DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

518 Pages « < 328 329 330 331 332 > »  
Closed TopicStart new topic

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Impreza WRX SW 2002, ...si Ignis Sport 2004

Filip
post 20 Jun 2021, 18:41
Post #9871


Forumist


Group: Members
Posts: 2.905
Joined: 23 July 09




Aveti dreptate toti (nu fac misto, chiar asa e, cu mentiunea ca si compresorul de frigider are ulei in el, ulei plimbat de freon, la fel si la split). Si frigiderul are pe circuitul lui un filtru de freon (mai mic) - toate filtrele astea au rolul sa preia umiditatea din freon - si au bobite de silicagel in ele.

Legat de unde puteti lua R134A - eu mi-am luat o butelie mica cu 900 grame (suficient pt o incarcare completa, de regula capacitatea e undeva la 6-700 grame, la o masina cum e Laguna mea). Mi-am luat butelia cu 185 lei de la total-shop.ro, au magazin fizic pe Soseaua Giurgiului Nr. 37 sector 4. Dar, nu sunt singurii, mai sunt in bucuresti magazine specializate pe articole de frigotehnie, unde tot asa poti sa cumperi butelii cu freon. Mai sunt... si pe OLX, dar pe OLX cumperi... freon care nu se mai gaseste gen R22, si nu prea poti sa stii daca chiar e ce trebuie, arata un pic fara marcaje buteliile. Eu am luat si de pe OLX acu vreo 7-8 ani o butelie de R22 si a fost ce trebuie, dar de regula e bine sa cumperi de la magazine de profil cum e cel mentionat de mine.
Edit: @psychoo acum vad ca esti din Timisoara. Ar trebui sa poti primi prin curier fara probleme butelii cu freon. Sau poate au si prin TM vreun magazin, cine stie.

Pentru TM cauta o firma gen ca asta din poza 2. Apropo, multe din firmele astea nu vand la persoane fizice, ajuta daca aveti o firma ceva. Eu ma descurc... daca nu pot sa iau ca pf iau pe firma cuiva.

Apropo, daca vrei sa iti bagi singur freon ai nevoie si de: pompa de vid (cea mai ieftina e vreo 300 lei), baterie de manometre freon cu ceas pt joasa si inalta presiune), 3 furtune de freon, 2 cuple rapide pentru conectat furtunele la instalatia masinii, si un robinet pt butelia de R134a. Ajungi pe la 1000 de lei cu toate astea.
EDIT: iar trebuie sa completez cu ceva info: daca ai freon si trebuie doar completat - nu mai trebuie pompa de vid, pompa de vid creeaza vid pe tevile goale, ca sa poti incarca cu freon proaspat fara a contamina acel freon proaspat cu aerul de pe tevi - presupunem ca daca s-a golit complet instalatia - cazul meu, e contaminat circuitul de freon cu aer. Ideal, cum a spus doctorul, in cazul unei instalatii in care mai e ceva freon, se recupereaza cu un aparat special - nu se goleste circuitul in atmosfera pt ca e agent poluant - cream gauri in stratul de ozon. Problema e ca un aparat de recuperat freonul e cam 2700 lei cel mai ieftin pe care l-am gasit. Poate o sa imi iau, nush. Si ai nevoie si de butelie goala in care sa recuperezi efectiv acel freon. Aparatul de recuperat freon iti si filtreaza umiditatea din freon, are filtru built in - si ala se schimba dupa un anumit interval de recuperari. Sunt mai multe chestii, si am scris ca un amator, si pe masura ce imi vin in minte detaliile astea tot vin si editez post-ul asta. Scuze @Muttley. smile.gif Sincer, daca vrei o treaba facuta cum trebuie iesi mai ieftin la SERVICE. Dar sa fie SERVICE nu magarie. That`s it! I said it. Pentru anumite operatiuni e mai ieftin sa mergi la service. Sa iti faci clima cum trebe pe masina e o operatiune ideal facuta la service. Do it yourself - e posibil, daar ai nevoie de echipamente si un pic de know how - asta e usor de dobandit ca avem internet. Dar sculele costa ceva. Pana la urma si pentru do it yourself - cea mai buna varianta e acel robot care le face pe toate - videaza, umple cu freon si ulei, are cantar electronic integrat, recupereaza freon etc. Dar pleaca de la 2000 euro in sus. Cu scule asa cumparate pe bucati, si lucrat mai rudimentar, ca sa poti face tot ceea ce poate sa faca un aparat din ala, tot sari de 1000 euro. Pana la urma... nush... fiecare cum considera.
Si procedura e cam in felul asta. https://www.youtube.com/watch?v=Pdq8JAlct6s

