DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

5 Pages « < 3 4 5 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Viata în comunism, ... era oare "bine"?

Ghidioneanu
post 20 Nov 2004, 01:08
Post #121


Membru autentic


Group: Members
Posts: 424
Joined: 3 June 03
From: IS




Si in comunism , si astazi cel ce produce un bun , indiferent ce , fie cuie , fie carne de porc , castiga infinit mai putin sau chiar deloc , in comparatie cu cei ce comercializeaza bunul respectiv . Spunea cineva ca veneau taranii pe vremea lui Ceausescu sa cumpere paine de la oras , asa e ... Si pentru o paine trebuiau sa dea la contract 10 oua ! Se platea cu 50 de bani un ou la achizitie si dadea 4-5 lei pe un kg de paine . Si astazi pe laptele predat la fabrica de lapte se ia mai putin decat pe litru de apa minerala ! E oare corect economic sa platesti un kg de carne in viu cu mai putini bani decat costa un kg de oase in Metro ? Inca nu s-au schimbat lucrurile in tara asta !


--------------------
Ford Focus 2007, 1,8 TDCI 115 cp - IS-xx-xx
Că unde este multă înțelepciune este și multă amărăciune, și cel ce își înmulțește știința își sporește suferința.
Solomon
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
EEN
post 21 Nov 2004, 10:07
Post #122


Membru


Group: Members
Posts: 136
Joined: 30 March 03
From: Bucuresti




Sunt curios - cum ar arata topicul asta in Cehia /Slovacia sau (fosta) RDG? Daca stiti cum se raporteaza ei la aceeasi perioada poate ar fi interesant sa puneti un mesaj aici.


--------------------
Renault Megane 1.6 16v 2007
[FONT=Arial][SIZE=7]Adevarul "pur si simplu" e rareori pur si niciodata simplu![SIZE=7]
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Kramer
post 22 Nov 2004, 09:47
Post #123


Membru autentic


Group: Members
Posts: 367
Joined: 26 May 04
From: Brasov




Madalina, 10MLei in agricultura e un salariu foarte mare. Insa ideea ca prin salarizare reusesti sa schimbi caracterul angajatilor este o idiotenie spusa de cei care au justificat astfel salariile imense ale magistratilor si altor categorii de impostori platiti din bani publici. Se vede cu ochiul liber ca efectul este nul.

Parerea mea este ca o solutie ar fi sa cresti un grup de angajati corecti, care sa se identifice cu interesul firmei. Nu numai prin participare la profit, dar si ca siguranta a locului de munca si alte avantaje. In momentul in care ajungi la o masa critica de astfel de angajati, ei vor fi cu siguranta in stare sa ii "educe" si pe ceilalti.

La o alta scara, cred ca asta ar fi si solutia pentru intreaga societate: implicarea intelectualilor (in sensul de oameni care gandesc, nu posesori de diplome) in viata publica si in administratie.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maddan
post 22 Nov 2004, 10:44
Post #124


Speedy Gonzales


Group: Members
Posts: 795
Joined: 27 February 03
From: Bucuresti




QUOTE
Sunt curios - cum ar arata topicul asta in Cehia /Slovacia sau (fosta) RDG? Daca stiti cum se raporteaza ei la aceeasi perioada poate ar fi interesant sa puneti un mesaj aici.


Pai ar arata cam la fel, pentru ca si ei sunt la fel de nemultumiti, chit ca traiesc in general mai bine ca noi.

E in firea esticului sa se planga. tongue.gif

Despre taranul roman (i.e. bizonul cu aceeasi nationalitate): din fericire, peste 2-3 ani lucrurile se vor schimba subit si socant. TOTI cei care astazi freaca menta la tara si traiesc doar din ce produce gospodaria lor o vor lua in mufa, dar rau de tot. Nu-si vor mai putea chinui porcul in ograda, nu-si vor mai putea tortura cainele in 2 m de lant, nu-si vor mai putea bate femeia sau copiii cu bata, nu-si vor mai putea practic trai traiul ala imputit cu care s-au obisnuit de sute de ani.

De ce? Pentru ca toate astea vor fi interzise in UE.

