DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages < 1 2 
Reply to this topicStart new topic

Outline · [ Standard ] · Linear+

> MONSTRULETUL ROSU DYNA, NOUL MEGANE

ciprians
post 24 Aug 2009, 17:56
Post #31


Membru autentic


Group: Members
Posts: 288
Joined: 12 September 08




hehe, mi-a placut faza cu chiloteii radmasa.gif . Trage bine masina si e ok, doar sa simti ca o tii sub control si e totul bine pe drum smile.gif .


--------------------
. . . - .
Megane III Rouge Dyna /Dynamique/2009/1.6/16V/110CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatimeu
post 24 Aug 2009, 19:36
Post #32


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.710
Joined: 6 September 06




ciprians la asta ma refer si eu ca simt masina pe sosea, nu ca pe una pregatita numai pentru autostrazi ci asa cum e ea pentru Romania, de aceea si expresia pentru mine ca sta lipita pe sosea.
Dar lucru care se intampla la toate masinile l-am patit si eu. Aseara venint de la Parinti (din satul natal) m-a prin vijelia pe sosea. La un momendat oprindu-se si ploaia, am depasit doua masini, dar am prins pe srtanga santulet (pe carosabil era un mic santulet neobservabil daca nu era apa) cu apa. Am simtit ca incearca sa traga in dreapta mai pronumtat pe spate, am tras putin volan dreapta de am (banuiesc eu) iesit cu roata fata din zona de acvaplanare si efectiv franare, iar masinuta a tasnit inainte. Nu am avut sentimentul de frica ca o sa derapez, sau poate ca totul sa durat foarte putin


--------------------
renault/audi Megane III RS/Audi A4 2014/2019 benzinar/tractor 302/190 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatimeu
post 5 Jul 2010, 21:20
Post #33


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.710
Joined: 6 September 06




nu am mai scris de aproximativ un am in acest jurnal
motivul: nu am avut ce sa scriu , nu am avut aventuri decat drumuri placute si nici un fel de neplaceri.
Am ajuns la aproximativ 18.000km si incontinuare se compotra ca si in prima zi.
Totusi utilizand masina aproape zi-de zi am ajuns la concluzia ca singurul neajuns al acestei masinute este faptul ca e prea usoara pe spate.
Pe topicul legat de ESp la megane III am scris despre patania mea si cu permisiunea dumneavoastra o sa-l postez si aici.
"zilele trecute mi-am multumit singur ca am pus ESP pe masina. M-am deplasat pana la iasi si pe drum inainte de intrarea in Roman la o curba, nesemnalizata ca fiind periculoasa (cap de pot in plina curba) la viteza de aproximativ 80km/h carosabil ud nu umed, dar fara balta sa am de lucru cu acvaplanarea, la iesirea din curba pierd controlul masinutei. Pe moment sau pe tot parcursul derularii evenimentelor o secunda -zece nu pot sa-mi dau seama, dar apreciez ca am parcurs o distanta de cel putin 50 de metri am facut jaloane foarte frumoase pe sosea. Norocul meu ca din fata a venit un tip cu un clio si cand a dat cu ochii de mine a tras cat a putut de mult dreapta si aproape ca a oprit masina.
Ce pot sa spun o senzatie nasoala (nu am mai patit asa) ceea ce am simtit a fost o frana de motor foarte puternica pe care am simtit-o in tot corpul inclusiv in picioare). Nu stiu ce ma scapat faptul ca am strans tare de volan si nu am schitat nici un gest sau faptul ca ESP-ul functioneaza exemplar la aceasta masina. Adevarul e ca am simtit cum a fugit spatele de trei ori dreapta-stanga-dreapta si cum de fiecare data ESP-ul aducea masina pe o traiectorie paralela cu marcajul drumului.
Dupa prima fuga a spatelui mai stiu doar ca am vazut cu coada ochiului cum tot ecranul CB-ului s-a facut rosu.

Acum dupa patania respectiva mi-am adus aminte avand in memorie un drum recent ca la curbe cu diferenta de nivel (atunci cand ai senzatia de stomac in gura) sau la curbe pe un drum cu griblura (daca e proaspata) simti cum spatele parca vrea sa se deplaseze in alta directie decat fata.
Cam asta ar fi nemultumirea mea (momentan singura).
Scuze mai am una dar asta nu tine de masina ci de proiectantii ei si anume faptul ca se aduna foarte mult praf, pietris, dupa ce circuli pe ploaie pe pragurile usilor din fata.
in rest ce sa zic sa ne bucuram toti de masinutele noastre.



