DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

25 Pages « < 21 22 23 24 25 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Evacuarea performanta BORLA, Scade consumul la benzina??

wheelman2011
post 2 Feb 2011, 00:09
Post #661


traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul


Group: Members
Posts: 172
Joined: 20 January 11
From: Bucuresti




@marius80 nu cred ca sunt off topic, cand aici toata lumea vorbeste de evacuari si nu vad de ce esti asa de ofensat, dar am si eu cateva intrebari pentru tine : care e diferenta dintre o teava de inox si una normala de aceleasi dimensiuni in afara de faptul ca una rugineste si alta nu ?
cati din cei care fac esapamente la firmele de tuning pe bani grei crezi ca fac calcule privind volumul si fluxul de gaze sau au cunostinte de gazodinamica ?
chiar esti sigur ca daca ii scot catalizatorul ii creste consumul sau se strica motorul ? Acum in ceea ce priveste traseul de evacuare stai linistit ca nu il fac in parcare si cand am spus ca o sa folosesc o alta teava nu de inox, a fost in sensul ca o sa fie tot o teava de esapament nu una din gard, iar in privinta sudurii in mediu protector de gaz, sudura in argon cum gresit ii spui tu si multi altii, poti sa fi sigur ca stiu despre ce este vorba.


--------------------
DACIA SOLENZA 2004 CLIMA 1.4 MPI
Traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 2 Feb 2011, 10:09
Post #662


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




Mai citeste o data titlul si apoi vedem daca esti sau nu off-topic !
Deci esti constient de faptul ca a ta va rugini . Borla a colaborat cu Uzinele Dacia la crearea acestor produse , avand mai multe modele a acestor evacuari . NU ma intereseaza ceilalti producatori pe vapor / turci / unguri sau prin alte parti . Da exemplu de mai bine , de calitate si performanta , nu de porcarii . Compara ce vei face tu cu ceva bun sau cel putin despre ce vb noi in acest topic , nu cu porcarii neautorizate si netestate vreodata .
Motorul nu se strica , dar se duce relatiul si consumul , normele de noxe si zgomot .
Ce alt material in afara de INOX poti folosi pentru evacuare , sa fie rezistent si fiabil ?


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gotronic
post 2 Feb 2011, 11:05
Post #663


Ati scapat de platina si problemele ei !!!


Group: Members
Posts: 2.016
Joined: 24 March 06
From: Tg. Mures




Alama, cupru, aluminiu... tongue.gif , dar nu da omu' bani pe asa ceva.


--------------------
DACIA Sandero Stepway 100 TCE Blue Line 2020 Iulie - MS-10-GOT
MS-10-GOT
Cu nebunii sa nu te pui, ca au mintea odihnita !!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ramsen
post 2 Feb 2011, 14:43
Post #664


My Solenza


Group: Members
Posts: 3.368
Joined: 15 May 08
From: Pitesti - ARGES




QUOTE(wheelman2011 @ 1 Feb 2011, 14:24)
ca tot vorbim de evacuari modificate, o sa ma apuc si eu sa-mi modific toata evacuarea cand se mai incalzeste putin afara si vreau sa-i pun o teava de aprox 50 mm depinde de ce o sa gasesc ca in nici un caz nu dau banii pe teava de inox pe care oricum nu am cu ce sa o sudez, asa ca o sa fac rost de una  normala care merge sudata oxiacetilenic si o montez de la iesirea din galerie si pana in toba finala care o sa fie din inox gen japan style si mai mult de 300-400 lei nu are cum sa ma coste cu tot cu finala ca de montat o montez eu si  oricum dupa toata treaba asta ii fac o resoftare si admisia si atunci se va simti clar diferenta, plus ca o sa sune grav. 04.gif
*


parerea mea vorbeste cu userul vitamina ca el si-a pus traseu evacuare fara detenta de inox pe 50 ... poate iti convine pretul si impresiile care sile-a facut el pina acum...


