DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

63 Pages « < 53 54 55 56 57 > »  
Reply to this topicStart new topic

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Logan 1.0 TCe GPL, SL BlueLine

eaglemaster80
post 1 Apr 2021, 08:06
Post #1621


Membru incepator


Group: Members
Posts: 22
Joined: 31 October 08




QUOTE(AmunDei @ 1 Apr 2021, 07:49)
Daca ai 26k, urmand logica prezentata mai sus, inseamna ca da, termenul de schimb al bujiilor este 30k. Eu am cam 8300 si de aia planul mi le prezinta ca trebuie sa schimb la 3.5 ani, ca se ia dupa acest rulaj.

Tu cu 26k facuti in mai putin de 1 an, planul din my dacia (care iti pusese revizia in Mai) ti-a zis sa le schimbi acum fiindca in luna Mai ai fi picat probabil fix pe fix cu rulajul de 30k.
*


Cred ca sun la ei si le spun ca vreau sa schimb si bujiile si filtrul de stare gazoasa conform planului de revizie, nu e problema mea ca nu au pe stoc piesele sa le comande si sa le schimbe ca de aia facem revizia la reprezentanta si platim cat cer ei ,altfel faceam revizia in alta parte.


--------------------
Dacia Sandero Stepway Ambiance 2020 - CS40AKA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 1 Apr 2021, 08:13
Post #1622


fan Dacia


Group: Members
Posts: 20.129
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




QUOTE(DFA @ 31 Mar 2021, 17:14)

Din câte știu eu, legea îi obligă să-ți accepte piesele dacă sunt cele care trebuie să fie (deci și compatibile, nu doar originale) - unii acceptă piesele tale da' măresc manopera - o altă ilegalitate.

D
*


Care e textul de lege incalcat? Ai incercat sa mergi cu carnea ta la restaurant sa o gateasca ei, s avezi care e pretul?


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DFA
post 1 Apr 2021, 10:38
Post #1623


moderator://DC/Logan


Group: Moderatori
Posts: 3.520
Joined: 30 September 05
From: Buzău, RO




QUOTE(einstein1984 @ 1 Apr 2021, 08:13)
Care e textul de lege incalcat?
*


Păi ideea e că nu există o lege care să te oblige pe tine, ca client, să cumperi piesa/consumabilul de la service.
Dacă service-ul insistă cu această obligație, te poți adresa ANPC cu o reclamație - acest abuz este inclusiv menționat în tratatele și normele UE:

QUOTE
Regulamentul (UE) nr. 461/2010 al Comisiei din 27 mai 2010 privind aplicarea articolului 101
alineatul (3) din Tratatul privind funcționarea Uniunii Europene categoriilor de acorduri verticale și
practici concertate în sectorul autovehiculelor. Jurnalul Oficial L-129 din 28.5.2010

Orientări suplimentare privind restricțiile verticale în acordurile pentru vânzarea și repararea
autovehiculelor, precum și pentru distribuția de piese de schimb pentru autovehicule. Jurnalul Oficial
C-138 din 28.5.2010

Extras:

GARANȚII

În Orientările suplimentare se prevede principiul general conform căruia, pentru ca
acordurile de distribuție selectivă calitativă să beneficieze de o exceptare în temeiul
normelor de concurență ale UE, garanția producătorului de autovehicule nu trebuie să
fie condiționată de obligația ca utilizatorul final să efectueze lucrările de reparații și
întreținere care nu sunt acoperite de garanție numai în cadrul rețelelor de reparatori
autorizați
.

În mod similar, clauzele contractului de garanție nu trebuie să impună
folosirea pieselor de schimb ale mărcii producătorului de autovehicule pentru
înlocuirile care nu fac obiectul condițiilor garanției. Aceste două tipuri de restricții,
care sunt denumite restricții privind lucrările de reparații și respectiv restricții privind
piesele de schimb în restul prezentelor întrebări frecvente, sunt de natură să determine
încălcarea normelor de concurență ale UE prin acordurile încheiate între
constructorul autovehiculului și distribuitorii sau reparatorii săi autorizați.

Raționamentul din spatele acestui principiu general este că un astfel de comportament
poate duce la excluderea de pe piață a unor reparatori independenți sau la închiderea
unor canale alternative de producție și distribuție de piese de schimb, ceea ce, în
ultimă instanță, poate influența prețul pe care consumatorii îl plătesc pentru servicii
de reparație și întreținere.




