DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

47 Pages « < 2 3 4 5 6 > »  
Reply to this topicStart new topic

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Daewoo Matiz 0.8 Big Turbo, Because stock is for pussies.

bulan
post 1 Feb 2008, 23:05
Post #91


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.040
Joined: 20 March 06




QUOTE(router @ 1 Feb 2008, 08:58)
Una e sa-ti cumperi o masina pe care ti-o permiti gen Matiz si alta e sa faci din matiz MASINA  IDEALA  pentru tot romanul.
*


Avand in vedere ca noi suntem ROMANI si suntem intai de toate orgoliosi si dupa aia pragmatici nu are cum sa fie MATIZ masina ideala.Este o masina buna pentru cei care sunt oameni practici.


--------------------
a b c
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Alexu7
post 1 Feb 2008, 23:27
Post #92


zân


Group: Members
Posts: 1.695
Joined: 20 February 07
From: Europa




QUOTE(AmunDei @ 24 Jan 2008, 17:57)
Asa ca am pus cap la cap bugetul meu, bugetul mamei, iar ca o a treia parte am solicitat bunicii din partea mamei o parte din banii pe care ii avea ea stransi.



bre` si eu imi doresc sa am cat de curand o masina a mea, dar sa spargi pusculita bunicii pentru asta? alcoholic.gif




nono.gif


--------------------
DACIA POPnituita 1310 L 1998 - B6
incurajez efractia de bine in mintea omeneasca
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AmunDei
post 2 Feb 2008, 13:24
Post #93


Fără turbo viața e pustiu...


Group: Members
Posts: 1.985
Joined: 8 June 07
From: Cucuveieni Deal




Stai linistit ca nu s-a spart toata pusculita cool.gif

2 Feb 2008, 19:02:
Astazi mi-am montat cotiera la Matizos happy.gif Am dat 50 de ron pe ea, luata din praktiker ploiesti, si este neagra. Are un singur compartiment, destul de incapator zic eu. Am mers cativa km si in afara orasului si pot sa zic ca e destul de comfortabila. Principalul motiv pt care am luat-o, pe langa cel al comfortului la drum lung, ar fi pt ca actele le tin intr-un "portofel" sa zic asa de marimea unui caiet d-ala mic obisnuit, care are inclusa si o agenda. Si culmea e ca nu incapea in torpedeu ohmy.gif , si de fiecare data cand ma dadeam jos din masina trebuia sa iau respectiva chestie cu mine, ca inauntru n-aveam unde sa o las ca sa nu fie la vedere. Acuma sta foarte bine in compartimentul din cotiera, unde mai ramane si un pic de loc, daca o fi nevoie sa mai tin altceva.

Prinderea s-a facut in plasticul consolei de la frana de mana, cu cateva suruburi autofiletante, si se potriveste de minune, si nu incomodeaza nici la centura, nici la frana de mana, nici la reglajul scaunului. Si in spatele cotierei are si un suport retractabil de pahar, pt pasagerii din spate. Deh, asta fuse bonus la cutie. wink.gif Per total, sunt multumit. Poze nu i-am facut, ca era intuneric cand am ajuns acasa, si n-am blitz la telefon.

Ma gandesc pe viitor, ca o prima imbunatatire serioasa, prima optiune ar fi la sistemul de franare. Niste discuri mai bune pe fata, eventual si discuri pe spate. Cu cat merg mai mult cu ea cu atat mi se pare ca spatiul de franare creste, comparativ cu al loganului. Bani sa fie, ca timp se gaseste...


This post has been edited by AmunDei: 2 Feb 2008, 19:02


--------------------
Dacia Logan 1.0 TCe GPL 2020
Daewoo Matiz 0.8 Turbo - 140 HP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 2 Feb 2008, 19:04
Post #94


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




QUOTE(Merced @ 1 Feb 2008, 10:43)
Eu tot il astept pe argon sa ne zica de Spark-ul produs la Craiova.  icon_mrgreen.gif
*




zi-ne tu unde e facut..

