DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages < 1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Probleme serioase cu RCA-urile, Traim in Ro si aste ne ocupa tot timpul!

Tudor
post 25 Mar 2006, 11:55
Post #31


Moderator


Group: Members
Posts: 1.824
Joined: 10 May 05
From: Bucuresti




QUOTE(uncle @ Mar 24 2006, 05:27 PM)
din postul initial al lui Heron am inteles ca daca nu te gasesti pe net in baza aia de kkt iti trimite politia instiintare sa te duci la societatea de asigurari unde ai facut rca-ul si ca politia nu iti radiaza masina automat daca nu te gaseste acolo....deci cel mai rau lucru care se poate intampla e sa primesc instiintare....nu?!

corectati-ma daca gresesc, va rog!!!!
*



Teoretic da, practic nimeni nu stie cum o sa se procedeze exact. Obligatia legala a politiei este de a radia. Pentru ca nu sunt siguri de corectidudinea datelor din baza CEDAM, au introdus procedura cu instiintarea, dar nu e foarte limpede cum o sa o aplice.
Personal cred ca vor folosi radierea masiva pentru masinile neasigurate abia dupa ce se va anunta oficial data exacta a aderarii Romaniei la UE, pentru ca pana la acea data va trebui ca peste 90% din masinile inmatriculate sa fie asigurate RCA si cum proprietarii nu pot fi convinsi sa-si cumpere RCA, procentul va fi realizat prin reducerea nr. total de masini inmatriculate, pentru ca legal au acoperire sa faca radierea. Aceasta este insa parerea mea personala si trebuie considerata ca atare.


--------------------
Renault Clio III 2006 1,5 dCi 80cp Dynamique 3usi
Honda CR-V 2006 2,2 CDTi 140cp Executive
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BOG
post 27 Mar 2006, 09:57
Post #32


Riders on the Storm


Group: Moderatori
Posts: 1.364
Joined: 16 August 05
From: Bucuresti/Botosani




La mine daca introduc nr de inmatriculare sau seria zice ca nu am.....dar daca bag numarul de inmatriculare provizoriu zice ca sint asigurat....sa le traiasca....


--------------------
Reno M 2.1/CD 2005/1.6 16 V - B xx BOG
Ce este adevarul?, a aruncat sfidator Pilat din Pont, dar nu a asteptat raspunsul! (Bacon)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Vio
post 27 Mar 2006, 13:52
Post #33


MEMBERMENSCH


Group: Members
Posts: 942
Joined: 19 April 05
From: Judetu' Sachsen, D.D.R.




La mine si la toate masinile din familie a functionat.


--------------------
Renault Megane II 2003 1,4 16V
98 cp Pack Authentique, gri boreal, 105.500 km
If you want to hit your target, shoot first, and then call whatever you hit the target.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Norad
post 27 Mar 2006, 17:16
Post #34


Membru autentic


Group: Members
Posts: 204
Joined: 20 October 03
From: Bucuresti




Chestia asta cu contractul la infinit ( De ce nu pe un termen limitat ? E vorba de servicii de asigurare care difera total de serviciile de utilitati de exemplu )cu firma de asigurare mi se pare o magarie cat casa. Ma deranjeaza mai mult faptul ca prin asta incearca sa isi mentina fortat clientii, avand in vedere ca vor fi extrem de putini cei care isi vor bate capul cu notificari prealabile pentru anularea contractului. Ideea cred ca e clocita mai ales prin faptul ca de la anul vine marea hotie cu Cartea verde si RCA-ul se cam dubleaza . Am vazut de exemplu tarifele pe 2007 ( la Supernova 1.4 era cam 2.800.000 si Megane 1.6 era 4 milioane si ceva la Asirom ). Din cate stiam parca, de atunci vor fi permise si jonglari de pret ceva mai semnificative la RCA-uri.


