DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> A inceputa sa "bata" !, "Masina mea face poc-poc"!

fcop
post 23 Feb 2005, 09:50
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 84
Joined: 1 July 04
From: Bucuresti




Salutare lume buna,am o solenza care are 30.500 km si a inceput sa troncane urat de tot . ieri am fost la service cu ia sa-i fac o constatare ... blink.gif ! cand am auzit diagnosticu baietii mi-au pus gheata la inima,bucsaraia fata este muci! ohmy.gif tot ce inseamna bucse,pivoti si capete de bara !!! se potrivesc piselle de la renault 19??? bucsele stiu ca se potrivesc dar pivotii si capetele de bara? nu de alta dar as dori sa merg la al padrino sau la paneuro sa incerc sa vad daca gasesc ceva! pt ca de-stea de uzina nu mai vreau! vreau sa pun ceva mai bun chiar daca este mai scump blush.gif


--------------------
dacia solenza - B-54-COP
Loveste-te cu capu' de doua ori ca sa-ti dai seama...!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GeorgeB
post 23 Feb 2005, 09:55
Post #2


the 7 stars of Pleiades constellation


Group: Members
Posts: 1.870
Joined: 7 January 03
From: Bucuresti




hmmm... pai , eu le schimb cam la 10 000 km , nu vad de ce ai fi tu mai cu mot laugh.gif

si asa costa destul de putin wink.gif



--------------------
SUBARU Legacy 2.5 - ---
L7 2.5 all in black - edition -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
costi
post 23 Feb 2005, 10:02
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.230
Joined: 15 October 03
From: Bucuresti




Da da ala n-are Dacie...
George vezi ca te-au pacalit aia la service cu schimbatul bucselor odata cu uleiul smile.gif

Macar fcop are 30.000 tu cum mergi de le faci zob in 10 ?

fcop nu cred ca bucse, capete de bara, etc care s-ar potrivi ar fi mai bune; problema este cu datul gropi si condusul pe drumuri proaste; cred si un Mecedes are de suferit la noi. Singura faza este ca or sa coste mai mult.


--------------------
DSN/SLZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
asarban
post 23 Feb 2005, 10:02
Post #4


Membru autentic


Group: Banned
Posts: 2.288
Joined: 24 May 02




Beeei la Dacia Asisstenta suni daca face poc-poc pâcpâc...
Numai pt poc poc nu e cazul!


--------------------
Intr-o apa adanca patru ochi luceste. Ce sa fie oare este doi de peste.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pedrovl
post 23 Feb 2005, 10:51
Post #5


pedrovl


Group: Members
Posts: 1.007
Joined: 12 October 04




Vad ca ai 30.500. Poate deschizi un topic cu revizia de 30k (daca ai facut-o) sa stim si noi cat te-a costat una alta. Cum e posibil sa ai bucsaraia, pivotaraia zob daca ai fost la revizie? Sau nu ai fost inca? In mod normal se schimba toate pe garantie. Iar de bucsele de bara s-a mai vorbit ca e bine sa fie schimbate macar la 15 k chiar daca nu sunt duse pentru ca asa nu afecteaza si celelalte angrenaje. Cel putin eu am schimbat pana acum (am 29.000) de doua ori bucsele iar celelate articulatii (pivoti, capete de bara) sunt perfecte.


--------------------
DACIA DUSTER 1,6 16v 4x4 Laureate
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
fcop
post 24 Feb 2005, 08:52
Post #6


Membru incepator


Group: Members
Posts: 84
Joined: 1 July 04
From: Bucuresti




ba sa sti ca am fost la revizie la 30.000 de km dar masina nu mai este in garantie de pe la 25 .000 de km ! cand am fost la revizie la 30.000 mecanicu a spus ca ar trebui sa inlocuiesc toata bucsaraia de pe fata pt care are joc sunt uzate: bucse.pivoti si capete de bara st si dreapta! bine am inteles, DAR EU NU MAI VREAU SA PUN PIESE ROMANESTI ! vreau ca acele piese pe care le inlocuiesc sa fie facute dintr-un material mult mai bun si rezistent! sa aiba o durata mai mare de uzura chiar daca pretul lor este mai mare! posibil sa fiu prea pretentios sa gasesc asa ceva dar poate ,poate...!


--------------------
dacia solenza - B-54-COP
Loveste-te cu capu' de doua ori ca sa-ti dai seama...!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
fcop
post 24 Feb 2005, 08:56
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 84
Joined: 1 July 04
From: Bucuresti




am uitat ! revizia la 30.000 ma costat uleiu,filtru ulei si filtru aer,adica 2.000.000 lei. am zis ca o sa mai merg asa un pic ,sa vad daca o sa gasesc piese de mai buna calitate daca nu asta e voi fi nevoit sa pun tot made in pitesti!