Si uitasem, la fel ca in clip aveti nevoie de un cantar electronic, merge si din ala de bucatarie, sa cantariti butelia ca sa bagati freon atat cat trebuie. Daca trebuie doar completat, trebuie urmarita presiunea in mers pe manometre - trebuie cunoscute presiunile ideale in cazul asta, si in functie de turatia compresorului.

Ideal e sa ai un robot din ala ca la service care iti face automat toate operatiunile astea dar e 2000 euro un din ala, in caz ca iei ceva mai ietinache. Ce o sa fac eu - metoda din clip - e mai rudimentar, dar lucrat cu atentie, nu ar trebui sa am probleme.

This post has been edited by Filip: 20 Jun 2021, 23:31


Attached thumbnail(s)
R134a.JPG ( Size: 21.61k ) Number of downloads: 219
poza_2.JPG ( Size: 47.51k ) Number of downloads: 209


--------------------
Renault Laguna 1 1.6 16v, Nubira 1.6 16v, Astra G 1.4 16v 1998 ,1999, 2006
Fara Dacie viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Muttley
post 20 Jun 2021, 21:54
Post #9872


__________________


Group: Members
Posts: 13.006
Joined: 4 September 04
From: -




Pilif, mai taci, parc-ai baut dupa Merced.
Si multumesc!

Deci am fost sa iau lanterna minune.
Recapitulare necesar:
- lanterna, 10 lei;
- 3 baterii, nush cat costa, am stocuri in casa de baterii noi tot timpul;
- ochelari galbeni, aveam prin casa, luati din decathlon anaintea la era nuastra.

Am incercat pe la 6 seara, innorat, fara ochelari, nimic. Bai, bani aruncati. Bine ca doar 10 lei.
Si mi-am amintit adineauri. Pus ochelarii, stins luminile de pe casa.... blink.gif blink.gif blink.gif

IMG_20210620_223642.jpg ( Size: 1.85mb ) Number of downloads: 411


Vedeti imbinarea conducta-condensor.
Eu am banuit c-asta-i dupa ce am dat cu chiu cu vai cu deshtu' p-acolo si am simtit ulei, desi zona e constant degresata la spalarea masinii.
Chiar sper sa fie aia, ca daca ma apuc sa scot grila fata, ceea ce pare a fi cea mai grea chestie ever, ar fi pacat sa nu fie de acolo. Sau o las asa, ii bag o reumplere anuala sau la 2 ani, si aia e.
Serios, grila aia-i necuratu', iar eu bara n-o scot, c-aia-i ta-su'.

Incantat fiind de revelatia lanternei si a ochelarilor (apropo, fara ochelari nu se vede nimic), am zis sa ma uit si la Sugar.

IMG_20210620_223252.jpg ( Size: 1.9mb ) Number of downloads: 203


Aici e posibil sa fie struochi de la inceput de 2016, cand s-a fisurat o conducta, si am pus una sehaj. Ca asta nu pierde nimic, face frig intotdeauna.
Dar tot am sa merg sa schimb freonul, ca mi-ati zis voi ca substanta de contrast e coroziva, deci afara cu ea.

Mersi Pilif abstinent si cu ostropel de companie, mersi doftorake netrebnic happy.gif


Ah, am uitat... Se vad grav la UV toate zemurile, pete de ulei motor, antigel... Ceara anticoroziva e tata lor. Furtunurile de silicon, si ele. Lampa spate de la Ignis. E caterinca rau lanterna asta laugh.gif

This post has been edited by Muttley: 20 Jun 2021, 21:59


--------------------
Dacia 1310 TLX 1988
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatabobu
post 20 Jun 2021, 23:25
Post #9873


membru


Group: Members
Posts: 4.529
Joined: 14 September 04
From: Bucuresti




Sa nu uiti s-o iei cu tine cand te duci in concediu, sau sa admiri cearceafuri in vreo delegatie. Inspectezi si tu camera si vezi daca ramai 04.gif