QUOTE(AmunDei @ 2 Feb 2008, 13:24)
Ma gandesc pe viitor, ca o prima imbunatatire serioasa, prima optiune ar fi la sistemul de franare. Niste discuri mai bune pe fata, eventual si discuri pe spate.
*



buna gluma radmasa.gif


sau nu e gluma? ohmy.gif grav atunci..


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Merced
post 2 Feb 2008, 19:06
Post #95


No fear. No limit. No equal.


Group: Members
Posts: 8.230
Joined: 24 June 07




Sa spun sincer, habar n-am, dar nu la Craiova ca fabrica noastra din cate stiu eu a fost "sarita" de catre GM cand s-a achizitionat Daewoo. Tot prin vreo tara din fostul bloc sovietic presupun ca se face, dar mai inspre Vest.
O sa ne lamureasca cineva care stie despre ce e vorba. wink.gif


--------------------
Ford Ka 2012 1.2 benzina 69 cai Titanium
it's a kind of peace.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AmunDei
post 2 Feb 2008, 19:08
Post #96


Fără turbo viața e pustiu...


Group: Members
Posts: 1.985
Joined: 8 June 07
From: Cucuveieni Deal




QUOTE(argon @ 2 Feb 2008, 19:04)
buna gluma radmasa.gif
sau nu e gluma? ohmy.gif  grav atunci..
*



Masina franeaza destul de prost, asta e realitatea, deja m-am invatat sa stau la 15-20 de metri distanta fata de masina dinaintea mea.
De ce ar fi o gluma imbunatatirea sistemului de franare? unsure.gif


--------------------
Dacia Logan 1.0 TCe GPL 2020
Daewoo Matiz 0.8 Turbo - 140 HP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 2 Feb 2008, 19:12
Post #97


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




fa o verificare pe role la frane daca e chiar asa rau, acum fara gluma.. se rezolva pe garantie, o varianta e ca nu prinde spatele, repartitor blocat, etc..


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AmunDei
post 2 Feb 2008, 19:30
Post #98


Fără turbo viața e pustiu...


Group: Members
Posts: 1.985
Joined: 8 June 07
From: Cucuveieni Deal




Din ce am citit de pe forumul Daewoo, e sindromul "asa face toate". Foarte rau nu e, dar e sensibil mai slab ca la Loganul fara abs. Oricum, voi intreba la verificarea de o luna, ca sa fiu lamurit complet. Dar poate o parte din senzatia de franare proasta poate fi cauzata si de faptul ca frana incepi sa o simti abia la capatul pedalei, spre deosebire de Logan, la care e exact invers. Cert e ca voi intreba, ca sa fiu eu impacat cu situatia, eventual sa-i faca si un test. Oricum mersi de tip, desi ma gandisem si eu la variantele care mi le-ai expus.

Noroc!


--------------------
Dacia Logan 1.0 TCe GPL 2020
Daewoo Matiz 0.8 Turbo - 140 HP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 2 Feb 2008, 21:13
Post #99


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




Verificarea se face intre 1000 si 1500 de km, nu neaparat la o luna.
Cere sa ti se verifice franele. Daca ti se va spune "asa face toate", cere o verificare pe stand si cu raportul in mana fa sesizare la Craiova.
Si eu am sesizat o frana cam slaba la modelele euro 4 de acum, comparativ cu cel din 2002 pe care l-am avut.

This post has been edited by Laurentziu83: 2 Feb 2008, 21:13


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AmunDei
post 2 Feb 2008, 21:18
Post #100


Fără turbo viața e pustiu...


Group: Members
Posts: 1.985
Joined: 8 June 07
From: Cucuveieni Deal




Verificarea e la o luna sau 1000-1500 km (care survine prima). Eu dupa prima luna estimez ca o sa am cam 500 km. Oricum o sa intreb, sa vad ce zic baietii. Acuma intrebare: verificarea asta de o luna e gratuita, dar daca eu cer verificare frane la stand, o sa ma taxeze pt ea? Intreb, pt ca nu cred ca intra in lista lor.