QUOTE(einstein1984 @ 1 Apr 2021, 08:13)
Ai incercat sa mergi cu carnea ta la restaurant sa o gateasca ei, s avezi care e pretul?
*


Situația diferă de service-ul auto - pentru că service-ul auto nu oferă un produs final, ci produsul final există deja și operația care dorești să fie executată este de fapt o operație de întreținere la un produs final - iar eu nu vreau să fac întreținere la o friptură (!!!) ci vreau să consum friptura ca produs final - din aceast cauză nu aș veni cu carnea mea la un restaurant.


--------------------
Logan III Comfort ECO-G 100cp 2021 sedan - 27 Iul 2021
Logan III Comfort ECO-G 100, Bleu Iron, 16" Amaris, MediaNav, P. sc. încălz.+Climă, P. Comfort, P. Park. 2, volan piele, geam. el. sp.
ex Logan I 1.5
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ursul_bipolar
post 1 Apr 2021, 11:02
Post #1624


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.667
Joined: 23 July 08




DFA foarte bine sintetizat!!


--------------------
Toyota RAV4 HSD Elegance 2018
Toyota Highlander HSD Exclusive 2022
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mircea_aq
post 1 Apr 2021, 11:40
Post #1625


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.914
Joined: 13 October 06




QUOTE
(einstein1984 @ 1 Apr 2021, 08:13)
Ai incercat sa mergi cu carnea ta la restaurant sa o gateasca ei, s avezi care e pretul?


Fii sigur, au incercat altii mai rasariti, Videanu cu Bebe Ionescu si gasca luau mici refrigerati de la Cocosatu, si-i puneau p-aia de pe Coasta de Azur sa-i friga, cat ardeau ei niste table pe plaja.
Intrebatrea e intr-adevar, cat e halatul, probabil mai mare ca la langustine si calamar, dar daca vrei mici de la cocosatu pe coasta de azur, platesti.

Intorcandu-ne la rablele noastre, cat de chitros sa fii sa vrei sa mai economisesti niste zeci de euro aducand piesele tale. Ii tot dati inainte cu autokarma stiind foarte bine ca vand marfa contrafacuta. Chiar in halul asta sa fii, sa-ti iei masina noua si sa cauti sa o carpesti cu piese cat mai ieftine. E scump uleiul ? Dar peferi sa cumperi castrol sau eneos la pret apropiat dar de provenienta dubioasa, decat sa dai un ban in plus in reprezentanta, apoi ai pretentii la reprezentanta ca oamenii sa fie instruiti si amabili. Stii ce, majoritatea romanilor, isi merita soarta.


--------------------
Megane Estate GT Rouge Flamme
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 1 Apr 2021, 12:32
Post #1626


fan Dacia


Group: Members
Posts: 20.129
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




DFA, intre ce ai zis tu si ce zice legea pe care o aduci ca argument sunt diferente. Legea zice de relatia propietar constructor, ca ala da garantia, eu te intreb de relatia propietra-prestator servicii, aka service.
Una e acordarea garantiei DE CATRE CONSTRUCTOR daca iti repari masina in alt service decat ala de producator si cu alte piese (desi mult succes sa demonstrezi ca filtrul tau marca X e la fel de bun ca ala marca Renault). Eu te intreb de ce crezi ca e ilegal ca un service(indiferent de afiliere, poate fi si independent) sa nu accepte o lucrare la care nu face profit (suficient)?
El face profit din piese si din manopera, daca vii cu piesele tale, e dreptul lui sa te refuze complet (ca la Cluj se pare) sau sa ceara o rata orara mai mare care sa-i asigure venitul scontat pentru orele de folosire a spatiului. Si sigur nu textul ala de lege ii interzice sa faca asta.

Bine, cu restaurantul nu pica bine, dar ai merge... cu cearsafurile si prosapele tale la hotel? Si ceri tarif mai mic, ca nu spala dupa tine. Same shit.


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatimeu
post 1 Apr 2021, 12:36
Post #1627


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.710
Joined: 6 September 06




la un moment dat m-am dus si eu cu megane la o revizie la reprezentanta dacia.
uleiul a fost la bidon - de 100l.

urmatoarea vizita a fost doar ca si client la hotelul de caucioace.

taxa de revizie - identica cu bidonul de 5 l.

