DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

5 Pages < 1 2 3 4 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Viata în comunism, ... era oare "bine"?

Mache
post 17 Nov 2004, 14:49
Post #31


Chibiț autorizat


Group: Members
Posts: 109
Joined: 25 May 04
From: Bucuresti




Iaca, cele spuse de el sunt un exemplu despre ce inseamna forta si puterea cuvantului.


--------------------
Dacia 1310 TLX 1990 - B-18-X...
"Și dacă-mi spune cineva cum ar pute să hie mai ghini, mă las de tăti, mă duc acolo, mă întorc înapoi, mă iau și pi mini..." - "Eu beu", Pavel Stratan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
thea
post 17 Nov 2004, 14:52
Post #32


Membru incepator


Group: Members
Posts: 23
Joined: 21 April 04
From: Brasov




LucVer, sunt total de acord cu tine ,dar crezi ca "nostalgicii" isi vor schimba vreodata parerea? Ma indoiesc.Sunt mult prea indobitociti cu faze gen " iti dadea statul casa si loc de munca,uite acum cati oameni sunt someri si nu au unde sa locuiasca".


--------------------
Dacia 1300
Dacia 1300 fabr.1974
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vv
post 17 Nov 2004, 15:00
Post #33


dilbert.com


Group: Members
Posts: 1.080
Joined: 10 June 04
From: Bucuresti




Constat o coincidenta minunata: aici (inca ) nu si-au exprimat parerile useri ilustri ca cristianco2002, dydy, si desigur - misterb 04.gif


--------------------
Renault Grand Scenic 2008 - B.00.XXX
It is final proof of god's omnipotence that he needs not exist in order to save us.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ov
post 17 Nov 2004, 15:02
Post #34


Academician doctor inginer, savant de renume mondial


Group: Moderatori
Posts: 7.456
Joined: 11 November 03
From: Bucuresti




pai misterb ar zice cu siguranta ca acum (mai ales in timpurile lui ilici) e muuuuuuuult mai bine decat pe vremea lui cesca. 04.gif


--------------------
Dacia 1300 1972
when life gives you lemon, make lemonade
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marty
post 17 Nov 2004, 15:12
Post #35


Membru cu privire de ansamblu


Group: Members
Posts: 5.840
Joined: 14 April 03
From: Corbu




1. Va rog frumos sa terminati cu topicul asta imbecil ca ma agaseaza puternic numai gindul ca cineva pune la indoiala faptul c-am dus-o rau pe vremea aia!!!!

2. vv, chiar nu-nteleg ce-ai cu dydy !?


--------------------
Gillette De unica folosinta 2011 - B 999 NAM
Mindru absolvent de grup scolar.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vv
post 17 Nov 2004, 15:15
Post #36


dilbert.com


Group: Members
Posts: 1.080
Joined: 10 June 04
From: Bucuresti




Eu nu am absolut nimic, doar ca il (o) incadrasem la categoria persoanelor cu o anumita optiune politica:
QUOTE(dydy @ 17 Nov 2004, 11:48)
Domnilor, unul din putinele aspecte negative ale cistigarii alegerilor prezidentiale de catre A.Nastase - lucru de care nu cred ca se mai indoieste nimeni, acum cu citeva zile inainte de alegeri, si asta in orice combinatie a turului doi - deci, cum spuneam, unul din putinele aspecte negative este revenirea lui Iliescu in fruntea PSD, lucru care ar echivala, sa zicem, - nu-mi place " elefantul intr-un magazin de portelanuri " - cu un Vadim Tudor la comenzile unui tanc cu rezervorul plin si munitia la capacitate maxima.
Ramine asadar de vazut in ce masura A.Nastase va reusi sa coordoneze eficient, intr-un mod european si modern, PSD-ul, din cea mai inalta functie din stat, si anume aceea de Presedinte al Romaniei.
*




--------------------
Renault Grand Scenic 2008 - B.00.XXX
It is final proof of god's omnipotence that he needs not exist in order to save us.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
huaihai
post 17 Nov 2004, 15:21
Post #37


