DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Dezactivarea vitezometrului la Dacia Logan 2015

DaciaLogan2015
post 28 Jul 2021, 12:49
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 28 July 21




Salutare tuturor, nu cunosc dacă scriu în locul potrivit, dacă nu o fac, cer scuze din start.
Aș dori să aflu cum aș putea opri vitezometrul mașinii (cu scopul să nu înregistreze odometrul kilometrii parcurși). Am citit în mai multe locuri, dar nu am găsit detalii despre Logan din 2015, am găsit la Loganuri mai vechi și mi se pare că e diferit.. Fără să deconectez bordul de tot (să văd turațiile, erorile etc). De la motor era o metodă, poate este cineva care cunoaște sau care a deconectat intenționat sau poate i-ar fi sărit ceva și a fost nevoit să o conecteze înapoi. Am mare nevoie de ajutor, vă mulțumesc mult și vă urez o zi frumoasa tuturor.


--------------------
Dacia Logan 2015 - ABL205
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alfabit
post 28 Jul 2021, 17:51
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 447
Joined: 26 September 09




Scoți siguranța de la blocul ABS, nu mai măsorară viteza dar nici kilometrajul, ABS și ESP de asemenea scoase din funcție, ... nu recomand

Tu ai întrebat, eu doar am răspuns ....


--------------------
Dacia patru cilindri 201x
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatabobu
post 28 Jul 2021, 21:37
Post #3


membru


Group: Members
Posts: 4.517
Joined: 14 September 04
From: Bucuresti




Ma, da' te bate tac-tu daca vede ca-i plimbi Loganu'? Ca de garantie nu poate fi vorba.


--------------------
DACIA 1300 1995
Scurgere de ulei? Care scurgere de ulei??? Balta aia de sub masina e sudoarea hergheliei de cai putere...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DaciaLogan2015
post 29 Jul 2021, 12:30
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 28 July 21




QUOTE(alfabit @ 28 Jul 2021, 18:51)
Scoți siguranța de la blocul ABS, nu mai măsorară viteza dar nici kilometrajul, ABS și ESP de asemenea scoase din funcție, ... nu recomand

Tu ai întrebat, eu doar am răspuns ....
*



Înțeleg că nu e sigur de făcut așa, mă gândeam că e posibil fără să scoți din funcțiune ABS-ul. Probabil și sunt, doar că e mai dificil, cu siguranța cum ai spus, e cel mai ușor. Merci mult.

29 Jul 2021, 13:33:
QUOTE(tatabobu @ 28 Jul 2021, 22:37)
Ma, da' te bate tac-tu daca vede ca-i plimbi Loganu'? Ca de garantie nu poate fi vorba.
*



Nu mă bate nimeni, sunt alte motive din care ai vrea să oprești odometrul, nu doar bătaia lui tata. Cât despre garanție, dacă scoți o siguranță cum a menționat cineva mai sus sau deconectezi vreun cablu de sub capotă, nu poate să îți anuleze nimeni garanția, pentru că nu are de unde ști. O siguranță se poate arde de la sine și să trebuiască înlocuită, un cablu tot poate păți ceva fară implicarea proprietarului. Plus la asta, crezi că un Logan de 6 ani mai are garanție?

This post has been edited by DaciaLogan2015: 29 Jul 2021, 12:33


--------------------
Dacia Logan 2015 - ABL205
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatabobu
post 29 Jul 2021, 18:16
Post #5


membru


Group: Members
Posts: 4.517
Joined: 14 September 04
From: Bucuresti




Fix de-aia am si zis ca de garantie nu poate fi vorba, ca-i masina mai veche decat garantia maxima pe care e dispusa sa ti-o ofere marca Dacia.
Sincer, inafara de folosit o masina fara sa se prinda altul ca ai folosit-o ("te bate tata") sau prelungit distanta parcursa intre doua revizii fara sa vada dealerul ("garantia") nu vad alt motiv sa opresti inregistrarea kilometrilor. Nu ca mi s-ar parea acceptabil vreunul dintre cele doua motive pe care le pot vedea, doar eram curios care ar fi un altul care sa nu intre la "ma bate tata". Unde ar intra si "se prinde angajatorul ca am facut un ocol de TZ kilometri fata de drumul pe care aveam foaia de parcurs", de-aia l-am prezentat generic. E, acum zi, intra la "te bate tata" sau nu? Daca nu, poti sa ma luminezi cu privire la motiv?


--------------------
DACIA 1300 1995
Scurgere de ulei? Care scurgere de ulei??? Balta aia de sub masina e sudoarea hergheliei de cai putere...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
psychoo
post 29 Jul 2021, 19:22
Post #6


Membru


Group: Members
Posts: 3.409
Joined: 23 August 07
From: Timisoara




Valoarea la revanzare?


--------------------
Ford Focus Titanium, 2.0 TDCI, 2013
Legea lui Ohm: Esti Om cu mine, sunt Om cu tine!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gil26
post 29 Jul 2021, 19:44
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.096
Joined: 10 May 20




De intrebat a tot intrebat dar nu cred ca va raspunde la intrebarea asta (sau ma rog nu o va face sincer radmasa.gif ) pentru ca pana la urma motivul tot o ”manereala” este.


--------------------
Dacia Sandero Stepway 1.5dCi Easy-R(TS4) 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
elm
post 2 Aug 2021, 13:23
Post #8


Biciclist de cursa lunga


Group: Members
Posts: 204
Joined: 30 July 09




QUOTE(psychoo @ 29 Jul 2021, 19:22)
Valoarea la revanzare?
*


Din păcate, foarte probabil. Este mai greu cu cinstea în zilele astea...


--------------------
Dacia Logan II 2018, Prestige
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 2 Aug 2021, 13:38
Post #9


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.769
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




sau masina de firma? desi mai toate au si gps azi....


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 12:16
Forum Renault