DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages < 1 2 3 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Probleme serioase cu RCA-urile, Traim in Ro si aste ne ocupa tot timpul!

Tudor
post 18 Apr 2006, 22:31
Post #61


Moderator


Group: Members
Posts: 1.824
Joined: 10 May 05
From: Bucuresti




QUOTE(cristib @ Apr 18 2006, 06:16 PM)
acu' vazui si io ca mi-a expirat RCA-ul pe 14.04.2006...deci acu' 4 zile. aveam la allianz. vreau sa fac tot la ei. are ceva daca n-are continuitate? ma costa ceva in plus daca au trecut cateva zile de cand a expirat ultimu' RCA?
*



1. doar ca va intra in vigoare la 3 zile dupa incheiere
2. nu te va costa mai mult


--------------------
Renault Clio III 2006 1,5 dCi 80cp Dynamique 3usi
Honda CR-V 2006 2,2 CDTi 140cp Executive
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CGB
post 19 Apr 2006, 07:49
Post #62


CGB


Group: Members
Posts: 2.444
Joined: 4 May 05
From: behind




3 zile!?!?!?!?!?! ********** mad.gif
oricum e vina mea ca am uitat ca expira... sad.gif


--------------------
Renault Clio RS Line 2022
_______________
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sorin1967
post 19 Apr 2006, 14:00
Post #63


Membru autentic


Group: Members
Posts: 426
Joined: 29 March 05
From: Bacau




Intra in vigoare de cand platesti si e valabila un an de atunci.Ai facut economie tongue.gif .Dar ai mers pe riscul tau, in caz ca "doamne fereste".... biggrin.gif


--------------------
ML 350 2013 - BC-35-SDS
MERCEDES ML 350 BLUETEC , TOT ALL INCLUSIVE
MEGANE 2.2 1,9 DCI ALL INCLUSIVE
Nu-mi pare rau ca sunt roman, ci ca altii sunt...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BOG
post 11 May 2006, 14:55
Post #64


Riders on the Storm


Group: Moderatori
Posts: 1.364
Joined: 16 August 05
From: Bucuresti/Botosani




Din cand in cand astia care ne guverneaza se mai trezesc....... biggrin.gif

Spre exemplu....


--------------------
Reno M 2.1/CD 2005/1.6 16 V - B xx BOG
Ce este adevarul?, a aruncat sfidator Pilat din Pont, dar nu a asteptat raspunsul! (Bacon)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BOG
post 22 Jun 2006, 09:01
Post #65


Riders on the Storm


Group: Moderatori
Posts: 1.364
Joined: 16 August 05
From: Bucuresti/Botosani




Cu adevarat distractiv....am primit instiintare ca nu sint in regula cu polita RCA si cu....ITP-ul.....culmea e ca a ajuns ieri plicul si zic dragalasii in el ca la 1 iulie imi radiaza masina.....Avem niste conducatori minunati...fantastici....iti vine sa iesi cu satarul pe strazi......Cum eu am ambele cerinte indeplinite ma voi infinge in ei.....Dar am o problema.... Pe site-ul RAR la sesizari zic baietii ca ar trebui sa ai o folie cu o serie in anexa certificatului de inmatriculare....La mine e trecuta doar data pana cand e valabil, indicativul statiei si o stampila...nici urma de folie.....si cum nu am facut eu ITP-ul ci dealerul inseamna ca am o problema....s-a mai confruntat cineva cu asa ceva?