This post has been edited by AmunDei: 2 Feb 2008, 21:19


--------------------
Dacia Logan 1.0 TCe GPL 2020
Daewoo Matiz 0.8 Turbo - 140 HP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bulan
post 3 Feb 2008, 11:18
Post #101


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.040
Joined: 20 March 06




Dragutule!Lasa masina in pace ca nu are nimic!Dupa cateva drumuri se vor pasui discurile/tamburii si frodourile(sau cum le-o zice)si vei avea frane cat prevad normele in vigoare.Te rog frumos sa recunosti ca topicul tau are succes pe forumurile reunite DACIA&RENO si comentariile sunt mai mult decat obiective.


--------------------
a b c
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
router
post 3 Feb 2008, 12:03
Post #102


Recalcitrant


Group: Members
Posts: 790
Joined: 13 January 06




QUOTE(AmunDei @ 2 Feb 2008, 14:24)


Ma gandesc pe viitor, ca o prima imbunatatire serioasa, prima optiune ar fi la sistemul de franare. Niste discuri mai bune pe fata, eventual si discuri pe spate. Cu cat merg mai mult cu ea cu atat mi se pare ca spatiul de franare creste, comparativ cu al loganului. Bani sa fie, ca timp se gaseste...
*




nu e gluma

dupa cum v-am spus eu conduc zilnic si loganul si matizul iar matizul franeaza mult mai prost decat loganul


--------------------
Fost Supernovist Actualmente fan Gillette Mach 3 2007 - B-81-XXX
Mi-am luat Dacie = Mi-am luat masina la noroc.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Amedeus
post 3 Feb 2008, 12:25
Post #103


Membru cu Logan


Group: Members
Posts: 1.907
Joined: 13 December 04
From: TM




Asta am spus si eu putin mai inainte, dar probabil lumea credea ca fac misto'.
Si nu e chestie de masina cu putini km. , ale noastre au zeci de mii de kilometri, deja.


--------------------
Renault Megane Sedan IV Tce 116 2019 Business
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AmunDei
post 3 Feb 2008, 19:03
Post #104


Fără turbo viața e pustiu...


Group: Members
Posts: 1.985
Joined: 8 June 07
From: Cucuveieni Deal




Azi am scos masina la plimbare! smile.gif

Am mers vreo 100 km, pe tot felul de drumuri: in localitate, afara, prin gropi, pe drum bun, pe drum drept, pe drum virajat, ba cu 20 la ora, ba cu 90 la ora, cu alte cuvinte un traseu divers. Si uite asa, dupa un drum mai lung, am inceput sa simt masina mai bine, lipsa de servodirectie nu ma mai deranjeaza deloc, m-am obisnuit si cu franele (o fi si de la placute nerodate, parca acuma franeaza o idee mai bine), ambreiajul in treapta I nu-mi mai face figuri deloc, deh...ma invat repede cu masina noua biggrin.gif Per total imi place din ce in ce mai mult, si neajunsurile uit repede de ele. Intr-un fel e bine ca nu-s pretentios cand e vorba de masini, ma multumesc cu ce am. Maine ma duc pe la RAR sa fac secretizarea cartii, si pe urma ma pun pe invatat, ca joi am examen happy.gif

A, si dupa astia 100 km, acul de la benzina n-a scazut prea mult. E bine si asa, inseamna ca i-am dat de cap cu turatiile biggrin.gif

This post has been edited by AmunDei: 3 Feb 2008, 19:05


--------------------
Dacia Logan 1.0 TCe GPL 2020
Daewoo Matiz 0.8 Turbo - 140 HP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
emilescu
post 3 Feb 2008, 19:40
Post #105


