DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> vecin dobitoc, caut solutii legale

yooonutz
post 10 Dec 2005, 10:04
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 24
Joined: 6 May 05
From: galati




problema e ca un vecin s-a apucat sa imprejmuiasca un sfert din terenul din jurul blocului sa-si faca gradina ca la tara. Asa m-am trezit asta vara cu lanul de porumb sub balcon si cu unu din cei doi ciresi din fata balconului uscat si taiat,iar celalat ciuntit din pe motiv ca-i calcau copii porumbul cand veneau la cirese wacko.gif . Cum nu era destul ca nu mai am pic de umbra vara in dreptul apartamentului dobitocul s-a apucat de strans usi vechi, piese de masini, tablaraie,etc si s-a adunat un morman de toata frumusetea. I-am zis mai multi vecini ca nu suntem de acord cu tot jegul adunati si el ne-a zis ca-l doare-n ..r, de atunci boxele mele stau doar pe parchet icon_mrgreen.gif (stau la et1, el la parter) Unde sa ma adresez? multam anticipat


--------------------
Dacia Logan 2006 - chioara ... pardon AMBIANCE - gl-o6-lyh
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maxiK
post 10 Dec 2005, 10:10
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 346
Joined: 10 May 05




Primarie serviciul ADP


--------------------
dacia logan laureate1.6 - B 37 KNH
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ciombe
post 10 Dec 2005, 10:17
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 368
Joined: 9 January 04
From: Arad




Te adresezi vanzatorului de la un magazin specializat in scule de muzica.. .si iti iei boxe mai puternice.
Sau te adresezi la Selgros vanzatoarei de la scule.. iti ieie un ciocan rotopercutor de la Bosch sau Black&Deckel si incepi in afara programului de liniste, sa iti renovezi camara de ex... Gauresti azi, ca s apui o priza, apoi te razgandesti si o astupi cu ciment.. apoi maine iarasi ti se pune pata si gauresti cimentul ala dupa ce s-a intarit in prealabil, iti garantez io ca daca aplici tratamentul asta timp de 2 saptamani zi de zi la o ora fixa (ex ora 8 dimineata sau ora 21.00 seara) se muta ala singur din bloc.
biggrin.gif
Desigur, mai poti mere la primarie sa depui o plangere...


--------------------
Oltena 12 TRS, Dacia 1304 Papuc - B-83-JJJ, AR-30-JJJ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
yooonutz
post 10 Dec 2005, 10:31
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 24
Joined: 6 May 05
From: galati




Boxele sunt destul de puternice, ex:dau drumul la muzica in dormitor si tremura geamul la biblioteca in sufragerie smile.gif.
Faza cu rotopercutorul s-a intamplat deja ca mi-a picat lumina intr-o camara si a trebuit sa trag un circuit nou. Lucrarea s-a executat numai dupa ora 21 ca atunci vin de la munca, m-ai nimerit bine cu asta.
O sa incerc faza cu primaria dar mai intai as trece pe la protectia mediului ca de pomii aia imi pare cel mai rau. Sa nu zic ce fain era sa stai in balcon, intndeai o mana, mai papai o cireasa smile.gif


--------------------
Dacia Logan 2006 - chioara ... pardon AMBIANCE - gl-o6-lyh
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 10 Dec 2005, 10:36
Post #5


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




Sparge-l cu pomii.fa reclamatie la primarie, nu e voie sa tai nici un pom fara acordul scris al primariei, si el nu cred ca avea asa ceva.
Probabil e un taran adus de Ceausescu din nustiu ce sat uitat de lume la bloc, si a ramas saracul cu sechele, se crede stapan pe bloc, pe el, oamenii astia trebuie dresati sa locuiasca la oras ...cum sa cultivi porumb la bloc?

This post has been edited by argon: 10 Dec 2005, 10:37


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marty
post 10 Dec 2005, 11:37
Post #6


Membru cu privire de ansamblu


Group: Members
Posts: 5.840
Joined: 14 April 03
From: Corbu




1. Vezi ca-l f*ti rau de tot cu pomii. N-are voie sa-i taie fara aprobare, unde mai pui ca e vorba si de un cires.
2. Va duceti la ADP si spuneti ca v-a luat abuziv gradina. Daca si-a pus gard, ardeti-l pe fraier, se considera constructie si n-are voie.