--------------------
Reno M 2.1/CD 2005/1.6 16 V - B xx BOG
Ce este adevarul?, a aruncat sfidator Pilat din Pont, dar nu a asteptat raspunsul! (Bacon)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AL
post 22 Jun 2006, 09:28
Post #66


Member


Group: Members
Posts: 2.495
Joined: 8 July 02
From: Bucuresti




din profilul tau/semnatura ta vad ca ai doua masini noi, ambele sub 2 ani... in mod normal in talon nu trebuia sa ai nimic scris! ... la masinile noi, in anexa se trece ceva abia dupa prima inspectie ITP, care se face la 2 ani... de aceea tu nu apari in baza de date a RAR... iar scrisoarea de la politie probabil e una generala, care cuprinde in text ambele neconformitati posibile, chiar daca tu ai doar una dintre ele de corectat... ceva de genul "atentie ca nu te conformezi uneia dintre regulile..." ... ce am scris mai sus e o supozitie! .... oricum, sunt de acord ca tovarasii de la politie sunt VARZAAAAAA inca din secunda in care au inceput sa aplice dea-n-boulea legea folosind o baza de date netestata, doar pentru a-si arata ei muschii... efectul e clar ca nu este cel scontat ci chiar contrar... sper ca lumea sa aiba suficient curaj sa conteste injustitie orice actiune aberanta precum radierea sau retinerea taloanelor, daca ele se vor produce avand ca temei rahatul ala de baza de date plina de greseli mai mult sau mai putin intentionate ale asiguratorilor... atentie si la acest aspect: asiguratorii devin un fel de mici dfumnezei care se vor putea juca cu soarta noastra, prin posibilitatea ca prin greseli sau chiar intentionat sa ne conduca la situatii prin care ni se limiteaza dreptul de folosinta al unor proprietati (masinile), fara ca noi sa-i putem trege la raspundere altfel decat pe cai legale (boala lunga...)...


--------------------
Skoda KAROQ 2019 - B-21-NEW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BOG
post 22 Jun 2006, 09:39
Post #67


Riders on the Storm


Group: Moderatori
Posts: 1.364
Joined: 16 August 05
From: Bucuresti/Botosani




Problema e la Megane....stiu ca avem niste legi idioate facute de o gasca de habarniste..doar la noi se poate....ideea e ca ar fi trebuit sa dea o instiintare in care sa zice...tovarase...nu corespunzi..ai o luna sa rezolvi...dar nu....caracteristic neamului nostru ii doare in cenzurat ca platim impozit pe masina, taxe pe drumuri si niste asigurari jenante..nu frate...tre sa te chinui in mocirla...sa iti doveadeasca statul ca esti un roman veritabil....in loc sa-mi vad de munca acum tre sa ma agit ca sa nu fiu pus in postura unui infractor deosebit de periculos care si-a luat masina si circula ilegal pe drumul public......am dat mail la RAR acum, am corectat si la cedam..sint curios daca imi vor trimite o scrisoare in care imi vor spune ca sint in regula sau va trebui sa aflu la primul control......da..da...stiu ca pot verifica pe net dar imi vars si eu nervii..... biggrin.gif


--------------------
Reno M 2.1/CD 2005/1.6 16 V - B xx BOG
Ce este adevarul?, a aruncat sfidator Pilat din Pont, dar nu a asteptat raspunsul! (Bacon)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
wallybu
post 28 Jun 2006, 21:53
Post #68


Membru incepator


Group: Members
Posts: 17
Joined: 28 September 05




QUOTE(AL @ 22 Jun 2006, 10:28)
.. la masinile noi, in anexa se trece ceva abia dupa prima inspectie ITP, care se face la 2 ani... de aceea tu nu apari in baza de date a RAR... iar scrisoarea de la politie probabil e una generala,..
*