--------------------
renault/audi Megane III RS/Audi A4 2014/2019 benzinar/tractor 302/190 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Muttley
post 5 Jul 2010, 21:33
Post #34


__________________


Group: Members
Posts: 13.008
Joined: 4 September 04
From: -




A nu se lua drept rautate, dar daca:
- ai derapat pe E85 la 80km/h pe motiv ca nu era indicat nivelul de periculozitate al curbei;
- ai derapat in toate directiile si n-ai schitat un gest...
... nici sa nu-ti mai trebuiasca vreodata masina fara ESP smile.gif

Cateva chestii: masina NU este usoara de fund, astea-s baliverne. Masina este cat se poate de grea de bot, iar in conditii normale, asta ar pleca primul. Masina asta si oricare alta in schimb, devine extrem de usoara de fund cand franezi in curba. Regula sfanta: in curba nu se franeaza, ori daca trebuie, se face cu maxima "delicatete".
Ce ai simtit tu in picioare nu era frana de motor ci... de serviciu, aplicata de ESP.

This post has been edited by Muttley: 5 Jul 2010, 21:35


--------------------
Dacia 1310 TLX 1988
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatimeu
post 5 Jul 2010, 21:46
Post #35


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.710
Joined: 6 September 06




nu iau nimic drept rautate dar
- eu nu pun frana niciodata in curba. Frana o pun atat cat e nevoie inainte de curba si in curba accelerez
- nu le am cu fizica si in special cu mecanica (acolo se studiau miscarea fortele etc.), nu am mai patit niciodata asa ceva si tot fenomenul s-a desfasurat cu repeziciune, acesta fiind si motivul pentru care nu am mai schitat nici un gest.
Ulterior pe drum m-am gandit oare ce se intanpla daca viram de volan in sens opus traiectorie impuse de miscare masinii? era mai bine?. Pana la urma ma felicit ca nu am facut nimic caci poate manevrele mele mai mult ingreunau situatia si poate ca eu intram in panica. Totul e bine pana la urma ca s-a terminat OK.


--------------------
renault/audi Megane III RS/Audi A4 2014/2019 benzinar/tractor 302/190 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Markos
post 6 Jul 2010, 09:09
Post #36


fost programator


Group: Members
Posts: 8.016
Joined: 27 October 05
From: Scursurești Vale




QUOTE(tatimeu @ 5 Jul 2010, 22:46)
Ulterior pe drum m-am gandit oare ce se intanpla daca viram de volan in sens opus traiectorie impuse de miscare masinii? era mai bine?.

era jale.


--------------------
Reno Megan Privilej
"Partidele politice sunt cai la carul de aur al istoriei românilor; când devin gloabe, poporul român le trimite la abator." - P.Țuțea
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
redspider22
post 29 Sep 2010, 23:33
Post #37


Black Megane


Group: Members
Posts: 59
Joined: 22 September 10




Bine ca ai scapat si tu si masinuta cu bine, ESP-ul si-a facut treaba cum trebuie deci este un plus pentru masina, dupa parerea mea smile.gif .

Oricum superba masinuta si la cat mai multi km fara probleme.


--------------------
Renault Megane 3 2010 - B 229 TIB
[B]The Black Megane 3 1.6 16v[/B]
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatimeu
post 1 Oct 2010, 08:39
Post #38


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.710
Joined: 6 September 06




redspider22
multam de urare.
Nu am mai scris la jurnal, adevarul fiind ca nu am ce sa scriu. Acum are aproximativ 24kkm si se comporta la fel de bine ca in prima zi de viata.
Pentru mine reclama de la TV se potriveste perfect (...a nu nu mie imi place sa conduc)
Toate cele bune tuturor.


--------------------
renault/audi Megane III RS/Audi A4 2014/2019 benzinar/tractor 302/190 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Jack Daniel's
post 1 Oct 2010, 16:23
Post #39


MEMBRU DE LA INCEPUT!


Group: Members
Posts: 2.010
Joined: 26 October 03




ESP-ul este neaparat necesar la o masina, am patit si eu sa nu apreciez bine o curba la stanga, practic m-am trezit ca vad in fata santul, am tras de volan brusc stanga sa ma incadrez pe sosea si pur si simplu ESP a rotit masina in jurul axei, punand-o pe traiectoria corecta. Nu as mai lua masina fara ESP, nici sa ma bati. smile.gif


--------------------
. . .
Multi membri, putini oameni!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Hack
post 2 Oct 2010, 13:39
Post #40


Megan' ti-ai luat?!