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 14 November 04




Si ati uitat (propriu dealtfel comunismului) munca pe santierele patriei. Liceeni dusi pe santier doua sau trei luni alaturi de UTC. Si munca din armata eram la TR si am muncit cu puscariasele pe camp la scos morcovi. Si frigul din caminele din Regie si din amfiteatre.
Ca tot am vazut un reply despre Serbia. Sarbii n-au dezradacinat taranii sa faca industrializare cu ei. Ca urmare agricultura lor nu a suferit si nici problemele noastre nu le-au avut in privinta alimentelor de baza. Va aduceti aminte de taranii care stateau la iesirile de la magazinele de paine sa cumpere o paine de la cei care luau pe cartela. Inadmisibil !!. Printre acesti tarani adusi in orase sa lucreze in fabrici si uzine gasim astazi in Romania o parte din nostalgici. Dar ce atitudine putea sa aiba fata de tarani Ceausescu, el insusi fiul unui taran care si-a baut pamantul ( va aduceti aminte faza ca si-a declarat doi copii cu acelasi nume de beat ce era) si a facut o turma de copii.


Uitam usor ca asa este in firea noastra dar o astfel de viata nu trebuie uitata..

Il felicit pe cel care a deschis acest thread.





--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MoneyTalks
post 17 Nov 2004, 15:22
Post #38


-


Group: Members
Posts: 2.712
Joined: 18 April 03
From: Ireland




Nu era bine in comunism, dar nici acum nu e bine!

Se fura in continuare de se stinge, spaga a ajuns la nivel de sport national, hotii sint incurajati sa fure in continuare (chiar de foarte multi useri de pe acest forum!!! vezi sfaturi de genul "mergi in vitan, ca gasesti acolo mai ieftin")

Pe vremea lui ceasca daca furai peste o anumita suma, erai condamnat la moarte si executat repede, acum esti bine mersi in "top 300" mad.gif

Politica tipic romaneasca "daca unul are mai multe drepturi, ia hai sa ii dam in cap, sa se invete minte" va dispare odata cu disparitia romaniei, spalatul rufelor in public este politica de stat, la fel ca si platirea a sute de mii de MILOGI din banii tuturor (ma refer la "revolutionari", "handicapati", urmasii urmasilor celor ce au luptat in al doilea razboi mondial, urmasii urmasilor urmasilor celor deportati, bani dati aiurea la sportivi etc.)

Poate ca voua vi se pare minunat ca se ia din banii de invatamint, sanatate etc. si se da acestor categorii de cersetori de lux excl.gif tongue.gif dar eu unul m-am saturat de asa ceva! Iar din acest punct de vedere NU este mai bine acum!

PS. Hai sa va vad cum va "dezlantuiti" acum... tongue.gif


--------------------
Lexus ES300H 2020
Religia a aparut cind primul ticalos s-a intilnit cu primul prost

Never underestimate the power of stupidity in large groups
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adso
post 17 Nov 2004, 15:24
Post #39


Membru autentic


Group: Members
Posts: 330
Joined: 19 January 04




constat un oarecare sarcasm la adresa coforumistilor care au indrazneala sa nu adopte pozitia considerata majoritara?


--------------------
Call me Ishmael...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
catami
post 17 Nov 2004, 15:36
Post #40


Membru incepator


Group: Members
Posts: 28
Joined: 2 December 03
From: Bucuresti




De ce sa inchidem aceasta discutie? Poate pe forum mai sunt si persoane care nu au prins bulgarii cu lighenaul de aluminiu.
Si acum imi aduc aminte cum, inainte de '89, cand te luau in armata te bucurai sa nu te ia la "dilibau" sa servesti patria in mine, pe ogare sau la canal. Poate exista pe forum persoane care si-au pierdut colegi de liceu la canal sau in mina.
Eu unul am avut un coleg care povestea cum "servea patria" in mina. Sau minunatele conditii de viata pe care le gaseai atunci cind erai detasat la munci agricole, in ce grajduri minunate erai cazat, lipsa apei (te spalai in canalul de irigatie).
Totusi trebuie sa ii intelegem si pe nostalgicii care au fost luati de la c___l vacii, si au fost trimisi in CAPITALA, angajati (strungari, frezori sau alte meserii cautate in acea Epoca de Aur). Partidul le-a dat casa, masa si buletin de Bucuresti. Deci... trageti voi concluzia.
EU nu regret si nu voi regreta niciodata acele minunate vremuri. Nu am murit de foame, cum nimeni de aici nu a murit, erai cel mai bun prieten cu macelarul, ospatarul si tipa de la PECO.
Cei care regreta acele vremuri sunt o specie pe cale de disparitie, selectia naturala (varsta) isi spune cuvantul.
Nu vreau sa bat campii prea mult, doar vreau sa spun:

MI-E SCARBA DE ACELE ZILE.

