DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

5 Pages « < 3 4 5 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> viteza

nimic
post 15 Mar 2004, 13:09
Post #121


Membru


Group: Members
Posts: 168
Joined: 27 January 04




cei 7 pitici
eu am vazut cu okii mei cum a mers unu cu dacia 1300 intr-a 2-a cu 80.
vitezometrul n-avea nici cel mai mic joc.bine ca mashina a fost super intretzinta asta da dar tot dacia din 84 cu 4 trepte era
ca sunt si coashte care abia se taraie asta e altceva.
eu cu berlina din 95 in 5 trepte intr-a doua n-am putut sa prind mai mult de 62.turometrul urca in continuare dar vitezometrul ramasese la 62.
ce rost avea sa zic ca am mers cu a doua turata la 6000 daca tot nu prind 100 intr-a doua


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tyka
post 15 Mar 2004, 23:14
Post #122


Membru autentic


Group: Members
Posts: 356
Joined: 22 February 04
From: slobozia




mai ancearca.siai sa poti mai mult. icon_mrgreen.gif


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nimic
post 16 Mar 2004, 00:40
Post #123


Membru


Group: Members
Posts: 168
Joined: 27 January 04




pai mai incearca...da ce rost are sa ajung la o viteza mai mare atata timp cat schimband treapta ajung mai repede-asta tot la o turatzie destul de mare-.si nici nu fortzez motorul prea tare


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rezare
post 16 Mar 2004, 10:18
Post #124


Membru incepator


Group: Members
Posts: 28
Joined: 13 September 03




Schimband treapta ajungi la o viteza mai repede? Nu cred. Demarajul maxim il ai ducandu-te pe rosu in fiecare treapta.


--------------------
Opel Astra 1.6 16V ex-Oltcit Club 1.1 - Bucuresti.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ov
post 16 Mar 2004, 10:25
Post #125


Academician doctor inginer, savant de renume mondial


Group: Moderatori
Posts: 7.444
Joined: 11 November 03
From: Bucuresti




gresesti mult aici, degeaba omori motorul trecand cu muuult peste turatia de cuplu maxim, ca nu o sa castigi nimic. Vrei demaraj bun, schimba un pic peste turatia de cuplu maxim, beneficiind astfel de putere si in treapta in care te aflii, si in treapta urmatoare dupa ce schimbi viteza, pt ca motorul se va afla tot aproape de turatia de cuplu max.


--------------------
Dacia 1300 1972
when life gives you lemon, make lemonade
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
livicu'
post 16 Mar 2004, 12:07
Post #126


Membru


Group: Members
Posts: 102
Joined: 10 February 04
From: Turnu Magurele,mai nou Bucuresti




ov mane ai mare dreptate cu schimabatu putin peste turatia de cuplu max 8) 8)


--------------------
Drinking and driving can be Letal so don't drink or don't drive !!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rezare
post 16 Mar 2004, 16:48
Post #127


Membru incepator


Group: Members
Posts: 28
Joined: 13 September 03




Ov... nu-mi spune ca gresesc ca nu e frumos smile.gif Incearca mai intai sa intelegi ca (,) cuplul inseamna una la nivelul arborelui cotit, si cu totul altceva la roata.... si pe tine te intereseaza ala de la roata.

Si eu nu vorbeam de demaraj "bun", ci de demaraj maxim. Tu crezi ca toate masinile de raliu, f1, sport-uateva au cuplul maxim la linia rosie de stau cu turatia numai acolo? wink.gif.


--------------------
Opel Astra 1.6 16V ex-Oltcit Club 1.1 - Bucuresti.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ov
post 16 Mar 2004, 16:52
Post #128


Academician doctor inginer, savant de renume mondial


Group: Moderatori
Posts: 7.444
Joined: 11 November 03
From: Bucuresti




rezare, aici nu prea intelegi matale despre ce e vorba ... pe mine nu ma intereseaza cuplul de la roata, ca doar nu vreau sa rup soseaua in doua. Aici conteaza cuplul MOTORULUI, pt el te ajuta la demaraj.

