DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

7 Pages < 1 2 3 4 5 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Ungaria, O tara mai normala

adip
post 12 Sep 2008, 15:21
Post #61


Banned


Group: Members
Posts: 2.177
Joined: 12 July 06
From: Melbourne, Victoria




QUOTE(OAP @ 12 Sep 2008, 22:42)
Putem mai mult, mult mai mult, daca suntem platiti bine si cineva ar sta cu parul sa se respecte legile.
Corect, dar asta pot toti in conditiile date de tine.
Diferenta e data de faptul ca noua ne lipsesc seriozitatea si organizarea, am avut intotdeauna problemele astea doua, nu ne putem organiza, parca suntem blestemati sa mergem fiecare pentru el, la mica ciupeala, orizont imediat, fara viziune.


--------------------
* * *
What you live with you learn.
What you learn you practice.
What you practice you become.
What you become has consequences .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AIX
post 12 Sep 2008, 15:42
Post #62


quite a regular


Group: Members
Posts: 604
Joined: 21 October 04
From: Bucuresti




QUOTE(IsNa @ 12 Sep 2008, 15:48)
Asta nu-i adevarat.



Am spus oarecum feriti - si asta nu se poate nega; pur si simplu eu cred ca au avut o pozitie geografica ceva mai buna decat noi. Nu am spus ca nu s-au ajutat singuri. Nu uita cate razboaie a dus Stefan (cel Mare) cu turcii si tatarii - pina la urma le-a fost de ajutor si ungurilor, protejandu-le astfel hotarul de Est. Cat despre ocupatia otomana - cu vreo 50 de ani si tot i-am "intrecut". In sensul negativ, bineinteles.

This post has been edited by AIX: 12 Sep 2008, 16:25


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
minny
post 12 Sep 2008, 16:06
Post #63


Membru porcos


Group: Members
Posts: 1.217
Joined: 18 April 06




Deci nu numai mie mi se parea ca am un sentiment ciudat relativ la Ungaria ... Dar mereti si in Slovenia, iara tara comunista. Dar de Croatia ce spuneti, si nici nu e membra UE. Iar despre turci sa avem pardon. In momentul de fata turcii or fi avand diverse probleme dar cu munca nimic de zic. Baga ca migul si se vede. Asa ca nu ne putem plange de belele ce le-am luat de la ei. Acum eu nu as zice ca noi suntem puturosi neaparat fata de comunism eu zic ca se lucra mai mult dar suntem miserupisti si scara de valori putin inversa. Au iesit mii de oameni pentru poli in strada sa sprijine un fotbal mafiot si de rahat dar la vot nu merge nime'


--------------------
------ ------ ------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IsNa
post 12 Sep 2008, 16:06
Post #64


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.147
Joined: 11 July 02
From: Timisoara




Ok, da, au fost ceva mai departe, si in plus au fost intr-o zona in care si popoarelor mai puternice, din vest, deja le cam pasa ce se intampla, ca era "in spatele casei".
Austriecii i-au ajutat sa-i scoata pe turci cand acestia au ajuns sa asedieze (si aproape sa cucereasca) Viena.

Totusi, eu cred ca atitudinea fatalista de persecutati si oprimati care ne este inoculata inca din scoli ne tine pe loc.
Ne simtim incontinuare ca niste iobagi in tara asta, in care nimic nu-i al nostru si totul e al boierilor. Atunci de ce sa avem geija de ce exista imprejur si de ce sa ne strofocam sa construim ceva?
Fiecare isi face grija sa nu cumva sa puna el mai mult umarul decat cel de langa. La altii e o mandrie sa fii tu ala care a pus umarul cel mai mult, la noi "pici de fraier".
Noi inca preferam sa ardem campurile si sa otravim fantanile decat sa lasam si pe vecinul sa semene un pumn de grau sau sa bea o gura de apa.
Si cred ca totul ni se trage din modul "rusinat" si complexat in care ne privim istoria. Cred ca istoria Romaniei e in ziua de azi cel mai mult simplificata, conformizata (fata de un set de principii impuse de comunisti pt. a-si justifica puterea) sau chiar falsificata dintre cele Europene.