This post has been edited by catami: 17 Nov 2004, 15:37


--------------------
Dacia Logan LAUREATE 1.4MPi 2007
"Ca sa fim liberi si drepti nu depinde decat de noi insine"
Victor Hugo - Les Travaiilleurs de la Mer
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vv
post 17 Nov 2004, 15:36
Post #41


dilbert.com


Group: Members
Posts: 1.080
Joined: 10 June 04
From: Bucuresti




Money, poate tu nu stii cati bani se dau in Austria pentru "cersetorii de lux". Amaratii de handicapati trebuie sa primeasca bani, ca "este unii care fura" nu e vina lor.
Vad ca esti fan "pedeapsa cu moartea", poate nu stiai ca nici tara in care stai nu o mai practica. De altfel nici o tara cu apa calda din Europa.
Iar argumentele tale ca "nici acum nu e mai bine" nu tin - de ce nu e mai bine, ca s-au continuat o parte din lucrurile rele de pe vremea comunismului?


--------------------
Renault Grand Scenic 2008 - B.00.XXX
It is final proof of god's omnipotence that he needs not exist in order to save us.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
apunake
post 17 Nov 2004, 15:39
Post #42


Membru incepator


Group: Members
Posts: 15
Joined: 1 November 04
From: Bucuresti




Si munca din armata eram la TR si am muncit cu puscariasele pe camp la scos morcovi.

Da de unde scoteati voi morcovii aia cu puscariasele???? biggrin.gif

Acum serios vorbind, si pe noi ne-au dus in armata la cules de bumbac alaturi de puscariasi iar ei aveau 10 min. pauza la 50 min. de munca, noi nu faceam pauza, dar faceam instructie. Asta ca sa nu mai zic de viata frumoasa de la canal, cu basculante cazute in Arges si morti prinsi sub bena basculantei si despre ciorba de fasole cu praf, ca daca o lasai la soare, prindea pojghita deasupra.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
huaihai
post 17 Nov 2004, 15:46
Post #43


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 14 November 04




Da de ce sa ne deslantuim cand ceea ce spui tu este adevarat, numai concluzia ca "era mai bine inainte" este aruncata asa pentru intaratarea spiritelor. Dar cine a condus dupa '90 ? Nu tot comunistii si securistii au fost la putere. Cine a permis desmatul si hotia? ..cei care au condus in perioada asta bineinteles. Nu a fost cel cinstit la putere permitandu-le celor din jurul sau sa faca ceea ce vor.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bomicabomic
post 17 Nov 2004, 15:49
Post #44


Ex-membru DaciaClub


Group: Members
Posts: 1.072
Joined: 7 September 04




Lasa frigul din Regie - traiasca resooul din BCA !!!!, dar chefurile cu patura in geam si muzica in surdina. Organizarea aia de cacao, sef de complex,sef de camin, sef de palier, de fapt lingaii regimului. Venea Szilagy sef de complex, UTC-ist de frunte, si-ti zicea, frate dai chef da dai si la mine ceva si n-ai probleme, daca nu toata luna la curatat cartofi la cantina.
Acu mare parte din ei stau la portile afirmarii in PSD. S-au nascut sperante si-au murit la fel. laugh.gif laugh.gif
Te puneau sa faci planton la intrarea in camin sa nu intre dusmanii de clasa, sa speli la cantina......sa te duci pe cimpuri la cules de porumb, ca sa se raporteze productii record.
Ce timpenie, in afara de militari, care-si faceau treaba, pentru o zi de permisie in plus, cu elevii si studentii mai mult pierdeau din recolta care si-asa era vai mama-ei.
De restul nu vreau sa-mi mai aduc aminte......prea multa bataie de joc .