Cat ceea ce priveste masinile de curse, mai ales de f1, hai sa nu ne aventuram atat de mult, ca daca vezi o curba de cuplu la o masina de f1 cazi in nas (nu ca ai avea de unde sa faci rost de o astfel de documentatie smile.gif).


--------------------
Dacia 1300 1972
when life gives you lemon, make lemonade
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rezare
post 16 Mar 2004, 17:44
Post #129


Membru incepator


Group: Members
Posts: 28
Joined: 13 September 03




Mane... cum poti spune ca pe tine la demaraj NU te intereseaza cuplul la roata? Stii macar la ce ma refer cand zic cuplu la roata? smile.gif

Te-ai gandit macar in mare ce rol are cutia de viteze? smile.gif Ea amplifica cuplul motor si apoi transmite ce e de transmis la roata. Deci tu in treapta a doua la o turatie data o sa ai la roata un cuplu mai mare decat in a treia la aceeasi turatie. Desi motorul da, la aceeasi turatie, acelasi cuplu. Te-ai gandit de ce nu ai acelasi demaraj intr-a patra fata de a doua? Exact, cutia de viteze, mama ei....

So tu cand vrei demaraj maxim te duci cu turatia cat poti intr-o treapta si apoi schimbi. Deja cand ai schimbat viteza ti-ai micsorat cuplul la roata semnificativ, adica ti-ai cam taiat din demaraj semnificativ. Deci ca un fel de rezumat: intr-a doua la 6000 (e doar un exemplu), o sa ai un cuplu final mai mare decat intr-a treia la cuplul maxim. Cuplul maxim al motorului intr-o treapta data iti garanteaza doar ca ai cuplul maxim final in treapta aia, nu ca nu poate fi mai mare intr-o treapta inferioara la o turatie mai mare.

Uite, fa un experiment daca ai pe langa tine vreun amator de liniute: tu da-i maxim turatia de cuplu maxim (un pic peste, am uitat smile.gif), el insa sa ajunga la redline in fiecare treapta, si spune-mi care din voi castiga wink.gif.

Iar cu f1... bine, atunci vorbeste cu careva care participa la liniute, ca sa nu mai cadem atat in nas. Si ei folosesc acelasi principiu, ca in orice competitie motorizata: se duc la puterea maxima, pentru ca, asa cum definim puterea ca P = L/t => pentru un L dat (care inseamna crescutul vitezei tale de la x km/ora la y km/ora), t e minim pentru P maxim (care maxim e la redline, deci media cea mai buna o faci in treimea de sus a turometrului). Evident, nu e chiar atat de simplu, dar cam asta e ideea.


--------------------
Opel Astra 1.6 16V ex-Oltcit Club 1.1 - Bucuresti.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ov
post 16 Mar 2004, 17:59
Post #130


Academician doctor inginer, savant de renume mondial


Group: Moderatori
Posts: 7.444
Joined: 11 November 03
From: Bucuresti




io, ca aluia ii bubuie motoru' intre timp icon_mrgreen.gif


--------------------
Dacia 1300 1972
when life gives you lemon, make lemonade
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rezare
post 16 Mar 2004, 18:04
Post #131


Membru incepator


Group: Members
Posts: 28
Joined: 13 September 03




Bine, totusi credeam ca vorbim aici de masini care pot ajunge la turatia de putere maxima... smile.gif


--------------------
Opel Astra 1.6 16V ex-Oltcit Club 1.1 - Bucuresti.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tyka
post 16 Mar 2004, 22:39
Post #132


Membru autentic


Group: Members
Posts: 356
Joined: 22 February 04
From: slobozia




vreau VITEZAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA laugh.gif


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
5 Pages « < 3 4 5
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 1st May 2024 - 09:37
Forum Renault