--------------------
DACIA SOLENZA CLIMA 1.4 Mpi E2 / 2004 - Inca o mai DETIN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Claudiu35
post 16 Feb 2011, 22:15
Post #665


Membru autentic


Group: Members
Posts: 205
Joined: 24 November 07
From: Constanța




Am observat ca în general discuțiile despre evacuare se refera la modificarea traseului cu unul mai mare si la dorința de a se auzi mai tare, mai sport. Pe mine ma interesează ... exact contrariul. Am fost tentat sa deschid alt topic dar pentru ca erau deja destule deschise pe acest subiect am hotărât sa postez aici. Așadar ma interesează dacă traseul de evacuare original pentru solenza ( pe 45 dacă nu greșesc), poate fi făcut mai silențios decât cel din fabrica. Precizez ca nu ma interesează problema insonorizării mașinii. Vreau sa discut DOAR despre zgomotul produs de traseul de evacuare (atât prin eliminarea gazelor cât și prin vibrațiile țevii).
Știu de exemplu ca mașinile Fiat 1600 din anii 70, folosite ca mașini de partid pentru delegații oficiale aveau traseul de evacuare îmbrăcat (izolat) într-un fel de material textil dacă nu ma înșel iar în interior nu se mai auzea decât zgomotul de rulare a roților.
Nu știu dacă în prezent și dacă la Solenza s-ar putea aplica asa ceva.
De asemenea am cautat sa ma informez despre celebrele bătătoare însa am observat ca sunt diverse modele, din diverse materiale și aplicate în locuri diferite în funcție de marca mașinii și de configurația traseului. Am înțeles ca dacă un astfel de bătător nu este corect confecționat și corect aplicat produce efectul invers, adică duce la creșterea zgomotului.
Aștept păreri și sfaturi. Si alte idei desigur.


--------------------
Dacia Solenza 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MANUVIU
post 17 Feb 2011, 21:20
Post #666


Membru incepator


Group: Members
Posts: 75
Joined: 17 June 10
From: Suceava - Suceava




Claudiu35 , eu am intr-o zona pe teava tobei un fel de furtun din cauciuc ignifug gros de vreo 0.5 cm si e facut din 3 straturi de diferite culori. il am in acea zona pt ca ,uneori, in acea zona imi facea un zgomot si ma enerva la culme. Din cate am inteles acel furtun are rol de dublu izolator ( termic si fonic ) folosit in nu-stiu-ce industrie. Taicamiu avea o bucata de vreo 3 metri si nu avea ce face cu ea si asa m-am folosit eu de ea .Am sa incerc sa pun furtunul pe tot traseul poate protejeaza si de apa/rugina (cel putin la exterior).

PS : taicamiu nu il foloseste pt ca el are traseul complet de Inox (la al lui Audi pe benzina) si cred ca e de 65 mm ,dar are niste tobe imense si e si foarte silentios .

PPS : Stiu ca Solenza este ,de la natura, silentioasa si asa vreau sa ramana (char mai silent) ,nu vreau tobe cu tot felul de sunete "racing" , desi mi-ar placea ceva gen full inox Borla Pilot etc dar sa fie Silent.

This post has been edited by MANUVIU: 17 Feb 2011, 21:46


--------------------
Dacia Solenza Confort 1.4 MPI 14xxxx km 2004 - SV-10-XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gotronic
post 17 Feb 2011, 21:35
Post #667


Ati scapat de platina si problemele ei !!!