--------------------
Skoda Fabia Combi + Citigo ASG 2007 / 2013
Forta sa fie cu voi !!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AIX
post 12 Sep 2008, 16:45
Post #65


quite a regular


Group: Members
Posts: 604
Joined: 21 October 04
From: Bucuresti




QUOTE(IsNa @ 12 Sep 2008, 17:06)
Totusi, eu cred ca atitudinea fatalista de persecutati si oprimati care ne este inoculata inca din scoli ne tine pe loc.



Ok, poate si asta ne tine pe loc acum. Dar ce ne-a tinut pe loc acum 1000 de ani sau acum 500? A existat un imperiu bulgar. Lituanienii au ajuns pina la Marea Neagra - Marele Ducat al Lituaniei. Sa nu-i uitam nici pe polonezi.. Romanii chiar nu si-au dorit niciodata mai mult? Intr-o vreme in care toti ceilalti isi doreau mai mult (chiar daca in detrimentul celorlalti..)?

This post has been edited by AIX: 12 Sep 2008, 16:51


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
baranga
post 12 Sep 2008, 17:00
Post #66


...eu merg cu DACIA iar tu pe jos....


Group: Members
Posts: 888
Joined: 8 February 08
From: Slobozia- IALOMITA




daca vede vadim topicul asta ,inchide frumusete de forum;daciaclub plange.gif


--------------------
Dacia Break 1999 - 1310CL - IL 03 HLE
mi-au sters reputatia;eu o aveam cea mai mare
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mihai 90
post 12 Sep 2008, 17:40
Post #67


Membru incepator


Group: Members
Posts: 72
Joined: 31 January 08




Eu cred ca si de la rusi ni se trage!
Adevarul e ca nici nu prea ai pe cine alege la conducere,se aleg singuri radmasa.gif
Fratilor,noi suntem de rasul lumii!Cred ca oricine vine in tara noastra pleaca ametit!
Da,si in Ploiesti e plin de masini de Marea Britanie(Rover,Vauxhall),chiar si de America.Evident,apartin unor ''cioroi''de-ai nostri,probabil furate... biggrin.gif


--------------------
Dacia Logan 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radian
post 12 Sep 2008, 20:25
Post #68


gandeste pozitiv: nu spera si nu ai teama...


Group: Members
Posts: 1.273
Joined: 17 January 05
From: petrosani




QUOTE(Mihai 90 @ 12 Sep 2008, 17:40)
...Adevarul e ca nici nu prea ai pe cine alege la conducere,se aleg singuri ...
*



Ete na, chiar asa sa fie? Nu zic ca, cei aflati la putere merita sa le ridici monumente in buricul targului, dar nu uita ca toti cei aflati la putere au ajuns acolo prin vot democratic. Cu alte cuvinte, asa buni sau rai cum sunt ne reprezinta, noi i-am votat, si te asigur, ca noi nu suntem nici mai buni nici mai rai ca ei. Cel mult nu am avut "oportunitatile" lor...

Sunt un filomaghiar declarat, dar sincer deja ma calci pe nervi cu extazul in care ai picat dupa o vizita de cateva zile in HU. Te asigur ca daca faci o analiza de genul "inginer la inginer" sau "muncitor la muncitor" o sa ai surpriza ca nu-s diferentele chiar asa de mari. Una peste alta, am stat in Budapesta cam un an de zile (oricand m-as putea angaja ca sofer de taxi acolo...) sunt multe lucruri pentru care ungurii merita tot respectul, dar fii convins ca intre noi si ei nu este o diferenta chair asa de mare...



--------------------
dacia logan ambition 2005 - HD 06 LDM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Garett
post 12 Sep 2008, 21:13
Post #69


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.339
Joined: 4 June 05
From: Galati




QUOTE(hash @ 11 Sep 2008, 09:41)
Daca te-a dat pe spate Ungaria, vezi ca daca ajungi in Finlanda ai sa te-aduni de pe jos ..