This post has been edited by tatimeu: 1 Apr 2021, 12:37


--------------------
renault/audi Megane III RS/Audi A4 2014/2019 benzinar/tractor 302/190 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
eaglemaster80
post 1 Apr 2021, 12:58
Post #1628


Membru incepator


Group: Members
Posts: 22
Joined: 31 October 08




Am vorbit cu cei de la reprezentanta sa imi schimb si bujiile si mi-au zis ca ei folosesc aceiasi bujie ca la 0.9 Tce cod OEM 22 40 191 33R .
Poate confirma cineva daca asta e bujia ce trebuie schimbata ?
Pentru eventuali carcotasi eu nu ma zgarcesc sa platesc cat cere la reprezentanta Dacia pentru o revizie, ei au zis ca nu au pe stoc piesele si ca nu au mai avut la revizie motorul 1.0 Tce GPL .
PS Masina a fost cumparata din acelasi loc de unde am facut revizia.

Attached thumbnail(s)
IMG_20210401_WA0000.jpg ( Size: 90.79k ) Number of downloads: 593


--------------------
Dacia Sandero Stepway Ambiance 2020 - CS40AKA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 1 Apr 2021, 13:14
Post #1629


fan Dacia


Group: Members
Posts: 20.129
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




Stai linistit colegu, vorbeam intre noi, eu n-am zis ca esti zgarcit sau nu. Am mai fost si eu cu piesele mele la ei, in special cand o obtineam mai repede decat ei sau manopera chiar si mai scumpa era mai mica decat pretul piesei de la ei.


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AR-18-MOS
post 1 Apr 2021, 13:20
Post #1630


( -_・) ︻デ═一


Group: Members
Posts: 6.616
Joined: 19 August 07
From: Niedersachsen




QUOTE(mircea_aq @ 1 Apr 2021, 11:40)
eneos la pret apropiat dar de provenienta dubioasa
*


Eneos îl iei cel mai ieftin și OK de la unicul importator autorizat în RO. Proveniența nu e deloc dubioasă. Mai dubioase sunt bidoanele de ulei de 50l din reprezentanță. wink.gif


--------------------
BMW 730Ld '07 High Executive - AR - -
M-Benz C350CDI 7G-Tronic '12 Avantgarde
M-Benz E350CDI 9G-Tronic+ 4Matic & Airmatic
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DFA
post 1 Apr 2021, 13:27
Post #1631


moderator://DC/Logan


Group: Moderatori
Posts: 3.520
Joined: 30 September 05
From: Buzău, RO




[quote=einstein1984,1 Apr 2021, 12:32]
DFA, intre ce ai zis tu si ce zice legea pe care o aduci ca argument sunt diferente. Legea zice de relatia propietar constructor, ca ala da garantia, eu te intreb de relatia propietra-prestator servicii, aka service.
*

[/quote]
Eu zic că normele sunt alea privesc și relația utilizator final - service autorizat pe marca respectivă, recte Dacia/Renault.
Dacă te apuci de studiat acele norme eu zic că te lămurești - ce am postat eu e doar așa..., de gust...


[quote=einstein1984,1 Apr 2021, 12:32]Eu te intreb de ce crezi ca e ilegal ca un service(indiferent de afiliere, poate fi si independent) sa nu accepte o lucrare la care nu face profit (suficient)?
*

[/quote]
Pentru că de exemplu legea din EU și România (de bază fiind OUG 21/1992 și Legea 449/2003 + multe altele) îl obligă pe service să afișeze costurile de manoperă și cum este format tariful (pe oră, pe operațiune, etc.) și de asemenea este obligat să ofere un deviz cu costurile și piesele pe care le va folosi dacă alegi să faci service la el.
Adică el deja și-a stabilit profitul pe care îl poate încasa, deci nu poate justifica că nu face service pentru că profitul e prea mic - de aia trebuie să fie transparent și tu ca client să ceri să fie transparent, pentru ca astfel poți să vezi dacă nu cumva a "lungit" timpul de service sau a mărit prețul la vreo piesă doar așa, că a muncit mai mult la ea decât a prevăzut el că ar fi putut munci.
*

[/quote]

[quote=einstein1984,1 Apr 2021, 12:32]
El face profit din piese si din manopera, daca vii cu piesele tale, e dreptul lui sa te refuze complet (ca la Cluj se pare) sau sa ceara o rata orara mai mare care sa-i asigure venitul scontat pentru orele de folosire a spatiului.
*

[/quote]
Așa cum am precizat mai sus, el (dealer-ul/service-ul) există pe piață ca să execute acele operații la un tarif afișat în prealabil, care nu poate fi schimbat mai ales când e vorba de niște operațiuni standard (cum e o revizie periodică) și nu o reparație la cine știe ce defect ciudat.