Membru incepator


Group: Members
Posts: 24
Joined: 24 June 05
From: Deva-HD




AmunDei:sa o stapinesti sanatos!
Ma bucur ca vad un om fericit
Eu am oteorie:cea mai buna masina e masina pe care o ai!!!
Nu te lua dupa fitosi,care niciodata nu o sa fie satisfacuti de masina pe care o au. icon_mrgreen.gif


--------------------
dacia logan logan 1.4mpi-laureate 2005 - HD-12-
Somnul previne imbatrinirea...Mai ales cel la volan!!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MIHAI8888
post 3 Feb 2008, 20:30
Post #106


Membru autentic


Group: Members
Posts: 392
Joined: 1 September 07




sa o stapanesti sanatos!
pe matiz am facut scoala de soferi
ambreiajul e enervant rau din cauza lui am ratat un examen
si motoru e bunicel dar nu ma-m putut obisnui cu el prefer capacitate cilindrica mai mare
intradevar amortizoarele de pe spate sunt slabute
ex; masina era noua in timpul scolii (l-am ajutat pe instructor sa shimbe placile rosii)
la al doilea ex avea 17k si deja se simteau (trancaneau)

This post has been edited by MIHAI8888: 3 Feb 2008, 22:46


--------------------
vw golf fost nova 1998 gti
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DiMaggio
post 3 Feb 2008, 22:13
Post #107


Membru autentic


Group: Members
Posts: 465
Joined: 8 November 05
From: Bucuresti




Salut!

Felicitari pentru achizitie!

Am avut si eu un Matiz pe mana, cateva luni, ca sa imi pot face treaba.

Sincer sa fiu am fost multumit de el, m-a dus peste tot si se descurca de minune pe zapada, pentru ca nu are decat 800 de kile.

E o masina extraordinara pentru un incepator (nu te supara , oricine e incepator pana la 50,000 km, condusi pe toate drumurile si pe toate conditiile atmosferice posibile)

Stiu inca ca esti destul de matur sa realizezi ca aceasta prima masina a ta e doar o trotineta pe roti, trotineta de altfel excelenta in oras, pe care o poti parca oriunde. (cred ca ai remarcat deja biggrin.gif)

Ai grija la curbe, poti pierde usor aderenta. Ai grija ca masina subvireaza, dar o sa ii inveti trucurile in cel mai scurt timp.

De asemenea cred ca masina ta nu are ABS, asa ca ai grija cand franezi. Daca e umed sau mai rau, inghetat, te duci sanie. Nu uita ca deocamdata nu ai Mercedes.

Nu iti recomand sa depasesti 120 Km cu masina. Masina e destul de instabila si orice adiere de vand o simti. Eu i-am dat 145 (viteza reala, GPS) doar din curiozitate sa vad cat prinde.

Ai grija la jante, eu am indoit doua. Insa se repara ieftin. Intr-un final iti reamintesc ca masina nu sta excelent la capitolul siguranta, asa ca e indicat sa conduci cu prudenta. (apropo, eu i-am pus un sticker cu FRAGIL pe spate)


Iti doresc cat mai multi km. fara evenimente neplacuta si sa te bucuri de Matiz!

Le: Si vezi ca acul ala de la benzina nu indica corect, faci cam 400 de km cu un plin.

This post has been edited by DiMaggio: 3 Feb 2008, 22:17


--------------------
Renault Megane RS 2012
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 3 Feb 2008, 22:39
Post #108