--------------------
Gillette De unica folosinta 2011 - B 999 NAM
Mindru absolvent de grup scolar.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 10 Dec 2005, 12:10
Post #7


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




1. Trebuie SA DEMONSTREZI ca el a taiat ciresul (martori etc)
2. Daca a pus gard NOU poate fi "amendat". Daca l-a reparat pe cel vechi, nu avea nevoie de aprobare.
Insa poti sa faci reclamatie la primarie ca face agricultura pe terenul blocului si ca a stricat gradina si spatiu verde, si ca a daunat pomilor din gradina care s-au uscat, ca a facut treaba asta fara aprobarea asociatiei etc.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
apunake
post 10 Dec 2005, 13:56
Post #8


Membru incepator


Group: Members
Posts: 15
Joined: 1 November 04
From: Bucuresti




Daca idiotul si depresivul nu intelege de vorba buna, se poate proceda cu forcepsul:
1) reclamatie cu pomii. chiar daca nu iese cu condamnare, tot iese cu dosar penal daca erau mai grosi de 20 cm. cred.
2)inundatii periodice, ca nu sunt ilegale, mai ales daca se poate rezolva fara sa iti afectezi tu casa.
Bafta


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 10 Dec 2005, 14:00
Post #9


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




psss... la inundatie conform legsilatiei locative, raspunzi de reparatii. Plus ca mai e si contraventie daca nu depui diligentele sa repari defectiunile si mai poti lua si o amenda...


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dizzy
post 10 Dec 2005, 14:10
Post #10


Work smart not hard!


Group: Members
Posts: 4.781
Joined: 11 February 04




Iti pot recomanda niste solutii mai sadice:
1) Cumperi niste pesticid puternic gen Roundup si ii stropesti vecinului cand nu e atent/prezent lanul lui de porumb care ii aduce aminte de cand statea el la ma-sa acasa pe prispa. O sa aiba surpriza ca o sa-i creasca porumb cam cat par ai tu intre degete. incet incet se va gandi ca e pamantul prost si oricum nu creste nimic acolo si o sa se lase de agricultura.
2) Apelezi la forumul de pe motociclism.ro. Chemi in ajutor baietii cu motoare de teren cand e porumbul asa de 10 cm si il faci una cu pamantul. E legal? Cred ca da, ca nu-i aici teren agricol, nu?
3) Folosesti aceeasi metoda si asupra vecinului. Vezi ca mormanul de usi si alte chestii impreuna cu benzina/motorina si o scanteie poate genera un spectacol deosebit. Cheama brigada de pompieri sa-i dea 20 milioane amenda. Daca vecinul zice ca nu-s ale lui, le urcati pe loc intr-un camion si valea cu ele.
Orice ai face, gandeste-te ca fara sa spargi oua nu poti sa faci omleta.

This post has been edited by dizzy: 10 Dec 2005, 14:18


--------------------
Whirpool ex Dacia Logan 2005 - B zzz SXX
Stupidity is a more dangerous enemy of the good than evil.
I have no time to battle egos and small minds.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andu911
post 10 Dec 2005, 17:14
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.164
Joined: 18 February 05
From: Bucuresti - Berceni




Care aveti vecini cu cocos pe balcon...sa auziti la 4 dimineata cum canta cocosu din balconu lu' vecinu ? laugh.gif
Nu-mi ziceti ca n-ati intalnit asa locatari in Bucuresti...

This post has been edited by andu911: 10 Dec 2005, 17:15


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
george_slz
post 10 Dec 2005, 17:24
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.162
Joined: 17 July 05
From: BUCURESTI S6




Eu am un vecin care are gradina de vreo 15 ani intr-un loc in care s-ar preta parcari si locuri de joaca, nu salata , ceapa si altele. Cum credeti ca pot proceda ca omul asta sa inceteze sa mai faca agricultura sub nasul nostru si sa ne puna sa parcam la mana hotilor sau in noroaie?!


--------------------
dacia Astra H Cosmo 2008 - b xx sef
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan3l
post 10 Dec 2005, 17:27
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 257
Joined: 4 August 04
From: Bucuresti




Ehe....la mine pe strada e unul care creste porci 251.gif . E adevarat ca nu in balcon ci in curte biggrin.gif. In zona un apartament cu 2 camere sare de 50.000 E .

