DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

4 Pages < 1 2 3 4 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> instalare boxe fata dacia berlina, va rog ajutor!!! :)

argon
post 8 Apr 2006, 12:38
Post #61


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




Tuner, daca faci o treaba fa-o calumea, ti-a fost lene sa dai fetele de usa jos sa tragi firul pe unde trebuie? nu ti se pare ca arata ca NAIBA? ma rog..daca tie iti place asa ....


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tuner
post 8 Apr 2006, 23:26
Post #62


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.556
Joined: 27 September 05
From: BrAsOv




stiu ca arata ca naiba dar nu stiu sincer cum sa fac altfel ca sa nu se rupa daca le pun prin usa imi trebuie si un tub de protectie si nu stiu de unde sa il iau si trebuie sa dau gaura in stalpul usii ceea ce nu-mi convine intra apa rugineste unde dau gaura,urat dar e la vedere am acces la fir......

nu ma deranjaza firul atat cat se aude bine!!!!


--------------------
am avut o dacie 131o L mandru posesor de SCENIC 2001 :) acum și Zoe
Am un RENO si asta imi ocupaaa tot timpul!!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
seb
post 10 Apr 2006, 09:38
Post #63


Membru


Group: Members
Posts: 136
Joined: 4 March 04




sal

Attached thumbnail(s)
P4080040.JPG ( Size: 1.39mb ) Number of downloads: 11


--------------------
dacia 1397 L - BH 02 ZTV
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 10 Apr 2006, 09:46
Post #64


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




nasol fara buzunare la usa...


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
wolffy
post 16 May 2006, 15:39
Post #65


Membru incepator


Group: Members
Posts: 67
Joined: 15 May 06
From: Iasi




hmm si eu mi-am pus pe fata boxe Sony de 17cm , 40w rms, si cdplayer tot sony 4x45w ... inainte aveam niste boxe (noname) de 300 de mii , si dupa ce am pus aceste sony mi se parea ca se aude incredibil de misto pe masina mea, apoi mi-am luat pe spate 2 boxe ovale pe 3 cai tot sony de 80w, am taiat cu faiu` tabla de la luneta si am pus acolo, se aud f. fain problema e ca nu se mai aud astea de pe fata, adica se aud dar alea de pe spate mult mai tare, e oare problema ca am alta rezontata in spate fata de ce am in portiera din fata? ca sa aud fata-spate in mod egal trebuie sa mut balance-ul F<->R la 75% front .... ?


--------------------
Dacia 1310 TLX 1989 - IS-01-MLP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mef
post 4 Sep 2006, 16:59
Post #66


Membru incepator


Group: Members
Posts: 23
Joined: 27 September 05
From: Iasi




QUOTE(speedy82 @ 24 Oct 2005, 11:55)
Ca dimensiune cel mai bine iti intra difuzoare de 13 cm. Si nu ai nevoie sa tai nici o tabla nici sa indoi nimik. In ceea ce priveste marca uite eu iti recomand SAL sunt super bune calitativ si au un sunet de-a dreptul si pe bune! tongue.gif Iti recomand pt ca am vazut asa ceva in functiune si nu mi-a venit sa cred cat de bine sunau. Iar ca bani pe undeva pe la 1 mil. aproximativ. Acuma te mai interesezi si tu ce preturi mai au!
*


Cum cei care au logan pun de 13 pe fata ma indoiesc ca incap si in buzunarele berlinelor. Poti pune te rog poze cu difuzoare de 13 cm pe fata? Sunt in dubii daca sa cumpar de 10 sau de 13.


--------------------
Toyota Avensis 2007/1.8 VVT-I - none
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dacia berlina
post 17 Sep 2006, 21:13
Post #67


Membru incepator


Group: Members
Posts: 37
Joined: 12 August 06
From: berceni city




sal all ....
m-ar interesa un tip care sa faca toata treaba ... adik sa-mi puna boxe pe fata, sa mi le monteze si pe spate, fara sa ma mai chinui eu biggrin.gif , legaturi, mufe, fire etc, profesional vorbind ...
m-as putea duce si la vreun shop de genul vitan dar parca as vrea sa bag banii in buzunarul unui user daciaclub, asta daca nu cere pe mama si pe tata biggrin.gif
daca e cineva interesat si se pricepe bine (ca de pus si eu m-as pricepe) sa-mi dea un buzz biggrin.gif
bafta!