--------------------
x x - x
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ov
post 17 Nov 2004, 16:09
Post #45


Academician doctor inginer, savant de renume mondial


Group: Moderatori
Posts: 7.456
Joined: 11 November 03
From: Bucuresti




sper sa nu fie vre-o problema de copyright, daca e, va rog sa stergeti cat mai repede cu putinta 04.gif

This post has been edited by Ov: 17 Nov 2004, 16:22

Attached File(s)
Attached File  Imnul_National.mp3 ( 1.04mb ) Number of downloads: 49


--------------------
Dacia 1300 1972
when life gives you lemon, make lemonade
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marty
post 17 Nov 2004, 16:11
Post #46


Membru cu privire de ansamblu


Group: Members
Posts: 5.840
Joined: 14 April 03
From: Corbu




QUOTE(Ov @ 17 Nov 2004, 16:09)
sper sa nu fie vre-o problema de copyright, daca e, va rog sa stergeti cat mai repede cu putinta 04.gif
*


Ce-ai, ma, ti s-a prajit hardu' ? biggrin.gif


--------------------
Gillette De unica folosinta 2011 - B 999 NAM
Mindru absolvent de grup scolar.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
costi
post 17 Nov 2004, 16:21
Post #47


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.230
Joined: 15 October 03
From: Bucuresti




cred c-a fost copyright broblem si l-a sters singur smile.gif


--------------------
DSN/SLZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ov
post 17 Nov 2004, 16:22
Post #48


Academician doctor inginer, savant de renume mondial


Group: Moderatori
Posts: 7.456
Joined: 11 November 03
From: Bucuresti




vedeti acu' wink.gif

voiam sa pun altceva, dar era prea mare. Doritorii, detalii pe PM

This post has been edited by Ov: 17 Nov 2004, 16:23


--------------------
Dacia 1300 1972
when life gives you lemon, make lemonade
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
huaihai
post 17 Nov 2004, 16:28
Post #49


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 14 November 04




QUOTE(apunake @ 17 Nov 2004, 15:39)
Si munca din armata eram la TR si am muncit cu puscariasele pe camp la scos morcovi.

Da de unde scoteati voi morcovii aia cu puscariasele????  biggrin.gif

Acum serios vorbind, si pe noi ne-au dus in armata la cules de bumbac alaturi de puscariasi iar ei aveau 10 min. pauza la 50 min.  de munca, noi nu faceam pauza, dar faceam instructie. Asta ca sa nu mai zic de viata frumoasa de la canal, cu basculante cazute in Arges si morti prinsi sub bena basculantei si despre ciorba de fasole cu praf, ca daca o lasai la soare, prindea pojghita deasupra.
*




Ma asteptam la comentarii..dar ne transportau cu acelasi BUS de fapt pe noi ne duceau la al doilea drum. Lasau in urma un miros de nedescris, ca sa nu zic putoare, cineva de la drepturile omului ar putea sa ma cearte, dupa mirosul asta iti trecea pofta sa mai scoti orice fel de morcov, chiar daca erai in armata de mult timp.

Deci asta era comunismul: viitori studenti la Automatica in aceasi oala cu puscariasi....Servim patria!!


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
EEN
post 17 Nov 2004, 16:54
Post #50


Membru


Group: Members
Posts: 136
Joined: 30 March 03
From: Bucuresti




"Si, Doamne, frumos era pe atunci, caci si parinti, si fratii si surorile imi erau sanatosi, si casa ne era indestulata, si copii si copilele megiesilor erau de-a pururea in petrecere cu noi, si toate imi mergeau dupa plac,fara leac de suparare,de parca era toata lumea a mea!".



--------------------
Renault Megane 1.6 16v 2007
[FONT=Arial][SIZE=7]Adevarul "pur si simplu" e rareori pur si niciodata simplu![SIZE=7]
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
LucVer
post 17 Nov 2004, 21:24
Post #51


Membru foarte autentic! ;-)


Group: Members
Posts: 240
Joined: 9 October 03
From: Brasov




@ thea,

Nu cred ca "nostalgicii" se vor schimba, dar poate ca indrazneste vreunul sa spuna ca nu a fost asa in "epoca".

@ Money,

Ai dreptate MoneyTalks, dar cine sunt cei care au produs toate anomaliile (sau cea mai mare parte a lor) astea? Nu cumva tot potentatii "epocii"?

@ bflorian, blink.gif

This post has been edited by LucVer: 17 Nov 2004, 21:25


--------------------
Renault Fluence Expression Plus 1.6 16v 2011 - BV xx XXX
ex-Logan Laureate 1.4

Fortza fie cu tine! - Star Wars
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adso
post 18 Nov 2004, 13:49
Post #52


Membru autentic


Group: Members
Posts: 330
Joined: 19 January 04




maddan, acum am avut timp sa-ti citesc hronica... up.gif

de ieri de cand am citit threadul, ma bantuie imagini de atunci. pe cuvant. este curios cum au ramas instantanee, din momente relativ anodine, fara vreo importanta aparte...

