DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Buza rugina tambur

Petru1234
post 20 Sep 2023, 21:00
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 5
Joined: 25 August 22




Salut, acum cateva zile mi am reconditionat total frana spate din cauza cilindrilor de frana defecti si a franei de mana ineficiente. Tamburul din dreapta a iesit fara probleme si e in stare buna dar cel din stanga a iesit foarte greu iar la reasamblare am observat ca tamburul avea uzura in interior iar la exteriorul lui a ramas o buza de rugina care o sa ma impiedice si data viitoare cand umblu sa il scot usor. Am incercat sa cumpar tamburi noi dar nu am gasit cu rulment si am incercat si la dezmembari unde am gasit un tambur bun dar cu rulment diferit , loganul meu fiind varianta facelift cel de non facelift nu s-a potrivit, acesta avand rulmentul mai mic.
Ce pot sa fac? Se poate poliza buza din exterior daca tamburul s-a uzat?


--------------------
Dacia Logan 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sorin1983
post 20 Sep 2023, 21:37
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.587
Joined: 3 July 06
From: Bucuresti-Rahova




poti sa polizezi linistit cu o piatra in bormasina sau alta metoda.. acolo nu calca sabotul ca sa deranjeze la franare.


--------------------
Renault Megane1- -Sisteme electronice de securitate
"Pe zi ce trece, prostii fac progrese, devin si mai prosti!" C. Vadim Tudor
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Petru1234
post 20 Sep 2023, 22:19
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 5
Joined: 25 August 22




Mersi mult! Nu calca sabotul in zona aia dar dupa ce se auto regleaza sabotii o sa fie greu sa ii scot cum mi a fost si de data asta. O sa incerc cu piatra de polizat pe bormasina iar in cel mai rau caz o sa fac rost de o presa de rulmenti si o sa imi cumpar niste tamburi noi


--------------------
Dacia Logan 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Agrig
post 20 Sep 2023, 23:13
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.937
Joined: 13 February 04
From: Jimbolia/Timisoara mai rar.




Flex, flap cunoscut ca disc abraziv flexibil si luati gradul ala, la strung iasa mai bine insa in lipsa si flexul este perfect.
Alta data ca sa le scoateti usor trebuie sa dati mecanismul de autoajustare inapoi.
Cu rabdare se baga o surubelnita prin gaura de prezon si se invirte in sens invers rola dintata fata de cum o trage cirligul acela.
Totusi sa tineti cont ca aia se poate face cu pedala de frina apasata sau macar frina de mina trasa altfel arcul tamburului preseaza pe ei si nu il puteti roti acel surub.


--------------------
Renault Megane IV 1,33Tce 2021 Life
"Proștii se înmulțesc cînd cei înțelepți aleg să tacă"

Nelson Mandela
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 27th April 2024 - 21:04
Forum Renault