DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> CV 5 trepte cu problema ..., sare din viteze.

ionut.tanase
post 11 Sep 2011, 20:27
Post #1


Can't Stop Me!


Group: Members
Posts: 1.283
Joined: 8 September 06
From: PITESTI




Masina este cumparata de o luna. Nu stiu cum facea inainte ptr ca imediat ce am cumparat-o ... cum am ajuns acasa i-am schimvbat timoneria care era VARZA: nu reuseam sa gasesc nici o viteza.
Am cumparat tot ce tine de timonerie, le-am schimbat si am dat o tura. INTRA in viteze ok dar cu o remarca: treptele 1,3 si 5 sunt LUNGI (te duci cu maneta mult in fata) iar in treptele 2 si 4 intra ff scurt .
Dupa schimbarea timoneriei, in afara de cele de mai sus am observat ca SARE din viteze ... cred ca doar din viteza 1 nu sare ca in rest a sarit din toate: cel mai frecvent din 2,3 si 4. Sara in momentul cand vrei sa faci o frana de motor ... adica cum e mai rau sad.gif .

Credeti ca de vina poate fi BIELETA CV? SA imi fi dat de 4 trepte in loc de 5? Sau sincroanele sa fie duse? REPET: nu stiu cum facea inainte .... am mers cu masina 2 km dupa ce am luat-o timp in care a fost un adevarat chin sa bag in viteze ... .


PS: am CV in portbagaj deci o pot schimba pe asta dupa masina dar ma gandesc ca poate totusi e de la bieleta CV.


--------------------
FORD FOCUS 2003
DACIA 1310 .... first LOVE :-)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
stabil777
post 11 Sep 2011, 21:21
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 438
Joined: 22 November 10
From: Bucuresti




Timoneria este acel suport de tabla care se prinde cu 4 piulite de 8 de sasiul masinii?

L a mine vitezele unu si doi imi pare ca intra prea deplasat mult spre dreapta, oare se regleaza de undeva?

Attached thumbnail(s)
IMG000528.jpg ( Size: 58.14k ) Number of downloads: 282
IMG000529.jpg ( Size: 54.31k ) Number of downloads: 261


--------------------
Dacia Logan sedan 2005/Laureate
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ionut.tanase
post 11 Sep 2011, 21:35
Post #3


Can't Stop Me!


Group: Members
Posts: 1.283
Joined: 8 September 06
From: PITESTI




timoneria este tot ansamblul (de la tija schimbatorului pana la CV) care comanda schimbarea vitezei : bieleta CV + bucsa CV sunt componentele pe care le-am schimbat eu.

12 Sep 2011, 08:00:
nu stie nimeni?

ce se intampla daca pui bieleta CV de 4 tr in loc de bieleta CV de 5 tr??

This post has been edited by ionut.tanase: 12 Sep 2011, 08:00


--------------------
FORD FOCUS 2003
DACIA 1310 .... first LOVE :-)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ionut.tanase
post 17 Sep 2011, 15:51
Post #4


Can't Stop Me!


Group: Members
Posts: 1.283
Joined: 8 September 06
From: PITESTI




azi am montat CV pe care o aveam in portbagaj ... luata de la dezmembrari: merge BRICI! odata cu CV au intrat si niste planetare reconditionate. rezultatul este mai mult decat satisfacator: am prins o cutie de viteze care intra PERFECT in viteze, nu pierde ulei (am schimat semeringurile) si nu fluiera. are indice 365-11 si din cate am vazut in teste are la 2000 rot/min , tr 5 - 90 km/h.


--------------------
FORD FOCUS 2003
DACIA 1310 .... first LOVE :-)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 6th June 2024 - 14:27
Forum Renault