* eu stand la coada la branza, intr-un pulover verde facut de bunica-mea din "lana șatirata"... fericit ca "am bani potriviti" si pe chestia asta sar peste ultimii cativa pensionari, ma intind sa pun banii pe tejghea si vanzatorul se apleaca sa imi intinda nenorocitul ala de cub alburiu pentru care prestasem coada...

* maica-mea plangand in hohote pentru ca alunecase pe ghiata in drum spre casa si sparsese sticla de cinzano pe care trebuia s-o dea orl-istului care urma sa ma examineze de urgenta de galci pentru ca de cateva zile aveam 40 de grade...

* genericul ala chinuit la desenele de sambata, in special faza cu pisica aceea careia ii lua coada foc ca un fitil... am vazut desenul complet mult mai tarziu...

* zgarmandu-mi buzunarul si apeland la bunavointa vanzatoarei pentru ultimii 10 bani ca sa-mi iau o vafa (inainte de scumpirea la 4 lei, cand costa 3.75). nu aveau aproape niciodata de vanilie (aia crem, singura care era acceptabila), asa ca m-am ales cu din aia roz. era infecta, pusesera faina in exces, singura chestie mancabila era cornetul. dar am mancat-o oricum... stiu si ziua - era un 1 mai, pentru ca nu trebuise sa ma duc la scoala...

* eu cu maica-mea intrand, sub intunericul noptii, ca doi spargatori, pe furis, in depozitul unui magazin de pantofi de pe lipscani unde maica-mea avea "pila" ca sa imi ia mie adidasi rostar de piele...

* ciocolatelele mici chinezesti, invelite fiecare in staniol auriu, pe care le aranjam si din care construiam ziduri si cazemate dar pe care nu ma induram sa le mananc... cand terminam cu ele le puneam la loc in cutia alba, cu flori cu petale rosii...

* sticla de brifcor pe care am impartit-o cu trei alti colegi pe stadion cand participam la repetitii pentru una dintre maretele festivitati "populare" de 23 august... durerea de cap din seara de 23 august dupa o zi intreaga in soare, fara apa si cu un corn mancat dimineata...

* colega de serviciu a maica-mii - turnatoare arhicunoscuta de toata lumea - iesind din cabinetul maica-mii spunand "e, acum ca toata lumea a spus cate un banc politic pot iesi fara grija ca ma va spune cineva..."

* bunica-mea dand un sfat de drept civil unei vecine... bunica-mea, care in ultimul an de drept la cluj s-a pomenit mutata la scoala juridica de grefieri pentru origine nesanatoasa... a iesit la pensie bibliotecara...

* asta mi-l aduce aminte pe bunica-meu (Dumnezeu sa-i ierte pe amandoi) care, pentru a-si face pierduta originea a muncit trei ani pe santiere tineresti inainte de a da la medicina - unde a intrat fara examen, pe baza recomandarii sefului de santier care fusese pielar... si care imi povestea ca pe toate hartiile de cadre incepea cu rudele sarace si acolo unde nu avea destule, inventa, pentru a nu lasa casutele necompletate si pentru a nu ajunge la "exploatatorii poporului"...

... si tot asa. toate sunt absolut banale, si in toate exista elementul unei meschinarii absolute, gratuite... toate marcheaza chinuri marunte, acute sau difuze, dar omniprezente.

le rememorez si incet, incet ma apuca revolta. cine p*la mea le-a dat dreptul sa se cace pe vietile atator oameni (inclusiv pe a mea pana la un punct). cine cenzurat mamelor lor i-a indrituit pe mana aia de golani rupti in cenzurat sa judece ca bunica-mea trebuie sa chiorasca intr-o munca abrutizanta, repetitiva si fara nici un fel de satisfactii numai pentru ca ta-su avea gater si vindea lemne pe la atena? cum a fost posibil asa ceva? cum sa le ia oamenilor casele, pamantul? sa vina unul la mine sa ia casa la care am muncit ca disperatul in ultimii zece ani... ii maresc zambetul pana la urechi cu cazmaua, il curat in urechi cu tarnacopul si plec cu arma in munti.

cum ar putea cineva sa-i regrete pe comunisti?