--------------------
dacia solenza - B-54-COP
Loveste-te cu capu' de doua ori ca sa-ti dai seama...!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pedrovl
post 25 Feb 2005, 10:49
Post #8


pedrovl


Group: Members
Posts: 1.007
Joined: 12 October 04




Daca pui "piese de orignie" la un Service cat de cat serios nu ai de ce sa-ti faci probleme. Beleaua e ca Drumurile sunt ata de proaste incat si daca pui pivoti de mercedes (glumesc) tot putin o sa tina. Ce crezi ca astia care au masini de "jdemii de euro" nu schimba nimic la ele in jurul a 30 mii de kilometri. Daca ai stii cati se lauda cu masini de astea si hulesc Dacia numai pentru ca pe ei ii ustura la buzunar cand se uita pe facturi. Si unii nici macar nu spun. Din snobism iti zic chestii de genul: "nu stiu bai am dat 5-7-9-11 etc. milioane la revizie si nu i-am facut nimic" . Pai milioanele alea....pe ce dracu se duc, ca cel mai tare ulei de 5-600 de mii kilu, filtrele cat poa sa coste? Iar aia care le vand cum ar putea sa zica : "domne bucsele va tin 30k, sau pivotii 50 k etc...." E adevarat ca la SLZ bucsele de bara stab. sunt dintr-un cauciuc mai rigid care chiar daca nu se rup incep sa bata si e bine sa le schimbam mai des. Dar eu am mers cu DSN 85k si nu am schimbat absolut nimic (decat bucsele alea de bara care erau atunci 15 mii de lei). Orice masina merge mai mult pe drumuri de tara sau proaste fie ca se numeste Dacia sau alta marca straina (nu dau nume sa nu supar fanii) se uzeaza mai repede la angrenaje.
Un exemplu: Matiz la 30k rulat numai in Bucuresti . A schimbat la el in 30k urmatoarele: bucse, pivoti, telescoape fata - spate. E drept ca si soferul conteaza dar....Bucurestiul isi spune cuvantul.


--------------------
DACIA DUSTER 1,6 16v 4x4 Laureate
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
fcop
post 26 Feb 2005, 13:27
Post #9


Membru incepator


Group: Members
Posts: 84
Joined: 1 July 04
From: Bucuresti




pedrovl,adevar graiesti! sunt de accord cu tine ,eu de exemplu circul cu ea zi de zi si fac zilnic 30-40 de kilo,pe toate stradutele posibile si imposibile prin aglomeratie ,linii de tramvai ! de gropi ce sa zic le evit pe cat posibilu" daca se pot evita daca nu strang din dinti ! nu pot spune ca toata mecanica fata este varza ca troncane de ma scoate din masina ,dar a aparut acel joc ,incepe sa se vada uzura lor si usor usor or sa cedeze ,nu as vrea sa merg pana o sa-mi cada roata!!! e posibil ca acum la 30.000 de kilo sa dea primu semn mai ales cu frigu si apa de pe strazi! pana acu nu am gasit decat bucsele de la bara stabilizatoare de la renault care merg si la solnita ,pt restu sunt in cautare !


--------------------
dacia solenza - B-54-COP
Loveste-te cu capu' de doua ori ca sa-ti dai seama...!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
florentinzsk
post 3 Aug 2005, 08:43
Post #10


Membru incepator


Group: Members
Posts: 19
Joined: 2 August 05




nu pot sa cred ca la 30500km este varza. eu am 50.000 km si nu am schimbat decit bucsi bara stabilizatoare 30.000 lei /buc si nu bate nimic in rest.
pe unde umblii cu ea???? mergi pe sosea nu pe linga sosea


--------------------
DACIA SOLENZA - SB-05-SKZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
costi
post 3 Aug 2005, 09:01
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.230
Joined: 15 October 03
From: Bucuresti




tu te-ai uitat la data mesajului anterior?


--------------------
DSN/SLZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
florinc
post 10 Aug 2005, 19:04
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 478
Joined: 16 January 04
From: Bucuresti




QUOTE(florentinzsk @ 3 Aug 2005, 10:43)
nu pot sa cred ca la 30500km este varza. eu am 50.000 km si nu am schimbat decit bucsi bara stabilizatoare 30.000 lei /buc si nu bate  nimic in rest.
pe unde umblii cu ea????  mergi pe sosea nu pe linga sosea
*



Probabil ca cei 50k i-ai facut majoritatea in afara localitatilor unde drumurile sunt foarte bune. Ia vino tu in 'capitala patriei noastre" si sa vezi ca bucsele bara stabilizatoare nu te tin mai mult de 10k. wink.gif


--------------------
Opel/Dacia Vectra B/Solenza - .
Opel Vectra B
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
JohnDoe1
post 18 Nov 2005, 15:31
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 255
Joined: 11 February 05




Are cineva idee de preturi piese si manopera macar asa aproximativ pt bucse bascula, pivoti, capete de bara?