--------------------
Renault Megane 1.6 16v dec. 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cipman
post 27 Mar 2006, 18:50
Post #35


Membru autentic


Group: Moderatori
Posts: 1.698
Joined: 3 March 05




M-am dus astazi sa-mi fac o noua asigurare RCA fiind ultima zi in care era valabila. Am avut la Asirom si voiam sa fac la Asiban fiindca era cea mai ieftina (cu 1.4 mil mai ieftina).
Ma duc la agenta la care mi-am facut ultima asigurare care-mi zice:
- probabil ca am facut contract (nu stia sigur - eu nu-mi aduc aminte sa fi semnat nimic si nici nu gasesc vreo hartie prin dosare si nu semnez hartii daca nu primesc si eu o copie sau bani in schimb; dar poate am ratacit-o eu)
- se poate sa schimbati societatea dar trebuie sa faceti noua asigurare abia dupa expirarea celei vechi si va dura inca 2 zile pentru intrarea in vigoare => veti fi descoperit trei zile; ati fi putut schimba asiguratorul facand cerere la vechea societate cu 30 de zile inainte de momentul in care doriti achizitionarea noii polite de la noua societate
- veniti maine (cand asigurarea devine expirata) si va fac una noua, nu mai e timp pt. cerere si veti fi descoperit inca 2 zile.

In principiu nu m-ar fi deranjat sa nu merg cu masina mea 3 zile, imi puteam limita drumurile sau sa iau alta masina. Dar...ghinion. Fix intr-una din aceste 3 zile am programare la service pt. schimbarea surubelului de la coloana de directie si n-am cum teleporta masina la service. Ma rog, puteam reprograma ca nu-i nici o graba dar am preferat sa nu mai incurc lucrurile.

La recomandarea cuiva, ma duc, cu "recomandant" cu tot, in alta parte. Agenta imi spune:
- nu-i nici o problema, va fac astazi una noua, incepand cu data de maine, a.i. nu veti fi descoperit deloc, nu-i nici o problema.
- facut copie la cea veche, facut una noua, platit, primit noua tidula; n-am semnat nimic, nici un contract, nici o alta hartie; singura semnatura am dat-o pe noua hartiuta RCA (scriu aici ca sa ramana pt. la anul tongue.gif)

La intrebarile mele primesc urmatoarele raspunsuri:
- nu e nici o problema cu nici un contract si nu trebuie denuntat nimic
- n-am auzit de noua RCA-vigneta, n-am primit asa ceva, ca atare nu va pot da nimic sa va puneti in parbriz
- puteti verifica in baza de data CEDAM dupa cca o saptamana
- nu conteaza seria intreaga a masinii, conteaza numai cifrele de la sfarsit, nu-i problema daca se mai confunda 0 cu O si viceversa din partea de inceput, cu litere
- chestia ce-o stiati dvs. cu hartia (contractul) semnat e valabil doar pt. casco, nu pt. RCA (mi-a zis de doua ori, la momente diferita desi eu n-am intrebat decat o data).

Singurul lucru pe care-l pot confirma e ca avea dreptate cu seria caroseriei. De aceea nu ma gaseam eu in baza de date. Am incercat numai cu cifrele si figurez.

Sa nu va inchipuiti ca era un broker intr-un trabant pe trotuar. Ambele agente erau in incinta a doi dealer-i de masini.
Eu, unul, am facut doar huh.gif,blink.gif si ohmy.gif dar si am ramas ci o oarecare doza de nesiguranta: oare o fi totul in regula unsure.gif?
Si cum o sa fie cu rca-vigneta? O sa am dreptul si eu la una sau doar la anul? A doua varianta pare mai probabila.


--------------------
Megane II.1 Estate Priv 1.6 16V 2005, gri D69, clima+scaune
Va rog, fara intrebari tehnice prin PM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tudor
post 27 Mar 2006, 18:51
Post #36


Moderator


Group: Members
Posts: 1.824
Joined: 10 May 05
From: Bucuresti




Norad, ce ai observat tu este foarte adevarat si daca vrei sa vezi cine sunt "arhitectii-papusari" vezi in piata cine vinde RCA la preturi minime. Despre aceeia iti pot spune eu ca majoritatea ofera intermediarilor (brokeri, agenti) strict pentru RCA comisioane de 2-3 ori mai mari (pe cai la limita legii, evident) decat nivelul obisnuit in piata. Ce fac unii dintre eu i-as putea spune dumping, dar in asigurari asta e aproape imposibil de dovedit.

Cipman, rezolvarea pe care ai obtinut-o nu e corecta, dar apele sunt inca tulburi, iar ca in Romania, unii inca pot face ce vor (indiferent de reglementarile in vigoare) fara sa fie sanctionati. Oricum, din punctul tau de vedere, ai fost cumparator de buna credinta, dar verifica in baza CEDAM. Daca apari acolo esti acoperit. Cat despre Contract si vignieta RCA, te asigur ca ele exista, eu unul deja le inmanez clientilor.


