DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Temperatura exterioara, diverse

lupingo
post 3 Jan 2007, 23:36
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 72
Joined: 30 March 06




Salut la toti!
Poate sa-mi spuna cineva, daca Loganul Ambition sau alta versiune, poate afisa temperatura exterioara? Adica prin montarea unei sonde externe, in oglinda ca si la Megane, Clio, pe computerul de bord sa apara temperatura exterioara, iar la inghet sa te atentioneze prin prezenta (fulgului) s.a.m.d. Computerul de bord este prevazut pt aceasta optiune din fabricatie sau nu?lipsa find doar sonda ? A mai facut cineva acest lucru?
Va multumesc anticipat, cu stima "lupingo"


--------------------
Renault megane 2.2 1,6 16V 2008 lux privilege - 123
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andrei_2006
post 3 Jan 2007, 23:40
Post #2


Loganist


Group: Members
Posts: 737
Joined: 21 September 06
From: Bucuresti




Nici o versiune Logan nu este dotata cu senzor de temperatura in oglinda si nici computerul de bord nu are aceasta functie.


--------------------
Dacia Logan 2006 Laureate Plus
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mad_voly
post 3 Jan 2007, 23:41
Post #3


Daca Ai Cap Ia-ti Alta


Group: Members
Posts: 547
Joined: 8 October 05




Din cate stiu eu , computerul nu este prevazut cu functia asta.


--------------------
Opel Insignia 2011 Ecoflex - b 01 ccc
"Cu totii traim sub acelasi cer, dar nu avem toti acelasi orizont. "
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dragos_alx
post 4 Jan 2007, 10:16
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 470
Joined: 12 November 04
From: Bucuresti




daca nu este prevazut cB cu functia, de unde luam un termometru extern?
si cum il montam sa se vada frumos? cine a facut asa ceva pana acum? poze ceva exista? eventual preturi.


Ps: daca s-ar potrivi ceasurile de la megane sedan, le-as pune pe logan


--------------------
Megane 2 CC Privilege 1,5Dci/Logan Ambition/Kia Sportage CRDI 2009 / 2006 / 2011 - B 727 X D X
Megane cu Car Pc si Internet inside :) GPS IGO 2014, harta 3D in relief cu ecran de 7"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mad_voly
post 4 Jan 2007, 11:04
Post #5


Daca Ai Cap Ia-ti Alta


Group: Members
Posts: 547
Joined: 8 October 05






--------------------
Opel Insignia 2011 Ecoflex - b 01 ccc
"Cu totii traim sub acelasi cer, dar nu avem toti acelasi orizont. "
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lupingo
post 4 Jan 2007, 20:49
Post #6


Membru incepator


Group: Members
Posts: 72
Joined: 30 March 06




Sal!!!
Cred ca am rezolvat PROBLEMA. Am montat in plafonul masinii (decupat) o weather station ce-mi indica temperatura in, out,umiditate,vreme,ceas, alarma,presiunea atmosferica, etc. Am ales aceasta optiune pt ca toate termometrele pe care le-am vazut in comert si in piata lasa de dorit (aspect si mai ales acuratete).
Avantajul este ca senzorul de temperatura extern este wireless, asa ca am scapat de dat jos kedere si altele. Nu m-am incumetat sa-l bag in oglinda asa ca l-am montat in bara spate, sub stop. Se poate seta temperatura minima si maxima, atentionarea fiind cu alarma. Trend-ul este activ. Singurul dezavantaj este pretul si ca display-ul nu este luminat. Pt ce-a din urma mi-a promis cineva ca ma ajuta (monteaza 4 leduri). Am facut cateva poze, noaptea, in realitate arata mult,mult mai bine, este aproape la nivel cu tapiteria plafonului. Bafta!!!Picture_001.jpg ( Size: 264.14k ) Number of downloads: 1116
Picture_002.jpg ( Size: 70.33k ) Number of downloads: 1296
Picture_003.jpg ( Size: 99.68k ) Number of downloads: 1220


--------------------
Renault megane 2.2 1,6 16V 2008 lux privilege - 123
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mad_voly
post 4 Jan 2007, 21:05
Post #7


Daca Ai Cap Ia-ti Alta


Group: Members
Posts: 547
Joined: 8 October 05




Arata f bine. De unde l-ai luat si cu cat? Si inca ceva: faptul ca acel senzor este wireless , nu este cam greu de aranjat, de potrivit, cam la ce distanta trebuie pus ca sa iti indice corect?