--------------------
dacia 1410 li 2003 berlina
2002 520D, 2008 Z18XER
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Muttley
post 16 Oct 2006, 07:17
Post #68


__________________


Group: Members
Posts: 13.008
Joined: 4 September 04
From: -




QUOTE(Muttley @ 15 Jul 2005, 15:46)
Din ce am observat eu, apar unele probleme specifice unei astfel de dimensiuni:
1) din cauza inaltimii prea mari a difuzorului, geamul nu va mai cobori pana jos. Se va opri in magnet... Eu apreciez ca se rezolva problema cu un distantier confectionat din pal de exemplu...
2) actionarea manivelei e posibil sa devina incomoda din cauza distantei prea mici pana la plasa difuzorului (se observa treaba asta si-n prima poza a lui gattoman)... Solutia: actionare electrica a geamurilor sau obisnuirea cu situatia...
3) problema comuna tuturor difuzoarelor... protejarea lor impotriva umezelii.

Am si eu o pereche de Pioneer de 17 pe care vreau sa le pun in fata, dar aman montaju' de vreun an... Daca va mai exista topicul, cand in cele din urma le-oi monta, pun poze...
*


icon_mrgreen.gif

Attached thumbnail(s)
1.JPG ( Size: 190.08k ) Number of downloads: 1291
2.JPG ( Size: 193.26k ) Number of downloads: 1184
3.JPG ( Size: 212.82k ) Number of downloads: 1191
4.JPG ( Size: 220.96k ) Number of downloads: 1173


--------------------
Dacia 1310 TLX 1988
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
energy52ro
post 19 Oct 2006, 07:55
Post #69


Membru incepator


Group: Members
Posts: 5
Joined: 19 October 06




In primul rand il felicit pe muttley pt alegerea Head-unit-ului...VDODayton,care din toate pe care le-am avut,a fost cel mai bun.Apropo,stii cumva daca se gaseste undeva la noi telecomanda pt el? Ca sa nu ma mai "abat" de la topic, cred ca se pot face multe la portiera fata....Asta depinde cat de dispus esti sa "exagerezi"....mai bine las pozele sa vorbeasca.....

Attached thumbnail(s)
P03_02_06_12.54_1_.jpg ( Size: 38.5k ) Number of downloads: 1213
P02_21_06_18.23.jpg ( Size: 39.49k ) Number of downloads: 923
P03_01_06_12.15.jpg ( Size: 44.53k ) Number of downloads: 946
P03_01_06_12.14.jpg ( Size: 39.56k ) Number of downloads: 1087


--------------------
dacia break 2000 - BALLISTIC CAR
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Muttley
post 19 Oct 2006, 09:20
Post #70


__________________


Group: Members
Posts: 13.008
Joined: 4 September 04
From: -




Mersi. Dpdv al functiilor e extraordinar, dar ca fidelitate parca SONY-urile care le-am avut inainte erau ceva mai sus.
Telecomanda (modelul pt volan) ar trebui sa se gaseasca la dealerul din Buc, Falcon parca se numeste. Are sediul in fostul (sau actualul, nu mai stiu) service Ciclop. Eu asa-mi amintesc.


--------------------
Dacia 1310 TLX 1988
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SiloS
post 19 Oct 2006, 12:50
Post #71


Gangester


Group: Members
Posts: 4.245
Joined: 23 February 04
From: Buzau




Muttley , ti-ai facut protectiile alea la difuzoare din PAL ?

ps : eu vreau sa imi cumpar difuzoare de 16.5 cm si nu stiu cum o sa mai cobor geamul , cel mai probabil o sa montez manivele din targ mai scurte . Intrebarea e ; sunt acele manivele din targ mai scurte decat originalele ?

This post has been edited by SiloS: 19 Oct 2006, 12:51


--------------------
1988 BMW E30 325i
2003 BMW Z4
1996 Mazda MX5 NA
1988 Nissan Patrol Y60
1989 Suzuki Samurai
1975 Dacia 1300
2000 VW LT35
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 19 Oct 2006, 13:21
Post #72


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




Faci ca Muttley..iti pui geamuri electrice si ai scapat de problema rolleyes.gif


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Muttley
post 19 Oct 2006, 15:03
Post #73