Sa vezi show acum ca se apropie Ignatul popa.gif


--------------------
Renault Megane 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
A_L_E_X
post 10 Dec 2005, 17:36
Post #14


Membru incepator


Group: Members
Posts: 8
Joined: 13 June 04
From: Constanta




In Constanta exista o gradina pe terasa unui bloc. Se vede din strada verdeata care creste efectiv pe bloc.


--------------------
Dacia Logan Preferance 1.4 - CT-XX-XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
george_slz
post 10 Dec 2005, 17:37
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.162
Joined: 17 July 05
From: BUCURESTI S6




Si eu am avut asa ceva. Taia porcul in spatele blocului si atunci am vazut pentru prima oara in viata cat de repede fuge porcul cu cutitul infipt in gat, tot acolo a dat pe nas zile intregi aburii de la sapunul care se pregatea an de an tot in spatele blocului, ca sa nu mai spun de faptul ca de cate ori au vecinii ceva de pus pe gratar incepe afumatoarea. E jenant, deja ma simt neputincios. Damn ce sentiment de rahat ma incearca cand imi amintesc!


--------------------
dacia Astra H Cosmo 2008 - b xx sef
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
clau lcf
post 10 Dec 2005, 20:25
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 264
Joined: 23 February 05
From: Constanta




QUOTE(A_L_E_X @ 10 Dec 2005, 17:36)
In Constanta exista o gradina pe terasa unui bloc. Se vede din strada verdeata care creste efectiv pe bloc.
*




Nu cumva e la Casa de Cultura? Daca nu, atunci aflati ca aproape de casa de cultura in drept cu parcul, pe partea dreapta, cum te duci spre gara ,se vad pomii pe bloc. Toti nebunii. Poate fac poze. La problema ta sigur se poate ceva legal.e deja prea multa nesimtire.

This post has been edited by clau lcf: 10 Dec 2005, 20:31


--------------------
Volskwagen Corrado 1995 - CT 29 VRG
VW Corrado VR6 2.9 & Opel Astra G caravan 2.0 DTL.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
balamuc
post 10 Dec 2005, 21:04
Post #17


Membru incepator


Group: Members
Posts: 91
Joined: 20 November 05




Eu am noroc ca sunt scapat de asa ceva, insa ce-mi spuneti voi ma infioara. Jenant pentru o capitala europeana asa ceva. Insa cred ca s-ar putea rezolva cu putina initiativa din partea locatarilor.
Ma intreb oare cati din cei care au astfel de metehne bizare au primit reclamatii de la politie?
Eu unul as face.
Personal, m-a ars careva cu fumatul in scara blocului smile.gif)


--------------------
Dacia SuperNova - B
Dacia SN Europa feb 2002, 48.000km.
Modificari fata de dotarile din fabrica: inchidere, alarma, boxe+casetofon, turometru, ceas de bord, bricheta, bord albastru + multa valoare sentimentala :)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
costi
post 10 Dec 2005, 21:07
Post #18


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.230
Joined: 15 October 03
From: Bucuresti




QUOTE(clau lcf @ 10 Dec 2005, 20:25)
Nu cumva e la Casa de Cultura? Daca nu, atunci aflati ca aproape de casa de cultura in drept cu parcul, pe partea dreapta, cum te duci spre gara ,se vad pomii pe bloc. Toti nebunii.  Poate fac poze. La problema ta sigur se poate ceva legal.e deja prea multa nesimtire.
*


Asa si care-i problema cu pomii/verdeata pe bloc ?


--------------------
DSN/SLZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
yooonutz
post 10 Dec 2005, 21:32
Post #19


Membru incepator


Group: Members
Posts: 24
Joined: 6 May 05
From: galati




QUOTE
3) Folosesti aceeasi metoda si asupra vecinului. Vezi ca mormanul de usi si alte chestii impreuna cu benzina/motorina si o scanteie poate genera un spectacol deosebit. Cheama brigada de pompieri sa-i dea 20 milioane amenda. Daca vecinul zice ca nu-s ale lui, le urcati pe loc intr-un camion si valea cu ele.