Si chestia asta cu 'nu-ti mai vine sa te intorci acasa' e cu dus si intors, iti vine sa nu te mai intorci pentru niste motive, iti vine sa te intorci pentru altele, depinde cum inclina balanta.
*


Coincidenta, ieri tocmai m-am intors din Finlanda. Mi s-a parut cea mai frumoasa tara in care am fost pana acum, desi nu e prima data cand ies in vest. La capitolul civilizatie suntem undeva depaaaaarte! Comparatie: la Amsterdam la toate portile toti stateau linistiti si asteptau imbarcarea pe un rand, la o singura poarta toti se inghesuiau, galagiosi sa "prinda loc in avion"! Ghici care era destinatia avionului?


--------------------
No Reno Forever
"Tara asta a avut doua dezastre din '89 incoace: Iliescu si ProTV-ul!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bulan
post 12 Sep 2008, 21:29
Post #70


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.040
Joined: 20 March 06




Mai demult o data am intrat intr-un oras din Ungaria noaptea pe la doua cu faza lunga aprinsa.Un echipaj de politie m-a oprit si mi-a cerut pasaportul ca sa ma amendeze.Eu le-am dat doua pachete de tigari si ei au refuzat,apoi le-am dat 10 euro si deasemeni au refuzat,la final le-am dat 20 euro si au refuzat iarasi.Dupa care eu m-am urcat in cabina,am incuiat usile,am tras perdelele si m-am culcat.Dimineata am lasat camionul unde era si m-am dus pe jos la sectia de politie.Am balmajit ofiterului de serviciu un:sofer roman camion problem.Ofiterul mi-a raspuns in limba lui materna dar a si gesticulat ca sa astept 10 minute si cineva ma va prelua.Dupa 10 minute a venit translatorul de limba romana din oras si mi-a spus ca ma va reprezenta in relatia cu politia.In cateva minute am fost primiti de unul din ofiterii de politie daca nu cumva era chiar seful politie din acel orasel.In primul rand mi-a citit raportul politistilor care imi oprisera pasaportul si care spunea cam asa:tentativa de mita cu tigari si euro si refuzul de a purta discutia pana la capat si recunoasterea greselii prin semnarea filei cec pe care ar fi trebuit sa o platesc la posta.Raspunsul meu a fost:da asa este dar eu am facut asa cum fac la mine in tara si uite ca aici nu merge treba cu mita asa ca m-am urcat in cabina ca sa nu ma enervez si sa-i bat pe politisti cum fac la mine in tara iar acum nu astept decat pedeapsa pe care crede ca o merit si pe care o voi recunoaste.Politistul chiar in secunda urmatoare a inceput sa-i dicteze dactilografei declaratia mea apoi mi-a citit-o in limba romana translatorul si care suna asa(compusa de politistul ungur):Am intrat cu faza lunga in oras,am fost oprit de doi politisti care erau cam nervosi,le-am oferit dintr-un pachet deschis cate o tigare ca sa ne destindem in timpul contolului,am inteles ca trebuie sa platesc o amenda dar le-am arata 10 respectiv 20 euro ca sa-i fac sa inteleaga ca nu posed forinti drept pentru care politistii s-au enervat si mai tare datorita barierei de limba si pentru ca nu ne intelegeam eu am urcat in cabina pentru a aplana un conflict pe cale sa izbucneasca.Apoi conform declaratiei data de mine mi-a spus ca nu ma crede nici pe mine nici pe politistii lui dar eu voi fi singurul care va fi sanctionat cu o amenda de 100000 forinti cu suspendare si daca timp de 5 ani mai intru in conflict cu politia ungara voi plati acea amenda.Dupa semnarea tuturor documentelor am primit pasaportul,diagrama stampilata,adeverinta catre firma la care lucrez in care se specifica de cand pana cand am fost la dispozitia politie ungare si o sacosa de plastic cu alimente pentru o masa.