Group: Members
Posts: 2.016
Joined: 24 March 06
From: Tg. Mures




In sfarsit si "oameni normali" smile.gif Si eu tot asta urmaresc, in rest toate sunt asa cum sunt.! sad.gif


--------------------
DACIA Sandero Stepway 100 TCE Blue Line 2020 Iulie - MS-10-GOT
MS-10-GOT
Cu nebunii sa nu te pui, ca au mintea odihnita !!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 18 Feb 2011, 09:27
Post #668


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




Exista un material care include teflon si fibre cu ceramica , care izoleaza traseul de evacuare , dar rolul este sa mentina temperatura evacuarii cat mai ridicata si sa nu lase caldura in compartimentul motor . Dupa cate stiu acel material "ingroasa" si sunetul evacuarii pe distanta pe care este aplicat .
Doar epntru "serpisori" este cam 1,8 - 2 milioane . Pentru traseu pana la catalizator este cam 4 milioane .

This post has been edited by marius80_eugen: 18 Feb 2011, 09:27


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Claudiu35
post 18 Feb 2011, 14:46
Post #669


Membru autentic


Group: Members
Posts: 205
Joined: 24 November 07
From: Constanța




Mersi Marius. Cam asa se pare ca stau lucrurile din câte am reușit sa mai citesc. Îmbrăcarea țevilor se face din considerente termice și mai puțin fonice. La prima vedere un material aplicat peste tot traseul de evacuare (adică și peste țeava și peste tobe) ar trebui sa preia și sa reducă teoretic amplitudinea vibrației la rezonanta. In realitate nu știu dacă se întâmpla chiar asa. Dar pentru ca probabil nimeni nu a făcut asta, nici nu cred ca am de unde sa obțin un răspuns sigur, asa ca nu îmi rămâne decât sa încerc și sa vad dacă obțin ceva.
De asemenea vroiam și o părere despre bătătoare. La diesel se pare ca lucrurile sunt clare și efectele evidente, însă nu am reușit sa ma lămuresc dacă și la motoarele pe benzina au vreun efect.


--------------------
Dacia Solenza 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ramsen
post 18 Feb 2011, 16:03
Post #670


My Solenza


Group: Members
Posts: 3.368
Joined: 15 May 08
From: Pitesti - ARGES




Claudiu35...tu ai facut asa ceva???daca faci te rog frumos sa ne spui impresiile tale sa stim si noi sa facem...multumesc


--------------------
DACIA SOLENZA CLIMA 1.4 Mpi E2 / 2004 - Inca o mai DETIN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Claudiu35
post 19 Feb 2011, 14:45
Post #671


Membru autentic


Group: Members
Posts: 205
Joined: 24 November 07
From: Constanța




O sa va țin la curent.


--------------------
Dacia Solenza 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Iulikk
post 7 May 2012, 09:54
Post #672


Fost Membru Solenzar


Group: Members
Posts: 8.949
Joined: 6 May 08
From: Litoral




Deci... pe scurt: S-a dus dracu' evacuarea la Solenza din dotare, adica s-au "rupt" sudurile dupa numai doi ani si ~50 000 km. La toba intermediara ma asteptam, pentru ca e Conex, dar la finala nu, fiind de origine. Vreau sa pun de inox, de la Borla... dar nu gasesc niciun site / numar de telefon. Am cautat pe gugăl. Imi puteti da niste date de contact, eventual si un pret mai actualizat? Multumesc!

This post has been edited by Iulikk: 7 May 2012, 09:54


--------------------
Autoturism visiniu cu roti - CT ?? XXX
Dieselul e pentru tractoare, gazul pentru butelii, iar benzina pentru masini.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 7 May 2012, 10:04
Post #673


-


Group: Members
Posts: 21.839
Joined: 19 April 05
From: Romania




Daca sunt doar prinderile rupte, poti sa le inlocuiesti cu niste coliere metalice.


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Iulikk
post 7 May 2012, 13:09
Post #674


Fost Membru Solenzar


Group: Members
Posts: 8.949
Joined: 6 May 08
From: Litoral




Sunt duse sudurile unde am facut cu rosu, iar ce-i cu galben (dar in partea de jos a tobei) este gaurit. Pot sa bag degetele. Parca ar fi pixta naughty.gif .

