DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

7 Pages « < 3 4 5 6 7 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Japonez omorat de maidanezi

Lolek
post 30 Jan 2006, 23:03
Post #121


Ignorog


Group: Members
Posts: 93
Joined: 4 October 04




QUOTE(teo76 @ 30 Jan 2006, 22:55)
a fost un spirit de gluma , nu ma bucur de moartea unui om muscat de o javra
*


Ok. Ideea e ca am vazut si pe altii inainte confundand mere cu pere, am zis sa reactionez si eu cumva.

Japonezii infuleca sushi, sashimi, yakitori, yakisoba, yakiniku, shabu-shabu, mizo soup si alte cele, marea majoritate bazate pe sea fruits si maxim Kobe Beef (adica vaca de Kobe...o vaca mai speciala, tinuta pe malt de bere si masata ca sa i se amestece uniform muschiul cu grasimea - daca exista reincarnare, bou de Kobe vreau sa ma fac).

Daca te duci pe la ei, una din formele nationalismului local este: "toti strainii care vin aici au impresia ca noi suntem ca <please_insert_coin> sa mancam pisici si caini". Moment in care-ti pica limba in stomac, da' pare-se ca au dreptate sa fie suparati pe chestiunea respectiva.

Cam asta e ce vroiam sa contrazic.

In rest, nu conteaza ce fel de om a murit, important si aiurea e ca s-a intamplat asa ceva. Aici sunt de acord.

This post has been edited by Lolek: 30 Jan 2006, 23:05


--------------------
Dacia Pobeda - B-**-***
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cosmin_m
post 30 Jan 2006, 23:05
Post #122


Membru autentic


Group: Members
Posts: 407
Joined: 27 October 04
From: Bucuresti




QUOTE(radian @ 30 Jan 2006, 21:33)
Vad ca multi deplang cruzimea celor care vor exterminarea maidanezilor. Chestie tipic romaneasca, bla, bla, bla...
*



Nu, imi pare rau, cruzimea eu nu o tolerez de la nici o persoana care se vrea a fi un om civilizat !
Si tipic romanesc la situatia asta este ca se inaltura efectul (maidanezi) fara a se cauta cauzele care au dus la aparitia lui! Bunul simt ne spune ca fara inlaturarea cauzelor, efectul va reapare

QUOTE(radian @ 30 Jan 2006, 21:33)
Fenomenul cainilor maidanezi a scapat de mult de sub control, in toata tara, nu doar in Bucuresti.
*



Bun, de acord. Dar dupa killing-frenzy ce va urma, cati crezi ca or sa se intrebe de s-a ajuns in situatia aia? Si cati or sa se intrebe care a fost aportul lor in situatia respectiva, ca om si ca cetatean ?


--------------------
Lada / Logan 1200 / 1.6 8v ABS - B-NN-MMM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lolek
post 30 Jan 2006, 23:15
Post #123


Ignorog


Group: Members
Posts: 93
Joined: 4 October 04




cosmin_m. Teoretic ceea ce spuneti tu si maddan e bine format, autentic si ok. Insa marea problema este ca practic voi spuneti ca nu exista solutii. Ceea ce e cam greu de digerat. Evit sa ma pronunt in problema, tot ce pot sa zic e ca macar anumite lighioane (existente, reale, am urme pe coapsa) trebuie sa dispara - cumva, undeva, candva, dar neaparat.

Maddan are dreptate sa ia apararea catelului fetitei de 12 ani de la blocul vecin, insa si alti oameni au dreptate cand urla dupa protectia propriilor copii, neveste samd.

Eu chiar nu vad solutia, sterilizarea mi se pare o agitatie oarescum inutila.


--------------------
Dacia Pobeda - B-**-***
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kukuruz
post 30 Jan 2006, 23:25
Post #124


Membru


Group: Members
Posts: 127
Joined: 4 June 04
From: Bucuresti




QUOTE(Lolek @ 31 Jan 2006, 00:15)
Eu chiar nu vad solutia, sterilizarea mi se pare o agitatie oarescum inutila.

Sterilizarea a 100.000 de animale (dupa unii 200.000) este o utopie! Vorba aia: "ne rad si cainii!" (sic)

Numai un om cu capu-n nori ca Videanu poate sa declare ca va aduce 1000 de studenti straini in medicina veterinara sa-i tina la bucuresti pe banii primariei pana sterilizeaza toti cainii vagabonzi din Capitala Romaniei - si sa mai fie citat si de agentiile internationale de presa!!!
QUOTE
Bucharest city hall said it would bring 1,000 foreign medical students to sterilise stray dogs living in the streets of the capital and also invest in new shelters and veterinary facilities.
sursa: Reuters



--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cosmin_m
post 30 Jan 2006, 23:41
Post #125


Membru autentic


Group: Members
Posts: 407
Joined: 27 October 04
From: Bucuresti




QUOTE(Lolek @ 30 Jan 2006, 23:15)
Insa marea problema este ca practic voi spuneti ca nu exista solutii.
*



Eu am zis ca din pacate acum nu vad alta solutie. Insa cand sunt pus, ca om, in situatia de a rationa ca trebuie exterminate 100.000-200.000 de patrupede de pe fata pamantului, idee care desi e rational formata si fondata imi repugna, putinul pe care il pot face este sa ma intreb ce am gresit, si ce s-a gresit, de s-a ajuns in aceasta situatie.

Mai zic inca o data, animalul este animal si face ce stie sa faca: mananca, se inmulteste si se rahateste. Daca un animal domestic a devenit o problema inseamna ca noi oamenii am gresit.
Ipoteza: pui de catel, nascut in casa, aruncat in strada, alergat de golani, de masini, de cainii mai mari, hranit de prin tomberoane si intr-un final omorat de hingheri cu acordul meu. Inmulteste cu x, unde 1<x<100.000.
E vina lui ? Nu. A murit cu acordul meu ? Da. Eh, io unul ma simt cu musca pe caciula. Am rationat ca trebuie sa moara, l-am omorat, da cine-i vinovat ? Aici se rupe filmul, multi nu stiu sa raspunda, cei mai multi nici macar nu pun intrebarea!
Eu zic ca ala de l-a aruncat in strada. Aluia nu-i fac nimic ?

