DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages < 1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Cifra octanica mare, consum redus, Consum de 9 l/100km in oras ??!

trf
post 3 Oct 2005, 11:05
Post #31


Membru incepator


Group: Members
Posts: 58
Joined: 6 September 04
From: Bucuresti




Oare benzina de la noi chiar are cifra octanica 95/98?
Eu am 25.000km cu masina dintre care si cateva drumuri in afara. Am pus in ea toate tipurile de benzina de la diversi producatori.
Observatii proprii:
exista diferenta intre cea de 95 si cea de 98 de la noi, in sensul ca trage mai bine masina(viteza maxima mai mare pe acelasi drum, in acelasi sens, in aceleasi conditii de incarcare)
nu am observat diferenta intre 98 de la Lukoil si 99+ de la Petrom sau 100 OMV
nu exista diferenta intre cea de 98 de la noi si cea de 95 din Austria.
nu exista diferenta intre cea de 95 de la noi si cea de 91 din Austria.

deci...dupa mintea mea si din propria experienta zic ca benzina care se vinde la noi are cifra octanica mai mica decat ce scrie pe pompa.



--------------------
Dacia Logan 2004 Preference 1.4 - B - 81 - T R F
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
TMihai
post 3 Oct 2005, 11:40
Post #32


Membru autentic


Group: Members
Posts: 947
Joined: 1 October 05
From: Bucuresti




La noi toate sunt mai mici si mai proaste...in afara de preturi. Acum ce sa facem? Alimentam din Romania... unsure.gif


--------------------
Dacia Logan Laureate 1,6 MPI 2005
Shit happens to me mostly so don't worry...
Trece lebede-n zare / Eu ma uit, ele dispare
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
driver
post 3 Oct 2005, 12:04
Post #33


i'm not driving fast, i'm flying low...


Group: Members
Posts: 542
Joined: 10 November 04
From: South Coast




@bluebird, benzina pt avion are CO 120.

exista o diferenta intre 95 si 98. Masina merge mai bine cu 98, mai sprinten mai linistit si consumul o idee mai mic. Nu contest efectul placebo, doar ca acesta apare numai la unii.
Pt necredinciosi propun urmatorul experiment, 2 masini identice una cu benzina de 98 si cealalta cu 95, cel care le testeaza sa nu stie ce benzina este in rezervor. Testul trebuie sa fie pe cel putin 10 km

personal pun de 95 si la un pret mai mic obtin performante de 98 wink.gif cu ajutorul aditivilor pe care ii pun cand si cand

This post has been edited by driver: 3 Oct 2005, 12:48


--------------------
Nissan Leaf cu baterie - RLU
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
TMihai
post 3 Oct 2005, 12:24
Post #34


Membru autentic


Group: Members
Posts: 947
Joined: 1 October 05
From: Bucuresti




Nu cred ca o sa stea nimeni sa fatzaie 2 loganuri numai de dragul de a convinge vreun necredincios de avantajele benzinei cu 98...sau cu 95. Vad ca unii alimenteaza cu 95 adaugand aditivi, altii cu 98 si nu mai adauga nimic...pana la urma depinde de buzunar sau de comoditate...sau de pretentii la acceleratie ori de stilul de condus...ori de autosugestie. Concluzia e ca nu exista mari diferente de consum folosind diferite tipuri de benzina (in jurul a 1l/100km). Eu unul o sa merg din an in paste cu masina, asa ca nu ma afecteaza sa fac cate un plin cu 98...un plus de putere (chiar si o idee) isi are rostul pt cateva zeci de mii in plus acolo. wacko.gif Poate mai citim si alte pareri...


--------------------
Dacia Logan Laureate 1,6 MPI 2005
Shit happens to me mostly so don't worry...
Trece lebede-n zare / Eu ma uit, ele dispare
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Luka
post 3 Oct 2005, 16:26
Post #35


Membru autentic


Group: Members
Posts: 340
Joined: 3 May 05




Eu alimentez numai cu 98 de la MOL si 100 de la OMV. La inceput am bagat 95 de OMV. Diferente de consum constatate, in conditiile unui mers asemanator:
OMV 95 - consum 12.4 l/100 km
OMV 100 - consum 11.7/100 km
MOL 98 - inca n-am testat deajuns (voi reveni)