LE: am uitat sa pun poza

This post has been edited by Iulikk: 7 May 2012, 13:09

Attached thumbnail(s)
641047989921202693995897_5245986_700_700.jpg ( Size: 80.15k ) Number of downloads: 541


--------------------
Autoturism visiniu cu roti - CT ?? XXX
Dieselul e pentru tractoare, gazul pentru butelii, iar benzina pentru masini.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 7 May 2012, 13:22
Post #675


-


Group: Members
Posts: 21.839
Joined: 19 April 05
From: Romania




mda, in cazul asta nu prea ai ce sa faci


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Iulikk
post 7 May 2012, 13:42
Post #676


Fost Membru Solenzar


Group: Members
Posts: 8.949
Joined: 6 May 08
From: Litoral




Stiu. In plus de asta, daca dau cu piciorul in teava care iese "in afara" adica pe unde ies gazele in aer se aude cum se lovesc niste bucati de metal prin zona. E dusa complet.

Dar totusi, imi place cum se aude asa... mai infundat tongue.gif . (iarta-ma Doamne 017.gif )

Am dat mail la aia de la Stelco acu' 2 saptamai... _|_ raspuns. Ei pierd un client.

This post has been edited by Iulikk: 7 May 2012, 13:43


--------------------
Autoturism visiniu cu roti - CT ?? XXX
Dieselul e pentru tractoare, gazul pentru butelii, iar benzina pentru masini.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andreiy
post 7 May 2012, 19:33
Post #677


Membru autentic


Group: Members
Posts: 431
Joined: 21 February 09
From: Pitesti




N-am idee cat de actualizata e lista. Da' nu strica sa dai un telefon sa te lamuresti.

Attached File  PreturiSistemeEsapamentDirect_Fit1.xls ( 445.5k ) Number of downloads: 106


--------------------
Dacia SuperNova 2002
Imi place stilul tau, tunezi si apartamente?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Iulikk
post 7 May 2012, 19:40
Post #678


Fost Membru Solenzar


Group: Members
Posts: 8.949
Joined: 6 May 08
From: Litoral




Sa traiesti 100 de ani (ca 1000 e prea mult si te plictisesti)!! Multumesc mult. Ai o bere rece cand ajungi pe litoral. Voi suna maine, ca acum cred ca nu raspunde nimeni tongue.gif .

Vad ca au punct de lucru si in Constanta, ceea ce e f bn smile.gif .

This post has been edited by Iulikk: 7 May 2012, 19:42


--------------------
Autoturism visiniu cu roti - CT ?? XXX
Dieselul e pentru tractoare, gazul pentru butelii, iar benzina pentru masini.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ionelpopa83
post 7 May 2012, 19:48
Post #679


dea


Group: Members
Posts: 237
Joined: 1 May 06




- am montat finala borla din inox+filtru, pot spune dupa aproximativ 2 ani ca a devenit mai zgomotoasa ( +50%) desi la inceput nu se auzea aproape deloc


--------------------
dacia solenza 2005 confort - dea
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andreiy
post 7 May 2012, 20:06
Post #680


Membru autentic


Group: Members
Posts: 431
Joined: 21 February 09
From: Pitesti




QUOTE(Iulikk @ 7 May 2012, 19:40)
Sa traiesti 100 de ani (ca 1000 e prea mult si te plictisesti)!! Multumesc mult. Ai o bere rece cand ajungi pe litoral. Voi suna maine, ca acum cred ca nu raspunde nimeni tongue.gif .

Vad ca au punct de lucru si in Constanta, ceea ce e f bn smile.gif .
*




Pt putin, man!

This post has been edited by andreiy: 7 May 2012, 20:07


--------------------
Dacia SuperNova 2002
Imi place stilul tau, tunezi si apartamente?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Iulikk
post 8 May 2012, 18:43
Post #681


Fost Membru Solenzar


Group: Members
Posts: 8.949
Joined: 6 May 08
From: Litoral




Am sunat la ei. Preturile sunt acelea. Pe scurt: evacuarea de inox (adica ambele tobe si teava de legatura) costa 780 de lei parca, iar cea de tabla undeva la vreo 300.


