DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

4 Pages  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> pontaj pe amprenta, se poate "fenta"?

adită
post 19 Mar 2009, 19:26
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.161
Joined: 25 June 07
From: BUCURESTI




salutare!la mine la serviciu s-a introdus pontajul pe amprenta!faza e ca nu prea ajung mereu la timp...cu traficul asta se intampla sa mai intarzai!are careva vreo idee daca as putea pacalii sistemul?daca e posibil ....caci asa ceva am vazut numai in filme!m-am gandit la imprimarea amprentei pe "ceva"dara iese in oglinda amprenta si nu fac nimic!astept ajutor daca exista vreo posibilitate! tongue.gif


--------------------
-------------- ------------- ------------- - BUCURESTI
-------------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sony
post 19 Mar 2009, 19:31
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.862
Joined: 30 August 04
From: Ban Land




Cred ca cea mai buna solutie e cea cu degetul taiat si imprumutat unui coleg care ajunge la timp. Daca nu sunt indiscret care e firma din Romania care practica un asemenea sistem de acces? ohmy.gif


--------------------
Caruta cu doi cai frumosi 1945
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adită
post 19 Mar 2009, 19:40
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.161
Joined: 25 June 07
From: BUCURESTI




faza cu degetul a fost prima care mi-a trecut prin cap radmasa.gif !cat dsp firma chiar nu pot spune!nu e vb de acces!e vb de pontaj!eu intru ,dar tre sa se vada ca am venit la munca si la ce ora!maine o sa fac o poza cu dracovenia aia! smile.gif


--------------------
-------------- ------------- ------------- - BUCURESTI
-------------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CIPTUNING
post 19 Mar 2009, 19:42
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 891
Joined: 22 November 05




Asa va arata viitorul: cipuri, camere de luat vederi, scanari de retina, date biometrice stocate.. Control populational total. Asa ca..nu ai cum sa scapi. biggrin.gif


--------------------
SLZ SCALA - BZ 04 XLZ
"Religia-o frază de dânșii inventată
Ca cu a ei putere să vă aplece-n jug"
Eminescu- Imparat si proletar ;)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sony
post 19 Mar 2009, 19:43
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.862
Joined: 30 August 04
From: Ban Land




Pai bine, bre! Matale nu ne dai informatiile cerute, da' ai pretentia ca noi sa-ti dam informatiile pe care le ceri!


--------------------
Caruta cu doi cai frumosi 1945
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adită
post 19 Mar 2009, 19:45
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.161
Joined: 25 June 07
From: BUCURESTI




in primul rand as face reclama! lucru interzis!si daca as spune firma nu cred ca s-ar schimba nimic!nu e vb de it in primul rand!uite-te ce scrie la mine sub avatar si o sa iti dai seama! sad.gif


--------------------
-------------- ------------- ------------- - BUCURESTI
-------------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BodoC
post 19 Mar 2009, 19:46
Post #7


Membru in plina criza


Group: Members
Posts: 152
Joined: 9 April 05
From: Bucuresti




Da! Exista o psibilitate. Pleaca mai devreme de acasa. Astfel poate nu vei mai intarzia.
Alta posibilitate, ar fi: Nu mai incerca sa minti.
O alta posibilitate, ar fi: Schimba serviciul! Daca job-ul nu corespunde cu mentalitatile tale, SCHIMBA-L. Tu esti UNICUL!!! Ei au nevoie de cunostintele tale intelectuale, fizice , morale.
Demonstreaza-le ca nu au stiut sa te aprecize. Fa-i sa se rostogoleasca in chinuri dupa privirea ta, dupa parerea ta!
Retine!!! TU ESTI UNICUL!!!!
De ce vrem noi toti sa pacalim?
De ce ne uitam cu jind la tot ce e bun la altii, dar cand trebuie sa fim si noi buni, sinceri, ne dam seama ca este sub demnitatea noastra?
Sunt prea moralist? Scuze!


--------------------
Logan Prestige 1,6 16V 2008
Acel ce fara de care nu poate fi ceea ce este!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sony
post 19 Mar 2009, 19:47
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.862
Joined: 30 August 04
From: Ban Land




Pai daca ne spui firma poate te invatam pe cine sa mituiesti ca sa te scoti cu pontaju'. Nu cred ca e reclama faptul ca ne spui despre o firma ca securizeaza accesu' ca la NASA.


