DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> frane pe fata, roata incinsa, problema?

nikuniku
post 2 Jun 2013, 20:03
Post #31


Nu ne tragem din maimuță,dar ne îndreptăm cu pași repe


Group: Members
Posts: 2.862
Joined: 14 January 11
From: bucuresti




e bina sa ramana doar la stadiu de<parere>si sa nu o pui in practica pe propria ta masina,ca distrugi discurile si placutele si sa-ti spun de ce
pistonasu trebuia sa intre/culiseze usor si constant in etrier,pentru a fi bagat/tras in etrier acel milimetru,care te supara pe tine,tocmai pentru a lasa placutele de frana sa se departeze de disc,sa nu se incalzeasca/uzeze discu si placutele,plus ca masina va merge infranata
pistonasu este tras in etrier de lichidu de frana,in momentu cand iei picioru de pe frana pedaua se ridica si pompa de trana<trage>lichidu pe care la<bagat> in etrier cu cateva secunde mai devreme,asa trebuie sa functioneze,daca pedaua tine <jos>rezolvarea vine de la sabotii de spate din cauza distantei prea mari intre saboti si tambur


--------------------
opel zafira f75 1.6-16valve
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dorelus
post 15 Jun 2013, 16:04
Post #32


Membru


Group: Members
Posts: 181
Joined: 26 December 08




Eu nu sunt de acord. Pistonasul este adus de garnitura din inauntru inapoi, nu vad de ce lichidul s-ar trage inapoi si implicit pistonasul.
Eu singur mi-am curatat etrierii, am verificat cu etrierul afara apasand pedala, pistonasul revine dupa fiecare apasare si nu cred ca lichidul se retrage singur, fara sa fie adus inapoi de ceva. Iar acel ceva este, dupa parerea mea , garnitura din interior.
Franele mele functioneaza bine, nu infraneaza deloc dupa ce am scos pasta aia din etrieri.
Pistonasele din pompa au supape unisens, care da voie lichidului sa intre in pompa inapoi, cum sa aduca pompa lichidul ca supapele doar tin la apasare numai...
E doar o parere, am sa mai intreb si eu, nu va suparati.
Va urez km multi, fara probleme, si daca se poate spre mare...

This post has been edited by dorelus: 15 Jun 2013, 16:08


--------------------
dacia solenza 1,9 d 2003 - is04yyl
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CiufuMadalin
post 13 Jul 2013, 16:25
Post #33


Membru incepator


Group: Members
Posts: 62
Joined: 1 December 11




Salut, am si eu o problema cu a mea, nu imi tine frana "cum trebuie" daca apas frana mai puternic imi tine prea mult spatele, adica daca apas frana tare ingheata spatele prima data (se duce taras) si pe urma daca mai apas cam 5milimetri imi tine si fata, ma deranjeaza de vreo 1 an, pe timpul asta nu este prea deranjant, dar iarna pe zapada daca pun frana ma fac titirez, are cineva vreo idee?

This post has been edited by CiufuMadalin: 13 Jul 2013, 16:26


--------------------
Dacia Solenza 2003 - IF 09 ULY
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
corbex
post 13 Jul 2013, 17:55
Post #34


Desi nu pare, ma plimb cu Dacia


Group: Members
Posts: 8.198
Joined: 11 July 06
From: bucuresti




Cureti etrierii si reglezi repartitorul . Nu tu, un mecanic care se pricepe. Si mai si schimbi lichidul de frina. Nu e vin, nu devine mai bun pe masura ce se invecheste.


--------------------
dacia solenza 2005, cheala
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CiufuMadalin
post 13 Jul 2013, 22:12
Post #35


Membru incepator


Group: Members
Posts: 62
Joined: 1 December 11




Pana acum am pus, pompa frana noua, repartitor frana nou, etriere curatate spalate schimbat, garnituri etriere schimbat lichid de frana, a mai ramas reglatul repartitorului, dar poate ma ajuta cineva care stie cum se da sa tina mai mult pe fata decat pe spate biggrin.gif

This post has been edited by CiufuMadalin: 13 Jul 2013, 22:13


--------------------
Dacia Solenza 2003 - IF 09 ULY
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gabi_g
post 15 Jul 2013, 08:31
Post #36


Membru autentic


Group: Members
Posts: 286
Joined: 21 November 05
From: Targoviste




La parghia limitatorului de franare ai 2 tije care se infileteaza una in cealalta si o piulita de blocare. Desurubezi piulita apoi daca desurubezi tija exterioara fata de cea interioara cresti presiunea pe puntea spate, daca o insurubezi scazi presiunea pe puntea spate.