--------------------
Renault Clio III 2006 1,5 dCi 80cp Dynamique 3usi
Honda CR-V 2006 2,2 CDTi 140cp Executive
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cipman
post 27 Mar 2006, 20:19
Post #37


Membru autentic


Group: Moderatori
Posts: 1.698
Joined: 3 March 05




Poi te asigur ca am fost de foarte buna credinta. Le-am explicat ambelor agente aceeasi poveste, le-am aratat aceleasi lucruri (adica un singur lucru: tidula RCA veche) si n-am cerut nici un fel de favor. Nici macar nu m-am aratat interesat in a avea RCA-ul cap la cap. Initial ma multumisem cu explicatiile si varianta primei agente urmand sa ma decid daca aman vizita la service sau imi asum riscul sa fac un drum fara asigurare. Dupa care m-am dus in alta parte si, din vorba-n vorba, mi s-a propus sa facem o intrebare la cea de-a doua agenta care mi-a zis ca nu-i nici o pb. Am dat o fuga sa scot niste bani, m-am intors si aia a fost.

Eu am ramas cu ceva intrebari:
- (1) De ce n-a fost in stare prima agenta sa-mi spuna (sau sa-mi indice metoda prin care pot afla) daca am semnat un contract sau nu? Ca eu nu-mi aduc aminte.
- De ce acum n-am semnat un (nou) contract? Asta e cam retorica.
- Chestia cu doua zile e verificabila pe multe sit-uri ale societatilor de asigurari sau broker-ilor, e clar ca asa e. De ce n-o aplica toti? Tot retorica e si asta. Ma rog, hai sa zicem ca mi-a facut-o sambata sau duminica.

Eu nu cunosc continutul unui astfel de contract. (2) La ce e bun si pt. care din parti? Inteleg daca s-ar fi instituit si la noi, precum in alte tari, vreun sistem de punctaj (sa-ti creasca/scada RCA-ul cu cat busesti pe altii sau nu) sau ceva asemanator reintregirii la Casco. S-a introdus sau urmeaza sa se introduca ceva in genul asta? Altfel nu e decat tot o prostie cu iz de monopol ("multipol" tongue.gif).

Tudor, ramane sa fac dupa cum ai zis si tu: sa ma verific la CEDAM.
Cu RCA-vigneta nu ma agit. In fond sunt in aceeasi situatie in care se afla si cei ce si-au facut asigurari inainte de aparitia ei (pana la 14.03.2006?).

Ai vreun raspuns la (1)?
La (2) am intrebari:
- contractele sunt confidentiale? le putem face publice pe-aci pe la noi?
- difera continutul/esenta contractului de la societate la alta?
- ai idee: incepand cu ce data au fost introduse? a fost initiativa companiilor, a comisiei sau trebuia sa ne aliniem cu legislatia?


--------------------
Megane II.1 Estate Priv 1.6 16V 2005, gri D69, clima+scaune
Va rog, fara intrebari tehnice prin PM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tudor
post 27 Mar 2006, 20:33
Post #38


Moderator


Group: Members
Posts: 1.824
Joined: 10 May 05
From: Bucuresti




QUOTE(cipman @ Mar 27 2006, 09:19 PM)
Eu am ramas cu ceva intrebari:
- (1) De ce n-a fost in stare prima agenta sa-mi spuna (sau sa-mi indice metoda prin care pot afla) daca am semnat un contract sau nu? Ca eu nu-mi aduc aminte.
...
Tudor, ...
Ai vreun raspuns la (1)?
*



Tu glumesti sau vorbesti serios? blink.gif De unde sa stiu eu ce e in capul aleia? biggrin.gif

QUOTE(cipman @ Mar 27 2006, 09:19 PM)
La (2) am intrebari:
- contractele sunt confidentiale? le putem face publice pe-aci pe la noi?
- difera continutul/esenta contractului de la societate la alta?
- ai idee: incepand cu ce data au fost introduse? a fost initiativa companiilor, a comisiei sau trebuia sa ne aliniem cu legislatia?
*


- nu sunt confidentiale
- continutul este identic, indiferent de asigurator
- incepand cu 01.01.2005 la initiativa "anumitor" companii si unor membri ai CSA.
- asa arata contractul RCA


--------------------
Renault Clio III 2006 1,5 dCi 80cp Dynamique 3usi
Honda CR-V 2006 2,2 CDTi 140cp Executive
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cipman
post 27 Mar 2006, 21:08
Post #39


Membru autentic


Group: Moderatori
Posts: 1.698
Joined: 3 March 05




Ee, cucu. Intrebarea era daca ai idee cum se poate afla, ce trebuia ea (sau eu) sa faca, daca are mijloace prin care sa afle. Sau, cu alte cuvinte, tu ce-ai fi raspuns?