--------------------
Caruta cu doi cai frumosi 1945
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
logan1.5dci
post 19 Mar 2009, 19:48
Post #9


Nu Există Informații


Group: Members
Posts: 881
Joined: 29 September 05
From: Dobrogea




Nu cred ca merge fentat, eu am o jucarie de la Microsoft cu mouse si loc de citit amprenta si pot spune ca nu poate fi pacalit. Daca nu merge asta o sa mearga cu ala profesional? Nu prea cred.


Dar noi avem voie sa vorbim deastea aici?

This post has been edited by logan1.5dci: 19 Mar 2009, 19:51


--------------------
Nu Există Informații Nu Există Informații Nu Există Informații - Nu Există Informații
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
disaster
post 19 Mar 2009, 19:54
Post #10


Membru cu detector de radar


Group: Members
Posts: 367
Joined: 31 May 04
From: UE - Bucharest




Imprimi amprenta. O maresti. Ingrosi toate liniile degetului. O micsorezi iar ( amprenta). Scoti la xerox de calitate buna si ar trebui sa mearga. Testat de Mythbusters. wink.gif


--------------------
Renault Latitude 2011
Life sucks. Enjoy
Viteza nu ucide, oprirea brusca da.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adită
post 19 Mar 2009, 19:54
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.161
Joined: 25 June 07
From: BUCURESTI




e hai ca nu e vb a fura bani sau a pune la cale un act terorist!e vb cum sa pacalesc 10 15 minute!cat dsp faptul ca as putea ajunge la timp....mda se poate...dar traficul prin care merg eu nu e in nici o zi la fel!azi ajung la 09 15 la serviciu maine plecand la acceasi ora de acasa ajung la 08 45! asa ca nici o zi nu e ca alta smile.gif !si sa nu incepeti cu faze ca se compenseaza ca uneori ajung mai dv ca pe sefii mei nu ii misca cu nimic!se vede numai cand nu vin la timp!

19 Mar 2009, 19:55:
pai daca fac cum zici tu disaster nu iese amprenta in oglinda?

19 Mar 2009, 19:56:
hm ar trebui sa ingros pe spatele foii!

This post has been edited by adită: 19 Mar 2009, 19:56


--------------------
-------------- ------------- ------------- - BUCURESTI
-------------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
os
post 19 Mar 2009, 20:08
Post #12


Dictator. Comunist. Arbitrar. Pe scurt: rau.


Group: Moderatori
Posts: 1.528
Joined: 29 April 04




da' pentru alea 10-15 minute vrei sa fii platit, nu? Deci ESTE vorba de bani furati.... sau cum?


--------------------
. . .
Muschii mei minte nu are.
Cip-Cirip! Cip-Cirip! Cip-Cirip!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
logan1.5dci
post 19 Mar 2009, 20:08
Post #13


Nu Există Informații


Group: Members
Posts: 881
Joined: 29 September 05
From: Dobrogea




QUOTE(disaster @ 19 Mar 2009, 19:54)
Imprimi amprenta. O maresti. Ingrosi toate liniile degetului. O micsorezi iar ( amprenta). Scoti la xerox de calitate buna si ar trebui sa mearga. Testat de Mythbusters. wink.gif
*




Pai pe principiul asta ar trebui sa mearga si ala cu scanarea irisului, ii pui o poza (foarte buna). biggrin.gif


--------------------
Nu Există Informații Nu Există Informații Nu Există Informații - Nu Există Informații
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adită
post 19 Mar 2009, 20:13
Post #14


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.161
Joined: 25 June 07
From: BUCURESTI




QUOTE(os @ 19 Mar 2009, 20:08)
da' pentru alea 10-15 minute vrei sa fii platit, nu? Deci ESTE vorba de bani furati.... sau cum?
*


mda ! ma mai aleg cam cu 1,5 lei!cam asa e!aici nu e vb de bani!e vb ca pe fiecare luna vin cu ceva nou in ideea de a ne ingradii din ce in ce mai mult!banii sunt foarte putini....dar pretentiile lor sunt foarte mari!lucram cam pe plantatie dar cu pontaj pe amprenta!bani la salariu nu ne+ar da mai mult...dar pe criza asta se merita sa investesti in acesta tehnologie care e implemantata cam in 106 locatii! biggrin.gif