Ma uit si ma minunez, la fermierii polonezi, care au in medie 50 Ha (s-au asociat! de bunavoie! fara a mai reinventa CAP-urile!), si care se dau de ceasul cenzurat sa faca concurenta cu megafermele din Vest, de-abia reusind sa supravietuiasca de pe o zi pe alta cu supersubventii.
Pai ce mama-masii sa faca bizonul roman cu cei 1,5 Ha pe capul lui ala prost!?
Sau cu asa-zisele combinate agrozootehnice care produc pierderi zilnice din cauza furturilor?


Singura sansa a tarisoarei asteia, cu toate costurile aferente, sta in biciul si in bata UE, si in terciuirea capetelor patrate ale bizonilor romani.

Eu unul sunt, tocmai de aceea, optimist ca in 10 ani se vor schimba lucrurile masiv in bine in Romania.

Si sper ca tot atunci nostalgicii comunisti sa inceapa sa dispara definitiv: unii datorita varstei (aferim, dom' Iliescu!), altii datorita altor cauze obiective (vezi glont in propriul cap, etc) si nu in ultimul rand, majoritatea, datorita unui trai mai bun.

Totusi, asta nu are nici o legatura cu fericirea. Tin si eu sa spun ca nu abundenta banilor duce la fericire, cum nici lipsa acestora, in anumite limite, nu duce la nefericire. Totul e sa inveti sa fii multumit cu ce ai.


--------------------
Renault Megane II 1.5 dci 100 CP Lux Privilege... 2006/7 - Bsiceva...
Mirror mirror on the wall, show me where the forums fall...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vv
post 22 Nov 2004, 14:44
Post #125


dilbert.com


Group: Members
Posts: 1.080
Joined: 10 June 04
From: Bucuresti




Madalina, se pare ca v-ati ales foarte prost locul unde sa faceti afacerea... In conditiile astea solutia mea ar fi urmatoarea:
1. Anuntat angajatii ca daca mai fura, le reduc salariile la 4 milioane si din diferenta de bani imi angajez firma de paza din Bucuresti
2. Daca nu se opresc - se aplica punctul 1. Inclusiv plangere la politie, arest, etc.
3. Daca se aplica (2) - revenit partial la conditii mai bune dupa ce bagi cativa la zdup. Paza mai putin stricta, "profit sharing", salarii vag mai mari etc.


--------------------
Renault Grand Scenic 2008 - B.00.XXX
It is final proof of god's omnipotence that he needs not exist in order to save us.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
madalina
post 22 Nov 2004, 23:53
Post #126


Membru autentic


Group: Members
Posts: 288
Joined: 8 November 03
From: Bucuresti




Am avut firme de paza. Eu plateam pentru un om de la firma de paza 20.000.000 lei si agentul ce lucra efectiv primea intre 3.5 si 4.5 milioane lei. Evident ca accepta sa rimeasca o mica atentie de la altii ce veneau la braconat (nu este vorba de pescuit, ca daca ar veni sa pescuiasca de placere, nu ar fi o problema asa de mare, dar oamenii vor sa plece cu sute de kg, inclusiv cu puiet, puiet pe acre noi il cumpasram cu bani grei in fiecare toamna si incercam sa-l protejam cat mai bine).

Aici a fost repartizat tatal meu in 1981, cand a terminat facultatea. De atunci lucreaza continuu acolo, a schimbat complet ferma in acesti ani, a fost unica ferma profitabila din acel judet din 1983 pana prin 1997, dar tatal meu avea acelasi salariul cu cel ce producea pagube imense, in perioada comunista si dupa '90 pana cand s-a privatizat.

Dar oamenii s-au schimbat. Daca anul trecut unor "pescari", angajati ai nostrii le-a fost lene sa iasa din baraca de pe marginea lacului (construita special pentru a le asigura un adapost pe vreme rea) si sa ia lemne gata taiate sa bage in soba si au ars cizmele pescaresti (facute cu comanda speciala de catre noi, date lor in folosinta). Le-am oprit salariul. S-au suparat si nu au mai venit la serviciu. Iar acum se roaga sa ii reangajam si sunt rai parintii mei ca nu ii primesc.

Cu Politia si procuratura nu faci nimic. Daca l-am prins pe unul furand peste in valoare de aproape 100.000.000 si nu a patit nimic deoarece procuratura a considerat ca "saracu', e amarat si el, are 5 copii, el nu lucreaza, nevasta nu lucreaza...".