Salut !
Și eu am primit o scrisoare de la Poliție că îmi radiază mașina la 1 iulie.
Și m-am enervat. Mai ales ca nu ai nici un telefon la care sa te certi cu cei ce au trimis fitzuica, de altfel foarte oficiala, cu un super antet guvernamental cool.gif
Ca un român cuminte m-am căutat pe net, am găsit asigurarea dar nu am găsit RAR-ul (în talon scria 2007). Cu greu și cu mulți nervi, am aflat de la... un amic care lucrează la RAR, că am mașină mai nouă de 2 ani, la care nu se face ITP...
OK, să zicem că eu personal m-am lămurit că sunt în ordine. Dar dacă mă trezesc că la 1 iulie îmi radiază mașina (nu uită în hârtie să-mi spună că plătesc o amendă astronomică dacă voi circula fără înmatriculare) și apoi va trebui, bineînțeles, să mai plătesc reînmatricularea ? PLUS ALȚI NERVI ! Trebuie oare să mai fac ceva ? Oricum nu mi se pare corect să le rezolv eu intrările în baza de date ! Am trimis și un mail la comisarul de la poliție care se ocupă cu relațiile publice. Poate nici nu are calculator.... că nu mi-a răspuns, de vreo două săptămâni am scris....
Este trist..... 251.gif


--------------------
Renault Megane Estate - vandut 2009 2005 1.6 16v
1.6 / 16V / 115 CP - vandut
Solenza 1.4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lexus Joe
post 29 Jun 2006, 14:41
Post #69


Membru incepator


Group: Members
Posts: 5
Joined: 30 April 06
From: Deva




Un articol interesant in "Adevarul" de azi:
"Mai multi posesori de autovehicule au primit, in ultima vreme, o instiintare conform careia li se va suspenda inmatricularea vehiculelor daca nu au asigurarea auto obligatorie (RCA) si inspectia tehnica periodica (ITP) la zi. O parte dintre cei somati aveau insa, deja, indeplinite ambele cerinte. Comisarul-sef Dan Mosescu, seful pe Capitala al Serviciului inmatriculari, explica aceste masuri dure prin faptul ca doar in Bucuresti circula 100.000 de masini fara RCA sau ITP.
- Cum explicati faptul ca si posesorii de masini care au RCA si ITP valabile au fost totusi somati?
- in momentul in care au fost emise instiintarile, bazele de date ale Registrului Auto Roman si ale Comisiei de Supraveghere a Asigurarilor nu erau complete. Noi facem periodic verificari ale acestor baze de date si eventualele discordante vor fi eliminate. Posesorii de autovehicule vor fi instiintati din timp.
- Ce trebuie sa faca cei care au primit astfel de instiintari si au actele in regula?
- Nu trebuie sa intre in panica, pentru ca nu trebuie sa faca nimic. Daca au si asigurarea auto si inspectia tehnica periodica valabila, nu li se va suspenda inmatricularea. Nu trebuie sa sune la politie sau sa faca ceva in plus. Noi facem verificari periodice, dar, probabil, vor fi si erori, intr-o marja de 1 la suta. Celor care li se va comunica decizia de suspendare a inmatricularii trebuie sa se prezinte cu documentele care sa ateste faptul ca au RCA si ITP valabil la Serviciile Regim Permise Auto si inmatriculari care le-au emis documentele.
- Cand vor fi suspendate primele inmatriculari?
- Dupa 1 septembrie, cei care nu indeplinesc conditiile legale vor fi instiintati prin posta cu privire la suspendarea inmatricularii. Masura va fi ridicata dupa ce persoanele in cauza vor face dovada ca au intrat in legalitate. in momentul de fata, numai in Capitala exista aproximativ 100 de mii de posesori de autovehicule care nu au RCA sau ITP valabil. ii sfatuiesc pe toti conducatorii auto sa aiba la ei toate documentele pentru a nu avea de suferit in urma controalelor in trafic. Tot pana la 1 septembrie, cei care mai au inca certificate de inmatriculare tip vechi trebuie sa le preschimbe."

This post has been edited by Lexus Joe: 29 Jun 2006, 14:47


--------------------
Dacia LOGAN 2006 AMBITION - HD-76-JOE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vijelie
post 29 Jun 2006, 14:46
Post #70


membru violet


Group: Members
Posts: 4.605
Joined: 11 November 05
From: Bucuresti




QUOTE(Lexus Joe @ 29 Jun 2006, 15:41)
Nu trebuie sa intre in panica, pentru ca nu trebuie sa faca nimic. Daca au si asigurarea auto si inspectia tehnica periodica valabila, nu li se va suspenda inmatricularea. Nu trebuie sa sune la politie sau sa faca ceva in plus.
*


Uite inca un motiv in plus sa ignoram tentativele de aburire atata vreme cat ACTELE VORBESTE, nu baza lor de date de kko...