[quote=einstein1984,1 Apr 2021, 12:32]
Si sigur nu textul ala de lege ii interzice sa faca asta.
*

[/quote]
Nu acel text, ci cele pe care le-am menționat mai sus, adică OUG 21/1992 și Legea 449/2003 - care sunt și ele puse în acord cu legislația UE.

[quote=einstein1984,1 Apr 2021, 12:32]
Bine, cu restaurantul nu pica bine, dar ai merge... cu cearsafurile si prosapele tale la hotel? Si ceri tarif mai mic, ca nu spala dupa tine. Same shit.
*

[/quote]
Nici cu cazarea nu merge, pentru că tu nu plătești un serviciu modular "à la carte" din care alegi tu doar ce-ți convine, ci plătești un serviciu bine definit în oferta unității de cazare, iar faptul că tu vii cu prosoapele tale nu schimbă oferta de preț per noapte (decât dacă hotelul afișează: acceptăm turiști cu prosoape proprii, reducere 10%).

Ce vrei tu ar fi incorect dacă tu ai contractat deja reviziile la service-ul respectiv iar când te duci cu mașina vrei să modifici valoarea deja contractată pentru că te-ai trezit tu că nu-ți mai place piesa lor și acum vrei altă piesă, adusă de tine, și pentru asta vrei să plătești mai puțin - în cazul ăsta, da, service-ul chiar are motive să te refuze!

This post has been edited by DFA: 1 Apr 2021, 13:28


--------------------
Logan III Comfort ECO-G 100cp 2021 sedan - 27 Iul 2021
Logan III Comfort ECO-G 100, Bleu Iron, 16" Amaris, MediaNav, P. sc. încălz.+Climă, P. Comfort, P. Park. 2, volan piele, geam. el. sp.
ex Logan I 1.5
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 1 Apr 2021, 13:39
Post #1632


fan Dacia


Group: Members
Posts: 20.129
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




Sunt afisate la receptie preturile: cu piesele oastre 100lei ora, cu piesele tale 150 lei ora. Si hopa, e legal.
Si fix ca la hotel, serviceul zice revizia e 800 de lei 500 lei piesele noastre +300 lei manopera. Tu zici; dar am piesele alea la 300 la autokarma!
Hai ca mi-am adus aminte, orice restaurant va percepe "taxa de dop" daca vii cu bautura ta (poate ai un vin f scump pe care ei nu il au si vrei sa-l gusti cu mancarea lor)pentru serviciu si vesela. La mancare nu se baga ca poate faci toxinfectie, dar la bautura au voie. Fix la fel si serviceul.
Apoi intre ce crezi tu ca se aplica la legea aia si ce scrie sunt diferente., astept inca textul de lege sa ma convinga.


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DFA
post 1 Apr 2021, 14:03
Post #1633


moderator://DC/Logan


Group: Moderatori
Posts: 3.520
Joined: 30 September 05
From: Buzău, RO




QUOTE(eaglemaster80 @ 1 Apr 2021, 12:58)
Am vorbit cu cei de la reprezentanta sa imi schimb si bujiile si mi-au zis ca ei folosesc aceiasi bujie ca la 0.9 Tce cod OEM 22 40 191 33R .
Poate confirma cineva daca asta e bujia ce trebuie schimbata ?
*


Cele 2 motoare 0.9TCe (H4B) și 1.0TCe (H4Dt) folosesc:
- aceleași filtre de ulei - cod 152095084R
- aceleași filtre de aer - cod 165467674R

E foarte posibil ca și bujiile să fie absolut identice pentru că în nomenclatorul dealerilor le găsești ca articol "BUJIE TCE" - ambele motoare fac parte din aceiași familie de motoare Renault - H4.


--------------------
Logan III Comfort ECO-G 100cp 2021 sedan - 27 Iul 2021
Logan III Comfort ECO-G 100, Bleu Iron, 16" Amaris, MediaNav, P. sc. încălz.+Climă, P. Comfort, P. Park. 2, volan piele, geam. el. sp.
ex Logan I 1.5
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ursul_bipolar
post 1 Apr 2021, 14:15
Post #1634


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.667
Joined: 23 July 08




QUOTE(mircea_aq @ 1 Apr 2021, 12:40)
Intorcandu-ne la rablele noastre, cat de chitros sa fii sa vrei sa mai economisesti niste zeci de euro aducand piesele tale. Ii tot dati inainte cu autokarma stiind foarte bine ca vand marfa contrafacuta. Chiar in halul asta sa fii, sa-ti iei masina noua si sa cauti sa o carpesti cu piese cat mai ieftine. E scump uleiul ? Dar peferi sa cumperi castrol sau eneos la pret apropiat dar de provenienta dubioasa, decat sa dai un ban in plus in reprezentanta, apoi ai pretentii la reprezentanta ca oamenii sa fie instruiti si amabili. Stii ce, majoritatea romanilor, isi merita soarta.
*