--------------------
Dacia Solenza Scala 2003 - B-20-PFU
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
corbex
post 15 Jul 2013, 09:32
Post #37


Desi nu pare, ma plimb cu Dacia


Group: Members
Posts: 8.198
Joined: 11 July 06
From: bucuresti




Ca sa nu patesti vreo minune si sa-ti fuga spatele in vreo curba, fa reglajul repartitorului pe standul de frinare.


--------------------
dacia solenza 2005, cheala
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CiufuMadalin
post 17 Jul 2013, 14:52
Post #38


Membru incepator


Group: Members
Posts: 62
Joined: 1 December 11




multumesc gabi, exact asta vroiam sa stiu, nu stiam exact ce se intampa cand desfaci si ce se intampla cand insurubezi, multumesc, intru sa va spun daca rezolv


--------------------
Dacia Solenza 2003 - IF 09 ULY
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
i96nds
post 17 Jul 2013, 21:41
Post #39


Stefan


Group: Moderatori
Posts: 2.707
Joined: 16 May 03
From: Bucuresti




Nici macar la service-urile spalate din reteaua DACIA nu am vazut sa regleze repartitorul asa cum scrie in carte. Cred ca trebuie niste SDV_uri pe care putini stiu sa le foloseasca...


--------------------
Dacia SLZ Scala 1.4/2003 - B-77-XXX
Stefan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gabi_g
post 19 Jul 2013, 08:22
Post #40


Membru autentic


Group: Members
Posts: 286
Joined: 21 November 05
From: Targoviste




Ca SDV-uri trebuie un adaptor care se infileteaza in locul surubului de purjare la unul din cilindri spate si un manometru de 200 bar, se apasa frana si trebuie sa se obtina 28-30 bari conform manualului.


--------------------
Dacia Solenza Scala 2003 - B-20-PFU
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CiufuMadalin
post 19 Jul 2013, 21:29
Post #41


Membru incepator


Group: Members
Posts: 62
Joined: 1 December 11




multumesc gabi, am rezolvat problema, am dat o tura, am facut proba de frana si sunt foarte multumit de cum a iesit, acum am sesizat alta problema, trebuie sa apas frana foarte tare ca sa "inghete" rotile, foarte tare ma refer ca cam mers pe alte solenze si la a mea trebuie sa apas cam cu 50% cu mai multa forta decat la altele, ca si cum nu mar ajuta destul servofrana, ajuta dar nu destul, tin sa precizez ca am mers si cu o dacia1310 si se apasa mai usor decat la mine unsure.gif


--------------------
Dacia Solenza 2003 - IF 09 ULY
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gabi_g
post 21 Jul 2013, 12:11
Post #42


Membru autentic


Group: Members
Posts: 286
Joined: 21 November 05
From: Targoviste




Vezi sa nu ai aer in instalatia de frana. Daca nu ai aer, reglezi tija servofranei, cea care impinge pistoanele pompei centrale, probabil inceputul de cursa este mort. Adica trebuie sa apropii tija servofranei de pistonul pompei, dar atentie nu prea mult ca dupa aia o sa mergi cu pompa sub presiune. Reglezi cu un subler.

This post has been edited by gabi_g: 21 Jul 2013, 12:16


--------------------
Dacia Solenza Scala 2003 - B-20-PFU
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CiufuMadalin
post 24 Jul 2013, 20:47
Post #43


Membru incepator


Group: Members
Posts: 62
Joined: 1 December 11




reglajul asta se face cumva din tija care iese din servofrana si intra in pompa de frana?surubeleul ala care este in capatul tijei?


--------------------
Dacia Solenza 2003 - IF 09 ULY
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gabi_g
post 25 Jul 2013, 07:14
Post #44


Membru autentic


Group: Members
Posts: 286
Joined: 21 November 05
From: Targoviste




Da, acolo.


--------------------
Dacia Solenza Scala 2003 - B-20-PFU
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CiufuMadalin
post 27 Jul 2013, 18:02
Post #45


Membru incepator


Group: Members
Posts: 62
Joined: 1 December 11




am desfacut cateva filete si este putin mai bine, deci daca vreau sa fie foarte bine trebuie sa cumpar o servofrana , multumesc a scapat.gif

This post has been edited by CiufuMadalin: 27 Jul 2013, 19:24


--------------------
Dacia Solenza 2003 - IF 09 ULY
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cosstti
post 28 Jul 2013, 08:59
Post #46


Membru autentic


Group: Members
Posts: 487
Joined: 26 April 11




A scchimbat cineva membrana de la servofrana?
Exista de cumparat sau trebuie luata sevofrana cu totul?