Sa fac o paralela, desi unii vor sari de fund in sus ca e exagerata:

Ipoteza: pui de om, nascut in casa, aruncat in strada, luat la internat, batut si infometat, ajuns iar in strada, drogat, furat, cersit, batut de toata lumea, o scursura a societatii...

E vina lui ? Nu. Dar a cui ? Raspunsul vine promt: a parintilor care l-au facut fara sa-si permita sa-l creasca, al statului, etc... !

Deci in al doilea caz putem determina cu rapiditate vinovatii, dar in primul caz de vina este... natura ?!

This post has been edited by cosmin_m: 30 Jan 2006, 23:56


--------------------
Lada / Logan 1200 / 1.6 8v ABS - B-NN-MMM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maddan
post 30 Jan 2006, 23:56
Post #126


Speedy Gonzales


Group: Members
Posts: 795
Joined: 27 February 03
From: Bucuresti




Lolek, pai si tie ti-a scapat? biggrin.gif

Eu am zis ca sunt de acord cu eutanasierea cainilor vagabonzi!

Dar sa se faca intr-un mod uman si logic. Mai intai cainii violenti - si aia sunt usor de detectat, cu precadere pentru ca au fost deja reclamati de n ori de catre oamenii muscati sau atacati de ei, indiferent de ce zice nu stiu ce baba sau mos - si apoi cei care nu sunt reclamati de nimeni, si care merita sa aibe o sansa in plus ca sa fie chiar adoptati de niste stapani.

Eu nu am probleme cu eutanasierea cainilor, ci cu ura bolnava fata de ei (manifestata si fata de copiii strazii, de altfel) de catre semeni de-ai nostri care se pretind a fi civilizati. Cu asta da, am probleme.

Cu asta inchei smile.gif


--------------------
Renault Megane II 1.5 dci 100 CP Lux Privilege... 2006/7 - Bsiceva...
Mirror mirror on the wall, show me where the forums fall...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Danco
post 30 Jan 2006, 23:58
Post #127


Membru


Group: Members
Posts: 197
Joined: 9 June 05
From: Bucuresti




Eu zic ca ar trebui sa incepem sa fim mai putin umani cu animalele si mai mult cu oamenii. In fond v-ati gandit vreodata ce-ar face cainii daca noi (oamenii) am fi in minoritate? Ne-ar extermina sau nu?
Problema cainilor din Romania nu mai poate fi de mult timp rezolvata "elegant", "etic", "uman", etc, atata timp cat numarul cainilor vagabonzi tinde sa-l egaleze pe al oamenilor (in Bucuresti cel putin). Trebuie rezolvata simplu si rapid gun3.gif
Cui nu-i place sa nu se uite. Si dupa aceea putem sa fim si noi umani cu cainii (care-or mai ramane).


--------------------
--------------- Logan Ambition - ---------------
Vorbind ai pierdut privilegiul de a parea intelept!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maddan
post 31 Jan 2006, 00:07
Post #128


Speedy Gonzales


Group: Members
Posts: 795
Joined: 27 February 03
From: Bucuresti




Da, recomand sa aplicati ce s-a facut in Delta Dunarii:

http://www.expres.ro/social/?news_id=210252

huh.gif


--------------------
Renault Megane II 1.5 dci 100 CP Lux Privilege... 2006/7 - Bsiceva...
Mirror mirror on the wall, show me where the forums fall...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kaspersky
post 31 Jan 2006, 00:09
Post #129


maistru Zen


Group: Members
Posts: 1.063
Joined: 23 April 03
From: Cluj-Napoca




Ce stupiditate: pe B1 la sfirsitul emisiunii "Nasul": Mihai Constantinescu cintind faimosul slager "Iubiti si ciinii vagabonzi". Asta cred ca era o dedicatie pentru familia japonezului!


--------------------
KIA Cee'd SW 1.6 GSL Base 2008
"Să fii patriot în România înseamnă să puți a iesle în timp ce constați că toate celelalte popoare ne sunt inferioare."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ashu
post 31 Jan 2006, 00:20
Post #130


Membru erectil


Group: Members
Posts: 674
Joined: 10 December 02
From: Bucuresti




QUOTE(cosmin_m @ 30 Jan 2006, 21:04)
Puteam lua toti cainii care ii gasim acum pe strazi si ii omoram, tot nu se rezolva problema daca doar atat se face. Cum ajung cainii aia in strada (initial) ? Care sunt factorii care duc la inmultirea si inrairea lor?
[...]
Ca o observatie empirica asupra "pattern-ului" inmultirii populatiei in acest caz as zice ca mai mult de 90% din contributie l-au avut animalele ARUNCATE, ci nu cele care s-au inmultit in libertate, desi erau destule si alea.
[...]
Presupunand ca se face un efort "a la Liban", in 3-4 ani ne umplem din nou de caini vagabonzi. Ca atare, eu zic ca ar trebui umblat putin si pe la cauze: aruncarea puilor in strada in special, abandonul animalelor de companie adulte, etc..., dar nu numai la modul vehiculat aici, ci ca metoda de protectie a lor (a animalului) si de penalizare (dura) a cretinului care l-a pus in situatia respectiva.
*