Afirmatia ta este gresita!Daca ai auzit tu de la un vecin care a auzit de la altii ca aia vand marfa contrafacuta asta nu inseamna ca asa stau lucrurile. Cum zicea MOS mai sus, chestii mai dubioase decat preturile la uleiuri de pe la reprezentante nu cred ca exista. Si ca sa iti arat ca este gresita afirmatia ta, importatorul ENEOS mi-a confirmat ca cei pe care i-ai numit cumpara de la ei uleiul. Iti spun de Eneos pt ca de asta bag in una din masini si de la ei il cumpar ca sunt mai aproape de mine. Suna la importatorul Eneos si te vei convinge.

Cumparat de la ei ulei oririginal Toyota, reprezentanta confirma ca toate elementele de siguranta de pe bidon si din interiorul capacului sunt originale. Deci contrafacute toate. Nu se preteaza niciun magazin online de piese cu ceva pretentii sa aduca uleiuri contrafacute. Sursele lor sunt distribuitorii mari nu pesti.

This post has been edited by ursul_bipolar: 1 Apr 2021, 14:26


--------------------
Toyota RAV4 HSD Elegance 2018
Toyota Highlander HSD Exclusive 2022
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DFA
post 1 Apr 2021, 14:25
Post #1635


moderator://DC/Logan


Group: Moderatori
Posts: 3.520
Joined: 30 September 05
From: Buzău, RO




QUOTE(einstein1984 @ 1 Apr 2021, 13:39)
Sunt afisate la receptie preturile: cu piesele oastre 100lei ora, cu piesele tale 150 lei ora. Si hopa, e legal.
*


Nu e legal să ai 2 tarife pentru ACEIAȘI operațiune.
Deci cine afișează asta e pasibil oricând de amendă - singurul lucru care lipsește e o reclamație.

QUOTE(einstein1984 @ 1 Apr 2021, 13:39)
    Si fix ca la hotel, serviceul zice revizia e 800 de lei 500 lei piesele noastre +300 lei manopera. Tu zici; dar am piesele alea la 300 la autokarma!
*


Și???

QUOTE(einstein1984 @ 1 Apr 2021, 13:39)
    Hai ca mi-am adus aminte, orice restaurant va percepe "taxa de dop" daca vii cu bautura ta (poate ai un vin f scump pe care ei nu il au si vrei sa-l gusti cu mancarea lor)pentru serviciu si vesela. La mancare nu se baga ca poate faci toxinfectie, dar la bautura au voie. Fix la fel si serviceul.
*


Dacă "taxa de dop" e menționată pe undeva și clientul știe sau e prevenit, atunci acea manoperă în plus e ok, cam ca atunci când te duci cu tortul tău la ziua copilului la nu știu ce restaurant și șeful de sală îți zice, da, îi punem lumânări, le aprindem, îl punem noi pe farfurii, dar mai adăugam 50 de lei la nota de plată.
Dar acea manoperă legată de tort oricum ar fi trebuit plătit chiar dacă tortul ar fi fost cumpărat de la restaurant, pentru că restaurantul trebuie să fie transparent în privința a ce va vinde/efectua către client și nu are voie să ascundă tarife în produse sau produse în tarife - vezi OUG 21/92 și L449/03.

Această transparență e cea care legal trebuie să împiedice service-ul să refuze manoperă fără piesele lui sau să mărească prețul manoperei atunci când nu-i convine.
Clientul însă trebuie să fie conștient de aceste obligații și de drepturile lui - și dacă clienții nu cer, atunci furnizorii îți fac de cap - așa cum se și vede.
E nevoie de 2 pentru un dans - degeaba legea îl constrânge pe furnizor dacă clientul e comod/ignorant/habarnist și nu zice nimic.

QUOTE(einstein1984 @ 1 Apr 2021, 13:39)
  Apoi intre ce crezi tu ca se aplica la legea aia si ce scrie sunt diferente., astept inca textul de lege sa ma convinga.
*


Dacă ești interesat, poți cauta detaliile respective.