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




Eu am facut Galati-Bucuresti dus-intors cu un plin (2x239 km) si mi s-a aprins becul la benzina fix la intrarea in parcare, dar la dus am facut autostrada cu pedala la podea, la 140-150. Deci tine lejer 500 de km. Un membru de pe daewooclub a mers chiar 750 de km cu rezervorul plin ochi (Kosovo-Bucuresti).
Eu am un prieten care si-a cumparat Matiz E/AC LPG prin toamna, dar nu a avut permis in prima faza, asa ca masina i-am condus-o eu primii 3500 de km. Chiar si dupa acesti kilometri mi s-au parut cam slabe franele, comparativ cu vechiul meu Matiz din 2002.
La prima vizita la service, fa o sesizare SCRISA in legatura cu franele si cere o verificare a acestora pe stand, si, daca ti se va spune ca "asa face toate", trimite raportul intr-un mail la Craiova si cere explicatii.
Inca din primii kilometri am schimbat vitezele destul de sus, rezultatul e ca motorul urla mai putin in turatii mari, s-a obisnuit cu un mers putin mai forjat, adevarul e ca motoarele mici trebuie sa compenseze intr-un fel prin turatia mare, altfel spus, motoarele mici traiesc din turatie, vorba lui Tolin.
Cum deja eram obisnuit cu masina, ii stiam plusurile si minusurile si cum trebuie intretinuta, si, fiind si masina noua, am tinut mortis ca toate adaugirile si stilul de condus al masinii sa fie perfecte, am montat exact ce boxe se potriveau, rezultatul a fost un sunet comparabil cu cel de pe Clio, fara bazaituri sau lipsa bass-ului, apoi inchiderea centralizata+alarma montate cu grija, fara economisiri la izolir-band, reglat calumea senzorii, etc, husa de volan (a propos, o husa de volan de calitate compenseaza de minune lipsa servodirectiei) textila neagra, fara type-r pe ea (din pacate, cand cumperi accesorii la o masina, vanzatorii stramba din nas cand le spui: misto husele, fara kkt-ul ala de inscriptie n-aveti???), etc, etc, aplicand din ce am invatat eu pe 2 masini pana acum.
Matizul a fost prima mea masina, si m-a uimit atat prin fiabilitate (am schimbat un cablu de ambreiaj cat am avut-o si 2 valve de 10 lei bucata, restul au fost de la gropi), cat si prin costurile extrem de scazute de intretinere, Clio (ca si Loganul, de altfel), s-a dovedit mult mai scump la intretinere mai apoi, Matizul fiind prietenos cu bugetul meu de student caminist la Iasi, cu 20 de lei ma plimbam 100 de km prin oras in week-end pe atunci, chiar si o dacie berlina veche mi-ar fi halit mai multi bani, ca sa nu mai vorbim de piese. Pentru mine, mitul dacia "ieftin de intretinut" e busted de ani de zile.
Daca te va multumi masina asta macar jumatate din cat am fost eu multumit de a mea, atunci e perfect. De asta mai vreau inca una, pana cand voi avea nevoie de o masina mai mare, mai este.

This post has been edited by Laurentziu83: 3 Feb 2008, 22:41


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 4 Feb 2008, 08:18
Post #109


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




Si-a luat un coleg un Matiz SH sin 2004 cu 38000 km, si AC, 3500 Euro, de la o tipa, care era primul proprietar, si e foarte multumit, pretul de noua mi se pare mare. Plus ca umbla vorba ca se fac prost mai nou, si alea mai vechi sunt mai bune calitativ..personal am fost cu unul din 2002 cred, si unul din 2007, si primul era mai bine insonorizat , adica la 120 km/h te auzeai in el destul de bine, la al doilea, zgomotul la aceasi viteza era comparabil cu break-ul meu, de frane nu stiu, ca nu conduceam eu.


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bulan
post 16 Feb 2008, 17:37
Post #110


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.040
Joined: 20 March 06




QUOTE(AmunDei @ 3 Feb 2008, 19:03)
Azi am scos masina la plimbare!
*


Azi e 16 februarie si nu ai mai postat nimic.Gata entuziasmul?


--------------------
a b c
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AmunDei
post 16 Feb 2008, 18:32
Post #111


Fără turbo viața e pustiu...


