DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> apuseni & rodnei, sfaturi, pareri

kriiss888
post 17 May 2006, 09:55
Post #1


Membru


Group: Members
Posts: 158
Joined: 19 December 03
From: Bucuresti




in luna iunie mi-am propus un mic tur prin tara. o sa ating printre altele si apusenii(cazare probabil la baia de aries) si m-tii rodnei (cazare in borsa).

m-ar interesa cam ce ar fi de vazut prin locurile astea...m-ar interesa mai mult peisaje, pesteri, cascade,chei, varfuri etc decat manastiri, orase, muzee...E pentru prima oara cand voi ajunge pe acolo si as vrea sa imi fac un mic program dinainte...am alocat cam 2-3 zile pt rodnei si 3-4 zile pt apuseni.... m-am documentat si din diferite ghisuri turistice dar as vrea sa aflu si parerea voastra...

de asemenea m-ar interesa starea drumurilor de prin zonele astea...stiu ca drumurile sunt cam 'varza'...nu vreau un drum ca-n palma dar nici unul plin de cratere care mai mult te enerveaza...in loc sa te relaxezi...deh concediu.


--------------------
Dacia Logan Laureate Plus 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lacaru
post 17 May 2006, 11:29
Post #2


Membru


Group: Members
Posts: 108
Joined: 20 August 04
From: Brasov




In Borsa statiune gasesti destul de multe pensiuni la preturi acceptabile (~ 40 RON / noapte camera dubla - asta anul trecut).

De aici poti face o excursie frumoasa la Cascada Cailor (pe jos ~ 2 ore) sau cu telescaunul si pe urma coborat vreo 20 minute.

Din orasul Borsa poti urca in Pietrosul Rodnei (daca esti pasionat). Este un drum forestier care urca pana la statia meteo, dar nu e abordabil cu masina (eventual un 4x4 adevarat - nu SUV-uri). Pana pe varful Pietrosul dus intors e o excursie de vreo 10 ore.

Din Viseul de Sus este un tren forestier (Mocanita) pe valea Vaserului. Excursia cu trenul dureaza o zi intrega (plecare din Viseu la 8:30, sosire tot in Viseu la 17:00 ). Anul trecut pretul era vreo 20 RON de persoana, dar eu zic ca merita, e ceva inedit.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kriiss888
post 17 May 2006, 13:13
Post #3


Membru


Group: Members
Posts: 158
Joined: 19 December 03
From: Bucuresti




a fost cineva de curand la padis ? care ar fi cel mai bun drum ...pe la sudrigiu-pietroasa-padis....sau huedin rachitele-ic ponor-padis ? o sa merg cu o dacie berlina...cu garda destul de jos...


--------------------
Dacia Logan Laureate Plus 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kla_
post 17 May 2006, 16:32
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 42
Joined: 25 September 05




O pestera in zona Borsa este Pestera Izvorul Izei (se ajunge pana in apropiere cu masina pe un drum forestier din varf de la Dealul Moiseiului).
2-3 zile pt Rodnei e putin. Oricum mai merita vazut vf Ineu un traseu cam de cel putin 14 ore dus intors de la complexul turistic Borsa sau mai rapid daca te pescuieste cineva de pe soseaua nationala Carlibaba-Borsa. Spre Ineu se trece si pe langa lacul Izvorul Bistritei si pe langa Cascada Cailor.


QUOTE(kriiss888 @ 17 May 2006, 14:13)
a fost cineva de curand la padis ? care ar fi cel mai bun drum ...pe la sudrigiu-pietroasa-padis....sau huedin rachitele-ic ponor-padis ? o sa merg cu o dacie berlina...cu garda destul de jos...
*




--------------------
Renault Symbol Fidji 2006 dci 80cp -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Adi_Mircea
post 17 May 2006, 19:23
Post #5


Vizitator


Group: Members
Posts: 137
Joined: 2 December 05
From: Timisoara




QUOTE(kriiss888 @ 17 May 2006, 14:13)
a fost cineva de curand la padis ? care ar fi cel mai bun drum ...pe la sudrigiu-pietroasa-padis....sau huedin rachitele-ic ponor-padis ? o sa merg cu o dacie berlina...cu garda destul de jos...
*



Huedin-Rachitele e asfaltat de acolo doar drum pietruit dar am vazut si masini pretentioase pe acolo.


--------------------
Dacia Logan Preference 1.6 Martie 2005 - TM 10 01
Sa mearga bine!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ghidioneanu
post 18 May 2006, 17:02
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 424
Joined: 3 June 03
From: IS




Din Cluj , iesirea spre Oradea , la Gilau la stanga spre lacul Fantanelelor , e o statiune pentru toate buzunarele, poti cobori de acolo spre Albac , in zona Arieseni se gaseste cazare pe la pensiuni , eu am stat la Cabanuta Ancuta , foarte misto si convenabil , e la soseaua principala ce merge spre Scarisoara , de vizitat pestera Scarisoara , se ajunge si cu masina , dar eu am mers pe jos , circa 2 ore de la drum , mers foarte lejer . Stana de vale nu trebuie ocolita .