--------------------
Logan III Comfort ECO-G 100cp 2021 sedan - 27 Iul 2021
Logan III Comfort ECO-G 100, Bleu Iron, 16" Amaris, MediaNav, P. sc. încălz.+Climă, P. Comfort, P. Park. 2, volan piele, geam. el. sp.
ex Logan I 1.5
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 1 Apr 2021, 14:30
Post #1636


fan Dacia


Group: Members
Posts: 20.129
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




22 40 191 33R e bujie strict de H4B, nu de H4D, ai topic de piese, poti cere cu VINul acolo ref corecta pt a ta.


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DFA
post 1 Apr 2021, 14:44
Post #1637


moderator://DC/Logan


Group: Moderatori
Posts: 3.520
Joined: 30 September 05
From: Buzău, RO




Pentru H4D se pare că se folosesc mai multe tipuri de bujii:

224018760R - asta cică e adaptată pentru GPL
sau
8200662185 - fără mențiune GPL
sau
8200030765 - și asta cică e adaptată pentru GPL


--------------------
Logan III Comfort ECO-G 100cp 2021 sedan - 27 Iul 2021
Logan III Comfort ECO-G 100, Bleu Iron, 16" Amaris, MediaNav, P. sc. încălz.+Climă, P. Comfort, P. Park. 2, volan piele, geam. el. sp.
ex Logan I 1.5
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 1 Apr 2021, 15:02
Post #1638


fan Dacia


Group: Members
Posts: 20.129
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




HSBP, eu aveam 992R, 382R....
224018760R e de smart, 8200662185 e de K7M, 8200030765 e o bujie de 20 de ani si peste
te rog frumos nu mai arunca aiurea referinte, lasa-l sa-si caute dupa VIN, ca pana si aia de 0,9 e mai buna decat ce ii dai tu.
iar daca nu stii amanuntele nu mai declara parcatica ilegala. Nu ma intereseaza ca nu-ti place tie.

This post has been edited by einstein1984: 1 Apr 2021, 15:11


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MyKe89
post 1 Apr 2021, 15:21
Post #1639


Membru RFG


Group: Members
Posts: 3.016
Joined: 16 December 07
From: Bucuresti




Bujiile sunt NGK ILKAR7Q7 pe Duster TCe 100 GPL:

https://www.dacianer.de/threads/bilder-der-...00-eco-g.43543/


--------------------
'23 Honda CR-V e:HEV
‘23 Honda NC750XA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
eaglemaster80
post 1 Apr 2021, 17:08
Post #1640


Membru incepator


Group: Members
Posts: 22
Joined: 31 October 08




QUOTE(MyKe89 @ 1 Apr 2021, 15:21)
Bujiile sunt NGK ILKAR7Q7 pe Duster TCe 100 GPL:

https://www.dacianer.de/threads/bilder-der-...00-eco-g.43543/
*


Cred ca astea sunt bujiile care sunt montate pe 1.0 Tce Gpl,multumesc frumos pentru ajutor,ramane sa vad daca le gasesc de cumparat daca nu sa le comande ei .
Pana una alta masina are garantie si ei sa-si bata capul cu piesele ca doar platesc pentru revizii..

Attached thumbnail(s)
Screenshot_2021_04_01_18_00_11_653_com.android.chrome.jpg ( Size: 303.27k ) Number of downloads: 502


--------------------
Dacia Sandero Stepway Ambiance 2020 - CS40AKA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bgdrenault
post 1 Apr 2021, 17:27
Post #1641


bgd


Group: Members
Posts: 3.331
Joined: 4 February 07
From: Piatra Neamt




Anul asta ma voi duce cu uleiul meu. Luat de la autokarma, Renault castrol RN 17 m a ajuns 217 lei.

De ce am luat? Pai anul tecut le am cerut elf, si desi mi au spus ca imi aduc elf mi au adus castrol. Pe masina mea, toate inscrisurile de pe spoiler, R link, reclama conducere economica sunt cu uleiul elf.

Bun, costurile au fost de 390 de lei bodonul de 5 litri castrol si 90 de lei unlitru sepaat, ca intra 5,4 litri
Deci 480 lei fata de 217 lei. MI se pare enorm, enorm......
Am sa vad........am factura, etc


--------------------
Megane Sedan 1,33 140 CP 2019 Intens - XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 2 Apr 2021, 08:20
Post #1642


fan Dacia


Group: Members
Posts: 20.129
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




Si castrol a fost validat pe acelasi motoare, dar daca asa te simti tu multumit...


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bgdrenault
post 2 Apr 2021, 08:39
Post #1643


bgd


Group: Members
Posts: 3.331
Joined: 4 February 07
From: Piatra Neamt




Pai castrol am luat acum, exact ce mi da service-ul. Sa nu am alte discutii. Le duc exact ce au si ei.