S-a permis prea mult furtul ca masura de protectie sociala in tara asta. Eu ii plang de mila celui care este capabil de munca, munceste de dimineata pana seara, e serios si tot nu reuseste sa aiba cel putin o viata decenta, nu celui ce sta in fata televiozrului, in carciuma, ar putea gasi de munca (chiar daca salariile, in multe locuri sunt de mizerie, tot este un venit), dar se plange ca este amarat si era mai bine pe vremea comunismului.






--------------------
Toyota/Opel Yaris/Corsa - B00ooo
cu fular de steaua in galeria lui dinamo :-)))
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Kramer
post 23 Nov 2004, 09:15
Post #127


Membru autentic


Group: Members
Posts: 367
Joined: 26 May 04
From: Brasov




Relatiile de munca bazate pe "forta", adica paza severa si penalitati pe masura nu cred ca vor fi foarte productive. Chiar si numai pentru motivul ca noi nu avem un sistem de justitie functional si nici politie, ceea ce se pare ca deja ai constatat :-)

Romanul muncitor si serios se pare ca nu e o "fata morgana", daca si tu ii plangi de mila, si sfatul meu e sa-l cauti si sa-l angajezi.

Probabil realizarea psd-ului care ne-a "anulat vizele" nu te ajuta prea mult aici, pentru ca betivii si hotii au ramas aici, ei nu culeg capsuni in Spania.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
apunake
post 23 Nov 2004, 09:16
Post #128


Membru incepator


Group: Members
Posts: 15
Joined: 1 November 04
From: Bucuresti




Cu Politia si procuratura nu faci nimic. Daca l-am prins pe unul furand peste in valoare de aproape 100.000.000 si nu a patit nimic deoarece procuratura a considerat ca "saracu', e amarat si el, are 5 copii, el nu lucreaza, nevasta nu lucreaza...".

Asta in cazul ca nu isi iau partea, ca sa fie toata lumea fericita. Daca insa te apuci sa intervii de unul singur ca sa iti aperi avutul, sa vezi cu ce viteza intervin ca sa te traga la raspundere tocmai pe tine.

This post has been edited by apunake: 23 Nov 2004, 09:21


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Slider
post 23 Nov 2004, 09:34
Post #129


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.279
Joined: 5 December 03
From: Cernavoda




Madalina dar nu era mai bine sa angajati voi direct oamenii pentru paza sa le dai 15 milioane? zic si eu asa....
Anul trecut am oprit masina la marginea unui lan de porumb. Era acolo un mosulica care facea de paza. L-am rugat sa ma lase sa iau si eu citiva stiuleti. Stii ce a zis?
Taica, uite iti spun unde am eu pamintul, te duci si iei de acolo citi stiuleti vrei dar de aici NU!
De ce? Pentru ca era angajat la un patron - un american - care il platea cu 5 milioane, bonuri de masa, caruta pe care o avea to de la american era si se putea folosi oricind de ea. Asa ca de ce sa-si riste omul salariul si toate cele pentru cei citiva lei pe care ii dadeam eu pe stiuletii respectivi....
Oricum furtul este o problema mare pentru cei cu crescatorii de peste. Am un prieten care are o firma de paza ce presteaza servicii pentru un astfel de propietar care la fel ca si tine este ingrozit de cit poate fi furat...A dat vreo 10.000 de euroi pentru un binoclu cu vedere pe timp de noapte.....


--------------------
LOGAN Ambiance - CT-xx-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maddan
post 23 Nov 2004, 10:22
Post #130


Speedy Gonzales


Group: Members
Posts: 795
Joined: 27 February 03
From: Bucuresti




Madalina, nu pot sa cred ca nu vei gasi oameni din alta parte care sa vina si sa faca treaba acolo!

Da-i, nene, afara DE TOT pe hotii aia, si angajeaza orice tineri pe care ii gasesti prin satele din jur. Aici nu merge cu bani mai multi sau mai putini, ci cu DAT AFARA!

Si nici un fel de mila fata de hoti! Da' ce-i asta, societate caritabila, sau ce?!

Mama, mama, ce bate in cap le-as fi dat eu - as fi autorizat paznicii sa si dea cu bulanul daca pune careva mana!

Dom'le, ce tara! Ce popor!!!!!! sad.gif


--------------------
Renault Megane II 1.5 dci 100 CP Lux Privilege... 2006/7 - Bsiceva...
Mirror mirror on the wall, show me where the forums fall...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vv
post 23 Nov 2004, 10:28
Post #131


dilbert.com


Group: Members
Posts: 1.080
Joined: 10 June 04
From: Bucuresti




Nostalgici, bucurati-va! A aparut noul partid comunist roman! (www.npcr.ro). Astia scriu si poezii: radmasa.gif
QUOTE
STAPANE, STAPANE! ...
                       