Group: Members
Posts: 5.147
Joined: 12 April 07
From: The Moon




QUOTE(Jack Daniel's @ 1 Oct 2010, 17:23)
ESP-ul este neaparat necesar la o masina...
*


Nu e chiar asa de necesar dar nici nu strica sa il ai smile.gif .


--------------------
Reno Megan' Sedan 2.2 2007 Expression 1.6l/16V/110CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatimeu
post 11 Nov 2010, 18:32
Post #41


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.710
Joined: 6 September 06




salutare
mi-am adus aminte ca am masina si totodata ca am inceput un jurnal de bord
e adevarat cam sarac in informatii, dar daca nu am ce sa scriu? doar nu o sa scriu cum ma fatai de colo colo cu ea.
Oricum de o saptamana a fost incaltata cu botosei caldurosi pe jentile originale. Inca nu am sesizat ceva diferente fata de sandalute desi temperatura e in crestere.
Ca si noutati nu am nimic, decat poate faptul ca tabla acolo unde e dezgolita de hainuta rosie nu da nici un semn de suparare.
Nu stiu cum e la altii dar la mine consumul a ramas neschimbat adica in jurul valorii de 8%.
Am plecat la un drum extraurban cu un consum mediu de 8,3, iar dupa 500km am ajuns la un consum de 8,1%. Viteza medie a fost la inceputul calatoriei a fost de 30km iar la final de 37km/h tongue.gif misto nu?
In rest da caldura cata vrei, racoare la fel, nu am spre surpriza mea greierasi, mai se supara cand mai cade intr-un crater, mai ales la fundulet nu-i place, dar doame traim in Romania biggrin.gif .
inca nu m-am obijnuit cu xenoanele dupa un an si 4 luni - tot slabe imi par fata de halogenele de pa clio III. Oare imi scade vederea? nevasta zice nu caci obsev toate noile achizitii.
In rest totul bine ceea ce va urez si voua.

This post has been edited by tatimeu: 11 Nov 2010, 19:50


--------------------
renault/audi Megane III RS/Audi A4 2014/2019 benzinar/tractor 302/190 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
C a t a l i n
post 11 Nov 2010, 18:37
Post #42


______________________


Group: Members
Posts: 12.175
Joined: 21 August 06




De când se măsoară viteza în procente?


--------------------
- - -
Când vrei și, și, iese nici, nici!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatimeu
post 11 Nov 2010, 19:51
Post #43


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.710
Joined: 6 September 06




Cata buna remarca scuze nu mi-am dat seama, eram in gand si in tastatura cu consumul biggrin.gif
S-a schimbat


--------------------
renault/audi Megane III RS/Audi A4 2014/2019 benzinar/tractor 302/190 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
spy_oh_joy1389
post 11 Nov 2010, 20:14
Post #44


Megane zen și un mare plimbăreț


Group: Members
Posts: 3.879
Joined: 28 August 08
From: Sibiu




QUOTE(tatimeu @ 11 Nov 2010, 18:32)

inca nu m-am obijnuit cu xenoanele dupa un an si 4 luni - tot slabe imi par fata de halogenele de pa clio III. Oare imi scade vederea? nevasta zice nu caci obsev toate noile achizitii.
*


Sa stii ca si eu am observat ce puternic lumineaza Clio. N-am pus mana pe xenoane, dar comparativ cu Megane-ul meu, sta mult mai bine si asta fara lupa.


--------------------
Renault 2 x Megane 4 GT&Zen ||2017||2016
Hanlon's razor: "Never attribute to malice that which can be adequately explained by stupidity."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatimeu
post 11 Nov 2010, 21:47
Post #45


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.710
Joined: 6 September 06




deci concluzia
Clio III are luminite ca si Matizul. Va rog frumos megane are lumini de nota 10
Alte auto au faruri de nota 11 biggrin.gif
acum serios am ajuns sa cred ca intradevar am ceva probleme cu ochelarii.


--------------------
renault/audi Megane III RS/Audi A4 2014/2019 benzinar/tractor 302/190 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
spy_oh_joy1389
post 11 Nov 2010, 21:58
Post #46


Megane zen și un mare plimbăreț


Group: Members
Posts: 3.879
Joined: 28 August 08
From: Sibiu




Hai ca nu deranjeaza, ca am vazut si eu altele, si nimeni nu mi-a dat flashuri. Sa vezi matiz cu csenoane mandru.gif


--------------------
Renault 2 x Megane 4 GT&Zen ||2017||2016
Hanlon's razor: "Never attribute to malice that which can be adequately explained by stupidity."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages < 1 2
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 4th May 2024 - 21:46
Forum Renault