__________________


Group: Members
Posts: 13.008
Joined: 4 September 04
From: -




Nu, nu-s din PAL. Palul e greu, sfaramicios si se umfla la umezeala.
Si nu-s protectii ci distantiere. happy.gif
Sunt facute din 3 straturi.
Primul strat e facut dintr-un placaj de 8 mm pe care l-am gasit prin casa. Asta are rolul de distantier pr-zis care nu permite geamului sa atinga in difuzor. Totodata, fata acestui placaj se afla la nivel cu capitonajul portierei. Asta inseamna ca am decupat si capitonajul in acea zona. Ca sa-ntelegi mai bine, e ca un puzzle din 2 piese - capitonajul si acea bucata de lemn.
Al 2-lea strat, cu grosimea de vreo 20 mm l-am facut dintr-o placa de brad. Asta pt ca e usor si f simpu de taiat la pendular. Bucata asta are suprafata mai mare decat prima, asta pt a fixa capitonajul in acea zona. Practic apasa pe el. In plus, are o degajare spre spatele masinii in care intra buzunarul de usa.
Al 3-lea strat, cam la 4 mm il facui din PFL luat de la depozitul de mobila. Acest strat are aceeasi arie ca nr 2 dar ii lipseste fanta pt buzunar. Astfel acopera buzunarul si-l fixeaza.
Straturile 2 si 3 au suma grosimilor = grosimea mastii difuzorului. Am vrut ca plasa sa se afle in acelasi plan cu distantierul. Asta de dragul aspectului si pt protectie mecanica.

Cu ocazia asta am dezbracat si capitonajele portierelor si am inlocuit cartonul vechi, umflat si valurit cu PFL. Totodata, cu niste resturi de material pe care am avut inspiratia sa le pastrez de la montarea difuzoarelor spate am incercat s-acopar si gaurile de la manivelele de geam. Ma rog, am aplicat si un strat de izopren de 3 mm pe interior pt izolare termica si acustica da' nu e asa important.

Referitor la protectia la umezeala a difuzoarelor despre care scriam mai demult... Am gasit pe un Renault Espace dezafectat o pereche de masti interioare din plastic care au fix acest scop. Sunt ca niste "jumatati" de trunchiuri de con care se comporta ca niste copertine deasupra partii din portiera a difuzoarelor. Am avut norocul ca gaurile de fixare sa fie pe acelasi cerc purtator ca la difuzoarele mele. In plus, pe un Fiat Coupe rasturnat am vazut ceva asemanator dar dintr-n izopren mai subtire. Astea nu aveau gaura de jos ca cele din plastic. Si le-am pus si p-astea.

LE: Na, daca tot m-am apucat de povestit tutoriale p-aci, un desen ca sa se-nteleaga mai bine...

This post has been edited by Muttley: 19 Oct 2006, 15:35

Attached thumbnail(s)
kkt.JPG ( Size: 23k ) Number of downloads: 1127


--------------------
Dacia 1310 TLX 1988
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
energy52ro
post 21 Oct 2006, 08:03
Post #74


Membru incepator


Group: Members
Posts: 5
Joined: 19 October 06




QUOTE(Muttley @ 19 Oct 2006, 09:20)
Mersi. Dpdv al functiilor e extraordinar, dar ca fidelitate parca SONY-urile care le-am avut inainte erau ceva mai sus.
*


Poate nu ai reusit sa auzi ce fidelitate are cu boxele lui....Uite eu am boxe VDO "all around" ,ovale pe spate si alea din poze pe fata.Sincer pana acum nu am auzit ceva mai clar si "curat".Toti care mi-au intrat in masina se "minunau" cu poti sa scolti asa o fidelitate intr-o dacie....te invit la un test


--------------------
dacia break 2000 - BALLISTIC CAR
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Muttley
post 23 Oct 2006, 06:32
Post #75


__________________


Group: Members
Posts: 13.008
Joined: 4 September 04
From: -




Inseamna ca mi-am luat teapa in cautarea perfectiunii... sad.gif
Am 4 dif Pioneer din gama de top cu amplif Pioneer. Am vrut sunet de calitate si nu m-am uitat la dif VDO ca erau prea ieftine. plange.gif


--------------------
Dacia 1310 TLX 1988
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 23 Oct 2006, 09:51
Post #76


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




@energy52ro : In spate unde le-ai bagat? in placa de la portbagaj?