As fi fost mai multumit cu elf, dar elf RN 17 nu prea se gaseste, decat pe afara.

Faptul ca acest castrol a fost validat nu ma incalzeste cu nimic. Experientele mele cu el la motor de skoda nu au fost placute(zgomotos, consum de ulei, etc). Cu mobil 1 a fost ok, de altfel si recomandarea unui consilier de service skoda(amic) a fost tot pe mobil.
plus ca la testele de uzura castrol nu prea iese in frunte

Acum, cat e garantie voi merge pe acest castrol, schimbat la 12-13000. Nicidecum la 30000,. Bine, nici nu fac atat int un an.
Intr un an de pandemie am facut mai putin de 5000 de km, probabil in luna mai ma voi duce cu maxim 6500 de km de la schimb.

This post has been edited by bgdrenault: 2 Apr 2021, 08:40


--------------------
Megane Sedan 1,33 140 CP 2019 Intens - XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 2 Apr 2021, 10:03
Post #1644


fan Dacia


Group: Members
Posts: 20.129
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




Zgomotul si cosnumul de ulei pot fi vina lu Skoda... Departe de mine sa zci ca e castrol f bun insa. Dar poate e suficient de bun.


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bgdrenault
post 2 Apr 2021, 10:04
Post #1645


bgd


Group: Members
Posts: 3.331
Joined: 4 February 07
From: Piatra Neamt




Corect, suficient

Vizavi de skoda, nu am zis defectele cunoscute. Cu mobil a fost altfel, consum ulei zero, sau ma rog, 300 ml de ulei, la 13000 km, din care 6000 autostrada si masina cocosata. Deci normal.

Oricum, pentru alte discutii, ma duc cu Renault Castrol

This post has been edited by bgdrenault: 2 Apr 2021, 10:06


--------------------
Megane Sedan 1,33 140 CP 2019 Intens - XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
eaglemaster80
post 2 Apr 2021, 16:37
Post #1646


Membru incepator


Group: Members
Posts: 22
Joined: 31 October 08




Revin cu info legat de revizia la 1 an sau 30000 km,azi m-au sunat de la Dacia sa ma intrebe daca am fost multumit de cei de la service!
Bineinteles ca le-am spus ce am patit si mi-au spus ca ma va contacta cineva de la departamentul tehnic legat de neschimbarea filtrului si bujiilor ,persoana care m-a apelat a zis ca ea nu are competente legat de problema mea.
Azi au venit si filtrele comandate pe net ,atasez o poza cu ele poate intereseaza pe cineva,eu deocamdata astept sa fiu contactat de Dacia sa vad ce spun ei legat de faptul ca nu s-a respectat planul de revizie mydacia.

Attached thumbnail(s)
IMG_20210402_173350.jpg ( Size: 2.1mb ) Number of downloads: 316


--------------------
Dacia Sandero Stepway Ambiance 2020 - CS40AKA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AmunDei
post 2 Apr 2021, 18:51
Post #1647


Fără turbo viața e pustiu...


Group: Members
Posts: 1.985
Joined: 8 June 07
From: Cucuveieni Deal




Am efectuat si eu azi prima revizie la un rulaj de 8400+ km. S-au inlocuit conform planului de revizie pt acest rulaj doar uleiul, filtrul de ulei si filtru de stare gazoasa la instalatia GPL si s-a completat carnetul de intretinere cu cele schimbate. Deviz nu am vazut fiindca avand pachetul de revizii inclus in finantare, devizul este inputat direct finantatorului RCI Leasing si nu mie. Asadar nu stiu exact cat a costat, am doar ordinul de reparatie de dinainte de intrare in service pe care scria suma estimativa 850 lei, dar nu inseamna ca asta e si costul final.

Le-am semnalat si niste zgomote suspecte ce le-am sesizat la masina, ambele la rece, mai precis:
1) Cureaua de accesorii scartaie pana se incalzeste motorul. Intensitatea zgomotului creste pe masura ce temperatura ambientala este mai scazuta.
2) La prima cuplare pe zi a AC-ului, compresorul se aude ca si cum ar fi gripat si intra in functiune cu un zgomot puternic de angrenaj blocat (cuplarile urmatoare fiind fara zgomot)

Mi-au solicitat sa le las masina peste noapte ca sa poata sa faca diagnosticarea dimineata cu motorul rece, asadar am lasat-o la service urmand sa investigheze luni dimineata.