--------------------
Dacia Duster 2011 Laureate dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
waly_2006
post 3 Jul 2006, 07:17
Post #71


nefumător


Group: Members
Posts: 115
Joined: 10 January 06
From: București




De o saptamana de cand am primit somatia, site-ul Registrului Auto Roman nu se incarca!

Oricum, de ce ar trebui sa fac ITP pentru o masina cumparata in decembrie 2005?


--------------------
Renault Symbol 2006 1.4 16V
Nu conteaza cat de bogat sau faimos esti. La inmormantarea ta va conta doar starea vremii.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aghiutza
post 3 Jul 2006, 08:10
Post #72


Membru incepator


Group: Members
Posts: 62
Joined: 5 June 05
From: Timisoara




Am avut si eu aceeasi problema cu somatia. In baza de date a asigurarilor eram OK dar la RAR nu. Pe siteul RAR scrie foarte clar : "Vehiculele NOI, înmatriculate prima dată în România, în ultimii 2 ani, pe baza unei CIV eliberate consecutiv unei omologări de tip, NU SE REGĂSESC în baza noastră de ITP-uri. Prin urmare, căutarea unui astfel de vehicul în această bază nu este relevantă." In concluzie IDIOTI. Chiar si asa a trebuit sa le inminez (la RAR) o copie de pe CIV si una de pe talon. mad.gif


--------------------
Dacia Logan 1.5 dCI Ambiance Arctic 2006 - AR 07 ???
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
uncle
post 19 Jul 2006, 08:33
Post #73


pole after pole


Group: Members
Posts: 528
Joined: 19 July 05
From: Bucuresti




PT CEI CU MASINI NOI (FABRICATE IN 2005) NU ESTE NEVOIE SA MERGETI LA RAR, DOAR VERIFICATI SA NU FI EXPIRAT RCA-UL, ATATA TOT!!

Da, am scris cu caps sa se vada mai bine, nu tzip la nimeni smile.gif

Tocmai ce m-am intors de la RAR si cum am spus mai sus, celor cu masini fabricate in 2005 nu au ce sa le faca/ajute ca atunci cand abia ai luat masina trebuie sa faci ITP-ul la 2 ani de la data achizitionarii a mea de exemplu e luata in august 2005 si expira ITP-ul in 30.08.2007

Daca va opreste garcea, ii aratati RCA-ul (cu mentiunea sa verificati data expirarii) si apoi talonul sa vada pe ultima pagina cand e data urmatorului ITP.


--------------------
renault megane 1.4 16v / yamaha szr 660 >>> 2005 / 1998
2.1 hatch, Influence > 26.600km la revizia de 30k pe data de 03.01.2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sqryn
post 21 Jul 2006, 09:32
Post #74


Clio rulezzz


Group: Members
Posts: 736
Joined: 2 February 06
From: München




CSA a modificat legislatia in domeniul politelor RCA

Comisia de Supraveghere a Asigurarilor (CSA) a anuntat joi, ca a anulat prevederile referitoare la obligatia asiguratilor RCA de a notifica asiguratorul RCA despre intentia de denuntare a asigurarii obligatorii cu cel putin 30 de zile inainte de expirarea perioadelor de valabilitate, informeaza un comunicat de presa al CSA.

Corelat la aceasta modificare, Comisia a anulat prevederile care interzic asiguratorilor sa incheie asigurari obligatorii RCA cu persoanele care nu fac dovada denuntarii asigurarii anterioare.

Un alt amendament adus legislatiei asigurarilor obligatorii de raspundere civila auto (RCA) este eliminarea notiunii de contract de asigurare pe durata nelimitata si obligativitatea de mentinere a valabilitatii acestuia prin plata primelor de asigurare pe perioade de cate 6 sau 12 luni, in functie de optiunea asiguratului.