Group: Members
Posts: 1.985
Joined: 8 June 07
From: Cucuveieni Deal




Terminai si eu cu sesiunea, alea alea, integralist happy.gif (dupa un an juma de poli)

Am venit aseara de la Bucuresti, si pe DN1 batea vantul asa tare incat la 70 la ora simteam ca decolez wacko.gif O dovada in plus este ca acul de la benzina se ducea in jos rau de tot, mane da se duceeeea, de zici ca nu-i adevarat! ohmy.gif

Nu mai zic, masinuta asta are o predispozitie la jeg, cred ca din cauza formei. Deci singurul loc prin care mai vad ceva in afara ei este parbrizul, dupa ce dau pe el cu juma de rezervor de lichid de spalat. Am noroi pana si pe plafon! Si toate astea dupa 3 drumuri pe DN1. Maine cred ca o spal, cu manuta mea, ca n-am bani de cheltuit la spalatorie. De fapt i-as spala eu doar geamurile, farurile si stopurile cool.gif, dar saptamana viitoare probabil o sa ma duc la verificare in service, si momentan arata de parca as fi venit de la razboi cu ea laugh.gif

Urmeaza sa-i fac si plinu iar, sa vad cat a halit. Estimez cam un 7 la suta (sper), cu mers in conditii vitrege (ploaie mereu, aseara viscol si vantu de rigoare) si cam 70% extraurban. Sa vedem ce o zice pompa. sleep.gif

This post has been edited by AmunDei: 16 Feb 2008, 18:33


--------------------
Dacia Logan 1.0 TCe GPL 2020
Daewoo Matiz 0.8 Turbo - 140 HP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bulan
post 16 Feb 2008, 19:00
Post #112


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.040
Joined: 20 March 06




"""Urmeaza sa-i fac si plinu iar, sa vad cat a halit. Estimez cam un 7 la suta (sper), cu mers in conditii vitrege (ploaie mereu, aseara viscol si vantu de rigoare) si cam 70% extraurban. Sa vedem ce o zice pompa."""
Pai daca demonul alb consuma 7% inseamna ca eu m-am ars cu "bebelusul"DOLOFAN.Dar poate consuma tot 7% ca sunt albe amandoua! unsure.gif


--------------------
a b c
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AmunDei
post 16 Feb 2008, 19:16
Post #113


Fără turbo viața e pustiu...


Group: Members
Posts: 1.985
Joined: 8 June 07
From: Cucuveieni Deal




Adica? Mult, putin? smile.gif Eu estimez, si la ce conditii de drum am prins + rodaj, daca iese la calcul atata nu mi s-ar parea foarte mult. Abia are 500 km masina.


--------------------
Dacia Logan 1.0 TCe GPL 2020
Daewoo Matiz 0.8 Turbo - 140 HP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
router
post 16 Feb 2008, 23:29
Post #114


Recalcitrant


Group: Members
Posts: 790
Joined: 13 January 06




Matizul meu consuma 9.5% in oras radmasa.gif

zici ca am hummer


--------------------
Fost Supernovist Actualmente fan Gillette Mach 3 2007 - B-81-XXX
Mi-am luat Dacie = Mi-am luat masina la noroc.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AmunDei
post 24 Feb 2008, 18:18
Post #115


Fără turbo viața e pustiu...


Group: Members
Posts: 1.985
Joined: 8 June 07
From: Cucuveieni Deal




Salutare!

Sa mai fac si eu un update p-aici, sa nu se supere masina ca n-am vorbit despre ea biggrin.gif

Azi facui plinul la micul demon si cu ocazia asta vazui si eu cat a consumat de la ultima alimentare.
Conditii: - 75% extraurban, 25% urban (aproximativ);
- trafic mediu;
- conditii meteo diverse, dar proaste. Cu alte cuvinte doar ploi, ninsori, vanturi etc... bleah unsure.gif
- Km facuti de la ultimul plin (pana la primul click): 376; litri alimentati astazi: 24.5 (tot pana la primul click);
- ultim factor: masina in rodaj;

Regula de 3 simpla imi arata o valoare de 6.5 L/100 km. N-o fi foarte exact, dar suficient cat pt o parere. Asa ca dupa calculul asta, ma declar multumit de consum, care cu siguranta va mai scadea pe viitor.