--------------------
dacia sandero stepway 1.6, 8V, 62Kw. 2o11 - is xx xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tavy84
post 28 Jul 2013, 09:35
Post #47


Membru autentic


Group: Members
Posts: 235
Joined: 5 February 10
From: Bucuresti




Salutare, am si eu o intrebare pentru cei care s-au mai lovit de problema asta, la mine frana inca de cand am luat masina incepe sa tina abia la jumatatea cursei de la pedala, am mai mers si pe alte Solenze, si tinea frana foarte sus la pedala, trebuia doar piscata un pic pedala si tinea bine. Nu imi trage stg, dr cand franez, se duce drept, rotile fata imi ingheata primele apoi cele din spate, cel putin cand masina este goala, insa este enervant ca trebuie sa ma duc cu pedala aproape de podea ca sa imi inghete. Frana de mana tine perfect, verificata la stand, aia ma salveaza pe timp de iarna coroborata cu frana de motor. Am schimbat lichidul de frana, curatat etrieri, schimbat pistonase, garnituri, aerisire insa doar la nivelul rotilor, aerisirea la pompa nu am facut-o, asta sa fie cauza ca imi tine pedala mai jos?.


--------------------
Dacia Solenza Clima 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
neacsugabrie
post 28 Jul 2013, 12:03
Post #48


Membru autentic


Group: Members
Posts: 488
Joined: 4 September 11




@ Cosstti...se poate schimba membrana,dar nu-i chiar asa usor de demontat.
Cred ca se gaseste la set reparatie.stiu ca pentru berlina se gasea.
@ Tavi84,citeste un pic mai sus..mesajele 42-45.


--------------------
dacia solenza 2003/scala
Daca ai ambitie poti muta muntii din loc,
daca ai cap ii lasi acolo ca nu te deranjeaza.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CiufuMadalin
post 28 Jul 2013, 17:05
Post #49


Membru incepator


Group: Members
Posts: 62
Joined: 1 December 11




revin, e normal ca?: am slabit putin frana de mana ca tinea la 4-5 clicuri si am desfacuto pana la 7-8 clicuri, sa imi dauneze franei? adica inainte imi tinea frana la 1.5-2 cm de apasare, acum dupa frana de mana slabita imi tine undeva pe la 3 sferturi de apasare pe peda... daca vi se pare prea banala nu imi raspundeti oops.gif si ca sa scap si eu de problema asta care ma sacaie de 2 ani, cunoasteti vre-un service sau mecanic (sa scap mai ieftin) prin bucuresti care imi poate rezolva franele, sa fiu multumit de ele, pe unde am fost mi sa raspuns "e dacie" "Daca Ai Cap I-ati Alta" am inteles ca e dacie, stiu ca e dacie, nu vreau sa franaze ca mertanul-ul, dar stiu ce ii poate pielea, vreau pe cineva care nu incepe de la idea "E Dacie"

This post has been edited by CiufuMadalin: 28 Jul 2013, 17:43


--------------------
Dacia Solenza 2003 - IF 09 ULY
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CiufuMadalin
post 12 Aug 2013, 08:19
Post #50


Membru incepator


Group: Members
Posts: 62
Joined: 1 December 11




Problema persista


--------------------
Dacia Solenza 2003 - IF 09 ULY
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan_cristian
post 2 Feb 2015, 07:38
Post #51


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 2 February 15




Salut!
Am si eu aceiasi problema cu frana. Se incinge roata dreapta fata si merge foarte infranata masina. Abia reusesc sa schim in treapta a treia. Am fost la service si mecanicul a desfacut etrierul, a scos garnitura si pe rand un alt mecanic dadea la pedala iar el impingea inapoi pistonul. Au facut asta de cateva ori si a mers o saptamana dupa care problema a revenit.
Mi-a spus ca daca mai face asa sa schimb futunul de la etrier, dar nu inteleg ce legatura are.
Ma puteti ajuta cu un sfat?


--------------------
Dacia Solenza 2004 Confort - B36TPW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tavy84
post 2 Feb 2015, 08:57
Post #52


Membru autentic


Group: Members
Posts: 235
Joined: 5 February 10
From: Bucuresti




Salut, eu zic sa inlocuiesti garnitura de la etrier, daca mai face asa, schimba si pistonasul. Garnitura daca nu e pusa bine iti blocheaza pistonasul, lafel daca ai pistonasul cu mici pete de rugina pe el acelasi fenomen se poate intampla. In prealabil poti face o aerisire a sistemului de frana, nu doar la roata, la toate 4 + pompa si e imposibil sa mai ai probleme dupa toate astea.