--------------------
a b c
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Andrul
post 12 Sep 2008, 21:33
Post #71


Membru'


Group: Members
Posts: 208
Joined: 4 July 07
From: Bucuresti




Probabil pentru ca am ramas tarati de pe vremea cand daca nu te ingramadeai nu mai mancai carne/lapte/oua.


--------------------
Dacia Logan 2005 Ambition - B-XX-XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
daciafan
post 12 Sep 2008, 21:38
Post #72


/


Group: Members
Posts: 1.670
Joined: 20 January 05




QUOTE(argon @ 11 Sep 2008, 09:47)
Originile finlandezilor si a ungurilor(din Ungaria) cica se aseamana.
*


asa este


--------------------
/ / /
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AIX
post 12 Sep 2008, 22:01
Post #73


quite a regular


Group: Members
Posts: 604
Joined: 21 October 04
From: Bucuresti






--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Garett
post 12 Sep 2008, 22:08
Post #74


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.339
Joined: 4 June 05
From: Galati




Cand auzi limba vorbita ai intr-adevar impresia ca e maghiara, mai ales la tv, daca o vezi scrisa insa e diferita total de maghiara.
@Andrul: Nu stiu daca asta e scuza sau explicatia, mai degraba cred ca e vorba de un smecherism prostesc: "ia sa intru eu dom'le primul in avion, ce eu sunt mai prost sa stau la coada?"

This post has been edited by Garett: 12 Sep 2008, 22:11


--------------------
No Reno Forever
"Tara asta a avut doua dezastre din '89 incoace: Iliescu si ProTV-ul!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mihai 90
post 12 Sep 2008, 23:26
Post #75


Membru incepator


Group: Members
Posts: 72
Joined: 31 January 08




Trebuie sa recunoastem,Ungaria sta mai bine decat Romania la toate capitolele.Cel putin la infrastructura rutiera...
Eu unul sunt satul de satele de campie,mai ales din Baragan.Nu vreau sa deschid acest subiect,ar dupa prea mult.
Sunt si destul romani de treaba,am intalnit,dar ma enerveaza la culme iobagii(adica populatia rurala),mai ales cei parveniti,si pe care ii vezi la oras.
Si mai nou,au impanzit Europa.Oare unde sa ma duc sa scap de ei? blink.gif
Ce am observat la unii romani,le place sa adune cat mai multe averi,sa isi cumpere cat mai multe pentru casa,si cand merg pe strada arunca gunoaie pe strazi..si multe altele,de parca nu ar fi tara lor!
A si inca ceva,Romania e o copie nereusita a Occidentului...am imprumutat ce e rau de la Occident si am imbinat cu ce e rau de la noi,est-europenii.Care e rezultatul?Il puteti vedea singuri cand iesiti din casa...


--------------------
Dacia Logan 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bossake
post 13 Sep 2008, 03:42
Post #76


Membru autentic


Group: Members
Posts: 521
Joined: 6 December 07
From: Bucuresti




Totul pleaca de la nivelul de trai al omului. Daca romanul ar fi multumit, ar sta fara grija zilei de maine si ar avea un trai decent, usor usor ar incepe sa se gandeasca si la tara lui, si la gunoaie si la toate. Dar cand el nu are ce manca si normal ca isi baga picioarele in orice smile.gif.


--------------------
Dacia Logan 2007 Prestige 1.6 16v - B 21 xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mihai 90
post 13 Sep 2008, 08:42
Post #77


Membru incepator


Group: Members
Posts: 72
Joined: 31 January 08




Bine zis!
Va dati seama de cate griji am fi scapat daca nu ne nasteam aici? dry.gif


--------------------
Dacia Logan 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adip
post 13 Sep 2008, 08:52
Post #78


Banned


Group: Members
Posts: 2.177
Joined: 12 July 06
From: Melbourne, Victoria




QUOTE(Mihai 90 @ 13 Sep 2008, 16:42)
Va dati seama de cate griji am fi scapat daca nu ne nasteam aici? dry.gif
Zici tu? Ai fi preferat sa te nasti in Coreea de Nord, Sudan sau Afganistan? Daca esti tanar si hotarat sa-ti iei viata in maini poti face multe si din Romania. Inclusiv sa emigrezi, ai libertatea asta, depinde doar de tine ce vrei de la viata.