--------------------
Call me Ishmael...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
os
post 18 Nov 2004, 14:53
Post #53


Dictator. Comunist. Arbitrar. Pe scurt: rau.


Group: Moderatori
Posts: 1.528
Joined: 29 April 04




Doamnelor si Domnilor,

n-am adormit (Marty poate sa depuna marturie wink.gif ). N-am aruncat cu piatra si-am plecat.

Sunt bucuros si mîndru de reactiile voastre: iata ca sperantele nu sunt in van.

Am întîrziat în a ma implica din nou în discutie gîndindu-ma ce putem întreprinde concret.

Eu duc cu toti cunoscutii munca de lamurire în ideea celor descrise în acest thread (ba cu unii ma si cert de la asta) dar mi se pare prea putin. Acum ca vin alegerile, dar si dupa aceea: ce credeti ca se poate întreprinde concret pentru a îndeparta societatea din Romania de mizeriile la care ne gîndim cu revolta?

Poate ar trebui sa culegem idei pe care sa încercam sa la punem în practica.

os.

@maddan: multumiri pentru postarea ta superba. [sa ma ierte cei pe care nu i-am pomenit, dar parca nici un alt post nu are atîta forta].


--------------------
. . .
Muschii mei minte nu are.
Cip-Cirip! Cip-Cirip! Cip-Cirip!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
teodor
post 18 Nov 2004, 15:11
Post #54


.


Group: Members
Posts: 176
Joined: 27 November 03
From: Bucuresti




Bunicului meu ca sa ii ia pamantul la amenintat ca ii da fata afara(mama mea) de la liceu.Si nu avea cine stie ce pamant cam 7-8 hectare.Pai jumatate la cumparat cu bani grei , plus ca mostenise de la tatal lui pamant dat de rege pt. lupta din 1 razb.mondial..................si acum isi aduce aminte ziua aia.....a dus caii si caruta direct la ceape.
Nu vreau sa jignesc pe nimeni, dar sa ma scuze astia cu ..nostalgiile....ca era mai bine pe vremea lui Ceausescu.
Eu strig in continoare JOS COMUNISMUL.....vreau LIBERTATE, vreau drept la opinie, vreau sa ma plimb unde pot prin Ro , sa mananc ce pot, sa nu mai stau cu frica sa nu fac aia aialalta(cum imi ziceau parintii=nu vorbiti despre comunism cu nimeni).
Dragi tovarasi si prieteni...... laugh.gif slogan......toti eram prieteni si ei cu noi prieteni.....dar te trimeteau la canal sau la mina repejor daca iti doreai sa fi liber sa ai si tu o opinie...ca o fiinta omeneasca......


--------------------
Passat 4Mot 2.0TDI SLZ 1,9 Diesel 2006 - BZ-xx-www
M-am trezit Luni si m-am gandit Marti sa ma duc Miercuri la munca...Da` cand am vazut Joi ca vine Vineri, ce dreaq` sa caut Sambata la munca...cand Duminica e zi libera ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Metalic
post 18 Nov 2004, 15:41
Post #55


Membru incepator


Group: Members
Posts: 28
Joined: 5 October 04
From: Bucuresti




adso vreau sa-ti spun ca ti-am citit post-ul de parca citeam o carte foarte buna . Bineanteles ca ce ai scris mataluta colea e de marimi micrometrice fata de gigantul complet al terorii care a fost comunismul.
Totusi ma simt bine acum ca mi-am adus aminte , ma simt bine caci sunt genul de om care cu incapatanare nu vrea sa uite astfel de trairi.
Sunt totusi un om deosebit de frustrat caci ma intreb de ce aceeasi securisti, aceeasi monstri cu fete umane astazi traiesc printre noi prosperand ba chiar razand pe'nfundatelea vazand ca majoritatea oamenilor cinstiti de pe atunci si astazi traiesc in mizerie ei fiind imbuibati si inconjurati de o bogatie teribila.
As vrea totusi sa le spun ceva .
Oameni buni tot ce ati cladit domniile voastre prin furt si extorsiune, produsul necinstei domniilor voastre, vilele mandre care se invart dupa soare , masinile luxoase, si sutele de mii de dolari care va zornaie in buzunare , toate acestea nu sunt domnilor altceva decat sange, sangele cadavrelor strivite de tancuri in '89, sau in toti anii de dinainte. Ati facut un rau imens nepardonabil , lucrurile s-au schimbat intre timp , acum societatea romaneasca pare sa va fi uitat si dormiti incredibil de linistiti dar faceti o mare greseala , noi nu v-am uitat si nici nu va vom ierta. Cum ati putut produce atata suferinta? Ce fel de om e acela capabil sa tortureze o alta fiinta umana fara sa-i fi facut nici un rau sau voi cei care va "turnati" colegii , prieteni la partid si securitate , cum v-ati putut cobora la un astfel de nivel . Voi toti astia astazi v-ati linistit, rasuflati usurati dar tot sangele care a curs din rani provocate de voi nu se spala si nici nu dispare in timp. Toata bunastarea domniilor voastre nu este decat un pocal plin cu sangele si lacrimile celor pe care i-ati linsat, tradat, tuturor celor pe care i-ati lasat suferinzi in urma.