Daca s-a introdus la 01.01.2005 e explicabil de ce n-am semnat nimic (asa cum imi aduc eu aminte). In trei luni n-avea cum sa ajunga la urechile tuturor tongue.gif.
Poi, daca nu-i secret, poate n-ar fi rau sa pui un contract oarecare, sa stie lumea la ce sa se astepte.
Cam suspecta chestia asta cu contractul. Daca nu ma voi regasi in baza de date dupa un timp ma apuc de sapat. O sa mai intreb maine la o agentie a unei alte companii ca ma duc sa-mi ridic polita casco.

Mai e o chestie. Am recitit topicul Centrul de informare RCA - baza CEDAM. La punctul 8 scrie:
QUOTE
...in baza CEDAM inregistrarea se face pe baza Contractului RCA...


Dupa cum spuneam, verificandu-mi masina dupa nr. de inmatriculare, am gasit datele vechii masini careia i-a apartinut numarul. Si stiu sigur ca n-am semnat nicodata nici un fel de contract la masina veche. Am avut-o mai multi ani si aveam pe cineva care-mi facea toate rca-urile si alte asigurari si se prezenta cu ele gata facuta la mine acasa inainte de revelion. Pe numarul acela, ultimul rca a fost facut pe perioada 01.01.2005-31.12.2005.
Pesemne ca, totusi, s-au folosit si inca se mai folosesc datele de pe polite sau naiba stie cum de au iesit toate asa vraiste. Mai degraba cred ca au incercat sa puna cap la cap datele oferite de fiecare companie de asigurari, care cum le-au avut, in ce format or fi fost, urmand sa le aduca pe toate la un numitor comn si sa impuna niste conditii de acum incolo.

Si nu inteleg de ce nu s-a introdus si perioada de valabilitate (sau de ce nu ne este accesibila inca). Momentan chiar nu vad utilitatea. Poate mai incolo. Dupa baza aia de date, daca politia are acelasi nivel de acces ca si noi, puteam sa circul linistit fara RCA (dpdv al unui control cu camerele video, nu al unui eveniment rezultat cu accident) ca numarul figureaza in baza de date. Pe de alta parte, ar fi fost interesant, in caz de, Doamne fereste, te loveste careva, sa pot sa fac o interogare, pe loc sau la politie, sa vad daca respectivul are asigurare si daca e valabila.
Oricum, chestia cu radierea intra in vigoare odata cu noul cod rutier. Mai sunt 6 luni pana atunci. Mai au timp sa faca baza aia de date functionala si buna la ceva.


--------------------
Megane II.1 Estate Priv 1.6 16V 2005, gri D69, clima+scaune
Va rog, fara intrebari tehnice prin PM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tudor
post 27 Mar 2006, 21:51
Post #40


Moderator


Group: Members
Posts: 1.824
Joined: 10 May 05
From: Bucuresti




QUOTE(cipman @ Mar 27 2006, 10:08 PM)
Ee, cucu. Intrebarea era daca ai idee cum se poate afla, ce trebuia ea (sau eu) sa faca, daca are mijloace prin care sa afle. Sau, cu alte cuvinte, tu ce-ai fi raspuns?
Daca s-a introdus la 01.01.2005 e explicabil de ce n-am semnat nimic (asa cum imi aduc eu aminte). In trei luni n-avea cum sa ajunga la urechile tuturor
*



Referitor la intrebare, cel mai bun raspuns, pe care l-as putea da, l-am dat deja aici in cel de-al 2-lea post.
Vezi ca data cu pricina e 01.01.2005 si dupa mine noi suntem azi in 27.03.2006, deci e vorba de 1 an si 3 luni.


--------------------
Renault Clio III 2006 1,5 dCi 80cp Dynamique 3usi
Honda CR-V 2006 2,2 CDTi 140cp Executive
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cipman
post 27 Mar 2006, 22:49
Post #41


Membru autentic


Group: Moderatori
Posts: 1.698
Joined: 3 March 05




Ma refeream la data 28.03.2005, data la care am ridicat eu masina, am incheiat prima polita RCA, trecusera 3 luni de la data introducerii clauzei cu denuntarea iar eu n-am semnat nici un fel de contract, cu denuntare sau fara.