In rest, nici o problema cu masina, si sa speram ca nici nu vor fi.

Noroc!

P.S: Ca o ultima mentiune, nu i-am dat mai mult de 100 Km/h cool.gif



--------------------
Dacia Logan 1.0 TCe GPL 2020
Daewoo Matiz 0.8 Turbo - 140 HP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 24 Feb 2008, 18:36
Post #116


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




Asta e consum de motor de 1,6, adica dublu blush.gif sa vezi la vara cand dai drumul la AC..

Am un prieten cu un Lupo 1 l benzina, si atata se oftica ca-i consuma 10 % in oras, adica, cat o Dacie, ca el si-a luat masina aia sa consume putin biggrin.gif cam asa e si cu Matizul, dar la tine nu consumul redus cred ca a fost criteriul de achizite.


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AmunDei
post 24 Feb 2008, 18:52
Post #117


Fără turbo viața e pustiu...


Group: Members
Posts: 1.985
Joined: 8 June 07
From: Cucuveieni Deal




Intr-adevar, nu consumul a fost criteriul de achizitie, ci pretul. Oricum stiam despre Matiz ce-i poate pielea in legatura cu benzina halita in oras. Dar in cazul meu o sa-l folosesc exclusiv pt deplasari extraurbane, iar procentul ala de 75% va creste cu siguranta. In bucuresti n-o sa merg cu el, ca nu-s nebun, ajung mai repede cu metroul biggrin.gif, iar pt cand sunt in ploiesti, pt mers in oras am la dispozitie Loganul. In concluzie, se pare ca sunt intr-o conjunctura favorabila, si nu o sa dau chiar asa de multi bani pe combustibil biggrin.gif


--------------------
Dacia Logan 1.0 TCe GPL 2020
Daewoo Matiz 0.8 Turbo - 140 HP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BZN
post 24 Feb 2008, 19:02
Post #118


Itan convins


Group: Members
Posts: 3.590
Joined: 29 January 08
From: Rucar / Bucuresti




Si eu zic ca este cam mult, mai ales daca nu ai trecut de 100km/h...Si nici incarcat nu cred ca a fost smile.gif ,oricum conteaza mai mult fiabilitatea, nu cei 4-5 ron /100 km in plus.


--------------------
Tico 0,796 6v, 1998 /Logan 1,598 16v, 2009 . - AGXXMAV / AGXXVAB
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AmunDei
post 24 Feb 2008, 19:08
Post #119


Fără turbo viața e pustiu...


Group: Members
Posts: 1.985
Joined: 8 June 07
From: Cucuveieni Deal




Bine, eu am zis ca sunt multumit de consum, dar privind doar prin prisma Matizului si al povestilor altora despre consumuri de valori fantastice smile.gif Evident ca in comparatie cu alte masini, mananca destul de mult. Deh, probleme sa n-aiba, ca eu sunt multumit, intr-adevar nu conteaza 4-5 ron la suta de kilometri in plus.


--------------------
Dacia Logan 1.0 TCe GPL 2020
Daewoo Matiz 0.8 Turbo - 140 HP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Merced
post 24 Feb 2008, 22:34
Post #120


No fear. No limit. No equal.


Group: Members
Posts: 8.230
Joined: 24 June 07




Eu zic sa mai astepti pana faci kilometri mai multi cu el pana sa-i faci consumul. Cielo-ul de Coreea alor mei a inceput sa intre in normal dupa 15.000km. Nu stiu ce motoare fac astia de la Daewoo, dar se "lasa" destul de greu.
Consumul mi se pare foarte mare, din moment ce atat scot cu Dacia in conditii similare. Si merge pe 30 de ani. Dar o sa scada cu timpul zic eu...


--------------------
Ford Ka 2012 1.2 benzina 69 cai Titanium
it's a kind of peace.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
47 Pages « < 2 3 4 5 6 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th April 2024 - 22:17
Forum Renault