda se misca iar condensator mentine usor nivelul anterior pe ac si dupa aceea se modifica putin de ex daca urci o panta.

This post has been edited by djasu82: 15 Jun 2011, 20:44


--------------------
Dacia Super Nova Opel 1.7 CDTI , Audi Q7 , GPS wayteq x950btfm 1999 / 2003 / 2008 /2011 - nnn
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 15 Jun 2011, 21:00
Post #54


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




Adica tu zici sa scot pompa cu totul, sa dau cu wd40 pe sonda litrometrica, in special pe chestia aia gradata unde penduleaza tija plutitorului, si sa o verific "in aer" miscand cu mana de ea, daca se duce acul sus, atunci cand eu misc plutitorul la cursa maxima sus. Am inteles bine?


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djasu82
post 15 Jun 2011, 21:04
Post #55


MEMBRU DACIA CLUB


Group: Members
Posts: 11.714
Joined: 26 December 06
From: Bucuresti ...




poate fi de la contactele de la tije care leaga potentiometru desi nu as crede ca ai zis ca nu ai umblat , sau poate fi de la tablou de bord de la mufe e greu de crezut sa nu mai penduleze corect.
Oricum scoti pompa afara si vezi cum se manifesta cand ridici de plutitor la maxim si vezi pe ceas sau te ajuti cu cineva.


--------------------
Dacia Super Nova Opel 1.7 CDTI , Audi Q7 , GPS wayteq x950btfm 1999 / 2003 / 2008 /2011 - nnn
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 15 Jun 2011, 21:10
Post #56


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




Are ceva daca pun contactul pe prima pozitie, cu pompa "in aer"? Banuiesc ca ii las doar mufa cu contactele, si furtunele le las scoase, nu?

Ceasul nu are de ce sa fie stricat. Pana acum o luna urca, acum nu mai urca...


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AndreiSN
post 15 Jun 2011, 21:15
Post #57


Membru autentic


Group: Members
Posts: 799
Joined: 20 December 10
From: Bucuresti




Scoti mufa , si pui contactul pe a 2-a pozitie , cand iti indica martorii la bord si se ridica ceasu de benzina , atentie cu mufa scoasa ca sa nu se amorseze pompa si sa sara benzen ce a mai ramas prin ea. Pui contactul si pana ajungi la portbagaj pui mufa , si apoi vizualizezi pe ceasul de la bord , cand misti de plutitor , trebuie sa faca cursa completa

ps: Djasu , ce condensator sa pun ? da`mi un exemplu , o serie ceva , pot lua dintr`o sursa de pc asa ceva ? ca sa nu mai ma duc la mama dracu sa cumpar ? da`mi o valoare ceva biggrin.gif si daca imi pot explica mai clar unde il leg , un piciorus la masa sondei si unu la plusul sondei ?

EDIT: Djasu am dat niste cautari pe google si am gasit discutia asta

http://traby.ro/forum/index.php?topic=277.30

Poate ma poti ajuta cu mai multe detalii, vreau sa fie acul mai stabil , sa nu mai joace la orice groapa , mi-ar da o oarecare liniste biggrin.gif
Mersi !

This post has been edited by AndreiSN: 15 Jun 2011, 21:28


--------------------
Dacia Supernova 2001 Confort
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nikuniku
post 15 Jun 2011, 21:30
Post #58


Nu ne tragem din maimuță,dar ne îndreptăm cu pași repe


Group: Members
Posts: 2.862
Joined: 14 January 11
From: bucuresti




nu vas sfatui sa puneti condenastori,rezistente sau alte inventii la sonda de benzina,in rezervor sunt vapori de benzina,nu le trebuie decat o mica scanteie,si totu devine o amintire, la unele masini indicatoru de benzina este construit sa mearga greu,sa aibe o inertie mica,la aratat cata benzina este in rezervor,asa ca lasati sonda asa cum este facuta,chiar daca acu indicator de benzina se misca in toate directiile
daca a facut cineva inventia asta cu condensator sau alte dracii puse ,sa posteze cu poze/filme/explicatii,ca sfaturi poate da oricine,sa faca altii pe masinile lor tot felu de inventii care de multe ori se lasa cu....pompierii
sfatu meu fiecare face ce vrea cu masina lui si mai ales cu viata lui


--------------------
opel zafira f75 1.6-16valve
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AndreiSN
post 16 Jun 2011, 07:47
Post #59


Membru autentic


Group: Members
Posts: 799
Joined: 20 December 10
From: Bucuresti




Ai dreptate , dar in postul de mai sus citisem ca ar pune condensator pe + de la ceasuri si pe firul care vine de la sonda , ma gandesc ca daca leg un condensator in spatele ceasurilor nu influenteaza cu nimic.


--------------------
Dacia Supernova 2001 Confort
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 16 Jun 2011, 20:37
Post #60


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




Si daca dau cu wd 40 si curat contactul tijei de la plutitor, ar trebui sa isi revina? Ca daca il dau jos si tot asa face, o sa ma apuce nervii.
Ma batea gandul sa iau sonda litrometrica dar parca m-as oftica prea tare daca vad ca face la fel si cu sonda noua, mai ales ca este 45 de lei....


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
3 Pages < 1 2 3 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 26th May 2024 - 17:24
Forum Renault