          Am stapan cu sapte clase
Cu Cielo, bar si doua case
Mi l-a adus "revolutia" in dar
De omenie, nici n-are habar.

Am salariu de nimic
Eu m-as plange, dar sunt mic
In strada ma vad aruncat
Cand cer angajare cu contract.

Are stapanul meu un caine
Care zilnic mananca o paine,
Dar de mine nici ca-i pasa
Ca-s flamand si fara casa.

Ah! Ce as vrea eu stapane?
Sa ma transform din om in caine
Nu sa rod conserve straine,
Ci, sa ma satur ... cu tine!
           
                         
            D. Dediu     
                   

Veniti cu noi

 
                         
          Veniti, aceasta este ruga,
Caci averile si truda
Din fabrici si de pe ogoare
Ni se duc peste hotare.

Veniti, romani, veniti,
Nu mai fiti nefericiti!
Veniti, cu coase si lopeti
Sa starpim tara de hoti!

Vino frate, vino vere
Sa-i lasam far' de putere!
Veniti acum in Capitala
Sa scoatem spionii afara!

Veniti cu noi, romani
Sa scapam de acesti stapani!
Hai, sa devenim cu totii, iarasi
OAMENI egali, TOVARASI !

           
      D. Dediu
radmasa.gif


--------------------
Renault Grand Scenic 2008 - B.00.XXX
It is final proof of god's omnipotence that he needs not exist in order to save us.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ake
post 23 Nov 2004, 10:43
Post #132


Morderator


Group: Moderatori
Posts: 1.040
Joined: 6 July 04
From: Bucuresti




vv radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif incredibil!
Mare-i gradina Ta Doamne!


--------------------
(si) Dacia Logan Laur.1.4
"Desteapta-te Romane! Traiasca capra vecinului! "
(citat dintr-un sticker auto)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Slider
post 23 Nov 2004, 11:00
Post #133


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.279
Joined: 5 December 03
From: Cernavoda




Phiii...curat murdar!!! Si parca vad ca dediu asta nu o duce chiar asa de rau.....
Ai dreacu de nemernici... mad.gif


--------------------
LOGAN Ambiance - CT-xx-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
FLEX
post 23 Nov 2004, 16:57
Post #134


Membru autentic


Group: Members
Posts: 570
Joined: 14 November 03
From: Bucuresti




Un amic al meu desfasoara o activitate in care e nevoie de multa munca fizica bruta si ceva pricepere in meserie ... are un sistem foarte interesant de premiere, un muncitor poate face 1000E/luna, lucrind intens ... ei bine, pina la un anumit moment, acesti muncitori ai lui puteau fi considerati pleava societatii, abrutizati de alcool, furind tot ce le cadea in mina, furindu-l si pe el, lasind de izbeliste familiile aflate la sute de km distanta ... nu conta cit bani faceau, se duceau mare parte pe bautura; la un moment dat, a angajat citiva muncitori de alta religie decit ortodoxa (religie recunoscuta oficial) ... in 2 luni, muncitorii amicului meu au devenit de nerecunoscut ... nu, nu sint niste ingeri, se fac ranga o data pe luna, dar se autogospodaresc, isi fac mincare calda, pun bani deoparte ... mi se pare revelator despre ce poate face puterea exemplului.


--------------------
Daewoo Matiz Fiat 600D
"Inainte de a cumpara sau utiliza un produs cititi cu atentie instructiunile de utilizare"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ashu
post 23 Nov 2004, 19:34
Post #135


Membru erectil


Group: Members
Posts: 674
Joined: 10 December 02
From: Bucuresti




FLEX daca ce zici tu e adevarat (mai ales prima parte), atunci e foarte trist. Tot timpu se bate moneda la teve ca muncitoru roman e harnic si constiincios daca il remunerezi bine. Si ca dovada se invoca truda romanilor din strainatate pentru 800 de euro pe luna. Ei bine daca si la o mie de euroi tot hoti si delasatori sunt, e clar, suntem pierduti. Nu de alta da nu cred ca gasim atati muncitori de alta religie pe care sa-i copieze astia in bine, mai degreba se copiaza intre ei in rele. Doamne, cumplita natie mai suntem!