Evident, si motorul e altul (2.0 benzina, 16v), insa asta am vazut clar (consum aratat de calculator).
La putere nu ma pronunt intrucat e chestie subiectiva.
Facand o diferenta intre pretul unui plin de 95 si al unuia de 100, cu diferenta de consum mentionata, am ajuns la concluzia ca merita sa dau destul de putin in plus si benzina sa fie mai buna. Pastreaza si motorul, parerea mea de femeie simpla smile.gif


--------------------
Renault Laguna II 2002, Privilege, 2.0 benzina, 134 CP
Francezii nu s-au gandit la pietele unde drumurile sunt denumite asa din lipsa de imaginatie
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
daciafan
post 3 Oct 2005, 16:32
Post #36


/


Group: Members
Posts: 1.670
Joined: 20 January 05




cool.gif voi aveti impresia ca ti decoperit roata excl.gif laugh.gif


--------------------
/ / /
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Luka
post 3 Oct 2005, 17:01
Post #37


Membru autentic


Group: Members
Posts: 340
Joined: 3 May 05




Iata, intotdeauna imi place cand vad un om cu un punct de vedere puternic si bine argumentat. Felicitari !!! La mai mare. Putem astepta replici de genul: 'poate, poate', 'e posibil sa fie asa', 'eu am o parere, dar o tin pt mine' si multe altele. Va foarte multumim din inima !


--------------------
Renault Laguna II 2002, Privilege, 2.0 benzina, 134 CP
Francezii nu s-au gandit la pietele unde drumurile sunt denumite asa din lipsa de imaginatie
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 3 Oct 2005, 17:02
Post #38


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




QUOTE(daciafan @ 3 Oct 2005, 16:32)
cool.gif voi aveti impresia ca ti decoperit roata excl.gif  laugh.gif
*


Evident ca nu, dar am fi extrem de interesati de explicatii plauzibile, daca se poate si stiintifice ar fi si mai bine.
Eu de ex. am inteles cam cum functioneaza roata. Daca un mai cunoscator m-ar putea lumina si in acest aspect (cu cifra octanica si consumul), as fi extrem de fericit...


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
TMihai
post 3 Oct 2005, 17:56
Post #39


Membru autentic


Group: Members
Posts: 947
Joined: 1 October 05
From: Bucuresti




QUOTE(daciafan @ 3 Oct 2005, 16:32)
cool.gif voi aveti impresia ca ti decoperit roata excl.gif  laugh.gif
*



Atunci practica sportul ala sanatos si lasa-ne pe noi sa facem descoperiri in folosul omenirii...oricum tu stii deja ce benzina sa folosesti si te-ai lamurit cum functioneaza roata ph34r.gif


--------------------
Dacia Logan Laureate 1,6 MPI 2005
Shit happens to me mostly so don't worry...
Trece lebede-n zare / Eu ma uit, ele dispare
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
driver
post 3 Oct 2005, 20:27
Post #40


i'm not driving fast, i'm flying low...


Group: Members
Posts: 542
Joined: 10 November 04
From: South Coast




am atasat 2 fisiere despre benzina de 95 si 98, eu m-am uitat peste ele dar n-am inteles o iota din ce scrie acolo, poate este cineva mai luminat si se indura sa ne dea si noua din intelepciunea lui... wink.gif

Attached File(s)
Attached File  ss_2.1.3_20T_20Euro_20Standard_20Unleaded_20Gasoline.pdf ( 95.3k ) Number of downloads: 99
Attached File  ss_2.1.5_20T_20Euro_20Super_2098_20Unleaded_20Gasoline_20.pdf ( 95.29k ) Number of downloads: 77


--------------------
Nissan Leaf cu baterie - RLU
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
valioglu
post 3 Oct 2005, 22:35
Post #41


Membru autentic


Group: Members
Posts: 498
Joined: 2 July 04




Ardere mai buna (mai rapida, detonatii mai puternice, mai completa, etc.) implica un randament mai bun al motorului, deci un consum mai redus, dar diferenta e neglijabila. La gaz combustibilul e sensibil mai slab d.p.d.v. al performantelor si totusi functioneaza bine cu un consum mai mare cu doar 10%. Eu cred ca e doar publicitate sa ne ia mangotii.

This post has been edited by valioglu: 3 Oct 2005, 22:39


--------------------
DACIA SOLENZA CONFORT 1.4 - B-01-DOG
viata e scurta dar nedreapta
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dragos.avramescu
post 4 Oct 2005, 18:06
Post #42


Membru autentic


Group: Members
Posts: 235
Joined: 6 May 05




@driver: exista motoare de avion care merg cu benzina de 130, insa zlinul merge cu benzina de 80. Pe bune. El merge intre 80 si 100, dar la noi se baga de 80, ca e mai ieftina...
Extra 300 si motoplanorul, da, merg cu esenta de 130.