n-am cum sa le dau foc ca am balconul deasupra lor, desi ideea ar fi fost perfecta.
QUOTE
Probabil e un taran adus de Ceausescu din nustiu ce sat uitat de lume la bloc, si a ramas saracul cu sechele, se crede stapan pe bloc, pe el, oamenii astia trebuie dresati sa locuiasca la oras ...cum sa cultivi porumb la bloc?

wrooong. amandoi au in jur de 30-35 de ani ea invatatoare, el electrician
pt klaus: 1. martori sunt majoritatea locatarilor cu taiatul pomului
2. Gardul e unul de 2 metri din fiare adunate sudate si impletite cu spini. super vedere.
Apropos ciresul taiat a fost folosit la facut tuica din corcodusele din alt pom din fata blocului. alcoholic.gif
La ce ora trebuie sa fiu luni la primarie?


--------------------
Dacia Logan 2006 - chioara ... pardon AMBIANCE - gl-o6-lyh
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Codrin
post 10 Dec 2005, 21:37
Post #20


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.364
Joined: 7 January 05
From: Bucuresti




Programul cu publicul. Pacat ca niste persoane inca tinere sunt atat de inguste la minte.


--------------------
Mazda . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ovidiusoft
post 11 Dec 2005, 12:27
Post #21


Membru de sub patura


Group: Members
Posts: 999
Joined: 3 June 05
From: Bucuresti




QUOTE(clau lcf @ 10 Dec 2005, 21:25)
Nu cumva e la Casa de Cultura? Daca nu, atunci aflati ca aproape de casa de cultura in drept cu parcul, pe partea dreapta, cum te duci spre gara ,se vad pomii pe bloc. Toti nebunii.  Poate fac poze. La problema ta sigur se poate ceva legal.e deja prea multa nesimtire.
*



Daca terasa e facuta "cu cap" este excelent. Pentru ca pe langa aspectul frumos, si beneficiile evidente pentru cei care au acces la ea, terasa mai ajuta un pic la filtrarea caldurii pentru cei de la ultimele etaje, oxigen proaspat, etc etc... Oricum mi-as dori sa fie asa ceva pe fiecare bloc - stau la 9 / 10 smile.gif

Daca nu e facuta bine, poate fi enervanta in cel mai bun caz, sau periculoasa pentru structura blocului.

This post has been edited by ovidiusoft: 11 Dec 2005, 12:28


--------------------
Dacia Logan Ambitios 1.6MPI-8V promotia 2005
aici ar veni semnatura, nu?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ciombe
post 12 Dec 2005, 08:45
Post #22


Membru autentic


Group: Members
Posts: 368
Joined: 9 January 04
From: Arad




QUOTE
psss... la inundatie conform legsilatiei locative, raspunzi de reparatii. Plus ca mai e si contraventie daca nu depui diligentele sa repari defectiunile si mai poti lua si o amenda


Hehe, iti faci asigurare de raspundere civila si nu mai ai treba: se sparge teava, inunzi vecinu, vecinu reclama, plateste asigurarea.. vecinu zugraveste, la tine se sparge teava, iarasi vecinu face scandal, reclamatie etc, asigurarea plateste.. tot asa...
tongue.gif

Cu porumbu ala, daca stai chiar deaupra lui e PERFECT!
biggrin.gif
Daca esti mai maniac, scoti noaptea furtunu din pantaloni biggrin.gif si te joci de-a pompieru... Da bai vre-o doua beri inainte ca sa ai destul lichid biggrin.gif .
Daca nu esti maniac, iei un bidon de motorina si seara stropesti lanul de porumb: SE VA USCA! Pe bune, daca dai cu motorina SE USUCA!
Asta e metoda pe care am aplicat-o la un vecin care tot imi planta nuci pe razor.. deh, imi pare rau de nucii lui da mai rau de faptul ca daca lasam pomii aia sa cresca mari si falnici mi-ar fi facut umbra nedorita in curte. Se foloseste cu succes teava de plastic de 1 -2 metri, un capat se infige in pamant, pe celalalt capat se toarna 100 -200 de gr de motorina! Pana la urma ala si-a mutat nucii pe mijlocul curtii - si acum toata lumea e fericita biggrin.gif


--------------------
Oltena 12 TRS, Dacia 1304 Papuc - B-83-JJJ, AR-30-JJJ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bertro
post 12 Dec 2005, 09:09
Post #23