As vrea sa mai schimb una alta pe la ea si nu stiu cam cat ar putea duce toate astea.

Ar fi bine daca ar sti cineva preturi piese si manopera, dar sa fie ceva mai recente.

multumesc.


--------------------
Dacia Solenza Scala - B-34-...
decat mult si prost, mai bine putin si fara rost.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
darius
post 21 Nov 2005, 22:39
Post #14


Membru autentic


Group: Members
Posts: 396
Joined: 18 March 05
From: arad




fratilor am 36000 directia beton(azi am fost la service) si nu am schimbat decat vreo 3 seturi de bucsi la bara stabilizatoare, masina ruleaza 80% in oras.
probabil ca depinde si de stilul de sofat


--------------------
Seat Cordoba 6L - xx-xx-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
JohnDoe1
post 22 Nov 2005, 09:19
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 255
Joined: 11 February 05




QUOTE(darius @ 22 Nov 2005, 01:09)
fratilor am 36000 directia beton(azi am fost la service) si nu am schimbat decat vreo 3 seturi de bucsi la bara stabilizatoare, masina ruleaza 80% in oras.
probabil ca depinde si de stilul de sofat
*




ce intreb eu si ce raspuns primesc......

si eu am acasa un frigider si daca mananc ponderat mi-ajunge toata saptamana, asta ca sa fiu in ton cu raspunsul de mai sus.......

deci conteaza f mult stilul cum mananci.......si am mancat numai in Bucuresti....


--------------------
Dacia Solenza Scala - B-34-...
decat mult si prost, mai bine putin si fara rost.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
fcop
post 22 Nov 2005, 22:57
Post #16


Membru incepator


Group: Members
Posts: 84
Joined: 1 July 04
From: Bucuresti




sal! nu stiu cum spui ca la 36000 arata beton , cand eu am ajuns acum la 44000 si deja am achimbat un pivot dr.,si un cap de bara st.,bineinteles in afara de traditionalele bucsi de la bara stabilizatoare si pot spune ca nu dau cu ea in toate gropile , ce pot le ocolesc ce nu asta e ,un ban la pusculita pt piese! in concluzie cam asta e dacia dar oricum au mai evoluat un pic in ceea ce privesc piesele au o durata de timp mai indelungata in comparatie cu piesele de pe dacia 1300,1310...sau poate mi se pare dar nu prea cred


--------------------
dacia solenza - B-54-COP
Loveste-te cu capu' de doua ori ca sa-ti dai seama...!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
darius
post 23 Nov 2005, 08:13
Post #17


Membru autentic


Group: Members
Posts: 396
Joined: 18 March 05
From: arad




QUOTE(JohnDoe1 @ 22 Nov 2005, 09:19)
ce intreb eu si ce raspuns primesc......

si eu am acasa un frigider si daca mananc ponderat mi-ajunge toata saptamana, asta ca sa fiu in ton cu raspunsul de mai sus.......

deci conteaza f mult stilul cum mananci.......si am mancat numai in Bucuresti....
*


ERA O CONSTATARE A CE AM SCHIMBAT LA MASINA MEA PANA ACUM,NU ERA RASPUNS LA INTREBAREA TA
NU INTELEG CARE E PROBLEMA VOASTRA,DACA ASTA AM SCHIMBAT PANA ACUM DOAR NU CREDETI CA VA MINT blink.gif,NU AS AVEA MOTIVE.


--------------------
Seat Cordoba 6L - xx-xx-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristio_79
post 23 Nov 2005, 10:29
Post #18


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.334
Joined: 28 September 05
From: CONSTANTA




Dar nu trebuie sa tipi!

This post has been edited by cristio_79: 23 Nov 2005, 10:33


--------------------
Citroen / Peugeot C3 / 308 SX 1.4 HDI 2005 / Allure 1.5 BlueHDI 2020
Mai traiti? Bine...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
darius
post 23 Nov 2005, 15:50
Post #19


Membru autentic


Group: Members
Posts: 396
Joined: 18 March 05
From: arad




ok,o sa vb mai incet,scuze dar era galagie la mine biggrin.gif


--------------------
Seat Cordoba 6L - xx-xx-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

ETask
Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 25th May 2024 - 03:43
Forum Renault