--------------------
Autoturism visiniu cu roti - CT ?? XXX
Dieselul e pentru tractoare, gazul pentru butelii, iar benzina pentru masini.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 9 May 2012, 07:56
Post #682


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




QUOTE(ionelpopa83 @ 7 May 2012, 19:48)
- am montat finala borla din inox+filtru, pot spune dupa aproximativ 2 ani ca a devenit mai zgomotoasa ( +50%) desi la inceput nu se auzea aproape deloc
*


Am spus ca se mai rodeaza putin si de obicei are un sunet mai sport dupa ce se incalzeste mai bine . biggrin.gif Inca imi place la nebunie sunetul ... nu-mi pare rau de alegerea facuta nici dupa mai mult de 5 ani .


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gotronic
post 9 May 2012, 08:05
Post #683


Ati scapat de platina si problemele ei !!!


Group: Members
Posts: 2.016
Joined: 24 March 06
From: Tg. Mures




La fel si la mine, pana se incalzesc sunt ok, dupa aceea parca am scos intermediara. (nu-mi place) sad.gif In schimb nu le mai schimb la 1,5 ani!!! smile.gif, si le am de peste 4 ani si jumatate cred.

This post has been edited by gotronic: 9 May 2012, 08:27


--------------------
DACIA Sandero Stepway 100 TCE Blue Line 2020 Iulie - MS-10-GOT
MS-10-GOT
Cu nebunii sa nu te pui, ca au mintea odihnita !!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Iulikk
post 9 May 2012, 08:09
Post #684


Fost Membru Solenzar


Group: Members
Posts: 8.949
Joined: 6 May 08
From: Litoral




Marius: sa inteleg ca de 5 ani nu le-ai mai schimbat?


--------------------
Autoturism visiniu cu roti - CT ?? XXX
Dieselul e pentru tractoare, gazul pentru butelii, iar benzina pentru masini.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Claudiu35
post 10 May 2012, 15:39
Post #685


Membru autentic


Group: Members
Posts: 205
Joined: 24 November 07
From: Constanța




Iulikk: acum vreo doua luni am schimbat si eu tot traseul. Am fost la un pas sa pun Borla de inox. Am sunat la Pitesti, am facut calcule, m-am interesat de toate preturile (tabla, inox, etc). Concluzia: nu merita de inox la pretul ala. Chiar daca tine 100 de ani. Pana la urma am pus Borla de tabla. Asta e concluzia mea dar banii sunt ai tai. Daca nu ai familie, copil, rate si alte cheltuieli... atunci chiar merita. Succes.


--------------------
Dacia Solenza 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 31 May 2012, 22:20
Post #686


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




QUOTE(Iulikk @ 9 May 2012, 08:09)
Marius: sa inteleg ca de 5 ani nu le-ai mai schimbat?
*


Nu , de ce sa le schimb ? Evacuarea este printre investitiile care si-au scos banii foarte bine si nu imi pare rau deloc de alegerea facuta . Fiabila ca in prima zi , sunet sportiv peste 2500 ture , nu a ruginit , nu imi face probleme .
Singura diferenta fata de una ieftina este ca INOX-ul este putin mai greu si trebuie sa gandesti cand o fixezi si montezi bucsele de sub masina , care o tin si-i regleaza distantele si miscarea . Odata reglata , nu mai treaba cu ea si-i asculti simfonia cu fiecare tresarire a pedalei wub.gif


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Iulikk
post 31 May 2012, 22:43
Post #687


Fost Membru Solenzar


Group: Members
Posts: 8.949
Joined: 6 May 08
From: Litoral




Dar huruie tare? Ca mie nu imi trebuie bubuiala cand merg... 04.gif . Daca s-ar putea sa se auda ca si evacuarea originala ar fi perfect.