--------------------
* * *
What you live with you learn.
What you learn you practice.
What you practice you become.
What you become has consequences .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ZTV
post 13 Sep 2008, 08:57
Post #79


fost membru activ pe Daciaclub


Group: Members
Posts: 1.674
Joined: 14 December 07




sa traiasca emigrarea !!!!


--------------------
------- xxx xxx - xxx xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ssilviu
post 13 Sep 2008, 10:26
Post #80


F1 Man


Group: Members
Posts: 8.043
Joined: 11 June 04
From: Nicaieri




QUOTE(bossake @ 13 Sep 2008, 04:42)
Totul pleaca de la nivelul de trai al omului. Daca romanul ar fi multumit, ar sta fara grija zilei de maine si ar avea un trai decent, usor usor ar incepe sa se gandeasca si la tara lui, si la gunoaie si la toate. Dar cand el nu are ce manca si normal ca isi baga picioarele in orice smile.gif.
*



radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif
De aia vad zilnic cum zboara din Q7-uri diverse gunoaie. Numai ala de la volan nu.


--------------------
Renault Megane 2 GPL 2006
Renault Master 2
Renault Clio 4.1 1.2 EDC
Renault Clio 4.2 1.2 EDC
Dacia Dokker 1.6 SCE GPL
Dacia Logan 1.4 GPL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
hash
post 13 Sep 2008, 14:59
Post #81


calculatorist


Group: Members
Posts: 1.388
Joined: 13 September 04




QUOTE(bossake @ 13 Sep 2008, 04:42)
Totul pleaca de la nivelul de trai al omului. Daca romanul ar fi multumit, ar sta fara grija zilei de maine si ar avea un trai decent, usor usor ar incepe sa se gandeasca si la tara lui, si la gunoaie si la toate. Dar cand el nu are ce manca si normal ca isi baga picioarele in orice smile.gif.
*



Am vazut si nemti ingrozitor de nesimtiti, austrieci batuti in cap, unguri prosti, spanioli, de italieni increzuti nu mai zic, chinezi zgomotosi pana la nesimtire etc. asa ca lasati-o mai moale. Omului ii trebuie impuse niste norme ca sa se comporte civilizat in societate. Si apoi problema nu e noua:
http://www.dilemaveche.ro/index.php?nr=235...articol&id=8860


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mihai 90
post 13 Sep 2008, 18:21
Post #82


Membru incepator


Group: Members
Posts: 72
Joined: 31 January 08




Nu in Coreea de Nord, Sudan sau Afganistan,ci in orice alta tara din UE,exceptand Bulgaria ca am auzit ca si acolo e cam ca la noi.
Apropo,e adevarat ca militienii bulgari sunt spagari si ii opresc pe romani?Am auzit multi plangandu-se,dar majoritatea spuneau ca nu au avut probleme.
In Ungaria am luat o amenda de parcare,dar nu am platit-o,cica nu trebuie biggrin.gif


--------------------
Dacia Logan 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radian
post 14 Sep 2008, 07:51
Post #83


gandeste pozitiv: nu spera si nu ai teama...


Group: Members
Posts: 1.273
Joined: 17 January 05
From: petrosani




Mihai 90, '90 este cumva anul nasterii tale?


