DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

24 Pages « < 17 18 19 20 21 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Croatia

bogdan10
post 4 Jun 2009, 10:56
Post #541


Membru


Group: Members
Posts: 126
Joined: 11 July 06




QUOTE(adi_ar @ 4 Jun 2009, 10:02)
Viza nu ai nevoie dar pasaport da, precum si carte verde, pentru Croatia si Serbia. Pentru Ungaria este suficient buletinul iar RCA-ul tau are si carte verde pentru UE. Trebuie verificate tarile nebarate!

@antifizic2:
Specifica, te rog softul si harta deoarece dispozitivul contaza mai putin. Multumesc!
*




Pt. Croatia nu ai nevoie de carte verde speciala ca si in cazul Serbiei! Daca vi dinspre Ungaria catre Croatia, poti intra linistit si cu C.I.-ul nu doar cu pasaportul! Pt. Serbia intr-adevar iti trebuie pasaport!


--------------------
DACIA LOGAN 2005 1.6 MPI AMBITION - 1-B-101
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Flores
post 4 Jun 2009, 12:19
Post #542


ALIEN


Group: Members
Posts: 372
Joined: 24 March 05
From: behind enemy lines




QUOTE(bogdan10 @ 4 Jun 2009, 10:56)
Daca vi dinspre Ungaria catre Croatia, poti intra linistit si cu C.I.-ul nu doar cu pasaportul!
*


Chestia asta e verificata de tine personal? Sau din auzite?
Merci!


--------------------
Opel Zafira 1.9CDTI- Dacia Logan Laureate 1.6
Mio C230
If it has tits or wheels it will give you problems !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan10
post 5 Jun 2009, 14:26
Post #543


Membru


Group: Members
Posts: 126
Joined: 11 July 06




QUOTE(Flores @ 4 Jun 2009, 12:19)
Chestia asta e verificata de tine personal? Sau din auzite?
Merci!
*



Da. Anul trecut am folosit C.I.-ul si la granita dintre Ungaria si Croatia cat si la granita dintre Croatia si Slovenia! Mai degraba slovenii s-au uitat chioras la C.I.! Croatii nu au zis nimic si am trecut foarte repede atat la intrare cat si la iesire, in ambele situatii.

In plus, studiaza si site-ul de mai jos privitor la conditiile de calatorie in Croatia. Este specificat ca este valabil si C.I.-ul la intrarea in Croatia:

http://zagreb.mae.ro/index.php?lang=ro&id=24962

This post has been edited by bogdan10: 5 Jun 2009, 14:26


--------------------
DACIA LOGAN 2005 1.6 MPI AMBITION - 1-B-101
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sirrocco
post 5 Jun 2009, 15:18
Post #544


Membru incepator


Group: Members
Posts: 53
Joined: 19 April 06




QUOTE(bogdan10 @ 4 Jun 2009, 10:56)
Pt. Croatia nu ai nevoie de carte verde speciala ca si in cazul Serbiei! Daca vi dinspre Ungaria catre Croatia, poti intra linistit si cu C.I.-ul nu doar cu pasaportul! Pt. Serbia intr-adevar iti trebuie pasaport!
*




Pentru Serbia e carte verde speciala ? Pe cartea mea verde e trecuta Serbia - nu e taiata nu nimic. Doar spune sa nu te duci prin Kosovo biggrin.gif


--------------------
Dacia Solenza - AG-11-ABC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Flores
post 5 Jun 2009, 15:31
Post #545


ALIEN


Group: Members
Posts: 372
Joined: 24 March 05
From: behind enemy lines




QUOTE(bogdan10 @ 5 Jun 2009, 14:26)
Da. Anul trecut am folosit C.I.-ul si la granita dintre Ungaria si Croatia....
*



Ciudat, si eu am incercat sa trec anul trecut cu cartea de indentitate din Slovenia in Croatia si nici nu s-au uitat la ea, mi-au cerut pasaportul, plus de asta au stampilat pasapoatele de fiecare data, inclusiv la copii!