--------------------
Opel Insignia 2011 Ecoflex - b 01 ccc
"Cu totii traim sub acelasi cer, dar nu avem toti acelasi orizont. "
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lupingo
post 4 Jan 2007, 22:53
Post #8


Membru incepator


Group: Members
Posts: 72
Joined: 30 March 06




Mi l-a adus cineva din Norvegia, 65 de euro.Se gasesc si la noi.Nu trebuie sa fie neaparat weather station, poti lua doar termometru (arata aproape la fel).Distanta dintre cele doua unitati trebuie sa fie maxim 10m (nu este cazul). Senzorul extern este compus din unitate centrala si un fir la capatul caruia se afla termorezistenta inbracata intr-un tub de plastic (protectie). Unitatea se afla in portbagaj, iar firul l-am bagat pe sub kederul portbagajului si l-am pus intre stop si bara spate> Iti dau o poza sa vezi unde sta (langa unitatea senzorilor de parcare, alb)Picture_004.jpg ( Size: 123k ) Number of downloads: 1180


--------------------
Renault megane 2.2 1,6 16V 2008 lux privilege - 123
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djvibecmc
post 4 Jan 2007, 23:53
Post #9


Upgrade


Group: Members
Posts: 269
Joined: 16 September 04
From: Ploiesti




Mi se pare cam mult la pret... doar ca sa vezi ce temperatura e afara.. parere a mea...


--------------------
Mitsubishi Lancer 2008 - PH 11 CYD
Get rich or.... get Diesel!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bendix
post 5 Jan 2007, 09:13
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.005
Joined: 10 November 04
From: Timisoara.RO




lupingo, mai exista un topic despre termometre. Ti l-a indicat mad_voly.

Desigur, sunt mai multe variante de a afla temperatura exterioara. Una dintre ele este cea aleasa de tine, prin metoda wireless, un pic mai scumpa, dar te scuteste de munca.

Ceea ce au in comun toate tipurile de masuratori ale temperaturii externe este intrebarea: Unde trebuie amplasat senzorul extern ? Dupa parerea mea si dupa incercarile facute de mine, locul optim ar fi undeva in spatele autoturismului. Pentru aceasta te felicit ! Se pare ca ai ales din prima acest loc (intre stop si bara spate).

This post has been edited by bendix: 5 Jan 2007, 09:37


--------------------
Dacia Logan Ambiance - 2005 - TM10### , alb arctic
In mileniul III automobilele vor merge cu apa sau nu vor merge deloc !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CRAZY WHEELS
post 5 Jan 2007, 12:11
Post #11


Membru incepator


Group: Members
Posts: 27
Joined: 25 July 06
From: CLUJ




Vara insa, s-ar putea sa nu-ti indice corect temperatura : bara e neagra, bate soarele pe ea si-ti indica temperatura la care s-a incalzit bara in locul temperaturii de afara. Eu am patit ceva asemanator si-mi indica la un moment dat vreo 45 de grade ! In realitate nu era atata afara ! smile.gif


--------------------
DACIA LOGAN AMBIANCE 2006 , 1.4MPI - CJ -- ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lupingo
post 5 Jan 2007, 19:02
Post #12


Membru incepator


Group: Members
Posts: 72
Joined: 30 March 06




CRAZY WHEELS!!!
Producatorul spune ca daca sonda externa sta in plin soare eroarea maxima este de 1,5 grade. Temperatura citita este procesata in functie de umiditate. Cel putin asa scrie, adica tradusa din norvegiana. Tot acolo mai spune ca precizia maxima este data 3 senzori externi, la o distanta maxima de 1m, intre ei. Iar locul amplasarii lor sa se faca de personal profesionist (pfffffffff). De unde asa ceva.
Mai exista un termometru in,out, care zic eu ca este destept, foarte destept, dar l-am aflat dupa ce am decupat tapiteria plafonului. Afiseaza temperatura pe display-ul casetofonului, iar senzorul se monteaza in bara.Legatura dintre casetofon si senzor este printr-o unitate ce se leaga de antena casetofonului (mufa). Binenteles pretul este piperat,cca75 euro.
Problema este ca mai bine pune-au cei de la Dacia termometru, ca doar nu costa o avere. Dar pana atunci vom continua sa ne "mutilam" masinile cu "inventii" Bafta!!!
http://cgi.ebay.de/Aussen-Temperaturanzeig...1QQcmdZViewItem


--------------------
Renault megane 2.2 1,6 16V 2008 lux privilege - 123
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andreieugen
post 13 Jan 2007, 11:02
Post #13


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 3 March 06
From: Hunedoara




http://www.weatherconnect.com/ Pentru cei care doresc sa vada alte modele de mini statii meteo. smile.gif


--------------------
Dacia Logan 1.5 dCi 2006 Ambition - HD-06-WMH
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th April 2024 - 07:33
Forum Renault