Tot empiric eu zic ca teoria ta e gresita. Cainii maidanezi au devenit o problema in Bucuresti atunci cand s-au facut demolari masive, iar fostii proprietari i-au abandonat, fiind mutati la blocuri. De atunci situatia s-a agravat din cauza inmultirii lor necontrolate, nu a altor abandonuri. De altfel e usor sa-ti dai seama de asta. Sunt cateva zeci de mii de caini maidanezi in Bucuresti. Sa zicem ca o treime sunt catele fertile, deci aproximand mult in minus, ne da vreo 10000. Cainii astia se inmultesc o data pe an, daca nu gresesc. Fiecare catea face 4-5 pui. Wow, ma sperie si pe mine ce mi-a dat. Ca sa egaleze cifra asta, numarul abandonurilor ar trebui sa fie de peste 150 de caini pe zi. Hai sa fim seriosi, nu e nici pe departe. (ca sa fie 90% ponderea abandonurilor, cum ai spus tu, ar trebui sa fie abandonati peste 1000 de caini pe zi, he he, absurd). Plus ca oamenii tin in casa caini de rasa, cred ca peste 90% din cainii cu stapan din Bucuresti sunt de rasa. E, cati canisi, ciuaua, boxeri, haski samd ai vazut tu in haitele de caini vagabonzi? Ca eu n-am vazut nici unul in viata mea. Mai vezi cate un exemplar cu trasaturile unei rase, dar aia sunt nascuti tot de catele vagaboante, pacalite de vreun caine cu stapan mai horny (cainele, nu stapanu). Asa ca imi pare rau Cosmine, dar teoria ta nu sta deloc in picioare.

Acestea fiind spuse, e clar ca daca se gaseste o solutie care sa ne duca la un moment zero, in care sa nu mai avem nici un caine vagabont pe strazi, situatia se va putea pastra cu usurinta si nu ne vom mai intoarce niciodata la ce este acum (unless mai apare vreun dement care sa darame juma de oras, Doamne fereste). Mai mult, putinele cazuri de abandon care vor mai fi, vor putea fi rezolvate in mod civilizat si uman, luat cainele si dus la adapost si tinut acolo oricat pana apare stapanul sau e adoptat de o alta familie. Daca nu ar exista maidanezi, orice caine fara stapan ar fi ceva inedit pe strada, remarcat imediat si anuntate autoritatile, dus la adapost si ingrijit. Ar fi un castig in primul rand pentru cei care au caini si care in caz ca-l pierd, il pot gasi usor si pot sta fara grija ca pateste ceva. Ar fi un castig pentru fetita aceea de 12 ani, ca nu si-ar mai gasi cainele batut si vai de el. Ar fi o pierdere pentru descreieratii care isi antreneaza cainii de bataie cu maidanezi sau pentru cei care ii vaneaza cu masinile.
Imi pare rau, dar ca sa ajungem sa tratam civilizat treburile astea, trebuie sa ajungem la acel moment zero, iar au alta solutie decat cea radicala nu vad. Solutie care a fost folosita si de tarile alea civilizate ca sa rezolve problema, pe vremea cand problema se compara ca dimensiuni cu cea de la noi. Terapie de soc nene. Altfel e moarte sigura. N-o sa rezolvam nimic, iar cainii vagabonzi vor musca alti si alti oameni, var fi si ei la randul lor muscati de cainii de lupta ce se antreneaza pe ei si calcati de masini, iar fetitia aia o sa tot planga dupa catelul ei luat din "greseala" de catre hinghieri. Iar stranepotii nostri vor dezbate in continuare etica eutanasiei clonelor de caini vagabonzi pe forumul de teleportoare Dacia. Eu nu-s sadic si nu-mi face placere sa stiu ca au fost omorati cateva zeci de mii de caini, dar VREAU sa vad problema asta rezolvata. Iar realist vorbind alta solutie nu exista. Asta este.


--------------------
Pejo 206 2.0 HDi 2002 - -
Ramas bun, ne vedem pe alt forum!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lolek
post 31 Jan 2006, 00:35
Post #131


Ignorog


Group: Members
Posts: 93
Joined: 4 October 04




QUOTE(maddan @ 30 Jan 2006, 23:56)
Lolek, pai si tie ti-a scapat? biggrin.gif
*


Ba nu mi-a scapat. Da' la fel ca ashu nu prea cred ca avem criterii de selectie.
Sa zicem c-am merge pe reclamatii.

Din pacate omul nu mai reclama la Ecarisaj cainii violenti din doua motive:
1. Are senzatia de cooperativa in zadar - si eu nu l-as acuza.
2. Cearta cu vecinii...protectori ai animalului. Si mamulica-mama...o data am patit-o si eu nasol, o data am crezut ca omor umanoidul cu scandalul, nu cainele. Desi-mi daduse sangele, respectiva "doamna in varsta" considera ca eu sunt de fapt elementul turbulent, ca m-a simtit cateaua ca-s om rau.

(dar povesti as avea cu carul)

si notta bene, pe threadul asta am vazut mai multe fitile contra asiaticilor (la gramada) ca rasa, decat impotriva cainilor, ca specie.

mie mi-e cam asa sa iau o pozitie clara, numai ce vad de vreo cateva zile un caine lup (bland ca oaia) care inca mai are zgarda si sunt ferm convins ca-i lasat de izbeliste intentionat. A invatat deja tomberoanele, vine mai la ore de-astea ergonomice ca sa nu deranjeze restul haitei de prin jurul blocului. Sunt ferm convins ca ala de l-a aruncat in strada a facut asa o chestie de mai bine n-ar fi facut-o. Pe de alta parte, e un thread la cafenea cu niste pisici de dat urgent, in care persoanele respective puneau problema la modul "ori le dau, ori le eutanasiez". In momentul in care cineva a propus ceva de genul sa le duca pe la tara si sa lase si niste bani de intretinut felinele, dintr-o data a fost scump. Ar mai fi ramas sa le ceri doar sa le lase naibii in strada daca tot au ajuns la amenintari cu moartea

Ergo. Nu ma bag pana la cot, atata doar - unele din animalele astea vagaboande sunt adevarate jivine, fiare. Altele au toane. Altele, desi calme in general, la un moment dat da strechea-n ele (nu stiu daca de aici vine expresia). Deci, one way or another tre scapat de ele. Da' tre gasita o solutie generala si unitara, ca nu poti sa ceri cand isi depune cineva CV-ul la hingheri teste de "integritate morala, discernamant si dragoste de frumos". Dupa cum nu poti sa-i pui in Job Description sa urmareasca potaia vreme de 3 zile (cu tot cu nopti, ca atunci e buba mare), sa faca un survey scris parafat, pe raspundere proprie cum ca jivina e data naibii si sa-l pui sa-si asume si trosneala cu unsprezecele pensionar de la scara A care alta treaba n-are decat sa mangaie cainele intre coarne si, selectiv, sa-l mai si asmuta (patit io cu-n rahat de om, tipa "so!" si "ia-l!" de dupa perdeaua de la parter).