--------------------
Pejo 206 2.0 HDi 2002 - -
Ramas bun, ne vedem pe alt forum!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
FLEX
post 23 Nov 2004, 21:10
Post #136


Membru autentic


Group: Members
Posts: 570
Joined: 14 November 03
From: Bucuresti




ashule, sint taietori de fier vechi ... merg de pe un santier pe un altul, stau la baraca intre tuburile de oxigen si cazanele de carbid si au o munca foarte grea ... singura supapa pe care o cunosteau era bautura; faceau miaru' intr-o luna, trimiteau 200 acasa si restul il trozneau cum ii ducea capul; urmatoarea luna erau incapabili sa mai munceasca atit si de fapt nu mai vedeau sensul, de Unirea le ajungea si 500, lipseau cu zilele de pe santier si asa mai departe; asta nu putea sa-i dea afara, fiindca taietori buni nu gasesti pe tot drumul si ii ardea la leafa ... si tot asa ... in 4 luni ii pierdea de tot.
Nu cred ca avem o natie cumplita, ci doar oameni trecuti prin experiente teribile ce le-au schimbat scara de valori sa-i zicem normala.


--------------------
Daewoo Matiz Fiat 600D
"Inainte de a cumpara sau utiliza un produs cititi cu atentie instructiunile de utilizare"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ashu
post 23 Nov 2004, 21:28
Post #137


Membru erectil


Group: Members
Posts: 674
Joined: 10 December 02
From: Bucuresti




Cu cei 800 de euro care le raman ar putea sa-si inchirieze o garsionera in cel mai apropiat oras de santier, sa-si ia si un logan cu care sa vina la munca si sa le ramana suficienti bani de mancare, meciuri, carti, teatru, flori, filme sau baieti. Deci nu-s nevoiti sa locuiasca in baraci in conditii mizere, e gibonismul din ei care ii determina s-o faca.
N-as vrea s-o luam offtopic, dar las ca au trecut si altii prin experiente teribile si n-au ajuns in halul ala. Iar la o adica ce experiente teribile, mai teribile ca nemtii sau englezii in cel de-al doilea razboi mondial, mai teribile ca evreii tot atunci?!? Mai da-i in kilu meu, mi-e o scarba de nea mieii astia de n-aveti voi idee. Cand sunt platiti prost e de vina remuneratia necorespunzatoare si traiul greu, cand sunt platiti bine e de vina experienta teribila de viata. Da niste bataie n-ar fi mai buna?
Tot ce a povestit Madalina + povestea ta m-a pus rau de tot pe ganduri, io nu stiu daca vreodata in decursul vietii noastre se va schimba ceva si romanii (in majoritatea lor) vor ajunge sa se comporte si sa traiasca civilizat. Ma tot gandesc c-o sa ma scuipe fiu-miu in fatza cand o creste din cauza ca n-am plecat.


--------------------
Pejo 206 2.0 HDi 2002 - -
Ramas bun, ne vedem pe alt forum!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
apunake
post 24 Nov 2004, 09:00
Post #138


Membru incepator


Group: Members
Posts: 15
Joined: 1 November 04
From: Bucuresti




Da niste bataie n-ar fi mai buna?


Nu, genul asta de lucruri nu se rezolva cu bataia. Asa nu ai face decat sa ii abrutizezi si mai tare, ori interesul este sa ii scoti la suprafata nu sa ii dai mai la fund. Cand aveam impreuna cu un prieten o firma de vandut ziare am invatat chestia asta. Ce trebuie este o presiune psihologica constanta dublata de exemple. Normal ca prima tentatie este sa ii dai la cap cat poti, dar de fapt asta nu e decat primul pas ca sa invete cine e seful, insa dupa aia nu mai merge, trebuie apelezi la alte mijloace. In afara de asta mai terminati cu mitul lucratorului german constiincios si competent ca i-am vazut la lucru la o instalare de echipament la noi la companie si pot sa va spun ca ne-au lasat o impresie foarte proasta. Singurul lor atu este disciplina. Fac exact ce li se spune, fara sa se abata cu un milimetru. Si mai terminati si cu mitul fortei de munca romanesti calificate si agere ca si asta e fals. Cine a lucrat in fabrica stie ca totul era relativ, inclusiv ceea ce se masura cu micrometrul.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
5 Pages « < 3 4 5
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 13th June 2024 - 15:47
Forum Renault