--------------------
-------------- ------------- ------------- - BUCURESTI
-------------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
miki
post 19 Mar 2009, 20:18
Post #15


#Hırsızlargibigeceniniçine


Group: Members
Posts: 1.007
Joined: 30 July 02
From: Bucuresti




Ai pute sa stai juma e ora in plus atunci cind intarzii!


--------------------
Renault Sedan 1.6 16V / Megane IV 1.33 TCE 2004 / 2019 - XX-B-XXX
#Hırsızlargibigeceniniçine

Funken Kurbelwelle
Uzun Araç!
Değer Așılırsa
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 19 Mar 2009, 20:25
Post #16


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti






--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mirciulik
post 19 Mar 2009, 20:29
Post #17


Membru autentic


Group: Members
Posts: 378
Joined: 11 March 06
From: Galati




Cititoarele de amprenta sunt de mai multe tipuri.

Cele mai uzuale sunt cele tip scaner, la care pui degetul, astepti 1 secunda si gata.

Mai exista cititoare de tip fanta, la care pui degetul si tragi de el astfel incat sa scaneze pe lungime.

La mythbusters au folosit o tehnologie mai veche. Cele actuale simt caldura umana si scaneaza. Nu poti pune o simpla foaie, sau un scoci cu amprenta ta.

Nu poti pacali un cititor de amprenta, insa omul care interpreteaza datele poate fi mituit smile.gif

Am montat un cititor de cartela la un showroom (cu nume frantuz) care are si service auto (amprenta nu mergea deoarece lucrau cu grasimi si stricau aparatul).

Patronul supravegheaza indeaproape prezenta zilnica si pontajul, cearta angajatii cand intarzie 5-10 minute insa a dat nota interna ca sambata nu se ponteaza (desi lucreaza cam 6 ore). Asta e mentalitate pur romaneasca.

ONTOPIC: In functie de modul in care e programat pontajul, daca ajungi la ora 9:15, ar trebui sa pleci la 17:15, astfel incat la sfarsitul zilei sa ai norma de 8 ore.

Sistemele cu care am lucrat eu, avertizau daca angajatul a intaarziat la lucru, daca a plecat mai devreme, orele suplimentare sunt afisate separat..si multe alte facilitati.


--------------------
Dacia 1310 Break 1997
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 19 Mar 2009, 20:31
Post #18


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




QUOTE(Sony @ 19 Mar 2009, 20:31)
Daca nu sunt indiscret care e firma din Romania care practica un asemenea sistem de acces?  ohmy.gif
*



judecand dupa indiciile din avatar lucreaza in sistemul farmaceutic, care planuieste sa-si scoata banii investiti in asemenea cretinitati din buzunarul sarantocului roman si bolnav.


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adită
post 19 Mar 2009, 20:32
Post #19


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.161
Joined: 25 June 07
From: BUCURESTI




hm a mers cea cu amprenta copiata pe hartie!e metoda cea mai putin costisitoare! 243.gif o sa incerc!


--------------------
-------------- ------------- ------------- - BUCURESTI
-------------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
logan1.5dci
post 19 Mar 2009, 20:32
Post #20


Nu Există Informații


Group: Members
Posts: 881
Joined: 29 September 05
From: Dobrogea




Nasol, asta inseamna moartea identificatoarelor cu amprenta.
Si cand ma gandesc ca o iala din aia costa 1800 lei. Cel putin acum stiu sa nu-mi cumpar. smile.gif


--------------------
Nu Există Informații Nu Există Informații Nu Există Informații - Nu Există Informații
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adită
post 19 Mar 2009, 20:37
Post #21


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.161
Joined: 25 June 07
From: BUCURESTI




QUOTE(Mirciulik @ 19 Mar 2009, 20:29)
Cititoarele de amprenta sunt de mai multe tipuri.

Cele mai uzuale sunt cele tip scaner, la care pui degetul, astepti 1 secunda si gata.