Eu recunosc ca intr-o metodologie de-asta "so pe ei pe toti" vor pica si animale nevinovate, mai ales daca ziceti voi ca la ecarisaj au asa o predilectie pentru cainii mai de rasa rataciti ca vine omul disperat cu banul dupa odor.

Cat despre faptul ca cetateanul de rand e vinovat alaturi de mama natura pentru situatia creata, aici sunt intru totul de acord. Fie si numai prin pozitia abordata: "el e Freddie si ne pazeste blocul de intrusi. E destept. Sa vezi ce fug aia cu fiare vechi cand il vad, sau cand apare unul care a baut mai mult de-o bere si e nesigur pe cerebel"

This post has been edited by Lolek: 31 Jan 2006, 00:38


--------------------
Dacia Pobeda - B-**-***
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ashu
post 31 Jan 2006, 00:59
Post #132


Membru erectil


Group: Members
Posts: 674
Joined: 10 December 02
From: Bucuresti




QUOTE(maddan @ 30 Jan 2006, 23:56)
Eu nu am probleme cu eutanasierea cainilor, ci cu ura bolnava fata de ei (manifestata si fata de copiii strazii, de altfel) de catre semeni de-ai nostri care se pretind a fi civilizati. Cu asta da, am probleme.
*


Aici te referi cumva la mine? mellow.gif


--------------------
Pejo 206 2.0 HDi 2002 - -
Ramas bun, ne vedem pe alt forum!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ashu
post 31 Jan 2006, 01:18
Post #133


Membru erectil


Group: Members
Posts: 674
Joined: 10 December 02
From: Bucuresti




QUOTE(kukuruz @ 30 Jan 2006, 22:10)
Din pacate, la Bucuresti nici solutia extrema - masacrarea tuturor cainilor - n-are nici o sansa de izbanda. Imaginati-va ce forte uriase ar trebui puse in miscare pentru haituirea a 100 de mii de animale de pe cei 228 kmp ai Capitalei, capturarea si masacrul lor (linsare, impuscare, inchisi in targuri si lasati fara apa si hrana sa se sfasie intre ei) si, in fine, incinerarea celor 1000 de tone de hoituri.
*


QUOTE(kukuruz @ 30 Jan 2006, 23:25)
Sterilizarea a 100.000 de animale (dupa unii 200.000) este o utopie! Vorba aia: "ne rad si cainii!" (sic)

Numai un om cu capu-n nori ca Videanu poate sa declare ca va aduce 1000 de studenti straini in medicina veterinara sa-i tina la bucuresti pe banii primariei pana sterilizeaza toti cainii vagabonzi din Capitala Romaniei - si sa mai fie citat si de agentiile internationale de presa!!!
*


Deci eutanasiere nu se poate ca-s prea multi, sterilizare nu se poate ca-s prea multi, atunci tu ce solutie vezi, ca nu ma prind? Cumva sa lasam lucrurile asa cum sunt?


--------------------
Pejo 206 2.0 HDi 2002 - -
Ramas bun, ne vedem pe alt forum!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Valentine
post 31 Jan 2006, 01:51
Post #134


Old Timer


Group: Members
Posts: 1.074
Joined: 20 September 03
From: California




QUOTE(cosmin_m @ 30 Jan 2006, 23:05)
Si tipic romanesc la situatia asta este ca se inaltura efectul (maidanezi) fara a se cauta cauzele care au dus la aparitia lui! Bunul simt ne spune ca fara inlaturarea cauzelor, efectul va reapare
Bun, de acord. Dar dupa killing-frenzy ce va urma, cati crezi ca or sa se intrebe de s-a ajuns in situatia aia? Si cati or sa se intrebe care a fost aportul lor in situatia respectiva, ca om si ca cetatean ?
*


Hai sa ne intoarcem un pic la exemplul similar al pasarilor cu gripa aviara. Sa inteleg ca in loc sa omoare toate pasarile alea, tu ai fi preferat ca "savantii" nostrii sa caute cauzele gripei, sa lase pasarile in pace ca sa nu uite oamenii de amenintare, si odata descoperita cauza sa mai astepte un pic la un final fericit cu un antidot minune? mellow.gif

Repet: cati oameni mai trebuie sa moara ca sa se incerce macar rezolvarea problemei asa cum trebuia ea rezolvata de la inceput?


--------------------
Ford Focus 2009
Hi, I'm a signature virus. Please replace your old signature with this signature and help me take over the world of signatures.

Atentie, atentie, si iar atentie!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radian
post 31 Jan 2006, 08:39
Post #135


gandeste pozitiv: nu spera si nu ai teama...


Group: Members
Posts: 1.273
Joined: 17 January 05
From: petrosani




Problema maidanezilor a scapat de mult de sub control. Euatansierea lor inseamna inlaturarea unui cauze si nu a unui efect. A unei cauze generatoare de multe probleme.

Nu cred ca s-a gandit nimeni la o solutie de genul celor practicate in evul mediu, cu mult sange si sadism cat cuprinde.

Am dat exemplul britanicilor care au folosit armata pentru exterminarea cainilor maidanezi, ca sa nu se mai planga unul si altul ca noi romanii suntem mai catolici decat papa. Este o situatie de criza si trebuie actionat in consecinta. La nivelul anului 2006 sunt convins ca se pot gasi metode de eliminare a maidanezilor fara a fi nevoie sa fie chinuiti, infometati, tinuti in frig. Nu cred sa fie nimeni de acord (cel putin dintre cei care au postat aici) cu chinuirea animalelor.

Constat ca pentru uni o solutie posibila ar fi mutarea maidanezilor din Bucuresti in provincie (sunt asociatii de protectie a animalelor care practica acest lucru in mod sistematic). Oare chiar credti ca in provincie exista o criza de maidanezi? Fiti convinsi ca toata tara a devenit o pepiniera de maidanezi.