--------------------
Dacia Logan 1.0 TCe GPL 2020
Daewoo Matiz 0.8 Turbo - 140 HP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Muttley
post 2 Apr 2021, 19:59
Post #1648


__________________


Group: Members
Posts: 13.013
Joined: 4 September 04
From: -




QUOTE(AmunDei @ 14 Mar 2021, 17:11)
Acum, va adresez si eu intrebari pe stilul lui Muttley: nu vi se pare ca e prea inalta?  laugh.gif
*


E capra.

Dar am observat o chestie zacand p-afara si uitandu-ma la coaja de haudi A6 de prin 2006 a vecinilor.
Am gasit o poza pe net cu o masina alba, se vede mai clar ce voi a puncta.

a7383fdb71_640.jpg

Masina din poza pare joasa, desi nu este, distanta de la prag la sol e cat se poate de mare/normala.
Totusi, ceea ce ii confera senzatia de "joasa" e distanta dintre anvelopa si aripa, care la masina din poza pare foarte, foarte mica, gen mult mai putin de 3 deshte, poate nici doua.

Or la Loganul tau creca bagi pumnul. Idem la Impreza mea. Nu stiu de ce, nu stiu ce au urmarit cu distanta aia atat de mare.

Concluzia: lumea-si coboara masinile ca sa scape de acel "wheel gap", si ma regasesc in asta. De ce exista acel wheel gap din capul locului, aia nu inteleg.
Sa reduci wheel gapu' la cote acceptabile privirii pe Loganul tau, ar trebui s-o cobori mult, si-i anulezi insusi scopul, dupa cum bine au zis ceilalti.
Sau sa-i pui roti mari, combinat cu o coborare mai redusa, garda la sol ramanand tot acolo. Dar si talonul mic ii anuleaza scopul.


--------------------
Dacia 1310 TLX 1988
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AmunDei
post 2 Apr 2021, 20:16
Post #1649


Fără turbo viața e pustiu...


Group: Members
Posts: 1.985
Joined: 8 June 07
From: Cucuveieni Deal




Corect, ai dreptate. E un sedan de oras si are wheel gap de Land Rover Defender, cumulat cu garda la sol generoasa iese o capra. M-am chiorat azi la Loganul generatie noua cat eram prin service. Garda la sol identica ca la al meu (ochiometric), dar wheel gap vizibil mai mic. Arata mai uman.

Extra stuff. Tocmai am realizat ca la Matiz sunt la al 7-elea sezon pe pneurile curente de vara, echilibrarea rotilor e sublima dar lipseste cu desavarsire (le echilibrasem doar atunci la montaj si doar pe interior ca sa nu stric feng-shui-ul estetic si de atunci nu m-am atins de ele). Ma bate gandul sa-i fortez un 185/55 R14 pe jante cu ET 40 si 5.5J (fata de 175/60 R13 pe 5.8J ET28 ce am acum). Din estimarile mele din avion cred ca incap fara sa frece pe nicaieri, wheel gap scade cu inca 9.45 mm fata de cele pe 175 si garda la sol ajunge aproape de stock laugh.gif Trebuie doar sa ma scarman de bani, fro 2500 lei asa estimativ la prima strigare.

This post has been edited by AmunDei: 2 Apr 2021, 20:17


--------------------
Dacia Logan 1.0 TCe GPL 2020
Daewoo Matiz 0.8 Turbo - 140 HP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Muttley
post 2 Apr 2021, 20:36
Post #1650


__________________


Group: Members
Posts: 13.013
Joined: 4 September 04
From: -




QUOTE(AmunDei @ 2 Apr 2021, 21:16)
E un sedan de oras si are wheel gap de Land Rover Defender
*


S-ar putea sa fie decizie de stil cauzata de perceptia clientelei genului asta de masina, care clientela, relativ nepriceputa, asociaza gapul ala robustetii, ideii de masina solida, rezistenta.
Si convine si producatorului, mai mult aer inseamna mai putina aripa, mai putin material, samd. Loganul e dus la extrem cu sutimile de cent.

Ce vad in pozele tale in schimb, si eu personal n-as suporta, nu pe spate, unde nu ofera niciun avantaj dinamic, e asta.

gap.png ( Size: 6.17mb ) Number of downloads: 270


Probabil s-ar egaliza coborand-o, daca unghiul puntii e suficient de pronuntat cum e acum.


--------------------
Dacia 1310 TLX 1988
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
63 Pages « < 53 54 55 56 57 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 23rd June 2024 - 16:58
Forum Renault