--------------------
Opel Zafira 1.9CDTI- Dacia Logan Laureate 1.6
Mio C230
If it has tits or wheels it will give you problems !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
testike
post 8 Jun 2009, 14:00
Post #546


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.452
Joined: 18 March 05
From: Cluj




Stie cineva cum pot afla temperatura apei din Croatia, in partea de Nord?

LE: Am gasit cate ceva, sper sa fie OK:

http://www.eurometeo.com/english/meteomar/id_0
http://vrijeme.hr/more_e.html


This post has been edited by testike: 8 Jun 2009, 16:58


--------------------
Mazda 3 2018 Prestige 2009 1.5 DCI 85CP Ambition 2004 1.6 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
jedimisu
post 9 Jun 2009, 10:41
Post #547


Membru autentic


Group: Members
Posts: 244
Joined: 24 October 08
From: Bacau




Are cineva idee daca chestia cu 50 de euro/zi/persoana de prezentat la vama e valabila daca am voucher cu cazare + masa?

Eu stiam ca trebuie prezentati daca ai numai cazare...


--------------------
Renault Captur, TCe EDC 2015
Energy flows where attention goes.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
testike
post 9 Jun 2009, 15:05
Post #548


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.452
Joined: 18 March 05
From: Cluj




Are cineva vreun site cu temperatura apei, care sigur merge bine?
Nu stiu cat de bune sunt site-urile gasite de mine, acum am gasit altul unde apare temperatura apei 24 grade, ceea ce nu prea imi vine sa cred :/
Sau a fost cineva in Croatia anul asta?


--------------------
Mazda 3 2018 Prestige 2009 1.5 DCI 85CP Ambition 2004 1.6 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan10
post 9 Jun 2009, 15:32
Post #549


Membru


Group: Members
Posts: 126
Joined: 11 July 06




QUOTE(sirrocco @ 5 Jun 2009, 15:18)
Pentru Serbia e carte verde speciala ? Pe cartea mea verde e trecuta Serbia - nu e taiata nu nimic. Doar spune sa nu te duci prin Kosovo biggrin.gif
*




Nu este o carte verde speciala. Diferenta este ca unele companii de asigurari, in aceeasi bani, iti ofera cartea verde si pt. Serbia si Turcia iar alte companii percep o suma suplimentara! Trebuie verificat tabelul, care exista pe formular, cu tarile barate si cu tarile in care este valabila cartea verde.

9 Jun 2009, 15:35:
QUOTE(Flores @ 5 Jun 2009, 15:31)
Ciudat, si eu am incercat sa trec anul trecut cu cartea de indentitate din Slovenia in Croatia si nici nu s-au uitat la ea, mi-au cerut pasaportul, plus de asta au stampilat pasapoatele de fiecare data, inclusiv la copii!
*




Poate ti se pare ciudat, dar eu asa am trecut! Intr-adevar, slovenii au sucit C.I-ul pe toate partile dar in final m-au lasat sa trec! Aveam oricum si pasapoartele la noi, dar am vrut sa verific daca se poate trece cu C.I.-ul, avand in vedere ca Slovenia face parte din UE, deci nu ar trebui sa fie nicio problema pt. cetatenii romani sa intre in aceasta tara cu C.I.-ul!

9 Jun 2009, 15:41:
QUOTE(jedimisu @ 9 Jun 2009, 10:41)
Are cineva idee daca chestia cu 50 de euro/zi/persoana de prezentat la vama e valabila daca am voucher cu cazare + masa?

Eu stiam ca trebuie prezentati daca ai numai cazare...
*



Teoretic, e valabil. Intreaba mai rar de asa ceva iar daca ii spui ca ai voucher, de obicei nu te mai intreaba nimic. Poti completa cu afirmatia ca mai ai bani si pe card (avand si un card la tine bineinteles, chiar daca nu ai cine stie ce bani pe el). In general te poate intreba unde mergi (in ce localitate). Sunt cazuri insa cand, daca li se pare ceva dubios, pot face si control la bagaje! Nu te speria, ca "nu e dracul" asa de negru!