--------------------
Dacia Logan Ambition - B-64-TUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
saruman
post 4 Oct 2005, 18:37
Post #43


Membru autentic


Group: Members
Posts: 303
Joined: 24 September 04




Cu cat cifra octanica este mai mare, cu atat mai mult se poate comprima amestecul inainte de a aparea detonatii necontrolate. Cifra octanica este marita cu ajutorul unor substante chimice (aditivi) care, in mod evident, inlocuiesc o cota-parte din combustibilul injectat, in consecinta aceeasi cantitate de amestec degajand mai putina energie la explozie. DAR explodeaza controlat si se poate folosi cu incredere un turbocompresor 04.gif . De aceea la un motor proiectat sa functioneze de la CO91 in sus, unde compresia este in jur de 9.5:1 (cum sunt cele de pe Logan si Kalos) o benzina aditivata suplimentar va avea doua efecte majore: va produce mai putin zgomot si mai putina energie.
Daca benzina este aditivata suplimentar (pentru "curatarea" sistemului de injectie/impiedicarea depunerilor) cele doua efecte se amplifica. Asa ca daca nu aveti motoare cu compresie mare/turbo...
Mult mai important este "providerul" benzinei, multi au aflat asta pe pielea lor. dry.gif


--------------------
Mercedes C 180 Kompressor 2006 Elegance
De multe ori drumul este mai important decat destinatia.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mihaitache
post 4 Oct 2005, 21:35
Post #44


Membru incepator


Group: Members
Posts: 28
Joined: 1 July 05





Eu la consum nu am observat diferente. Daca consumul e mai mare cu 98-99, e din cauza ca o calc mai tare... De ce o calc? Pai merge mult mai bine la turatii mai mari.
Dupa cateva luni in care am incercat cam toate benzinele scumpe (98,99,100) pot sa spun ca nu exista diferente notabile intre ele dar in mod cert sunt mai bune decat 95. Poate ca in astea pun mai putina apa. Cert e ca masina merge mai bine, motorul toarce mai frumos si trage mai tare la peste 3000 de ture. E vb de solenza.
Am inceput sa pun benzina mai scumpa in vara cand din cauza aerului conditionat ma "taram" pe strada...
Atentie! Creeaza dependenta! Din cand in cand incerc sa revin la 95 dar masina mi se pare lenesa si mai zgomotoasa si sunt nevoit sa pun de 99 din nou..

Pentru carcotasi: puneti macar 15l de benzina de 98-99-100 in rezervorul aproape gol si mai vorbim peste o saptamana...


--------------------
Dacia Solenza - b33dsj
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IsNa
post 5 Oct 2005, 14:42
Post #45


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.147
Joined: 11 July 02
From: Timisoara




QUOTE(nextor @ 2 Oct 2005, 17:49)
Ardere mai buna inseamna, de fapt, ca amestecul combustibil este ars in proportie mai mare, ceea ce duce, dupa parerea mea, la un randament mai mare si de aici un consum mai mic, fiind nevoie sa se injecteze o cantitate mai mica de benzina pentru a obtine acelasi randament.

*




Asta e total fals. Pardon, dar ai nevoie sa te mai documentezi.
CO se traduce prin "rezistenta la auto-aprindere". Nu are nici o legatura cu puterea calorica, arderea completa sau alte treburi.
Inseamna doar cat poti comprima amestecul de aer-benzina pana face autoaprindere. In concluzie, daca un motor e proiectat (rata de compresie) pt. benzina 95, nu va avea nici un avantaj din benzina 98, 100 sau 110. Benzina de 98, 100 se recomanda la motoarele cu compresie mare (motoare sport) si la cele cu turbina, unde compresia reala se controleaza din turbina.

TOTUSI: daca benzina pe care o iei ca fiind de 95, nu e, de fapt, decat de 90 (asa cum se intampla de cate ori cate un benzinar mai amesteca niste gazolina, sau alte chmicale prin benzina), atunci vei avea detonatii, si calculatorul va imbogati amestecul (un amestec mai sarac detoneaza mai usor), deci vei consuma mai mult. Daca esti obisnuit cu benzina proasta (CO<95) , atunci vei observa o imbunatatire la benzina de 100.