--------------------
Autoturism visiniu cu roti - CT ?? XXX
Dieselul e pentru tractoare, gazul pentru butelii, iar benzina pentru masini.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gotronic
post 1 Jun 2012, 00:08
Post #688


Ati scapat de platina si problemele ei !!!


Group: Members
Posts: 2.016
Joined: 24 March 06
From: Tg. Mures




Face galagie mai mare chiar si cea normala din inox, mai ales dupa ce se incalzeste bine. Este chiar deranjant, cred ca daca as mai face un drum la mare dintr-o bucata as ajunge cu dureri de cap. Serios, nu e de glumit. Chiar si pe distante de 50 Km daca o calci mai tare (120 pe ora) si mai este si deal, pentru un om normal care vrea masina sa o foloseasca nu sa faca fite cu ea, nu este o toba reusita. Nu stiu exact de unde se trage. Daca e din finala, as taia-o si as modifica-o in interior. Ca cea originala din fabrica cum a iesit a mea, nu mai gasesti, decat de super nova (asta este codul zic ei), de Solenza "de origine" se pare ca nu sau facut niciodata. Pe mine m-au pacalit cei de la service, inainte de expirarea garantiei, mi-au spus ca fac o fapta buna si mi-o schimba ca o sa se "duca imediat". Au luat-o pe a mea si au scos-o repede pe usa din dos unde au bagat-o intr-o masina dea lor. Aia de super nova nu e grozava, suna tot timpul mai tare decat originala si are un sunet de dacia 1300 pe carburatie. In plus trebuie sa o schimbi la fiecare 1 an, 1 an si jumatate (depinde cat mergi), eu cam 10.000Km/an fac aproape constant.
In schimb ai avantajul ca nu o schimbi prea des. Avea 7 ani garantie candva, pe urma au redus la 5 parca, iara acum nu mai stiu.
Si intradevar, trebuie mare grija la alegerea suportilor de cauciuc, trebuie sa fie alesi bine si uniform intinsi fiecare deoarece punctele de legatura nu sunt perfect aliniate ca cea de origine, mai trebuiesc indoite, alesi suportii de prindere mai moi, sa preia bine vibratiile si nici prea moi ca sa nu bata in caroserie dupa un timp sau dupa ce se incalzesc. Pacat ca nu a fost scoasa si o toba din inox cu sunetul celei originale. Cu aia mergeam constant pe autostrada cu 170 Km/h si nu auzeam decat vantul printre chedere (alta prostie sau problema inca nerezolvata, ca desi am schimbat doua randuri de chedere, nu am rezolvat nici problema asta).
Sunt bune pentru tineri (tobele de inox) sau celor care le place sa auda si sa "simta" motorul bine. smile.gif

This post has been edited by gotronic: 1 Jun 2012, 00:11


--------------------
DACIA Sandero Stepway 100 TCE Blue Line 2020 Iulie - MS-10-GOT
MS-10-GOT
Cu nebunii sa nu te pui, ca au mintea odihnita !!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Iulikk
post 1 Jun 2012, 00:18
Post #689


Fost Membru Solenzar


Group: Members
Posts: 8.949
Joined: 6 May 08
From: Litoral




In fine... vad eu ce fac... sa treaca sesiunea mai intai.


--------------------
Autoturism visiniu cu roti - CT ?? XXX
Dieselul e pentru tractoare, gazul pentru butelii, iar benzina pentru masini.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
G I M
post 1 Jun 2012, 00:32
Post #690


Membru cu indemanare


Group: Members
Posts: 2.191
Joined: 26 April 08
From: Brasov




Nu mai este borla de alta data...din pacate au mai pierdut un client, cat eram eu de pornit sa am tot traseul facut de borla, acum nu-mi mai trebuie.


--------------------
Una d'aia cu 5 roti
Fii atent la volan! Cineva drag te asteapta acasa!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
25 Pages « < 21 22 23 24 25 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 27th April 2024 - 10:38
Forum Renault