This post has been edited by bogdan10: 9 Jun 2009, 15:41


--------------------
DACIA LOGAN 2005 1.6 MPI AMBITION - 1-B-101
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
jedimisu
post 9 Jun 2009, 18:11
Post #550


Membru autentic


Group: Members
Posts: 244
Joined: 24 October 08
From: Bacau




Nu ma sperii, da' un coleg de-al meu a fost intors si si-a facut concediu in Ungaria. Acu', am sa-l intreb daca avea voucher sau invitatie, ceva, ca de barbos era si semana cu aia de pun bombe post-336-1110552449.gif


--------------------
Renault Captur, TCe EDC 2015
Energy flows where attention goes.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan10
post 11 Jun 2009, 13:06
Post #551


Membru


Group: Members
Posts: 126
Joined: 11 July 06




QUOTE(testike @ 9 Jun 2009, 15:05)
Are cineva vreun site cu temperatura apei, care sigur merge bine?
Nu stiu cat de bune sunt site-urile gasite de mine, acum am gasit altul unde apare temperatura apei 24 grade, ceea ce nu prea imi vine sa cred :/
Sau a fost cineva in Croatia anul asta?
*




In perioada iunie - august temperatura apei marii Adriatice este mai mare de 20 grade Celsius.

Verifica si mai jos:

http://www.croatia-beaches.com/beach_faq.htm



--------------------
DACIA LOGAN 2005 1.6 MPI AMBITION - 1-B-101
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
flaviupantea
post 17 Jun 2009, 15:32
Post #552


Slamdunk


Group: Members
Posts: 8
Joined: 9 March 09
From: Lugoj




Am vazut si eu pe site-ul ambasadei croatiei, si am sunat personal la ambasada ca sa vad daca e necesar pasaportul pentru Croatia. Mi s-a raspuns ca nu trebuie sa am doar C.I.

Dar vad ca peste tot parerile sunt impartite, unii spun ca ar trebui, altii ca nu. Am vazut ca si mai sus, cineva zicea ca a fost fara pasaport, dar nu stiu daca sa ma risc sau nu. N-as vrea sa ma intorc din drum. Daca ati mai fost careva fara pasaport acuma in 2009, sau aveti info suplimentare, mai dati un sfat.

Singura idee e ca n-as da 2 mil, eu cu prietena, sa ne facem pasapoarte, si asa am destule cheltuieli. Macar le mai reduc un pic.

Asfalt uscat si zile insorite in concediu.


--------------------
Renault Megane Hatchback 2003 / 1.9 DCI 120 CP - 43 ALE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aleksanders
post 17 Jun 2009, 15:38
Post #553


.


Group: Members
Posts: 2.976
Joined: 6 November 07
From: ...




croatia inca nu a intrat in ue - ci doar adera - deci putin probabil sa poti merge fara pasaport -


--------------------
. . . - .
....
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
testike
post 17 Jun 2009, 15:46
Post #554


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.452
Joined: 18 March 05
From: Cluj




Pai daca ai vazut pe site, ai sunat si la ambasada, unii colegi de forum ti-au si zis ca au mers numai cu CI, de ce informatii mai ai nevoie?
Normal ca se mai gasesc altii care sa isi dea cu parerea, indiferent daca stiu sau nu cum e - asa ca mine biggrin.gif
Si eu stiu ca se poate merge numai cu CI, pentru ca este ceva conventie cu EU, chiar daca nu e membra, dar a trebuit sa mergem oricum cu pasaport pentru ca eram cu copil mic.

Daca tot iti faci griji, atunci ia-ti pasaport - costa 100 lei, dar, daca ai mai mult de 25 de ani, e valabil 10 ani. Poate chiar faci economie, cica pasapoartele astea noi biometrice vor costa 300 lei..