Hai ca raspund tot eu la intrebarea (1). Pe hartoaga numita "Polita de Asigurare Obligatorie de Raspundere Civila Auto" seria.. nr... din data de 28.03.2005 scrie ca: "Anexa la contractul de asigurare seria ....... nr. .......". Ei bine, in locul puncte-punctelor de la seria si nr. contractului e trasa cate o liniuta. Deci e cat se poate de clar ca n-am semnat niciun contract. Iar daca cineva a semnat un contract si nu sunt trecute seria si nr. acestuia in polita e ca si cum n-ar fi semnat.

Acum:
- legea 136/95 (au trecut 11 ani!) spune ca trebuie intocmit un contract (art. 10).
- spune ca trebuie intocmit in forma scrisa si nu se poate dovedi prin martori.
Poi, dupa legea asta, eu sunt ca si neasigurat in momentul de fata desi am platit si am primit polita. Si cam toata lumea e la fel. Dupa cum se vede, la noi ca la nimeni.
Pe de alta parte, in contract nu scrie decat de obligatia de denuntare. Nu se precizeaza si modul cum se sanctioneaza neindeplinirea acestei obligatii. Nefiind prevazuta de nicio alta lege, ramane ca respectiva companie sa dea in judecata pe asigurat, sa castige si sa-i ia boii de la bicicleta ca n-are ce despagubiri sa pretinda ca n-a pierdut absolut nimic. Asa cum ei nu acopera pierderi potentiale, la fel, nu pot obtine despagubiri ca urmare a unor castiguri potentiale.

This post has been edited by cipman: 27 Mar 2006, 22:49


--------------------
Megane II.1 Estate Priv 1.6 16V 2005, gri D69, clima+scaune
Va rog, fara intrebari tehnice prin PM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ktmbull
post 28 Mar 2006, 01:16
Post #42


Membru autentic


Group: Members
Posts: 546
Joined: 6 August 05
From: Bucuresti




Mama ce misto, cine stinge lumina?



--------------------
Renault Megane Sedan(2.1), 1.6 16v, Confort Expression+Clima, 2005.
+2 roti.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tudor
post 28 Mar 2006, 08:53
Post #43


Moderator


Group: Members
Posts: 1.824
Joined: 10 May 05
From: Bucuresti




In privinta denuntarii legea prevede ceva ce se intelege cel mai bine dintr-un exemplu:
- daca persoana X a avut contract RCA incheiat cu societatea AS1 si asigurare RCA valabila pana la data de 30.06.2006 la societatea AS1; incepand cu data de 01.07.2006 isi incheie asigurare RCA la societatea AS2, fara a denunta in termenul prevazut de lege Contractul RCA cu societatea AS1; societatea AS2 a acceptat incheierea politei RCA fara a primi dovada denuntarii contractului anterior => societatea AS2 trebuie sa ii vireze integral societatii AS1 prima de asigurare RCA incasata pentru perioada incepand cu 01.07.2006, conform tarifului societatii AS1, urmand ca eventualele daune survenite intre data de 01.07.2006 si data virarii de catre AS2 a primei catre AS1 sa fie suportate de catre AS2.
Clientul nu are de suportat nici o sanctiune, singura sanctiune posibila aparand doar in cazul in care i se solicita sa declare sub semnatura pe propria raspundere ca nu a mai incheiat contracte RCA si face aceasta declaratie in fals, caz in care se aplica prevederile Codului Penal privind falsul in declaratii.
In orice alta varianta, clientul este acoperit (=asigurat). Eu va indemn sa verificati baza CEDAM pentru a va asigura ca agentul care va luat banii i-a si depus in contul societatii de asigurari.


--------------------
Renault Clio III 2006 1,5 dCi 80cp Dynamique 3usi
Honda CR-V 2006 2,2 CDTi 140cp Executive
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ktmbull
post 28 Mar 2006, 12:16
Post #44


Membru autentic


Group: Members
Posts: 546
Joined: 6 August 05
From: Bucuresti




Pai eu am facut RCA in sediu la IPSO cand am luat masina si nu apar acolo, adica ala de la Ipso mi-a luat banii si eu nu sunt asigurat?

