DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> exista contact cu senzor pentru detectie chei ?

viulian
post 16 Jul 2004, 10:00
Post #1


Que ?


Group: Members
Posts: 356
Joined: 22 March 04
From: Bucuresti




Am discutat aseara la intalnire, dar nu am aflat un raspuns hotarator.
M-ar interesa sa-mi fac un mic moduld e avertizare faruri aprinse / avertizare uitare chei in contact - atunci cand usa soferului se deschide.

As vrea sa stiu daca exista contacte cu senzor pentru "chei introduse in contact". Pentru Solenta mi s-a spus ca exista, dar eu am Berlina. Pentru Berline exista ?


--------------------
Dacia 1310S - CT-26-VID
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan_o
post 16 Jul 2004, 16:24
Post #2


om ca, din pacate, din ce in ce mai putini


Group: Members
Posts: 3.940
Joined: 23 May 03
From: Bucuresti




SLZ nu are senzor de prezenta cheie in contact. Ins chimb am citit acum nu muta bvreme pe forum (parca la probleme D1300 frantuzoaiaca) ca se plangea cineva ca in momentul in care baga cheia in contact inse aprinde un led pe care scria key si nu stia ce-i ala. Ei bine, este exact ce-ti trebuie tie. Nu stiu sa se mai fabrice astfel de contacte, insa se poate confectiona un astfel de senzor. Nu este greu, pentru ca deja contactul are in interior niste pini care se mkisca in momentul in care bagi cheia. Respectivii pini, iau forma decupaturilor din cheie. Pe unul dintre acesti pini se poate face un fel de switch care sa inchida/deschida un circuit.


--------------------
Dacia SLZ 1.4 / Break CL
E bine sa fii multumit cu ceea ce ai, dar nu si de ceea ce esti (Sir James MacKintosh)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
diaconuliviu
post 27 Aug 2004, 08:16
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.569
Joined: 17 August 04
From: Space, the final frontiere




QUOTE
Pe unul dintre acesti pini se poate face un fel de switch care sa inchida/deschida un circuit.


e mult prea complicat asta.. poate pe acel pin care "simte" keia si deblokeaza volanul


--------------------
Opel Corsa 2001 - xx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 27th April 2024 - 19:32
Forum Renault