--------------------
dacia logan ambition 2005 - HD 06 LDM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IsNa
post 14 Sep 2008, 11:16
Post #84


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.147
Joined: 11 July 02
From: Timisoara




QUOTE(bossake @ 13 Sep 2008, 05:42)
Totul pleaca de la nivelul de trai al omului. Daca romanul ar fi multumit, ar sta fara grija zilei de maine si ar avea un trai decent, usor usor ar incepe sa se gandeasca si la tara lui, si la gunoaie si la toate. Dar cand el nu are ce manca si normal ca isi baga picioarele in orice smile.gif.
*



Adica cocalarul care arunca gunoaiele afara din Q7 si parcheaza pe iarba in parc e asa fiindca moare de foame? radmasa.gif

Aiurea! Nimeni nu moare de oame in Romania! Se cumpara masini noi in draci, se cumpara plasme si concedii in insule, se cumpara tot! Nu mai cred mitul asta ca suntem saraci. Sunt putini f. saraci, si daca doar aia ar fi necivilizati, nici nu s-ar observa.
Daca n-ar avea lumea bani de mancare, n-ar avea nici de masini si de benzina sa mearga la munte sa faca gratare si sa lase mizerie, si ar fi mai curata tara.

Nivelul de trai al romanilor a crescut exponential in ultimii 10 ani (ce lputin in orase)! Si ne-am civilizat? Suntem mai curati, mai ordonati, mai.. "civilizati" decat acum 10 ani?



--------------------
Skoda Fabia Combi + Citigo ASG 2007 / 2013
Forta sa fie cu voi !!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mihai 90
post 14 Sep 2008, 11:19
Post #85


Membru incepator


Group: Members
Posts: 72
Joined: 31 January 08




Cei bogati isi cumpara plasme,si sarantocii LCD,in Romania biggrin.gif
Eu unul m-am saturat de porcii cu Q7,Z4 sau ma stiu eu ce minuni...
Nu zis ca sunt toti,dar totusi....


--------------------
Dacia Logan 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BlaueCorsa
post 14 Sep 2008, 12:27
Post #86


Membru cu Prafuitor


Group: Members
Posts: 1.097
Joined: 6 October 03
From: Socola Tower, Iasi




Ne meritam soarta. Ne plangem de compatrioti, dar avem spirit civic din parti. Hai in strainatate, ca acolo-s caini cu covrigi in coada. Tot va plangeti de Romania, dar a facut vreunul un gest care sa imbunatateasca situatia? In mod cert nu, preferam sa denigram si sa injuram. Cocalarii poarta o mare parte din vina, dar cel putin la fel de vinovata este si atitudinea pasiva.

Situatia actuala este rezultatul unui complex de factori. Stapanirea fanariota (atentie, nu turceasca! turcii au fost cei mai corecti inamici ai nostri si merita tot respectul) si amestecul rusilor au corupt mare parte din ce mai era bun la romani (ceea ce nu inseamna ca eram cei mai buni, inseamna doar ca aveam si parti bune). Ganditi-va ca in perioada fanariota coruptia era generalizata, furturile si abuzurile la ordinea zilei. Ganditi-va la venirea comunismului, care a dezradacinat clasa taraneasca. Micul producator agricol, devenit salariat la CAP, si-a pierdut interesul in a lucra pamantul (care nu mai era al sau) si a devenit dependent de banii statului, iar dupa 1989 efectul s-a vazut - oamenii prefera sa bea si sa astepte subventii decat sa munceasca. Iar cocalarii de azi sunt urmasii taranilor dezradacinati, adusi sa munceasca in uzinele comuniste. Prima generatie si-a pierdut bunul simt specific, avand in vedere plecarea din comunitate (unde orice exces ar fi fost remarcat si i-ar fi adus doar deservicii), iar copiii lor au luat-o razna. Daca avem noroc, copiii nostri vor prinde o Romanie normala, dar asta doar daca facem ceva. Si nu ma refer la injurat aiurea pe forumuri.

EDIT: ca argument, va invit intr-un sat de munte din Suceava, unde n-a existat colectivizare. Sa vedeti oameni care muncesc si nu se plang ca nu le da statul bani.