--------------------
DACIA 1300 1995
Scurgere de ulei? Care scurgere de ulei??? Balta aia de sub masina e sudoarea hergheliei de cai putere...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Muttley
post 20 Jun 2021, 23:29
Post #9874


__________________


Group: Members
Posts: 13.006
Joined: 4 September 04
From: -




Nepretuita ar fi fost asta in concediile de le faceam candva.
Aia e, mai bine ca n-am stiut, altfel, eu, la receptie... "Mascuzaț, stiti, am o lanterna si niste ochelari, si e urme de malahie pe pereț".
Direct in masina as fi dormit.


--------------------
Dacia 1310 TLX 1988
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
wolfin
post 21 Jun 2021, 01:09
Post #9875


n-am gasit cu dacia


Group: Members
Posts: 7.906
Joined: 2 December 05
From: Bucuresti




Iti iei lenjeria in concediu cu hello kity si problem solved. Eu asa fac de cand ma stiu. Inclusiv prosoape.


--------------------
pegas 3120 ... din 1980 si ceva. Urmeaza si 2020 - Curand de provincie
Scuze Mucix, am gasit altul"În fata unei boli esti precaut sau prost", o stai ..Bici zice ca o gasit a buna...mis un cane rau dar cu suflet mare
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bgdrenault
post 21 Jun 2021, 07:42
Post #9876


bgd


Group: Members
Posts: 3.318
Joined: 4 February 07
From: Piatra Neamt




Daca schimbi freonul, smecherii astia mai au oare cum sa separe substanta aceea aticoroziva de freon? Sau o amesteca in vasul respectiv?
Sau o separa ca pe ulei?

Cand ti au verificat instalatia, puteau si ei sa spuna ca substanta e coroziva, eventual mai plateai din nou o separare.


--------------------
Megane Sedan 1,33 140 CP 2019 Intens - XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
psychoo
post 21 Jun 2021, 08:04
Post #9877


Membru


Group: Members
Posts: 3.416
Joined: 23 August 07
From: Timisoara




Nu au cum sa o separe.
Aparatul are doar separator de ulei, deci ori se duce cu uleiul si il contamineaza pe tot ori se duce cu freonul si il contamineaza pe tot...
Si toti fericitii care vor beneficia de reumplere ulterioara vor avea substanta de contrast in instalatie.
Cum as vedea eu procesul de reincarcare:
1. masina cu freon vechi merge la un aparat de extractie care are singurul scop de a colecta gazul contaminat si de origine incerta
1.1 (optional?): vidare instalatie masina si pastrare vid pana a doua zi pentru a observa daca sunt scapari de presiune
2. masina cu vid in instalatie se conecteaza la un aparat cu freon nou care are singurul scop de a umple instalatia masinii

Ramane problema originii freonului, dar macar pasii astia te asigura ca primesti gazul necontaminat


--------------------
Ford Focus Titanium, 2.0 TDCI, 2013
Legea lui Ohm: Esti Om cu mine, sunt Om cu tine!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MuciX
post 21 Jun 2021, 08:48
Post #9878


sunt un om bun


Group: Members
Posts: 9.557
Joined: 19 November 07
From: când în când




Sincer mie mi s-ar rupe de instalatiile de a/c ale masinilor si mi-ar pasa mai mult de ce se intampla cu freonii aia contaminati si de origine incerta.

Niste oameni mult mai destepti decat mine au spus ca freonul se refoloseste, deci e nevoie de o singura instalatie, care colecteaza freonul si completeaza la reumplere, daca e cazul.