This post has been edited by testike: 17 Jun 2009, 15:47


--------------------
Mazda 3 2018 Prestige 2009 1.5 DCI 85CP Ambition 2004 1.6 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan10
post 18 Jun 2009, 13:28
Post #555


Membru


Group: Members
Posts: 126
Joined: 11 July 06




QUOTE(aleksanders @ 17 Jun 2009, 15:38)
croatia inca nu a intrat in ue - ci doar adera - deci putin probabil sa poti merge fara pasaport -
*




Vorbesti in cunostinta de cauza sau nu?
Pentru orice eventualitate studiaza si aici te rog:

http://www.daciaclub.ro/index.php?showtopi...dpost&p=1899249


--------------------
DACIA LOGAN 2005 1.6 MPI AMBITION - 1-B-101
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
beraru_010384
post 19 Jun 2009, 10:37
Post #556


Membru incepator


Group: Members
Posts: 82
Joined: 15 May 07




o sa plec si eu in Croatia pe 25 iulie, stie cineva cati bani trebuie sa arati la vama daca nu ai voucher de cazare.
nu mi-am facut rezervare pentru ca nu imi place sa stau intr-un loc, vreau sa am libertate de miscare unde imi place mai mult acolo ma opresc.
daca mai pleaca cineva in perioada aia poate mergem impreuna


--------------------
Dacia DUSTER 1.33 Tce 150cp - B721CVA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
antifizic2
post 19 Jun 2009, 10:40
Post #557


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.434
Joined: 16 June 07
From: Bucuresti- Romania




nu imi amintesc sa imi fi cerut cineva la granita acte de cazare sau sa arat cine stie ce suma de bani

bafta smile.gif


--------------------
renault LAGUNA II / 1.9 DCi 2004 - B-57-LXF
17" silverstone custom colour/ 2DIN DVD/ K&N/ EBC - greenstuff/ HID 5000k
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
jedimisu
post 21 Jun 2009, 21:43
Post #558


Membru autentic


Group: Members
Posts: 244
Joined: 24 October 08
From: Bacau




Pe siteul ambasadei scrie de 100 de pers/zi de euroi fara invitatie sau voucher si 50 in cazul in care ai una dintre ele.
Am sunat si eu la ambasada sa verific chestia cu pasaportul. Mi-a spus ca nu trebuie decat pentru copii. Se intra cu CI. Nu stiu de voi, da' eu nu mai fac pasaport, mai ales ca expira in octombrie.


--------------------
Renault Captur, TCe EDC 2015
Energy flows where attention goes.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
jedimisu
post 23 Jun 2009, 12:48
Post #559


Membru autentic


Group: Members
Posts: 244
Joined: 24 October 08
From: Bacau




Vad ca multi prefera sa mearga, daca ajung la Szeged, prin Budapesta. Eu m-as duce pana la Mohacs si de acolo sa merg in jos pana la utostrada din dreptul orasului Osijek.
A mai fost cineva pe acolo?
De la granita ungara pana la Osijek s-a terminat bucata de autostrada?

Multumesc.

Vreo recomandare pentru cazare in Szeged, va rog?

This post has been edited by jedimisu: 23 Jun 2009, 12:51


--------------------
Renault Captur, TCe EDC 2015
Energy flows where attention goes.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gisal
post 23 Jun 2009, 23:34
Post #560


Enjoy the Road!


Group: Members
Posts: 50
Joined: 5 December 05




Salut,

Re-intors din Croatia. Prima vizita in aceasta tara.
Impresia generala: F buna.
Ruta: Bucuresti-Pitesti-Craiova-Dr Tr Severin - Kladovo - Donji Milanovac - Golubac - Pozarevac - "Autostrada" - Belgrad - Zagreb - Karlovac - Slunj - Plitvicka - Vrelo - Zaluznica - Otocac - Zula Lokva - Senj - Jablanac - "FerryBoat" - Rab (apoi intoarcere) - Jablanac - Krasno Polje - "Autostrada" - Zagreb (plimbat prin Zagreb 3-4 ore) - "Autostrada" - Budapesta - Szeged - Nadlac - Deva - Sibiu - Rm Valcea - Pitesti - Bucuresti
Total KM: ~2400
Taxe drum: Ro - 12 RON (Rovigneta 1 sapt); HU - 1250HUF (aprox 6 Eur) pt 3 zile
Serbia ~12 Eur; Croatia ~40 Eur; Taxa ferryboat (dus-intors) ~30Eur (240Kuna - 1 masina + 1 pers, soferul inclus in pretul masinii).
Atentie, sunt ferryboat-uri care taxeaza soferul separat de masina.
Ferryboat RAB - KRK (dus - intors) masina + 2 pers (sofer ne-inclus in pretul masinii) ~85 eur (600Kuna)

Cazare:
Plitvice - 30Eur (la o gazda), nu am incercat deloc sa negociez avand in vedere ca am dormit o singura seara
RAB, Hotel Imperial, 5 nopti HB ~2000RON.