Membru dezmembrat


Group: Members
Posts: 592
Joined: 3 June 05
From: IASI, rumenia




treaba asta se intampla din cauza ca locatarii nu iau initiativa sa-i reclame pe respectivii sau macar sa-i ia la intrebari cum de indraznesc sa-si insuseasca un spatiul comun (faza similara cu vecinii de la ultimul etaj care ocupa abuziv podul blocului, sau cu cei de langa uscator, care-si fac debarale acolo).
slava domnului ca blocul in care stau nu se preteaza din punct de vedere fizic la gradini, fiind inconjurat de beton pe toate partile, dar in blocul in care locuiesc parintii mei si in care am copilarit, vecinii de la parter si-au facut gradina atat in fata blocului cat si in spate, blocand iesirea din spate (si-au pus yala lor, etc). i-am tot intrebat pe ai mei de ce sunt lasati respectivii sa aduca tarlaua in jurul blocului. replica a fost ca nu e nimeni multumit de situatie, dar nu vor sa strice "prietenia" cu vecinii respectivi (vecini care nu s-au deranjat deloc de prietenie cand au venit intr-o noapte de revelion sa-mi faca scandal ca e muzica prea tare!).

probabil pe acelasi principiu se bazeaza si nesimtirea vecinilor tai. se gandesc ca nu o sa le faca nimeni probleme pentru a nu strica buna vecinatate si intelegere in bloc. Demonstreaza-le contrariul! Rupe-i cu toate amenzile posibile!

This post has been edited by bertro: 12 Dec 2005, 09:10


--------------------
DACIA Nova GT - xx xx XXX
posesor de DrACIA NOVA GT
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kukuruz
post 12 Dec 2005, 09:10
Post #24


Membru


Group: Members
Posts: 127
Joined: 4 June 04
From: Bucuresti




QUOTE(balamuc @ 10 Dec 2005, 22:04)
[...]Insa cred ca s-ar putea rezolva cu putina initiativa din partea locatarilor.

Corect.

1. La primavara, cumparati niste puieti (tei, plop, artar - nu pomi fructiferi), niste samanta de iarba si/sau flori

2. Intr-o sambata dimineata sapati, plantati, semanati (sau platiti pe cineva s-o faca daca credeti ca aceasta treaba este sub demnitatea de "orasean").

3. Garantez ca omu' de la parter nu va avea curaju' sa mai zica/faca ceva.

4. Ideile astea cu reclamatii la primarie/politie/teroare sonora sunt puerile si primitive.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adso
post 12 Dec 2005, 09:14
Post #25


Membru autentic


Group: Members
Posts: 330
Joined: 19 January 04




QUOTE(kukuruz @ 12 Dec 2005, 09:10)
4. Ideile astea cu reclamatii la primarie/politie [...] sunt puerile si primitive.
*


domnu' rambo.... cum puteti domne sa spuneti asa ceva?... tom'na dumneavoastra, promotorul legilor dure si al statului de drept fara comentarii?

pai dom'ne io ma asteptam sa propuneti des-matricularea masinii infractorului, si inmatricularea ei conform legii kukuruz, dupa remedierea spatiului verde si construirea in loc a gradinilor suspendate ale semiramidei.

acu' pe bune: de ce e puerila reclamatia la primarie in acest caz?


--------------------
Call me Ishmael...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bertro
post 12 Dec 2005, 09:23
Post #26


Membru dezmembrat


Group: Members
Posts: 592
Joined: 3 June 05
From: IASI, rumenia




eu zic ca mai degraba sunt puerile actiunile revansard-ilegale impotriva respectivului (gen dat foc la fiare, turnat otrava pe plante, urinat de la balcon, etc), care nu numai ca pot genera raspunsuri cel putin pe masura din partea respectivului, ci te pot transforma rapid din "victima" in platitor de amenda, in timp ce vecinul continua sa huzureasca in nesimtire.

calea legala e cea mai simpla si eficienta aici. multi oameni nu stiu de bataie, dar mai tot stiu de gaura la buzunar wink.gif
deci primarie/politie/mediu si/sau (eu as merge pe "si") convocarea unei sedinte de asociatie in care sa i se explice respectivului ca terenul din jurul blocului apartine tuturor locatarilor, si daca vrea sa-l foloseasca doar el sa puna banul jos si sa plateasca chirie.