--------------------
Ford Focus 2007, 1,8 TDCI 115 cp - IS-xx-xx
Că unde este multă înțelepciune este și multă amărăciune, și cel ce își înmulțește știința își sporește suferința.
Solomon
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Deshteptu
post 18 May 2006, 22:09
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 286
Joined: 1 May 06




in luna iunie, asteapta-te ca la borsa sa dai cam 50 ron / noapte. cel putin.
intr-adevar, se merita Cascada Cailor si, de acolo, poti sa urci in continuare sus pe platou. Chiar daca nu escaladezi nu stiu ce munti, e f frumoasa privelistea si sentimentul ca ajungi pe platoul cel mai inalt si de jur imprejur sunt numai vai. (deja, povestindu-ti toate astea, m-a laut melancolia dupa excursia de anul trecut).

drumuri: infioratoare. ff proaste. mai ales in orasul borsa si in imprejurimi (daca ai nevoie de bancomat sau de altceva...oricum nu sunt prea multe banci in borsa).

eu am facut un experiment interesant, de care am fost f multumit: am mers de la Borsa spre Sapinta si am vizitat tot ce mi-a picat pe drum: atit ce pregatisem eu de acasa ca punct de interes, dar mai ales ce vedeam pe traseu. bisericile din maramures sunt f bine semnalizate, asa am ajuns la Ieud, cu o biserica de la 1346....


--------------------
Dacia Logan Laureate Plus 1.4 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kriiss888
post 19 May 2006, 08:29
Post #8


Membru


Group: Members
Posts: 158
Joined: 19 December 03
From: Bucuresti




de la borsa la sapanta ar fi bine sa o iau pe valea izei nu pe drumul national corect ?

as vrea sa merg cu mocanita din viseu pe valea vaserului . mocanita merge zilnic ? stie cineva la ce ora pleaca ? lacaru spune ca pleaca la 8.30, intr-o revista am citit ca pleaca la 7.30


--------------------
Dacia Logan Laureate Plus 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lacaru
post 22 May 2006, 08:37
Post #9


Membru


Group: Members
Posts: 108
Joined: 20 August 04
From: Brasov




Cand am fost eu, anul trecut, Mocanita circula zilnic cu plecare din Viseu pe la 8:30 si intoarcerea pe la 16:30 - 17. Sigur, e posibil sa se mai schimbe programul.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radian
post 23 May 2006, 08:37
Post #10


gandeste pozitiv: nu spera si nu ai teama...


Group: Members
Posts: 1.273
Joined: 17 January 05
From: petrosani




In urma cu 2 zile am trecut prin Apuseni, mai exact Tarnaveni - Campeni - Brad. Drumul este prost cu portiuni in care este foarte prost. Dupa Rosia Montana, se lucreaza la consolidare, dar in schimb peisajele sunt superbe.

Pe la jumatatea distantei dintre Tarnaveni si Campeni este un complex turistic (parca, President), foarte cochet. Cazare, camera double, 100 RON, apartament (living parter, dormitor la etaj), 130 RON.


--------------------
dacia logan ambition 2005 - HD 06 LDM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tabek
post 23 May 2006, 10:40
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 298
Joined: 23 June 05
From: Cluj Napoca




Am fost eu in Padis de 1 mai. De fapt am vrut sa ma duc, pentru ca nu se putea urca. Inca este zapada destul de mare in zona, si drumul e acoperit de un strat de zapada de vreo 30-40 cm! Totusi, drumul e curatat pana dupa Doda Pilii, deci portiunea cu zapada e de circa 5-6 km. Asa a fost de 1 mai. Poate ca acum deja se poate urca. Ruta cea mai practicabila e dinspre Huedin: Huedin-Margau-Rachitele-IC Ponor-Doda Pilii-Padis. Pana la Rachitele drum asfaltat. De la Rachitele mai sunt 30 km pe drum forestier, ultimii 8-10 km foarte nasol drumul. Eu am fost cu Dacia 1310...poti sa incerci, anul trecut in ocombrie am urcat fara mari probleme.
Daca treci prin Apuseni, recomand pestera Scarisoara, se poate vizita intr-o zi, se urca de la Garda de Sus, pe jos sunt aprox. 3 ore. E de vazut mult in Apuseni, in afara de Padis, unde nu-ti ajung nici 2 saptamani sa vezi tot, iti recomand: valea Draganului, Vladeasa, Scarisoara, cascada Rachitele (din satul Rachitele 4 km. pana la cascada, se poate ajunge si cu masina), Belis, Suncuius (pesteri).