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RedLabel
post 22 Nov 2006, 23:21
Post #77


Google-ist pe forum


Group: Members
Posts: 84
Joined: 27 October 06
From: Brasov




Salutare...in sfarsit am terminat si eu de instalat o pereche de boxe de 17 cm , Pioneer TS-G 1749 in usile din fata dintr-o Dacia 1310 ... ce pot sa zic ... au putere, dar dupa urechile mele parca stau cam prost la fidelitate ... am facut niste poze cu fetele de usi inainte de taiere si dupa... am folosit o foarfeca de mana ... a fost destul de greu ... dar nu imposibil ... mi-a luat o dupa amiaza ... firele le-am bagat in usi dar inca nu am terminat sa le leg prea bine la aparat si de aceea le-am lasat o zi sa atarne, urmeaza atunci cand voi avea niste timp sa le introduc si prin stalpii masinii ... asa ca va rog sa nu comentati pe tema asta (stati linistiti ca nu vor atarna wink.gif ) ... in legatura cu lovirea geamului in magnet....nici nu se pune problema....iar despre manerul manivelei se vede in poze , ... nu pot decat sa le urez succes celor care mai au de gand asa ceva ...

PS: sa stiti ca zornaie si vibreaza de zor usile !!!

This post has been edited by RedLabel: 22 Nov 2006, 23:24

Attached thumbnail(s)
Poza_usa_dacia.jpg ( Size: 68.09k ) Number of downloads: 969
Poza_usa_dacia_2.jpg ( Size: 91.89k ) Number of downloads: 812
Poza_usa_dacia_3.jpg ( Size: 80.74k ) Number of downloads: 885
Poza_usa_dacia_4.jpg ( Size: 100.03k ) Number of downloads: 1232
Pioneer_TS_D1749.jpg ( Size: 20.98k ) Number of downloads: 1003


--------------------
Dacia Break 1310 din`96 - TL 02 VGY
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
EsTeTicu
post 23 Nov 2006, 00:17
Post #78


Membru incepator


Group: Members
Posts: 86
Joined: 3 November 06
From: Brașov




In primul rand salut toti membrii forumului, acesta fiind primul meu post aici. smile.gif
Mentiuni: Dacia 1310i Break, boxele montate in usi (fata+spate)
Solutia adoptata de mine pentru audio este cam asa:
Mp3 "Platinium' 4x40W (sa nu tenteze la furat)
+
una pereche boxe Sony Xplod xs-f1325 de 13 cm pe fata
+
una pereche boxe Sony Xplod xs-f1725 de 17 cm pe spate
Initial am crezut ca o sa pot sa le montez in vechile fete de usi dar m-am inselat smile.gif Pe ele am avut niste boxe din targ de 30 ron, care au mers cu un cas de Cielo 2 ani fara probleme. Insa dupa ce am luat carnetul, am preluat masina de la ai mei, si am zis sa modific cate ceva. Si...sa nu o mai lungesc, am luat fete de usi noi, tot din targ, 50 RON toate 4. Am avut matrite de la boxe pentru gauri, am marcat si am decupat cu pendularul. Spatiile au iesit foarte bine, exact pe dimensiune si pozitie. Am montat boxele si fetele, avand inclus in pachet tot ce trebuie. Gaurile in stalpul masinii a fost date de la boxele vechi, si mai nou pe acolo sunt bagate si firele de la inchidere centralizata, fara probleme cu rugina 'inca'.
Lucruri de folos si pentru ceilalti useri:
- trebuiesc decupate un pic si usile (din tabla) asa incat sa incapa magnetul
- pe spate trebuiesc boxe cu magnetul mic, pentru a nu atinge macaraua geamului
- tot pe spate trebuiesc pozitionate sa nu incomodeze folosirea geamului
- trebuie luata in calcul izolarea daca poate intra apa in usi (cu toate ca eu nu am avut probleme)
- alegerea boxelor trebuie sa fie corespunzatoare. Boxe prea puternice nu se vor auzi suficient pt ca nu le vor duce casetofonul, iar unele prea slabe vor fi prajite imediat. De asemenea boxele de frma vor fi categoric superioare (testat pe propriul buzunar)
- raportul cel mai bun calitate/pret il gasiti in supermarket-uri (boxele le-am luat de la Carrefour, 80 ron fata si 100 ron spate)
Daca aveti nevoie de orice informatie in legatura cu acest proces as fi foarte bucuros sa o dau. Din pacate nu am apucat sa fac inca pozele. Maine am sa le fac si am sa le postez.
Numai bine! smile.gif

This post has been edited by EsTeTicu: 23 Nov 2006, 00:21


--------------------
Renault Clio Symbol 2001 - PH 07 YXR
Hell is empty. All devils are here!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
EsTeTicu
post 30 Nov 2006, 16:18
Post #79


Membru incepator


Group: Members
Posts: 86
Joined: 3 November 06
From: Brașov




Am revenit cu pozele...