--------------------
DACIA Nova GT - xx xx XXX
posesor de DrACIA NOVA GT
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kukuruz
post 12 Dec 2005, 09:26
Post #27


Membru


Group: Members
Posts: 127
Joined: 4 June 04
From: Bucuresti




Simplu: care primarie isi poate permite sa plateasca o armata de oameni care sa umble brambura prin oras ca sa amendeze (daca li se raspunde cand suna la usa) pe cei care nu intretin sau distrug spatiile dintre blocuri. Zeci, sute de blocuri.

Si-apoi, locatarii blocurilor nu mai sunt demult CHIRIASI, ei au devenit PROPRIETARI, nu-i asa?


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bertro
post 12 Dec 2005, 09:42
Post #28


Membru dezmembrat


Group: Members
Posts: 592
Joined: 3 June 05
From: IASI, rumenia




pai tocmai, fiind proprietari, apartine fiecaruia si un procent din spatiul comun, inclusiv terenul din jurul cladirii. cu ce drept isi insuseste unul din ei un teren care e al tuturor? daca il vrea cu adevarat si daca ceilalti sunt de acord, acesta sa le plateasca celorlalti (individual sau prin intermediul asociatiei) o suma lunara pentru utilizarea in scopuri personale a respectivului teren. bani care pot fi folositi sa diverse reparatii in bloc.
nu i-am inteles niciodata pe smecherii astia care se cred stapani peste tot blocul in care locuiesc. si la mine au venit asta toamna (dupa ce au aflat ca mi-am montat centrala) sa-mi ceara sa platesc nu stiu ce procent la incalzire, ca -vezi doamne- tevile comune care treceau prin casa mea mi-ar incalzi peretii si mi-ar ajuta centrala sa consume mai putin. i-am invitat sa constate in primul rand ca e taman invers (centrala mea debita o caldura mult mai mare decat era in tevile lor), si in al doilea rand ca eu nu am nevoie de respectivele tevi, asa ca ori ar fi cazul sa-mi plateasca ei mie pentru ca le tin tevile pe proprietatea mea, ori sa si le scoata prin afara apartamentului meu. din momentul ala n-a mai avut nici unul vreo pretentie.
unii sunt asa de debusolati ca au nimerit la bloc incat continua sa se creada la ei la sat unde daca puneai un gard in jurul unui teren si stateai cu sapa sa dai in cap celor care-l revendica, erai dumnezeu acolo. traiul la comun inseamna sa inveti sa iti duci viata fara sa-i afectezi negativ pe cei din jurul tau, ca nu ti-e nimeni dator cu nimic...


--------------------
DACIA Nova GT - xx xx XXX
posesor de DrACIA NOVA GT
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kukuruz
post 12 Dec 2005, 10:09
Post #29


Membru


Group: Members
Posts: 127
Joined: 4 June 04
From: Bucuresti




Vazand ca pe nimeni din bloc nu intereseaza balariile, ciulinii, gunoaiele care se "dezvolta" nestingherite chiar sub geam, omu' o fi crezand ca face o fapta buna cultivand porumb acolo. Atata l-a dus capu', la asta se pricepe. Cel putin, saracu', a dovedit ca ii pasa!

Cu o suma insignifianta stransa de la fiecare din bloc si un pic de munca de lamurire, cred ca omu' ar putea fi convins sa continue sa faca ceea ce stie (sau ceea ce-i place) - dar nu cu kukuruz (sic! wink.gif), ci cu flori, iarba, copaci decorativi. Copaci sub care vor sta la umbra, la o bere, barbatii blocului la vara, sau (se) vor juca civilizat (ping-pong, etc), copchiii acestora... in loc sa bata trotuarul printre masini parcate de-a valma.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dizzy
post 12 Dec 2005, 10:26
Post #30


Work smart not hard!


Group: Members
Posts: 4.781
Joined: 11 February 04




Si cu mormanul de fiare si usi cum ramane?
Brigada artistica a pompierilor i-ar putea trage o amenda.


--------------------
Whirpool ex Dacia Logan 2005 - B zzz SXX
Stupidity is a more dangerous enemy of the good than evil.
I have no time to battle egos and small minds.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages  1 2 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th April 2024 - 11:57
Forum Renault