DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> probleme motor, inconstanta la relanti

comi16108
post 6 Apr 2011, 08:41
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 56
Joined: 28 September 09




La relanti chiar daca sunt pe gaz sau pe benzina motorul nu merge lin si are caderi in functionare.sunt niste caderi in turatie.merge cateva secunde lin apoi deodata scade turatia apoi isi revine.am schimbat acum 3 sapt toata instalatia electrica : platina bujii delcou condensator de la delcou bobina fise.a mers bine apoi a inceput sa dea semne. sa fie de la o reglare proasta a avansului delcou?la inceput a mers bine pe gaz si dadea semne doar pe benzina.acum si pe gaz face la fel.de la ce poate fi? condensator? platina?

6 Apr 2011, 16:17:
in mers...in a 3-a daca iau piciorul de pe acceleratie imediat incepe si da in nas de parca nu ar avea viteza destula insa nu este asa.

This post has been edited by comi16108: 6 Apr 2011, 15:17


--------------------
DACIA 1310 BERLINA 1998
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mihai7575
post 6 Apr 2011, 17:32
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 744
Joined: 1 December 10
From: SLATINA




QUOTE(comi16108 @ 6 Apr 2011, 09:41)
La relanti chiar daca sunt pe gaz sau pe benzina motorul nu merge lin si are caderi in functionare.sunt niste caderi in turatie.merge cateva secunde lin apoi deodata scade turatia apoi isi revine.am schimbat acum 3 sapt toata instalatia electrica : platina bujii delcou condensator de la delcou bobina fise.a mers bine apoi a inceput sa dea semne. sa fie de la o reglare proasta a avansului delcou?la inceput a mers bine pe gaz si dadea semne doar pe benzina.acum si pe gaz face la fel.de la ce poate fi? condensator? platina?

<span class='edit'>6 Apr 2011, 16:17:</span>
in mers...in a 3-a daca iau piciorul de pe acceleratie imediat incepe si da in nas de parca nu ar avea viteza destula insa nu este asa.
*


P..oate fi platina,eu am patit-o odata cu dacia mea negra 1300 pe care am avut instalatie gpl,nu-i mai dadeam de cap ,schimba-m platina saptaminal.


--------------------
Dacia 1300, dacia solenza, 1981,2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Paulorossi
post 7 Apr 2011, 09:30
Post #3


Ing. electro-automatist BEIUS-STEI


Group: Members
Posts: 1.133
Joined: 27 January 10
From: Bihor-Stei




QUOTE(comi16108 @ 6 Apr 2011, 08:41)
La relanti chiar daca sunt pe gaz sau pe benzina motorul nu merge lin si are caderi in functionare.sunt niste caderi in turatie.merge cateva secunde lin apoi deodata scade turatia apoi isi revine.am schimbat acum 3 sapt toata instalatia electrica : platina bujii delcou condensator de la delcou bobina fise.a mers bine apoi a inceput sa dea semne. sa fie de la o reglare proasta a avansului delcou?la inceput a mers bine pe gaz si dadea semne doar pe benzina.acum si pe gaz face la fel.de la ce poate fi? condensator? platina?

<span class='edit'>6 Apr 2011, 16:17:</span>
in mers...in a 3-a daca iau piciorul de pe acceleratie imediat incepe si da in nas de parca nu ar avea viteza destula insa nu este asa.
*


Avand in vedere ca problema e comuna atat pe gpl cat si pe benzen problema poate fi:
-iti trage aer fals,verifica traseele de vacuum
-culbutori partial dereglati
-sistem de aprindere:platina poate sa dea scurt fin ocazional cu carcasa delcoului si cade turatia,verifica patina mobila si izolatorul ei.Alte defecte:contact imperfect la firul care fine de la delcoul la bobina,acolo ai un izolator care poate fi distru sau papucul firului e oxidat.Verifica firul sa nu fie intepat.Vezi si papucii firelor care sunt legati la bobina de inductie.Avansul il poti modifica sa vezi efectul.
Succes!


--------------------
dacia 1310Li 2002
Ing. electro-automatist BEIUS-STEI
Instalatii electrice si automatizari de calitate/service/modificari/reparatii
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Kanutza_77
post 8 Apr 2011, 12:05
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 209
Joined: 19 December 10
From: Bucuresti-Pitesti-Campulung




De comun acord cu: Paulorossi

This post has been edited by Kanutza_77: 8 Apr 2011, 12:07


--------------------
dacia 1310 Break 1993 - Ag 01 Jxg
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 27th May 2024 - 19:12
Forum Renault