--------------------
Dacia Solenza Clima 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan_cristian
post 2 Feb 2015, 09:10
Post #53


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 2 February 15




Am inteles. o sa ma apuc de ea in parcare. Unde e pozitionata pompa de frana exact? Se poate ajunge pe deasupra la ea sau trebuie sa urc masina pe cric? Nu sunt atat de priceput dar invat usor usor biggrin.gif.
Multumec pentru ajutor. A si furtunul ala de la etrier nu are nici o treaba dupa cum spunea mecanicul ,nu?


--------------------
Dacia Solenza 2004 Confort - B36TPW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gabi_g
post 2 Feb 2015, 12:02
Post #54


Membru autentic


Group: Members
Posts: 286
Joined: 21 November 05
From: Targoviste




Pompa de frana este langa baterie, nu trebuie sa o ridici pe cric. Poate o fi infundat racordul de frana, il desfaci si bagi aer comprimat, posibil sa trebuiasca sa schimbi pistonasul din etrier si garniturile.


--------------------
Dacia Solenza Scala 2003 - B-20-PFU
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Danut 88
post 2 Feb 2015, 12:04
Post #55


Membru autentic


Group: Members
Posts: 686
Joined: 26 February 11
From: Popesti-Leordeni




Eu zic sa inlocuiesti si furtunul de la etrier, poate din cauza imbatranirii sa se fi deformat pe dinautru si sa nu dea voie sa scada presiunea din etrier. Am patit si eu dar la dacia 1310 acum cativa ani. Ai grija sa nu rupi aerisitoarele de etrieri sau cilindrii pe spate. Spor.


--------------------
Dacia Logan /exSolenza /ex1310 2007 /2003 Scala/1999 L - IF __ PTR/IF 05 SYZ/
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maru
post 2 Feb 2015, 20:19
Post #56


Rromania..da leand uof cios


Group: Members
Posts: 672
Joined: 1 September 13




si eu am avut probleme cu un racord de frana (era deformat pe interior) si nu ajungea suficienta presiune la etrier
verifica:
-pistonasul daca, culiseaza bine
-daca atunci cand deschizi aerisitorul iese cu presiune lichid
-placutele si discurile sa fie cat mai putin uzate (sa nu iasa pistonasul prea mult si sa se incline putin)


--------------------
Dacia 1310 Break 2003
Zambeste, maine poate fi mai rau !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
velceani
post 3 Feb 2015, 08:40
Post #57


Membru autentic


Group: Members
Posts: 953
Joined: 29 May 09
From: C de Arges




am patit la fel, pe fata dreapta, nu stou ce are, de cand am luat masina, imi toceste mai mult placuta de pe interior si la schimbarea de discuri si placute imi bloca roata si nu mai revenea complet.
La verificare am descoperit foarte multa pilitura de placute si garnitura etrierului efectiv topita si lipita placuta de ea si etrier.
Am schimbat placuta si garnitura si si-a revenit.
Oricum, nu stiu unde e problema, pentru ca toceste mai mult pe interior discul si placutele..
Nu ma tin mai mult de 10k km un rand de placute... sa nu imi spuneti ca folosesc prea mult frana... chiar incerc sa le menajez, folosind frana de motor pana la limita...

Sfaturi?

This post has been edited by velceani: 3 Feb 2015, 08:45


--------------------
Dacia Logan 2 Sl plus 1.2 16v 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maru
post 3 Feb 2015, 09:50
Post #58


Rromania..da leand uof cios


Group: Members
Posts: 672
Joined: 1 September 13




cam putini km cu un set de placute..
nu stiu cat de prudent/economic circuli si cat menajezi frana de serviciu prin folosirea franei de motor dar trebuia sa te tina cam 15-18k
daca este o problema tehnica (sa agate la invartire) trebuie sa o rezolvi ca sa eviti uzura prematura a discurilor si placutelor dar si consumul suplimentar de combustibil
de aceea trebuie sa`i faci un mic control :
-desfaci etrierele si le cureti bine cu o perie de sarma acolo unde vin penele si pe partea opusa la imbinarea cu clestele
-dai jos pistonasele si le verific/cureti de eventuale pete
-aplici un strat subtire de vaselina pe pene si pe marginile clestelui unde se imbina cu etrierul
-verifici sa ai presiune la desfacerea aerisitorului
-verifica tija de la servofrana sa nu atace pistonasul pompei (pui putina vaselina pe capatul surubului servofranei si pui pompa pe pozitie apoi o dai la o parte si te uiti daca a atins pistonasul) -poti face operatia asta fara a demonta conductele


--------------------
Dacia 1310 Break 2003
Zambeste, maine poate fi mai rau !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages < 1 2
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 27th May 2024 - 11:25
Forum Renault