Pentru cine merge pe insula RAB, plaja cu nisip gaseste in LOPAR, desi acolo este un Camping foarte populat, nu este aglomerata deloc plaja.
Mai sunt si alte plaje, dar cu pietre. Localitatea RAB nu are plaja deloc. Distanta RAB - LOPAR este de aprox 12 Km si este parcursa in aprox 15 min cu masina.

Foarte amabili localnicii, Lacurile Plitvice merita vazute. Intrarea costa 110Kuna de pers pt o zi. Recomand traseul "C" care acopera tot si poate fi vizitat in aprox 5 ore (cu pauze pt multe poze).
Pretul motorinei la croati este aprox 1 Eur (7kuna) per litru.

La vame, eu am prezentat doar pasaport, numai la vamele sarbe am aratat si actele masinii. La vama dintre Croatia si Ungaria, vamesii maghiari se uitau si in portbagajul masinii (fara a verifica si bagajele).

Cam asta ar fi pe scurt...

Recomand cu caldura Croatia, eu unul sigur voi mai trece pe la ei.

Bafta!


--------------------
Renault Megane III 2010, 1.9dci, 130CP, Privilege+ - Bucuresti
ex. Octavia 2, 2008, 1.6MPI, 102CP, Elegance
ex. Megane 2, 2006, 1.5dci, 105 CP, Expression+
ex. Dacia SuperNova, 2002, 1.4MPI, 75CP, Confort
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
papa_mulo
post 24 Jun 2009, 00:38
Post #561


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.768
Joined: 25 November 07
From: Bucuresti




Referitor la cartea verde: Nu mi-a cerut nimeni cartea verde in ungaria sau croatia, insa am patito in bosnia. Daca vrei sa vezi Dubrovnicul, nu ai cum sa ajungi acolo fara sa treci cativa km prin Bosnia-Hertegovina(Iesi din Croatia, intri in BH unde mergi cativa km si apoi treci iar in Croatia). Masinile trec fara sa fie oprite in general insa din cand in cand vamesii din BH probabil mai simt nevoia sa faca pe voinicii. La una din treceri m-a intrebat bosniacu de green-card si in momentul in care am scos-o a renuntat sa se uite pe ea si mi-a zis sa trec. Deci e posibil sa mai ceara cate unul cartea verde...

Despre voucher: nu imi amintesc sa ma fi intrebat cineva de voucher si bani...nu neg ca nu o fac, probabil ca o fac din cand in cand cand au ei chef de vorba. Eu nu cred ca sunt probleme cu asta....teoretic daca se cere 100 E pe zi si ai 500 E le zici ca vei sta 5 zile chiar daca vrei sa stai 10. Oricum...nu prea ai cum sa stai 10 zile cu 500 E...sunt o destinatie turistica scumpa.

Despre apa: numai partea de nord a croatiei are o clima cam ca a noastra. In rest, in momentul in care incepi sa cobori spre sud pe coasta te topesti...la 8 dimineata sunt deja 40 grade si umiditate destul de mare(vorbesc de luna iulie cand am fost eu). Prin urmare cred ca sunt sanse mici sa fie apa rece...poate doar sa fie o mica furtuna peste noapte si sa aduca curenti reci din larg. Eu in 11 zile nu am prins apa rece...


--------------------
Renault Megane Estate 2018 dci90
Megane Sedan dci85 - 2007
Vivaro/Trafic 8+1 dci125 - 2018
Clio 1.2 16v - 2014
---------
Foste:
R11 Spring 1.6D - 1987
Trafic dci115 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan10
post 24 Jun 2009, 14:33
Post #562


Membru


Group: Members
Posts: 126
Joined: 11 July 06




QUOTE(jedimisu @ 23 Jun 2009, 12:48)
Vad ca multi prefera sa mearga, daca ajung la Szeged, prin Budapesta. Eu m-as duce pana la Mohacs si de acolo sa merg in jos pana la utostrada din dreptul orasului Osijek.
A mai fost cineva pe acolo?
De la granita ungara pana la Osijek s-a terminat bucata de autostrada?

