DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Cadru motor deformat, constatat in service fara sa aibe loc accident

undemerg
post 11 Apr 2007, 02:26
Post #1


Fan Logan


Group: Members
Posts: 448
Joined: 15 February 05
From: Bucuresti




Salutare

Tocmai ce am fost la revizia de 40 mii, si la sfarsit pe hartia aia de constatare a lor, vad ca scrie "Cadru Motor Deformat". Ii intreb ce e cu asta, imi zic ca de la accident. Ma uit uimit la ei, ca singurul accident pe care l-am avut a fost cand am lovit un caine la 30 Km/h, mi-am spart un proiector si atat.
Dupa care imi spun ca daca nu e de la vre-un accident, e de la o groapa puternica, si ca oricum nu se poate schimba pe garantie.
Vreau si eu sa stiu daca este posibil ca de la o groapa sa se deformeze cadrul motor (am inteles ca este echivalentul lonjeroanelor de la daciile vechi) fara sa mai pateasca nimic altceva. Adica bucse, biele pivoti si toate celelalte sunt ok, dar s-a deformat cadrul motor? Asta n-ar trebui sa fie un fier care sa se deformeze doar cand restul sunt praf?

Va rog sa-mi raspundeti si mie ca sa stiu cum sa-i iau pe cei de la service. Mie personal chiar nu mi se pare normal sa se deformeze tabla asta...


--------------------
Renault Symbol I 2009 1.5DCI 84
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DomnulK
post 11 Apr 2007, 02:51
Post #2


ex kAndrei


Group: Members
Posts: 1.403
Joined: 7 September 03
From: Bucuresti




cam nasol....ai stat langa masina cand ai dus-o in service?
sa nu fi scapat idiotii masina de pe elevator si sa se fi strambat cadrul....eu unul le-as spune ca masina nu avea nimic stramb cand ai dus-o...si ca ei au vacut vreo inginerie in service.....


--------------------
Dacia Logan Laureate 1.6 MPI 2004
Asfalt Uscat!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
undemerg
post 11 Apr 2007, 03:14
Post #3


Fan Logan


Group: Members
Posts: 448
Joined: 15 February 05
From: Bucuresti




Nu am stat langa ea, e drept. Dar ma gandesc ca daca o scapau de pe elevator, se mai intampla cate ceva, nu doar cadrul motor si atat. Ca nu pica din ambele parti simultan, pica e o parte...


--------------------
Renault Symbol I 2009 1.5DCI 84
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 11 Apr 2007, 08:46
Post #4


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Eu nu am auzit pana cum sa se strambe cadrul motor de la o groapa. Doar de n-o fi fost vreo groapa de 1-2 metrii adancime. Si ma indoiesc ca a fost asa ceva.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DannyC
post 11 Apr 2007, 08:56
Post #5


Membru


Group: Members
Posts: 182
Joined: 17 December 05
From: Baia Mare




Corect! Ar fi culmea sa fie de la o groapa. Asta inseamna ca masina mea ar trebui sa fie rupta in doua (anul trecut am prins o groapa care mi-a taiat cauciucul si indoit janta!), si totusi nu e. biggrin.gif Bine ca nu ti-au spus ca s-a deformat din cauza caldurii! biggrin.gif ...oamenii din service...ce sa-i faci...


--------------------
Dacia Logan 1.6 MPI Ambition - MM 82 DNY
Masina si nevasta nu se imprumuta!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 11 Apr 2007, 09:32
Post #6


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




undemerg, iti recomand sa te intorci la aia din service si sa le ceri constatarea scrisa ca acel cadru e stramb.
Intre timp sa faci o scrisoare la VC cu descrierea problemei si sa mentionezi ca in conformitate cu prevederile lui 449/2003 masina trebuie sa fie conforma cu produsele pe care vanzatorul (in speta Dacia) le-a prezentat ca mostra (si care nu aveau cadrul motor stramb) (deci aici nu e vorba de garantie, e vorba de un produs neconform cu mostra prezentata si cu parametrii de calitate normali).
Daca nu ai avut nici un accident care sa fi putut duce la un astfel de defect, inseamna ca masina a fost neconforma la livrare, motiv pentru care Dacia are 2 optiuni: ori ti-o schimba ori ti-o repara. Aia cu schimbatul nu va fi realizabila pentru ca o solutie disproportionata in intelesul respectivei legi.

Recomandari:
1. NU renunti de la primul raspuns (care 90% sanse ai sa fie negativ) al VC. Revii cu aceeasi pozitie si mentionezi ca in cazul nerepararii in termen rezonabil esti indreptatit, conform aceleaisi legi, la returnarea banilor pe produs. In caz de continuare a raspunsului negativ, fa o a 3-a scrisorica si mentioneaza ca te vei vedea nevoit sa te adresezi ANPC-ului.
Fa un dosar cu toate scrisorelele trimise de tine si primite de la Dacia ca probabil vei fi nevoit sa te adresezi ANPC-ului, si trebuie sa ai documente care sa demonstreze eforturile tale de a rezolva situatia.
2. Misca-te repede (exista obligatia consumatorului de a informa vanzatorul (producatorul) de lipsa conformitatii in 2 luni de la data constatarii acesteia)


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
serban83
post 11 Apr 2007, 14:30
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 11
Joined: 21 December 06




salut.
cadrul motor de la logan este in stransa legatura si cu sistemul de directie pe fata.
se poate, de exemplu, ca de la un cadru motor care este deformat, sa nu se poata face reglajul corect al geometriei rotilor pe fata, unghi de fuga, etc... si sa trebuiasca schimbat cadrul motor.
din ce am auzit eu, de deformat e cam greu de la o groapa, dar se poate deforma daca incerci sa urci o bordura care-i prea inalta si o atingi sau te harjai de ea (intr-un mod in care sa nu se loveasca scutul), sau daca lovesti cu roata frontal o bordura prea inalta wacko.gif .

bafta !


--------------------
Dacia Logan 2006 Ambition 1.6 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
prody
post 11 Apr 2007, 18:36
Post #8


membru iradiat


Group: Members
Posts: 1.365
Joined: 26 November 05
From: Cetatea Banilor




Ciudat, intr-adevar, aia este o piesa foarte tapana care nu prea se stramba asa usor, ci doar la unele accidente zdravene, in general laterale, in roata, se stramba bratul asa de urat incat afecteaza si cadrul motor, dar, in general, cadrul rezista pentru ca e puternic. Daca e stramb rau de tot si o ti-l indrepte e posibil sa ai probleme de geometrie, si, de aici tot soiul de probleme : cauciucuri uzate (cea mai mica dintre toate), tampoane motor sau cutie solicitate si care vor ceda mai repede, etc.


--------------------
Mazda 3 2011 TX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 7th May 2024 - 00:04
Forum Renault