--------------------
Dacia/Peugeot 1310L/307 1996/2006 - MM05HVM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
calcaneu
post 26 May 2006, 00:23
Post #12


Membru


Group: Members
Posts: 169
Joined: 4 July 05




Cum spuneau si antepostatorii mei , drumul prin Huedin e mult mai bun , dar trebuie sa ai o harta bunicica , sunt intersectii complet nesemnalizate sad.gif
Drumul prin Sudrigiu-Pietroasa-Boga e numai pt pasionatii de offroad ... eu il urc anual cu dacia si fac 16 km in aprox 2 ore , cu riscul de a fi complet si total distrus drumul de paraie ... apropos , am vazut un megane 2 pe acolo care oprise si el pentru ca fierbea apa smile.gif
Daca vrei trasee adevarate , nu e de stat in Padis , ci La Grajduri (la Cornel) , la cort la bariera sau in rezervatia Cetatile Ponorului la pensiunea cu acelasi nume ... trasee superbe , pesteri , avenuri , sorburi samd. Superb !
Acum am gasit ceva f util : http://www.daciaclub.ro/index.php?showtopic=5445

This post has been edited by calcaneu: 26 May 2006, 00:39


--------------------
Renault Megane Break 1.9 dTI 2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kriiss888
post 26 May 2006, 08:40
Post #13


Membru


Group: Members
Posts: 158
Joined: 19 December 03
From: Bucuresti




mda....vad ca sunt pareri diferite...unii spun ca se poate merge acceptabil pana la boga, altii ca nu e recomandat ...16 km in 2 ore e deja mult...8 km/h...pai cu viteza asta zici ca mergi pe jos..mai ales ca pe jos tai si serpentinele. drumul prin huedin nu prea ma avantajeaza pt ca am cazare aproape gratis la Baia de Aries...si Huedinul e departe...

sincer vorbind problema mea nu e masina in sine...ca doar nu o tin pt expozitie ..dar daca datorita drumului nasol se strica in varful muntelui atunci mi-a stricat tot concediul...stai si repara...cauta mecanici daca e nevoie (doamne fereste !) si in loc sa ma relaxez in concediu mai mult o sa imi fac draci...

pana la urma o sa ma decid la fata locului daca pot sa urc sau nu...ma gandesc si la varianta de a lasa masina in arieseni sau garda de sus si sa urc pe jos de acolo...si apoi cazare la cabana cetatile ponorului sau in cort..

de unde ar fi mai usor si rapid de urcat pe jos...din arieseni sau din garda de sus ? ..e vreo problema daca las masina peste noapte in localitatile astea..o gasesc cum am lasat-o a doua zi?



--------------------
Dacia Logan Laureate Plus 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tabek
post 26 May 2006, 09:25
Post #14


Membru autentic


Group: Members
Posts: 298
Joined: 23 June 05
From: Cluj Napoca




QUOTE(kriiss888 @ 26 May 2006, 09:40)
de unde ar fi mai usor si rapid de urcat pe jos...din arieseni sau din garda de sus ?
*



Din Arieseni sunt circa 16 km pana la Padis, iar din Garda de Sus ai 2 variante:
1.marcaj banda albastra; Garda de Sus- Cheile Ordancusa- Pestera Ghetarul de la Scarisoara- Catunul Ocoale- Poiana Ursoaia- Poiana Calineasa- Muntele Batrana- Sesul Garzii- Cabana Padis; durata traseu 9 ore; lungime traseu 28 km; diferenta de nivel 1000m; drum de creasta si platou cu panorame si peisaje deosebite.
2.marcaj triunghi albastru; Garda de Sus- Valea Garda Seaca- Catunul Casa de Piatra- Valea Gardisoara- Pesterile Coiba Mare si Coiba Mica- Sesul Garzii-Cabana Padis; durata traseu 8 ore; lungime traseu 22 km; drum usor.

Eu sincer, as alege varianta 1 de la Garda de Sus, pentru ca traseul este intradevar superb, si astfel ai putea vizita si pestera Scarisoara. Insa, ai nevoie de o zi intreaga de mers, ceea ce nu e tocmai placut pentru unii.
O alta varianta ar fi sa urci cu masina pana la Scarisoara, si de acolo pe jos pana la Padis mai sunt 7 ore. Poti lasa masina la Scarisoara la o cabana.

This post has been edited by tabek: 26 May 2006, 09:28


--------------------
Dacia/Peugeot 1310L/307 1996/2006 - MM05HVM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
_182_
post 13 Jul 2006, 14:45
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 467
Joined: 21 May 04
From: Bucuresti





intrebare pt cei care au mers cu mocanita pe valea vaserului: se inhaleaza ceva fum de la locomotiva ? tongue.gif


--------------------
Renault Clio bicorp dCi 65 Expression 2003
Renault Twingo 8v & Opel Astra H cdti
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
khris
post 14 Jul 2006, 07:28
Post #16


Membru incepator


Group: Members
Posts: 79
Joined: 8 May 06




QUOTE(kriiss888 @ 17 May 2006, 10:55)
in luna iunie mi-am propus un mic tur prin tara. o sa ating printre altele si apusenii(cazare probabil la baia de aries)  si m-tii rodnei (cazare in  borsa).

Ai fost in micul tur prin tara?
Vrem si noi detalii daca da-cazare,preturi,stara drumurilor,obiective de vizitat,etc
Merci!


--------------------
Peugeot 307 SW 2005 - -----
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 27th May 2024 - 15:01
Forum Renault