--------------------
dacia logan ambition 2005 - HD 06 LDM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kukuruz
post 31 Jan 2006, 08:58
Post #136


Membru


Group: Members
Posts: 127
Joined: 4 June 04
From: Bucuresti




QUOTE(ashu @ 31 Jan 2006, 02:18)
Deci eutanasiere nu se poate ca-s prea multi, sterilizare nu se poate ca-s prea multi, atunci tu ce solutie vezi, ca nu ma prind? Cumva sa lasam lucrurile asa cum sunt?

Unica solutie, evident, este omorarea lor si sunt de acord cu asta. In conditii (cat de cat) civilizate. Dar de la constatare pana la realizare, tinand cont de numarul urias de animale vizate, e o distanta de la cer la pamant. Deocamdata am inteles ca Bucurestiul ar avea 15 hingheri mari si lati si cateva dacii papuc rapciugoase. Se poate trece la treaba?

Videanu e rupt complet de realitate, mai bine l-ar lasa pe Murgeanu in locul lui ca asta pare un om mai cu picioarele pe pamant.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
madalina
post 31 Jan 2006, 09:10
Post #137


Membru autentic


Group: Members
Posts: 288
Joined: 8 November 03
From: Bucuresti




Eu am 15 caini (aproximativ, deoarece vecinii ba imi fura puii, ba isi abandoaneaza cateii in curtea mea). Sunt tinuti undeva la tara, unde exista o curte foarte mare, cateii sunt singurele animale din curte, sunt hraniti bine, se joaca cineva cu ei zilnic, sunt foarte atasati de proprietatea lor si de stapani. Am si un catelus in casa. Aproape toti acesti caini sunt adunati de pe strada sau aprintii lor au fost adunati de pe strada.

Cu toate acestea, sunt complet pentrueutanasierea cainilor fara stapan, insa trebuie intai prinsi, separati cei sanatosi de cei bolnavi (grav), cei evident agresivi ce ar trebui direct eutanasati, iar cei sanatosi si in aparenta blanzi, adoptati de oameni ce au posibilitatea sa ii intretina si sa ii creasca in conditii bune. Cei ce raman, trebuie eutanasiati (eutanasie prin metode moderne, fara durere pentru catel). Alta solutie nu exista. Sterilizarea ste o solutie, insa de abia in 10-15 ani scapam de cainii de pe strazi cu aceasta solutie.



--------------------
Toyota/Opel Yaris/Corsa - B00ooo
cu fular de steaua in galeria lui dinamo :-)))
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cosmin_m
post 31 Jan 2006, 09:47
Post #138


Membru autentic


Group: Members
Posts: 407
Joined: 27 October 04
From: Bucuresti




QUOTE(ashu @ 31 Jan 2006, 00:20)
E, cati canisi, ciuaua, boxeri, haski samd ai vazut tu in haitele de caini vagabonzi? . Asa ca imi pare rau Cosmine, dar teoria ta nu sta deloc in picioare.
*



Ashu, eu am subliniat acolo "in acest caz", adica in spatele blocului la mine, nu era o chestie universal aplicabila. Sunt caini abandonati destui. Sansele de supravietuire pentru pui nascuti in strada sunt minimale, majortatea sfarsesc printr-un canal sau sub rotile unei masini, iar motivul pentru care nu vezi animale de rasa este ca alea se dau pe bani, si se cauta. Ai idee cat costa un pui de huski ?
Oricum, daca suntem de acord ca se abandoneaza cainii nu vad care e problema daca va exista cadrul legislativ care sa pedepseasca dur asa ceva, ca metoda de descurajare. Ashu, tu ai luat o pozitie in urma unor procese de gandire, cu multi "de ce", "ce", "cum", dar, nu regasesc aceasi claritate in gandire cu privire la "de ce s-a ajuns aici?", "ce vom face dupa" la multi dintre cei care posteaza. Uitata-te la radian, care mai are putin si raguseste tipand trebuie omorati toti, dar vine cu enormitati de genul "catelele nu pot fi castrate". Sterilizare, sau cum dumnezeu s-o chema operatia, pot fi ! Pei cat s-o fi gandit el la solutii alternative, si cat s-a gandit de ce s-a ajuns in atare situatie, si cat s-a gandit cum poate fi evitata pe viitor ? Neah... ii omoram pe toti da-i naibii. Si p-astia si pe cei ce vor urma. Amin. De ce ? Ca putem.

Si stau aici si scriu tomuri intregi pentru ce? Pentru ca m-a pus naiba sa zic "da dom'le, eutanasierea e singura solutie, DIN PACATE S-A AJUNS AICI, ma intreb ce am gresit si cum putem aranja lucrurile a.i. pe viitor astfel de lucruri sa fie evitate."
Evident, in afara de 2-3 persoane care au inteles, restul prin balarii.

This post has been edited by cosmin_m: 31 Jan 2006, 09:48


--------------------
Lada / Logan 1200 / 1.6 8v ABS - B-NN-MMM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vv
post 31 Jan 2006, 10:02
Post #139


dilbert.com


Group: Members
Posts: 1.080
Joined: 10 June 04
From: Bucuresti




Cosmin - dupa eutanasiere/sterilizare, cred ca poate fi facuta obligatorie implantarea de tag-uri RFID (sunt ieftine, daca ne permitem sa le punem la toate vacile cu siguranta ne putem permite si la caini). Cum te-a prins politaiu' cu cainele fara RFID pe strada - zbang amenda (e simplu, tre' doar sa se plimbe un 'organ' prin parc cu cititorul dupa el, daca nu face 'beep' da amenda). Adopti un caine de la ecarisaj - vine cu tag-ul gata implantat.
Asa, nimeni nu va putea abandona caini cu tag. Sigur, vor putea fi in continuare abandonati puii - dar macar partial, fenomenul poate fi controlat.
Pasul 2 poate fi sa ofere tuturor proprietarilor de catele o alternativa: sau le sterilizeaza (si vin cu dovada in acest sens), sau platesc o analiza ADN, ca dup-aia sa se poata face o analiza a puilor 'recoltati' de pe strada, sa se vada cine e de vina.
Solutii exista, dar tre' sa dispara marea masa a cainilor de pe strazi. Si sa se dea legea aia care atrage raspunderea penala la al doilea abandon. Sa stie lumea ca nu e de gluma, si ca niste caini abandonati pot fi urmariti pana la 'sursa'.