Imi vine sa vomit numai cand imi aduc aminte ca existati.

This post has been edited by Metalic: 18 Nov 2004, 15:42


--------------------
Dacia 1300 berlina
On the day I was born, the nurses all gathered 'round
And they gazed in wide wonder, at the joy they had found
The head nurse spoke up, and she said leave this one alone
She could tell right away, that I was bad to the bone.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
13nov
post 18 Nov 2004, 16:18
Post #56


Membru autentic


Group: Members
Posts: 260
Joined: 7 June 04
From: Bucuresti




Chiar sunt curios daca si voi cand simtiti mirosul de portocale va aduceti amite de sarbatorile de iarna.
In mod normal nu ar trebui sa existe nici o legatura intre portocale si sarbatorile de iarna, dar eu unul am ramas cu pata asta pe creier. Cand eram copil se gaseau portocale numai cand se apropiau sarbatorile de iarna si acum la 15 ani de la revolutie cand simt miros de portocale primul lucru la care ma gandesc sunt sarbatorile de iarna...
Oricat de dificil ar fi in capitalismul mioritic tot nu se compara cu rahatul de viata din comunism.
PS:Daca vreti sa va amintiti de perioada aia, ieri a aparut Scanteia in Catavencu!! E Super!

This post has been edited by 13nov: 18 Nov 2004, 16:18


--------------------
OPEL ASTRA GTC 1.9 CDTI 2008
Clio III 1.5 dci Privilege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Kramer
post 18 Nov 2004, 16:22
Post #57


Membru autentic


Group: Members
Posts: 367
Joined: 26 May 04
From: Brasov




Din pacate ideea care a stat la baza statului comunist se foloseste cu succes si acum. Adica statul creeaza conditii imposibile de viata pentru toti, iar apoi unii sunt "trecuti cu vederea" in schimbul unor servicii oferite puterii.

Difera bineinteles modul de aplicare: daca cei dinainte creau crize de alimente, carburanti etc pentru toti, mai putin "ai lor", cei de acum folosesc impozite, taxe, controale de tot felul pentru a inabusi orice afacere mai putin ale lor, care beneficiaza de scutiri, re-esalonari, subventii si comenzi.
Astfel se protejeaza in fata aparitiei unor poli de putere care ar scapa controlului lor si care le-ar putea periclita pozitia. Asta se vede foarte bine in cazul posturilor TV aservite psd prin datorii la stat. De fapt se vede si mai bine acum prin afacerea Rafo comparata cu Petromidia.

Modelul ideal de cetatean "de tip nou" este acela care isi cumpara alimentele pe cartela cu bani obtinuti din alocatia de sprijin. Acesta este si destinatarul mesajului electoral al psd si cel mai usor de convins printr-o "recorelare de pensie" sau un corn si un lapte.