--------------------
Skoda Fabia Combi + Citigo ASG 2007 / 2013
Forta sa fie cu voi !!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ydaniel
post 5 Oct 2005, 19:05
Post #46


Adrenaline junkie!


Group: Members
Posts: 10.608
Joined: 11 August 04
From: black sea




lgn de 1,6 cat consuma in oras!orice ati zice o benzina buna se simte si la buzunar si in trafic!dar nu are sens sa alimentezi cu un carburant superior daca te tarasti cu ea prin buk,sau te duci la carrefour!o benzina superioara merita din plin!


--------------------
Oriunde, oricand... ARO!
Cand esti bun ,nu-si amintesc
Cand esti rau ,nu te uita!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SUPERCAR
post 5 Oct 2005, 22:42
Post #47


Membru autentic


Group: Members
Posts: 624
Joined: 6 June 05
From: Constanta




In oras merge o benzina de 95 dar la drum intins in afara orasului merge o benzina mai buna de 98.


--------------------
Dacia Logan 1.5 dCI Martie 2007 Euro4 - 70CP@90CP - CT 82 PWR
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
-Scorpio-
post 6 Oct 2005, 07:59
Post #48


membru jucator


Group: Members
Posts: 531
Joined: 8 September 05
From: SV




cate bordeie, atatea obiceie....


--------------------
Honda Civic 140HP 2010 - SV-XX-XXX
Nota: nu lasati cheia in portbagaj deoarece este necesara la deschidere. (instructiuni de utilizare Logan, pag 3.17)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
TMihai
post 6 Oct 2005, 09:00
Post #49


Membru autentic


Group: Members
Posts: 947
Joined: 1 October 05
From: Bucuresti




QUOTE(-Scorpio- @ 6 Oct 2005, 07:59)
cate bordeie, atatea obiceie....
*



Pe langa subiect!


--------------------
Dacia Logan Laureate 1,6 MPI 2005
Shit happens to me mostly so don't worry...
Trece lebede-n zare / Eu ma uit, ele dispare
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DigitalScribe
post 8 Oct 2005, 11:16
Post #50


Scribul Digital


Group: Members
Posts: 1.249
Joined: 5 October 04
From: Iasi




Placebo... aseara am alimentat cu Petrom Premium fara Pb. (95 Petrom adica) si am repetat un traseu facut cu o seara inainte cu Super 100 OMV. Consumul a fost identic, performantele masinii identice. Ce-i drept 95-ul s-a amestecat cu putinul de Super 100 OMV care mai era in rezervor. Poate la turatii ridicate se simte vreo diferenta insa eu la 110 la ora am acelasi consum instantaneu pe aceleasi tronsoane de drum (deci si consumul mediu la fel).

Eu personal de acum voi respecta ce scrie in manual, adica 95 - 98.


--------------------
Renault Espace V Renault Zoe D-Max 2022 - n/a
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
paulica
post 25 Dec 2005, 13:06
Post #51


Membru autentic


Group: Validating
Posts: 760
Joined: 2 August 05
From: Bucuresti




Nu cumva benzina de avion este cu plumb? Tetraetil sau tetrametil? daca e asa nu va puie drak sa bagati la masini cu catalizator.
La multi ani si la multi bani.


--------------------
Pegas 22 2006 - TL 11 PAA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 25 Dec 2005, 17:21
Post #52


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.920
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




Daca ai un Subaru STI, scade consumul la benzina cu RON mai mare si creste puterea. Daca ai Dacie, scade nivelul soldului de pe card si nimic altceva. Benzina de aviatie nu e cu plumb, e contine doar fractii mai usoare ale titeiului decat cea auto.


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mih95
post 26 Dec 2005, 11:27
Post #53


Membru


Group: Members
Posts: 119
Joined: 22 October 05




Pina acum am avut 3 Dacii: prima model 1982 - ultima a fost cu injectie Bosch. Acum Logan. Va pot spune ca la primele 3 modele se observa CLAR diferenta de putere si consum, cind treceam de la CO90, CO95 , la CO98. Astfel,cu cit cifra octanica era mai mare cu atit puterea motorului crestea, iar consumul de carburant scadea .Am facut niste calcule in timp si am observat ca se compensa pretul mai mare al carburantului cu consumul iar motorul tragea si suna mai bine. Evident ca am facut acelasi lucru si pe Logan dar din pacate nu am mai observat o diferenta asa de mare intre cele 2 tipuri de carburant CO95 si CO98...100 aici ma refer la consum si puterea motorului. Dupa parerea mea, sunt multi factori care influenteaza consumul si puterea motorului in functie de tipul de carburant folosit, iar postul lui Klaus din 2 octombrie mi se pare cel mai corect si bine documentat din punct de vedere teoretic.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BAC
post 26 Dec 2005, 12:20
Post #54