Mai exista cititoare de tip fanta, la care pui degetul si tragi de el astfel incat sa scaneze pe lungime.

La mythbusters au folosit o tehnologie mai veche. Cele actuale simt caldura umana si scaneaza. Nu poti pune o simpla foaie, sau un scoci cu amprenta ta.

Nu poti pacali un cititor de amprenta, insa omul care interpreteaza datele poate fi mituit  smile.gif

Am montat un cititor de cartela la un showroom (cu nume frantuz) care are si service auto (amprenta nu  mergea deoarece lucrau cu grasimi si stricau aparatul). 

Patronul supravegheaza indeaproape prezenta zilnica si pontajul, cearta angajatii cand intarzie 5-10 minute insa a dat nota interna ca sambata nu se ponteaza (desi lucreaza cam 6 ore).  Asta e mentalitate pur romaneasca.

ONTOPIC:  In functie de modul in care e programat pontajul, daca ajungi la ora 9:15, ar trebui sa pleci la 17:15, astfel incat la sfarsitul zilei sa ai norma de 8 ore.

Sistemele cu care am lucrat eu, avertizau daca angajatul a intaarziat la lucru, daca a plecat mai devreme, orele suplimentare sunt afisate separat..si multe alte facilitati.
*

e scaner!pui degetul si iti valideaza!tin sa zic ca oricum nu e pus la punct!cateodata tresa incerc de mai multe ori!daca e sa o luam la sange cum unii cred...poate eu in incercarea me de a scana degetul pierd 2 3 minute nu?ei acum sunt rau nu? radmasa.gif


--------------------
-------------- ------------- ------------- - BUCURESTI
-------------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
os
post 19 Mar 2009, 20:37
Post #22


Dictator. Comunist. Arbitrar. Pe scurt: rau.


Group: Moderatori
Posts: 1.528
Joined: 29 April 04




adita: inca o data: e vorba de timp PLATIT, sau nu? Un coleg ti-a spus: ramii la treaba X ore (cit ai tu de lucrat).

Tu de fapt ce vrei: sa fentezi angajatorul, sau sa lucrezi pe bata unei relatii de corectitudine?


--------------------
. . .
Muschii mei minte nu are.
Cip-Cirip! Cip-Cirip! Cip-Cirip!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adită
post 19 Mar 2009, 20:43
Post #23


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.161
Joined: 25 June 07
From: BUCURESTI




chiar nu se poate vb de corectitudine aici!aoleo cate am pe suflet!chiar nu pot spune ce se intampla acolo dar e mizerabil!sincer am si eu putina rautate si as vrea sa insel putin sistemul ala cu care ei cred ca ne-au pus capac!eu lucrez 14 ore pe luna in plus si nu sunt platit asa ca ce vreau eu sa fac pe langa ce fac ei e nimic!si lista cu nedreptati din partea lor e lunga rau dar nu are rost sa ma apuc sa insir ca as fi off topic! biggrin.gif


--------------------
-------------- ------------- ------------- - BUCURESTI
-------------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
logan1.5dci
post 19 Mar 2009, 20:48
Post #24


Nu Există Informații


Group: Members
Posts: 881
Joined: 29 September 05
From: Dobrogea




domnule os, oameni care vor incerca sa fenteze ceva vor exista mereu (constat, nu incurajez, cred ca e ceva in gena) treaba e ca "ulciorul nu merge de multe ori la apa" si pana la urma functioneaza selectia naturala. Adica se va elibera postul ala de farmacist. laugh.gif

Am citit postul de sus rolleyes.gif , omule demisioneaza, privatizeaza-te si angajeaza si tu personal. Dupa aia cheama-ne sa vorbim cu personalul tau.