Attached thumbnail(s)
boxe_fata.jpg ( Size: 30.86k ) Number of downloads: 1247
boxe_spate.jpg ( Size: 31.4k ) Number of downloads: 1217


--------------------
Renault Clio Symbol 2001 - PH 07 YXR
Hell is empty. All devils are here!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RedLabel
post 1 Dec 2006, 14:54
Post #80


Google-ist pe forum


Group: Members
Posts: 84
Joined: 27 October 06
From: Brasov




Felicitari.....ai lucrat frumos....daca ai cumva vreo poza cu fata de tabla de la usa din spate, ar fi bine s-o pui sa vada si oamenii cam cat e de decupat...


--------------------
Dacia Break 1310 din`96 - TL 02 VGY
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
EsTeTicu
post 1 Dec 2006, 21:14
Post #81


Membru incepator


Group: Members
Posts: 86
Joined: 3 November 06
From: Brașov




QUOTE(RedLabel @ 1 Dec 2006, 14:54)
Felicitari.....ai lucrat frumos....daca ai cumva vreo poza cu fata de tabla de la usa din spate, ar fi bine s-o pui sa vada si oamenii cam cat e de decupat...
*



Pai nu am facut, poate cand o sa mai dau fetele de usi jos..
Oricum, nu trebuie mult, cam cat si pe fata, cum ai decupat si tu, pentru ca boxele care le-am pus eu au un magnet mic (la fel si la cele de 17 si cele de 13) pentru a nu atinge de macaraua geamului..
Numai bine.


--------------------
Renault Clio Symbol 2001 - PH 07 YXR
Hell is empty. All devils are here!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
URSUS
post 21 Dec 2006, 04:38
Post #82


Membru incepator


Group: Members
Posts: 32
Joined: 21 December 06
From: cluj




SCUZE CA MA BAG, ATI LUCRAT ELEGANT... DAR EXISTA IN COMERT DIFUZOARE (NU "BOXE") SPECIAL CREATE PENTRU A FI MONTATE IN PORTIERE, ADICA SUNT MAI INGUSTE, POT AVEA MEMBRANE DIN MATERIAL PLASTIC SAU PULVERIZATE CU METAL, CON DE CENTRARE MAI RIGID, ETC.
LA UN DIFUZOR, MAI ALES DACA ESTE SPEAKER CUM ATI MONTAT VOI IN USI, NU ESTE PREA RELEVANTA DIMENSIUNEA MAGNETULUI CI PUTEREA LUI.
ORICUM VA RECOMAND SA TAPITATI PUTIN INTERIORUL PANOULUI, VA AVEA EFECT.....
SUCCES

This post has been edited by URSUS: 21 Dec 2006, 04:41


--------------------
DACIA 1310 1987 TLE - CJ 07 XIP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Miky 48
post 26 Dec 2006, 19:01
Post #83


Taximetrist


Group: Members
Posts: 196
Joined: 1 March 06
From: Arad




Nu inteleg prea bine treaba cu "difuzoarele inguste". Sigur nu le confunzi cu difuzoarele cu adincime mica de montare sau cele din gama "space" care au magnetul in fata membranei. Oricum ambele tipuri sunt scumpe si daca nu ma insel la cele din gama "space" trebuie amplificate serios nu doar de pe HU.


--------------------
Dacia Logan 2006 Laureate+ - AR-99-JAF
Nu te enerva! Nu stiu sa conduc!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
URSUS
post 27 Dec 2006, 20:13
Post #84


Membru incepator


Group: Members
Posts: 32
Joined: 21 December 06
From: cluj




Ma refer la difuzoare cu adancime mica a conului, precum si magneti de diametru normal dar de grosime mica. Eu am avut si difuzoare cu magnetul in fata (ovale, 15w 8 ohmi, dintr-un televizor Panasonic) dar am reusit sa le ard bobinele, la cass, poate cele mai mari au nevoie de amplificare.
Difuri speciale pentru usi (astea inguste) am vazut intr-o oferta in Practiker din 2005, si erau la preturi rezonabile.Se monteaza intr-un con de plastic(de protectie)


--------------------
DACIA 1310 1987 TLE - CJ 07 XIP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Alexu7
post 30 Jul 2007, 10:25
Post #85


zân


Group: Members
Posts: 1.695
Joined: 20 February 07
From: Europa




pana la urma de 10 sau de 13 trebe pt fata, dar fara sa fiu nevoit sa tai din tabla sau din buzunar.