„Persoanele care au in proprietate autovehicule inmatriculate sau supuse inmatricularii in Romania sunt obligate sa incheie asigurarea obligatorie RCA, primele de asigurare fiind platite potrivit tarifelor de prima anuale, practicate de fiecare asigurator. Prima de asigurare poate fi platita pentru intreg anul de subscriere sau fractionat, pentru perioade de cate 6 luni.

Persoanele fizice si juridice care au in proprietate parcuri auto formate din cel putin 10 autovehicule inmatriculate sau supuse inmatricularii in Romania pot negocia cu asiguratorii RCA plata primelor de asigurare anuale in maxim 12 fractiuni”, se arata in comunicatul CSA.

Ca urmare documentele de asigurare se vor emite pe perioada corespunzatoare pentru care s-a platit prima de asigurare. Primele de asigurare aferente acestor documente de asigurare se calculeaza in conformitate cu tariful de prime stabilit de asiguratorul RCA in anul calendaristic in care incepe valabilitatea asigurarii obligatorii RCA, denumit an de subscriere.

CSA sustine ca eliminarea contractului de asigurare RCA nu va afecta calitatea informatiilor transmise de asiguratori catre baza de date CEDAM, un astfel de risc fiind contracarat prin doua masuri: introducerea unui element suplimentar de identificare a autovehiculului, respectiv seria cartii de identitate a autovehiculului, si interzicerea vanzarilor de polite de asigurare RCA in spatii deschise, neamenajate corespunzator.

O alta modificare legislativa este introducerea prevederii ca baza unica de date CEDAM sa stocheze, pe langa informatiile existente, si seriile cartilor de identitate a autovehiculelor.

Potrivit modificarilor legislative aduse de CSA, continutul politelor de asigurare RCA care se vor emite cu incepere de la 1 ianuarie 2007 se completeaza cu informatiile referitoare la seriile cartilor de identitate a autovehiculelor. In consecinta, asiguratorii RCA vor trebui sa transmita catre baza unica de date CEDAM si acest informatii suplimentare.

Potrivit CSA, principalul argument care a stat la baza deciziei de amendare a legislatiei din domeniul RCA, prin eliminarea prevederilor mentionate mai sus, a fost acela ca s-a constat ca, in practica, acestea nu sunt operabile.

Prin aceste modificari se simplifica astfel procedura de incheiere a asigurarii obligatorii de raspundere civila auto atat pentru societatile de asigurare, cat mai ales pentru asigurati.

In plus, aceste masuri au fost solicitate atat de Ministerul Integrarii Europene, conform angajamentelor asumate fata de Uniunea Europeana, cat si de UNSAR, asociatie care reuneste 11 societati de asigurare emitente de polite de asigurare RCA, acestea detinand o cota de peste 70% din piata asigurarilor RCA.

Comisia de Supraveghere a Asigurarilor a mai anuntat ca in perioada urmatoare, pentru o mai buna protejare a drepturilor asiguratilor si cresterea increderii publicului in sectorul asigurarilor, va reglementa si activitatile de publicitate in domeniul asigurarilor, indeosebi cu privire la asigurarile RCA.

Toate aceste modificari vor intra in vigoare dupa publicarea in Monitorul Oficial a Ordinelor CSA.

Sursa:Hotnews.ro
http://www.hotnews.ro/articol_52761-CSA-a-...litelor-RCA.htm

This post has been edited by sorin.aldea: 21 Jul 2006, 09:32


--------------------
RENAULT Clio II Bicorp Phase1 1.4 8v Alize/1999 - B-xx-xxx
Clio II Bicorp Phase1 Alize, 1.4 8V 75cp - sept.99
Opel Astra H 1.9 CDTI DPF 120cp - iun 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
3 Pages < 1 2 3
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th April 2024 - 22:38
Forum Renault