Am sunat la ASIBAN si aia de acolo nu au fost in stare sa-mi spuna daca masina are RCA valabil sau nu! Cred ca ma duc sa le dau foc la pravalie ca nu mai tine!


gun33eu.gif


--------------------
Renault Megane Sedan(2.1), 1.6 16v, Confort Expression+Clima, 2005.
+2 roti.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tudor
post 28 Mar 2006, 12:22
Post #45


Moderator


Group: Members
Posts: 1.824
Joined: 10 May 05
From: Bucuresti




Poti sa mergi la cel care ti-a incheiat RCA (poti incerca in prealabil sa il contactezi telefonic, poate rezolvi asa) sau poti merge direct la sediul societatii de asigurare la care ai RCA.


--------------------
Renault Clio III 2006 1,5 dCi 80cp Dynamique 3usi
Honda CR-V 2006 2,2 CDTi 140cp Executive
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ktmbull
post 28 Mar 2006, 12:28
Post #46


Membru autentic


Group: Members
Posts: 546
Joined: 6 August 05
From: Bucuresti




Sorry, am modificat postul de mai sus.
Repet, aia de la ASIBAN nu stiu ce sa zica revin ei cu un telefon! Le XXXXXXXX !

Edit by Tudor: esti la al 2-lea avertisment in acest topic: supararea e de inteles, dar fara limbaj indecent!


--------------------
Renault Megane Sedan(2.1), 1.6 16v, Confort Expression+Clima, 2005.
+2 roti.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
semit
post 28 Mar 2006, 12:38
Post #47


Private Spice


Group: Moderatori
Posts: 5.972
Joined: 27 September 05
From: Bucuresti




de aia imi fac eu la allianz..ca sa nu le rup m... laugh.gif


--------------------
Reno Megane GT line 1.5dCi '13
nu-ti face iluzii ca sa n-ai deziluzii.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
st0rm3ru
post 28 Mar 2006, 13:48
Post #48


god of the hell fire


Group: Members
Posts: 175
Joined: 14 December 05
From: Bucharest, .ro




deci pana la urma concluzia care este? ca daca mi-am gasit masina pe site e ok si nu mai trebuie sa fac nimic? smile.gif


--------------------
Renault Clio Symbol 2002 1.4 8v - Expression
Trance eXcess! :)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
claus
post 28 Mar 2006, 13:51
Post #49


private spice


Group: Members
Posts: 1.695
Joined: 27 November 03
From: Bucuresti




parerea mea e ca va agitati cam mult cu mizeria de baza de date..
in alta ordine de idei.. ieri, cand am fost sa platesc casco.. am intrebat si de rca (care e facut tot la ei..) si au verificat, e valabila polita.. si e greseala in baza de date.. m-au sfatuit sa stau linistit, ca sunt multe nereguli in baza de date ..


--------------------
renault megane II 2003 confort dynamique
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AlexV
post 28 Mar 2006, 14:10
Post #50


Admin?


Group: Admin
Posts: 2.553
Joined: 4 December 02
From: Bucuresti




mai, la mine nu apare nici una din masinile in leasing. doar scenicul apare ca nu mai are leasing. restu care sunt luate prin VB leasing si asigurate la allianz, canci.


--------------------
Toyota RAV4 2.0
"Man is least himself when he talks in his own person. Give him a mask, and he will tell you the truth," Oscar Wilde.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Norad
post 28 Mar 2006, 14:42
Post #51


Membru autentic


Group: Members
Posts: 204
Joined: 20 October 03
From: Bucuresti




Eu cam pe 15 martie m-am dus la un Asiban nou deschis langa mine (Materna - Dr. Taberei) sa fac RCA-ul la Supernova ca pe 22 imi expira. Nestiind care e faza cu denuntarea contractului ( mi se pare ca intrase in vigoare chiar atunci de o zi doua) , atunci cand m-au intrebat le-am zis ca am la Asirom de 6 luni ( in prima parte a anului avusesem tot la Asiban, dar din cauza ca am uitat ca imi expirase , am facut imediat unde i-am gasit pe primii, in speta un Asirom pe Blvd. Timisoara.) le-am zis ca am la Asirom. Si uite asa nu mi-au mai facut nici un RCA si a trebuit sa ma duc iar la Asirom obligat fortat. Printre altele acolo am citit pe o hartie ca daca nu le notifici ca vrei sa le renunti la contract si te muti , au dreptul sa iti ceara nu stiu ce bani....... ( imi cer scuze ca nu mai stiu exact )


