DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Bord nou CN4 - din ce e compus si cat costa ?

cstavaru
post 9 Aug 2004, 22:08
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 66
Joined: 29 February 04




Am o idee fixa ca vreau sa-mi schimb bordul la masina - am o Dacia berlina care a intrat in reparatie capitala de curand.

As vrea sa stiu si eu niste chestii:

1. Pot folosi ceasurile de la vechiul bord daca pun o plansa de bord tip nou ( CN4 - rotunjit - stil Nova ) ? Vechiul bord e non-cn, de 1310, primul care a aparut dupa bordurile de 1300.

2. Cam care sunt piesele componente ale bordului CN4 si cam cat costa fiecare ? Eu stiu doar plansa de bord - 2.200.000 am vazut undeva.

3. Pot sa pun bordul pe masina echipat doar cu un minim necesar ? De exemplu fara aeroterma sau stiu eu ce. Apoi as vrea sa-l completez in timp.

4. Cam ce piese din bord mi le pot procura la mana a doua ?

Multumesc.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Radduu
post 22 Aug 2004, 17:17
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 526
Joined: 16 April 04
From: Bucuresti




Eu am o dacie din '86, si mi-am pus bord dinasta nou de CN. Se potriveste perfect fara nici cea mai mica modificare. Eu aveam ceasuri cu turometru si s-au potrivit perfect, sunt la fel ca astea noi. 2.200.000 te costa doar bordul fara nimic pe el, adika nu iti da nici macar chestiile alea din plastic de la aerisiri...alea sunt 20.000 bucata, plus inca vre 100.000 chestia aia din mijloc pt aeroterma din bord, plus alea pt aer, aeroterma,,,,,,te mai costa si alea in jur de 300.000...asa...vezi ca mai trebuie sa iti cumperi si un torpedou (am dat pe el anul trecut 500.000). Trebuie sa mai cumperi doua butoane...unul pt dezaburire si unul pt stopurile de ceata...si alea sunt in jur de 50-100 de mii bucata....in total de duce in jur de 3 mil :mrgreen: .


--------------------
Dacia 1300 /1310 1983 - B
If you can't find something to live for, Then you best find something to die for


User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Radduu
post 22 Aug 2004, 17:19
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 526
Joined: 16 April 04
From: Bucuresti




....si inca 4 aeroterma cu totul. :vmad:


--------------------
Dacia 1300 /1310 1983 - B
If you can't find something to live for, Then you best find something to die for


User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cstavaru
post 22 Aug 2004, 20:20
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 66
Joined: 29 February 04




Mersi. Ar fi super sa se potriveasca ceasurile mele vechi. Cu toate ca nu au turometru si as fi vrut sa imi pun si eu. Culmea, vanzatorul de la magazin mi-a zis ca bordul complet mi-l aduce el gata echipat cu 13.000.000 :shock: ce naiba intra in el de 13.000.000 ? Mi-a spus cineva ca aeroterma cu tot cu trasee de caldura ( calorifere, nu stiu exact ) costa vreo 6-7.000.000. Sper sa pot folosi sistemul meu de caldura vechi...smile.gif

Dupa calculele mele, cu tot cu ceasuri ar costa vreo 6.000.000. Dar daca zici ca se potrivesc ceasurile vechi...ar fi super.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Radduu
post 23 Aug 2004, 10:14
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 526
Joined: 16 April 04
From: Bucuresti




13 MIL? :foartemirat: Eu cand mi-am cumparat bordul m-am interesat de la omul acela ce trebuie sa fac sa imi montez si aeroterma, si : aeroterma era 2.500.000. inca un furtun de 900.000, plus inca niste furtunase si cam in total ducea la 4 mil. Cand ti-l montezi o sa trebuiasca sa tai putin in parti din placa aia de carton de sub bord....ca nu intra asa deodata. Tai doar in parti , nu o scoti pe toata :wink: . Si cand cumperi bordu ai grija sa iti dea si 2 cleme de care se prinde bordul in lateral. Cred ca merg si ceasurile alea fara turometru daca ai dinalaea patratoase. :wink:


--------------------
Dacia 1300 /1310 1983 - B
If you can't find something to live for, Then you best find something to die for


User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Zmeutz_sry
post 24 Aug 2004, 19:07
Post #6


Membru incepator


Group: Members
Posts: 9
Joined: 20 August 04
From: Bucuresti




eu am bord de cn pus de fostul proprietar,dar aeroterma nu e pusa si cred ca nu are loc? :?: :?: :?: cum as putea sa o pun fara sa dau jos parbrizu :?:


--------------------
Dacia SuperNova 2001 clima - B-57-TBY
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cstavaru
post 24 Aug 2004, 22:23
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 66
Joined: 29 February 04




QUOTE
eu am bord de cn pus de fostul proprietar,dar aeroterma nu e pusa si cred ca nu are loc? :?:  :?:  :?: cum as putea sa o pun fara sa dau jos parbrizu :?:


Are loc sigur, am vazut eu o Dacia 1300 din 78 modificata in service, adusa la nivelul 1400 CN3 cu bord CN4 cu tot cu aeroterma.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tigy
post 25 Aug 2004, 09:21
Post #8


Membru incepator


Group: Members
Posts: 7
Joined: 7 July 04
From: slobozia




am eu un bord de vanzare cu tot pe el
e de la o dacie din 99 - am avut un accident cu ea si tre sa o vand sa recuperez banii
deci bordul e intact are si torpedou si tot ce vrei
am multe alte piese de vanzare motor, cutie,....si altele
astept oferte
0723.33.54.63


--------------------
stop cadruuu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cstavaru
post 25 Aug 2004, 21:46
Post #9


Membru incepator


Group: Members
Posts: 66
Joined: 29 February 04




QUOTE
am eu un bord de vanzare cu tot pe el
e de la o dacie din 99 - am avut un accident cu ea si tre sa o vand sa recuperez banii
deci bordul e intact are si torpedou si tot ce vrei
am multe alte piese de vanzare motor, cutie,....si altele
astept oferte
0723.33.54.63


Pai da, dar probabil ca e de-ala "patratos" nu are plansa ultimul tip, mai rotunjita, stil Nova. Daca il dai pe bucati, si ceasurile au turometru, as fi interesat sa cumpar ceasurile. Cat ceri pe el ?

Si as mai fi FOARTE interesat de cutia de viteze. Cat ceri pe ea ?


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th April 2024 - 19:45
Forum Renault