--------------------
DACIA POPnituita 1310 L 1998 - B6
incurajez efractia de bine in mintea omeneasca
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
thedragon
post 30 Jul 2007, 20:06
Post #86


Sange de modovean aka GALATI


Group: Members
Posts: 583
Joined: 4 February 07




man de 13 intra Perfect ! si s-ar zice ca cele mai importatante difuri sunt cele de fata ! cele pe spate (ovale ) pot fi si niste eurotecuri wink.gif sau niste difuzoare de 200 mm de camera ! dew ala o sa pun eu pe berlina in vara asta ! >:)


--------------------
dacia 1310 1989
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Alexu7
post 31 Jul 2007, 10:02
Post #87


zân


Group: Members
Posts: 1.695
Joined: 20 February 07
From: Europa




ok, mersi fain ! cool.gif


--------------------
DACIA POPnituita 1310 L 1998 - B6
incurajez efractia de bine in mintea omeneasca
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
thedragon
post 1 Aug 2007, 19:24
Post #88


Sange de modovean aka GALATI


Group: Members
Posts: 583
Joined: 4 February 07




ar fi recomandat sa iti iei sistem adica tweeter si wofer ! cica se aude mai bine ! wink.gif


--------------------
dacia 1310 1989
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ottotavy
post 21 May 2008, 22:46
Post #89


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 21 May 08




buna. am si eu 18 ani...o dacie 1310 din '90 recarosata...visul meu de mic copil biggrin.gif mi-ar fi si mie drag sa o fac mai unicat,dar tinand cont si de bugetul unui elev...slabe sperante anul asta sad.gif e foarte interesant ce ziceti voi pe aici!dar nu dispun de bani pentru scule calumea.am apucat sa-mi cumpar un cd-player watson 4*40w si niste boxe dastea mai mari,ovale,dar nu sunt de firma.instalatia electrica la masina e varza...am luat masina cu 13 mil de la un batran care cara gogosari cu ea,deci nu e masina de expozitie. nu are gauri pentru difuzoare,si nu-mi permit sa ma duc la un electrician autorizat sa-mi regleze tot si sa-mi monteze aparatul. trebe sa ma descurc singur cu tot.presupun ca va fi usor:P va rog sa-mi spuneti si mie micile secrete pe care le stiti din experienta,sa fac si io un lucru ca lumea.am mult de munca la masina asta,dar si multa vointa! e prima si vreau sa imi fie si mie drag de ea (cat mai pot circula cu ea dupa noile norme)


--------------------
dacia 1310 1990 - ot20glp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bmwh548
post 22 May 2008, 19:45
Post #90


Membru cu insomnii


Group: Members
Posts: 1.943
Joined: 27 March 08
From: Iasi




Bun venit pe forum...vei gasi detalii probabil pentru tot ce ai nevoie la un search pe forum. Sincer in locul tau as fi mers pe cd-player si difuzoare fata. Presupun ca ai buzunare? In ele intra perfect difuzoarele de 10cm sau faci ceva gen muttley si pui de 13cm sau 17cm pe fata. Eu am facut ceva de genul asta, dar inca nu am avut timp sa le montez pe masina. Zici ca ai luat deja ovale...cauta un prieten care sa aiba un pendular si ti le poti monta singur. Doar sa fii atent sa nu "ciupesti" luneta ca vei plange in pumni. Ai grija la cablurile de alimentare pe unde le tragi...ori pui plus permanent direct de la baterie ori pui plusul de la cheie (al meu e direct si nu are nimic...Panasonic CQ-C3301n). Daca mai ai nelamuriri si nu gasesti pe forum intreaba si vei gasi pe cineva sa te ajute.
PS: ale mele sunt de 13cm.

Attached thumbnail(s)
P05_05_08_20.59.jpg ( Size: 78.46k ) Number of downloads: 975
P05_05_08_21.00.jpg ( Size: 82.65k ) Number of downloads: 737


--------------------
- - - - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
4 Pages < 1 2 3 4 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 5th May 2024 - 14:03
Forum Renault