Din fericire firmele straine cu capital financiar si politic consistent, precum mai nou si firme romanesti incep sa scape de sub control - vezi Chemical Brothers vs psd.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
neumann
post 18 Nov 2004, 17:11
Post #58


Membru autentic


Group: Members
Posts: 783
Joined: 6 November 03
From: Spermezeu




QUOTE(vv @ 17 Nov 2004, 17:00)
Constat o coincidenta minunata: aici (inca ) nu si-au exprimat parerile useri ilustri ca cristianco2002, dydy, si desigur - misterb 04.gif
*



Poate ca userii astia ilustrii nu simt nevoia ca au ceva de adaugat la ce s-a spus deja... sau poate ca erau destul de tineri la vremea respectiva (eram clasa a 5-a in '89). Oricum tot respectul si toata consideratia fata de cei ce s-au chinuit pe vremea aia (inclusiv parinti mei), si n-am spus si nu voi spune niciodata ca era mai bine pe vremea 'ailalta.
Era mai rau pe vremea lu Ceasca de miliarde de ori din marea majoritate a punctelor de vedere.
Puncte mai bune: mai putine produse de lux (automobile, de ex.) ca se oftica Ceasca ca ai masina mai jmechera ca a lui, produse nationale is the best, etc.;
Planificare macroeconomica mult mai buna decat cea de acum. Teoria mea e ca Ceasca vroia sa faca din Romania principala poarta de intrare si rafinare a petrolului in Europa; de-asta le-a facut sonde si fabrici gratis la arabi, si de-asta a dezvoltat in asa hal capacitatea de rafinare a tarii; de altfel, cred ca asta a fost si unul din motivele serioase pentru care s-a orchestrat de-afara circul din 89' (toata consideratia pentru victimele acelor evenimente, nu cred ca meritele lor sunt mai mici pentru ca Revolutia a fost aranjata in afara tarii). Dar degeaba erau aceste mici puncte bune, deoarece dpv social totul era un dezastru, asa cum ati spus pana acum, si din cauza asta nu se putea progresa, nu exista motivatie, viata era ca intr-o ferma de pasari.

Banuiesc ca nu faceti o vanatoare de vrajitoare pe forumu' asta smile.gif
N-am spus ca imbratisez ideologia PSD, am spus doar ca s-au dovedit a fi cei mai competenti si deschisi la ceea ce se chinuie europenii sa ne impuna de pana acum. Bine, deschisi cred ca erau si aia din 96-2000 da nu prea-i ducea capul (il excludem pe Isarescu, care a facut lucruri foarte bune, dar pe care l-au adus abia cand erau in cel mai mare rahat). Daca ar fi dreapta adevarata in Romania, as vota-o cu cea mai mare placere (cat mai de dreapta!). Dar aia care se dau a fi de dreapta sunt de fapt de stanga si nu vor decat ciolanul, si nici nu sunt la fel de competenti ca actualii, repet, judecati exclusiv prin prisma rezultatelor (indicatorilor) economici.

This post has been edited by cristianco2002: 18 Nov 2004, 17:17


--------------------
... .. ..
Americanii il vor pe Ciolos.. i-au dat si viza!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
madalina
post 18 Nov 2004, 17:33
Post #59


Membru autentic


Group: Members
Posts: 288
Joined: 8 November 03
From: Bucuresti




Apropo de comunism: ce mare anunt credeti ca am vazut ieri intr-un magazin alimentar?

"Avem brifcor la 2l -14.000 lei/sticla".


Mi-a lasat un gust amar. La 15 ani de la revolutie ne apropiem iar de acel nvel de trai?


--------------------
Toyota/Opel Yaris/Corsa - B00ooo
cu fular de steaua in galeria lui dinamo :-)))
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Watchful snake
post 18 Nov 2004, 18:29
Post #60


Membru


Group: Members
Posts: 170
Joined: 4 June 03
From: București




S-a spus pe undeva pe aici că s-a construit mult în perioada de dinainte de '89. E adevărat, dar s-a construit mult și prost, "cutiuțe de chibrituri" pe post de "apartamente" la bloc în toate orașele, hidoșenii pe post de edificii culturale, etc. Numai cine n-a călătorit într-o țară "cu apă caldă" poate să afirme că îi plac construcțiile de pe la noi...
Într-o țară civilizată se construiește bine, mult și continuu. Se dezafectează clădiri vechi (dacă nu sînt monumente istorice) și se ridică altele noi. O construcție este garantată un număr de ani, după care devine nerentabil să o întreții, este mai ieftin să o dai jos și să construiești alta nouă în loc. Așa o frenezie a construitului ca la Londra sau ca la Bruxelles n-am mai văzut. Poate doar la Paris...
Cu siguranță nu regret vremea lui Ceaușescu.


--------------------
Dacia Solenza Clima 2003
Nu conduceți mai repede decît poate zbura îngerul vostru păzitor!!!...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
5 Pages < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 13th June 2024 - 22:11
Forum Renault