Membru autentic


Group: Members
Posts: 450
Joined: 1 September 04
From: Reghin




Inclin sa cred ca cifra octanica are o mai mare influenta la motoarele cu carburator sau\si cele cu compresie mare, ex. 10:1. Eu am avut un R21 care intrunea aceste doua caracteristici, vesnic am avut probleme cu benzina proasta. La un motor cu injectie si cu management electronic, timpi de injectie, durata injectiei si momentul aprinderii sunt modificate pt. a da cel mai bun efect.


--------------------
ex. Opel ex.Vectra C 2007 OPC line - MS
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Rigor
post 27 Dec 2005, 19:59
Post #55


Membru autentic


Group: Members
Posts: 206
Joined: 11 December 03
From: Iasi




Fenomenal, am pus benzina de 100 si mi-a consumat 3.4 la suta.




Da' am mers si mult pe jos!!

This post has been edited by Rigor: 27 Dec 2005, 20:04


--------------------
ZKR Preferat - IS-01
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
TMihai
post 27 Dec 2005, 20:04
Post #56


Membru autentic


Group: Members
Posts: 947
Joined: 1 October 05
From: Bucuresti




QUOTE(Rigor @ 27 Dec 2005, 19:59)
Fenomenal, am pus benzina de 100 si mi-a consumat 3.4 la suta.
*



In ce conditii?


--------------------
Dacia Logan Laureate 1,6 MPI 2005
Shit happens to me mostly so don't worry...
Trece lebede-n zare / Eu ma uit, ele dispare
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 27 Dec 2005, 20:16
Post #57


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.920
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




Sa spui ca o masina normala (ZKR, berlina nu STI sau EVO5,6,7,8) consuma mai putin cu benzina cu RON mare fata de regular e minciuna curata. Poate explica cineva de unde stie carburatorul Carfil M32 ce fel de benzina ca sa micsoreze debitul (oricum nu poate dar totusi)? Are loganul senzor pentru constanta dielectrica a carburantului pentru a sti ce intra in motor? Motoarele mai inteligente folosesc masuri pentru eliminarea detonatiei (de obicei se modifica avansul) cand se folosesc carburanti cu RON mai mic decat cel recomandat, dar un motor facut pentru economie si emisii poluante reduse are un raport de comprimare care ii permite sa mearga fericit cu benzina 95 RON. Ca exista si motoare cu raport de comprimare mare sau turbo care pot folosi carburant RON 95 dar au performantele maxime cu RON 98 e cu totul altceva. S-a facut un test la Fifthgear care verifica exact problema pusa de cel care a postat topicul si ajungea la rezultate concludente.


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
TMihai
post 27 Dec 2005, 20:20
Post #58


Membru autentic


Group: Members
Posts: 947
Joined: 1 October 05
From: Bucuresti




Aham...si ce benzina ziceai ca folosesti? blink.gif


--------------------
Dacia Logan Laureate 1,6 MPI 2005
Shit happens to me mostly so don't worry...
Trece lebede-n zare / Eu ma uit, ele dispare
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 27 Dec 2005, 20:53
Post #59


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Eu zic ca la noi nu cifra octanica a benzinelor "potente" face soferii sa aiba senzatia de "zvac in motor", ci faptul ca benzinele respective au putere calorica mai mare, ca-s mai putin diluate cu alti derivati petrolieri.
Plus ca la masinile la care face referire acest forum nu sunt super rapoarte de compresie prin cilindru ca sa fie absolut necesare benzine cu CO mare.

Parerea mea: NU CO-ul mare face duce la consum mai mic sau putere mai mare, ci alte caracteristici ale benzinei care tin de puterea ei calorica.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 27 Dec 2005, 22:05
Post #60


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.920
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




Eu nu cred sa existe diferente prea mari intre puterile calorice specifice ale benzinelor de la pompa. Dar mai cercetez in privinta asta........
Daca ar fi adevarat, ar insemna ca motorul sa se incalzeasca mai mult la aceiaisi turatie.


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
3 Pages < 1 2 3 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 6th May 2024 - 06:30
Forum Renault