--------------------
- - -
Un român emigrat este un român salvat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
psychoo
post 21 Jun 2021, 10:12
Post #9879


Membru


Group: Members
Posts: 3.416
Joined: 23 August 07
From: Timisoara




Tot niste oameni destepti au spus ca se foloseste freon r134a.
Ce colecteaza ei din instalatii poare fi r22, poate fi aer de suflat in laptopuri sau nivea deo spray.
Pe langa asta mai primesti si chestii care sunt corozive.
Deci iei masina noua, la 2 ani mergi sa inlocuiesti freonul pt ca preventia e mama binefacerilor si peste inca 1-2 ani schimbi compresorul de clima pentru ca "nu se mai fac de calitate ca pe vremuri".
Oare ce polueaza mai mult? 500g freon contaminat pe care il duci in centre de reciclare sau construirea si topirea compresoarelor de clima?
Dar consumul marit datorata incalzirii excesive a compresorului care trebuie racit de elv si opune rezistenta mai mare la comprimare?
Asta am simtit.o pe motorul 1.2 de corsa...dupa umplerea la centru specializat am pierdut putere si crescut consum


--------------------
Ford Focus Titanium, 2.0 TDCI, 2013
Legea lui Ohm: Esti Om cu mine, sunt Om cu tine!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Agrig
post 21 Jun 2021, 11:44
Post #9880


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.937
Joined: 13 February 04
From: Jimbolia/Timisoara mai rar.




R22 nu s-a mai folosit la auto de macar 20 de ani...
Acum 2012-2014 aveam probleme sa gasim R22 pentru niste unitati de clima din anii 2000.

This post has been edited by Agrig: 21 Jun 2021, 11:51


--------------------
Renault Megane IV 1,33Tce 2021 Life
"Proștii se înmulțesc cînd cei înțelepți aleg să tacă"

Nelson Mandela
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Muttley
post 21 Jun 2021, 18:01
Post #9881


__________________


Group: Members
Posts: 13.006
Joined: 4 September 04
From: -




Bai, deci grila aia se scoate ATAAAAT de greu, incat fuck it.

https://www.olx.ro/d/oferta/suzuki-ignis-sp...04-IDf2753.html

Cluj, ai legatura rolleyes.gif


--------------------
Dacia 1310 TLX 1988
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bgdrenault
post 21 Jun 2021, 18:26
Post #9882


bgd


Group: Members
Posts: 3.318
Joined: 4 February 07
From: Piatra Neamt




QUOTE(Agrig @ 21 Jun 2021, 11:44)
R22 nu s-a mai folosit la auto de macar 20 de ani...
Acum 2012-2014 aveam probleme sa gasim R22 pentru niste unitati de clima din anii 2000.
*


Nu conteaza
Omul a spus corect, ca pot fi unii care se duc cu agent din acela, R22, in masina, iar din cauza ca freonul se recupereaza si se amesteca, poti sa primesti in masina ta virgina un amestec de R22, R134, substanta de contrast etc.
Adica te duci cu o masina apropape virgina, sa faci o operatiune de intretinere,, ci agent R134 din fabrica, si te trezesti cu un terci


Fain anunt...........

This post has been edited by bgdrenault: 21 Jun 2021, 18:33


--------------------
Megane Sedan 1,33 140 CP 2019 Intens - XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Agrig
post 21 Jun 2021, 18:49
Post #9883


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.937
Joined: 13 February 04
From: Jimbolia/Timisoara mai rar.




Nu prea vad cum ar ajunge R22 in clima auto, nu merge de nici un fel inlocuit R134 cu R22, chiar introdus din gresala nu functioneaza, presiunile sint atit de mari incit da afara protectia.
http://www.ref-wiki.com/ro/data-for-freon.html

Completez, am spus ca nu prea vad cum ar merge dar poate a existat vreun optimist ce a incarcat-o in disperare de cauza cu R22 deci e posibil sa gasesti in butelia aia minuni.
Cind am avut probleme la Logan am incarcat-o la o cunostiinta frigotehnist HVAC cu R134 din butelie mare, n`aveam ce recupera.

This post has been edited by Agrig: 21 Jun 2021, 19:21


--------------------
Renault Megane IV 1,33Tce 2021 Life
"Proștii se înmulțesc cînd cei înțelepți aleg să tacă"

Nelson Mandela
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marty
post 21 Jun 2021, 18:55
Post #9884


Membru cu privire de ansamblu


Group: Members
Posts: 5.840
Joined: 14 April 03
From: Corbu




QUOTE(Muttley @ 18 Jun 2021, 15:28)
Du-ti wa cu raciurili alea.
*

QUOTE(MuciX @ 18 Jun 2021, 15:33)
A wild marty appears
*

Ce stie moldoveanu' ce e dobermanu'.... zice ca-i caprioara neagra.