--------------------
Renault Grand Scenic 2008 - B.00.XXX
It is final proof of god's omnipotence that he needs not exist in order to save us.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BogdanF
post 31 Jan 2006, 10:07
Post #140


Membru


Group: Members
Posts: 100
Joined: 16 July 04
From: Bucuresti




Eu consider ca cei care o tin pe a lor una si buna cu maidanezii in sus si maidanezii in jos dau dovada de o gandire superficiala si ipocrizie. Pai hai sa plangem si dupa gainile sacrificate (arse de vii, sau alte metode barbare) datorita gripei aviare, hai sa plangem si dupa porcii sacrificati datorita epidemiilor de pesta porcina. Cu ce e mai prejos porcul din ferma care e omorat si mancat decat un caine de pe strada care musca batrani in baston, le sfasie gambele, sau care maltrateaza un copil. Am fost de nenumarate ori in padure si nu m-a muscat nici un animal. Este normal in capitala tarii sa se intample asa ceva? Ce sa ne mai facem noi, mari iubitori de animale. Iubim cainii de pe strazi si ne doare in ***a cand vedem un cersetor la colt.


--------------------
Ford Focus - ...
FOCUS 2007 1.6 TI-VCT FUN X
Fotografie de produs - www.orangefoto.ro
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lolek
post 31 Jan 2006, 10:18
Post #141


Ignorog


Group: Members
Posts: 93
Joined: 4 October 04




QUOTE(BogdanF @ 31 Jan 2006, 10:07)
Pai hai sa plangem si dupa gainile sacrificate (arse de vii, sau alte metode barbare) datorita gripei aviare, hai sa plangem si dupa porcii sacrificati datorita epidemiilor de pesta porcina.
*



Pai si de ce nu ne-am plange de gainile sacrificate in gripa aviara sau de porcii sacrificati de pesta? Ca pana la urma e vorba de diminuarea productiei, cresterea preturilor si pe alocuri facut foamea pentru oamenii care din asta traiau. Adica ce-o fi vesel in asta si de ce n-ar fi regretabil?

Asta una...

A doua: a compara cainii maidanezi cu cersetorii e o chestie cam ciudata. In vreme ce patrupezii n-au de ales decat sa fie asistati cumva (adoptie, dusi la nu stiu ce centre, etc), la mare parte din cersetori mai exista si versiunea "mars la munca" aplicabila in suficiente cazuri. Cum sa zic, asa cum pe undeva mai pe sus am spus ca daca exista reincarnare eu vreau sa fiu bou de Kobe, mai sunt si oameni care si-ar dori sa fie maidanezi (libertate, aer curat, gagici cat cuprinde). Problema e ca momentan sunt oameni si daca nu exista motive reale care i-ar determina sa solicite o vesnica asistenta, atunci directia munca - locuri sunt (ete ca n-am zis ecarisaj).


--------------------
Dacia Pobeda - B-**-***
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
miki
post 31 Jan 2006, 10:27
Post #142


#Hırsızlargibigeceniniçine


Group: Members
Posts: 1.003
Joined: 30 July 02
From: Bucuresti




QUOTE(Lolek @ 31 Jan 2006, 07:18)
Cum sa zic, asa cum pe undeva mai pe sus am spus ca daca exista reincarnare eu vreau sa fiu bou de Kobe, mai sunt si oameni care si-ar dori sa fie maidanezi (libertate, aer curat, gagici cat cuprinde).
*




Maa... Fii atent cu expresia asta... Ai zis-o a doua oara.... Chiar nu stii ce-i al aun BOU... ce anume-i lipseste????? radmasa.gif


--------------------
Renault Sedan 1.6 16V / Megane IV 1.33 TCE 2004 / 2019 - XX-B-XXX
#Hırsızlargibigeceniniçine

Funken Kurbelwelle
Uzun Araç!
Değer Așılırsa
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lolek
post 31 Jan 2006, 10:30
Post #143


Ignorog


Group: Members
Posts: 93
Joined: 4 October 04




QUOTE(miki @ 31 Jan 2006, 10:27)
Maa... Fii atent cu expresia asta... Ai zis-o a doua oara.... Chiar nu stii ce-i al aun BOU... ce anume-i lipseste????? radmasa.gif
*


mdeah...Mi-ai dat peste cap toate convingerile religioase. Taur sa fie smile.gif.

deci nu numai talamb nesimtit hranit cu bere si masat pe spate, vreau si exercitiul functiunii. Sa fiu din ala de prasila, mi-a scapat aspectul.

[end off-topic]

This post has been edited by Lolek: 31 Jan 2006, 10:32


--------------------
Dacia Pobeda - B-**-***
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ashu
post 31 Jan 2006, 10:35
Post #144


Membru erectil


Group: Members
Posts: 674
Joined: 10 December 02
From: Bucuresti




Am vazut aseara la stiri un interviu cu un nene de la National Geographics (era roman). Nu pot sa zic decat Doamne, mare ti-e gradina. Acest vajnic reprezentant al gandirii unineuronale a tinut-o dintr-o ineptie in alta. Ce zicea nenea asta: "paianjenii si scorpionii ne inteapa, ursul ne mananca, samd, ce facem noi, ne apucam sa omoram toate aceste vietati ca sa ne fie noua bine?". blink.gif Pai ba Pandele, aici vorbim de ORASE, locuri unde traiesc mari aglomerari de oameni, nu de codru frate cu romanul. Ce facem acuma, ne apucam sa aducem toate vietuitoarele padurii in orase, ca fac parte din natura? Hai sa facem Arca lu Noe din Magheru, ce pielea mea. Matale daca ai gandaci in bucatarie ce faci, le presari zilnic faramituri de paine pe jos sa aibe ce manca sau dai cu insecticid?
Ba, sunt facinat de cata prostie exista in lumea asta si ce argumente puerile se pot invoca atunci cand aperi o cauza gresita. Ala vorbea de parca paradisul oricarui om este ca in pozele din brosurile alea ale sectantilor, in care zici ca visul nostru de aur este sa iesim la picnic cu o pereche de lei si una de canguri.