--------------------
Renault Megane 1.6 16v dec. 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cipman
post 29 Mar 2006, 13:08
Post #52


Membru autentic


Group: Moderatori
Posts: 1.698
Joined: 3 March 05




M-am lamurit cum stau lucrurile. Nu de tot dar suficient.
Chestiunile cu denuntatul contractului si care e procedura de lucru sunt hotarate de curand, n-am idee cand si daca au fost publicate in M.O. si de cand scrie ca intra sau au intrat in vigoare. Oricum nu ma intereseaza nefiind problema asiguratului. Cum arata aceasta ultima modificare a normelor gasiti aici:Hotarari ale Consiliului CSA din 09 februarie 2006 (mai jos, Art. 2).
M-am lamurit ca nu a fost nici o ilegalitate intocmirea politei fara a tine seama de termenul de 2 zile. Am primit aceleasi lamuriri de la 2 agenti si o directoare de filiala cu care am stat de vorba.
Singura chestie nu prea cusera e faptul ca nu am fost pus sa semnez un contract nou. Oricum nu era treaba mea sa solicit acest lucru. Iar daca agentul s-a multumit cu faptul ca aveam liniute trase la seria si nr. contractului si nu mi-a solicitat alta denuntare e treaba lui si o societatii pe care o reprezinta.
Denuntarea se poate face unilateral, deci nu trebuie vreo confirmare din partea vechiului asigurator. Asta inseamna ca se poate face o hartie (notificare sau cum vreti s-o numiti) pe care o depuneti la registratura cu nr. de inregistrare pe copie. Nu va trebuie un raspuns la ea. Teoretic, merge si scrisoare cu confirmare.

Mai ramane verificarea in baza de date CEDAM. Dar asiguratorul nu are nici o putere daca datele sunt incorecte. Singurul lucru pe care il poate face e sa verifice in baza proprie de date (la nivel de sucursale si centrala). Dupa care, periodic, bazele de date de la centrale se transmit catre CEDAM pt. update.

Lucrurile ar trebui sa mearga cam asa: faci asigurare (cu contract), pe baza contractului esti trecut in baza de date a societatii de asig., baza de date se comunica la CEDAM, se face update-ul, contractul se deruleaza pe termen nelimitat valabilitatea prelungindu-se in baza platilor primelor de asigurare. In caz ca vrei sa schimbi asiguratorul, faci notificare/denuntare, esti sters din baza de date a vechiului asigurator, se transmite baza de date la CEDAM, update, dispari de la CEDAM. La fel daca se vinde/radieza masina. La CEDEAM trasmite si politia un set de date cu radieri/inmatriculari.

Am intrebat si de RCA-vigneta. Unii au primit, unii nu. Oricum nu foloseste la nimic deocamdata. Aceasta vigneta reprezinta un fel de dovada (din parbriz) a cartii verzi (cartea/carnetul ca atare dispare) in spatiul UE care, incepand cu 2007, este/va fi inclusa in RCA si este necesara numai daca veti calatori cu masina in afara granitelor (la fel cum e acum cu cartea verde). In momentul de fata aceste vignete se stanteaza (la valabilitate) incepand cu 2007. Pe perioada 2006 nu sunt valabile (trebuie cumparata carte verde ca si pana acum).

Cert e ca ne asteapta si pe noi introducerea sistemului de puncte la achizitionarea RCA, in functie de cate daune provocam altora. Inca nu se stie ce sistem va fi adoptat (practic), poate cel din uk, dar cert e ca se va introduce si la noi.

La baza de date CEDAM se lucreaza intens. Vad ca deja mi-au disparut (apar ca neasigurate) toate numerele care, pana acum 3-4 zile, apareau ca fiind asigurate desi ele erau demult vandute (cum am exemplificat mai sus). E de bine. Le uram succes.
Daca inca nu va regasiti acolo, mai aveti putintica rabdare. Singurul lucru pe care-l puteti face e sa contactati asiguratorul. De preferinta centrala.


--------------------
Megane II.1 Estate Priv 1.6 16V 2005, gri D69, clima+scaune
Va rog, fara intrebari tehnice prin PM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
octav_
post 4 Apr 2006, 17:09
Post #53


Membru autentic


Group: Members
Posts: 846
Joined: 16 September 05
From: Bucuresti




Nici masina mea nu figureaza in baza lor de date sau este inexistent huh.gif . Oricum, masina este luata pe leasing la HVB, iar RCA-ul si Casco l-au facut ei la Allianz.