QUOTE(psychoo @ 20 Jun 2021, 10:16)
As da si 500 lei sa primesc freon "virgin" si conform specificatiilor.
*

Io-ti zic sa stai potolit, ca tepele din Vest sint identice cu cele din Romanica, doar ca mai scumpe. Mult mai scumpe!

QUOTE(Muttley @ 21 Jun 2021, 00:29)
Direct in masina as fi dormit.
*

Io zic sa n-aprinzi lanterna aia IN masina!

QUOTE(Muttley @ 21 Jun 2021, 19:01)
Bai, deci grila aia se scoate ATAAAAT de greu, incat fuck it.
https://www.olx.ro/d/oferta/suzuki-ignis-sp...04-IDf2753.html
*

Jdement!


--------------------
Gillette De unica folosinta 2011 - B 999 NAM
Mindru absolvent de grup scolar.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatabobu
post 21 Jun 2021, 20:09
Post #9885


membru


Group: Members
Posts: 4.529
Joined: 14 September 04
From: Bucuresti




Cred ca ai cam de doua ori mai multe sanse s-o dai pe asta la pretul cerut decat aveai sa dai Dacia la pretul cerut. Not much, da' bafta la vanzare!


--------------------
DACIA 1300 1995
Scurgere de ulei? Care scurgere de ulei??? Balta aia de sub masina e sudoarea hergheliei de cai putere...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Muttley
post 21 Jun 2021, 20:12
Post #9886


__________________


Group: Members
Posts: 13.006
Joined: 4 September 04
From: -




Nu stiu, cred ca am sa scad pretul totusi, e exagerat de mare.


--------------------
Dacia 1310 TLX 1988
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bgdrenault
post 21 Jun 2021, 21:00
Post #9887


bgd


Group: Members
Posts: 3.318
Joined: 4 February 07
From: Piatra Neamt




deja 500 e?


--------------------
Megane Sedan 1,33 140 CP 2019 Intens - XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Muttley
post 21 Jun 2021, 21:02
Post #9888


__________________


Group: Members
Posts: 13.006
Joined: 4 September 04
From: -




Am zis sa fie rotund, 6500 investitia, 4500 vanzarea.
2000 pierdere mi se pare rezonabil.


--------------------
Dacia 1310 TLX 1988
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 21 Jun 2021, 21:07
Post #9889


-


Group: Members
Posts: 21.839
Joined: 19 April 05
From: Romania




QUOTE(Muttley @ 21 Jun 2021, 18:01)
Bai, deci grila aia se scoate ATAAAAT de greu, incat fuck it.

https://www.olx.ro/d/oferta/suzuki-ignis-sp...04-IDf2753.html

Cluj, ai legatura  rolleyes.gif
*


Philips a ajuns la 200%. Si Osram de o luna.
Semnat, un troll.


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Habba
post 21 Jun 2021, 21:13
Post #9890


Vizionar


Group: Members
Posts: 509
Joined: 24 January 17




QUOTE(Muttley @ 21 Jun 2021, 21:02)
Am zis sa fie rotund, 6500 investitia, 4500 vanzarea.
2000 pierdere mi se pare rezonabil.
*


Pai nu e pierdere. Ai plătit/plătești să te bucuri de ea, și ca orice plăcere, costă. laugh.gif

This post has been edited by Habba: 21 Jun 2021, 21:14


--------------------
ex Dacia Logan 2005, Laureate 1.4mpi-K7J
Drugs are bad, mkay?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Victorine
post 21 Jun 2021, 21:21
Post #9891


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.986
Joined: 20 April 05
From: Timișoara




Am fost socat sa vad ca ai facut-o de rusine pe olx, asa abrupt ai adus vorba aici. Esti cel mai mare troll, biggrin.gif

This post has been edited by Victorine: 21 Jun 2021, 21:21


--------------------
Toyota Auris Touring Sports HSD 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Habba
post 21 Jun 2021, 23:05
Post #9892


Vizionar


Group: Members
Posts: 509
Joined: 24 January 17




Troll era s-o fi pus la 10k.... radmasa.gif
Asa, parca vad ca smulge o lacrimă. laugh.gif
"Mâna întinsă care nu spune o poveste, nu primește pomană!". E profesionist, ce deaqu'! icon_mrgreen.gif