Multumesc.

Vreo recomandare pentru cazare in Szeged, va rog?
*




Am stat la acest hotel in 3 randuri si am fost multumit. Rezerva camera cu vedere catre curtea interioara deoarece au curtea frumoasa. Atentie ca nu se fumeaza in interior ci doar in curte!

http://hotelbella.hu/index.php?lang=ro&action=1



--------------------
DACIA LOGAN 2005 1.6 MPI AMBITION - 1-B-101
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
jedimisu
post 25 Jun 2009, 08:07
Post #563


Membru autentic


Group: Members
Posts: 244
Joined: 24 October 08
From: Bacau




Multumesc! Arata bine. Cu fumatul nu e o problema...


--------------------
Renault Captur, TCe EDC 2015
Energy flows where attention goes.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
drrond
post 25 Jun 2009, 09:01
Post #564


Membru autentic


Group: Members
Posts: 329
Joined: 8 June 07
From: Ramnicu Valcea




Salut gisal. Imi poti spune te rog ceva repere orare in drumul catre si chir de acolo? Respectiv cum ai gasit gazda unde ai dormit cu 30 E . Mersi


--------------------
BMW X2, 2018 (fost proprietar de Dacia Logan, 2005, Ambition)
NIHIL SINE DEO!
CARPE DIEM!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gisal
post 25 Jun 2009, 23:10
Post #565


Enjoy the Road!


Group: Members
Posts: 50
Joined: 5 December 05




Salut drrond,

Gasirea unei "gazde" la Plitvice este foarte usoara, avand in vedere ca pe toate casele sunt semne de "oferim cazare" (chiar si in limba romana). Iti poate oferi cazare de la femeia care vinde bilete de intrare la lacuri pana la paznicul de la parcarea de vis-a-vis de lacuri. Este o parcare de rulote si un restaurant la intrarea 1 a parcului. Eu am intrat in vorba cu paznicul de la parcare, iar acesta mi-a recomandat sa merg pe sosea spre Zagreb si pe prima alee la dreapta - 20 m distanta - sa intreb de camere libere. Mi-a mai recomandat sa nu intru la prima sau a doua vila pentru ca vor cere mai mult. Eu m-am dus la a 4a - 5a, am sunat la sonerie si am intrebat daca au camere libere...

Chiar si pe insula RAB 99% din case ofera cazare. Dar mancarea este mai scumpa decat la noi, si daca mananci la restaurante ajungi sa platesti mai multi bani decat daca ai merge la hotel unde ai masa inclusa.

Repere orare:
Plecat din Bucuresti la 23.00, ajuns la Dr Tr Severin pe la 03.00, dormit 4 ore, la 8 am trecut vama la sarbi (a durat cam 15 min pt ca se schimbau turele intre 7 si 8). La vama la sarbi trebuie sa ai carte verde valabila altfel nu treci. De la vama pana la Plitvice am facut aprox 8 ore (cu cateva opriri pe autostrada).
De la Plitvice pana la RAB am facut aprox 3 ore. BAC-ul intre Jablanac si RAB pleaca din 30 in 30 min.

Intoarcerea a fost mai greoaie intrucat a plouat incontinuu... Am plecat pe la 10 (ora locala) din RAB si am ajuns pe la 17 (ora locala), dar m-am oprit cam doua ore prin Zagreb. Dupa inca o ora in Budapesta am plecat spre vama si am ajuns la Arad pe la 22.00 (ora Romaniei).