This post has been edited by logan1.5dci: 19 Mar 2009, 20:52


--------------------
Nu Există Informații Nu Există Informații Nu Există Informații - Nu Există Informații
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adită
post 19 Mar 2009, 20:52
Post #25


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.161
Joined: 25 June 07
From: BUCURESTI




ai si tu dreaptate!pana la urma am sa imi dau eu demisia cred!sa inteleg ca tu si altii sunteti 100% corecti la locul de munca si ca angajatorul e painea lui Dumnezeu! mai sa fie inseamna ca s-a indreptat tara asta!e de bine! ma bucur pt voi! si acum urmeaza replica. de ce esti ironic? sleep.gif


--------------------
-------------- ------------- ------------- - BUCURESTI
-------------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
V a L y O
post 19 Mar 2009, 20:52
Post #26


Membru autentic


Group: Members
Posts: 673
Joined: 27 January 07
From: Bucuresti




Mentalitate romaneasca. De ce sa plec cu 15min mai devreme cand pot sa plec la fix si ma doare la basca daca ajung la timp sau nu. E mai usor sa dai vina pe trafic, nu?


--------------------
Dacia Logan Laureate Plus 2007 - FVV
If You Have Nothing Nice to Say, Say Nothing At All.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
logan1.5dci
post 19 Mar 2009, 20:53
Post #27


Nu Există Informații


Group: Members
Posts: 881
Joined: 29 September 05
From: Dobrogea




@ adita Pentru ca eu sunt angajator. radmasa.gif Eu am camere de supraveghere si apare si ora. Hai hacuieste-l si pe asta.

This post has been edited by logan1.5dci: 19 Mar 2009, 20:55


--------------------
Nu Există Informații Nu Există Informații Nu Există Informații - Nu Există Informații
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GoGu
post 19 Mar 2009, 20:53
Post #28


Prea de la tara


Group: Moderatori
Posts: 1.970
Joined: 14 August 03
From: Iasi




Depinde si cat de meschin e setat sistemul, la noi, de exemplu, teoretic, daca intarzii 1 minut imi taie o ora... In practica, daca stau minutul ala peste program, e OK. Am avut insa vreo 2 ocazii cand am intarziat peste 30 min. (si stiam ca nu pot sta peste program sa compensez) si am preferat sa merg sa beau o cafea si sa intru la 9 in firma... Ma scuzati, fac un bilet de voie pe 1h, asta este.


--------------------
Renault Scenic 1.5dCi recolta 2012
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adită
post 19 Mar 2009, 20:56
Post #29


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.161
Joined: 25 June 07
From: BUCURESTI




QUOTE(logan1.5dci @ 19 Mar 2009, 20:48)
domnule os, oameni care vor incerca sa fenteze ceva vor exista mereu (constat, nu incurajez, cred ca e ceva in gena) treaba e ca "ulciorul nu merge de multe ori la apa" si pana la urma functioneaza selectia naturala. Adica se va elibera postul ala de farmacist. laugh.gif

Am citit postul de sus rolleyes.gif , omule demisioneaza, privatizeaza-te si angajeaza si tu personal. Dupa aia cheama-ne sa vorbim cu personalul tau.
*


pai si pana la urma cum e? vad ca esti constient de rautatile privatilor nu? dar si asa noi sa plecam capul si sa lasam de la noi!pai mda aici e marea problema ca toti fac asa!nu incurajez nici eu furtul dar cu asemenea oameni daca esti corect pana la capat....tot o sa fii aruncat ca un gunoi cand nu mai esti folositor! sad.gif acum am vazut ce ai scris!imi cer scuze domnule patron! se pare ca nu m-ai putea intelege niciodata caci tu ai lumea ta!noi suntem mai jos!

This post has been edited by adită: 19 Mar 2009, 20:58


--------------------
-------------- ------------- ------------- - BUCURESTI
-------------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
logan1.5dci
post 19 Mar 2009, 21:00
Post #30


Nu Există Informații


Group: Members
Posts: 881
Joined: 29 September 05
From: Dobrogea




Eu am mai spus exista doua categorii de oameni : corecti si incorecti. se aplica si la privati si la neprivati.
Iar angajatii mei am incercat sa-i tratez ca pe niste parteneri.....dar unii nu prea vor. Vor sa fim parteneri numai la placinte. Stii ce fac cu ei? Atunci cand am posibilitatea ii schimb.

This post has been edited by logan1.5dci: 19 Mar 2009, 21:11


--------------------
Nu Există Informații Nu Există Informații Nu Există Informații - Nu Există Informații
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
4 Pages  1 2 3 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 30th May 2024 - 22:22
Forum Renault