--------------------
Pejo 206 2.0 HDi 2002 - -
Ramas bun, ne vedem pe alt forum!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ache2
post 31 Jan 2006, 10:42
Post #145


Membru autentic


Group: Members
Posts: 262
Joined: 9 October 03
From: Berceni, PH




bai, ma minunez de ce pot citi aici ! " singe, sa curga singe", "omoriti toti", "i-as omori cu mina mea", etc ! asta in conditiile in care aceste"masuri" ar trebui luate in numele civilizatiei !
pai ce are in comun CIVILIZATIA cu pornirile astea, dragi tovarsi ? cam nimic, va zic eu !
de-a lungul istorie am tot vazut ce poate iesi din pornirile astea, si n-as putea aminti ceva care sa-mi faca placere !
ca trebuie facut ceva, e clar ! da, probabil ca o sa trebuiasca sa se recurga in cele din urma la omorirea lor (nu-i mai spuneti euthanasiere, ca tot omorire e !) insa trebuie sa fie facute lucrurile in mod cit de cit rational, rationalitate care lipseste unei mari parti din discutia de aici !
eu zic ca exista solutii, ele trebuie doar aplicate pina la capat, consecvent si cit se poate de uman !
insa, cine sa le aplice !?


--------------------
FIAS / Baikal Clona BROWNING / IJ 18 MN calibru 12 / 223Rem - PH-07-LUD, PH-10-CJF
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maddan
post 31 Jan 2006, 11:00
Post #146


Speedy Gonzales


Group: Members
Posts: 795
Joined: 27 February 03
From: Bucuresti




@ashu - din mesajele tale nu inteleg altceva decat ce am spus. Daca ti se pare ca gresesc, imi pare rau dar nu imi poti inlatura parerea asta decat cu mare greutate.

@radian - ba s-au gandit destui cu sadism, you included. A mitralia cainii pe strada presupune exact contrariul eutanasierii, care inseamna moarte fara dureri. Ca sa nu mai spun ca este extrem de periculos pentru oameni sa tragi in caini pe strada.

@lolek - daca te-a muscat un caine, sau chiar daca ala este agresiv fata de tine, faci reclamatie la ecarisaj. Intr-o tara normala, ecarisajul vine, daca cainele este fara stapan in umfla, il duce intr-un adapost unde il deparaziteaza si il pastreaza cateva zile (durata variaza) in conditii umane, apoi il "adoarme". In Romania, ecarisajul nu vine, si atunci cand in sfarsit vine NU se duce sa ia cainele ala, ci umfla primii doi caini pe care ii vede, in 90% cazuri cei care nu au muscat/marait/latrat/agresat pe nimeni. Problema rezolvata? Nu cred.

Oricum trebuie inceput de undeva. Eu propun sa se inceapa, din cei 200.000 de caini, cu cei agresivi. Este usor, foarte usor sa vezi care sunt acestia. Cat despre mosii si babele care se opun, imi pare rau, dar' ce-are a face asta cu ceea ce discutam? Cel care a fost agresat decide care este cainele agresiv, nu locatarii. Politia ar trebui sa fie acolo la interventiile hingherilor si astfel lucrurile s-ar calma.
Daca voua vi se pare ca problema se va rezolva umfland pompieristic primii 2000 de catei grasi si cu zgardita de langa bloc, adica exact pe aia inofensivi, va inselati.

Pentru ca eu vorbesc de ceea ce se va intampla in mod real nu de utopii cu armata pe strazi si alte alea.

@radian - apropo de cainii dusi in provincie. Daca n-ai citit atent, eu ce sa-ti fac? Am dus catelusa aceea la cineva in curte, de la tara, om care avea nevoie de un caine in curte. "Caine la curte" iti suna cunoscut? Iti scriu pe litere daca vrei. Astfel un caine care nu-si avea locul pe strada in Bucuresti si-a gasit locul in curtea unui taran, care avea nevoie de un caine.

Sunt total impotriva celor care umfla doua dubite cu maidanezii de Bucuresti si ii debarca prin paduri sau la marginea satelor.

@BogdanF - daca nu exista nici o diferenta intre o gaina, un porc si un caine, te invit sa iti tai si sa mananci un caine. Te asigur ca unii asiatici (nu japonezii) il considera o delicatesa, deci nu vad de ce-ai avea greturi.
Da, s-ar putea ca fluxul de sentimente trimis prin ochii cainelui si inteligenta sa sa te faca sa eziti un pic, dar in definitiv un caine este doar o gaina proasta, delicioasa ca un porc, nu-i asa?

Eu unul repet ca strangerea, filtrarea si eutanasierea ar trebui facuta obligatoriu de zecile de asociatii de "protectie" a animalelor, combinata cu implementarea unui chip de care vorbea vv si cu reguli drastice pentru toti proprietarii de caini.
Si ca asta ar rezolva complet problema in 2 ani intr-un mod uman si civilizat.

Din pacate, statul are 15 hingheri si doua dube, iar asociatiile se ocupa cu deturnarea de fonduri sau cu castrarea si eliberarea din nou pe strazi a maidanezilor.

Cat despre Videanu, omu' asta n-a inteles nimic, dar absolut nimic din tot ceea ce se intampla.


ps.
Costurile calculate pentru scaparea in mod uman de catre maidanezi in 2 ani sunt estimate la 12milEuro.
Costurile calculate pentru strangerea tuturor copiiilor strazii si institutionalizarea lor sunt estimate la 100milEuro in urmatorii 10 ani.
UE-ul poate da oricand o parte din acesti bani, cu conditia sa existe proiecte clare pentru a rezolva aceste probleme.
Atat timp cat proiectele romanesti variaza de la castrarea cainilor si eliberarea lor din nou pe strazi si pana la mitralierea lor, e lesne de inteles de ce nu se va rezolva problema nici in 10 ani, daramite in 2...