This post has been edited by BlaueCorsa: 14 Sep 2008, 12:29


--------------------
Dacia / Renault Duster / Captur 2018 Confort / 2015 Authentique
Mon amour, tu es la lumière de mes jours...
sans numéro! sans numéro! sans numéro!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Andrul
post 14 Sep 2008, 12:33
Post #87


Membru'


Group: Members
Posts: 208
Joined: 4 July 07
From: Bucuresti




QUOTE(IsNa @ 14 Sep 2008, 11:16)
Aiurea! Nimeni nu moare de oame in Romania! Se cumpara masini noi in draci, se cumpara plasme si concedii in insule, se cumpara tot! Nu mai cred mitul asta ca suntem saraci. Sunt putini f. saraci, si daca doar aia ar fi necivilizati, nici nu s-ar observa.
Daca n-ar avea lumea bani de mancare, n-ar avea nici de masini si de benzina sa mearga la munte sa faca gratare si sa lase mizerie, si ar fi mai curata tara.

Nu este chiar asa cum spui tu, ba din contra, asta demonstreaza ca suntem o tara in care patura medie este pe cale de disparitie.
http://www.dilemaveche.ro/index.php?nr=227...articol&id=8500


--------------------
Dacia Logan 2005 Ambition - B-XX-XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adip
post 14 Sep 2008, 13:11
Post #88


Banned


Group: Members
Posts: 2.177
Joined: 12 July 06
From: Melbourne, Victoria




QUOTE(Andrul @ 14 Sep 2008, 20:33)
suntem o tara in care patura medie este pe cale de disparitie.
Care mai, ca nici nu prea exista patura de mijloc in Ro.


--------------------
* * *
What you live with you learn.
What you learn you practice.
What you practice you become.
What you become has consequences .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mihai 90
post 14 Sep 2008, 14:56
Post #89


Membru incepator


Group: Members
Posts: 72
Joined: 31 January 08




BlaueCorsa are mare dreptate.
Cu toate ca avem una dintre cele mai frumoase tari,avem printre cele mai urate construcii din lume.Se construieste haotic.Cel putin in Ploiesti si Prahova,sunt vile inghesuite peste tot,vile imense,construite fara gust,printre farrici si depozite.
Romania chiar ar fi tara perfecta daca n-ar fi locuita.

Attached thumbnail(s)
calatorii__89_.jpg ( Size: 299.48k ) Number of downloads: 84


--------------------
Dacia Logan 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radian
post 14 Sep 2008, 18:48
Post #90


gandeste pozitiv: nu spera si nu ai teama...


Group: Members
Posts: 1.273
Joined: 17 January 05
From: petrosani




QUOTE(Mihai 90 @ 12 Sep 2008, 23:26)
... ma enerveaza la culme iobagii(adica populatia rurala)...
*



Ete domnul de la oras...

QUOTE(Mihai 90 @ 13 Sep 2008, 08:42)
...Va dati seama de cate griji am fi scapat daca nu ne nasteam aici? dry.gif
*





QUOTE(Mihai 90 @ 13 Sep 2008, 18:21)
...In Ungaria am luat o amenda de parcare,dar nu am platit-o,cica nu trebuie biggrin.gif
*



Adica, ai dovedit ca esti exact la fel ca toti iobagii, cocalarii, parventitii, adica romanii pe care tot ii injuri.

QUOTE(Mihai 90 @ 14 Sep 2008, 11:19)
Cei bogati isi cumpara plasme,si sarantocii LCD,in Romania biggrin.gif
Eu unul m-am saturat de porcii cu Q7,Z4 ...
*




QUOTE(Mihai 90 @ 14 Sep 2008, 14:56)
...Romania chiar ar fi tara perfecta daca n-ar fi locuita.
*



Bai, cred ca esti un pusti de 15 ani pe care l-a scos tat-su la o plimbare peste granita sau, si mai rau, esti imbibat pana la saturatie cu fite, obsesii si frustrari.


--------------------
dacia logan ambition 2005 - HD 06 LDM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
7 Pages < 1 2 3 4 5 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 10th May 2024 - 15:00
Forum Renault