--------------------
ex Dacia Logan 2005, Laureate 1.4mpi-K7J
Drugs are bad, mkay?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 22 Jun 2021, 07:12
Post #9893


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.912
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




@psychoo, paraca-ti explicasem in alta parteca nu le ai cu ACurile de masina.... Substabta de contrast e lichid, ins eparatorul gaz/lichid ea ramane in ulei, freonu se duce la gaze. Uleiul uzat recuperat se aruca mereu, ira din butelia de gaz se ia gazul de sus, stropii daca or mai exista se aduna pe jos in butelie....


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
YRX
post 22 Jun 2021, 07:38
Post #9894


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.730
Joined: 6 July 06
From: Bucuresti




Singura grija pe care trebuie sa o aveti este sa fie R134a si nu gaz contrafacut. A fost un scandal monstru acum ceva timp cu butelii care aveau sub 30% R134 si restul butan sau cine stie ce altceva. Buteliile de unica folosinta sunt interzise, pe cai oficiale nu apar decat cele reincarcabile, e directiva.
Substanta de contrast - e simplu, specificati ca nu vreti si masina se poate seta sa nu bage.
Daca e R22 in compozitie va raci mult mai bine, R22 e cu 60% mai eficient decat R134a

This post has been edited by YRX: 22 Jun 2021, 07:40


--------------------
Dacia Logan 2005 Ambition 1.6 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 22 Jun 2021, 07:52
Post #9895


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.912
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




Da, dar azi ai si R1234y, care e si mai sum ca R134a, daca le amesteca pe alea?


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Agrig
post 22 Jun 2021, 08:19
Post #9896


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.937
Joined: 13 February 04
From: Jimbolia/Timisoara mai rar.




Se pare ca R1234yf se poate inlocui cu R134, problemele fiind doar de poluare a mediului nu si de functionare.
Invers insa nu se poate.
De gresit este mai greu, cuplele rapide sint mai mici la 1234 decit la 134.


--------------------
Renault Megane IV 1,33Tce 2021 Life
"Proștii se înmulțesc cînd cei înțelepți aleg să tacă"

Nelson Mandela
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 22 Jun 2021, 09:18
Post #9897


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.912
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




QUOTE(psychoo @ 20 Jun 2021, 10:04)
Desicantul se pune ca sa scoata umezeala de la prima montare sau din gazul bagat la reumpleri preventive cu freon recuperat te miri de unde.

*


La prima montare umezeala se scoate la vidare.... apa fierbe , se transforma in gaz si iese prin pompa de vid....
@muttley, pe unde iese freonu intra aerul...; Iar substanta de contrast nu e grava, cat timp nu se baga mai multnde o doza in sistem, de aia e bine sa fie un sticker sub capota sa stie baietii ca e deja substanta in circuit. La noi problema e ca detectorul de freon e scump, lampa UV e ieftina.... si de aia baga din prima substanta de contrast.

This post has been edited by einstein1984: 22 Jun 2021, 10:28


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Muttley
post 22 Jun 2021, 14:32
Post #9898


__________________


Group: Members
Posts: 13.006
Joined: 4 September 04
From: -




Bai, daca va dati vreunu' de p-aici interesat de Ignis si pozati in student de 21 de ani din Brasov, va ia mama dracu', ca incerc sa mai si lucrez! mad.gif


--------------------
Dacia 1310 TLX 1988
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 22 Jun 2021, 14:36
Post #9899


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.912
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




Masina arata prea bine sa-i placa lui Pilif.


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Agrig
post 22 Jun 2021, 14:49
Post #9900


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.937
Joined: 13 February 04
From: Jimbolia/Timisoara mai rar.




Pacat, tocmai pusesem mina e telefon... radmasa.gif


--------------------
Renault Megane IV 1,33Tce 2021 Life
"Proștii se înmulțesc cînd cei înțelepți aleg să tacă"

Nelson Mandela
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
518 Pages « < 328 329 330 331 332 > » 
Closed TopicTopic OptionsStart new topic


2 User(s) are reading this topic (2 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th April 2024 - 00:46
Forum Renault