--------------------
Renault Megane II 1.5 dci 100 CP Lux Privilege... 2006/7 - Bsiceva...
Mirror mirror on the wall, show me where the forums fall...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kukuruz
post 31 Jan 2006, 11:08
Post #147


Membru


Group: Members
Posts: 127
Joined: 4 June 04
From: Bucuresti




QUOTE(ache2 @ 31 Jan 2006, 11:42)
eu zic ca exista solutii, ele trebuie doar aplicate pina la capat, consecvent [...]
insa, cine sa le aplice !?

corect! iata cel mai recent exemplu:
acu patru saptamani, dupa revelion si omorarea a 2 oameni cu petarde, tot asa s-a emotionat massmedia si natiunea: trebuie facut ceva! este insuportabil! vrem masuri! au iesit oficialii la tribuna, da, asta este, cum de nu ne-am dat seama de gravitatea fenomenului pana acum, schimbam imediat legea, interzicem importul, luam masuri, etc, etc.

totul a tinut exact 3 zile, dupa care toata treaba s-a sleit. ne vom trezi iarasi in decembrie cu alte zeci de mii de tone de explozibil pentru distractia oligofrenilor importate bine mersi. si?


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radian
post 31 Jan 2006, 11:08
Post #148


gandeste pozitiv: nu spera si nu ai teama...


Group: Members
Posts: 1.273
Joined: 17 January 05
From: petrosani




QUOTE(cosmin_m @ 31 Jan 2006, 09:47)
... Uitata-te la radian, care mai are putin si raguseste tipand trebuie omorati toti, dar vine cu enormitati de genul "catelele nu pot fi castrate". Sterilizare, sau cum dumnezeu s-o chema operatia, pot fi ! Pei cat s-o fi gandit el la solutii alternative, si cat s-a gandit de ce s-a ajuns in atare situatie, si cat s-a gandit cum poate fi evitata pe viitor ? Neah... ii omoram pe toti da-i naibii. Si p-astia si pe cei ce vor urma. Amin. De ce ? Ca putem...

Evident, in afara de 2-3 persoane care au inteles, restul prin balarii.
*



Cam seamana a atac la persoana.

Stai relaxat ca mai am mult pana sa ragusesc.

In alta ordine de idei, catelele neavand in dotare "fudulii" => nu pot fi castrate. Este un rationament simplu. Din ce consta enormitatea?

Nu prea inteleg la ce alternativa te gandesti. Daca alternativa presupune sa traiesc in acelasi mediu cu caini maidanezi, nu multumesc. Poate sa-mi spuna orcine orice, cainele fara stapan pe langa care sunt obligat sa trec pe strada pentru mine ramane un pericol potential. Desi pe tine te lasa rece, sa stii ca nu am chinuit un animal in viata mea, nici macar cand am fost copil, dar in schimb am fost atacat de caini, nu odata. Mergeam linistit pe strada si o javra a venit dand din coada pana langa mine si apoi m-a inhatat de picior. Dar binenteles astea nu-s argumente...

In nici o tara cu apa calda nu se pune problema sa fie orasele pline de haite de caini fara stapan. Da-mi macar un singur exemplu da tara civilizata in care cainii maidanezi sunt tolerati pe strazi. Unul singur... O sa ajungem sa fim comparati cu India, ei cu vaca sfanta noi cu javra sfanta.

De ce s-a ajuns in aceasta situatie? Simplu, la fel ca in atatea alte multe domenii nu s-a facut nimic sau aproape nimic o lunga perioada de timp si situatia a scapat de sub control. Pentru numarul mare de caini de pe strada in primul rand de vina este natalitatea scapat de sub control. Abandonurile au un aport minim.

Ce se poate face de acum incolo? Exterminarea in masa a cainilor fara stapan, si apoi pentru cei (putini la numar) care vor aparea pe strazi din abandonuri se vor putea gasi si solutii alternative, de genul plasarii in centre speciale.

Daca mai ai si alte nelamuriri legate de cat si cum gandesc eu, iti stau la dispozite, dar daca intentionezi sa continui pe ton bascalios mai bine las-o moarta-n papusoi.

P.S. Maddan, nu statul are 15 hingheri si doua masini, ci primaria capitalei, sau de cine or fi apartinand. Chiar daca de la Bucuresti se da ora exacta, statul inseamna un pic mai mult.

This post has been edited by radian: 31 Jan 2006, 11:19


--------------------
dacia logan ambition 2005 - HD 06 LDM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maddan
post 31 Jan 2006, 11:17
Post #149


Speedy Gonzales


Group: Members
Posts: 795
Joined: 27 February 03
From: Bucuresti




QUOTE
In alta ordine de idei, catelele neavand in dotare "fudulii" => nu pot fi castrate. Este un rationament simplu. Din ce consta enormitatea?


radmasa.gif

Te pot cita la bula daciotului?
Ask a vet, e tot ce pot spune. Operatiunea se numeste la fel, chiar daca nu implica coițe... 04.gif


--------------------
Renault Megane II 1.5 dci 100 CP Lux Privilege... 2006/7 - Bsiceva...
Mirror mirror on the wall, show me where the forums fall...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radian
post 31 Jan 2006, 11:22
Post #150


gandeste pozitiv: nu spera si nu ai teama...


Group: Members
Posts: 1.273
Joined: 17 January 05
From: petrosani




QUOTE(maddan @ 31 Jan 2006, 11:17)
radmasa.gif

Te pot cita la bula daciotului?
Ask a vet, e tot ce pot spune. Operatiunea se numeste la fel, chiar daca nu implica coițe... 04.gif
*



Ai nevoie de aprobarea mea?


--------------------
dacia logan ambition 2005 - HD 06 LDM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
7 Pages « < 3 4 5 6 7 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th April 2024 - 00:43
Forum Renault