Drum Bun!
Gisal

This post has been edited by gisal: 25 Jun 2009, 23:51


--------------------
Renault Megane III 2010, 1.9dci, 130CP, Privilege+ - Bucuresti
ex. Octavia 2, 2008, 1.6MPI, 102CP, Elegance
ex. Megane 2, 2006, 1.5dci, 105 CP, Expression+
ex. Dacia SuperNova, 2002, 1.4MPI, 75CP, Confort
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
drrond
post 26 Jun 2009, 07:40
Post #566


Membru autentic


Group: Members
Posts: 329
Joined: 8 June 07
From: Ramnicu Valcea




Mersi mult!


--------------------
BMW X2, 2018 (fost proprietar de Dacia Logan, 2005, Ambition)
NIHIL SINE DEO!
CARPE DIEM!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan10
post 29 Jun 2009, 09:37
Post #567


Membru


Group: Members
Posts: 126
Joined: 11 July 06




QUOTE(jedimisu @ 23 Jun 2009, 12:48)
Vad ca multi prefera sa mearga, daca ajung la Szeged, prin Budapesta. Eu m-as duce pana la Mohacs si de acolo sa merg in jos pana la utostrada din dreptul orasului Osijek.
A mai fost cineva pe acolo?
De la granita ungara pana la Osijek s-a terminat bucata de autostrada?

Multumesc.

Vreo recomandare pentru cazare in Szeged, va rog?
*




Ai multe restrictii de viteza in afara localitatilor la 60 km/h iar in anumite portiuni de drum asfaltul este valurit (de obicei in zona acestor restrictii). Am facut am facut acest drum acum 3 ani iar anul trecut am preferat sa merg pe autostrada M1 + M7 prin Ungaria catre Croatia. Chiar daca drumul e mai lung, am mers snur pe autostrada. Oricum, la unguri autostrada e mai ieftina decat la croati!
In ambele cazuri am folosit cazare in Szeged in locul pe care ti l-am indicat anterior.


--------------------
DACIA LOGAN 2005 1.6 MPI AMBITION - 1-B-101
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan_dsn
post 12 Jul 2009, 21:31
Post #568


Membru autentic


Group: Members
Posts: 730
Joined: 14 September 07
From: Cluj-Napoca




Salut. Doresc sa plec in Croatia, statiunea Porec. Eu sunt din Cluj si doresc sa ma duc prin Ungaria. Pe unde mai exact? Oradea-Budapesta-apoi pe m7 parca si se poate intra direct in croatia -Zagreb -Porec. Intrebarea e aproximativ cam cati km sunt? Drumul cum e? Cat costa taxele de autostrada? Suntem 2 soferi, cam cate ore ar lua drumul incluzand pauze odata la 2 ore de tigara si aer. Sau prin Serbia am vazut ca sunt cam 750 km arata autoroute la mine. Cum e drumul pe acolo? Am fost in Serbia anul trecut cand am mers spre Grecia dar am mers pe autostrada. In rest nu stiu cum este.

This post has been edited by bogdan_dsn: 12 Jul 2009, 22:04


--------------------
Kia Ceed SW 1.4 TGDI 2020
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi_ar
post 13 Jul 2009, 06:34
Post #569


Membru autentic si conservator


Group: Moderatori
Posts: 4.437
Joined: 23 February 07
From: Arad




Drumul cel mai comod si rapid este prin Budapesta-Zagrb ~15-16 ore - mers legal, cu pauzele despre care ai vorbit.
Drumul este foarte bun iar taxa ajunge la ~3100Ft + ~30Euro dus-intors.
Prin Serbia nu vad nici un motiv sa mergi in acea directie, pornind de la Cluj.


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 1.5 dCI 2005
iGO 9.6.29.357899
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan_dsn
post 13 Jul 2009, 08:23
Post #570


Membru autentic


Group: Members
Posts: 730
Joined: 14 September 07
From: Cluj-Napoca




Sau am mai gasit ruta Cluj-Arad-Szeged-Zagreb-Porec unde arata ca sunt 700 km. Nu as prea vrea sa intru prin Budapesta, iar mie autoroute imi arata ca prin budapesta sunt 1100 km pana la destinatie.


--------------------
Kia Ceed SW 1.4 TGDI 2020
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
24 Pages « < 17 18 19 20 21 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 21st June 2024 - 14:18
Forum Renault