--------------------
Clio RS 197 2009
2.0 16V
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cipman
post 9 Apr 2006, 19:56
Post #54


Membru autentic


Group: Moderatori
Posts: 1.698
Joined: 3 March 05




In incheierea povestii de mai sus:
- mi-am adus aminte astazi sa dau un search la CEDAM si am avut placuta surpriza sa-mi regasesc masina in baza de date (cautat si dupa nr. de inmatric. si dupa seria de sasiu completa)
- cum nu cred ca a lucrat nimeni ieri sau astazi (sambata+duminica), banuiesc ca modificarea a fost facuta cel mai tarziu vineri, acum 2 zile; deci dupa, cel mult, 11 zile datele au fost operate.



--------------------
Megane II.1 Estate Priv 1.6 16V 2005, gri D69, clima+scaune
Va rog, fara intrebari tehnice prin PM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
semit
post 18 Apr 2006, 15:42
Post #55


Private Spice


Group: Moderatori
Posts: 5.972
Joined: 27 September 05
From: Bucuresti




io nu mai inteleg nimic....nu pot sa fac la ce agentie vreau eu fara sa notific inainte vechiul asigurator ca renunt la el? ca am fost sa fac la Logan asigurare care expirta p[e 24.04.2006 si mi s-a spus ca trebuia sa anuntati cu 30 de zile inainte si ramaneti descoperit 30 de zile? asa idiotenie n-am mai auzit in viata mea..... e dreptul meu democratic si stabilit de lege ca pot sa aleg asiguratorul.... ma poate ajuta cineva?


--------------------
Reno Megane GT line 1.5dCi '13
nu-ti face iluzii ca sa n-ai deziluzii.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BOG
post 18 Apr 2006, 16:09
Post #56


Riders on the Storm


Group: Moderatori
Posts: 1.364
Joined: 16 August 05
From: Bucuresti/Botosani




Da..asa zice legea....notifici asiguratorul cu o luna inainte ca renunti la serviciile lui si ai rezolvat


--------------------
Reno M 2.1/CD 2005/1.6 16 V - B xx BOG
Ce este adevarul?, a aruncat sfidator Pilat din Pont, dar nu a asteptat raspunsul! (Bacon)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
claus
post 18 Apr 2006, 16:10
Post #57


private spice


Group: Members
Posts: 1.695
Joined: 27 November 03
From: Bucuresti




mare smecherie sa faci rca unde ai avut inainte..


--------------------
renault megane II 2003 confort dynamique
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
semit
post 18 Apr 2006, 16:18
Post #58


Private Spice


Group: Moderatori
Posts: 5.972
Joined: 27 September 05
From: Bucuresti




pai nu vreau ca sunt scumpi si am fost obligat de dealer sa fac la ei ca altfel nu ieseam cu masina pe poarta( Golanul)....


--------------------
Reno Megane GT line 1.5dCi '13
nu-ti face iluzii ca sa n-ai deziluzii.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sqryn
post 18 Apr 2006, 16:21
Post #59


Clio rulezzz


Group: Members
Posts: 736
Joined: 2 February 06
From: München




Na ca a mea a aparut intr-un final. Ideea cu alegerea asiguratorului, din cate am auzit, e ca de la anu o sa intre alte tarife pt rca si o sa fie diferente mai mari intre tarifele practicate de asiguratori. Asa ca schimbarea asiguratorului poate sa si renteze, depinde de diferenta de tarif.


--------------------
RENAULT Clio II Bicorp Phase1 1.4 8v Alize/1999 - B-xx-xxx
Clio II Bicorp Phase1 Alize, 1.4 8V 75cp - sept.99
Opel Astra H 1.9 CDTI DPF 120cp - iun 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CGB
post 18 Apr 2006, 17:16
Post #60


CGB


Group: Members
Posts: 2.444
Joined: 4 May 05
From: behind




acu' vazui si io ca mi-a expirat RCA-ul pe 14.04.2006...deci acu' 4 zile. aveam la allianz. vreau sa fac tot la ei. are ceva daca n-are continuitate? ma costa ceva in plus daca au trecut cateva zile de cand a expirat ultimu' RCA?


--------------------
Renault Clio RS Line 2022
_______________
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
3 Pages < 1 2 3 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

ETask
Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th April 2024 - 02:05
Forum Renault